Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λογαριασμος κοινοχρηστων και πετρελαιο...


Giota

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω μπας και έχει κανείς γνώση περί του θέματος. Τα τελευταία 2 χρόνια στην πολυκατοικία που μένουμε έχει αυξηθεί υπερβολικά στο διαμέρισμά μου ο λογαριασμός των κοινοχρήστων, συγκεκριμένα το μέρος του πετρελαίου. Τον Δεκέμβριο που μας πέρασε μου ήρθε 480 ευρώ (!!!!) το οποίο είναι υπερβολικό αν σκεφτεί κανείς ότι η αδερφή μου που είναι στον ίδιο όροφο με τα ίδια τετραγωνικά της ήρθε 143 ευρώ. Τον Ιανουάριο επίσης μας ήρθε 191ε και της αδερφής μου 67ε. Έχουμε και οι 2 αυτόνομη θέρμανση στους 21 βαθμούς και εγώ μάλιστα άλλαξα και θερμοστάτη για να κάνω οικονομία αλλά τίποτα.

Έχετε καμιά ιδέα? :?:?

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρώτον αφού τα διαμερίσματα σας είναι ιδίων τετραγωνικών τσέκαρε τον πίνακα χιλιοστών ή αλλιώς τον πίνακα κατανομής δαπανών, στην στήλη θέρμανση θα πρέπει να έχετε τα ίδια χιλιοστά.

Δεύτερον όταν λες άλλαξες τον θερμοστάτη εννοείς αυτόν που έχεις μέσα στο σπίτι?

Τρίτον πρέπει να φέρεις έναν ειδικό στις ηλεκτροβάνες όχι υδραυλικό ούτε ηλεκτρολόγο, να τσεκάρει αν λειτουργεί σωστά η ηλεκτροβάνα που είναι στο διάδρομο του ορόφου μέσα στο ντουλάπι της αυτονομίας και τελευταίο πρέπει να ελενχθεί ο πίνακας που μετράει τις ώρες στο υπόγειο πάλι από τον ίδιο τεχνικό.

Αν όλα τα παραπάνω είναι εντάξει τότε κάτι δεν πάει καλά από την εταιρεία που εκδίδει τα κοινόχρηστα. Μπορείς να σκανάρεις την γενική κατάσταση , αυτή που γράδει όλ τα ονόματα και μπαίνει στην είσοδο και να μου την στείλεις να την δω και θα σου πω.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Βικούλα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Θερμοστάτη λέω όντως αυτόν που έχω μέσα στο σπίτι, στο χολ. Ειδικό στις ηλεκτροβάνες που θα βρω? Εδώ έκανα αμάν για να βρω υδραυλικό που ήρθε και δεν βρήκε το πρόβλημα. Όπως και αυτός που έκανε την εγκατάσταση ήρθε και δεν το βρήκε. Λέει ότι ωραία και καλά τις έκαψα αυτές τις ώρες. Και όχι μία και δύο. 180 παρακαλώ, από τη στιγμή που η αδερφή μου έκαψε 19 ώρες.

Τη γενική κατάσταση θα τη σκανάρω και θα στη στείλω. Α, υπάρχει και κάτι άλλο σημαντικό. Η από πάνω μου έχει κλείσει τα σώματα και θερμαίνεται το διαμέρισμα μόνο με κλιματιστικό. Έτσι λέει. Παίζει αυτό ρόλο σε τόσο μεγάλη δική μου κατανάλωση? Να πεις ότι δεν μέναμε και στον 3ο που όσο να 'ναι είναι ενδιάμεσο διαμέρισμα, δεν είναι σαν τον 1ο και τον 5ο που είναι εκτεθειμένα.

