Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο μεγάλος μου γιος εμφάνισε αίμα στα κακά του τις τελευταίες 2-3 μέρες. Τι μπορεί να είναι; Έχει κόψει τις πάνες και πάει πιο λίγες φορές τουαλέτα. Επίσης πιο μικρός είχε θέμα με αλλεργίες αν και τον θήλασα 21,5 μήνες. Ωστόσο οι εξετάσσεις αίματος ποτέ δεν ήταν θετικές σε αλλεργία στο αγελαδινό. Μόνο στη ντομάτα και το αυγό έχει βγει θετικός.

Είναι σχεδόν 2.5 ετών. Σας έχει συμβεί; Έχω τρελαθεί από την αγωνία.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την αλλεργία στο αυγό την έχει ξεπεράσει?

 

Θέλω να δώ γιατί και η δικιά μου έχει αλλεργία στο αυγό και την θήλασα μόνο 4 μήνες δυστυχώς και με το αυγό έχει μεγάλο πρόβλημα.

 

Έχεις πάει σε αλλεργιολόγο? Τι σου είπε?

 

Εμάς μας είπε κάθε χρόνο να κάνει το τεστ για το αυγό και μέχρι να μην αντιδρά σε αυτό να μην τρώει αυγό πουθενά ακόμη και ανακατεμένο σε πίτες, τούρτες κ.α. παρόλο που εκεί δεν την πείραζε.

Link to comment
Share on other sites

Την αλλεργία στο αυγό την έχει ξεπεράσει?

 

Θέλω να δώ γιατί και η δικιά μου έχει αλλεργία στο αυγό και την θήλασα μόνο 4 μήνες δυστυχώς και με το αυγό έχει μεγάλο πρόβλημα.

 

Έχεις πάει σε αλλεργιολόγο? Τι σου είπε?

 

Εμάς μας είπε κάθε χρόνο να κάνει το τεστ για το αυγό και μέχρι να μην αντιδρά σε αυτό να μην τρώει αυγό πουθενά ακόμη και ανακατεμένο σε πίτες, τούρτες κ.α. παρόλο που εκεί δεν την πείραζε.

Δεν του έχω δώσει ακόμη αυγό. Έχει αλλεργία στο ασπράδι μόνο. Σε φαγητά γλυκά φαίνεται να μην τον πειράζει αλλά δεν το τολμώ ακόμη απευθείας. Σε αλλεργιολόγο πήγαμε αλλά δε μας είπε πολλά. Απλά ότι ο βαθμός αλλεργίας είναι μικρός οπότε δε συντρέχει λόγος ανησυχίας.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μεγάλος μου γιος εμφάνισε αίμα στα κακά του τις τελευταίες 2-3 μέρες. Τι μπορεί να είναι; Έχει κόψει τις πάνες και πάει πιο λίγες φορές τουαλέτα. Επίσης πιο μικρός είχε θέμα με αλλεργίες αν και τον θήλασα 21,5 μήνες. Ωστόσο οι εξετάσσεις αίματος ποτέ δεν ήταν θετικές σε αλλεργία στο αγελαδινό. Μόνο στη ντομάτα και το αυγό έχει βγει θετικός.

Είναι σχεδόν 2.5 ετών. Σας έχει συμβεί; Έχω τρελαθεί από την αγωνία.

 

Κι εμας ο δικος μας κατα καιρους βγαζει αιμα γιατι εχει ραγαδα στον πρωκτο απο την πολλη δυσκοικιοτητα που τον βασανιζει απο μωρο. Οταν ενεργειται καθημερινα δεν εχει αιμα στα κοπρανα ουτε στον πρωκτο. Το πιο σημαντικο παντως για το θεμα της δυσκιολιοτητας ειναι να παρατηρησουμε ποτε ενεργουνται, υπο ποιες συνθηκες και να προσπαθουμε να κανουν καθε μερα.Επισης η σωστη διατροφη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To ίδιο πρόβλημα έχουμε με τον ανιψιό μου που είναι τώρα 21 μηνών.

