Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

serpafar-εμπειρίες?


ilian

Recommended Posts

Γειά σας...:D

Ειμαι νεο μελος και αποφασισα να σας γραψω καθως θα εκτιμουσα ιδιαίτερα τη βοηθεια σας...Ειμαι σε προσπάθεια για μωράκι εδω και 2 μήνες και μετά την τελευτάια μου περίοδο η γιατρός μου, μου έδωσε θεραπεία με serpafar καθως μετα από ορμονολογικό έλεγχο που ειχα κανει πριν ξεκινήσω προσπάθειες βρέθηκε οτι έχω πολυκυστικές ωοθήκες πολυ ελαφριάς μορφής (όπως μου είπαν οι δυο γιατροι που τις έδειξα). ΄Γενικα έχω πολυ σταθερό κυκλο 28-29 μερες, και κάθε φορα αντιλαμβάνομαι την ωορρηξία μου από το πρήξιμο και τον πόνο στο στηθος.Αυτη τη φορα όμως με τα σερπαφαρ ειμαι στην 16 μερα του κύκλου και το στηθος μου δεν εχει πρηστει ακομα και ουτε εχω κανενα άλλο σημαδι ωορρηξιας παρα μονο κατι τραβηγματα χαμηλα στην κοιλια δεξια και αριστερα απο την 13 εως την 15 μέρα. Εχω ακούσει οτι η θεραπεία αυτη δεν ειναι απαραίτητο να οδηγήσει σε εγκυμοσυνη απο τον 1 μηνα εφαρμογης αλλα θεωρούσα οτι τουλαχιστον θα βελτιωνε την ωορρηξία μου. Εχει καμια σας παρόμοια εμπέιρία με τα σερπαφαρ? οσες κανατε αυτη τη θεραπεια νιωσατε την ωορρηξια σας? Θα με βοηθουσαν ιδιαίτερα οι απαντησεις σας καθως εχω αρχίσει και αγχωνομαι. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλώς ήρθες ilian. Έχω κι εγώ πολυκυστικές και από τον Μάιο παίρνω κλομιφαίνη, νομίζω είναι παρόμοια με τα σερπαφάρ. Εγώ καταλάβαινα την ωορηξία αλλά όχι σε όλους τους κύκλους με τα χάπια. Υπήρξε κύκλος που δεν ένιωσα τίποτα. Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύει και για σένα, αλλά ο γιατρός μου μου είπε ότι στο σύνδρομο πολυκυστικών, ακόμα κι αν έχεις σταθερό κύκλο δεν κάνεις πάντα ωορηξία και αυτό που νιώθουμε καμιά φορά ως ωορηξία είναι η προσπάθεια του οργανισμού μας να κάνει αυτό που πρέπει. Μην ανησυχείς, με τα χάπια όλα θα δουλέψουν. Καλή επιτυχία και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σ'ευχαριστω για την απαντηση σου. Το ξερω οτι δεκ κάνουμε κάθε μήνα ωορρηξία όσες όμως φορές παρακολούθησα την ωορρηξία μου με υπέρηχο όλα ήταν φυσιολογικά εκτος από ένα μήνα που για διάφορα πρόσωπικα ήταν ιδιαίτερα αγχώδης για μένα και κατά συνέπεια επηρρεάστηκε η ωορρηξία μου. Τέλος πάντων..Θα δούμε τι ψαρια θα πιάσουμε αυτο το μήνα με τα σερπαφαρ. Εσυ για πόσο καιρο θα παίρνεις κλομιφαινη? Κάνεις και ενέσεις? Εγω όχι γιατι η γιατρος μου θεωρει οτι δεν τις χρειαζομαι. Καλυ επιτυχια και σ'εσενα και ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

τα επαιρνα οταν προσπαθουσα γ 1 παιδακι γ 3 μηνες

δεν ειχα πμως εγκυος

μετα μαζι με αυτα μου χει δωσει να κανω κ μια ενεση κ να ερθω σε προγραμματισμενη επαφη

