Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ!!!


Recommended Posts

Κοριτσια ακουστε (διαβαστε μαλλον) τι κουλο μου συνεβη στις τελευταιες εβδομαδες της εγκυμοσυνης μου και πειτε μου αν θελετε,αν καμμια ειχε αναλογη εμπειρια.

Παω στο γιατρο μου στην 31η εβδομαδα,κανω υπερηχο και μου λεει "μια χαρα,εχει παρει και θεση με το κεφαλι κατω".Μια χαρα λεω κι εγω,αφου ειχα διαβασει στο internet οτι εκει γυρω στην 31η με 32η εβδομαδα τα εμβρυα παιρνουν θεση.Ελα ομως που στο επομενο ραντεβου που εγινε στην 34η εβδομαδα αυτο ειχε γυρισει εγκαρσια!!! Ειχε ξαπλαρει ωραια και καλα στην κοιλια,ειχε αραξει και προφανως την ειχε καταβρει!!! Μου λεει ο γιατρος "κοιτα,αν δεν αλλαξει θεση και δε γυρισει με το κεφαλι σε 2 εβδομαδες,τοτε μαλλον θα παμε καισαρικη".Το ακουω εγω,παθαινω σοκ. Οχι οτι εχω κατι με την καισαρικη αλλα παντα ηθελα να κανω φυσιολογικη γεννα.Το λεω στη μαια μου,μου λεει "ακου τι θα κανεις:οσο εισαι σπιτι θα περπατας οσο αντεχεις με τα τεσσερα!!! :lol: .Θα το κανεις αυτο για να γυρισει με το κεντρο βαρους το κεφαλακι προς τα κατω." Τι να κανω κι εγω,πηρα επιγονατιδες (γιατι την 1η μερα το δοκιμασα χωρις επιγονατιδες και πανε τα γονατακια μου) και δωστου μπουσουλημα,και δωστου να φερνω κυκλους ολο το σπιτι στα 4.Σας μιλαω για πολυ γελιο. :P Τελως παντων λεω "χαλαλι,αν ειναι να γυρισει με το κεφαλι και να γλυτωσω το νυστερι,ας μπουσουλησω". Ελα ομως που παω προχτες,μετα απο μια βδομαδα μπουσουληματος,για υπερηχο στο μαιευτηριο χωρις να το ξερει ο γιατρος μου και μου λεει ο ειδικος: "Τωρα εχει γυρισει με το κεφαλι πανω και τα ποδια κατω,δηλαδη σε ισχιακη προβολη.Μην ανησυχεις ομως απο τωρα,να ανησυχησεις αν δεν εχει γυρισει ως την 38η εβδομαδα,γιατι τοτε θα πας στανταρ καισαρικη". :? Και δικαιως εγω τωρα αναρωτιεμαι,υπαρχει πιθανοτητα σε αυτη την ηλικια κυησης να γυρισει το εμβρυο; Αυτο θα πρεπει να κανει στροφη 360 μοιρων κανονικοτατα για να βρεθει με το κεφαλι κατω.Εντωμεταξυ το επομενο ραντεβου με το γιατρο μου ειναι την αλλη βδομαδα και δε θελω να τον παρω τηλ. να τον ρωτησω γιατι δε θελω να τον ζαλιζω,ντρεπομαι.

Τι λετε βρε κοριτσια,εχει συμβει σε καμμια απο σας κατι παρομοιο και αν ναι τελικα τι κανατε; Γυρισε το νινι σας ή δεν αποφυγατε την καισαρικη; Πειτε μου plz!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • joe

    joe 20 δημοσιεύσεις

  • ΠΓ

    ΠΓ 6 δημοσιεύσεις

  • Ntanty

    Ntanty 5 δημοσιεύσεις

  • Cristy

    Cristy 4 δημοσιεύσεις

Καλά θα κάνεις να πάρεις τον γιατρός σου τηλέφωνο και να τον ρωτήσεις ότι απορία έχεις δεν υπάρχει ντροπή, αυτή είναι η δουλειά του και το ξέρει... τώρα για το άν μπορεί να γυρίσει σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη το παιδί ξέρω ότι μπορεί, εμένα η μεγάλη μου γύρισε την ώρα της γέννας και ο γιατρός τρελλάθηκε αλλά κατάφερε να την ξαναγυρίσει και έτσι γέννησα φυσιολογικά, η μικρή μου είχε εγκατασταθεί πλάγια και δεν γύρισε ποτέ και έτσι γέννησα με καισαρική, δεν έγινε και τίποτα.

