Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενόργανη γυμναστική


Recommended Posts

Η κόρη μου 6 χρονών τώρα, έκανε ενόργανη στα 4 της για 3 μήνες, μετά βαρέθηκε και σταμάτησε,

φέτος τον Απρίλιο-ήταν 5μισι χρονών- το ξαναζήτησε και έκανε άλλους 3 μήνες και αμέσως μετά μας πρότειναν να μπει στο αγωνιστικό τμήμα, μαζί με άλλα 2 κοριτσάκια της ηλικίας της, και τώρα, εδώ και 1 μήνα περίπου γυμνάζεται 4 φορές την εβδομάδα για 2 ώρες κάθε φορά.

Της αρέσει πολύ, κι αυτό είναι που με έκανε να μην αρνηθώ αρχικά,

όμως ακούω πάρα πολλά αρνητικά από γνωστούς και φίλους που αρχίζω να προβληματίζομαι, πχ. ότι τα παιδιά που ακολουθούν αγωνιστικά τμήματα καταπονούν πολύ το σώμα τους, επιβραδύνεται η ανάπτυξη, μένουν καχεκτικά και κοντά και διάφορα τέτοια,

εσείς τι λέτε;

αρχίζω να ανυσηχώ..

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οτι γινεται κατι τετοιο με την ενοργανη, γινεται. οτι ειναι σε επιπεδο επαγγελματικο... καταπονεί.

ασε τη συμπεριφορά των προπονητών. ορισμένες φορές είναι απαραδεκτη. βριζουν, χτυπάνε, προσβάλουν, μειώνουν. πρεπει να το εχει δεχτει αρχικά ο γονιός και μετα να πορωσει το παιδι να το δεχεται κι εκεινο.

κοιταξε καλα σε πιο συλλογο πηγαίνετε. τουλαχιστον να ειανι ανθρωπινη η αντιμετ'ωπιση στα παιδιά γιατι ειανι ...παιδιά!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

o αθλητισμος ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει ενα παιδακι κατα την ταπεινη μου γνωμη

εκτος απο το σωμα, γυμναζει και το νου

ο αντρας μου εκανε χρονια ενοργανη, νομιζω για τα κοριτσια ειναι ρυθμικη,δεν τα ξερω και καλα

ηταν στο τμημα του Ταμπακη και του Μελισσανιδη

εχει αποκτησει πολλα καλα απ τη συμμετοχη του που τον ακολουθουν ακομα και σημερα

η αληθεια δε θα ηθελα ο γιος μου να ενδιαφερθει για το συγκεκριμενο αθλημα, προτιμω κολυμβηση, τεννις, στιβο, αλλα θα διαλεξει ο ιδιος φυσικα

πρωτη φορα ακουω να δημιουργει ο αθλητισμος προβλημα

το μονο που ξερω ειναι οτι δεν κανουν ολοι για ολα τα αθληματα

πχ εγω πηγα κολυμβηση αλλα ειχα πολυ στηθος και δε συνεχισα

απο κει και περα νομιζω ειναι ευχης ετγο να θελει ενα παιδακι να αθληθει, σε μια κοινωνια που τα παιδια φυτευονται μπροστα σε εναν υπολογιστη

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που σου είπαν ισχύει. Όταν ήμουν μικρή έκανα πρωταθλητισμό στην ακροβατική. Είχα φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι πώς θα σηκώσω το χέρι μου. Κατάλαβα ότι ήμουν δυστυχισμένη και αποφάσισα να σταματήσω. Αυτές είναι αποφάσεις που θα πρέπει να τις σκεφτείτε καλά οικογενειακά, γιατί επηρρεάζει όλη την οικογένεια. Μπράβο στο κοριτσάκι σας πάντως. :wink:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

ασε τη συμπεριφορά των προπονητών. ορισμένες φορές είναι απαραδεκτη. βριζουν, χτυπάνε, προσβάλουν, μειώνουν. πρεπει να το εχει δεχτει αρχικά ο γονιός και μετα να πορωσει το παιδι να το δεχεται κι εκεινο.

