Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βλεννα κοκκινη στα κακα


Recommended Posts

Καλησπερα,ειμαστε τριαμισι μηνων με κρυφη γοπ κ προν λιγες μερες ειδα αιμα στα κακα κ καναμε μαγερ,θετικη..κανα μηνα τωρα τα κακα ειναι πρασινα σκουρα με βλεννα κ μυριζουν φριχτα οταν τα κανει.. ενω απεχω απο φανερα γαλακτοκομικα εδω και δυο μηνες,μαλλον η ζημια εγινε με τα κρυφα.. η παιδιατρος μου εδωσε διατροφη:κοτοπουλο βιολογικο η ελευθερας κατσικι αρνι πατατα κολοκυθι μηλο μπανανα κ κομμενη κ η γλουτενη..αυτο για κανα μηνα κ βλεπουμε..καλο μας κουραγιο..κ εγω βλεπω ακομα αιμα,θελει καιρο να φτιαξουν οι πανες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα για να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι τι μας είχε πει ο παιδίατρος. Μία εβδομάδα ή δύο από την τελευταία πάνα με φανερό αίμα κάνουμε μάγιερ αλλά πιο συγκεκριμένα.. δεν θυμάμαι..

 

Είναι ανάλογα την περίπτωση, σε μερικά παιδιά το αίμα κόβεται μετά από λίγες μέρες αποχής, σε άλλες περιπτώσεις αργεί... Σʼ εμάς, όπως έχω ξαναγράψει πήρε πέντε μήνες περίπου για να μην βλέπω πλέον αίμα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υποψιαζομαι τα εσπεριδοειδή.γιατί ειπια χυμό πορτοκαλί 2 μέρες πριν και πινω γενικά.δε ξέρω.πεινάω κορίτσια!!!δε την παλευωωω.και η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.θέλω να τρώω!μ αρέσει!!(σε ποον δεν αρέσει θα μου πείτε) δε εδώ τι να κάνω...φοβάμαι να φάω το καθετί.δεν είναι ζωή αυτή είναι;ι μαρτύριο.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιαζομαι τα εσπεριδοειδή.γιατί ειπια χυμό πορτοκαλί 2 μέρες πριν και πινω γενικά.δε ξέρω.πεινάω κορίτσια!!!δε την παλευωωω.και η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.θέλω να τρώω!μ αρέσει!!(σε ποον δεν αρέσει θα μου πείτε) δε εδώ τι να κάνω...φοβάμαι να φάω το καθετί.δεν είναι ζωή αυτή είναι;ι μαρτύριο.

 

Κ εγω πειναω κ θελω παγωτα αλλα τι να κανουμε?να δωσω ξενο?το αντιαλλεργικο ειναι σκετο φαρμακο...σιγα μην το πιει..μην νομιζεις,ουτε σε γαμους μπορω να παω,να φαω τι????

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλές κατηγοριες ξενων που μπορεί να είναι κατάλληλες.μη με κρινετε κορίτσια αλλά το σκέφτομαι και αυτό σαν ενδεχόμενο. http://www.mothereducation.gr/html/lacta/kat.htm.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lilika κανείς δεν σε κρίνει! Είναι πολύ μεγάλο ζόρι αυτό που περνάς. Εγώ το μόνο που λέω είναι ότι οι πρωκτοκολίτιδες είναι ειδικές περιπτώσεις και θα είστε εσείς περισσότερο καλυμμένοι αν πάτε σε κάποιον εξειδικευμένο παιδογαστρεντερολόγο.

 

