Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενηλικες και γαλα και τα φριχτα θυματα -οι αγελαδες


Recommended Posts

Γιατι; Γιατι δεν τα τρωμε; (παρεπιπτωντως, αυτο δεν ειναι επιθεση, ειναι απορια -οχι προς εσενα συγκεκριμενα, αλλα προς οποιονδηποτε εχει μια απαντηση). Φανταζομαι αν πριν 1000000 χρονια σκοτωναμε μια τιγρη θα εκανε ολη η φυλη τσιμπουσι, ετσι;

Νομίζω ότι γενικά, όλα τα σαρκοφάγα ζώα αποφεύγουν να τρώνε σαρκοφάγα, προτιμούν τα φυτοφάγα. Και σκέψου ότι ο άνθρωπος μάλλον δεν φτιάχτηκε για να είναι σαρκοφαγο ζώο (τουλάχιστον αυτό υποστηρίζουν αρκετοί.) Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα σαρκοφάγα έχουν πολύ σκληρό ή άνοστο κρέας, ή με το ότι είναι ψηλά στην τροφική αλυσίδα και συγκεντρώνουν στο κρέας τους τοξίνες. Νομίζω επίσης ότι το κοράνι απαγορεύει την κατανάλωση σαρκοφάγων.

 

Γιατι δεν πινουμε πχ γαλα ελεφαντα, σιγουρα παραγει πολυ και ειναι φυτοφαγος.

 

Το βρισκω πολυ ενδιαφερον κοινωνικο-πολιτισμικο χαρακτηριστικο το οτι βρισκουμε φυσιολογικο το να πινουμε γαλα αγελαδας αλλα θα φριταμε στην ιδεα του να πιουμε γαλα καγκουρο, ή ακομα και ανθρωπινο ως ενηλικες (περα απ'το δικο μας ισως).

Αμα σου κάτσει το καγκουρώ ή ο ελέφαντας να τον αρμέξεις, σφύρα μου!

 

Προφανώς επέλεξαν τις αγελάδες για την τεράστια παραγωγή τους, για το ότι είναι ήμερα ζώα και εύκολο να ζουν σε βιομηχανοποιημένο περιβάλλον (εύκολο για τον βιομήχανο, όχι γι αυτές)

 

Για φαντασου να ερθεις σπιτι μου για καφε, και να σου πω "σ'αρεσε ο latte; με δικο μου γαλα τον εκανα, μην ανησυχεις το εχω παστεριωμενο" :lol::lol::lol::lol::lol:

προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα:lol:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άσε που στη γεύση καμία σχέση, συγκρίνω το πλούσιο γάλα που έπινα στην Αγγλία με το νερωμένο γάλα που υπάρχει εδώ και μου έρχεται αηδία :?

Η πεθερά μου στη Νάουσα παίρνει γάλα από γαλατά.

ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτό που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ.

Όταν το δοκίμασα, κατάλαβα ότι όντως είναι νερωμένα τα υπόλοιπα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αμα σου κάτσει το καγκουρώ ή ο ελέφαντας να τον αρμέξεις, σφύρα μου!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Προφανώς επέλεξαν τις αγελάδες για την τεράστια παραγωγή τους, για το ότι είναι ήμερα ζώα και εύκολο να ζουν σε βιομηχανοποιημένο περιβάλλον (εύκολο για τον βιομήχανο, όχι γι αυτές)

Δεν παίζει ρόλο και το πού ζουν τα διάφορα ζώα? Πές ότι το καγκουρό κάθεται να το αρμέξεις...πού να το βρουν οι ευρωπαίοι? Ενώ από αγελάδες βρωμάει ο τόπος που λένε στην Ευρώπη... :P

Link to comment
Share on other sites

απο ολο το κειμενο εγω θα κρατησω αυτο..με οτι συνεπαγεται..

 

''...Αυτο βεβαια εξηγειται λογω της μεγαλης πυκνοτητας οιστρογονων που περιεχονται στο αγελαδινο γαλα, μια και οι κακομοιρες οι αγελαδες ειναι συνεχως εγκυμονουσες και συγχρονως αρμεγονται.''

 

Θεωρω οτι ειναι ''βιασμός'' της φυσης για να παραγει περισσοτερο.. κι αυτο δεν συμβαινει μονο στις αγελαδες..