κ παλι δεν ειχα μεινει εγκυος

εγκυος εμεινα οταν σταματησα να τα παιρνω κ αυτο γιτι απογοητευτικα κ το χα παρει αποφασηοτι δεν θ κανω ποτε μου παιδια

αλλες βοηθουν εμενα δεν με βοηθησαν καθολου

γ ολα φταιει το αγος που εχουμε

να σημειωσω εχω πολυκυστικες κ παιρνω κ χαπακι γ θυροειδη

τωρα που προσπαθω κ 2 ο γιατρος μου εδωσε παλι σερπαφαρ αλλα μαλλον γ εναν μηνα θ τα παρω γιατι εχω παρει μαθημα απο την πρωτη..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω και πάλι τα φώτα σας...Ειμαι στην 20 μερα του κυκλου και εδω και μερικές μερες ειμαι απιστευτα πρησμένη στην κοιλια και το στηθος μου δε μπορω να το ακουμπισω. Αυτο που με δυσκολευει ομως περισσοτερο ειναι το πρηξιμο στην κοιλια! Σημερα ειδικά αισθάνομαι σα μπαλόνι ...Ξέρει κάποια αν αυτο ειναι παρενέργεια του serpafar? Να πάρω τηλ στη γιατρό μου? Τί λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα, μην το ρωτάς κατ'ευθείαν τηλέφωνο στο γιατρό για να μη σου πω επίσκεψη στο ιατρείο του.

Εγώ αναρρωτιέμαι πως δινουν φάρμακα πολλαπλής πρόκλησης ωορρηξίας σε γυναίκες με πολυκυστικές χωρίς να τις παρακολουθεί στενά ο γυναικολόγος με υπερήχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
θα ηθελα να ρωτησω κοριτσια που επαιρναν serpafar, ποσους μηνες μπορει κανεις να τα παρει συνεχομενα?

 

Καλημερα!!!!

Μεχρι 6 μηνες...Αν δεν εχουν φερει αποτελεσματα ως τοτε σημαινει οτι χρειαζεσαι κατι πιο ισχυρο ή οτι το προβλημα δεν ειναι στην ωορηξια μονο...

Φιλακια:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια,εγω εχω ξεκινησει πριν 3 μηνες,αλλα ενα μηνα επαιρνα και ενα δεν επαιρνα γιατι φοβομουνα

 

Τι φοβοσουν κοριτσακι μου?

Ο γιατρος σου τι σου λεει?

Μεχρι 6 μηνες ειναι ο.κ και γενικα τα σερπαφαρ ειναι ελαφριας μορφης χαπια για προκληση ωορηξιας... Μηπως θελεις να μας πεις κατι παραπανω για να καταλαβουμε?

Δεν εχεις να φοβασαι κατι....

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι φοβοσουν κοριτσακι μου?

Ο γιατρος σου τι σου λεει?

Μεχρι 6 μηνες ειναι ο.κ και γενικα τα σερπαφαρ ειναι ελαφριας μορφης χαπια για προκληση ωορηξιας... Μηπως θελεις να μας πεις κατι παραπανω για να καταλαβουμε?

Δεν εχεις να φοβασαι κατι....

 

Τα ιδια θα σε ρωταγα και γω :lol:

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ακουσει για διαφορες παρενεργειες,για υπερδιεγερση ωοθηκων (κοριτσια συγχωρεστε με,ειμαι και λιγο ασχετη).Τη πρωτη φορα που τα πηρα οταν αδιαθετησα πηρα τηλ τη γιατρο μου να τη ρωτησω αν μπορω να τα παρω και τον επομενο μηνα και μου ειπε ναι,ξεχασα ομως να τη ρωτησω για ποσους μηνες ακομα,γι`αυτο εγραψα εδω.Παντως σας ευχαριστω,και ελπιζω...να μην χρειαστει να τα παρω για 6 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Σου το ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου! Να σου πω κατι που θα σου δωσει ουραγιο? Εγω εμεινα εγκυος στον δευτερο μηναμε τα serpafar! Ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι και συντομα θα μας πεις τα ευχαριστα νεα!!!!!!!!!!!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...
  • 1 month later...