Σημασία δεν έχει το πως θα γεννήσεις, αλλά να είσαι καλά εσύ και το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου δε νομίζω να γυρίσει τώρα.Είναι αρκετά μεγάλο το μωρό για να κάνει στροφή 360 μοιρών...Δυστυχως.Και η αδερφή μου όταν πηγε να γεννησει(με καισαρικη εννοειται ειχε εγκαρσια θεση το μωρο και μάλιστα ειχε και 6 εκατοστα διαστολη!Αφού ο γιατρός απόρησε πώς για 1-2 εβδομαδες ειχε διαστολή!

Πάντως η δικιά μου από την 27η μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μου(γέννησα με το που μπηκα στην 38η εβδομαδα) ειχε το κεφάλι προς τα κάτω!Προετοιμαζόταν καιρό να βγει μαλλον!Χαχαχα! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει οτί υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για να "γυρίσει" το μωρό, καλύτερα να το συζητήσεις με τη μαία σου, μια που απο ότι καταλαβαίνω ο γιατρός σου δεν καίγεται να το παλέψει (άσε που με καισαρική θα πάρει και περισσότερα :evil: ). Αφού μέσα σε 1 μήνα έχει κάνει 180 μοίρες στροφή, σημαίνει οτί έχει ακόμα χώρο αρκετό για να κινείται, άρα μπορεί κάλλιστα να συνεχίσει! Πάντως αν τελικά κάνεις καισαρική, σκέψου θετικά:θα ξέρεις ακριβώς πότε θα γεννήσεις, δε θα ταλαιπωρηθεί κανένας απο τους δυό σας, είναι γρήγορο και το μετά δεν έχει μεγάλη διαφορά απο το φυσιολογικό... Μια ιδέα είναι τελικά όλα, αλλά αυτό που μετράει είναι το τελικό αποτέλεσμα! Ελπίζω να το δουν και οι μαίες του φόρουμ να σου πουν κι αυτές τη γνώμη τους!

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια.Η αληθεια ειναι οτι οσο πλησιαζω την 36η εβδομαδα και καταλαβαινω οτι δεν εχει γυρισει τοσο αγχωνομαι.Αφου το πιανω το κεφαλακι και το καταλαβαινω οτι ειναι ψηλα!!! Aggeliki μου κι εγω δε θελω με τιποτα την καισαρικη και καπου διαβαζα μαλιστα οτι πιο παλια την ισχιακη προβολη καποιοι γιατροι την προσπαθουσαν για φυσιολογικο και συχνα τα καταφερναν.Εκει που αποκλειεται λεει ειναι αν ερχεται εγκαρσια. Καπου αλλου παλι στο internet εγραφε οτι και σημερα στην ισχιακη προβολη μπορεις να επιμεινεις να σε παει φυσιολογικα ο γιατρος αλλα ειναι υπ' ευθυνη σου και μπορει και να σε βαλουν να υπογραψεις!!! Αυτο παντως δε θα το εκανα οσο κι αν δε θελω την καισαρικη,οχι και να ρισκαρουμε μονο και μονο για την εμπειρια του φυσιολογικου τοκετου!!!Οσο για τον γιατρο μου,αυτος ειναι πολυ υπερ του φυσιολογικου και γι' αυτο τον επελεξα.Πριν ημουν σ' εναν αλλον που προσπαθουσε σωνει και ντε να με πεισει να παω καισαρικη μονο και μονο λογω μυωπιας,παρ' ολο που ο οφθαλμιατρος μου,μου ειχε δωσει το ok για φυσιολογικο.Αυτον τον γιατρο (τον προηγουμενο) προσωπικα τον συμπαθουσα παρα πολυ κι ηταν πολυ εγκαρδιος στις επισκεψεις,αλλα απο το τηλεφωνο οποτε ειχε χρειαστει να τον παρω ηταν "καπως".Ξερετε,ψυχρος και ψιλοαποτομος. Και μη φανταστειτε οτι τον επαιρνα και συχνα.Μεχρι την 30η εβδομαδα που αλλαξα γιατρο,ζητημα να τον ειχα ενοχλησει 4 φορες στο κινητο για να τον ρωτησω κατι.