υπαρχουν ορμονες για το ενα,αυξητικες για το αλλο..σε φυτα και ζωα..:cry:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά

το κατά πόσο "ευεργετικό" είναι

ή δεν είναι

το γάλα στον ανθρώπινο οργανισμό:

 

Γιατί όταν κάποιος δηλητηριάζεται

λένε να πίνει αμέσως ένα ποτήρι γάλα;

(δεν διευκρινίζεται πουθενά

το οτι δεν πρέπει να είναι αγελαδινό ή γενικά ζωικό)

 

Γιατί στην χρόνια γαστρίτιδά μου

όταν πίνω ένα ποτήρι χλιαρό (αγελαδινό) φρέσκο γάλα

ανακουφίζομαι;

(μου το είχε προτείνει η ομοιοπαθητικός)

 

Γιατί με βοηθάει να χωνέψω;

(μόλις πιω λίγο γάλα, ρεύομαι αμέσως)

 

 

Ήθελα να πω και κάτι άλλο:

 

Oι γονείς μιας φίλης μου εκτρέφουν αγελάδες στον Ν.Ηλείας

και συνεργάζονται αποκλειστικά με την Δέλτα.

 

Mου είπε οτι όταν παθαίνουν μαστίτιδα οι αγελάδες

η Δέλτα αναγκάζει τους κτηνοτρόφους να το πετάνε.

 

Το ίδιο συμβαίνει μου είπε και στην περίπτωση που γίνει νοθεία.Να ανακατευτεί δηλαδή με το αγελαδινό γάλα και άλλης ποιότητας γάλας,το οποίο το "πιάνουν" αμέσως.

 

Επίσης μου είπε για την τροφή των αγελάδων

οτι τους την προμηθεύουν η ίδια η Δέλτα.

Δηλαδή δεν δίνουν ό,τι θέλουν ο κάθε κτηνοτρόφος.

 

Οπως επίσης οτι οι αγελάδες έχουν συνέχεια λέει γάλα...

...και οτι είναι μύθος για τις εγκυμοσύνες τους

οτι τότε μόνο έχουν γάλα

(όπως οι κότες που κάνουν συνέχεια αυγά)

 

Πριν το παραλάβουν λέει τα τσεκάρουν όλα αυτά.

 

Εαν οι κτηνοτρόφοι δεν "συμμορφώνονται" σε αυτους τους κανόνες

τους βάζουν πρόστιμο και φυσικά δεν το παίρνουν το γάλα.

 

ΥΓ-1:H κοπέλα είναι πολύ καλή μου φίλη

και αξιόπιστη πηγή! Δεν θα μου έλεγε ψέματα....

 

ΥΓ-2:Ο άντρας μου δουλεύει στον ποιοτικό έλεγχο

μιας άλλης γαλακτοκομικής βιομηχανίας

και δεν μου έχει πει ποτέ: "μην πιεις γάλα"

Κάτι δεν θα είχε "πιάσει" και αυτός τόσα χρόνια εκεί μέσα;

Παρεξηγήθηκε κιόλας όταν είδε οτι αγοράζω

για το σπίτι άλλης μάρκας γάλα

απο αυτή που δουλεύει εκείνος!....:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την υπερεντατική εκμετάλλευση της φύσης εν γένει είπα ήδη ότι είναι σύμπτωμα του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής και οικονομίας

 

ίσως δεν ήμουν σαφής αρχικά, εξηγώ, δεν υπάρχει τίποτα φριχτό στην τροφική αλυσίδα (όχι στην κακοποίηση των ζώων)

 

σωστές όλες οι παρατηρήσεις περί γενετικών παρεμβάσεων, ορμονών κλπ

 

κατά τη γνώμη μου όμως στην τροφική αλυσίδα εδώ και χιλιάδες χρόνια έχει ενταχθεί πέρα από το κυνήγι και η κτηνοτροφία για κρέας, γάλα και αυγά και η γεωργία

 

επειδή μεγάλωσα σε χωριό, μπορώ να πω ότι και στην παραδοσιακή οικιακή κτηνοτροφία, τα θηλυκά ζώα τα οδηγούν κάθε χρόνο για αναπαραγωγή και μετά τη γέννα τα μικρά τους θηλάζουν για ένα διάστημα. Υπάρχουν μάλιστα και ζώα που αρνούνται να θηλάσουν και κάνουν κόλπα οι κτηνοτρόφοι για να τα καταφέρουν