Πριν ένα μήνα εμφάνισε αίμα στα κακά.

Τον πήγαν στο γιατρό και είπε ότι είναι από ραγάδα που προκλήθηκε λόγω δυσκοιλιότητας.

Γενικώς είναι παιδάκι που πίνει αρκετό νερό, τρώει ακτινίδιο, πίνει πορτοκαλάδα και τρώει και "σουποειδή" φαγητά, για να πω ότι οφείλεται στην έλλειψη νερού.

Ο παιδίατρος σύστησε στην αδερφή μου να πάρει φυτικές ίνες αλλά μήπως είναι υπερβολικό για τόσο μικρό παιδί?

Αυτό το διάστημα "τα κάνει" ανά διήμερο, συνεχίζουν να είναι σφιχτά, κάποιες στιγμές τσιτώνεται πολύ για να τα κάνει και 2-3 φορές έχει φανεί πάλι αιματάκι

Έχετε καμία ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε για να τον βοηθήσουμε?

Οι απόψεις σας σχετικά με τη διατροφή θα μας βοηθήσουν πολύ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο πρόβλημα έχουμε με τον ανιψιό μου που είναι τώρα 21 μηνών.

Πριν ένα μήνα εμφάνισε αίμα στα κακά.

Τον πήγαν στο γιατρό και είπε ότι είναι από ραγάδα που προκλήθηκε λόγω δυσκοιλιότητας.

Γενικώς είναι παιδάκι που πίνει αρκετό νερό, τρώει ακτινίδιο, πίνει πορτοκαλάδα και τρώει και "σουποειδή" φαγητά, για να πω ότι οφείλεται στην έλλειψη νερού.

Ο παιδίατρος σύστησε στην αδερφή μου να πάρει φυτικές ίνες αλλά μήπως είναι υπερβολικό για τόσο μικρό παιδί?

Αυτό το διάστημα "τα κάνει" ανά διήμερο, συνεχίζουν να είναι σφιχτά, κάποιες στιγμές τσιτώνεται πολύ για να τα κάνει και 2-3 φορές έχει φανεί πάλι αιματάκι

Έχετε καμία ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε για να τον βοηθήσουμε?

Οι απόψεις σας σχετικά με τη διατροφή θα μας βοηθήσουν πολύ

Ευχαριστώ

 

Τι διαιτολόγιο ακολουθεί γενικώς το παιδάκι;

Δεν μου φαίνεται περίεργο να τα κάνει ανά διήμερο, γιατί κιόλας δεν τρώνε και πάρα πολύ μερικές μέρες αλλά σημασία έχει, όταν τα κάνει να μην είναι σκληρά. Αν είναι, τότε χρειάζεται βοήθεια.

 

Το να υποφέρει όταν τα κάνει μπορεί να οφείλεται είτε στη διατροφή, είτε στο ότι αρχίζει να αποκτά έλεγχο στους σφιγκτήρες, πρέπει πλέον να το κάνει πιο συνειδητά και δεν ίσως δεν του αρέσει. Υπάρχει περίπτωση να το αναβάλλει, οπότε τελικά να δημιουργεί μόνος το πρόβλημα. Έχουν κάνει οι γονείς κάποια προσπάθεια για να βγάλουν τις πάνες;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμείς δώσαμε ένα σιροπάκι για 2 βδομαδες και λύθηκε το πρόβλημα. Πλέον τα κάνει καθημερινά και δεν είναι σφιχτά. Το λίγο και εκλεκτικό φαγητό που τρώει σε συνδυασμό με το κόψιμο της πάνας του δημιούργησε αυτό το πρόβλημα.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμείς είχαμε το ίδιο πρόβλημα αρκετά έντονο θα έλεγα,πήγαμε στο μικροβιολόγο για ανάλυση,όπου και δεν βρέθηκε κάτι παθόλογικό(είναι καιρός τώρα). Πρόσπαθώ όσο μπορώ να του δίνω λαχανικά π.χ μπρόκολο,όπως και φρούτα ακτινίδια φρέσκια πορτοκαλάδα και το πιο σημαντικό με το όποιο έχουμε δει βελτίωση είναι το μαγικό μέλι