 

ismeni, τι λες;

γινονται αυτά τα πράγματα σήμερα;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα αυτά που σου είπαν ισχύει. Όταν ήμουν μικρή έκανα πρωταθλητισμό στην ακροβατική. Είχα φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι πώς θα σηκώσω το χέρι μου. Κατάλαβα ότι ήμουν δυστυχισμένη και αποφάσισα να σταματήσω. Αυτές είναι αποφάσεις που θα πρέπει να τις σκεφτείτε καλά οικογενειακά, γιατί επηρρεάζει όλη την οικογένεια. Μπράβο στο κοριτσάκι σας πάντως. :wink:

 

Ευάκι, νομίζω ότι και η κόρη μου, αν δεν θέλει να συνεχίσει, δεν θα το κάνει,

δεν μπορείς να την εξαναγκάσεις να κάνει κάτι που δεν θέλει,

το θέμα μου είναι μήπως επηρεαστεί η φυσιολογική ανάπτυξη του σώματος με όλο αυτό, αυτός είναι ο προβληματισμός μου

(ευχαριστώ!!!)

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Ευάκι, νομίζω ότι και η κόρη μου, αν δεν θέλει να συνεχίσει, δεν θα το κάνει,

δεν μπορείς να την εξαναγκάσεις να κάνει κάτι που δεν θέλει,

το θέμα μου είναι μήπως επηρεαστεί η φυσιολογική ανάπτυξη του σώματος με όλο αυτό, αυτός είναι ο προβληματισμός μου

(ευχαριστώ!!!)

 

μπορεις να ξεκινησεις την κορη σου μπαλέτο, που δεν καταπονει και δεν επηρεαζει την αναπτυξη...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνίσω: το μπαλέτο καταπονεί πολύ το σώμα, όταν κάνεις βέβαια εντατικά όπως και στην ενόργανη. Και το ζήτημα είναι πως το παιδί είναι καλό στην ενόργανη. Εγώ Serba, εφόσον αρέσει στο παιδί, θα συνέχιζα. Απλά έχε το νου σου. Μπορεί να σου βγει Κομανέτσι. :wink:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.

η ενοργανη αφηνει πισω την αναπτυξη αυτο ειναι γεγονος.

εγω εκανα χρονια ρυθμικη και μπαλετο και τωρα ακομα στα 32 κανω ακομα μπαλετο.

το σωμα καταπονειτε με την ρυθμικη αλλα αναπτυσει και ψιλωνει και στο μπαλετο αναπτυσεται και παλι ψηλωνει επισεισ. ουτωσιαλλωσ το μπαλετο ειναι η βαση για την ρυθμικη και για πολλα αλλα αθληματα. οταν λεμε ομωσ οτι καταπονητε απο το μπαλετο μιλαμε σε φυσιολογικα πλαισια παντα.

μη σταματησετε το κοριτσακι σας απο τον αθλητισμο οσο και αν κουραζεται και οσο και αν στην αρχη ποναει.

καμια στιγμη θα το καμαρωνεται και θα ειστε παριφανη μανουλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o αθλητισμος ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει ενα παιδακι κατα την ταπεινη μου γνωμη

εκτος απο το σωμα, γυμναζει και το νου

ο αντρας μου εκανε χρονια ενοργανη, νομιζω για τα κοριτσια ειναι ρυθμικη,δεν τα ξερω και καλα

ηταν στο τμημα του Ταμπακη και του Μελισσανιδη

εχει αποκτησει πολλα καλα απ τη συμμετοχη του που τον ακολουθουν ακομα και σημερα

η αληθεια δε θα ηθελα ο γιος μου να ενδιαφερθει για το συγκεκριμενο αθλημα, προτιμω κολυμβηση, τεννις, στιβο, αλλα θα διαλεξει ο ιδιος φυσικα

πρωτη φορα ακουω να δημιουργει ο αθλητισμος προβλημα

το μονο που ξερω ειναι οτι δεν κανουν ολοι για ολα τα αθληματα

πχ εγω πηγα κολυμβηση αλλα ειχα πολυ στηθος και δε συνεχισα

απο κει και περα νομιζω ειναι ευχης ετγο να θελει ενα παιδακι να αθληθει, σε μια κοινωνια που τα παιδια φυτευονται μπροστα σε εναν υπολογιστη

αν δημιουργει λεει? κ σε ακολουθουν παντοτινα!:(

δεν εχεις ακουσει που λενε, αθλητισμος κ υγεια πρωταθλητισμος κ αναπηρια:rolleyes:

παντως αν κ εκανα πρωταθλητισμο στιβο κ μου εχει αφησει πολλα κουσουρια ακομα... δεν θα το αλλαζα με τιποτα.

