Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες χρήσης βιολογικών προιόντων


souzi201

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 523
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι καλέ τη βράζω!

 

 

Δόξα συ Κύριε!!!!!! :roll: :roll: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

οταν λετε καρπο εννοειτε τους σπορους ετσι?

γενικα η βρωνη ειναι με τις εξης μορφες:

αλεσμενη, ως αλευρι δηλ.

νιφαδες λεπτες για βρασιμο,

χοντρες για ωμη καταναλωση

σποροι

 

Τώρα κατάλαβα!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ τη βράζω!

 

Βάλερι από πού πήρες καρύδα; Ήτανε βιολογική, γιατί το γάλα που παίρνω εγώ είναι.

οχι δεν ηταν

αλλα δεν ξερω τι απο τα δυο ειναι καλυτερο συσκευασμενο γαλα απο ημερων ,χωρις να ξερεις ακριβως πως εχει παραχθει η αυτο που φτιαχνεται με τα χερια στο σπιτι ?

ειναι σαν πετρα οποτε μαλλον πολυ λιγοτερες βλαβερες ουσιες εισχωρουν μεσα ,λεω εγω τωρα:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρώτησα την ομοιοπαθητικό

τι γνώμη έχει για τα "βιολογικά" εδώ στην Ελλάδα

 

η απάντησή της ήταν η εξής (η οποία με ισοπέδωσε :():

"O,τι αγοράζεται και πουλιέται να μην το εμπιστεύεσαι!"

.

 

Δεν θελω να σας φρικάρω αλλά το Σάββατο όταν πήρα την προτελευταια κουταλιά από το ακριβό βιολογικό μου μέλι βρήκα μέσα στο δοχείο ένα έντομο (εγώ το έκανα για baby ελικοπτεράκι, ο αντρας μου για αραχνούλα). Δευτέρα πρωί πήρα τηλ τον παραγωγό και μου είπε ότι έχει τύχει να βρεθεί μέλισσα αλλά ποτέ κατι τέτοιο και ότι ακολουθούν όλες τις διαδικασιες υγεινης και συγνώμη κλπ. Τεσπα της ειπα ότι δεν θα το τραβήξω απλά τους πήρα να τους ενημερωσω και πλεον να είναι πιο προσεκτικοί. Πάντως τώρα πήρα άλλη μάρκα για να πω την αλήθεια μου...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι σαν πετρα οποτε μαλλον πολυ λιγοτερες βλαβερες ουσιες εισχωρουν μεσα ,λεω εγω τωρα:roll::roll::roll:

Κι εγώ θα αγόραζα νομίζω συμβατική καρύδα. Δε νομίζω να τρώει φάρμακα σαν δέντρο, άσε που είναι και αυτό που λες με το σκληρο περίβλημα. Κάνω λάθος λέτε?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαι μετά το βράζεις ??????...........:mrgreen:

 

(καλά έχω κολλήσει απίστευτα ρε κορίτσια!!!!......

για στόκος μιλάμε!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

 

Ναι παιδι μου....εννοειται το βραζει!!

χαχα...καλα δικαιολογεισαι...με ενα μωρακι μεσα στην κοιλια και την κορακλα απεξω...παει το μυαλο!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πεντανοστημη η κρεμα βρωμης με γαλα καρυδας και λαδι καρυδας

ευχαριστω Rosie ,επιτελους ξαναμπηκε η βρωμη στη διατροφη μας

 

να ρωτησω κατι ?με το χαρουπαλευρο τι γινεται ? πως μπορει να χρησιμοποιθει? ειναι πολυ πλουσια πηγη ασβεστιου (εγω επιμενω Ροσι):rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βάλερι αν θες να είσαι σίγουρη ότι η βρώμη δεν έχει ίχνος γλουτένης (γιατί είπαμε ότι επιμολύνεται στα εργοστάσια επεξεργασίας δημητριακών) βρήκα και αυτή στο iherb:

 

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Gluten-Free-Steel-Cut-Oats-Whole-Grain-24-oz-680-g/29585?at=0

