Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΑΝΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟΝ ΙΟΡΔΑΝΗ-ΡΑΦΑΗΛ

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ

ΘΥΜΩΝΕΙ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ,ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ,ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΕ ΜΑΝΙΑ.ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ.ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.

ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 5 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ(ΚΡΑΝΙΟΣΥΝΟΣΤΕΩΣΗ) ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΥΠΕΡΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ ΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ!

ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΑΧΤΕΙ Σ'ΕΝΑ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΙΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ. ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Anna καταρχήν να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να ναι γερό.Αυτα που μπορώ να σου πω γιατι το χω διαβασει απο ειδικους παιδοψυχολογους είναι ότι ο καλύτερος χειρισμος ενος επιθετικού παιδιού τουλάχιστον στα πρώτα σταδια, είναι η επιβράβευση και της παραμικρής θετικής πράξης του.Η αγνόηση η τουλαχιστον χλιαρή αντιδρασή μας στις αρνητικές και το κυριότερο συνεχής κα έμπρακτη απόδειξη της στοργής, της προσοχής και κυρίως της αγάπης μας γι αυτο.Ποτέ μην χτυπήσεις ενα επιθετικό παιδί για τιμωρία.Το μήνυμα που θα λαβει απο μια τέτοια αντίδραση θα ενισχύσει ακομα περισοτερο τη βιαιη συμπεριφορά του.Προσπάθησε οταν κανει κατι κακό και αντιδρά ασχημα να τον πιάνεις ήρεμα και να του εξηγείς γιατι δεν πρεπει να το κάνει αυτο.Παράδειγμα αν χτυπαει τα αλλα μικρότερα παιδάκια μη το μαλώσεις μπροστα στα παιδάκια γιατι θα ντροπιαστεί.Παρτον και εξηγησέτου οτι δεν ήταν σωστο αυτο και οτι το παιδάκι πόνεσε και αν θα του άρεσε να του το καναν εκεινου αυτο?Θέλει πολύ προσπάθεια και υπομονή.Ασε να δω πως θα εξελιχτει και ο δικός μου οταν φτασει σε αυτην την ηλικία γιατι και μενα αν και είναι μονο 9 μηνών φαινεται πολυ ζόρικος και νευρικός.

Link to comment
Share on other sites

To πιο σημαντικό από όλα είναι να είσαι σταθερή σε αυτά που λες και κάνεις. όταν λες όχι θα είναι όχι και όταν λες ναι θα είναι ναι.

 

Η ηλικία που βρίσκεται το παιδί σου είναι ένας προάγγελος της εφηβείας. Το παιδί δοκιμάζει τα όρια των ανθρώπων και των αντικειμένων. Νιώθει πιο δυνατό το σώμα του και ξέρει ότι μπορεί να χειρίζεται αντικείμενα και καταστάσεις και ότι η συμπεριφορά του έχει αντίκτυπο στους άλλους και στο ίδιο.

 

Συμφωνώ με αυτό που αναφέρθηκε για την επιβράβευση. Θα σου πρότεινα να τηρήσετε μια σταθερή ρουτίνα πρόγραμμα μέσα στην ημέρα, με συχνές προείδοποιήσεις (π.χ. σε δέκα λεπτά θα φύγουμε από την παιδική χαρά, σε πέντε λεπτά θα φύγουμε άρχισε να ετοιμάζεσαι, ήρθε η ώρα να φύγουμε, χαιρέτισε τους φίλους σου) και γενικά να κάνεις την ημέρα του όσο πιο προβλέψιμη γίνεται ώστε να ξέρει τι να περιμένει και να μη νιώθει ότι εκείνο ελέγχει τα πάντα (τους πέφτει πολύ βαρύ και αγχωτικό σε αυτή την ηλικία). Βάλε κανόνες και τήρησέ τους (τρώμε στο τραπέζι, ζωγραφίζουμε στο χαρτί, αποχαιρετάμε τη γιαγιά που φεύγει κ.λ.π.) ενισχύοντας πάρα πάρα πολύ τις επιθυμητές συμπεριφορές.

 

Όταν έχει έκρηξη θυμού φρόντισε να παραμείνεις ήρεμη, κράτησέ το σε ασφαλές μέρος και μην κάνεις τίποτε απολύτως. Μόλις τελειώσει η έκρηξη μίλησε του ήρεμα, πες του να σου εξηγήσει τι θέλει και γενικά φρόντισε τα πράγματα να είναι τόσο σταθερά και ήρεμα που να μην κλιμακώνεται σε έκρηξη η ανικανοποίητη επιθυμία του. Μίλησέ του και πες του όταν αρχίσει να θυμώνει και βρίσκεται ακόμη σε ελέγξιμη κατάσταση ότι πρέπει με ηρεμία να σου εξηγήσει τι θέλει για να μπορέσεις να το βοηθήσεις. Εξήγησέ του επίσης ότι όταν συμπεριφέρεται έτσι δεν υπάρχει κανένα ενδεχόμενο να πάρει αυτό που θέλει και φρόντισε να το τηρήσεις.

