Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυξημένη ροή & αμείωτοι ρυθμοί


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες σας.

 

Είμαι νέο μέλος στο φόρούμ αλλά παλιά αναγνώστρια. Σας διαβάζω από τότε που ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για να μείνω έγκυος και πραγματικά χωρίς τις συμβουλές και τις εμπειρίες σας δεν θα είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά το μωρό μου. Οπότε πριν σας ρωτήσω οτιδήποτε ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από όλους μας (μπέμπης - χαζομπαμπάς - χαζομαμά)!

 

Θα ήθελα τις γνώσεις σας πάνω στο εξής. Ο μονάκριβός μου είναι 3 μηνών και μιας εβδομάδας και ζυγίζει 7,250! Κοιμάται από τις 22.30 μέχρι τις 7 και σπάνια πλέον ξυπνάει για να θηλάσει την νύχτα.

Στο βιβλίο (Ευαγγέλιο!) της κ. Πατσούρου διάβασα ότι μετά τον 3 μήνα, το στήθος αρχίζει να παράγει γάλα μόνο όταν του "ζητηθεί" και το μωρό μειώνει τα γεύματα σε 3'-4' ανα 3ωρο. Ο δικός μου εξακολουθεί όμως να τρώει ανα 11/2 ώρα (την ημέρα) και τα γεύματά του διαρκούν από 15' μέχρι 1 ώρα. Επίσης, το στήθος μου εξακολουθεί να τρέχει, με αποτέλεσμα να φοράω ακόμη επιθέματα.

 

Μήπως θυμάστε πότε ξεκινάει αυτή η "σταθεροποίηση"; Περισσότερο ρωτάω εγκυκλοπαιδικά, γιατί ούτως η άλλως έχουμε αποφασίσει να σεβόμαστε απόλυτα το μωρό μας και τις ανάγκες του, οπότε τρώει όσο και όποτε θέλει.

 

Σας ευχαριστώ ακόμη μια φορά και σας φιλώ γλυκά, εσάς και τα μπεμπάκια σας (κι ας μην σας ξέρω, σας νιώθω φίλες) :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας ζήσει!!:D

Μπράβο που τα 'χετε καταφέρει τόσο καλά μέχρι εδώ!

Βρήκα στο βιβλίο αυτό που αναφέρεις και κατά τη γνώμη μου είναι κάτι απολύτως ενδεικτικό. Όχι κανόνας που ισχύει για όλα τα μωρά.

Σίγουρα η διάρκεια του θηλασμού μειώνεται καθώς μεγαλώνει το μωρό

πχ ο γιος μου νεογέννητος δεν καθόταν λιγότερο από 1 ώρα στο στήθος και μεγαλύτερος σπανίως λιγότερο από 30'. Η κόρη μου δεν έκατσε ποτέ πάνω από 20' και τώρα, 2,5 μηνών σπανίωςπάνω από 10'

Και στις δύο περιπτώσεις είναι μείωση στο μισό χρόνο;)

Πάντως, αφού κοιμάται τόσο καλά το βράδυ, είναι λογικό να τρώει περισσότερο την ημέρα για να συμπληρώνει

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eliza, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και να σου ζήσουν τα μωράκια σου!

 

Μήπως μπορείς να μου πεις αν το αντιμετώπησες κι εσύ βέβαια, πότε περίπου σταματάει να τρέχει το στήθος; (ξέχασα μια φορά να βάλω επιθέματα για να πάω super market κι έφυγα άρον άρον...:oops:)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τρέχει ακόμα αν αργήσω λίγο να θηλάσω, αν κοιμηθεί η Σοφία λίγο παραπάνω. Και οπωσδήποτε την ώρα που θηλάζει από το άλλο στήθος.

Στον Κωστή δεν θυμάμαι πότε είχε σταματήσει...:oops:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xazomama μπράβο σας που τα έχετε καταφέρει μέχρι εδώ, μου θυμήζει πολύ το γιο μου, τα ίδια ακριβώς έκανε. Λοιπόν να σου πω ότι το στήθος μου όταν θηλάζει από το ένα τρέχει το άλλο, επιθέματα χρησιμοποιούσα μέχρι και 10 μηνών. Ακόμα και όταν είναι πιο μαλακό, πάλι τρέχει ειδικά το δεξί, αυτό δεν ισχύει βέβαια σε όλες τις κοπέλες, ίσως εκεί στο 6-7 μήνα που θα ξεκινήσετε στέρεες τροφές να σταματήσει και πάλι θα δεις.

Φιλάκια πολλά και καλή συνέχεια.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

xazomama το ποσο σε καταλαβαινω δεν λεγεται , εγω μεχρι τους 6,5 μηνες εβρεχα τα παντα ειδικα τη νυχτα που δε ξυπναγε για να θηλασει , την Αγλαια την ειχα ζαλισει και μου ειχε πει πως μετα το τελος του 4 μηνα σταθεροποιειτε η ροη , εσυ επειδη θηλαζεις πολυ συχνα δινεις πολυ συχνα το ερεθισμα στον εγκεφαλο και γι'αυτο τρεχει το γαλατακι σου . Αργοτερα που θα τρωει λιγο πιο αραια και θα μπουν και οι στερεες θα προσαρμοστει η παραγωγη . Εγω τωρα φοραω επιθεματα μονο τη νυχτα και καμια φορα και καθολου , αλλα μεχρι να γινει 6,5 μηνων δεν μπορουσα πουθενα να παω χωρις αυτα , εννοειται πως και μενα και τωρα οταν θηλαζω τρεχει το αλλο μου το στηθος . Να σου ζησει το μωρακι σου !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και να χαίρεστε κι εσείς τα μπουμπουκάκια σας!

 

Πάντως έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι το δεξί στήθος είναι πάντα πιο γεμάτο και τρέχει περισσότερο. Επίσης έχω μια μικρή έκκριση όταν κλαίει και για άσχετο λόγο (πχ λερωμένη πάνα). Τότε κοιτιόμαστε με τον χαζομπαμπά και βουρκώνοντας μονολογούμε "ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ....!":D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και να χαίρεστε κι εσείς τα μπουμπουκάκια σας!

 

Πάντως έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι το δεξί στήθος είναι πάντα πιο γεμάτο και τρέχει περισσότερο. Επίσης έχω μια μικρή έκκριση όταν κλαίει και για άσχετο λόγο (πχ λερωμένη πάνα). Τότε κοιτιόμαστε με τον χαζομπαμπά και βουρκώνοντας μονολογούμε "ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ....!":D

:D:D:D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...