Παντως μη νομιζετε οτι στο γιατρειο ηταν εγκαρδιος γιατι εκει πληρωνοτανε,γιατι λογω συναδελφικης του σχεσης με τη μητερα μου δε μας επαιρνε καθολου χρηματα,οποτε δεν ηταν τετοιο το θεμα.Ισως να μην τα πηγαινε καλα με τα τηλεφωνα ο ανθρωπος,τι να πω. Παντως απο τοτε μου εμεινε και δε θελω να παιρνω τηλεφωνο ουτε τον καινουριο γιατρο,αφου σκεφτομαι μη μου τυχει να με πιασουν οι πονοι νυχτα γιατι θα ντρεπομαι πολυ να τον παρω!!! :oops: Εντωμεταξυ ουτε και σε αυτον πληρωνω λογω της μανας μου (ειναι παιδιατρος) κι ετσι δεν εχω και πολλες απαιτησεις.Βλεπετε,καλη φαση να μην πληρωνεις γιατρο αλλα απο την αλλη οταν πληρωνεις εχεις αλλα δικαιωματα!!! Εγω με τι μουτρα να τον ενοχλησω τον ανθρωπο στο κινητο,απο τη στιγμη που ξερω οτι απο μενα δεν εχει οφελος;Ενταξει εννοειται οτι θα πληρωθει κανονικοτατα τον τοκετο πρωτα ο Θεος οταν ερθει η ωρα,αλλα μεχρι τοτε δεν εχει κανενα κερδος απο μενα.

Ξεφυγα απο το θεμα,απλα ηθελα να εξηγησω γιατι δεν παιρνω τον γιατρο για να μου λυσει τις εκαστοτε αποριες.

Link to comment
Share on other sites

joe,καλα ολα αυτα,αλλα οταν προκειτε για την υγεια του μωρου καλο ειναι να τους ενοχλεις,αν γινει καμια στραβη(χτυπα ξυλο) ποιος θα στεναχωρηθει αυτοι ή εσυ?? :? ολοι εχουν δικαιωμα να ενδιαφερονται για την υγεια του παιδιου ειτε πληρωνπουν ειτε οχι και οι γιατροι πρεπει να ενδιαφερονται για ολα τα μωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι να το ριξεις στο περπατημα μπας και γυρισει. Νομιζω οτι δεν ειναι αργα, τα παιδια αλλαζουν συχνα θεση στο παρα πεντε... Οσο για το θεμα του γιατρου...πληρωνεται δεν πληρωνεται η ευθυνη ειναι ιδια γιατι αφορα μια ανθρωπινη ζωη. Να τον παιρνεις για οποια απορια εχεις και επειδη σε διαβαζω συχνα να εχεις αγχος καλα κανεις να ηρεμησεις και ολα θα πανε καλα. Ειτε με φυσιολογικό ειτε με καισαρική σημασια εχει να ειναι το μωρο καλα. ΠΑΝΩ ΑΠ" ΟΛΑ αυτο κοιταμε!

