Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

Ναι' date=' αλλά με τι δραστηριότητα κρατιέσαι στα 45 κιλά; Δε νομίζω να κάθεστε στον καναπέ όλη μέρα και, απλώς λόγω διαφορετικής δίαιτας, εσύ να τρως τις διπλάσιες θερμίδες και να παχαινεις λιγότερο! Βασικές αρχές θερμοδυναμικής...[/quote']

 

Πλακα πλακα ειναι μερικα φαγητά που οσο πιο πολυ τρως τοςο πιο πολυ χάνεις! Όπως βραστο αυγό και αγγούρι! Οχι το παστίτσιο δυστυχώς :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το αυγό έχει 80 θερμίδες και είναι και πολύ χορταστικό. Πόσα να φας σε μία μέρα; Άντε 3, σου λέω εγώ. Αν τρως 10 την ημέρα (και συνεχίσεις να τρώς ό,τι και παλιά), αυτές οι 800 επιπλέον θερμίδες θα σε αδυνατίσουν, δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Το αυγό έχει 80 θερμίδες και είναι και πολύ χορταστικό. Πόσα να φας σε μία μέρα; Άντε 3' date=' σου λέω εγώ. Αν τρως 10 την ημέρα (και συνεχίσεις να τρώς ό,τι και παλιά), αυτές οι 800 επιπλέον θερμίδες θα σε αδυνατίσουν, δηλαδή;[/quote']

 

Τι να σου πω; Θυμάμαι είχα κανει μια δίαιτα του σφιχτού αυγού πριν μια εικοσαετία και βάλε που βασικά έπρεπε να φας μονο αυγό για 3 μέρες (και 20 την μέρα) και έχασα τρελλα κιλά!

 

Υ.Γ δεν σχολιάζω την δίαιτα εννοείται οτι ειναι επικίνδυνη δεν την συνιστώ απλα θέλω να αποδείξω την δύναμη μερικών φαγητών!

Link to comment
Share on other sites

20 αυγά την ημέρα ισοδυναμούν με 1600 θερμίδες. Πώς να μη χάσεις κιλά!

 

(Ξέρεις το ανέκδοτο; Eγώ, λέει, κάνω τη δίαιτα του γουρουνιού και της πάπιας. Τρώω σαν γουρούνι και μετά κάνω την πάπια!!! :lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες στην αρχη μια διαιτας αυτος που την κανει τρωει πολύ περισσοτερο από ότι πριν,,προφανως η nina μιλαει για ενεργοποιηση του μεταβολισμου,,,,,πχ αν τρως μια φορα την ημερα η δυο δεν χανεις και ουτε εισαι αδυνατος ,,,,κι εγω παντως τρωω περισσοτερο από ολες τις κοπελες που γνωριζω και είμαι η πιο αδυνατη

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 αυγά την ημέρα ισοδυναμούν με 1600 θερμίδες. Πώς να μη χάσεις κιλά!

 

(Ξέρεις το ανέκδοτο; Eγώ' date=' λέει, κάνω τη δίαιτα του γουρουνιού και της πάπιας. Τρώω σαν γουρούνι και μετά κάνω την πάπια!!! :lol::lol::lol:)[/quote']

 

Χαχα!! Story of my life :lol:

 

Κοιτά εγω αν φάω 1600 την μέρα δεν χάνω !! Για να χάσω θέλω 900 το πολυ!

Επίσης μου ειναι αδιανόητο οτι 1600 θερμίδες σπανάκι ειναι το ίσιο με 1600 πατάτες τηγανίτες :wink:

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες στην αρχη μια διαιτας αυτος που την κανει τρωει πολύ περισσοτερο από ότι πριν,,προφανως η nina μιλαει για ενεργοποιηση του μεταβολισμου,,,,,πχ αν τρως μια φορα την ημερα η δυο δεν χανεις και ουτε εισαι αδυνατος ,,,,κι εγω παντως τρωω περισσοτερο από ολες τις κοπελες που γνωριζω και είμαι η πιο αδυνατη

 

Εννοείς τρώει πιο συχνα η πιο πολλες θερμίδες συνολικά σε μια μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τρώει πιο συχνα η πιο πολλες θερμίδες συνολικά σε μια μέρα;

 

και τα δυο,,,ρε συ 900 θερμιδες δεν είναι παρα πολύ λιγες??εκτος αν εισαι ηδη λιγα κιλα και θελεις να χασεις και άλλο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο,,,ρε συ 900 θερμιδες δεν είναι παρα πολύ λιγες??εκτος αν εισαι ηδη λιγα κιλα και θελεις να χασεις και αλλο

 

Ναι ειμαι ηδη λίγα, για μενα το κανονικό ειναι 48 μαξ και δεν χάνω διαφορετικά!

