Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αν δεν το κάνω…… θα γίνει κάτι κακό


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι που με προβλημάτισε.

Με παίρνει τηλέφωνο η αδερφή μου σήμερα και μου λέει ‘’Μαργαρίτα μπορείς να έρθεις λίγο πάνω γιατί η Ελευθερία κλαίει?’’ (η Ελευθερία είναι 7 χρονών)

Ανεβαίνω και βλέπω την αδελφή μου αγκαλιά με το παιδί και αυτό να κλαίει.

 

-Ελευθερία μου, τι έχεις? Έλα να κάτσουμε στον καναπέ να μου πεις.

-Θεία δεν μπορώ. Ο εαυτός μου λέει να κάνω κάποια πράγματα αλλά εγώ δεν μπορώ.

-Τι πράγματα αγάπη μου?

-Να μου λέει ότι αν δεν καταπιώ έτσι (μου έδηξε ότι καταπίνει με ένταση) 4 + 4 + 4 φορές θα γίνει κάτι κακό. Αλλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω.

-Δηλαδή ακούς κάποια φωνούλα και σου λέει να κάνεις αυτό το πράγμα?

-Όχι ο εαυτός μου το λέει.

-Σου έχει ξαναζητήσει να κάνεις κάτι τέτοιο?

-Ναι έπλενα τα χέρια μου και μου είπε ότι αν δεν ανοίξω και κλείσω την βρύση 4 φορές θα γίνει κάτι κακό. Αλλά δεν με πείραζε αυτό που μου λέει τώρα όμως δεν μπορώ να το κάνω κουράζομαι (και ξαναβάζει τα κλάματα)

 

Εμένα αυτό με σόκαρε και είπα στην αδελφή μου ότι θα το έγραφα στο φόρουμ για να ακούσω και την δική σας γνώμη. Τι να πούμε στο παιδί? Μήπως θα πρέπει να επισκεφτούμε παιδοψυχολόγο?

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως θα πρέπει να επισκεφτούμε παιδοψυχολόγο?

 

Δεν το λεω ευκολα (οσον αφορα παιδια) αλλα ναι θα το εκανα. Αρχικα χωρις το παιδι για μια γνωμη .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται αυτό περισσότερο λόγω της ηλικίας του παιδιού.Μήπως είδε κάτι στην τηλεόραση ή συζητήθηκε κάτι στο σχολείο?Αφήστε λίγο χρόνο να περάσει μια δυο μέρες είναι η γνώμη μου μπορεί να το ξεχάσει.

Είναι μοναχοπαίδι?μήπως θέλει να τραβήξει τη προσοχή?Μήπως συνέβη κάτι στην οικογένεια που την ανησύχησε ή τάραξε την καθημερινότητά της?

Αν το συνεχίσει κλείστε ένα ραντεβού σε παιδοψυχολόγο δε το θεωρώ κακό αλλά προτείνω σε δημόσιο νοσοκομείο,στο παίδων και όχι σε ιδιωτικά κέντρα γιατί εκεί πάντα κάτι βρίσκουν!

Πιο πιθανό είναι να είναι επηρεασμένη από κάτι και μπορεί να το καταλαβαίνει η ίδια αλλά μπορεί και όχι.Μη της δείξετε ότι το θεωρείται επικίνδυνο ή κακό, πιο πολύ καθησυχάστε την.

 

Φιλικά

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όντος είναι μοναχοπαίδι και η κατάσταση στο σπίτι είναι λίγο τεντωμένη. Υπάρχουν ξεσπάσματα μεταξύ του γαμπρού μου και της αδελφής μου. Απλά είναι αυτό που είπε και η Άννα ‘’είναι λίγο περίεργο για την ηλικία της’’. Όσο για να το είδε κάπου δεν νομίζω αν και δεν είμαι και σίγουρη.

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Τα μοναχοπαίδια είτε αργούν λίγο να ωριμάσουν/μεγαλώσουν είτε μεγαλώνουν γρήγορα και απότομα.Αφήστε λίγο χρόνο και απλά ακούστε την, θα το ξεπεράσει σίγουρα!!!

Μάλλον βάζει τον εαυτό της σε δοκιμασίες ασυνείδητα για να περάσουν οι δυσκολίες ή οι αμήχανες καταστάσεις που βιώνει,ακόμα κι αν αυτές δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρές,αυτό εξαρτάται από την ευαισθησία του κάθε παιδιού.

Με την ηρεμία στο σπίτι θα σιγουρέψει μέσα της πως δεν διακινδυνεύει με τίποτα την αγάπη και την ισορροπία που είχε ως τώρα.

Μη κάνετε βιαστικές κινήσεις με γιατρούς ακόμα, μπορεί το παιδί να τρομάξει,περιμένετε λίγο.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι κατι ειδε η ακουσε και εχει στενοχωρηθει,και αυτη η αντιδραση ειναι ενα ειδος "αμυνας" για αυτο που την στενοχωρει....Ισως δεν θελει να μιλησει ανοιχτα...