Εκεί θα έχεις την παρακολούθηση και την καθοδήγηση του γιατρού. Εδώ μέσα θα διαβάσεις εμένα να σου λέω για την σόγια, την άλλη μανούλα να λέει για τα πορτοκάλια, την άλλη για την ντομάτα, την άλλη για κάποια ειδική δίαιτα. Έτσι είναι που τρελαίνεται ο άνθρωπος!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.συνεχιζουμε κανονικα το θηλασμο.εχει σταματησει αρκετες μερες η βλεννα και απο οτι μου ειπε ο γιατρος μαλλον γαλακτοκομικα τον πειραζουν και θα τα ξαναδοκιμασουμε σε λιγο καιρο.Το θέμα ειναι οτι κοριτσια κουραστηκα,βαρεθηκα απηυδησα!Δε μ αρεσει να θηλαζω!Ναι το ειπα!Θα συνεχισω μέχρι να κλείσει το 6 μηνο και μέχρι το χρόνο θα χω αποθηλασει!Δε το μπορω αυτο να σκεφτομαι τι να τρωω να παθαινω αφυδατωση οταν εχει αλματα αναπτυξης και δεν ξεκολαει απο το στηθος.Οποτε το πηρα αποφαση!6 μηνες αποκλειστικα και μετα σιγα σιγα αποθηλασμο μεχρι τον χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.συνεχιζουμε κανονικα το θηλασμο.εχει σταματησει αρκετες μερες η βλεννα και απο οτι μου ειπε ο γιατρος μαλλον γαλακτοκομικα τον πειραζουν και θα τα ξαναδοκιμασουμε σε λιγο καιρο.Το θέμα ειναι οτι κοριτσια κουραστηκα,βαρεθηκα απηυδησα!Δε μ αρεσει να θηλαζω!Ναι το ειπα!Θα συνεχισω μέχρι να κλείσει το 6 μηνο και μέχρι το χρόνο θα χω αποθηλασει!Δε το μπορω αυτο να σκεφτομαι τι να τρωω να παθαινω αφυδατωση οταν εχει αλματα αναπτυξης και δεν ξεκολαει απο το στηθος.Οποτε το πηρα αποφαση!6 μηνες αποκλειστικα και μετα σιγα σιγα αποθηλασμο μεχρι τον χρονο!

 

Κοριτσι επειδη τρωω κ εγω ζορι με την διαιτα κ δεν μπορω ουτε εξω να βγω να φαω,πως θα αποθηλασεις?Εννοω με ειδικο γαλα κ θα μαθει με μπιμπερο?Εγω την Τεταρτη συμπληρωνω 2 βδομαδες αυστηρης αποχης(μου ξεφευγαν κατι κρυφα γαλακτοκομ.τον Απριλιο) αλλα οι βλεννες ειναι εκει οπως κ οι κουκιδες αιματος..Τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.συνεχιζουμε κανονικα το θηλασμο.εχει σταματησει αρκετες μερες η βλεννα και απο οτι μου ειπε ο γιατρος μαλλον γαλακτοκομικα τον πειραζουν και θα τα ξαναδοκιμασουμε σε λιγο καιρο.Το θέμα ειναι οτι κοριτσια κουραστηκα,βαρεθηκα απηυδησα!Δε μ αρεσει να θηλαζω!Ναι το ειπα!Θα συνεχισω μέχρι να κλείσει το 6 μηνο και μέχρι το χρόνο θα χω αποθηλασει!Δε το μπορω αυτο να σκεφτομαι τι να τρωω να παθαινω αφυδατωση οταν εχει αλματα αναπτυξης και δεν ξεκολαει απο το στηθος.Οποτε το πηρα αποφαση!6 μηνες αποκλειστικα και μετα σιγα σιγα αποθηλασμο μεχρι τον χρονο!

 

Δεν ειναι υποχρεωτικό να σου αρέσει!

Μην αγχώνεσαι, φτάσε το 6μηνο (αν και δεν μου αρέσουν τα "ταβάνια", ο θηλασμός πρέπει να κρατάει οσο η μαμά αντέχει, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι άντεξε μόνο 1 μέρα και τέλος) και βλέποντας και κάνοντας το ξανασυζητάμε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι επειδη τρωω κ εγω ζορι με την διαιτα κ δεν μπορω ουτε εξω να βγω να φαω,πως θα αποθηλασεις?Εννοω με ειδικο γαλα κ θα μαθει με μπιμπερο?Εγω την Τεταρτη συμπληρωνω 2 βδομαδες αυστηρης αποχης(μου ξεφευγαν κατι κρυφα γαλακτοκομ.τον Απριλιο) αλλα οι βλεννες ειναι εκει οπως κ οι κουκιδες αιματος..Τι γινεται??

 

Υπάρχει περίπτωση να ειναι λάθος η διατροφή σου.