Όποτε πίνει γάλα του βάζω πάντα μία κουταλιά.Το έχει συνηθίσει δε τόσο, που αν κάποια φορά ξεχάσω να του βάλω το καταλαβαίνει και μου το ζητάει.

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα σας το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Εμείς παλι τα ίδια σήμερα. Τα είδα ολα. Αρκετό αίμα, σφιχτά κακά και για μισή ώρα διαμαρτυρόταν ότι δεν πέφτουν :cry: . Δευτέρα πάμε παιδογαστρεντερολόγο. Να δω πως θα ηρεμήσω ως τότε. Εδώ και κανα μήνα παίρνει και φυτικές ίνες γιατί ξαναείδαμε λίγο αιματάκι τότε. Αχχχ :cry: .

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου που είναι 6 ετών εμφάνισε 2 μέρες τώρα (όχι συνέχεια) λίγο αίμα όταν τον σκουπίζω από κακά.

 

Η παιδίατρος μου λέει να μην ανησυχώ αλλά εγώ δεν τα καταφέρνω.

 

Έχετε κάποια γνώμη σ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαι σε μας φάνηκε αυτό το προβληματάκι πριν ενάμισι χρόνο από έντονη γαστρεντερίτιδα σε σημείο που είχα φτάσει να μετράω[από εντολή της παιδιάτρου]πόσες φορές ενεργείθηκε.Το αποτέλεσμα ήταν να μπει στο Νοσοκομείο για δύο μέρες με ορό μόνο μέχρι να φύγει το μικρόβιο,εξαντλήθηκε βέβαια αλλά το πέρασε.Το θέαμα στο σπίτι με το αίμα δεν θα το ξεχάσω με τίποτα.Αφού πήγαμε στο σπίτι το αίμα συννέχισε για λίγο και έπαιρνε για 10 μέρες κάτι χαπάκια σε σκόνη.Η παιδίατρος μας είπε ότι ήταν από την έντονη γαστρεντερίτιδα γιατί σχίστηκε ραγάδα,αλλά μετά από λίγες μέρες επανίλθε στα φυσιολογικά του.:roll:

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Δεν ξερω απο που να αρχισω και εχω ελαφρως πανικοβληθει.

Ο μικρος ποτε δεν ηταν δυσκοιλιος. Δεν εχει εμφανη ραγαδα (εξωτερικη εννοω) στον πωπο και μεχρι στιγμης δεν εινια θεμα αλλεργιας νομιζω.

Την Πεμπτη που μας περασε ειδα για πρωτη φορα αιμα στα κακα του. πανικοβαλλομαι ελαφρως αλλα το ξεπερναω στο 2λεπτο και παιρνω τον παιδιατρο. Ειπε οτι εκανε ραγαδα και οτι ειναι απο τη δυσκοιλιοτητα (τα κακα του ηταν σκληρα). Τα ψαχνω κιολας μηπως καταπιε κανενα κομματακι πλαστικο απο τα παιχνιδια και γρατζουνιστηκε, δεν βρηκα κατι υποπτο.

Ο γιατρος ειπε να του δωσω φρουτα και λαχανικα περισσοτερα στο φαι. Επισης κοψαμε το αλεσμα και γενικα αποδοθηκξε στο μη αλεσμενο φαγητο και στη δυσκοιλιοτητα που προκληθηκε απο αυτο κυριως. Δεν προσεθεσα κατι στη διατροφη του ωστε να πω οτι ειναι αλλεργια.