Αν εγω με τον μεταβολισμό που εχω φάω πολυ συχνα παίρνω πολυ, εκτός και αν τρώω λάχανο πολυ συχνα :wink:

Link to comment
Share on other sites

λογικα είναι πως εχει διαμορφωθεί ο μεταβολισμος μας,,,ετσι εξηγειται ,,κι εγω που θελω να χασω τωρα 1,5 κιλο πρεπει να πεινασω πολύ γιατι ηδη είμαι σχετικα λιγα ,,,,αλλα 48 κιλα??

 

 

αυτό που λες με το σπανακι και τις τηγανητες πατατες υποθετω ότι στη δευτερη περιπτωση δε θα χανεις λιπος οποτε το σωμα μπορει να εχει μεν ιδια κιλα με αυτόν που κανει <καλη> διαιτα αλλα θα εχει πολύ χαλαρωση και περισσοτερους ποντους

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και καπου ειχα διαβασει (δε ξερω αν ισχυει) πως ο καθενας μας εχει τα φυσιολογικα κιλα του (ειτε είναι παραπανω ,ειτε λιγα,ειτε κανονικα για το σωμα του) ετσι όπως εχει συνηθισει ο οργανισμος του και επομένως αν θελει να χασει και να διατηρησει αυτό το νέο βαρος ο οργανισμος αντιδρα και πειναει πολύ,,,δηλαδή για μενα πλεον τα κανονικα κιλα μου είναι 53-54,,, αν πιεστω και γινω 50 δεν μπορω να τα διατηρησω παρα κανοντας μονιμα διαιτα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

λογικα είναι πως εχει διαμορφωθεί ο μεταβολισμος μας,,,ετσι εξηγειται ,,κι εγω που θελω να χασω τωρα 1,5 κιλο πρεπει να πεινασω πολύ γιατι ηδη είμαι σχετικα λιγα ,,,,αλλα 48 κιλα??

 

 

αυτό που λες με το σπανακι και τις τηγανητες πατατες υποθετω ότι στη δευτερη περιπτωση δε θα χανεις λιπος οποτε το σωμα μπορει να εχει μεν ιδια κιλα με αυτόν που κανει <καλη> διαιτα αλλα θα εχει πολύ χαλαρωση και περισσοτερους ποντους

 

Ωχ με μπέρδεψες....

 

Καλα αυτο το 1,5 ακόμα δεν το εχεις χάσει;; :-)

 

Κάτσε να μας πει η nina nana κανά μυστικό!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ με μπέρδεψες....

 

Καλα αυτο το 1,5 ακόμα δεν το εχεις χάσει;; :-)

 

Κάτσε να μας πει η nina nana κανά μυστικό!

 

όχι,,δεν μπορω να πειναω,,,:D:D:D εσυ εισαι σκληροπυρηνικη στις δίαιτες χαχαχα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρεσαι στις γνωστές "δυσανεξιες" που μπλοκάρουν τον μεταβολισμό ετσι; Αυτο με τις επιπλέον θερμίδες και απώλεια βάρους ομως δεν το καταλαβα... Μου φαίνεται απίθανο...

 

Είμαι σταθερή στα 45 παρόλο που λαμβάνω πάνω απο 2000-2200 θερμίδες (2000 τρώει ο άντρας μου). Η αλήθεια ειναι ότι στον καναπέ δεν καθομαι πράγματι... Αλλα και πάλι για τα κιλα μου "κανονικά" πρέπει να λαμβάνω μέχρι 1500.