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Gluten-Free-Quick-Cooking-Oats-32-oz-2-lbs-907-g/29586?at=0

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Whole-Grain-Rolled-Oats-Gluten-Free-2-lbs-907-g/9951?at=0

 

Δεν γνωρίζω για το χαρουπάλευρο, δεν το χρησιμοποιώ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πεντανοστημη η κρεμα βρωμης με γαλα καρυδας και λαδι καρυδας

ευχαριστω Rosie ,επιτελους ξαναμπηκε η βρωμη στη διατροφη μας

 

να ρωτησω κατι ?με το χαρουπαλευρο τι γινεται ? πως μπορει να χρησιμοποιθει? ειναι πολυ πλουσια πηγη ασβεστιου (εγω επιμενω Ροσι):rolleyes::rolleyes:

 

Το χαρουπάλευρο το χρησιμοποιώ στο γάλα του μικρού. Του βάζω δύο κουταλιές κάθε μέρα μέσα στο γάλα, βάζω μέλι, ή καμιά φορά μπανάνα και τα χτυπάω στο multi γιατί το χαρουπάλευρο δεν διαλυεται με το ανακάτεμα. Επίσης με αυτό τον τρόπο του βάζω αμύγδαλα, λιναρόσπορος ή αλλους σπόρους που δεν τα τρώει αλλιώς

Έτσι και αυτός είναι ευχαριστημένος γιατί πίνει σοκολατένο γάλα και η μαμά γιατί είναι θρεπτικό

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον πεντανοστημη η κρεμα βρωμης με γαλα καρυδας και λαδι καρυδας

ευχαριστω Rosie ,επιτελους ξαναμπηκε η βρωμη στη διατροφη μας

 

να ρωτησω κατι ?με το χαρουπαλευρο τι γινεται ? πως μπορει να χρησιμοποιθει? ειναι πολυ πλουσια πηγη ασβεστιου (εγω επιμενω Ροσι):rolleyes::rolleyes:

 

Επίσης το χρησιμοποιώ και του φτιάχνω μερέντα...ναι μερέντα

βάζω χαρουπάλευρο μέλι νερό και φουντούκια και του το απλώνω στο ψωμί

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το χρησιμοποιώ και του φτιάχνω μερέντα...ναι μερέντα

βάζω χαρουπάλευρο μέλι νερό και φουντούκια και του το απλώνω στο ψωμί

 

poli καλη ιδεα!!!εγω φτιαχνω με ταχινι, διοτι η κορη μου το λατρευει...ταχινι, λιγο μελι και βιολ. κακαο...το τσακιζουμε και εμεις...παντως θα δοκιμασω και τη στνταγη σου

Link to comment
Share on other sites

Βάλερι αν θες να είσαι σίγουρη ότι η βρώμη δεν έχει ίχνος γλουτένης (γιατί είπαμε ότι επιμολύνεται στα εργοστάσια επεξεργασίας δημητριακών) βρήκα και αυτή στο iherb:

 

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Gluten-Free-Steel-Cut-Oats-Whole-Grain-24-oz-680-g/29585?at=0

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Gluten-Free-Quick-Cooking-Oats-32-oz-2-lbs-907-g/29586?at=0

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Whole-Grain-Rolled-Oats-Gluten-Free-2-lbs-907-g/9951?at=0

 

.

ευχαριστω Ροσι

αυτο που κανω τελευταια ειναι να δινω λιγοτερες φορες τροφιμα με γλουτενη, δεν την εχω απολκλεισει τελειως

απλα η βρωμη ειναι και δικο μου αγαπημενο φαγητο ,απο μικρη

 

Το χαρουπάλευρο το χρησιμοποιώ στο γάλα του μικρού. Του βάζω δύο κουταλιές κάθε μέρα μέσα στο γάλα, βάζω μέλι, ή καμιά φορά μπανάνα και τα χτυπάω στο multi γιατί το χαρουπάλευρο δεν διαλυεται με το ανακάτεμα. Επίσης με αυτό τον τρόπο του βάζω αμύγδαλα, λιναρόσπορος ή αλλους σπόρους που δεν τα τρώει αλλιώς