τα ξαναεκανε καθε μερα μια χαρα. Χθες δεν εκανε και σημερα τι να δω, παλι αιματακι. Σημειωτεον οτι χθες το κοτοπουλο το αλεσα και τις πατατες και το καροτο τα πατησα με το πιρουνι και μια χαρα τα εφαγε ανακατεμενα.

σημερα ηταν καπως σκληρα παλι, αλλα οχι πετρα. Το απογευμα θα παρω τηλ τον γιατρο ή θα παμε. Αν κανω μαγιερ τι ακριβως βλεπω; αν εχει μικροβιο, αν εινια απο τη δυσκοιλιοτητα, αν εινια αλλεργια;

Εννοειται οτι δεν σχετιζεται με κοψιμο πανας. Σας ετυχε και μετα απο ποσο καιρο σταματησε το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Η μαγιερ σου δειχνει μονο αν υπαρχει αιμα στα κακα. Για να δεις αν υπαρχει μικροβιο πρεπει να γινει καλλιεργεια κοπρανων και απο κει και περα υπαρχουν και πιο εξειδικευμενες εξετασεις. Περαστικα ευχομαι στο μικρουλι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαγιερ σου δειχνει μονο αν υπαρχει αιμα στα κακα. Για να δεις αν υπαρχει μικροβιο πρεπει να γινει καλλιεργεια κοπρανων και απο κει και περα υπαρχουν και πιο εξειδικευμενες εξετασεις. Περαστικα ευχομαι στο μικρουλι σου.

 

ευχαριστω που μου απαντησες και ευχαριστω για τα περαστικα.

 

Τοτε εμεν δεν μου χρειαζεται η μαγιερ γιατι το αιμα το ειδα. Οχι ποταμια εννοειεται (φτου μακρια απο εμας) αλλα ειχε αιματακι στη μια πλευρα στην ακρη. σημερα ηταν λιγοτερο σε σχεση με την Πεμπτη. Περιμενω να παρω τηλ το γιατρο.

 

Νομιζω οτι η καλλιεργεια χρειαζεται ειδικη προεργασια, αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Και δεν ξερω αν γινεται σε ιδιωτη μικροβιολογο ή μονο σε νοσοκομειο.

 

δεν ξερω. ειμαι πολυ στεναχωρημενη.

 

Ο μικρος ειχε τσιμπημενη TSH. Φοβαμαι μηπως η δυσκοιλιοτητα η ξαφνικη απο το πουθενα ειναι απο το θυροειδη και εχω πανικοβληθει χειροτερα.

 

Και το θεμα ειναι αν αειναι οντως απο τη δυσκοιλιοτητα. Υπαρχει περιπτωση να εχει ραγαδα εσωτερικη; πώς μπορω να το διαπιστωσω αυτο; πρεπει να παω σε γαστρεντερολογο και τι εξετασεις θα του κανιε του μωρου; δεν θελω να υποφερει ουτε να πονεσει το μωρακι μου

Link to comment
Share on other sites

γενικα ποσο συνηθες ειναι ως φαινομενο το αιμα στα κακα; και οντως μπορει να οφείλεται αποκλειστικα στη δυσκοιλιοτητα ή συντρεχουν πολλοι παραγοντες;

 

και οντως μπορει να προκυψει δυσκοιλιοτητα απο το μη α΄λεσμενο φαγητο; Αν και αυτη την εκδοχη πλεον πρεπι νμαλλον να την απορριψουμε

Link to comment
Share on other sites

γενικα ποσο συνηθες ειναι ως φαινομενο το αιμα στα κακα; και οντως μπορει να οφείλεται αποκλειστικα στη δυσκοιλιοτητα ή συντρεχουν πολλοι παραγοντες;

 

και οντως μπορει να προκυψει δυσκοιλιοτητα απο το μη α΄λεσμενο φαγητο; Αν και αυτη την εκδοχη πλεον πρεπι νμαλλον να την απορριψουμε