Εγώ προσωπικά αποφεύγω γλουτένη και ζάχαρη. Τρώω κι απο τα δυο αλλα όχι κάθε μέρα. Απο τότε που έκοψα αυτα και άρχισα να πίνω καφέ (παλιότερα δεν έπινα καθόλου) άρχισα να χάνω κιλα. Πριν 2,5 χρόνια έγινα 45 όπου έμεινα εκεί.

 

Τις επιπλέον θερμίδες τις δίνουν για ενεργοποίηση μεταβολισμού.

Πχ καποια ξεκινάει 1 δίαιτα 1500 θερμίδων. Όταν σταματήσει να χάνει, βάζουν επιπλέον 300 θερμίδες για να εχει "υλικό" ο οργανισμός να επεξεργαστεί και να ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκανες καποιο τεστ δυσανεξίας,,γιατι παρολο που δεν τα πολυεδινα αυτά σημασια παρατηρησα μεγαλες αλλαγες με την αποφυγη καποιων τροφων

 

Παντα οταν ετρωγα πολλα ψωμιά είχα πρήξιμο στην κοιλιά και ηταν λιγο σκληρή. Οταν έκοψα τη γλουτένη είδα τεράστια διαφορά και αν καταναλωσω με μέτρο είμαι καλα. Αν ξεφύγω με πολυ ψωμί, μακαρόνια, δημητριακά κτλ την ίδια μέρα έχω τυμπανισμό! Με το που την έκοψα-μείωσα άρχισα να χάνω κιλα με σταθερό ρυθμό. Ζάχαρη δεν καταναλώνω καθόλου γιατί δεν τρώω συσκευασμένα τρόφιμα, μόνο αν φάω κανένα γλυκό εν γνώση μου.

 

Μεγάλη διαφορά σε εμένα έκανε κι η αύξηση των πρωτεϊνών καθώς με κρατούν χορτάτη πολλές ωρες. Λιπαρά δεν έχω μειώσει ίσα ίσα έχω έρωτα με τα λίπη (τυριά, γιαούρτια πλήρη, κρέατα με λίπη κτλ) παρόλα αυτα έχω 14% ποσοστό λίπους. Δεν οφείλεται στη γυμναστική καθώς παντα γυμναζομουν αλλα ήμουν +10-12 κιλα απο οσο είμαι τώρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τι εννοεις και εγω σε αυτό το στιλ κινουμαι,,,μονο που εμενα μου φερνουν πολύ τυμπανισμο τα γαλακτοκομικα,,όταν τα εκοψα λογω νηστείας ειδα τρομερη διαφορα ....

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μια χαρά τα λέτε, αλλά εγώ χρειάζομαι επειγόντως δίαιτα. Μόνη μου δεν τολμάω να κάνω, σε διαιτολόγο διστάζω να πάω, γιατί φοβάμαι ότι θα μου κοπεί το γάλα. Έτσι είμαι δυστυχώς 90 κιλά!!! Για το μωράκι να ρωτήσω, βλέπω ότι όσο πάει μειώνει την διάρκεια των θηλασμών. Συνήθως κάθεται στο στήθος 5 λεπτά, μπορεί όμως να κάτσει και 2-3 λεπτά. Μήπως να μειώσω την ποσότητα φαγητού; Π.χ φρουτόκρεμα μπορεί να φάει και πάνω από 150ml, όλο το μπολάκι. Μεσημεριανό αν του αρέσει, πχ. κοτόπουλο, πάλι μπορεί να φάει 150ml. Σήμερα το απόγευμα έφαγε 90ml κοτόπουλο πάλι, και μετά θήλασε και 5 λεπτά. Επίσης, την ώρα που τρώει, μπορεί να πιπιλάει το δάχτυλό του με μανία, τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Καλό βράδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μια χαρά τα λέτε, αλλά εγώ χρειάζομαι επειγόντως δίαιτα. Μόνη μου δεν τολμάω να κάνω, σε διαιτολόγο διστάζω να πάω, γιατί φοβάμαι ότι θα μου κοπεί το γάλα. Έτσι είμαι δυστυχώς 90 κιλά!!! Για το μωράκι να ρωτήσω, βλέπω ότι όσο πάει μειώνει την διάρκεια των θηλασμών. Συνήθως κάθεται στο στήθος 5 λεπτά, μπορεί όμως να κάτσει και 2-3 λεπτά. Μήπως να μειώσω την ποσότητα φαγητού; Π.χ φρουτόκρεμα μπορεί να φάει και πάνω από 150ml, όλο το μπολάκι. Μεσημεριανό αν του αρέσει, πχ. κοτόπουλο, πάλι μπορεί να φάει 150ml. Σήμερα το απόγευμα έφαγε 90ml κοτόπουλο πάλι, και μετά θήλασε και 5 λεπτά. Επίσης, την ώρα που τρώει, μπορεί να πιπιλάει το δάχτυλό του με μανία, τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Καλό βράδυ!!!

