Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γευματα νεογέννητου- Πέφτει η γλυκόζη του???


Recommended Posts

Ο μπέμπης μου είναι 18 ημερών και η παιδίατρος μου έχει πει να τον ταίζω (ξένο γάλα) το λιγότερο κάθε 3 ώρες και το περισσότερο κάθε 5 ώρες. Το βράδυ δεν ξυπνάει ποτέ για φαγητό με αποτέλεσμα να τον ξυπνάω εγώ. Χθές όμως δεν ξύπνησε κανείς απο τους δύο μας με αποτέλεσμα να φάει μετά απο 6,5 ώρες... :shock::cry::shock::cry: Είναι αλήθεια οτι μετά απο τόσες ώρες χωρίς φαγητό πέφτει η γλυκόζη στο αίμα του μωρού???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που δεν ξυπνάει το βράδυ!Θα έλεγα ότι είστε τυχεροί και κοιμάστε!Σκέψου να ξυπνούσε κάθε τρεις ώρα σαν τον δικό μου για να φάει!Εκεί να δεις ξενύχτια. Αυτό με τη γλυκόζη που το άκουσες?Στο είπε ο γιατρός?Εμάς ο γιατρός μας είπε να τρώει το ελάχιστο κάθε τρεις ώρες και στις 4 ώρες και ένα τέταρτο αν δεν έχει ξυπνήσει να τον ξυπνάμε εμείς.Δεν ισχύσει όμως αυτό για την νύχτα. Την νύχτα αν κοιμάσται να μην τον ξυπνάμε. Το στομαχάκι τους έχει συγκεκριμένη χωριτικότητα και τρώει μέχρι να γεμίσει. Αν γεμίσει το στομαχάκι μας γιατί να ξυπνήσουμε????Μια χαρά είναι το μωράκι σου. Έτσι λέω εγώ βέβαια...Ποιό έμπειρες μαμάδες παρακαλώ τα φώτα σας!!! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Τα περί γλυκόζης, δεν μου τα έχει πει η δική μου παιδίατρος αλλά η παιδίατρος μιας φίλης. Γενικώς, είναι πολλές οι γνώμες για το αν θα πρέπει να τα ξυπνάμε το βράδυ ή οχι... Μπέρδεμα... :cry:

Link to comment
Share on other sites

θελω κι εγω να κοιμηθωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!το ξαναδιαβασα αυτο εδω για την γλυκοζη...αλλα κι εμενα μου το εκανε 3-4 βραδια (ξυπνησε μετα απο 5-6 ωρες) αλλα το παιδι ΖΕΙ ΑΚΟΜΑΑΑΑ!!!! :P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο όχι κάτω από 3 ώρες και όχι πάνω από 5 ισχύει όχι μόνο για τα μωρά αλλά και για τους ενήλικες (άσχετα αν δεν το τηρούν). Το βράδυ οι καύσεις μας πέφτουν δραματικά άρα η γλυκόζη στο αίμα μας διασπάται πολύ πιο αργά. Είναι μια φυσική προστασία του οργανισμού μας απέναντι στο γεγονός ότι δεν μπορούμε να τρώμε κάθε 3 ώρες ΟΛΟ το εικοσιτετράωρο. Το πόσο ευλαβικά θα τηρείται αυτό το ωράριο τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας έχει να κάνει και με την κατάσταση του μεταβολισμού μας αλλά και τα προβλήματα ζαχάρου που τυχόν έχουμε. Πχ. εγώ σε όλη μου τη ζωή έτρωγα αραιότερα από 3 ώρες, αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη που έχω διαβήτη κύησης το κάθε 3ωρο επιβάλλεται γιατί αλλιώς παθαίνω κρίσεις υπογλυκαιμίας. Στους υγιείς όμως ανθρώπους τέτοιοι κίνδυνοι δεν υπάρχουν, ή είναι ελάχιστοι. Καλό είναι βέβαια να μην τεντώνουμε το σκοινί γιατί κάνουμε λάστιχο το μεταβολισμό μας και δεν είναι καλό. Πάντως κίνδυνος για τα μωρά που κοιμούνται σερί όλο το βράδυ δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω εγώ που η μικρή μου τρώει τελευταίο γευμα στισ 23.30 και μετά παλι στις 08.00 το πρωί?

Το κανει απο 40 ημερών και ειναι τώρα 3 μηνών. Δεν ανησυχώ το ίδιο έκαναν και τα άλλα δυο μου παιδιά.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια στο site. εγω παλι εχω να κοιμηθω ολοκληρη νυχτα 6 χρονια λογο αυτης της καταραμενης της γλυκοζης. προσπαθουσα στον τοτε 17 μηνων γιο μου να κοψω το νυχτερινο γαλα αλλα ξυπνουσαι εκλαιγαι και τον εδεινα γαλα. μη φανταστητε δεν ετρωγε και πολυ οσπου ενα πρωι αργησα να του δωσω γαλα και μας λυποθυμησε κανωντας και σπασμους. διαπυστωθηκε οτι εχει < γλυκογονιαση> <ελειψη γλυκογονου στο ηπαρ> και πρεπει να τρωει καθε 3 το πολυ ωρεσ απαρετιτος. αν το ηξερα δεν θα αργουσα ουτε λεπτο. αυτο ηταν απο τοτε που γενηθηκε αλλα δεν το γνωριζαμε γιατι ετρωγε πολυ συχνα. παντως τωρα ειμαστε πολυ καλυτερα αλλα παλι μεσα στον υπνο του τον δεινω γαλα καθε 3 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...