 

Υπάρχει μία αλοιφή η οποία κλέινει προσωρινα τη ραγάδα λέγεται sheriproct ελπίζω να το γράφω σωστά!εμείς την βάζαμε πρωί βρ'αδυ, με το μικρό σου δαχτυλάκι να μπαίνει και λίγο πιο μέσα στο πωπουδάκι!Μας την είχε γράψει γαστρεντερολόγος!γενικά επειδή έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα να ξέρεις πως όταν βλέπεις πολύ λίγη ποσότητα σαν τριχίτσα είναι θέμα αλλεργίας,ενώ αν βλέπεις κόκκινο ζωηρό αίμα γύρω από τα κακά είναι ραγάδα!Σε μία εβδομάδα περίπου με αυτή την αλοιφή θα κλείσει η πληγούλα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία αλοιφή η οποία κλέινει προσωρινα τη ραγάδα λέγεται sheriproct ελπίζω να το γράφω σωστά!εμείς την βάζαμε πρωί βρ'αδυ, με το μικρό σου δαχτυλάκι να μπαίνει και λίγο πιο μέσα στο πωπουδάκι!Μας την είχε γράψει γαστρεντερολόγος!γενικά επειδή έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα να ξέρεις πως όταν βλέπεις πολύ λίγη ποσότητα σαν τριχίτσα είναι θέμα αλλεργίας,ενώ αν βλέπεις κόκκινο ζωηρό αίμα γύρω από τα κακά είναι ραγάδα!Σε μία εβδομάδα περίπου με αυτή την αλοιφή θα κλείσει η πληγούλα!

 

Η ραγαδα ειναι εσωτερικη; Γιατι εξω δεν ειδα τιποτε απολυτως και τον εψαξα καλα καλα

 

Ειναι ζωηρο κοκκινο αιμα γυρω απο τα κακα σε ενα ομως μονο σημειο. Και ηταν το ιδιο σημειο και τις 2 φορες.

 

Η ραγαδα απο τι προκαλειται; Κια ετσι βγαινει στα καλα καθουμενα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και περαστικά στο μικράκι σου. Ο γιος μου είναι 14 μηνών και πριν κανα μήνα μας συνέβη ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Είδα για πρώτη φορά αίμα στα κακά του, ζωηρό κόκκινο πάνω στην πάνα αλλά και στα ίδια τα κακά. Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ και ήμουν έτοιμη να τον πάω στο παίδων, αλλά ο παιδίατρος μου είπε καλύτερα να τον πάω στο ιατρείο να τον δει. Μας καθησύχασε λέγοντας ότι πρόκειται για εσωτερική ραγάδα που προκλήθηκε λόγω δυσκοιλιότητας. Μάλιστα τα κακά του ήταν μικρά μπαλάκια σαν της κατσίκας και ζοριζόταν πολύ για να τα κάνει. Μας είπε να αυξήσουμε τα λαχανικά στη διατροφή του (κολοκύθι, φασολάκια, αρακά, αγκινάρα) και να μειώσουμε την πατάτα, το καρότο και τις κρέμες του εμπορίου. Επίσης να του βάζουμε στη φρουτόκρεμα ακτινίδιο, βερύκοκο, νεκταρίνι, πεπόνι, και να του δίνουμε χυμό πορτοκάλι και πολύ νερό. Επίσης, για 5 μέρες του βάζαμε αλοιφή fucicort στο πωπουδάκι για να κλείσει η ραγάδα. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί πολύ από τότε, υπάρχουν μέρες που κάνει σκληρά κακάκια αλλά τουλάχιστον δεν ξαναείδα αίμα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε καλλιεργια χωρις προετοιμασια. Μαλλον κατι τον πειραξε και εκανε διαροια στο δρομο για το γιατρο. ειχε φαει ντοματα και ειχε αρκετα κοκκινα. Τελος παντων επειδη ο αλλος ηταν ημερων πειρε η γιατρος δειγμα απο την πανα και καναμε καλλιεργεια γιατι φοβηθηκε γαστρεντεριτιδα. Οποτε ισως δεν χρειαζεται προετοιμασια αλλα να ειναι φρεσκο το δειγμα (εμας οι γιατροι δεχονται στο νοσοκομιο οποτε ειναι ευκολο να δωσεις δειγμα)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε το ίδιο απο εσωτερική ραγάδα που μας είχε κάνει η δυσκοιλιότητα. Όταν του άλλαξα διατροφή και του μείωσα λίγο το γάλα (έπινε και το μεσημέρι), έκανε μαλακά κακάκια οπότε και δεν άνοιγε η ραγάδα κι έτσι πιστεύω πως έκλεισε οριστικά αφού έχει περάσει καιρός που έχουμε στρώσει στο θέμα κακά.