Ναι τρομάρα μας!!!Εχουμε γίνει πασπαρτού!!!Πάμε παντού!!!:)

Καλά είμαι δόξα το Θεό, χάπια δεν πήρα αυτόν τον μήνα γιατί έκανα υστεροσκόπηση αρχές Δεκεμβρίου και αφαίρεσα τον πολυποδάκο μου, αλλά μόλις αδιαθετήσω (τέλος του χρόνου με αρχές του επόμενου υπολογίζω περίπου) εννοείται πως θα τα ξεκινήσω, όπως εξάλλου είχα ήδη συμφωνήσει με τον γιατρό που μου έκανε την υστεροσκόπηση (άσε έχω αλλάξει και ένα κάρο γιατρούς!!). Μάλιστα επειδή βάση ιστορικού μου με τα χάπια τους προηγούμενους 2μήνες που τα πήρα, η ανταπόκριση του οργανισμού μου ήταν πολύ καλή, μου πρότεινε να μειώσουμε τη δόση και αντι για 2χαπάκια την ημέρα να πάρω 1 μονο. Οπότε, μόλις αδιαθετήσω ξεκινάμε και πάλι στον αγώνα!!!!Εσύ?

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρομάρα μας!!!Εχουμε γίνει πασπαρτού!!!Πάμε παντού!!!:)

Καλά είμαι δόξα το Θεό, χάπια δεν πήρα αυτόν τον μήνα γιατί έκανα υστεροσκόπηση αρχές Δεκεμβρίου και αφαίρεσα τον πολυποδάκο μου, αλλά μόλις αδιαθετήσω (τέλος του χρόνου με αρχές του επόμενου υπολογίζω περίπου) εννοείται πως θα τα ξεκινήσω, όπως εξάλλου είχα ήδη συμφωνήσει με τον γιατρό που μου έκανε την υστεροσκόπηση (άσε έχω αλλάξει και ένα κάρο γιατρούς!!). Μάλιστα επειδή βάση ιστορικού μου με τα χάπια τους προηγούμενους 2μήνες που τα πήρα, η ανταπόκριση του οργανισμού μου ήταν πολύ καλή, μου πρότεινε να μειώσουμε τη δόση και αντι για 2χαπάκια την ημέρα να πάρω 1 μονο. Οπότε, μόλις αδιαθετήσω ξεκινάμε και πάλι στον αγώνα!!!!Εσύ?

 

Ξεμπερδεψες και απο τον πολυποδα δηλαδη....τωρα φουλ στο στοχο δηλαδη!Εγω αυτο το μηνα πηρα 3 χαπια γιατι με τα δυο δεν γινοταν και πολλα και εκανα δυο καλα, ενα δεξια και ενα αριστερα και εκανα και την ενεση πρωτη φορα και αναμενουμε με το νεο ετος!!!!!Αν δεν μας κατσει θα κανονισω σαλπιγγογραφια που μου ειπε και θα προσπαθουμε παλι απο Φεβρουαριο και μετα....Εσυ με το ενα χαπι θα εισαι οκ, ανταποκρινοσουν παραπανω απο καλα !!!Αντε καλη αρχη και παλι και ολα θα μας ερθουν συντομα!!!!

empty.gif

fHaOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το 2012 να μας φέρει το μπεμπάκι που ποθούμε!!Καμιά φορά σκέφτομαι πως έτσι θα είναι γιατι το έτος αυτό τελειώνει σε 12 ή 1+2=3 (1=εγώ 2=ο αντρας μου 3=μπεμπάκι)!!Ενώ το 2011 ήταν 11 δηλαδή 1+1=2 άρα μόνο εγώ και ο αντρούλης μου!!!Ωραίο ε??και όπως και η διαφήμιση ' Τυχαίο?Δε νομίζω!!!!':)