 

έπειτα η γέννα προγραμματίζεται ανάλογα με τις ανάγκες κατανάλωσης

 

τα κατσικάκια και τα αρνάκια γεννιούνται 2-3 μήνες πριν το πάσχα, οπότε ως γνωστόν σφάζονται

τα γουρουνάκια στα μέσα του φθινοπώρου για τα Χριστούγεννα

οι γίδες και οι προβατίνες αρμέγονται μέχρι τα τέλη του καλοκαιριού περίπου, μετά έχει πολύ λίγο γάλα και έπειτα τις πάνε ξανά για γονιμοποίηση σε αρσενικό. όντως θανατώνονται γρήγορα τα μικρά τους και το γάλα τους χρησιμοποιείται έπειτα από τους ανθρώπους

 

αλλά θέλω να θυμήσω ότι ο αρσενικός κούνελος πνίγει συχνά τα μικρά κουνελάκια για να είναι πάλι έτοιμη η κουνέλα για αναπαραγωγή (γι'αυτό οι κτηνοτρόφοι τα χωρίζουν) και ακόμη η γουρούνα τρώει πολλές φορές τα νεογέννητα γουρουνάκια της (γι'αυτό και την επιβλέπουν) κλπ

 

με όλα αυτά θέλω να πω ότι την φύση και την σχέση μας με τα ζώα είναι λάθος να την κρίνουμε με βάση τις κατηγορίες ηθικής, σχέσεων και συναισθημάτων που έχουμε δημιουργήσει εμείς στην ανθρώπινη κοινωνία. Καταλήγουμε τελικά σε λογικά σφάλματα

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να συζητησω κατι με αφορμη ολο το χαμο που εγινε προσφατα στο φορουμ πανω στο θηλασμο και τη φορμουλα.

Εγω δεν εχω θεμα με το ξενο γαλα και τις επιπτωσεις του στην υγεια των παιδιων μας, μιας και καποιες φορες, εστω και για ιατρικους λογους, δεν υπαρχει αλλος τροπος να συντηρηθει το βρεφος στη ζωη. Καλως.

 

Αυτο που θελω να συζητησω ειναι η καταναλωση γαλακτος αλλων ειδων περα του ανθρωπινου απο ανθρωπους που εχουν περασει την ηλικια του φυσικου απογαλακτισμου (δηλαδη καπου μεταξυ 4 και 7 ετων).

 

Σαν ειδος δεν ειμαστε φτιαγμενοι να το καταναλωνουμε, ειμαστε κηνυγοι, αυτο το γαλα το εχουν τα αλλα θηλαστικα για τα μικρα τους. Ασβεστιο υπαρχει σε πολλες τροφες που ειναι αναμενομενο να φαμε συμφωνα με τη θεση μας στη φυση, νομιζω οτι ολη η φασαρια του "πιειτε γαλα, κανει καλο, εχει πολυ ασβεστιο" ειναι αποτελεσμα πολυ προσεγμενου μαρκετινγκ δεκαετιων.

Υπαρχουν μελετες που συνδεουν τον καρκινο του στηθους και του προστατη με την καταναλωση γαλακτοκομικων προιοντων.

Αυτο βεβαια εξηγειται λογω της μεγαλης πυκνοτητας οιστρογονων που περιεχονται στο αγελαδινο γαλα, μια και οι κακομοιρες οι αγελαδες ειναι συνεχως εγκυμονουσες και συγχρονως αρμεγονται.

Τους παιρνουν τα μωρακια τους λιγες ωρες μετα τη γεννα και τις αρμεγουν μεχρι εξαντλησεως ενω αυτες τα ψαχνουν και φωναζουν. Οι θηλες τους πολυ συχνα ειναι πληγωμενες και 99% υπαρχουν ιχνη αιματος στο γαλα που πινουμε. Στον επομενο κυκλο της αγελαδας τη γονιμοποιουν παλι και ολο το σκηνικο επαναλαμβανεται. :(

 

Οι αγελαδες που προσφερουν το γαλα τους στις βιομηχανιες θανατωνονται οταν ειναι περιπου 5 ετων, ενω φυσιολογικα οι αγελαδες ζουν περιπου 25 χρονια. Αυτο γιατι ειναι εξαντλημενες και δεν τους κανουν πια. Μαλιστα το κακομοιρο κορμακι τους εχει υποστει τοσα που δεν περναει τα κριτηρια για ανθρωπινη καταναλωση και γινεται ζωοτροφη.