 

Το μεγαλο θέμα με τον αποθηλασμο αλλεργικού μωρού ειναι ότι εκτός απο το γαλα που πρέπει να δεχτεί, το έντερο πρέπει να επουλωθεί και να εχει γίνει σωστή διεργασία για εισαγωγή στερεών τροφών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

RITA8 δεν θα αποθηλασω ακομη να μπουν οι στεερες πρωτα.Ουτε καιγω μπορω την αυστηρη διαιτα και ο γιατρος μου ειπε να μην κανω τοσο αυστηρη.Μονο γαλακτοκομικα ξηρους καρπους και αν δω και καμια κουκιδα καμια φορα δεν πειραζει.Πιστευω το στοχο μου του εξαμηνου θα τα καταφερω.Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ειναι μονο γαλακτοκομικα γιατι 5 μερες ημαστε καθαρη με μαγερ αρνητικη και προχτες εφαγα μοσχαρι επιτηδες(με σχετικα καθαρη διατροφη)και σημερα ειδα μια κουκιδα.Χαλαρωσα καιγω τη διατροφη μου γιατι δεν θελω να κοψω το θηλασμο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ειναι λάθος η διατροφή σου.

 

Το μεγαλο θέμα με τον αποθηλασμο αλλεργικού μωρού ειναι ότι εκτός απο το γαλα που πρέπει να δεχτεί, το έντερο πρέπει να επουλωθεί και να εχει γίνει σωστή διεργασία για εισαγωγή στερεών τροφών.

 

Να ειναι λαθος δεν παιζει διοτι η γιατρος μου εκπψε οτιδηποτε πιθανο αλλεργιογονο..δεν τρωω ουτε σιτηρα δημητριακα ψαρια αυγα ντοματες κλπ..

Link to comment
Share on other sites

RITA8 δεν θα αποθηλασω ακομη να μπουν οι στεερες πρωτα.Ουτε καιγω μπορω την αυστηρη διαιτα και ο γιατρος μου ειπε να μην κανω τοσο αυστηρη.Μονο γαλακτοκομικα ξηρους καρπους και αν δω και καμια κουκιδα καμια φορα δεν πειραζει.Πιστευω το στοχο μου του εξαμηνου θα τα καταφερω.Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ειναι μονο γαλακτοκομικα γιατι 5 μερες ημαστε καθαρη με μαγερ αρνητικη και προχτες εφαγα μοσχαρι επιτηδες(με σχετικα καθαρη διατροφη)και σημερα ειδα μια κουκιδα.Χαλαρωσα καιγω τη διατροφη μου γιατι δεν θελω να κοψω το θηλασμο ακομα.

 

Εισαι τυχερη που βρηκες το φταιει..ελπιζω κ εγω να το βρω..εντωμεταξυ διανυουμε αλματαρα 16ης εβδομαδας...πολυ γκρινια κ ξαφνικα αποκοθμιεταθ μονο με στηθος πιπιλισμα κ δεν το θελω καθολου να μαθαινει ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν είμαι και 100% σίγουρη αλλα όλα δείχνουν αυτό.Πάντως μπράβο σου εγώ τόσο σκληρή δίαιτα δεν θα την έκανα.Δεν αντέχω εύκολα.Κατα τη γνώμη μου μη ζορίσεσε πέρα απο τις δυνάμεις σου. Χαρουμενη μαμα=χαρουμενο παιδί.Όσο αντέξεις.Εγώ έτσι τό χω πάρει.Τα υποαλλεργικά γιατί υπάρχουν έτσι κ αλλιώς?Και μένα τελευταία πιπιλάει αλλά δεν το αφήνω.το βάζω στο ριλάξ ή στο γυμναστήριο να παίζει.Το ζυζί μου είναι μονο για φαγητό!

Link to comment
Share on other sites

αποκοθμιεταθ μονο με στηθος πιπιλισμα κ δεν το θελω καθολου να μαθαινει ετσι..

 

Το ζυζί μου είναι μονο για φαγητό!