Έτσι και αυτός είναι ευχαριστημένος γιατί πίνει σοκολατένο γάλα και η μαμά γιατί είναι θρεπτικό

ευχαριστω Ζιμαρουλι ,εχεις φανταστικες προτασεις

θα το κανω με το γαλα αμυγδαλου η γαλα καρυδας

η χαρουπολατα τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω Ροσι

αυτο που κανω τελευταια ειναι να δινω λιγοτερες φορες τροφιμα με γλουτενη, δεν την εχω απολκλεισει τελειως

απλα η βρωμη ειναι και δικο μου αγαπημενο φαγητο ,απο μικρη

 

 

ευχαριστω Ζιμαρουλι ,εχεις φανταστικες προτασεις

θα το κανω με το γαλα αμυγδαλου η γαλα καρυδας

η χαρουπολατα τι ειναι?

 

Είναι σοκολάτα με χαρουπάλευρο

Επισης και το χαρουπόμελο είναι πολύ θρεπτικό

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, παρακολουθώ τη συζήτηση με μεγάλο ενδιαφέρον!

 

Τα Quaker που έχουν τα σουπερμάρκετ, η γνωστή μάρκα, δεν είναι καλά; Πρέπει να πάρω βιολογική βρώμη για τη μπέμπα, όταν έρθει η ώρα; Η γλουτένη τι είναι ακριβώς και γιατί πρέπει να την αποφεύγουμε;

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το χρησιμοποιώ και του φτιάχνω μερέντα...ναι μερέντα

βάζω χαρουπάλευρο μέλι νερό και φουντούκια και του το απλώνω στο ψωμί

 

ΟΥΑΟΥ!!!

Για πες μου αναλογίες ZIMAROULI οπωσδήποτε!!!!! :D

 

 

 

Τα Quaker που έχουν τα σουπερμάρκετ, η γνωστή μάρκα, δεν είναι καλά; Πρέπει να πάρω βιολογική βρώμη για τη μπέμπα, όταν έρθει η ώρα; Η γλουτένη τι είναι ακριβώς και γιατί πρέπει να την αποφεύγουμε;

 

To Quaker είναι πολύ επεξεργασμένο προϊόν και καλό είναι να αποφεύγονται τα πολύ επεξεργασμένα.

 

Η γλουτένη κάνει κακό σε όποιον έχει δυσανεξία.

 

Κατά τα άλλα είναι φυσικό συστατικό:

Είναι μια πρωτείνη που βρίσκεται στο σιτάρι και σε άλλα δημητριακά

 

Δες εδώ

http://www.eufic.org/article/el/health-lifestyle/food-allergy-intolerance/artid/coeliac-disease-gluten-intolerance/

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΑΟΥ!!!

Για πες μου αναλογίες ZIMAROULI οπωσδήποτε!!!!! :D

 

 

 

 

 

To Quaker είναι πολύ επεξεργασμένο προϊόν και καλό είναι να αποφεύγονται τα πολύ επεξεργασμένα.

 

Η γλουτένη κάνει κακό σε όποιον έχει δυσανεξία.

 

Κατά τα άλλα είναι φυσικό συστατικό:

Είναι μια πρωτείνη που βρίσκεται στο σιτάρι και σε άλλα δημητριακά

 

Δες εδώ

http://www.eufic.org/article/el/health-lifestyle/food-allergy-intolerance/artid/coeliac-disease-gluten-intolerance/

 

Σοφάκι σου βάζω την συνταγή, να κάνεις και το κέικ είναι κόλαση:-D

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_4020.html

Πάρε αυτή σαν μπουσουλα και πρόσθεσε φουντουκια αλεσμένα στο μούλτι, και παραπάνω νερό για να μην σου γίνει πολυ πηχτή. Μπορείς να αντικαταστήσεις το νερό με γάλα