 

Και το τελευταιο ζητημα που σκεφτομαι πανω στο θεμα ειναι γιατι αγελαδες και κατσικες; Θα πινατε ας πουμε γαλα σκυλας ή γατας; Γιατι; Γιατι οχι;

 

Γιατι παω στοιχημα οτι αν με καποιο μαγικο τροπο οι γατες αρχιζαν ξαφνικα να παραγουν τοσο γαλα που θα ηταν συμφερον στις βιομηχανιες, μεσα σε μια δεκαετια θα μας ειχαν πεισει ολους οτι ειναι το καλυτερο για μας, κατι που τωρα το βρισκουμε περιερο και σιχαμερο, ενω δεν ειναι στην πραγματικοτητα πιο περιεργο απ'το να πινουμε γαλα αγελαδας..

 

Αυτοι ηταν οι προβληματισμοι μου σημερα. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

 

Oι παραπάνω προβληματισμοί είμαι σίγουρη ότι δεν είναι 100% δικοί σου απλά έχεις διαβάσει ένα συγκεκριμένο βιβλίο:wink: ( το έχω διαβάσει και'γω )

Πάμε παρακάτω, υπάρχουν φάρμες στην β.ελλάδα ( μόνο για εδώ δυστυχώς γνωρίζω πάρα πολύ καλά ) οι οποίες λειτουργούν άριστα και τα ζώα ζούνε σε πολύ καλές συνθήκες...έχω φίλη που δουλεύει στο υπουργείο και η δουλειά της είναι ακριβώς αυτή, να κάνει ελέγχους και επίσης έχω προσωπική άποψη για 1 φάρμα όπου ντρέπεσαι να μπεις μέσα και τα ζώα βόσκουν σε απέραντες εκτάσεις όλη μέρα...

Επίσης ο γαμπρός μου είναι κρεοπώλης και ο ίδιος επιλέγει τους παραγωγούς:wink:

Κοτόπουλο: δεν έχω άποψη, δεν τρώμε, δεν έχω ψαχτεί...

Αυγό: ο παππούς από το χωριό, οι κοτούλες όλη μέρα βόσκουν...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχαμε 2 αγελάδες στο χωριό ο παππούς για τα δικά μας γάλατα,γιαούρτια,μοσχαράκι, τραχανάδες κ.τ.λ.

Οι αγελάδες ότι εγκυμοσούσες δεν έχουν γάλα.Γι'αυτό είμαι 100% σίγουρη

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Oι παραπάνω προβληματισμοί είμαι σίγουρη ότι δεν είναι 100% δικοί σου απλά έχεις διαβάσει ένα συγκεκριμένο βιβλίο:wink: ( το έχω διαβάσει και'γω )

 

Πάμε παρακάτω, υπάρχουν φάρμες στην β.ελλάδα ( μόνο για εδώ δυστυχώς γνωρίζω πάρα πολύ καλά ) οι οποίες λειτουργούν άριστα και τα ζώα ζούνε σε πολύ καλές συνθήκες...έχω φίλη που δουλεύει στο υπουργείο και η δουλειά της είναι ακριβώς αυτή, να κάνει ελέγχους και επίσης έχω προσωπική άποψη για 1 φάρμα όπου ντρέπεσαι να μπεις μέσα και τα ζώα βόσκουν σε απέραντες εκτάσεις όλη μέρα...

 

Επίσης ο γαμπρός μου είναι κρεοπώλης και ο ίδιος επιλέγει τους παραγωγούς:wink:

 

Κοτόπουλο: δεν έχω άποψη, δεν τρώμε, δεν έχω ψαχτεί...

Αυγό: ο παππούς από το χωριό, οι κοτούλες όλη μέρα βόσκουν...