να εισαι κοντα στο κοριτσακι σου κ αφησε το, να το ακολουθησει εως ενα καλο κ υγιες επιπεδο. δυσκολο βεβαια να κρατηθουν οι ισορροπιες αλλα ισως το αποτελεσμα σας δικαιωσει.;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνίσω: το μπαλέτο καταπονεί πολύ το σώμα, όταν κάνεις βέβαια εντατικά όπως και στην ενόργανη. Και το ζήτημα είναι πως το παιδί είναι καλό στην ενόργανη. Εγώ Serba, εφόσον αρέσει στο παιδί, θα συνέχιζα. Απλά έχε το νου σου. Μπορεί να σου βγει Κομανέτσι. :wink:

 

οπως το ειπες... εφ' οσον γινεται εντατικά. τα εντατικά αρχιζουν μετά το λύκειο (σε επαγγελαμτική σχολή) αντε στο λυκειο. οχι πιο νωρις!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευάκι, νομίζω ότι και η κόρη μου, αν δεν θέλει να συνεχίσει, δεν θα το κάνει,

δεν μπορείς να την εξαναγκάσεις να κάνει κάτι που δεν θέλει,

το θέμα μου είναι μήπως επηρεαστεί η φυσιολογική ανάπτυξη του σώματος με όλο αυτό, αυτός είναι ο προβληματισμός μου

(ευχαριστώ!!!)

 

Ετσι ακριβως ειναι. Και η δικη μου κορη ειναι αριστη στην ενοργανη(απο 2 χρονων εκανε κυβιστηση στην εισοδο της πολυκατοικιας, κρικους και κυβιστηση-ανακυβιστηση,τροχο, γεφυρα,μονοζυγο, ισορροπια σε πεζουλι οπως σε δοκο και με ψαλιδακια κ.α.) χωρις να πηγαινει και ο λογος που δεν επεμενα να τη στειλω, ηταν αυτος ακριβως, ειναι ηδη πολυ κοντη και δε θελω να μεινει στασιμη.

 

Το συζητουσα και με μια συναδελφο γυμναστρια που ειναι της ρυθμικης, η οποια πιστευε πρωτα οτι απλως στην ενοργανη παιρνουν παιδια που ο σωματοτυπος τους ειναι κοντος. Τελικα σε συζητηση με μεγαλη γυμναστρια της ενοργανης, καταλαβε οτι δεν ειναι ετσι ακριβως αλλα εξ αιτιας των κραδασμων και της καταπονησης με συγκεκριμενο τροπο της γυμναστικης αυτης, τα παιδια δεν ψηλωνουν οσο θα ψηλωναν αν δεν πηγαιναν ενοργανη. Γινονται ετσι.

 

 

Η ρυθμικη για οσες δεν ξερουν, περιεχει ασκησεις μπαλετου, ενοργανης και κανουν και χρηση οργανων οπως μπαλες, κορδελλες, στεφανια και ολα αυτα στο πλαισιο μουσικης υποκρουσης. Εχει πολλα τιναγματα και εκρηξεις και θεωρειται λιγωτερο επιπονη απο την ενοργανη αλλα και παλι η συστηματικη ασκηση του πρωταθλητισμου σε ορισμενα ομως παιδια τα καθυστερει και αυτα στην αναπτυξη αλλα οχι οπως η ενοργανη!

 

Η ενοργανη ειναι αλλη μορφη αθλητισμου, συγγενικη με τη ρυθμικη, χωρις μουσικη, με ασκησεις εδαφους, δοκο, διζυγο, ιππο, για τα αγορια κρικους κ.α. να μη σας κουραζω.

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη, αν θελεις διακρισεις και να πετυχει η κορη σου διακριση πιστευοντας οτι η προσπαθεια θα την κανει καλο ή αν επιδιωκεις να ασχοληθει η κορη σου με αυτο που της αρεσει και ας σε στοιχισει σε κατι, οπως στο υψος, στειλτην.

Αν εσεις οι γονεις ειστε και πολυ ψηλοι, ισως να διακινδυνευει λιγωτερο το παιδι απο το να μην αναπτυχθει στο υψος. Μπορεις ακομη και να την παρακολουθεις και να προλαβεις να σταματησεις για να συνεχισει η αναπτυξη κανονικα αν τυχον μεινει στασιμη.