Επίσης μπορείς να την φτιάξεις και με ταχίνι, κακάο, γάλα και φουντούκια . Σε αυτή την περίπτωση εγώ βάζω λιγότερο ταχίνι γιατί έχει πολύ έντονη γεύση και περισσότερο κακάο φουντούκι ή αμύγδαλο αλεσμένο και ανακατεύω με το γάλα μέχρι να έχει την επιθυμητή σύσταση ούτε πολύ νερουλή ούτε πολύ πηχτή. Κάνε την γνωστή δοκιμή με το δάχτυλο χι χι για να δοκιμάσεις την γεύση

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι σου βάζω την συνταγή, να κάνεις και το κέικ είναι κόλαση:-D

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_4020.html

Πάρε αυτή σαν μπουσουλα και πρόσθεσε φουντουκια αλεσμένα στο μούλτι, και παραπάνω νερό για να μην σου γίνει πολυ πηχτή. Μπορείς να αντικαταστήσεις το νερό με γάλα

Επίσης μπορείς να την φτιάξεις και με ταχίνι, κακάο, γάλα και φουντούκια . Σε αυτή την περίπτωση εγώ βάζω λιγότερο ταχίνι γιατί έχει πολύ έντονη γεύση και περισσότερο κακάο φουντούκι ή αμύγδαλο αλεσμένο και ανακατεύω με το γάλα μέχρι να έχει την επιθυμητή σύσταση ούτε πολύ νερουλή ούτε πολύ πηχτή. Κάνε την γνωστή δοκιμή με το δάχτυλο χι χι για να δοκιμάσεις την γεύση

 

Ευχαριστώ ZIMAROULIS!!!!! :D

 

Να βάλω λοιπόν γύρω στα 80 γρ χαρουπάλευρο

και να βάλω μια χούφτα φουντούκια? Καλά είναι?

 

 

To σημαντικότερο:

Mετά αυτό το μείγμα θέλει βράσιμο?

(το χαρουπάλευρο τρώγεται ωμό?.....:confused:)

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι σου βάζω την συνταγή, να κάνεις και το κέικ είναι κόλαση:-D

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/11/blog-post_4020.html

Πάρε αυτή σαν μπουσουλα και πρόσθεσε φουντουκια αλεσμένα στο μούλτι, και παραπάνω νερό για να μην σου γίνει πολυ πηχτή. Μπορείς να αντικαταστήσεις το νερό με γάλα

Επίσης μπορείς να την φτιάξεις και με ταχίνι, κακάο, γάλα και φουντούκια . Σε αυτή την περίπτωση εγώ βάζω λιγότερο ταχίνι γιατί έχει πολύ έντονη γεύση και περισσότερο κακάο φουντούκι ή αμύγδαλο αλεσμένο και ανακατεύω με το γάλα μέχρι να έχει την επιθυμητή σύσταση ούτε πολύ νερουλή ούτε πολύ πηχτή. Κάνε την γνωστή δοκιμή με το δάχτυλο χι χι για να δοκιμάσεις την γεύση

 

Ευχαριστώ ZIMAROULIS!!!!! :D

 

Να βάλω λοιπόν γύρω στα 80 γρ χαρουπάλευρο

και να βάλω μια χούφτα φουντούκια? Καλά είναι?

 

 

To σημαντικότερο:

Mετά αυτό το μείγμα θέλει βράσιμο?

(το χαρουπάλευρο τρώγεται ωμό?.....:confused:)

 

NΑ ΜΟΥ ΖΗΣΕΙΣ ZIMAROULI ΜΟΥ!!!!!!!

00020143.gif

 

 

Έφτιαξα την μερέντα σου

(τις αναλογίες των υλικών τις έβαλα με το μάτι :mrgreen:)

 

Το έβαλα στο ψωμί και τρελάθηκε η κόρη μου η γλυκατζού!!!!

 

Εδώ βρήκα και τις ακριβείς αναλογίες

http://www.sintagespareas.gr/sintages/merenta-apo-spiti.html

 

Να σαι καλά!!!

 

 

EDIT: Ρώτησα εκεί απο όπου πήρα το χαρουπάλευρο και μου είπαν

οτι τρώγεται και ωμό.

Δεν θέλει δηλαδή βράσιμο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...