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα έπρεπε και η αδελφή σου να εχει την ίδια χρέωση. Η κυρία αυτή που λες μπορεί να έχει χαλάσει η ηλεκτροβάνα της και ν απερνάει το ζεστό νερό μέσα χωρίς να γράφει ώρες ο μετρητής κάτω, φυσικά ομως η επιβάρυνση στο πετρέλαιο εξακολουθεί αφου το νερό μπαίνει στο σπίτι της και κινείται στην κεντρική στήλη κάνοντας την ανακύκλωση. Θες να πεις οτι η κυρία αυτή δενπληρώνει καθόλου πάγιο θέρμανσης? Γιατί ο νόμος λέει οτι ένα ποσοστό περίπου 30-33% της κατανάλωσης του πετρελαίου επιμερίζεται σε όλους σύμφωνα με την αναλογία τους, και το υπόλοιπο επιμερίζεται σε αυτούς που έχουν ώρες. Δηλαδή αν καούν 1000λίτρα πετρέλαιο τα 300είναι πάγιο και τα πληρώνουν όλοι ανεξάρτητα αν έχουν ώρες η όχι. Αυτό γίνεται γιατί ο καυστήρας δουλεύει συνεχώς για να κρατάει το νερό ζεστό και να είναι έτοιμο για διανομή στους ορόφους. Στείλε μου την κατάσταση να την δω και μετά αν θες έχω ειδικό να σου στείλω, να ελένξει και την κυρία :lol: χωρίς να το καταλάβει!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

πρώτον αφού τα διαμερίσματα σας είναι ιδίων τετραγωνικών τσέκαρε τον πίνακα χιλιοστών ή αλλιώς τον πίνακα κατανομής δαπανών, στην στήλη θέρμανση θα πρέπει να έχετε τα ίδια χιλιοστά.

 

Συνήθως έτσι είναι Βίκυ μου αλλά καμιά φορά 2 ίδια διαμερίσματα δεν έχουν τα ίδια παράθυρα. Π.Χ. στην δική μου πολυκατοικία εγώ που είμαι στο 2 όροφο έχω περισσότερα χιλιοστά στο πετρέλαιο από αυτόν που είναι στον 3ο παρόλο που έχουμε ακριβώς το ίδιο διαμέρισμα. Κι αυτό γιατί εγώ έχω περισσότερα παράθυρα και με μεγαλύτερο άνοιγμα απ ότι εκείνος που έχει σαν συνέπεια περισσότερες "απώλειες" στην θέρμανση. Το ξέρω αυτό γιατί κάναμε ολόκληρη ιστορία και φέραμε από την αρχή μηχανολόγους και φτιάξαμε άλλη μελέτη από την αρχική αφού κλειστήκανε κάποιοι ημιυπαίθριοι χώροι και κάποιοι άλλοι προσπαθήσανε να τα φορτώσουνε στις πλάτες αλλωνών.

 

Γιώτα μια προσωρινή λύση είναι να τσεκάρεις για 1 ολόκληρη μέρα πόσες ώρες ανάβει το λαμπάκι του θερμοστάτη σου και μετά να πας να δεις τον μετρητή σου. Αν δεν έχει πρόσβαση στο σημείο που είναι ο μετρητής τους διαμερίσματός σου να απαιτήσεις από το διαχειριστή να σου δώσει για΄τι είναι παράνομο να στο στερούνε εφόσον στο χώρο υπάρχει κάτι που αφορά άμεσα το διαμέρισμά σου. Το ίδιο συμβαίνει και με την ταράτσα και τους ηλιακούς.

Εγώ το πλήρωσα χρυσό τον δικηγόρο μου για να βρω το δίκιο μου εκεί που μένω αλλά δεν τους πέρασε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης παιζει μεγαλο ρολο σε ποιον οροφο εισαι....

Γιατι παντα ο 1ος και ο τελευταιος οροφος παντα εχουν περισσοτερες ωρες λογω οτι δεν υπαρχει καποιο διαμερισμα πανω-κατω ή ακομα και διπλα και ετσι χρειαζετει περισσοτερες ωρες για να ζεσταθει το σπιτι !

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Λοιπόν Zana1911, όντως έχω 1 παράθυρο παραπάνω από το διαμέρισμα της αδερφής μου που είναι στον ίδιο όροφο.

Χριστίνα, μένω στη μέση της πολυκατοικίας στον 3ο όροφο (έχει 5 ορόφους) και μοιράζομαι τον όροφο μόνο με την αδερφή μου που έχει τα ίδια τετραγωνικά.

Και Βικούλα, η κυρία από πάνω (το μέρος της στην πολυκατοικία όσον αφορά το πετρέλαιο το πληρώνει κανονικά) είχε πάθει το ίδιο σκηνικό πριν κάνα 2 χρόνια με υπερχρέωση και του δικού της διαμερίσματος (400άρια ευρώ για λίγο καιρό) και έτσι μας είπε ότι αποφάσισε να βάλει κλιματιστικά.