 

Αν φβασαι ομως και βλεπεις οτι δεν εχετε πολλα περιθωρια, θα σε συμβουλευα να ακολουθησει αλλο αθλημα, οπως εκανα εγω με τη δικη μου.

 

Και σιγουρα ειμαι κατα του πρωταθλητισμου σε ολα τα αθληματα αν και θα με γδαρουν ζωντανη οι συναδελφισσες γυμναστριες του φορουμ αν δουλευουν σε συλλογους. Προσωπικα ομως,αν και αθλητρια στιβου καποτε,πιστευω στο μαζικο αθλητισμο και στην προωθηση της ψυχικης και σωματικης ευεξιας και υγειας.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να το παρακολουθείς και να δεις πως πάει...

Μια φίλη μου που έκανε πρωταθλητισμό με έντονη γυμναστική και δίαιτα αφού έφτασε 14 δεν ψήλωσε, δεν αναπτύχθηκε ( στήθος περίοδος κτλ) την σταμάτησε η μαμά της και σε ένα χρόνο μέσα έγινε άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου 6 χρονών τώρα, έκανε ενόργανη στα 4 της για 3 μήνες, μετά βαρέθηκε και σταμάτησε,

φέτος τον Απρίλιο-ήταν 5μισι χρονών- το ξαναζήτησε και έκανε άλλους 3 μήνες και αμέσως μετά μας πρότειναν να μπει στο αγωνιστικό τμήμα, μαζί με άλλα 2 κοριτσάκια της ηλικίας της, και τώρα, εδώ και 1 μήνα περίπου γυμνάζεται 4 φορές την εβδομάδα για 2 ώρες κάθε φορά.

Της αρέσει πολύ, κι αυτό είναι που με έκανε να μην αρνηθώ αρχικά,

όμως ακούω πάρα πολλά αρνητικά από γνωστούς και φίλους που αρχίζω να προβληματίζομαι, πχ. ότι τα παιδιά που ακολουθούν αγωνιστικά τμήματα καταπονούν πολύ το σώμα τους, επιβραδύνεται η ανάπτυξη, μένουν καχεκτικά και κοντά και διάφορα τέτοια,

εσείς τι λέτε;

αρχίζω να ανυσηχώ..

Κοίτα τα αγωνιστικά τμήματα σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να τα πεις και επιπέδου πρωταθλητισμού.Θα πάει για πιο σοβαρή προπόνηση και ίσως και να της αρέσει και περισσότερο γιατί θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον.Το κάθε άθλημα διαμορφώνει το σώμα του κάθε παιδιού χαρακτηριστικά(αυτό το βάζουμε στην άκρη).Σε άλλους αρέσει ο απλός αθλητισμός και σε άλλους ο πρωταθλητισμός.Γνώμη μου είναι να αφήσεις το κοριτσάκι σου να κάνει αυτό που της αρέσει (ακόμα κι αν εσύ έχεις αμφιβολίες)Εσύ στην θέση της αν το ήθελες δεν θα θελές να σε άφηναν οι γονείς σου;Χωρίς παρεξήγηση πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ έχω κάνει 5 χρόνια ενόργανη και άλλα 5 μπαλέτο και νομίζω μπορώ να εκφέρω άποψη και για τα δυο.

 

Δεν έκανα πρωταθλητισμό, δεν ήμουν ικανή για κάτι τέτοιο, όμως η ενόργανη με βοήθησε να μάθω πάρα πολύ καλά το σώμα μου κινητικά και να αναπτύξω τις δυνατότητές του. Με βοήθησε να ξέρω ακριβώς που και πως ισορροπεί το σώμα μου, να αποκτήσω τεράστια ευλυγισία που δε διέθετα και να αποκτήσω ένα "θάρρος" που κινητικά δεν το είχα με τίποτα. Την πρώτη φορά που έπρεπε να ανέβω στην πάνω μπάρα του δίζυγου φοβόμουν πολύ πχ, φοβόμουν τη δοκό κλπ. Τα ξεπέρασα όλα! Με το ύψος κανένα πρόβλημα δεν είχα, 1,70 είμαι και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι επηρεάζει το ύψος, δεν ξέρω βέβαια τί θα γινόταν με τον πρωταθλητισμό και πόσους και τί είδους κραδασμούς προκαλέί αυτός, οι ασκήσεις όμως είναι ίδιες, η ένταση της προπόνησης και οι απαιτήσεις διαφορετικές...

