Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παχος ενδομητριου την ημερα της εμβρυομεταφορας


Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω εαν εχει τυχει σε καμια σας να μετρησει το παχος του ενδομητριου ειτε την ημερα της εμβρυομεταφορας ειτε την προηγουμενη.ρωταω γιατι δεν συνηθιζεται.ειναι φυσιολογικο να πεφτει το ενδομητριο μετα την ωορηξια κ μετα να ανεβαινει με την προγεστερονη αλλα δεν ξερω πιο ειναι το κατωτατο οριο. προβληματιστικα εντονα γιατι ετοιμαζομουν για μεταφορα κατεψυγμενων κ με δικη μου πρωτοβουλια ζητησα υπερηχο μια ημερα πριν οπου κ διαπιστωθηκε μικρο παχος. η εμβρυομεταφορα φυσικα κ ακυρωθηκε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα ηθελα να ρωτησω εαν εχει τυχει σε καμια σας να μετρησει το παχος του ενδομητριου ειτε την ημερα της εμβρυομεταφορας ειτε την προηγουμενη.ρωταω γιατι δεν συνηθιζεται.ειναι φυσιολογικο να πεφτει το ενδομητριο μετα την ωορηξια κ μετα να ανεβαινει με την προγεστερονη αλλα δεν ξερω πιο ειναι το κατωτατο οριο. προβληματιστικα εντονα γιατι ετοιμαζομουν για μεταφορα κατεψυγμενων κ με δικη μου πρωτοβουλια ζητησα υπερηχο μια ημερα πριν οπου κ διαπιστωθηκε μικρο παχος. η εμβρυομεταφορα φυσικα κ ακυρωθηκε.

 

καλησπερα! κριμα που ακυρωθηκε η μεταφορα σου.... ελπιζω την επομενη φορα να γινει με τις καλυτερες των προυποθεσεων!

Την ημερα της εμβρυομεταφορας μου στον υπερηχο τον κοιλιακο που μου εκαναν την ιδια στιγμη το μετρησαν και ηταν 14χιλ. επαιρνα ηδη απο την ωοληψια σικλακουρ 3 την ημερα αν θυμαμαι καλα και ουτροτζεσταν 6 των 100mg.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ενδομήτριο. Το θέμα μου! Όλες τις εγκυμοσυνες τις πέτυχα με 7,5. Ήταν το ανώτερό μου. Τωρα έχω μια μπεμπα. Σε άλλον κύκλο θα σου ειναι καλύτερα. πόσο ηταν κ το ακυρωσατε; Κ πόσες μερες ηταν η τελευταία μέτρηση κ ποσο κ σε ποια μερα του κύκλου; Εγώ πήγαινα 20η περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κατ αρχην οτι γενικα φτιαχνω ενα ενδομητριο γυρω στο εννια μια δυο μερες πριν την ωορηξια.η μεταφορα θα γινοταν σε φυσικο κυκλο κ θα βαζαμε κατεψυγμενα εμβρυα γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως.εχω κανει ειδικη εξεταση για τα παραθυρα εμφυτευσης κ δεν μπορουμε να συγχρονισουμε το ενδομητριο με φρεσκα εμβρυα.φυσικα κ δεν λυπηθηκα γιατι απετραπει το χειροτερο.εφοσων λοιπον δεν ειχε γινει ληψη ορμονων,δεν ανεμενα κ κανενα τεραστιο ενδομητριο.τη ημερα της ωοληψιας πηρα δυο cyclacur,την επομενη κ τη μεθεπομενη το ιδιο κ προστεθηκε κ utrogestan 400mg.κ μετα θα ακολουθουσαμε σταδιακη αυξηση.δεν κανει να παρεις αποτομα πολλα οιστρογονα γιατι ετσι μειωνεται η υποδεκτικοτητα του ενδομητριου.αυτο το πρωτοκολο δινουν στο φυσικο κυκλο στο εμβρυογενεσις.

ειχα μετρησει κ οιστροδιολη πριν την ωοληψια κ ηταν οκ.το εμβρυο εξελιχθηκε πολυ καλα κ καταψυχθηκε.οταν το ωοθηλακιο ηταν 14.5 το ενδομητριο ηταν 7.5 κ την επομενη που το ωοθυλακιο ηταν 17.3 το ενδομητριο επεσε στο 6.9. την ημερα της ωοληψιας ηταν γυρω στο 8.0 ,δυο μερες μετα 4.7 κ τρεις ημερες μετα 5.4.η υφη του δεν ηταν καλη.ηταν αλλου λεπτο κ αλλου πιο παχυ.επαναλαμβανω οτι το ενδομητριο πεφτει μετα την ωορηξια αλλα ποσο?τον προηγουμενα μηνα ειχα κανει κ υστεροσκοπιση.ολα οκ.

προβληματιστικα.συνηθως το ενδομητριο ακολουθει τους ιδιους ρυθμους καθε μηνα.σας εχει τυχει να εχετε διαβαθμισεις σε φυσικο κυκλο? ευτυχως που ζητησα ελεγχο.δεν εχω δει πουθενα να μετρανε το ενδομητριο μετα την ωορηξια.μονο την ημερα της εμβρυομεταφορας.αλλα τοτε θα ηταν αργα για μενα.ελπιζω να μην σας μπερδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κοριτσι μου, το έχεις ψάξει πολύ το θέμα κ νομίζω δεν θα βρεις κάποια να ξέρει κ περισσότερα. Εμένα στο φυσικό κύκλο μου πήγαινε μεχρι 6 κ με οιστρογόνα 6,5. Καλύτερη απόδοση ειχα μονο μετά απο διέγερση ωοθηκών (κ 3 εγκυμοσυνες). Με κατεψυγμένα δεν ΄εχω πιάσει ποτέ. Αλλά ίσως ηταν κ τυχαίο κ καμιά κοπέλα δεν ειναι ίδια. Οι μετρήσεις που λες πάντως ειναι πολύ πανω κατω. Εμένα μου ανέβαινε παντα ώσπου να κάνουμε την μεταφορά κ επειδή το ειχα άγχος τους έβαζα κ το μετράγαν και τη μερα της μεταφοράς. Παντα είχε ανοδική πορεία πΟτέ βεβαια δεν είχε φτάσει 9.

Καλή συνέχεια κ καλη επιτυχία εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ kyriaki.η αληθεια ειναι οτι το εχω ψαξει πολυ αλλα δεν ξερω τι γινεται με το παχος του ενδομητριου μετα την ωορηξια.σκεφτομαι να παω αυριο να το ξαναμετρησω απο περιεργεια δεδομενου οτι η προγεστερονη μεχρι το σαββατο θα ειναι σε ανοδο.

καθε εμπειρια παντως ειναι ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...