Τα παιδια εχουν "ρανταρ" και καταλαβαινουν τα παντα απλως δεν ξερουν πως να το εκφρασουν.Η απλα μπορει να θελει να τραβηξει την προσοχη των γονιων...

Σε καθε περιπτωση παντως,η γνωμη ενος ειδικου,θα ελεγα χωρις το παιδι για αρχη,θα ηταν το καλυτερο.......

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως... λέω.... παίζανε κανένα παιχνίδι από αυτά που "φοριούνται" σε αυτές τις ηλικίες... του στυλ...

Πρέπει να κάνεις αυτό και να το πεις σε 3 φίλους σου... αλλιώς θα πάθεις κάτι κακό...; Κτλ κτλ... και να το πήρε στα σοβαρά; Το 4 που επαναλαμβάνει... κάτι τέτοιο μου βάζει στο νου...

 

(όπως με κάτι e-mails που έρχονται απρόσκλητα στα γραμματοκιβώτιά μας...)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο λεω. Μηπως κατι ειπωθηκε στο σχολειο και επηρεαστηκε. Πχ μου ειχε πει οταν ημουν μικρη μια συνομιλικη μου οτι οταν βλεπεις κατι ψοφιο , σκυλο, γατα κλπ πρεπει να φτυσεις κατω 3 φορες γιατι αλλιως θα σου πεσουν τα μαλλια. Κι αν σου κολησει δεν ξεκολαει ευκολα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο λεω. Μηπως κατι ειπωθηκε στο σχολειο και επηρεαστηκε. Πχ μου ειχε πει οταν ημουν μικρη μια συνομιλικη μου οτι οταν βλεπεις κατι ψοφιο , σκυλο, γατα κλπ πρεπει να φτυσεις κατω 3 φορες γιατι αλλιως θα σου πεσουν τα μαλλια. Κι αν σου κολησει δεν ξεκολαει ευκολα.

 

 

Σωστα,παιζει και αυτο....:-D

 

Link to comment
Share on other sites

Μην με βρισετε.... Δεν λεω οτι ειναι αυτο ... απλα μου θυμισε αυτο

http://www.psyche.gr/psyobsessive.htm

 

Η ψυχαναγκαστική πράξη είναι μια επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά - μια τελετουργική πράξη - που αισθανόμαστε την παρόρμηση να κάνουμε και δεν έχουμε τη δύναμη να αποφύγουμε. Συχνά η ψυχαναγκαστική πράξη είναι συνέπεια των έμμονων ιδεών. Είναι μια προσπάθεια να ανακουφιστούμε ή να απαλλαγούμε από την πίεση των έμμονων ιδεών κάνοντας κάτι που πιστεύουμε ότι θα τις μειώσει ή θα τις εξαλείψει. Οι ψυχαναγκαστικές πράξεις δεν προσφέρουν ικανοποίηση, απλά σταματούν την αίσθηση του άγχους το οποίο αυξάνεται αν δεν εκτελέσουμε την πράξη. Για παράδειγμα αν η έμμονη ιδέα αφορά στη μόλυνση από μικρόβια τότε η ψυχαναγκαστική πράξη μπορεί να είναι το συνεχές πλύσιμο των χεριών.

Συνηθισμένες ψυχαναγκαστικές πράξεις.

- Επίμονη καθαριότητα.

- Επίμονη τακτοποίηση.

- Αριθμητικές πράξεις.

- Συνεχής επανάληψη λέξεων ή φράσεων με το νου.

- Άγγιγμα με συγκεκριμένο τρόπο.

- Συλλογή άχρηστων αντικειμένων.............

.....................

Πότε χρειάζεται να ζητήσω βοήθεια;

- Τις περισσότερες φορές υπάρχει ένα συνεχές ανάμεσα στο φυσιολογικό και το παθολογικό. Ανησυχίες, προκαταλήψεις, αμφιβολίες και παράλογες πεποιθήσεις χαρακτηρίζουν τη ζωή των περισσοτέρων ανθρώπων. Ιδεοψυχαναγκαστικά συμπτώματα μπορεί να παρουσιάσει οποιοσδήποτε σε οποιαδήποτε φάση της ζωής του χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πάσχει από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.

..................

 

Αρκετοί ψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι η ΙΨΔ έχει τις ρίζες της στην αυστηρότητα του οικογενειακού περιβάλλοντος και στην ενοχοποίηση του παιδιού από απαιτητικούς γονείς. Κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας και κάποιες άλυτες, εσωτερικές συγκρούσεις ίσως συμβάλλουν στη δημιουργία των συμπτωμάτων αλλά οι υποθέσεις αυτές δεν επιβεβαιώνονται πάντοτε από τις έρευνες.