 

Ένας από τους μεγαλύτερους (ίσως ο μεγαλύτερος) εξπέρ του θηλασμού, παγκοσμίως, ο Dr, Jack Newman, γράφει πολύ συχνά "there is much more in breastfeeding than just milk". Αυτό το αναφέρω αποκλειστικά και μόνο για να μη νιώσουν ότι κάνουν κάτι λάθος εκείνες οι μητέρες που δε θέλουν, απαραιτήτως, να συνδυάσουν το θηλασμό μόνο με τροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια βοήθεια!30/5 έφαγα τυρί.Σήμερα εμφάνησε μια κόκκινη βλεφαρίδα στα κακα του.Μήπως είναι αλλεργικό και σε κάτι άλλο ή είναι απο τότε που το έφαγα.Ο γιατρός μου χει πεί να τρώω καμιά φορά αμα θέλω λίγο τυράκι και αν βλέπω που και που καμιά κόκκινη κουκίδα βλεφαρίδα να μην ανυσηχώ.Μηπώς είναι πολύ χαλαρός?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!30/5 έφαγα τυρί.Σήμερα εμφάνησε μια κόκκινη βλεφαρίδα στα κακα του.Μήπως είναι αλλεργικό και σε κάτι άλλο ή είναι απο τότε που το έφαγα.Ο γιατρός μου χει πεί να τρώω καμιά φορά αμα θέλω λίγο τυράκι και αν βλέπω που και που καμιά κόκκινη κουκίδα βλεφαρίδα να μην ανυσηχώ.Μηπώς είναι πολύ χαλαρός?

 

 

 

Στην δική μας περίπτωση όταν έκανα τέτοιες «παρασπονδίες» στην αρχή, το αίμα το έβλεπα 3 μέρες μετά. Αλλά ήταν παραπάνω από απλές κουκίδες. Επίσης τα κακά ήταν πιο ασχημάτιστα και με έντονη μυρωδιά. Τώρα 5 μέρες μετά μου φαίνεται πολύ, αλλά τι να πω κι όλας...

 

Προσωπικά δεν νομίζω ότι ωφελεί να ερεθίζουμε το έντερο, υποτίθεται ότι θέλεις να δώσεις χρόνο να επουλωθεί. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου, δεν ξέρω και πως θα μπορούσα να βοηθήσω..

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ και τη μικροβιολογο (ειναι γνωστη μου πολλη καλη) και της λεω να ρθω για καλιεργια κοπρανων?και μου λεει τζαμπα θα έρθεις αποκλείετε να χει μικρόβιο αφου θηλάζει και οτι οι κουκίδες δεν είναι κάτι ανυσηχητικό και οτι αποκλείετε να φταίει το τυρί,το πολύ 3 μέρες μετα φαίνετε.με ρώτησε αν έχει πληγή ραγαδα στον πωπω.της είπα δεν ξέρω.και ο γιατρος δεν το κοιταξε μονο κοψε τα γαλακτοκομικα μου είπε.μηπως με γράφει λιγο ο γιατρός?μηπως κάνω τζάμπα αποχή?

και της είπα εχουν βλέννη τα κακα του μωρού και μου λέει και η βλένη φυσιολογικη είναι στα μωρα που θηλαζουν.εχω μπερδευτη πολλη.

Link to comment
Share on other sites

Η ραγάδα φαίνεται δεν είναι τίποτα, και μόνη σου μπορείς να δεις. Αν αισθάνεσαι ότι σε γράφει πάντως, ζήτησέ του λίγη περισσότερη βοήθεια..

 

Πάντως η περίοδος αυτή που περνάς τώρα είναι δύσκολη. Θέλεις να κάνεις τα πάντα για να σταματήσει το αιματάκι, αλλά δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις. Καμιά φορά μπορεί να μοιάζει ότι είμαστε απλοί θεατές, ότι θα έπρεπε να κάνουμε περισσότερα, ότι οι γιατροί θα έπρεπε να ξέρουν περισσότερα. Δεν βλέπεις γρήγορο αποτέλεσμα και κλονίζεται η εμπιστοσύνη, η εμπιστοσύνη και στον θηλασμό ακόμη.. Εγώ κάπως έτσι το είχα βιώσει.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτές οι καταστάσεις θέλουν χρόνο, υπομονή και πειθαρχία. Περνάει γρήγορα όμως ο καιρός, θα ξεδιαλύνει η κατάσταση κι εσύ θα έχεις προσφέρει στο μωράκι σου εκείνο που χρειάζεται περισσότερο απʼ όλα. Ειδικά τώρα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατάσταση με κάνει να απωθώ το θηλασμό πάρα πολύ.Δε μου αρέσει να στερούμε και νιώθω οτι ασυνήδητα κανω κακό στο μωρό μου.Απο την άλλη δεν θέλω να αποθηλάσω τσαμπα.Να είναι δηλαδη μια ραγαδα η οπως λέει ο παπαβέντζης "ραγάδα πρωκτού, εγκολεασμό, γαστρεντερίτιδα κλπ)." και να μην είναι αλλεργία.