 

 

δεν ξερω για ποιο βιβλιο μιλας, εχω διαβασει πολλα και διαφορα (κυριως στο ιντερνετ) και εχω συζητησει πολυ με πολλους για το θεμα. Οι προβληματισμοι μου απορεουν απο ολα αυτα, αλλα αν ξερεις καποιο καλο βιβλιο πες μου.

Link to comment
Share on other sites

για την υπερεντατική εκμετάλλευση της φύσης εν γένει είπα ήδη ότι είναι σύμπτωμα του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής και οικονομίας

 

ίσως δεν ήμουν σαφής αρχικά, εξηγώ, δεν υπάρχει τίποτα φριχτό στην τροφική αλυσίδα (όχι στην κακοποίηση των ζώων)

 

σωστές όλες οι παρατηρήσεις περί γενετικών παρεμβάσεων, ορμονών κλπ

 

κατά τη γνώμη μου όμως στην τροφική αλυσίδα εδώ και χιλιάδες χρόνια έχει ενταχθεί πέρα από το κυνήγι και η κτηνοτροφία για κρέας, γάλα και αυγά και η γεωργία

 

επειδή μεγάλωσα σε χωριό, μπορώ να πω ότι και στην παραδοσιακή οικιακή κτηνοτροφία, τα θηλυκά ζώα τα οδηγούν κάθε χρόνο για αναπαραγωγή και μετά τη γέννα τα μικρά τους θηλάζουν για ένα διάστημα. Υπάρχουν μάλιστα και ζώα που αρνούνται να θηλάσουν και κάνουν κόλπα οι κτηνοτρόφοι για να τα καταφέρουν

 

έπειτα η γέννα προγραμματίζεται ανάλογα με τις ανάγκες κατανάλωσης

 

τα κατσικάκια και τα αρνάκια γεννιούνται 2-3 μήνες πριν το πάσχα, οπότε ως γνωστόν σφάζονται

τα γουρουνάκια στα μέσα του φθινοπώρου για τα Χριστούγεννα

οι γίδες και οι προβατίνες αρμέγονται μέχρι τα τέλη του καλοκαιριού περίπου, μετά έχει πολύ λίγο γάλα και έπειτα τις πάνε ξανά για γονιμοποίηση σε αρσενικό. όντως θανατώνονται γρήγορα τα μικρά τους και το γάλα τους χρησιμοποιείται έπειτα από τους ανθρώπους

 

αλλά θέλω να θυμήσω ότι ο αρσενικός κούνελος πνίγει συχνά τα μικρά κουνελάκια για να είναι πάλι έτοιμη η κουνέλα για αναπαραγωγή (γι'αυτό οι κτηνοτρόφοι τα χωρίζουν) και ακόμη η γουρούνα τρώει πολλές φορές τα νεογέννητα γουρουνάκια της (γι'αυτό και την επιβλέπουν) κλπ

 

με όλα αυτά θέλω να πω ότι την φύση και την σχέση μας με τα ζώα είναι λάθος να την κρίνουμε με βάση τις κατηγορίες ηθικής, σχέσεων και συναισθημάτων που έχουμε δημιουργήσει εμείς στην ανθρώπινη κοινωνία. Καταλήγουμε τελικά σε λογικά σφάλματα

 

Σ'ολα αυτα εχεις δικιο, η τροφικη αλυσιδα ειναι σημαντικο να διατηρειται... Αλλα με τροπο οπως αυτος που περιγραφεις εδω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως επειδη εχω ζησει ενα μικρο διαστημα στη βορειοανατολικη αυστραλια, τα καγκουρο ειναι πολυ ηρεμα ζωα και καθονται να τα χαιδεψεις, φυσικα αυτα που εχουν συνηθισει με τους ανθρωπους (τα καγκουρο των πολεων οπως τα λενε). Α, και ειναι και νοστιμοτατα :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μεγαλώσει με το μότο ότι το γάλα μεγαλώνει γερά παιδιά και τώρα προσπαθώ να το αποβάλλω αλλά δεν είναι και πολύ εύκολο. Προσπαθώ να αγοράζω βιολογικό (9 στις 10 φορές το βρίσκω). Πάντως πιστεύω ότι οι αγελάδες τρώνε τα χειρότερα για να παραγούν σαν τρελές. Εχω φάει γιαούρτι τοταλ 40 μέρες ληγμένο! και ήταν μια χαρά ενώ όσες φορές αγόρασα βιολογικό άρχιζε να πιάνει μούχλα ακόμα και πριν λήξει...αυτό μου λέει προσωπικά κάτι. Τα ζώα όταν είναι στοιβαγμένα έτσι και τρώνε περιττώματα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο τι φυσικό επόμενο είναι να τα γεμίζουν αντιβιοτικά και φάρμακα για να μην αρρωσταίνουν ή να μην είναι μολυσμένο το γάλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι που το διάβασα ότι το γάλα και γενικά τα γαλακτοκομικά προιόντα κάθε άλλο παρά καλό κάνουν αλλά ξέρω κι εγώ....γιατί να τους πιστέψω...