Link to comment
Share on other sites

Jean μου εχεις δικιο,απο αγχος αλλο τιποτα!!! :D Βασικα ειμαι απο τη φυση μου ετσι,δε συμβαινει μονο τωρα στην εγκυμοσυνη. Εντωμεταξυ μολις τωρα πηρα τον γιατρο μου για να κλεισω ραντεβου για την καθιερωμενη εξεταση και του ειπα τα νεοτερα περι ισχιακης προβοης.Μου ειπε οτι χειροτερα ειναι τωρα,γιατι το εγκαρσιο εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γυρισει με κεφαλι. Το φανταζομουνα να σας πω την αληθεια!!! :x Του λεω "να συνεχισω το μπουσουλημα που μου ειπε και η μαια;" μου λεει "δεν εχει νοημα,απλα θα περιμενουμε γιατι στον 1 μηνα που εχεις μπροστα μπορει να ξαναγυρισει". Παιρνω και τη μαια μου,της λεω κι αυτηνης οτι εχει γυρισει ισχιακο,μου λεει "συνεχισε να μπουσουλας και μπορει να γυρισει!!!" Οποτε κοριτσια αυτο θα κανω.Αφου το μπουσουλημα δε φαινεται να βλαπτει κι αντιθετως μπορει (μια στις χιλιες) να βοηθησει,τι να κανω,θα βαλω παλι τις επιγονατιδες μου και θα πεσω στα 4!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το μπουσούλημα δεν το 'χω ξανακούσει αν και έχω παρόμοια εμπειρία. Όταν με εξέτασε μόλις έκλεισα την 37η εβδομάδα μου είπε ότι έχουμε πολύ μέλλον ακόμη γιατί ο τράχηλος ήταν ερμητικά κλειστός και σκληρός. Το υπέρηχο είχε δείξει εγκάρσια θέση. Τα πόδια του με γαργαλούσαν στο δεξί πλευρό τόσο που δεν μπορούσα να ξαπλώσω απ' τα δεξιά! Με συμβούλεψε να περπατάω πολύ για να πάρει θέση το παιδί.

 

Φανταστείτε ότι αν και είχα ΠΗΤ 4 Ιουλίου, έβγαινα κάθε απόγευμα και περπάταγα όσο άντεχα! Παρόλα αυτά δεν είδα φως! Έχω να λέω πως δεν ένιωσα ούτε μία φορά πως είναι να πετρώνει η κοιλιά ή να έχεις συσπάσεις!! Το μωρό ήταν σαν να την είχε αράξει και να μην ήθελε να βγει!

 

Πήγα που λέτε στις 4 Ιουλίου στο γιατρό, εκείνη την ημέρα έκλεινα τις 40 εβδ. Μου λέει ότι εξακολουθεί να είναι σκληρός ο τράχηλος και ότι το παιδί παραμένει εγκάρσια. Το doppler έδειξε καλή αιμάτωση του πλακούντα και ότι μπορούσαμε να παρατείνουμε την κύηση για μία βδομάδα ακόμα, φυσικά με στενή παρακολούθηση. Επίσης υπολογίσανε ότι το βάρος του παιδιού είναι 3300 +/- 10%. Ο γιατρός αν και πίστευε ότι άδικα θα περιμέναμε, μου είπε να ξαναπάω σε 2 μέρες.

 

Έτσι ξαναπήγα στις 6 Ιουλίου και πάλι τα ίδια!! Μέχρι τότε δεν μου είχε μιλήσει για καισαρική γιατί ελπίζαμε μήπως γυρίσει το παιδί. Είχα φτάσει αισίως τις 40 εβδ. + 2 ημ. και μου είπε ότι είναι πλέον εξαιρετικά απίθανο να γυρίσει. Τον ρώτησα αν θα κάνουμε τεχνητούς και μου είπε ότι είναι δύσκολο το παιδί με τη θέση που έχει να γυρίσει έστω και την ώρα του τοκετού, πόσο μάλλον αφού ήταν τόσο ψηλά! Αν ήθελα πάντως θα με έβαζε όμως εκείνος έκρινε ότι θα ταλαιπωρηθώ άδικα και ίσως κινδυνεύσει το παιδί. Να μην τα πολυλογώ αποφασίσαμε να κάνω καισαρική, όπως και έγινε. Γεννήθηκε ο άντρας μου 54 εκ. ύψος, 3 κιλά ακριβώς!