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

gia sas louna k elenaki xarika para poli pou m apantisate. me lene maria eimai 21 xronwn.i istoria m einai megali k poli asximi tha elega.eimai pantremeni 1 xrono k 4 mines exa enan iperoxo sizigo pou me latrevei..ston 6 mina tou gamou mas enw prosexame emeina egios...den to perimena katholou 3afniastika para poly alla enoeite oti 3etralathika.oloi xarikan paraaaaaaaaaaaaaa poly!!! ola pigenan mia xara otan piga 7 minwn k enw to mwro m itan poli zwiro eixa na klotsisei 2 meres anisixasa k piga sto giatro m eipe oti itan nekro tin epomeni mera m to piran me kesariki :( eimai poli xalia to pira poly mesa m dn m fenete tipota xaroumeno pia niwthw oti mazi me to mwraki m efige k i eftixia m :( oloi to perimename pws k pws rouxa oxi gia ena mwro ala gia deka mwra pira tha itan gia emas to prwto pedi gia tous goneis mas to prwto eggoni k gia ta aderfia mas to prwto anipsi oloi to latrevan prin akoma gennithei... exoun perasei 3misi mines apo tote den exw 3eperasei katholou den exw 3exastei lepto!!!enas giatros apo tin rodo m eipe oti oi kesarikes den einai opws palia k oti 2 mines meta mporw na meinw egios opws katalavenete molis perasan 2 mines evala amesws mprosta. ton prwto mina den petixa tipota k pws na meina diladi me toso axos k stenaxwria????? to axos k i stenaxwria pezoun poly megalo rolo apoti 3erw etsi den einai? pistevw oti apo to axos m tha argisw poli nameinw egios!!!twra eimai sto deftero mina prospathias k stenaxwrethika pou ston prwto mina prospathias den egine tipota gt lew tin prwti fora emeina egios enw prosexa k twra pou eixa epafes apo tin 10 mera tou kiklou m mera para mera mexri k na m 3ana erthei i periodos gt na min meinw k etsi pira tin apofasi k milisa me ena giatro k tou eipa psemata oti prospathw poli kero gia mwro k oti den mporw na meinw egios k ton rwtisa an mporw na parw ta serpafar? tou eipa afto to psema gt an tou elega oti prospathw mono ena mina k axothika tha me koroideve. m eipe loipon epidi exw kiklo 31 meres na ta 3ekiniswapo tin 4 mera tou kiklou prwi vrady k gia 6 meres k oti i owri3ia tha ginei tin 17-18 mera tou kiklou m. ta pira...gia na min kanw omws sta tyfla eipa na parw k test owri3ias.o giatros m eipe na ta 3ekinisw tin 14 mera tou kuklou m gt i owri3ia tha ginotan tin 17-18 meratou kiklou m den ipirxe loipon logos na kanw ta test pio nwris.sas pliroforw loipon oti ekana ta test apo tis 14 mexri tis 20 mina k den vgike kanena thetiko... exw poli statheri periodo m erxete kathe 1 tou mina.stis 7 katharisa stis oxto eixa epafi me ton antra m episis eixa k stis 10 stis 13 k stis 14 meta eipame oti afou 3ekinisa ta test owri3ias na min kanoume tipota gia na dinamwsei to sperma k molis vgei thetiko to testaki na kanoume otan eida oti stis 17 dn vgike thetiko egw parola afta ekana k stis 17 k stis 18 k stis 21 tou mina,afto pou me provlimatizei einai les na filagomoun adika apo tis 14 mexri tis 17? les se afto to diastima na eixa ginei owri3ia? den 3erw ti na pw!!!!! apogoiteftika den mporw omws na katalavw...ti lene na sinevei?? ta test kanoun lathoi? espase to wario k den m to edi3e?mipws den espase katholou to wario? lete na spase to wario prin apo tis 14 tou mina k na min to edi3e ti test epidi egw ta 3ekinisa stis 14 ta test??????ti lete na einai apo ola afta re koritsia???eimai polu xalia thelw poli na meinw egios gia na iremisw ligo k na psilo3exastw oxi na 3exasw gt na 3exasw den prokeite pote!!! se periptwsi pou den itan kala ta test lete me tis meres aftes pou prospathisa na emeina egios??????????sa efxaristw poli pou me akousate perimenw apantisi sas :roll:

ολα γινονται εκει που δεν το περιμενεις!!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...