Το θέμα είναι μήπως το ότι δεν ζεσταίνεται το από πάνω διαμέρισμα από τα σώματα, είναι σαν το δικό μου (παρόλο που είναι στον 3ο) να φέρεται σαν να είναι ρετιρέ? Ή παίζει κάτι άλλο?

Την κατάσταση της ξεκόλλησαν από κάτω. Θα την βρω και θα στη στείλω. Στο μεταξύ ποιος γνωστός σου γνωρίζει από αυτά να μας πει? Στείλε μου πμ για στοιχεία του.

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα παίζουν πολλά ρόλο αλλά σίγουρα δεν μπορεί να έχεις τόση μεγάλη διαφορά επειδή η αποπάνω δεν ανάβει τα καλοριφέρ της!!!!

Μπορεί να είσαστε στον ίδιο όροφο με την αδερφή σου , αλλα το δικό σου διαμέρισμα να είναι βορινό και εκείνης ανατολικό.

Παίζει ρόλο επίσης και η μόνωση που είχει η πολυκατοικία, π.χ. ίσως στην μεριά της αδερφής σου να έχει "πέσει " καλύτερη μόνωση.

Παίζουν πολλά ρόλο , δεν μπορείς να φανταστείς τι είδαν τα μάτια μου όταν χτιζότανε η δικιά μας πολυκατοικία. Κι επειδή ήμουνα οικοπεδούχος τον πήγαινα τον εργολάβο "τρέχοντας" , παρέα με τον δικηγόρο μου.

Πάντως αφού έχει κι άλλος αυτό το πρόβλημα, κατ'αρχάς να τσεκάρετε το εταιρεία που σας εκδίδει τα κοινόχρηστα (αν χρησιμοποιεί τους σωστούς πίνακες) και μετά να φέρετε κάποιον ειδικό όπως είπε και η Βίκυ.

Είναι πολύ μεγάλες οι αποκλίσεις (στις ώρες) που αναφέρεις για να είναι φυσιολογικές. Μήπως ο θερμοστάτης σου είναι τοποθετημένος σε σημείο που "τον πιάνει" πολύ το κρυο?

Εμάς, αυτός που έβαζε τους θερμομστάτες όταν χτιζότανε το σπίτι, τους έβαζε ακριβώς επάνω από το καλοριφέρ, που σημαίνει ότι αμέσως έπαιρνα ένδειξη ζέστης το θερμόμετρο και έσβηνε το καλοριφέρ μετά από κάποια λεπτά και μετά δεν ξανα-άναβε ενώ το σπίτι ήταν κρυο.

Άσε σου λέω , τι καβγάδες έχω ρίξει εκεί που μένω, δεν μπορείς να φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

Zana1911, το δικό μου σπίτι είναι μέσα στον ήλιο και της αδερφής μου είναι βορινό. Οπότε λογικά θα έπρεπε να έχω εγώ λιγότερες ώρες.

Σκέψου ότι τον Δεκέμβριο είχα 180 ώρες δηλ. περίπου 6 ώρες/ημέρα και η αδερφή μου 19 ώρες δηλ. 38 λεπτά/ημέρα.

Το περίεργο είναι ότι από όλη την πολυκατοικία η αδερφή μου έχει και τις πιο λίγες ώρες και συνεπώς τα λιγότερα κοινόχρηστα. Με πολύ μεγάλη διαφορά με όλους. Τον Δεκέμβριο οι περισσότεροι γράψανε περίπου 45-75 ώρες.

Αλλά αυτό που λες με τη μόνωση δεν το είχα σκεφτεί. Νόμιζα ότι η μόνωση έχει να κάνει με το ρετιρέ μόνο.

Και της αδερφής μου και ο δικός μου ο θερμοστάτης είναι στο χολ χωρίς καλοριφέρ.

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τσεκάρει σίγουρα ότι εσύ και η αδερφή σου το ανάβετε τις ίδιες ακριβώς ώρες? Μήπως εσύ το ξεχνάς π.χ. ανοιχτό το βράδυ κι εκείνη το κλείνει? Μήπως μπάζει από κάπου ο χώρος που είναι ο θερμοστάτης και δεν το'χεις πάρει χαμπάρι?