 

Ο θηλασμός με το γευμα απέχει χρονικά;

 

Αν πας σε διαιτολόγο με εμπειρία απο μαμάδες που θηλάζουν μια χαρα θα τα πας!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγγνώμη και πάλι, έκανα μέρες να μπω. Οι θηλασμοί είναι μικροί και συχνοί, πιστεύω ότι ακολουθώ λάθος τακτική. Π.χ. 8.30 το πρωί ένας μικρός θηλασμός, μετά από μια ώρα που τον βλέπω και γκρινιάζει πάλι ένας μικρός θηλασμός. Μετά πρωινό, συνήθως όλο (150 γραμμάρια το λιγότερο) ή σχεδόν όλο το μπολ.

Μετά κοιμάται συνήθως, π.χ. 11.30-2.00 το αργότερο. Κι αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά αφού έτσι θέλει... Κατά τις 2.30 μεσημεριανό και προσπάθεια για νερό. Κατά τις 4 παρά θα ζητήσει στήθος, μετά από μιάμιση ώρα θα ζητήσει πάλι. Απογευματινό κατά τις 6.30 ή 7. Μετά πάμε στη γιαγιά και ανεβαίνουμε πάνω στις 9. Θηλασμός στις 9.30 και ίσως τότε κοιμηθεί, αν είναι κουρασμένος. Τον τελευταίο καιρό κοιμάται όλη τη νύχτα και μπορεί να ξυπνήσει κατά τις 5, να φάει και να ξανακοιμηθεί. Χτες εγώ τον κατάλαβα στις 7 το πρωί. Με λίγα λόγια. έχουμε σχεδόν κόψει τον νυχτερινό θηλασμό. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό. Με την ευκαιρία, μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ιδέες για απογευματινό; Το γιαούρτι δυστυχώς δεν μας αρέσει... Καλό σας βράδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη και πάλι, έκανα μέρες να μπω. Οι θηλασμοί είναι μικροί και συχνοί, πιστεύω ότι ακολουθώ λάθος τακτική. Π.χ. 8.30 το πρωί ένας μικρός θηλασμός, μετά από μια ώρα που τον βλέπω και γκρινιάζει πάλι ένας μικρός θηλασμός. Μετά πρωινό, συνήθως όλο (150 γραμμάρια το λιγότερο) ή σχεδόν όλο το μπολ.

Μετά κοιμάται συνήθως, π.χ. 11.30-2.00 το αργότερο. Κι αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά αφού έτσι θέλει... Κατά τις 2.30 μεσημεριανό και προσπάθεια για νερό. Κατά τις 4 παρά θα ζητήσει στήθος, μετά από μιάμιση ώρα θα ζητήσει πάλι. Απογευματινό κατά τις 6.30 ή 7. Μετά πάμε στη γιαγιά και ανεβαίνουμε πάνω στις 9. Θηλασμός στις 9.30 και ίσως τότε κοιμηθεί, αν είναι κουρασμένος. Τον τελευταίο καιρό κοιμάται όλη τη νύχτα και μπορεί να ξυπνήσει κατά τις 5, να φάει και να ξανακοιμηθεί. Χτες εγώ τον κατάλαβα στις 7 το πρωί. Με λίγα λόγια. έχουμε σχεδόν κόψει τον νυχτερινό θηλασμό. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό. Με την ευκαιρία, μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ιδέες για απογευματινό; Το γιαούρτι δυστυχώς δεν μας αρέσει... Καλό σας βράδυ!!!