 

Το μπαλέτο είναι ένας μαγικός κόσμος και καταφέρνει με ένα μαγικό τρόπο να γυμνάσει το σώμα πάρα πολύ (ενώ δε σου δίνει αυτή την εντύπωση όταν το βλέπεις ως θεατής). Δεν έχει την ένταση, ούτε την επικινδυνότητα ατυχήματος της ενόργανης (εγώ έπεσα από δοκό και έπαθα διάσειση π.χ.) αλλά γυμνάζει ομοιόμορφα το σώμα και κατά την ταπεινή μου άποψη προσφέρει και ψυχική αρμονία και έναν τρόπο έκφρασης και εκτόνωσης γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα! Κι εμένα γνώμη μου είναι να την αφήσεις να κάνει αυτό που θέλει, αν διαφωνείς με το άθλημα σταμάτησέ το από τώρα γιατί μετά μπορεί, αν της το κόψεις βίαια για δικούς σου λόγους, να προκαλέσεις ψυχικά τραύματα (εγώ τα κουβαλώ μέχρι σήμερα). Πριν λίγες μέρες αγόρασα τα παπουτσάκια μπαλέτου της κόρης μου και κοιμήθηκα αγκαλιά με αυτά...:lol:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, το θέμα με την μικρή μου δεν είναι αν θα συνεχίσει την ενόργανη ή το μπαλέτο πχ., (την έχω πάει από 4 χρονών σχεδόν παντού: ενόργανη 3 μήνες, μετά ήθελε μπαλέτο όπου και την πήγα, αλλά ήθελε να φύγει μετά από 4 μήνες αλλά την πίεσα να τελειώσει την χρονιά δηλ. άλλους 2 μήνες, και μετά δεν ήθελε με τίποτα να ξαναπάει, μου΄ζήτησε κολυμβητήριο, στο οποίο έκατσε σχεδόν 2 μήνες και επίσης δεν ήθελε ΄να ξαναπάει, μετά πήγε τέννις για 3 μήνες, στο τέλος έκλαιγε για να μην πάει, και τέλος μου ξαναζήτησε ενόργανη όπου έμεινε 3 μήνες και -ώω του θαύματος!!- ήθελε να ξαναπάει)

 

οπότε καταλαβαίνετε ότι όταν της είπα για το αγωνιστικό όπου την ήθελαν, χάρηκε και ενθουσιάστηκε πάρα πολύ- το έλεγε σε όλο τον κόσμο!

Ώστε είναι αλήθεια για την αναστολή της ανάπτυξης;

Σκέφτηκα να την αφήσω για φέτος, και του χρόνου βλέπουμε, ίσως όμως να είναι πιο δύσκολο όσο περνάει ο καιρός;

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να την σταματήσω τώρα που επιτέλους βρήκε κάτι που της αρέσει πολύ και στο οποίο είναι πολύ καλή...

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

To κοριτσάκι σου είναι λογικό να θέλει να δοκιμάσει πολλά.Κι εγώ κάπως έτσι ήμουν:lol:.Ταυτόχρονα με την ρυθμική που έκανα κατα διαστήματα δοκίμαζα κι άλλα αθλήματα επειδή έπρηζα την μάνα μου.Τελικά ασχολήθηκα μόνο με την ρυθμική αγωνιστικά και μετά τα 16 με τον χορό.Αν είναι καλή και της αρέσει θα είναι κρίμα να μην το κάνει.Από την άλλη και αυτός ο ενθουσιασμός απο μέρους της του να τα κάνει όλα στο τέλος μπορεί να καταλήξει να μην προχωρήσει σε κανένα άθλημα.Οπότε αποφάσισε εσύ και δώσε της να καταλάβει οτι πρέπει να βάλει προτεραιότητες.Εμένα γι αυτό η μητέρα μου δεν με σταματούσε απο την γυμναστική όμως γνωρίζω και καταλαβαίνω οτι δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια και τον χρόνο να πηγαίνουν τα παιδιά τους σε 100 δραστηριότητες.Να το βαρεθεί ή να το μισήσει (σε περίπτωση που της πεις να συνεχίσει αν σου ζητήσει να κάνει κάτι άλλο)εφ όσον της αρέσει τώρα δεν το πιστεύω απλά επηρεάζονται και απο φίλους απο την tv κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα!

