Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παπ τεστ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Δεν ειμαι σιγουρη αλλα μια φορα που ειχε υποψια ο γυναικολογος μου οτι μπορει να ειχα κολπιτιδα,μου ειπε "οτι και να εχεις θα φανει σιγουρα στο παπ τεστ"...Υπεθεσα απο τοτε οτι τα δειχνει ολα.... :roll::roll:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το τεστ παπ δείχνει την ύπαρξη ή όχι του ιού HPV καθώς επίσεις και την ύπαρξη ή όχι προκαρκινικών ή καρκινικών κυττάρων στο βλλενογόνο του τραχύλου της μήτρας και γενικότερα σε όλα τα είδη βλλενογόνων του ανθρώπινου σώματος(όπως του στόματος και του ρηνοφάρυγγα),ναι το τεστ παπ δεν χρεισημοποιειται μόνο στην μαιευτική αλλά ,με την κολπίτιδα γίνεται καλλιέργια κολπικού υγρού για ύπαρξει μικροβίου (η κολπίτιδα είναι φλεγμονή του κόλπου) και στην συνέχεια αντιβιόγραμμα για την ευρεση της κατάλληλης θεραπείας με αντιβίοση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To τεστ παπα δείχνει τη χλωρίδα του κόλπου,αν υπάρχει μύκητες, μικρόβια κτλ.Δυστυχως για HPV δεν ειναι πολυ αντικειμενικο.Εμενα μου δεν δειχνει κονδυλωματα αλλα εχω συνεχεια τραχηλιτιδες κ ο γιατρος υποψιαζεται κονδυλωματα... :cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

H τραχυλήτιδα είναι φλεγμονή και ξέρω πολυ καλά embryoyla για αυτό που γράφω ανυχνεύεται ο ΗPV στο τεστ παπ!Τώρα γιατί ο γιατρός σου σου μηλάει για υποψία κονδυλωμάτων δεν γνωρίζω,μήπως πρέπει να συμβουλευτείς και κάποιον άλλο γιατρό?Οι γυναικολόγοι ξέρουν μόνο να διαβάζουν τα τεστ παπ ΔΕΝ είναι αυτοί που τα κάνουν ,άλλο να κάνει λήψη σε πλακίδιο ή δοκιμαστικό σωλήνα και είναι άλλο να κάνει το τέστ παπ ο ίδιος!Έχω κάνει άπυρες λήψεις και γνωρίζω πολύ καλά.Πάντως και δεύτερη γνώμη είναι καλό να παίρνουμε γενικότερα....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για HPV δεν ειναι πολυ αντικειμενικο.:

 

Το τεστ Παπ γίνεται για την ανίχνευση του HPV. Μεγάλη σημασία έχει και ο τρόπος λήψης του τραχηλικού επιχρήσματος από το γιατρό. Αν ο γιατρός δεν έχει κάνει καλή λήψη, ο μικροβιολόγος δεν μπορεί να κάνει διάγνωση...

Link to comment
Share on other sites

H τραχυλήτιδα είναι φλεγμονή και ξέρω πολυ καλά embryoyla για αυτό που γράφω ανυχνεύεται ο ΗPV στο τεστ παπ!Τώρα γιατί ο γιατρός σου σου μηλάει για υποψία κονδυλωμάτων δεν γνωρίζω,μήπως πρέπει να συμβουλευτείς και κάποιον άλλο γιατρό?Οι γυναικολόγοι ξέρουν μόνο να διαβάζουν τα τεστ παπ ΔΕΝ είναι αυτοί που τα κάνουν ,άλλο να κάνει λήψη σε πλακίδιο ή δοκιμαστικό σωλήνα και είναι άλλο να κάνει το τέστ παπ ο ίδιος!Έχω κάνει άπυρες λήψεις και γνωρίζω πολύ καλά.Πάντως και δεύτερη γνώμη είναι καλό να παίρνουμε γενικότερα....

Εμενα ο γυναικολογος μου μού κανει το τεστ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι σε 2 γιατρους παω και ρωτησα στη γυναικολογικη σελιδα του νετ τον γιατρό ζ...κ ειπε οτι πισω απο συνεχεις τραχηλιτιδες κρυβεται χαμηλη αμυνα του οργανισμου κ ισως κονδυλωματα.ΤΡην Πεμπτη θα ξανακανω το τεστ σε νοσοκομειο κ θα δω κι εκει..

Link to comment
Share on other sites

στο χαρτι που περνεις μετα την εξεταση του υεστ παπα γραφει οτι ψευδος αρνητικα τεστ παπα 3-5% με αυτο θελω να πω οτι υπαρχει περιπτωση να εχεις HPV και να μην φανει στο τεστ και γι αυτο συνιστουν και κολποσκοληση.αυτα τα γραφει γυναικολογος εδω 

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω γιατι μπερδευτικα τωρα :oops: ,στο τεστ παπ φαινεται αν εχεις κολπιτιδα(μυκητες,τριχομοναδες) ή μονο με λειψει κολπικκου υγρου για καλλιεργεια?? :oops:

το λεω γιατι την τελευταια εβδομαδα παρατηρω μια ασπρη βλεννη στο χαρτι και μερικες φορες ειναι σαμπανιζε,μπορει να ειναι κολπιτιδα??

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο τεστ παπ στο χαρτι γραφει για τη χλωριδα του κολπου κι εχει διαφορες επιλογες οπου ο μικροβιολογος τικαρει τι χλωριδα εχω (γραφει..μυκητες,κοκους,βακτηρια,μικτη μικροβιακη).Η ασπρη βλενη,ναι,ειναι συμπτωμα μυκητων, που μερικες φορες συνοδευεται απο φαγουρα.Αν εχεις κανει τεστ παπ σχετικα προσφατα,κανε μια απλη καλλιεργεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aggeliki ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΥΓΡΑ, ΟΠΟΤΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ (ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ Η ELDA ΚΑΙ Η AGLAIA). ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΤΙ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΩΝ ΥΓΡΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ.

ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ (ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ) ΚΑΙ ...ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην ανάλυση ούρων βλέπουν κάτι παραπάνω/λιγότερο από την καλλιέργεια κολπικού υγρού; Ρωτάω γιατί ενώ έκανα καλλιέργεια στην 11η βδομάδα, και δεν υπήρχε τίποτα, τώρα βλέπω μια-δυο σταγόνες ημερησίως λευκού υγρού. Έχω διαβάσει βέβαια οτι είναι συνηθισμένο στον 6ο μήνα να αυξάνονται τα υγρά...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην ανάλυση ούρων βλέπουν κάτι παραπάνω/λιγότερο από την καλλιέργεια κολπικού υγρού; .

 

μονο η καλλιεργεια δειχνει για μυκητες κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...