 

Joe και Aggeliki εύχομαι να πάνε όλα καλά τελικά και να αποφύγετε το "μαχαίρι"! Βέβαια αν δε μπορεί να γίνει αλλιώς και μπροστά σ' ένα υγιές παιδί τι είναι ο πόνος!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να το αποφυγουμε το μαχαιρι αλλα για μενα προσωπικα δυσκολο το βλεπω.Μου κανει εντυπωση που δε μου ειπαν ουτε η μαια ουτε ο γιατρος να το ριξω στο περπατημα αν και πολυ θα το ηθελα γιατι εχω μουχλιασει πλεον μεσα.Βασικα μου ειχε πει η μαια,πριν δουμε οτι δεν ερχεται το μωρο με τη σωστη προβολη,οτι μολις κλεισω την 36η εβδομαδα θα πρεπει να μουρλαθω στις πορειες,1 ωρα την ημερα και βαλε!!! :shock: Τωρα ομως μονο για το μπουσουλημα μου λεει,ενω ο γιατρος λεει να κανω ο,τι εκανα και πριν σε χαλαρους ρυθμους.Σημερα εχω ραντεβου μαζι του παλι στις 4 η ωρα για να δουμε πώς παν τα πραγματα,αν και αν ειχε γυρισει θα το καταλαβαινα πιστευω. Μα κι αυτο απο εγκαρσιο να παει ισχιακο!!! :P Εντωμεταξυ το βραδυ δεν μπορω να κλεισω ματι γιατι με κοπαναει προφανως με τα ποδαρακια χαμηλα στη λεκανη κι εχω συνεχως την αισθηση οτι κατι θα πεταχτει εξω.Αλλα σας μιλαω για πολυ εντονη αισθηση!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και Χρονια πολλα σε όσους σημερα γιορτάζουν και στα παιδακια σας!!! :D:D

 

Στο Θεμα μας τώρα... Joe και μενα ο γιοκας μου με τα ποδαρακια ερχόταν σου λεει τι μου λες τωρα που θα βγω με το κεφαλι να μου δωσουν και καμμια καταλαθος ας βγω με τα ποδια να περπατησω κιολας... δεν του ειχαν πει ομως του μαγκα οτι για να βγει ετσι πρεπει η μαμα να κανει καισαρική!!!

Ο γιατρος (που σημειοτέων απεχθανοταν την καισαρικη)μου ειχε πει οτι αν δεν ηταν το πρώτο μωρακι θα με εβαζε να γεννησω φυσιολογικα αλλα οι πρωτόγεννες ειναι δυσκολο εως και επικινδυνο να γεννησουν ετσι... και εχοντας και μια αρκετα δυσκολη εγκυμοσυνη με αιμοραγιες, πιεση,κτλ πηγα για καισαρικη. Το ξερω οτι με την καισαρικη δεν ζεις το θαυμα που ζουν οι μητερες που γεννουν φυσιολογικα αλλα και πάλι... ζεις ενα θαυμα που το παιρνεις αγκαλια καθε μερα... :D

Οτι και να γινει εσυ να χαμογελας και να εισαι δυνατη!!!! :D

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

Lilly μου να ξερεις οτι ανηκουμε στο μικρο ποσοστο του 4% που δε γυρναει το μωρο με το κεφαλι αλλα παραμενει ισχιακο!!! Ενταξει δε νομιζω οτι δε ζεις το θαυμα αν δε γεννησεις φυσιολογικα,αφου οπως λες κι εσυ θαυμα ειναι ολη η διαδικασια της εγκυμοσυνης και του οτι φερνεις μια νεα ζωη στον κοσμο.Εγω μολις τωρα ηρθα απο το γιατρο και οπως το περιμενα,παραμενει ισχιακο.Ο γιατρος μου εντωμεταξυ μου ειπε ακριβως αυτο που λες οτι ειπε κι ο δικος σου,οτι αν δεν ηταν πρωτη γεννα θα το παλευε για φυσιολογικο αλλα επειδη ειμαι πρωτοτοκος δεν το ρισκαρει.Ειναι και μαλλον μεγαλουτσικο,3 κιλα στην 36η εβδομαδα οποτε δυσκολο να γυρισει τωρα.Η μαια μου παντως λεει να συνεχισω το μπουσουλημα οσο μπορω μπας και γινει η μεγαλη ανατροπη!!! :lol: Οσο για να μου το μετασχηματισει πανω απο την κοιλια οπως κανανε παλια,εδω και ο γιατρος και η μαια λενε οτι δε γινεται με τιποτα,ειναι πολλοι οι κινδυνοι και για τη γυναικα και για το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι για όλες το καλύτερο.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.