 

Επαναφέρω το θέμα για να μη ανοίγω καινούριο.

Ενδιαφέρομαι και εγώ να στείλω τη μικρή μου τον Σεπτέμβρη σε κάποια δραστηριότητα και επειδή είναι πολύ ευκίνητη και ευλύγιστη σκέφτηκα ότι θα της αρέσει η ενόργανη.

Της αρέσει να ισορροπεί σε πεζοδρόμια, της αρέσει το μονόζυγο πολύ και στέκεται αρκετή ώρα μόνη της φέρνοντας τα πόδια μπροστά, και τούμπες και σκαρφαλώματα είναι τα φετίχ μας!

Εχει σφιχτό σώμα με πολλούς μυς και μελανιές! χαχαχα

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει ξεκινήσει κάποιο παιδάκι στην ηλικία των 4 και τι εντυπώσεις έχει.

Διάβασα ότι καταπονείται το σώμα και ίσως επηρρεάζει το ύψος αλλά αυτά συμβαίνουν μόνο σε επίπεδο πρωταθλητισμού ή ισχύει και για τα παιδιά που το έχουν σαν δραστηριότητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Επαναφέρω το θέμα για να μη ανοίγω καινούριο.

Ενδιαφέρομαι και εγώ να στείλω τη μικρή μου τον Σεπτέμβρη σε κάποια δραστηριότητα και επειδή είναι πολύ ευκίνητη και ευλύγιστη σκέφτηκα ότι θα της αρέσει η ενόργανη.

Της αρέσει να ισορροπεί σε πεζοδρόμια, της αρέσει το μονόζυγο πολύ και στέκεται αρκετή ώρα μόνη της φέρνοντας τα πόδια μπροστά, και τούμπες και σκαρφαλώματα είναι τα φετίχ μας!

Εχει σφιχτό σώμα με πολλούς μυς και μελανιές! χαχαχα

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει ξεκινήσει κάποιο παιδάκι στην ηλικία των 4 και τι εντυπώσεις έχει.

Διάβασα ότι καταπονείται το σώμα και ίσως επηρρεάζει το ύψος αλλά αυτά συμβαίνουν μόνο σε επίπεδο πρωταθλητισμού ή ισχύει και για τα παιδιά που το έχουν σαν δραστηριότητα;

 

στο μαζικο τμήμα η ενοργανη δεν καταπονεί. οτι γινεται είναι σε αγωνιστικο επίπεδο.

ασε τη συμπεριφορά των προπονητών. ορισμένες φορές είναι απαραδεκτη. βριζουν, χτυπάνε, προσβάλουν, μειώνουν. πρεπει να το εχει δεχτει αρχικά ο γονιός και μετα να πορωσει το παιδι να το δεχεται κι εκεινο.

κοιταξε καλα σε πιο συλλογο πηγαίνετε. τουλαχιστον να ειανι ανθρωπινη η αντιμετωπιση στα παιδιά γιατι είναι...παιδιά!

και ναι... στην ενόργανη η ανάπτυξη επηρεάζεται. φροντίζουν να τα κρατανε κοντά ή επιλέγουν τα πιο μικροκαμωμένα.

 

μπορεις να ξεκινησεις την κορη σου μπαλέτο, που δεν καταπονει και δεν επηρεαζει την αναπτυξη... στην ηλικία των 4αρων κανουν δημιουργικό χορό. με παιχνίδι σιγα σιγα μπαίνουν στην εννοια του μπαλέτου και στην ομαδα. περνανε καλα, οταν η δασκάλα είναι σωστή και η σχολή αναγνωρισμένη και καλή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ό,τι δραστηριότητα και να της ξεκινήσω από Σεπτέμβρη θα είναι στον δήμο οπότε δε νομίζω να είναι τόσο ''άγρια'' τα πράγματα ή κάνω λάθος; Δε μιλάω καν για πρωταθλητισμό απλά ψάχνω μια δραστηριότητα μιας και επιτέλους μπορούμε να γραφτουμε κάπου δωρεάν τώρα που θα γίνουμε 4.