Μήπως στους 21 βαθμούς είναι χαμηλά, και πέφτει μετά αμέσως η θερμοκρασία με αποτέλεσμα να ξαναπαίρνει μπροστά ο θερμοστάτης?

 

Πάντως κάνε αυτό που σου είπα πριν, τσεκάρισε τον μετρητή σου με τα ματάκια σου, γιατί αν το λαμπάκι σου είναι κόκκινο και ταυτόχρονα ο μετρητής σου τρέχει, τότε σίγουρα τις έχεις τις ώρες.

Και αν δεις και απο-δεις φέρε έναν ειδικό να τσεκάρεις το μετρητή σου, τις ηλεκτροβάνες σου κλπ.

Και έχει υπόψη σου ότι φέτος κάνει πιο πολύ κρύο σε σχέση με πέρισυ. Εγώ πέρισυ δεν είχα γράψει ποτέ πάνω από 6-7 ώρες και΄τώρα βαράω κάτι 30 άρια και στενάζω όταν έρχονται τα κοινόχρηστα.

Και είσαι και πολύ Βόρεια απ΄ότι βλέπω ενώ εγώ στον Πειραιά είμαι πιο "ζεστά".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που μου λες μου κάνει εντύπωση. Εγώ, όπως και η αδερφή μου, έχουμε μόνιμα το θερμοστάτη στους 21 βαθμούς, δεν το κλείνουμε γιατί λένε ότι όταν το αναβοσβήνεις πληρώνεις πιο πολλά γιατί δίνει μεγαλύτερη προσπάθεια για να ξαναζεστάνει. Κάτι τέτοιο. Εσύ το ανοιγοκλείνεις?

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, πάντως, από τότε που αφήσαμε συνέχεια το θερμοστάτη στο on, στους 20-21 βαθμούς, καίμε τις λιγότερες ώρες από όλους τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία. Γιατί τελικά το καλοριφέρ ανοίγει για πολύ λιγότερη ώρα, αφού η θερμοκρασία του σπιτιού πέφτει ελάχιστα και κυρίως τη νύχτα ή όταν ανοιξουμε για λίγο τα παράθυρα. Και, σημειωτέον, μένω στο 2ο και το από πάνω διαμέρισμα είναι κενό.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε, τώρα θα με τρελάνετε βρε κορίτσια. Κενό διαμέρισμα και δεν είχες τρελά κοινόχρηστα? Ε, λοιπόν τι άλλο να σκεφτώ?ήπως υπάρχει καμιά διαρροή? Αλλά πώς? Ουφ.

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τα κοινόχρηστά μας είναι ούτως ή άλλως πολλά (με λίγες εξαιρέσεις), δλδ. τουλάχιστον 150-180 ευρώ το μήνα χειμώνα-καλοκαίρι (έχουμε και κήπο παναθεμά μας), γιατί είναι λίγα τα διαμερίσματα, απλά σε σχέση με τους υπόλοιπους έχουμε μικρότερη κατανάλωση πετρελαίου, για το λόγο που ανέφερα παραπάνω.

Πάντως, 180 ώρες σε ένα μήνα μου φαίνονται πάρα πάρα πολλές (π.χ. εμείς είχαμε γύρω στις 25 αν δεν απατώμαι), εκτός αν πράγματι από κάπου μπάζει...τι να πω :?:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα επιτέλους το τόπικ που θα πω τον πόνο μου!!!

Νοικιάζουμε ένα διαμέρισμα στον τέταρτο (τελευταίος όροφος οικοδομής) και ο θερμοστάτης μας είναι πάντα στο 20 - 22, έχουμε πάντα ζέστη και όλα καλά και ωραία μέχρι εδώ.