Βέβαια συμφέρει πολλές βιομηχανίες να μην επιβεβαιωθεί ποτέ κάτι τέτοιο αλλά αν μιλάμε για προκληση καρκίνων και για επιδείνωση αντί βελτίωση της οστεοπόρωσης τότε πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπιο

Εγώ πρόκειται να μείνω στο χωριό και σκέφτομαι να έχω καποια λίγα ζωάκια ( κατσικούλες, κουνελάκια, κότες). Το γάλα που παράγουν σίγουρα θα είναι καλύτερης ποιοτητας ή μήπως επειδή δεν θα του δίνω αντιβιοτικά θα έχει μικρόβια;; Επίσης το γάλα αναγκαστικά θα πρέπει να το βράζω άρα δεν θα καταστρέφω τα περισσότερα θρεπτικά;;

Πολλά δεν ξερουμε και έτσι...μας κάνουν κουμάντο...

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το βιβλίο που αναφέρει η Ντάλια, είχα διαβάσει κι εγώ ένα βιβλίο πριν από λιγα χρόνια το "Don't drink your milk" και όντως το ποστ της travellingmum μου το θύμισε ελαφρώς. Ως προς το κομμάτι του για το αν κάνει καλό στους ενήλικες να πίνουν γάλα, εξετάζοντάς το από τη διατροφική του πλευρά...

Βέβαια, εμένα δεν με είχε πείσει το βιβλίο γιατί ο συγγραφέας απευθύνονταν στην αμερικανική πραγματικότητα και οι ευρωπαϊκοί πληθυσμοι αναφέρονταν ως κάτι "εξωτικό". Τελικά, διαπίστωσα ότι αν ήμουν αφροαμερικανή καλά θα ήταν να μην έπινα το γάλα μου, αλλά ως ευρωπαία με γονείς από χωρια κτηνοτρόφων που μεγάλωσαν κυρίως με γάλα και λιγότερο με κρέας, δεν έχω να φοβηθώ κάτι.

 

Τώρα σχετικά με τον τρόπο διαβίωσης των ζώων. Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτος. Όμως δεν κατάλαβα γιατί ο τρόπος διαβιωσης συνδέεται μόνο με την κατανάλωση γάλακτος και όχι με την κατανάλωση κρέατος...Οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων στην οργανωμένη παραγωγή είναι εξίσου απαράδεκτες ακόμα και για τα ζώα που δεν παράγουν γάλα...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καλύτερο παράδειγμα απο αυτήν την φίλη μου

που σας είπα στο προηγούμενο post

που έχει γονείς κτηνοτρόφους και δίνουν το γάλα τους στην Δέλτα!

 

Μου έχει πει οτι όποτε πηγαίνει στους γονείς της

πίνει το γάλα των αγελάδων τους που έχουν στο ψυγείο.

(το βράζει πρώτα)

 

Οι γονείς της τηρούν όλες τις προδιαγραφές και τους κανόνες

που τους έχουν επιβάλει η Δέλτα.

 

Απο την στιγμή που και οι ίδιοι πίνουν απο αυτό το γάλα

δεν χρειάζεται να μου πουν τίποτα άλλο!

Αυτό απο μόνο του, τα λέει όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βέβαια, εμένα δεν με είχε πείσει το βιβλίο γιατί ο συγγραφέας απευθύνονταν στην αμερικανική πραγματικότητα και οι ευρωπαϊκοί πληθυσμοι αναφέρονταν ως κάτι "εξωτικό". Τελικά, διαπίστωσα ότι αν ήμουν αφροαμερικανή καλά θα ήταν να μην έπινα το γάλα μου, αλλά ως ευρωπαία με γονείς από χωρια κτηνοτρόφων που μεγάλωσαν κυρίως με γάλα και λιγότερο με κρέας, δεν έχω να φοβηθώ κάτι.