 

Θα πηγαινα σε παιδοψυχολογο. Ακομα και αν δεν ειναι τιποτα (γιατι σιγουρα σε πολλα αρθρα της ψυχολογιας θα εβρισκα κατι που να κανω) απο την στιγμη που το παιδι κλαει εκφραζει μια κραυγη βοηθειας. Εστω και αν ειναι απλα για ηρεμια .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω το βρηκα αυτο το αρθρο γιατι θυμηθηκα μια εκπομπη τυπου δρουζα που ελεγε για τις εμμονες ιδεες. Πχ μια γυναικα πηγαινε γυμναστηριο και της ειχε κολησει οτι αν δεν κανει 100 κοιλιακους θα πεθανει η κορη της.:confused: Αλλα για το παιδακι λιγο κουφο μου φαινεται να βαζει τον εαυτο του σε τετοιες δοκιμασιες χωρις να το εχει επηρεασει καποιος.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω οταν διαβασα το post χωρις να δω το σχολιο της elenik το μυαλο μου πηγε στα ιδεοψυχαναγκαστικα συμπτωματα. Σαφεστατα σε αυτες τις περιπτωσεις δε θα πηγαινα σε παιδοψυχολογο αλλα σε παιδοψυχιατρο και μαλιστα με κατευθυνση σε τετοιες διαταραχες.

Θα προτεινα της Ρουσσου , τη διευθυντρια της ιατρικης υπηρεσιας του παιδοψυχιατρικου νοσοκομειου Αττικης η οποια μαλιστα εχει σταθμισει ερευνητικα τα ερωτηματολογια για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη σε παιδια και εφηβους.

Δειτε εδω : http://www.theratron.gr/services/deree/bio_rousou.htm

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ήρθε σήμερα το πρωί η αδελφή μου και μου είπε ότι έκλεισε ραντεβού με παιδοψυχολόγο. Θα πάει μόνη της για αρχή να εξηγήσει το περιστατικό και βλέπουμε.

 

Μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλά πιστεύω ότι καλό θα είναι να πάρει και την γνώμη κάποιου ιδικού όπως είπατε. Θα σας ενημερώσω για την άποψη της παιδοψυχολόγου. Σας ευχαριστώ και πάλι για την ευαισθησία σας.

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου, πράγματι ψυχαναγκαστική πράξη είναι, πολλά παιδάκια το παθαίνουν χωρίς να έχουν δει, διδαχθεί ή ακούσει κάτι αντίστοιχο. Δεν έχει κάποια επικινδυνότητα, το έχουμε αντιμετωπίσει και εμείς.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την επικοινωνία με παιδοψυχολόγο, όμως προς θεού, ψυχραιμία, μην θορυβηθείς, πολύ σπάνια το φαινόμενο έχει επεκτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

αχ ψυχούλα μου.....τι αγωνία το παιδάκι...

εγώ αν αντιδρούσε έτσι το δικό μου το παιδί θα το άφηνα λίγες μέρες να χαλαρώσεις, κάνοντας όμορφα πράγματα και συζητώντας μαζί του και αν το έβλεπα να υποφέρι θα ζητούσα τη βοήθεια ειδικού...δεν είναι καθόλου κακό....

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστηχως για πολλα χρονια το ειχα και εγω δεν ηξερα τι ηταν , πως το ελεγαν αλλα οτι επρεπε να κανω αυτο που μου ελεγε ο εαυτος μου .Ολα επρεπε να γινουν απο 2 φορες και ολα επρεπε να εχουν ζυγο αριθμο ,εβγαινα εγω και μπορει να φορεγα κατι καινουργιο και αν δεν περναγα καλα εριχνα το φταιξιμο στο νεο αντικειμενο .Διαβαζοντας το παραπανω το μονο που μου εκανε εντυπωση ειναι η ηλικια του παιδιου, ειναι πολυ μικρο για αυτη τη ψυχωση (δεν ξερω αν ειναι σωστη η εκφραση αλλα σε εμενα ετσι κατεληξε) και σιγουρα ξερω οτι επρεπε να επισκεφτω ψυχολογο

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Συγνώμη που δεν έγραψα νωρίτερα αλλά τα πιτσιρίκια δεν με αφήσανε σε ησυχία.

 

Λοιπόν, πήγε η αδελφή μου στην παιδοψυχολόγο και αφού της έκανε μια σειρά ερωτήσεων του τύπου, πότε περπάτησε – μίλησε, αν ξυπνάει και κλαίει και άλλες πολλές, της είπε ότι μάλλον είναι κάποια φοβία. (Το περασμένο Σάββατο έγινε και ένας άσχημος καβγάς μπροστά στο παιδί)

 

Η παιδοψυχολόγος είπε ότι θα ήθελε να δει το παιδί και εν μέσω παιχνιδιού θα καταλάβει περισσότερα πράγματα.

 

Οπότε αναμένουμε

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις :) :) :)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα απο οσα νομιζουμε (ακομα και αν δεν γινονται μπροστα τους) .

Ευχομαι ολα να πανε καλα . Μπραβο σας που επισκευτηκατε ειδικο. Σιγουρα ειναι ο καταληλοτερος να πει αν ειναι ανησυχητικα ή οχι καποια πραγματα και να δωσει τις σωστες συμβουλες για να ξεπεραστουν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...