Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάδι βάφτισης


BabyBoom

Recommended Posts

Μετά τη βάφτιση αυτό που μένει τι το κάνουμε?? Το πάμε στην εκκλησία?

 

Αν το πάω εκεί που αναπαύονται οι παππούδες μου είναι κακό? Μήπως ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα...

όταν βάπτισα το γιο μου δε βρήκα που πήγε το μπουκάλι.

όταν έγινα νονά και είχα πάει μπόλικο λάδι, ο παπάς με ρώτησε και το άφησα στην εκκλησία...

Και τώρα που βαφτίσαμε την μπέμπα το λάδι το αφήσαμε και πήραμε το μπουκάλι..

Link to comment
Share on other sites

...απο οτι ξερω το λαδι το κραταν για ν αναβουν τα καντηλια,κ το κρασι του γαμου το βαζουν στη θεια κοινωνια.ειναι σαν να κανεις προσφορα στην εκκλησια για να την ευχαριστησεις για το μυστηριο...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν εχεις επιλογη, τα βουταει ο παπας και η νεοκορισσα.

Τωρα για την εκκλησια, για το σπιτι τους, δεν ξερω τι τα κανουν.

Παντως το κοιτανε και καλα καλα για να δουν αν ειναι επωνυμο.

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...το μπουκαλι,αν το ζητησεις το παιρνεις πισω...κ απο το κρασι,κ απο το λαδι.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου το δώσανε πίσω. Ήταν στο μπουκαλάκι που έφερε η νονά το γυάλινο. Τα μαζέψανε και μου τα έδωσαν.

 

 

Κι εμένα μου το δωσανε, έχει μείνει πολύ λίγο αλλά τι να το κάνω;; Να το πάω στην εκκλησία όταν θα κοινωνήσει η μικρή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

ε,ναι...κ μονο που σκεφτεσαι οτι ηταν απο τη βαπτιση του παιδιου σου...

θα μπορουσες επισης να το κρατησεις σ ενα ομορφο μπουκαλακι στο εικονοστασι(αν εχεις,η εκει που φυλας τα στεφανα του γαμου σου,σαν φυλαχτο για το παιδι,εφ οσον ειναι διαβασμενο...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου το δωσανε, έχει μείνει πολύ λίγο αλλά τι να το κάνω;; Να το πάω στην εκκλησία όταν θα κοινωνήσει η μικρή;

 

βάλτο σε άλλο μπουκάλι, συμπλήρωσε και άλλο λαδάκι και αφησέ το στην εκκλησία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω μου ακουγετε καπως να πας το λαδι εκει που ειναι οι παπουδες σου γιατι δεν πας στην εκκλησια να ρωτησεις η γιατι με αυτο το λαδακι δεν αναβεις ενα καντηλι στο σπιτι σου μεχρι να τελειωσει και παλι στα λεω με καθε επιφυλαξη γιατι και εγω δεν ξερω τι κανουν σε αυτη την περιπτωση

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

ε,ναι...κ μονο που σκεφτεσαι οτι ηταν απο τη βαπτιση του παιδιου σου...

θα μπορουσες επισης να το κρατησεις σ ενα ομορφο μπουκαλακι στο εικονοστασι(αν εχεις,η εκει που φυλας τα στεφανα του γαμου σου,σαν φυλαχτο για το παιδι,εφ οσον ειναι διαβασμενο...

 

δεν ξερω μου ακουγετε καπως να πας το λαδι εκει που ειναι οι παπουδες σου γιατι δεν πας στην εκκλησια να ρωτησεις η γιατι με αυτο το λαδακι δεν αναβεις ενα καντηλι στο σπιτι σου μεχρι να τελειωσει και παλι στα λεω με καθε επιφυλαξη γιατι και εγω δεν ξερω τι κανουν σε αυτη την περιπτωση

 

Πολύ ωραίες ιδέες. Αυτό θα κάνω. Θα κρατήσω λίγο για ενθύμιο και το άλλο θα το κάψω στο καντηλάκι. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

To λαδάκι μένει στην εκκλησία συνήθως. Τώρα εσένα που σου έμεινε, πράξε ανάλογα με τα πιστεύω σου. Αν θεωρείς ότι είναι αγιασμένο, πήγαινέ το στην εκκλησία, ή γενικά χρησιμοποίησέ το για εκκλησιαστικό σκοπό. Αν όχι, ..... κάντο ό,τι κάνεις τα άλλα λάδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα!

Βαπτίσαμε πριν απο 1 μήνα το μωρό μας και ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Το μπουκάλι με το λάδι δεν το χρησιμοποίησε όλο ο παπάς. Ξέρετε τι κάνουμε το λάδι που έχει περισσέψει; Στην κόρη μας ο παπάς το είχε χρησιμοποιήσει όλο και έτσι το έπλυνα και το έβαλα στην βαπτιστική της βαλιτσούλα με τα υπόλοιπα της βάπτισης. Στο γιό μας όμως δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να φυλαχθεί; Πρέπει να το χύσω κάπου όπως πλένουμε και τα λαδόπανα (εννοώ όχι σε αποχέτευση).

Ευχαριστώ πολύ

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...