Που ξεκινάει το πρόβλημα....Κανείς από τους υπόλοιπους δεν καίει καλοριφερ και όσοι καίνε το καίνε ελάχιστα με αποτέλεσμα να πληρώνουμε εμείς 200 και 300 ευρώ κοινόχρηστα και οι υπόλοιποι 10 και 12 ευρώ μέσα στο καταχείμωνο. Το πραγματικό πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό - γιατί στο ότι δεν καίνε τα καλοριφέρ τους δεν μπορώ να τους κάνω τίποτα - το πρόβλημα είναι πως δεν πληρώνουν καθόλου κοινόχρηστα, δεν υπάρχει αποθεματικό, με αποτέλεσμα να έχουμε ξεμείνει πόσες φορές σαν οικοδομή από πετρέλαιο μέσα στα κρύα. Αυτούς φυσικά δεν τους νοιάζει, όλοι οι ιδιοκτήτες είναι μαλωμένοι μεταξύ τους, ο διαχειριστής - που μένει αλλου και τον ψάχνουμε συνέχεια - λέει ότι δεν φταίει αυτός αφού δεν έχει χρήματα να βάλει πετρέλαιο και βάζει μόνο τόσο όσο του πληρώνουμε εμείς :shock: και γενικά μια κατάσταση δραμα!!! Εμείς σαν ενοικιαστές δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα σύμφωνα με το καταστατικό ... δεν ξέρω μας την έχει δώσει πολύ άγρια η όλη κατάσταση τελευταία (τον τελευταίο μήνα με τα κρύα τρεις φορές μέσα στη νύχτα σταμάτησε ο καυστήρας λόγω έλλειψης πετρελαίου)... έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε;;; Έτσι για το γμτ δηλαδή!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νόμιζα ότι η μόνωση έχει να κάνει με το ρετιρέ μόνο.

Εχει και το δικό σου διαμέρισμα μόνωση,σε δοκάρια,υποστηλώματα και ανάμεσα στους εξωτερικούς τοίχους.Απλά το ρετιρέ έχει και στην πλάκα της οροφής.Όμως ακόμα και αν δεν έχει μπει το σωστό πάχος,αυτό το γεγονός από μόνο του δεν δικαιολογει τόσες πολλές ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Αχ Όλια μου!

Οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία δεν πληρώνουν τα των κοινόχρηστων χώρων? Δηλαδή απ' ότι λέει και η Βίκυ: "...ο νόμος λέει ότι ένα ποσοστό περίπου 30-33% της κατανάλωσης του πετρελαίου επιμερίζεται σε όλους σύμφωνα με την αναλογία τους, και το υπόλοιπο επιμερίζεται σε αυτούς που έχουν ώρες. Δηλαδή αν καούν 1000λίτρα πετρέλαιο τα 300 είναι πάγιο και τα πληρώνουν όλοι ανεξάρτητα αν έχουν ώρες η όχι. "

Μήπως να συμβουλευτείς δικηγόρο? Εσύ πόσες ώρες περίπου τα ανάβεις το μήνα?

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Όλια μου!

Οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία δεν πληρώνουν τα των κοινόχρηστων χώρων? Δηλαδή απ' ότι λέει και η Βίκυ: "...ο νόμος λέει ότι ένα ποσοστό περίπου 30-33% της κατανάλωσης του πετρελαίου επιμερίζεται σε όλους σύμφωνα με την αναλογία τους, και το υπόλοιπο επιμερίζεται σε αυτούς που έχουν ώρες. Δηλαδή αν καούν 1000λίτρα πετρέλαιο τα 300 είναι πάγιο και τα πληρώνουν όλοι ανεξάρτητα αν έχουν ώρες η όχι. "

Μήπως να συμβουλευτείς δικηγόρο? Εσύ πόσες ώρες περίπου τα ανάβεις το μήνα?

 

Αυτά τα πληρώνουν, τα χρεώνονται δηλαδή γιατί λεφτά κανείς δεν δίνει ... πέρυσι κάναμε ολόκληρη ιστορία ... φέραμε ειδικό για τις ηλεκτροβάνες που λένε τα κορίτσια ( βρήκε ότι κάποιος είχε πειραγμένες ηλεκτροβάνες you know what I mean) , απαιτήσαμε να μπει βαλβίδα στον καυστήρα για να υπάρχει συνεχώς μια μινιμουμ λειτουργία του (κάποιοι γύφτοι καραδοκούσαν πότε θα ανάψουμε εμείς το καλοριφερ για να ζεσταθεί το νερό, να ανεβεί ως τον τέταρτο και να ζεσταθούν αυτοί στο τζαμπέ) και επίσης απαιτήσαμε να πληρώνουν όλοι το νόμιμο 30% (μέχρι τότε δεν το πλήρωναν άκουσον άκουσον).... Από τότε που έγινε αυτό σταμάτησαν όλοι να καίνε τα καλοριφερ και ζεσταίνονται με τζάκι και αιρκοντίσιον ... τι να πει κανείς .... και αυτά σε μια καινούργια οικοδομή που μένουν και οικογένειες με μωρά παιδιά, απορώ πως ζεσταίνονται δηλαδη και πως κάνουν μπάνιο ... μάλλον δεν θα κάνουν!!!

