Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποστειρωτης - πως καθαρίζουμε τα άλατα?


Recommended Posts

Κορίτσια μου έχουν δανείσει έναν αποστειρωτή ατμού της avent,μήπως ξέρει κάποια πώς να τον καθαρίσω από τα άλατα;

Τον έβαλα σε λειτουργία για να τον δοκιμάσω αν δουλεύει κ έβγαλε κάτι μαυρίλες.

Εν τω μεταξύ μου είπαν να χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό για να αποφεύγω τα άλατα.

Μπορεί κάποια να με βοηθήσει;;;

Ευχαριστώ...

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι όταν χρησιμοποιείς απιονισμένο νερό δεν μαζεύει πολλά άλατα και δεν χρειάζεται να τον καθαρίζεις τόσο συχνά.

Τώρα για τον καθαρισμό, ελπίζω να τα θυμάμαι καλά (όταν τα ζούσα νόμιζα ότι δεν θα τα ξεχάσω ποτέ :D ), τέλος πάντων, βάλτον να δουλέψει άδειος (χωρίς μπιμπερό κλπ) προσθέτοντας λευκό ξύδι στο νερό σε αναλογία 1/3 ξύδι, 2/3 νερό (χρησιμοποίησε το ειδικό κυπελλάκι ώστε η συνολική ποσότητα υγρού να είναι αυτή που χρησιμοποιείς για αποστείρωση). Αν τυχόν σου ξεφύγει η αναλογία και κοκκινήσουν οι αντιστάσεις από το ξύδι, καθαρίζει εύκολα με μαλακό σφουγγαράκι και υγρό πιάτων (που ούτως ή άλλως θα χρησιμοποιήσεις για να τον καθαρίσεις από το ξύδι πριν τον ξαναχρησιμοποιήσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μου έχουν δανείσει έναν αποστειρωτή της avent και βγάζει μαυρίλες.Σας έχω ρωτήσει πάλι και έκανα ότι μου είπατε με λευκό ξύδι αλλά συνεχίζει και βγάζει μαυρίλες.Έχω βάλει 3 -4 φορές ξύδι αλλά δεν γίνεται τίποτα.Τί να κάνω;;;

Ευχαριστώ.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ξέρω το μοντέλο της Avent που λες , αλλά αν είναι άλατα (που όμως συνήθως είναι άσπρα σαν ... αλάτι :) ) βγαίνουν στα σίγουρα με το λευκό ξύδι (να βράσει βέβαια το ξύδι - να είναι σε χρήση ο αποστειρωτής δηλαδή)

 

Αυτά τα μαύρα που λες όμως δεν μου θυμίζουν άλατα. Μήπως κάποια από τα μονωτικά καουτσούκ ελαστικά του προϊόντος σιγοκαίγονται λόγω παλαιόητος - κακής ποιόητος?

 

Με την ευκαιρία να πω ότι το απιονισμένο νερό του SUPER MARKET ΔΕΝ είναι καθαρό νερό (το γράφει και πάνω άλλωστε - ΜΗ ΠΟΣΙΜΟ) η διαδικασία απιονισμού είναι κάπως σιχαμερή να το πω έτσι , εφόσον γίνεται με βιομηχανικές στήλες ρητίνης καμία σχέση με καθαριότητα , άλλωστε το προϊόν είναι για ηλεκτρικά σίδερα , όχι για να έρχεται σε επαφή με θηλές θηλασμού!!!

 

Με δύο λόγια το απιονισμένο νερό μπορεί να μην περιέχει άλατα που καθιζάνουν (διότι παρενθετικά , αιωρούμενα άλατα συνεχίζουν να περιέχονται στα φθηνά απιονισμένα - μόνο τα πανάκριβα απιονισμένα νερά μπαταρίας είναι πλήρως απιονισμένα) αλλά δεν είναι ελεύθερο μικροβίων και βακτηρηδίων.

 

Τώρα που το σκέφτομαι ίσως εάν κάποιος έβραζε επι δεκάλεπτο ένα μπιτόνι απιονισμένο νερό , ώστε να αποστειρώθεί θα μπορούσε κατόπιν να το κρυώσει και να το χρησιμοποιεί με ασφάλεια ως νερό αποστειρωτή.