Δεν βλεπω κατι λαθος.Το μονο αν έχετε προβλημα βάρους να του εδινες μετα απο καθε γευμα στηθος αντί για νερο.Την νύχτα θα έλεγα να μην τον ξυπνάς.Εισαι τυχερή που κοιμαται τοσο καλα και μην το χαλασετε!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη και πάλι, έκανα μέρες να μπω. Οι θηλασμοί είναι μικροί και συχνοί, πιστεύω ότι ακολουθώ λάθος τακτική. Π.χ. 8.30 το πρωί ένας μικρός θηλασμός, μετά από μια ώρα που τον βλέπω και γκρινιάζει πάλι ένας μικρός θηλασμός. Μετά πρωινό, συνήθως όλο (150 γραμμάρια το λιγότερο) ή σχεδόν όλο το μπολ.

Μετά κοιμάται συνήθως, π.χ. 11.30-2.00 το αργότερο. Κι αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά αφού έτσι θέλει... Κατά τις 2.30 μεσημεριανό και προσπάθεια για νερό. Κατά τις 4 παρά θα ζητήσει στήθος, μετά από μιάμιση ώρα θα ζητήσει πάλι. Απογευματινό κατά τις 6.30 ή 7. Μετά πάμε στη γιαγιά και ανεβαίνουμε πάνω στις 9. Θηλασμός στις 9.30 και ίσως τότε κοιμηθεί, αν είναι κουρασμένος. Τον τελευταίο καιρό κοιμάται όλη τη νύχτα και μπορεί να ξυπνήσει κατά τις 5, να φάει και να ξανακοιμηθεί. Χτες εγώ τον κατάλαβα στις 7 το πρωί. Με λίγα λόγια. έχουμε σχεδόν κόψει τον νυχτερινό θηλασμό. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό. Με την ευκαιρία, μπορείτε να μου δώσετε κάποιες ιδέες για απογευματινό; Το γιαούρτι δυστυχώς δεν μας αρέσει... Καλό σας βράδυ!!!

 

Αν θέλεις μπορείς μετά το μεσημεριανό ύπνο να βάλεις έναν θηλασμο.

 

Το απόγευμα μπορείς να δινεις απο το μεσημεριανό φαγητό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Alexia, κι εγώ χαίρομαι που κοιμάται βράδυ, αλλά έτσι χάνει έστω έναν θηλασμό ακόμα. Όσο για το νερό, ουσιαστικά δεν πίνει, πίνει με το ποτηράκι του ικεα και το βγάζει σαν συντριβάνι, ή αν του δώσω με την κούπα χαίρεται, αλλά τρέχει όλο πάνω του, σαν παιχνίδι το βλέπει μάλλον. Κάτι πρέπει να πίνει τελοσπάντων. Δυστυχώς όμως έχω άλλο θέμα με το παιδάκι, κινητικό, και θα με διαβάσετε μάλλον σε άλλο θέμα του forum (9 μηνών δεν κάθεται χωρίς στήριξη!!) και έχουμε ραντεβού με παιδονευρολόγο.

 

Nina-nana, του δίνω από το μεσημεριανό πολύ συχνά, θέλω όμως κάτι για αλλαγή. Με την ευκαιρία να ρωτήσω, αν μπορώ να δίνω πάνω από τρία γεύματα ή πότε γίνεται αυτό.

 

Καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

3 γεύματα ειναι αρκετά γι αυτήν την ηλικία.

 

Συμβουλεψου τον παιδίατρο σας για να δεις ποτε θα εισάγεις ψάρι, αυγό κτλ. Οταν μπουν κι αυτα θα εχεις κι αλλαγή!

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις σιγά σιγά αν είσαι ψύχραιμη φαγητό σε κομματάκια, πχ λαχανικά βρασμένα ή μαλακά φρούτα.

 

Εύχομαι να μην ειναι τίποτα και να πάνε όλα καλα για το παιδάκι σου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-nana, του έχω ήδη δώσει ψάρι και κρόκο αβγού (κρυμμένο στην φρουτόκρεμα). Δεν έχει επηρεάσει κάπως το βάρος του. Ευχαριστώ για τις ευχές σου, αλλά ανησυχώ πολύ. Σκέφτομαι ότι η μη επαρκής πρόσληψη βάρους συνδέεται με το πρόβλημά μας. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...