ΠΗΤ 4/1/08. Πριν απο 10 ημέρες η μπέμπα μας ήταν μια χαρά με το κεφάλι προς τα κάτω. Πάω προχθές στο γιατρό και βλέπουμε ότι έχει αρχίσει να γυρίζει στο πλαί. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι και εγώ και η αδερφή μου βγήκαμε με τα πόδια με φυσιολογικό τοκετό σε διαφορετικό γιατρό. Ελπίζω η δικιά μου να μη θέλει να ακολουθήσει την οικογενειακή παράδοση γιατί δεν θέλω καθόλου την καισαρική. Ελπίζω αν όλα πάνε καλά με την 1η εγκυμοσύνη να προχωρήσω σχετικά άμεσα στη 2η.

Πάντως εμένα ο γιατρός μου είπε να περπατάω. Έτσι κάθε μέρα βολτάρω στα μαγαζιά και το χω ρίξει και στη φασίνα, όσο μπορώ να τεντώσω και να διπλώσω φυσικά :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ειπε να περπατας για να γυρισει με κεφαλι; Γιατι εμενα μου ειχε πει για περπατημα μονο σε περιπτωση που ερχοταν νορμαλ το μωρο,για να εμπεδωθει καλυτερα.Οταν τον ρωτησα (και το γιατρο και τη μαια μου) αν μπορω να περπαταω για να γυρισει απο εγκαρσιο που ηταν αρχικα (ισχιακο εγινε πριν μια βδομαδα) μου ειπαν οτι δεν οφελει.Αλλα να σου πω κατι; Δε μου ειπαν ουτε οτι βλαπτει,αρα θα ακολουθησω το παραδειγμα σου και θ΄αρχισω κι εγω να περπαταω.Που ξερεις,μπορει να βοηθησει!!! :D Μακαρι να γυρισουν τα μωρακια και να γλυτωσουμε το νυστερι,κι εγω σου λεω αν και στην αρχη φοβομουν στη σκεψη του φυσιολογικου τοκετου,τωρα ουτε να ακουω δε θελω για καισαρικη. :?

Link to comment
Share on other sites

Joe σου έχω στείλει pm.

 

Σχετικά με τα άλλα που αναφέρονται εδώ: το περπάτημα δεν βοηθάει και τόσο στο να γυρίσει το μωρό. Υπάρχουν όπως ειδικές ασκήσεις που οι μελέτες έχουν δείξει ότι βοηθούν.

 

Το μωρό μπορεί να γυρίσει και στον 9ο μήνα αλλά οι πιθανότητες είναι λιγότερες και δεν συμβαίνει εύκολα, θέλει προσπάθεια από την έγκυο χωρίς εγγύηση για τα αποτελέσματα. Θα έχετε να λέτε ότι προσπαθήσατε όμως και όχι ότι παραδοθείκατε.

 

Έχω παραβρεθεί σε τοκετό που μια εβδομάδα πριν το μωρό ήταν με κεφαλική προβολή και στον τοκετό (μια εβδομάδα μετά) ήταν ισχιακό. Τελικά το βγάλαμε φυσιολογικά με ισχιακή προβολή!!!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Τελικά τι να πω. Δεν ξερω τι οφελει και τι οχι. Απλά ως αισιόδοξο άτομο ελπίζω να γυρίσει η μπεμπα και όλα να πάνε καλά. Το ίδιο ελπιζω και για εσένα joe. Και λέω στον εαυτό μου ας αφήσω τη μαμά φύση να κάνει τη δουλειά της. Μακάρι πάντως να αποφύγουμε τις καισαρικές. Πάντως είμαι σίγουρη ότι αν ο γιατρός και η μαία έχουν τη διάθεση ακόμη και με ισχυακή προβολή μπορεί να γεννηθεί ένα μωρό με φυσιολογικό τοκετό. Απλά ίσως να είναι ένα αυξημένο ρίσκο για όλους και κατανοητό ότι οι γιατροί δεν θέλουν να το αναλάβουν. Κάποτε ένας γιατρός είπε ότι πριν απο 30 χρόνια αν συνέβαινε κάτι λέγαμε "'ήταν θέλημα θεού" τώρα υπάρχει μόνο η δικαστική οδός.