 

Κάποτε είχαμε και έναν χημικό στην παρέα , ελπίζω να διαβάζει για να μας πει καμιά γνώμη και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω της Avent αποστειρωτη αλλα ειναι καινουριος και δεν εχει βγαλει ακομα μαυριλες(ο παλιος μας Chicco ηταν 8 χρονων και απεβιωσε)

Διαβασα τις οδηγιες και δεν αναφερει τιποτα για μαυριλες,μονο για αλατα,το μονο που βρηκα και ισως σε βοηθησει ειναι ενα τηλ. επικοινωνιας που εχει:210 24 19 585,ελπιζω να σε βοηθησουν :wink:

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

έχω αγοράσει έναν αποστειρωτή nuk και στο κέντρο της βάσης έχει γίνει σκούρο. Έκανα αυτό που λέει μέσα το φυλλάδιο χωρίς αισθητή βελτίωση. Λέει για προϊόντα εμπορίου. Έψαξα στο σούπερ και είδα ότι για αποστειρωτές δεν υπάρχει κάτι.

 

1. αυτά είναι άλατα; Δεν είναι όμως άσπρα!

2. αν ναι αυτό που πουλάνε στο σούπερ είναι για βραστήρες και καφετιέρες. Κάνουν και για αποστειρωτή;

Link to comment
Share on other sites

Ασπρο ξυδι. Το αφηνεις μια νυχτα στην βαση και μετα σκουπιζεις καλα και ξεπλενεις.

ή βαζεις νερο με ασπρο ξυδι και πατας αποστειρωση και σκουπιζεις. Θα φυγουν τα παντα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει έναν αποστειρωτή nuk και στο κέντρο της βάσης έχει γίνει σκούρο. Έκανα αυτό που λέει μέσα το φυλλάδιο χωρίς αισθητή βελτίωση. Λέει για προϊόντα εμπορίου. Έψαξα στο σούπερ και είδα ότι για αποστειρωτές δεν υπάρχει κάτι.

 

1. αυτά είναι άλατα; Δεν είναι όμως άσπρα!

2. αν ναι αυτό που πουλάνε στο σούπερ είναι για βραστήρες και καφετιέρες. Κάνουν και για αποστειρωτή;

 

Καλημερα, δεν είναι άσπρα είναι ψιλοκαφέ σωστά? Είναι υπολείματα από γάλα σκόνη που έχει καεί με τις αποστειρώσεις. Όπως σου είπε και η Ελενικ , άσπρο ή κανονικό ξύδι για όλο το βράδυ και θα δεις θαυμα το πρωί που θα το τσεκάρεις

 

Link to comment
Share on other sites

ναι, όντως δεν είναι άσπρα και γι'αυτό μπερδεύτηκα και λέω μήπως δεν είναι άλατα.

 

Το φυλλάδιο μέσα λέει για μίγμα νερού-ξυδιού για μισή ώρα. Λίγα έφυγαν.

 

Θα κάνω αυτό που μου λέτε! Πήρα και τηλέφωνο στην εταιρεία και μου είπαν να το αφήσω κανά 2 ώρες αλλά εγώ θα το αφήσω όλη νύχτα!

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

oikat, κι εγώ αυτόν τον αποστειρωτή έχω, εδώ απο τον πρώτο μου γιο κιόλας. Εγώ βάζω ξύδι απλό, κανονικό, σκέτο χωρίς νερό. Τα άλατα φεύγουν μέσα σε λίγα λεπτά. Βέβαια, το κάνω συχνά και δεν είναι πολλά μαζεμένα σαν πέτρα. Αν δεν σου βγούν έτσι, τότε δοκίμασε να βάλεις ξύδι με νερό και να ανάψεις για λίγο τον αποστειρωτή, να βράσει το νερό. Μετά άστο να σταθεί ξανά λίγο ακόμη, πριν τον ξεπλύνεις.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα!

και εγώ της nuk έχω και έχει αρχίσει να μου ψιλομαζεύει αλλά εγώ επειδή τη θηλάζω μόνο από το χαμομηλάκι που της δίνω τα έχει μαζέψει! Φαντάζομαι πως θα καθαρίσει με ξύδι ??