 

Θέλει πολύ ψυχραιμία ειδικά όταν κάνει πράγματα που είναι επικίνδυνα (αυτό που λες με το κεφάλι στο πάτωμα). Είναι δύσκολη περίοδος αλλά αν τη διαχειριστείς αποτελεσματικά θα έχεις χτίσει σημαντικά κανάλια επικοινωνίας με το παιδί σου. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να μη χαρίζεσαι στο παιδί σου ειδικά όταν έχει περάσει δύσκολα. Όμως βάζοντας όρια το θωρακίζεις απέναντι στις προκλήσεις τη ζωής και του διδάσκεις πώς να τις διαχειρίζεται με επιτυχία. Επίσης του διδάσκεις πώς να αντιμετωπίζει τη ματαίωση (όταν θέλει κάτι και δε γίνεται) δεξιότητα πολύ χρήσιμη που φτιάχνει ανθρώπους με αντοχές ικανούς να αντιμετωπίζουν το σήμερα και το αύριο με θάρρος και αυτοπεποίθηση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχω και εγώ ένα αγοράκι 3 χρονών, το οποίο τώρα τελευταία παρουσιάζει μία ανεξήγητη συμπεριφορά. Κάνει τον θυμωμένο και τον νευριασμένο σε όποιον και να του μιλήσει, μαμά, μπαμπά, γιαγιάδες, φίλους του κτλ.. Έχω την αίσθηση ότι το κάνει γιατί είναι λίγο φιγουρατζής και θέλει να κάνει εντύπωση. Του έχω εξηγήσει ότι δεν είναι σωστό και έχουμε αρχίσει και το time out. Σίγουρα δεν πρόκειται για κακομαθημένο παιδί αλλά για ένα πολύ συνεργάσιμο και βολικό. Πως να το χειριστώ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

με πολλη υπομονη!!!εγω προσπαθω να τηρω αυτα που μου ειπαν οι προηγουμενες μανουλες και να σας πω εχει εδω και λιγο καιρο που βλεπω μια μικρη αλλαγη.για παραδειγμα εχει σταματησει να χτυπαει το κεφαλι του εδω και ενα μηνα περιπου!!!

ευχομαι να συνεχισει ετσι!!!η επιβραβευση παντως και η δικη μου η σχετικη ηρεμια εχουν αρχισει να τον βοηθουν!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ρε παιδιά τί κάνετε όταν χτυπάει και σας? Γιατί αυτό παρότι στην αρχή εγώ προσπάθησα να είμαι ήρεμη, να εξηγώ, να το βάζω time out, εκείνος συνέχιζε να με χτυπάει και ακόμα και τώρα αν θυμώσει μου χώνει καμμία. Ο μόνος τρόπος που μετριαστηκε αυτή η κατάσταση ήταν η αστραπιαία μου αντίδραση όταν με χτυπάει του δίνω και εγώ μια. Δε μαρεσει που το λέω αλλά ειναι ο μονος τρόπος που εχει πιασει μεχρι τώρα. Να σεβαστεί τα δικά μου ορια.Βέβαια μετά τον μαλώνω επισης και του εξηγώ.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

να σου πω!και εγω εχω ξεφυγει απο τα ορια μου γιατι αρκετες φορες μετα απο καυγα μας μου εχει ριξει καμια καλη σφαλιαριτσα και ναι αν και ντρεπομαι και εγω τον εχω χτυπησει.αλλα μετα τα πραγματα γινονται χειροτερα αγριευει περισσοτερο,θυμωνει και γινεται πιο βιαιος ή ακομα χειροτερα αρχιζει και κανει ζημιες.εδω και λιγο καιρο που αρχισα να κανω αυτες τις δοκιμες τα πραγματα εχουν καλητερεψει δεν χτυπαει κανενα προς το παρων τουλαχιστον γιατι τα παιδια σ' αυτες τις ηλικιες ειδικα αλλαζουν στο λεπτο!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Και ρε παιδιά τί κάνετε όταν χτυπάει και σας? Γιατί αυτό παρότι στην αρχή εγώ προσπάθησα να είμαι ήρεμη, να εξηγώ, να το βάζω time out, εκείνος συνέχιζε να με χτυπάει και ακόμα και τώρα αν θυμώσει μου χώνει καμμία. Ο μόνος τρόπος που μετριαστηκε αυτή η κατάσταση ήταν η αστραπιαία μου αντίδραση όταν με χτυπάει του δίνω και εγώ μια. Δε μαρεσει που το λέω αλλά ειναι ο μονος τρόπος που εχει πιασει μεχρι τώρα. Να σεβαστεί τα δικά μου ορια.Βέβαια μετά τον μαλώνω επισης και του εξηγώ.

 

Ρε παιδια τι λετε τωρα?.......:shock::shock::shock::shock:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

τα αντίποινα δεν είναι λύση για το παιδί , η καλύτερη λύση ειναι να του πεις έλα δω να σου πω ή αν δεν ερχεται το παίρνεις αγκαλιά και του λες καταλαβαίνω ότι θες αυτο ή το άλλο .... ή καταλαβαίνω πως νοιώθεις ..... όμως αυτην την στιγμή μπορούμε να παίξουμε ή να παμε εδώ ή να κανουμε αυτό .....και του δίνεις κατι αλλο μεν απο αυτό που ζητά που του αποσπά την προσοχή και ξεχνά τι ήθελε.

εγω της λέω ότι αυτή η συμπεριφορά δεν είναι σωστη και όταν θελει κατι να μου το λέει και να το συζητάμε .

ειμαστε σε καλό δρομο ....αλλά εχουμε ακόμα ανηφορία !!!!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...