Τέλος πάντων λόγω και των ημερών είμαι αισιόδοξη.

Ελάτε μωράκια γυρίστε με το κεφαλακι.... !!!! :DΣας περιμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

Anna να σε ευχαριστησω πολυ για το pm,σου εστειλα το mail μου.

ΠΓ μακαρι να γυρισουν τα μωρακια μας,εγω ηδη αρχισα να βαζω τον αντρα μου (τις ωρες που δεν ειμαστε τσακωμενοι,γιατι οπως εχω γραψει και σε αλλο topic με τα νευρα που εχω ειμαστε συνεχεια σφαγμενοι :x ) να του μιλαει χαμηλα στην κοιλια μπας και τον ακουσει και γυρισει!!! :lol: Ειναι λιγο σουρεαλ το ολο θεαμα αλλα ποτε δεν ξερεις!!! Η μαμα μου παντως λεει οτι η γυναικολογος που ειχε και στις δυο γεννες της,οταν εβλεπε οτι ερχοταν το μωρο στραβα την ωρα του τοκετου,εβαζε το χερι της και το γυρναγε σε κεφαλικη προβολη.Σιγουρα δε θα πετυχαινε παντα,αλλα καποιες φορες επιανε.Ο δικος μου αν και ειναι κατα της καισαρικης δεν θελει να το ρισκαρει,φοβαται και να σου πω καλα κανει ο ανθρωπος,κι εγω αν δε γυρισει τελικα προτιμαω την ασφαλη οδο της καισαρικης παρα να το παιξω θαρραλεα. Ετσι κι αλλιως αφου επιτρεπεται τωρα πια να κανεις φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη,ακομη και αν δεν αποφυγουμε το μαχαιρι,μπορει πρωτα ο Θεος σε επομενη εγκυμοσυνη να τη ζησουμε την εμπειρια. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι joe όλα τα μωράκια να γυρίσουν.

Τι να πω τα έχει πιάσει το επαναστατικό τους. Πάντως ξέρω περίπτωση άλλης κοπέλας που την τελευταία στιγμή η μπέμπα της κατάφερε και γύρισε με το κεφάλι προς τα κάτω.