 

Nαι, αυτό ισχύει γιατί πολλοί πληθυσμοί στερούνται του ενζύμου της λακτάζης που βοηθάει στην πέψη της λακτόζης.

Οι Ευρωπαίοι γενικά, και ιδιαίτερα οι Βορειοευρωπαίοι, δεν έχουνε έλλειψη του ενζύμου αυτού γιατί τα γαλακτοκομικά ήτανε απαραίτητα για την επιβίωσή τους.

Για τους Έλληνες δεν έχω καταλήξει ακόμη, σίγουρα κάποιες νομαδικές φυλές όπως οι Σαρακατσάνοι τα πάνε άριστα με τα πρόβεια γαλακτοκομικά, και πολλοί νησιώτες με τα κατσικίσια.

Το αγελαδινό γάλα δεν ήτανε ποτέ βασικό στοιχείο διατροφής για τους πιο πολλούς Έλληνες οπότε έχω αμφιβολίες εάν η κατανάλωσή του είναι ιδανική για την πλειψηφία των Ελλήνων.

 

Τώρα σχετικά με τον τρόπο διαβίωσης των ζώων. Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτος. Όμως δεν κατάλαβα γιατί ο τρόπος διαβιωσης συνδέεται μόνο με την κατανάλωση γάλακτος και όχι με την κατανάλωση κρέατος...Οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων στην οργανωμένη παραγωγή είναι εξίσου απαράδεκτες ακόμα και για τα ζώα που δεν παράγουν γάλα...

 

Συμφωνώ, γι' αυτό και από την αρχή γενίκευσα το θέμα και για το κρέας και τα αυγά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που και οι ίδιοι πίνουν απο αυτό το γάλα

δεν χρειάζεται να μου πουν τίποτα άλλο!

Αυτό απο μόνο του, τα λέει όλα!

 

Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ στο στόμα μου ή στο στόμα των παιδιών μου γάλα από μια μεγάλη γαλακτοβιομηχανία όπως η ΔΕΛΤΑ!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καλύτερο παράδειγμα απο αυτήν την φίλη μου

που σας είπα στο προηγούμενο post

που έχει γονείς κτηνοτρόφους και δίνουν το γάλα τους στην Δέλτα!

 

Μου έχει πει οτι όποτε πηγαίνει στους γονείς της

πίνει το γάλα των αγελάδων τους που έχουν στο ψυγείο.

(το βράζει πρώτα)

 

Οι γονείς της τηρούν όλες τις προδιαγραφές και τους κανόνες

που τους έχουν επιβάλει η Δέλτα.

 

Απο την στιγμή που και οι ίδιοι πίνουν απο αυτό το γάλα

δεν χρειάζεται να μου πουν τίποτα άλλο!

Αυτό απο μόνο του, τα λέει όλα!

 

 

Ρώτησέ την να σου πει τι συμβαίνει με τα γάλατα των επιστροφών... τα "ληγμένα"... αν ξέρει!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα πιασατε ενα πολυ ενδιαφερον θεμα κ θελω να το παρακολουθησω μεχρι τελους, αλλα θα ηθελα να προσθεσω κατι.

ενας φιλος που δουλευει στην δελτα μου ειπε το εξης οταν ειδε οτι εδινα ενα γαλα της συγκεκριμενης ετειρειας στην κορη μου: το ιδιο μας το αφεντικο αγαπητη μου φιλη δεν περνει ποτε για τα παιδια του το εν λογο γαλα κ κανενας μας επισης:shock:. η δε γυναικα του λογιστρια σε μεγαλη πατατοβιομηχανια μου ειπε: μην παρεις ποτε πατατακια με οποιαδηποτε γευση πλην της φυσικης:?.

θα παρακολουθησω το θεμα, με ενδιαφερει:?:!:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησέ την να σου πει τι συμβαίνει με τα γάλατα των επιστροφών... τα "ληγμένα"... αν ξέρει!