Το πρόβλημα μας τώρα δεν είναι πως δεν χρεώνονται .... είναι πως δεν δίνουν φράγκο για τα κοινόχρηστα :shock::shock::shock: χρωστάνε δηλαδή και ο διαχειριστής δεν έχει να βάλει πετρέλαιο!!! Βάζει με το σταγονόμετρο με δικά του έξοδα και με τα κοινόχρηστα που του πληρώνουμε μόνο εμείς :twisted: !!!

Οι ώρες που καίμε είναι περίπου γύρω στις 50 το μήνα, βεβαια είναι μεγάλο διαμέρισμα με πολλά ανοίγματα.

Θα συμφωνήσω και εγώ πως αν ο θερμοστάτης μένει σταθερός καίει κανείς λιγότερο, το ξέραμε και από μόνοι μας αλλά μας το επιβεβαίωσε και ο ειδικός που φέραμε....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλια, δεν έχετε καθόλου αποθεματικό? Είναι ενοικιαστές αυτοί ή ιδιοκτήτες?

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Όλια, δεν έχετε καθόλου αποθεματικό? Είναι ενοικιαστές αυτοί ή ιδιοκτήτες?

 

Αποθεματικό μηδεν γιατί δεν δίνουν οι γύφτουλες!!! Οι περισσότεροι είναι ιδιοκτήτες ... Βρε τι να λέμε εδώ δεν έδωσαν από τρία ευρώ ο καθένας για να στολίσουμε χριστουγεννιάτικο δέντρο στην είσοδο!!!

Εμείς πάντως το σκεφτόμαστε σοβαρά για μετακόμιση το καλοκαίρι, ξανά τέτοιο χειμώνα δεν περνάω ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πάλι κορίτσια.

 

Δεν είσαστε οι μόνες...... η μισή Αθήνα δεν πληρώνει τα κοινόχρηστά της και ιδίως το πετρέλαιο. Αυτά συζήταγα το πρωί με την καθαρίστρια του γραφείου μου που έχει την ηλικιωμένη μάνα της μέσα σ' ένα διαμέρισμα ψυγείο.

Όσες ιδιοκτήτριες αντιμετωπίζετε τέτοιο πρόβλημα, λυπάμαι αλλά η λύση είναι μόνο δικηγόρος και δικαστήρια για να δικαιωθείται μετά από μερικά χρόνια (ας όψεται το Ελληνικό δημόσιο).

 

Τώρα για σένα Γιώτα μου, όπως είπαμε τσεκάρισε με τα ματάκια σου τον μετρητή σου και φώναξε ένα ειδικό για τις ηλεκτροβάνες μπας κι έχει κάνει κανένας έξυπνος καμιά "δολιοφθορά" εκεί μέσα.

 

Όλια μου μια και είσαι ενοικιάστρια άρχισε να ενοχλείς τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος. Δεν μπορεί να παίρνει μόνο το ενοίκιό του, δεν τελειώνουν εκεί οι υποχρεώσεις του. Και μην δεχτείς απάντηση του στυλ "και τι να κάνω εγώ?" Εφόσον πληρώνεις για σπίτι με θέρμανση είναι υποχρέωσή του να φροντίσει να λειτουργεί η θέρμανση όπως είσαι εσύ υποχρεωμένη να πληρώνεις τα κοινόχρηστα για να έχεις θέρμανση.

 

Εγώ σε παλιότερη ανάλογη περίπτωση δεν είχα αφήσει τον ιδιοκτήτη σε χλωρό κλαρί. Επί 2 μήνες τον έπαιρνα καθημερινά 2 φορές την ημέρα τηλέφωνο (κάτι σαν στρατιωτικό προσκλητήριο του έκανα).