 

Μπαλέτο δε θέλω....θέλω κάτι να εκτονώνει την ενέργειά της και να την ευχαριστεί κιόλας. Και με βάση αυτά που έχει δείξει μέχρι τώρα νομίζω θα της αρέσει αφού θα έχει σχέση με τούμπες, δοκό και μονόζυγο....τα κάνει ήδη δηλαδή αυτά όπου βρεθεί και τα βρει!!!

Αν δε πάει εκεί θα ψάξω κάποιο σπορ....απλά αυτό μου αρέσει γιατί θεωρώ ότι είναι άθληση και ευχαρίστηση μαζί.

Μπορεί και να πάει και να μη της αρέσει ποιος ξέρει τι έχουν στο μυαλουδάκι τους;;;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Και η κόρη μου όταν ξεκίνησε ενόργανη, ήταν ακριβώς 4 ετών,

αν αρέσει κάποιο άθλημα στο παιδί, μόνο καλό θα της κάνει.

Θα συμφωνήσω ότι στα τμήματα μαζικού αθλητισμού δεν καταπονείται το σωματάκι τους, ούτε πιστεύω να επηρεάζεται η ανάπτυξη, χωρίς να είμαι και απόλυτη σ'αυτό.

Για την ιστορία, η δικιά μου σταμάτησε την ενόργανη, το πρόγραμμα ήταν εξαντλητικό (και αυτό ήταν μόνο η αρχή), κουράστηκε και το κατανοώ, της έπεσε πολύ όλο αυτό, ταυτόχρονα με την α δημοτικού--αυτά όμως αφορούν τον πρωταθλητισμό.

Στείλτο το παιδάκι σου, εγώ έχω καλές εντυπώσεις, απέκτησε εκπληκτική ευλυγισία, μεγάλη αυτοπεποίθηση για το σώμα της, εκτόνωση και γενικά της έκανε καλό, όλα αυτά επειδή της άρεσε, αυτό είναι το σημαντικότερο..

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εκανα ενοργανη απο 3 χρονων εως τα 12 μου χρονια, εκανα πρωταθλητισμο που αυτο σημαινει 4 φορες την εβδομαδα προπονηση, ηταν πολυ επιπονο αλλα εγω το γουσταρα και δεν με ενοιαζε τραυματισμοι πολυ ωρες πολλες στο γυμναστηριο αλλα το ξαναλεω μου αρεσε το αγαπουσα.

ημουν πολυ κοντη και πολυ λεπτη δυστηχως αυτο το αθλημα θελει μικρο σωματοτυπο και οταν πας απο μικρη ηλικια και εισαι πανω στην αναπτυξη οι ασκησεις που κανεις δεν βοηθουν το σωμα να αναπτυχθει, θυμαμαι οτι οταν μπηκα στο γυμνασιο ημουν το πιο κοντο παιδι του σχολειου μαζι με ενα αλλο κοριτσι που εκανε και αυτη ενοργανη, αλλα εγω το ζουσα ολο αυτο το λατρευα κια δεν με πειραζε, σταματησα λογο ενος τραυματισμου απο τον οποιο αναρωσα αλλα δεν ηθελα να ακολουθησω αλλο αυτο το προγραμμα ανεβεναν και οι υποχρεωσεις σε σχολειο και φροντιστηρια και σταματησα, και αμεσως πηρα υψος πολυ γρηγορα, μετα απο 1 χρονο εκανα ρυθμικη για 2 χρονια και μετα στιβο μεχρι τα 19 μου οπου και τα παρατησα επισημως.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν πας για πρωταθλητισμο πρεπει να θυσιασεις πολλα ζεις γι αυτο πρεπει να σου αρεσει, εμενα η ενασχοληση μου με την ενοργανη μου εχει αφησει μια απιστευτη ευλιγισια και πλατες η κορη μου ειναι 2 χρονων τωρα ειναι λεπτουλα και μικροκαμωμενη την κοιταω και ειναι σαν να βλεπω εμενα απο φωτο στην ηλικια της, θα την παω ενοργανη και αν το αγαπηση οπως και εγω θα την συνεχισω εχει το καταλληλο σωματοτυπο, αν δεν της αρεσει δεν χαθηκε και ο κοσμος απλα θα την ξεκινησω απο εκει γιατι στην ενοργανη προτιμουν παιδακια με τετοιο σουλουπι και αργοτερα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...