 

:mrgreen: :grin:my little girl is 5,5 months:p :rolleyes:

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

... ston thermantira kai ston brastira exo riksei mesa ena koxuli...ola ta alata kollane pano sto koxuli!!! fantastiki idea...thn eida sthn ekpompi allakse to ;)

 

Τρομερή ιδέα SofiaDav! Θα τη δοκιμάσω σίγουρα!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

όσον αφορά τον αποστηρωτή η μπεμπούλα μου είναι 5,5μηνών και η παιδίατρος μου είπε να σταματήσω την αποστείρωση,όμως εγώ φοβάμαι πως είναι λίγο νωρίς! Ανησυχώ άδικα?Να την σταματήσω?HELP ME!!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η αποστείρωση είναι απαραίτητη τους 3 πρώτους μήνες της ζωής του μωρού. Από την στιγμή που ξεκινούν τα εμβόλια το παιδί δημιουργεί δικά του αντισώματα. Πολλές φορές εμείς οι μαμάδες από το φόβο μας, συνεχίζουμε την αποστείρωση για περισσότερο χρόνο. Όμως στην πραγματικότητα ίσως κάνουμε και κακό δημιουργώντας υπερευαίσθητα μωρά. Δυστυχώς τα αγγελούδια μας δεν θα μεγαλώσουν σε γυάλα. Από την άλλη το να τα προστατεύουμε από την έκθεση στα μικρόβια είναι μάλλον ανέφικτο καθώς μεγαλώνουν.

Περισσότερο θα σε συμβούλευα να τηρείς τους κανόνες καθαριότητας εντός του σπιτιού, αυτό είναι πιο σημαντικό.

Έχω διαβάσει κάπου ότι η μεγαλύτερη εστία μικροβίων σε ένα σπίτι, κορίτσια είναι η κουζίνα. Εγώ φανταζόμουνα το μπάνιο. Κι όμως είναι η κουζίνα!!!

 

Andy, να σου ζήσει το μπουμπάκι σου και προσπάθησε να κάνεις την ζωή σου ευκολότερη.

Link to comment
Share on other sites

Sheena

σε ευχαριστώ πολύ!και ο άντρας μου το ίδιο μου λέει ότι πρέπει να αποκτήσει αντισώματα!Όλες οι μαμάδες είμαστε υπερπροστατευτικές και ιδίως αν πρόκειτε για το πρώτο μας παιδί γιατί δεν έχουμε εμπειρία.Γι'αυτό και από τη πρώτη στιγμή που ανακάλυψα αυτό το site το βρήκα τέλειο(άργησα βέβαια λιγάκι αλλά πότε δεν είναι αργά) γιατί οι έμπειρες μανούλες είναι πρόθυμες να σε συμβουλέψουν και να μην σε πιάσει πανικός!

Όντως η κουζίνα θέλει καθημερινό και σχολαστικό καθάρισμα ιδίως όταν εκεί καθαρίζεις και τα "σύνεργα " των παιδίων μας!

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές!

Και σε σένα να ζήσει το αγγελούδι σου!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

όσον αφορά τον αποστηρωτή η μπεμπούλα μου είναι 5,5μηνών και η παιδίατρος μου είπε να σταματήσω την αποστείρωση,όμως εγώ φοβάμαι πως είναι λίγο νωρίς! Ανησυχώ άδικα?Να την σταματήσω?HELP ME!!

 

Andy αν η μικρούλα σου έχει αρχίσει ότι βρίσκει μπροστά της να το πιάνει και να το βάζει στο στόμα της τότε η αποστείρωση είναι περιττή !! Δεν μπορείς να αποστειρώνεις τα πάντα! Εγώ την σταμάτησα μόλις άρχισε να τα πίανει όλα και να θυμώνει όταν της τα έπαιρνα από το χέρι της... ήταν 4 μιση μηνών αν θυμάμαι καλα :D και ήταν η ποιο ευτυχισμένη μέρα της ζωής μου:mrgreen::mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον αποστηρωτη της nuk και πρωτα απ'ολα βαζω φιλτραρισμενο νερο και που εχει λιγα αλατα, αλλα κ'ακομα μαζευει αλατα, και το καθαριζω με λιγο ξινο (πολυ ασφαλεις για τα παιδια)και νερο το βαζω να δουλευει με ανοιχτο καπακι και προσθετω νερο ....σε λιγα λεπτα τα αλατα φευγουν

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον αποστηρωτη της nuk και πρωτα απ'ολα βαζω φιλτραρισμενο νερο και που εχει λιγα αλατα, αλλα κ'ακομα μαζευει αλατα, και το καθαριζω με λιγο ξινο (πολυ ασφαλεις για τα παιδια)και νερο το βαζω να δουλευει με ανοιχτο καπακι και προσθετω νερο ....σε λιγα λεπτα τα αλατα φευγουν

 

Αν επιτρέπεται.....Ακόμα αποστειρώνεις??

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...