 

 

Επίσης δείτε και στο http://www.idioktisia.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Λόγω επαγγέλματος (αρχιτέκτων) και πείρας, έχω να προσθέσω τα παρακάτω:

 

Στην κεντρική θέρμανση μιας οικοδομής δύο είναι τα συστήματα που εφαρμόζονται. Η "θερμιδομέτρηση", και η "ωρομέτρηση".

 

Στη θερμιδομέτρηση υπολογίζονται οι θερμίδες, ή με απλά λόγια το πόσο νερό περνάει στο κάθε διαμέρισμα. Αυτό το σύστημα είναι πιο δίκαιο από το επόμενο.

 

Στην ωρομέτρηση υπολογίζονται οι ώρες κατά τις οποίες ένα διαμέρισμα έχει ανοιχτό το θερμοστάτη, άρα οι ώρες κατά τις οποίες το νερό κυκλοφορεί στα σώματα΄.

 

Ανεξάρτητα από το σύστημα που εφαρμόζεται, έχει γίνει καταρχήν από την έκδοση ακόμη της οικοδομικής άδειας, μια "μελέτη θέρμανσης", σύμφωνα με την οποία υπολογίζονται τα ποσοστά του κάθε διαμερίσματος και η συμμετοχή του στη θέρμανση.

 

Στη μελέτη αυτή σημαντικό ρόλο παίζει ο παράγων "απώλειες" (έτσι λέγεται) ο οποίος διαφοροποιεί σε μεγάλο βαθμό τα ποσοστά 2 διαμερισμάτων, ακόμη κι αν είναι ίδια σε τετραγωνικά και στον ίδιο όροφο. Πολύ απλά, γιατί το ένα μπορεί να είναι γωνιακό, με περισσότερα ανοίγματα (παράθυρα ή πόρτες), να έχει από πάνω δώμα, ενώ το άλλο να έχει διαμέρισμα κ.λ.π.

 

Εκτός όμως από αυτό, για τις χρεώσεις της λεγόμενης "ωρομέτρησης" παίζει ρόλο και ένας άλλος παράγοντας, ο οποίος αποτελεί ουσιαστικά και αυθαιρεσία, αλλά κανείς δεν τον υπολογίζει. Ο παράγοντας αυτός είναι το πόσα σώματα καλοριφέρ έχει ο καθένας στο διαμέρισμά του.

 

Στην μελέτη θέρμανσης έχουν ληφθεί υπόψην συγκεκριμένος αριθμός και μέγεθος σωμάτων.

 

Στην πορεία όμως, ο αριθμός αυτός αλλάζει (εδώ είναι η αυθαιρεσία), είτε γιατί κάποιος μπορεί να προσθέσει και άλλα σώματα (π.χ. σε έναν ημιυπαίθριο χώρο που τον ένσωματώνει στο διαμέρισμα μετατρέποντάς τον σε δωμάτιο), ή να αλλάξει κάποια από τα σώματα και να τοποθετήσει στη θέση τους μεγαλύτερα.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μετράει τις ίδιες ώρες λειτουργίας με το διπλανό π.χ. διαμέρισμα, αλλά σ'αυτές τις ώρες να "εισρέει" στο διαμέρισμά του περισσότερο ζεστό νερό σε περισσότερα ή μεγαλύτερα σώματα καλοριφέρ, και επομένως να έχει περισσότερη ζέστη.

 

Πράγμα που στην πράξη οδηγεί τον θερμοστάτη να αγγίζει την επιθυμητή θερμοκρασία σε πολύ λιγότερο χρόνο, με τελικό αποτέλεσμα να μετράει και λιγότερες ώρες χρήσης!

Link to comment
Share on other sites

Πέστα βρε katrin, ν' αγιάσει το στόμα σου, ή μάλλον τα δαχτυλάκια σου που πληκτρολογούν.

Γιατί νομίζεις ότι σκοτώθηκα εγώ με το εργολάβο και τον υποχρέωσα να ξανακάνει καινούργια μελέτη θέρμανσης (και να την υποβάλει στον συμβολαιογράφο)? Και μάλιστα πριν παραλάβω επισήμως το διαμέρισμά μου...........