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός είναι πολύ χάλια! Κι εμένα αν μου το έλεγες τότε ότι θα κρατήσει όσο κράτησε θα τα παρατούσα με την μία!

 

Είναι λίγο παγίδα η κατάσταση που βρίσκεσαι.. Θέλεις το καλύτερο αλλά δεν ξέρεις πως να το προσφέρεις αφού ακόμη δεν νοιώθεις σίγουρη για το τι φταίει και τι χρειάζεται το παιδί. Και έτσι και ο θηλασμός καμιά φορά μοιάζει ότι δεν είναι για καλό. Μεγάλο βάρος αυτές οι αμφιβολίες.. Έχεις στήριξη από κάπου;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου που είναι πολλή υπέρ του θηλασμού με στηρίζει παρα πολύ.μου λέει όσο αντεξεις.ειχαμε πει οτι θα θηλάζω κοντά 1 χρονο και τώρα όλα χάλασαν..ο γιατρός λέει να μην ανχωνωμαι και αν δω καμια φορά κουκίδες δε πειράζει.πήρα και μια γραμμή υποστηριξης θηλασμού αυτή που είναι στο σάιτ και δε μπορω να πω οτι με βοήθησαν ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δύσκολη η αποχή, πολυ πολυ δύσκολη. Αυτό ειναι γεγονός!

Αλλα οταν γίνεται σωστά απο την μαμά, ειναι πιο εύκολο αργότερα για δοκιμή τροφίμων μέσω του μητρικού γάλακτος. Το καλύτερο ειναι να γίνει σωστά η αποχή, να καθαρίσει ο οργανισμός απο τα αλλεργιογόνα και να επουλωθεί το έντερο με προβιοτικά. Ξέρω οτι οι ίνες αίματος προκαλούν πανικό στην μαμά, πολλές φορες οι πάνες γίνονται εμμονή, φοβαται τι θα αντικρυσει μεσα στα κακα, πως θα ειναι η όψη, η μυρωδιά, αλλα συνήθως οι γιατροί ειναι πιο χαλαροί.

Αυτό που σίγουρα βοηθάει ειναι να είσαι σίγουρη οτι το μητρικό ειναι ανώτερο γαλα απο οποιοδήποτε υποαλλεργικο, οτι οι ψευδοαλλεργιες ειναι περαστικές, οτι υπάρχουν πολλές λύσεις ασφαλών τροφίμων κι οτι οταν μιλάς με μαμάδες που τα περνούν κι αυτές γίνονται όλα πιο εύκολα (είμαστε περισσότερες απο όσες νομίζεις).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είχα συζήτηση σε ενα άλλο φόρουμ και Μοθ είπαμε οτι μπορεί να είναι υπερπαραγωγή.όντως παντα έβαζαν το παιδι να τρωει και απο τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα.και λενε οτι η βλεννη με τιςινες ειναι απορροια της υπερπαγαγωγης.έχει τύχει σε καμια?θα αλλαζω το στήθος κάθε 3 ώρες και θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο κορίτσια το θέμα της υπερπαραγωγης.Σιγουρη αλλεργια στα γαλακτοκομικα καραμπινατη.Εκανε κακα και είχε περισσοτερες κοκκινες ινες απο καθε άλλη φορα.Παίρνω το γιατρο του λεωπριν 5 μερες εφαγα τυρι , μου λεει αυτό είναι άκυρο το να τρως που και που τυρί.Του λέω να δώσω υποαλλεργικό?Μου λέει γιατί δινεις τωρα κανονικο?οχι του λεω θηλαζω.Συνεχίζεις μου λεει.Γενικα δε μου δινει ιδιαιτερη σημασια εχει παντα πολλη δουλεια και νιωθω συνεχως οτι θα μου κλεισει το τηλεφωνο στα μουτρα απο τη βιασύνη του.Αλλα υποτίθετε είναι απο τους καλύτερους...Εσάς ο παιδίατρος σας πως είναι,σας δίνει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...