Έχω αύριο ραντεβου και θα μάθω τις προθέσεις της. Χι Χι Χι!!! Για πες μας και εσύ τι έγινε με τη μέθοδο της μπαμπαδοκουβέντας. Που ξέρεις μπορεί να πετύχει.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο το γιατρο κοριτσια και φυσικα ΔΕΝ εχει γυρισει και παραμενει ισχιακο και στρογγυλοκαθισμενο μεσα στη μητρα!!! "Ισχιακο επι γλουτοις" μου το ειπε συγκεκριμενα ο γιατρος και σχεδον μου απεκλεισε καθε πιθανοτητα φυσιολογικου τοκετου,αφου ειμαι ηδη 37 εβδομαδων κι αυτο εχει βαρος 3210 kg. Πραγμα που σημαινει οτι δεν μπορει να γυρισει εκτος πια κι αν γινει καμμια τρελλη ανατροπη!!! :? Μαλιστα ο γιατρος με ρωτησε για ποτε θελω να προγραμματισουμε την καισαρικη κι οτι πρεπει να γινει οπωσδηποτε μεχρι την επομενη εβδομαδα γιατι αλλιως υπαρχει περιπτωση να μπω σε κανονικη διαδικασια τοκετου και να τρεχουμε για επειγουσα καισαρικη την τελευταια στιγμη. Οταν με ειδε που ειχα κρεμασει κατι μουτρα μεχρι το υπογειο μου εξηγησε οτι ειναι επικινδυνο να επιχειρησουμε φυσιολογικο τοκετο με ισχιακη προβολη γιατι το εμβρυο μπορει να κινδυνεψει σοβαρα και να εγκλωβιστει το κεφαλι του στον τραχηλο!!! Τον ρωτησα αν υπαρχει πιθανοτητα να γυρισει μονο του και μου ειπε μονο 2%!!!Η μαια μου παντως αν και συνηθως ειναι πιο αισιοδοξη,λεει οτι ειναι αδυνατον να γυρισει και να μη διανοηθω καν να επιχειρησω φυσιολογικη γεννα. Μιλαμε,εχω απογοητευτει παρα πολυ,δεν περιμενα να ερθουν ετσι τα πραγματα,αλλα απο την αλλη θεωρω αχαριστια να μου στελνει ο Θεος ενα παιδακι γερο κι εγω να γκρινιαζω που δε θα το γεννησω φυσιολογικα. Γι' αυτο ΠΓ μου ο,τι και να γινει με τα μωρακια (που απο τωρα αποδεικνυουν ποσο πεισματαρικα ειναι :lol: ) το ζητημα ειναι να τα γεννησουμε γερα.Κι αν μας αξιωσει ο Θεος να κανουμε κι αλλα παιδακια,που ξερεις,ισως να μπορεσουμε σε επομενη γεννα να ζησουμε την εμπειρια του φυσιολογικου τοκετου. Ετσι κι αλλιως τωρα πια γινεται,δεν ειναι οπως παλια που αν εκανες μια φορα καισαρικη σημαινε οτι θα εκανες παντα. Παρ' ολα αυτα κι επειδη οσο ζουμε ελπιζουμε,ας συνεχισουμε να ελπιζουμε οτι μπορει και να γυρισουν και,ποιος ξερει,ισως μας ακουσουν!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρωσω κατι: καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Το οτι το δικο μου εχει μουλαρωσει και παραμενει ισχιακο χωρις ενδεχομενο να γυρισει,δε σημαινει οτι ισχυει το ιδιο για ολα τα μωρακια που ερχονται αναποδα!!! Μπορει καποιο αλλο να ειναι πιο υπακουο και να φερει τα πανω κατω (κυριολεκτικα)!!! :D Οσο για τη μεθοδο της μπαμπαδοκουβεντας εχει πολυ γελιο,γιατι καθε φορα που πλησιαζει ο αντρας μου κι αρχιζει να του μιλαει χαμηλα στην κοιλια,αυτο τον κλωτσαει σαν τρελλο!!! Μαλλον μιλαμε για πολυ μεγαλη τσαμπουκαλου παιδια!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω joe ότι είπες σωστή κοπυβέντα, ας είναι γερά και ας είναι με καισαρική.Τι να κάνουμε ας μην προκαλούμε την τύχη μας. Ο δικός μας ο μπαμπας κάθε βράδί πριν κοιμηθούμε της λέει ¨κεντράρισε μπέμπα" αλλά καμία αντίδραση. Εμάς η δικιά μας θα είναι φαίνεται ζαμαν φου. Τέλος πάντων ας είναι γερά τα μωρά και τα παιδιά όλου του κόσμου. Εύχομαι καλή επιτυχία με την καισαρική, αν κι ιάγιες μέρες που είναι μπορεί ακόμη να ελπίζουμε σε ένα θαύμα.

 

Καλή επιτυχία σε όλους και σε όλες. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το καλό! Το σημαντικό είναι το μωράκι σας, όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

 

Έτσι ακριβώς όπως λέει η Ελένη! Και μένα στην πρώτη εγκυμοσυνη το μωρό είχε πάρει θέση και όλα έδειχναν ότι θα γεννήσω φυσιολογικά, όμως τελικά για φυσιολογικό μπήκα και κατέληξα καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...