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, έχω ακούσει πράγματα που δεν τα ήξερα καθόλου. Νάστε καλά βρε κορίτσια! Θα έχω να πω πολλά στη συνέλευση...

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Λόγω επαγγέλματος (αρχιτέκτων) και πείρας, έχω να προσθέσω τα παρακάτω:

 

Στην κεντρική θέρμανση μιας οικοδομής δύο είναι τα συστήματα που εφαρμόζονται. Η "θερμιδομέτρηση", και η "ωρομέτρηση".

 

Στη θερμιδομέτρηση υπολογίζονται οι θερμίδες, ή με απλά λόγια το πόσο νερό περνάει στο κάθε διαμέρισμα. Αυτό το σύστημα είναι πιο δίκαιο από το επόμενο.

 

Στην ωρομέτρηση υπολογίζονται οι ώρες κατά τις οποίες ένα διαμέρισμα έχει ανοιχτό το θερμοστάτη, άρα οι ώρες κατά τις οποίες το νερό κυκλοφορεί στα σώματα΄.

 

Ανεξάρτητα από το σύστημα που εφαρμόζεται, έχει γίνει καταρχήν από την έκδοση ακόμη της οικοδομικής άδειας, μια "μελέτη θέρμανσης", σύμφωνα με την οποία υπολογίζονται τα ποσοστά του κάθε διαμερίσματος και η συμμετοχή του στη θέρμανση.

 

Στη μελέτη αυτή σημαντικό ρόλο παίζει ο παράγων "απώλειες" (έτσι λέγεται) ο οποίος διαφοροποιεί σε μεγάλο βαθμό τα ποσοστά 2 διαμερισμάτων, ακόμη κι αν είναι ίδια σε τετραγωνικά και στον ίδιο όροφο. Πολύ απλά, γιατί το ένα μπορεί να είναι γωνιακό, με περισσότερα ανοίγματα (παράθυρα ή πόρτες), να έχει από πάνω δώμα, ενώ το άλλο να έχει διαμέρισμα κ.λ.π.

 

Εκτός όμως από αυτό, για τις χρεώσεις της λεγόμενης "ωρομέτρησης" παίζει ρόλο και ένας άλλος παράγοντας, ο οποίος αποτελεί ουσιαστικά και αυθαιρεσία, αλλά κανείς δεν τον υπολογίζει. Ο παράγοντας αυτός είναι το πόσα σώματα καλοριφέρ έχει ο καθένας στο διαμέρισμά του.

 

Στην μελέτη θέρμανσης έχουν ληφθεί υπόψην συγκεκριμένος αριθμός και μέγεθος σωμάτων.

 

Στην πορεία όμως, ο αριθμός αυτός αλλάζει (εδώ είναι η αυθαιρεσία), είτε γιατί κάποιος μπορεί να προσθέσει και άλλα σώματα (π.χ. σε έναν ημιυπαίθριο χώρο που τον ένσωματώνει στο διαμέρισμα μετατρέποντάς τον σε δωμάτιο), ή να αλλάξει κάποια από τα σώματα και να τοποθετήσει στη θέση τους μεγαλύτερα.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μετράει τις ίδιες ώρες λειτουργίας με το διπλανό π.χ. διαμέρισμα, αλλά σ'αυτές τις ώρες να "εισρέει" στο διαμέρισμά του περισσότερο ζεστό νερό σε περισσότερα ή μεγαλύτερα σώματα καλοριφέρ, και επομένως να έχει περισσότερη ζέστη.

 

Πράγμα που στην πράξη οδηγεί τον θερμοστάτη να αγγίζει την επιθυμητή θερμοκρασία σε πολύ λιγότερο χρόνο, με τελικό αποτέλεσμα να μετράει και λιγότερες ώρες χρήσης!

 

 

Δηλαδή να ρωτήσω κάτι? Είναι παράνομο να έχουν κάποια διαμερίσματα μεγαλύτερα σώματα? Γιατί όταν ήρθε αυτός που έκανε την εγκατάσταση είπε ότι φυσικά στο βορινό διαμέρισμα έχει βάλει λίγο μεγαλύτερα σώματα.

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...