Αυτό είναι μαλλον μην ανησυχείς. Πήγαινε να τον δει κι ο γιατρός απο κοντά όμως.

line_feet_beg_40_time_1231736400_text_ef20ecf0e5ecf0effdebe7f220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας, και ειδικα για τις καθησυχαστικες απαντησεις σας. Σημερα ελειψα ολη μερα εκτος Αθηνων οποτε δεν μπορουσαμε να τον παμε, αυριο ομως απογευμα θα τον παμε στον γιατρο. Σημερα δεν εκανε κακακια για να δουμε. Ελπιζω αυριο να μην δω τιποτα υποπτο. Εχουμε και δυσκολια στα φρουτα γιατι κανει εκζεμα στα μαγουλα (με τα βασικα φρουτα μηλο αχλαδι μπανανα) και δεν μπορω να δωσω. Ευτυχως τρωει το καρπουζι αλλα προχθες τελειωσε και δεν ειχα μετα να δωσω και αυτα τραβαω. ΚΑι εφυγα και η λαικη για καλοκαιρι και δεν μπορεσα να ψωνισω, επρπεν αν λειψω και εκτος). Τρωει και πεπονι αλεσμενο με κρεμα ατοιμη για πηξιμο αλλα οχι παντα, αναλογα με τα κεφια του. για να δουμε τι θα μας πει αυριο και ο γιατρος. ετσι κια αλλιως αυριο θα παμε και για ψωνια (φρουτα κτλ). Εινια και δυσκολος στο φαι. Σημερα τιποτα δεν εφαγε, ηπιε γαλα.

Αρα η ραγαδα κλεινει με τον καιρο και τη διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και παλι. Χθες πηγαμε στον παιδιατρο και ειδε πολυ καλα τον πωπο μας. Εχει στην ακτη προς τα μεσα μια μικρη πληγουλα στο μεγεθος κεφαλιου καρφιτσας ευτυχως. Απο το σφιξιμο δημιουργηθηκε. Του εδωσα χθες χαμομηλι, εκανε 4 φορες που ειχε να κανει απο νεογεννητο, 2 φορες το πρωι χωρις χαμομηλι και ηταν δυσκοιλιοτητας (μπιλακια) και 2 το μεσημρι-απογευμα πιο ******. Ευτυχως χωρις αιμα. Μας εδωσε και εμας φουσικορτ και βαλαμε χθες το βραδυ. Θα το παρακολουθουμε. Τωρα ξεκινησα εντατικα χαμομηλι που τον πιανει και καρπουζι και βλεπουμε. Παντως πραγματικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και που με καθησυχασατε γιατι ειχα πανικοβληθει. Ξερω οτι το αιμα στα κακα μπορει να εινια κατι πολυ σοβαρο και φοβηθηκα. Αφου ολες το παθατε αρα ισχυει. Να ρωτησω και ακτι, ανα το ξερει καποια μαμα ή της ετυχε. Οταν κοψατε το αλεσμα σας παρουσιαστηκε δυσκοιλιοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...