 

όντως όλες οι μεγάλες εταιρίες από όσο ξέρω παίρνουν πίσω τα ληγμένα

από όσο ξέρω γίνονται γιαρούρτι, τυρί κλπ

 

επιστροφές των ληγμένων δεν κάνουν συνήθως οι μικρές τοπικές επαρχιακές εταιρίες και οι συνεταιρισμοί

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα αυγά θυμάμαι ότι οι κότες γεννούσαν ένα αυγό την ημέρα και μάλιστα υπήρχαν αυγά ορισμένους μήνες του χρόνου. Απορώ πώς τώρα στο σούπερ μάρκετ υπάρχουν βιολογικά αυγά ελευθέρας βοσκής όλο το χρόνο, εκτός και αν τα εισάγουν από το άλλο ημισφαίριο.

Link to comment
Share on other sites

όντως όλες οι μεγάλες εταιρίες από όσο ξέρω παίρνουν πίσω τα ληγμένα

από όσο ξέρω γίνονται γιαρούρτι, τυρί κλπί

 

και παγωτά! αλλά όλα αυτά μετά τη δεύτερη ή τρίτη (δεν θυμάμαι) επαναπαστερίωση... είχε γίνει θέμα τότε με τα καρτέλ αλλά μετά από αυτό... γαργάρα! Είναι πολλά τα λεφτά της διαφήμισης Άρη!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

βιολογικά αυγά ελευθέρας βοσκής

 

Νομίζω ότι τα βιολογικά και τα ελευθέρας είναι άλλο πράγμα, δηλ. τα ελευθέρας δεν είναι απαραίτητα βιολογικά. Ψάξε για το σήμα της εταιρείας πιστοποίησης.

 

Για τις μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες, μιας και πιάσαμε τους φίλους μας, και μένα μου έλεγε φίλος μου ότι για βρεφικά γάλατα δεν μπορούσαν να βρουν παραγωγούς προμηθευτές γιατί ήταν τίγκα στα αντιβιοτικά. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις αξιοπρεπή εκτροφή ζώων όταν δεν έχεις μεγάλα βοσκοτόπια και δυστυχώς στους κάμπους της Θράκης, Μακεδονίας και Θεσσαλίας η αγροτική γη αξιοποιείται για καλλιέργειες και όχι για βοσκή. Γελάω με διαφήμιση γαλακτοβιομηχανίας που απεικονίζει αγελάδες στα καταπράσινα λιβάδια όταν είναι εμφανές ότι είναι μέσα σε καλλιέργειες σιταριών.

 

Soevan07, θα εμπιστευόμουν τον άντρα σου αλλά όχι τους κτηνοτρόφους γιατί βλέπω ότι όπως και οι γεωργοί είναι τόσο εθισμένοι σε έναν τεχνητό τρόπο παραγωγής/εκτροφής που τον θεωρούν σχεδόν φυσικό και τείνουν να απορρίπτουν οποιαδήποτε αντίθετη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω να οδηγεί σε υπερκατανάλωση γάλακτος είναι η υπερκατανάλωση κίτρινου τυριού. Ένα κιλό τυρί θέλει 10 κιλά γάλα για να παραχθεί. Και θα φτάσουμε να μην τρώμε τίποτα, ψωμί, λαχανικά, σαλάτες, αν δεν έχει λιωμένο ή τριμένο τυρί πάνω. Δημιουργείται εθισμός και απομακρυνόμαστε από το παραδοσιακό μας τυρί τη φέτα που έχει και τα λιγότερα λιπαρά 20%.

 

Θυμάμαι τη μαμά μου τα λαδερά τα τρώγαμε με ελιές και τα παιδιά μου ούτε να τις δοκιμάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα βιολογικά και τα ελευθέρας είναι άλλο πράγμα, δηλ. τα ελευθέρας δεν είναι απαραίτητα βιολογικά. Ψάξε για το σήμα της εταιρείας πιστοποίησης.

 

Όλα τα βιολογικά αυγά είναι ελευθέρας βοσκής.

Τα ελευθέρας βοσκής όμως δεν είναι όλα βιολογικά.

 

Όταν δεν βρίσκω βιολογικά ελευθέρας βοσκής παίρνω απλά ελευθέρας βοσκής.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...