Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαμηλός πλακούντας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μπορεί να φαίνεται αλλά οι γιατροί απότι κατάλαβα κ εγώ ευελπιστούν ότι σιγά σιγά ίσως ανέβει πιο πάνω. Όμως όσο προχωράει ο καιρός κ δεν ανεβαίνει σου το λένε. Κ εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα κ μου το είπε στον 4 με 5 μήνα. Μου είπε ότι ίσως ανέβει κ αν δεν ανέβει θα κάνουμε καισαρική. Τελικά δεν ανέβηκε κ κάναμε καισαρική. Πήγαν όλα πολύ καλά. Δεν είχε δημιουργήσει στη μήτρα κανένα πρόβλημα. Απλά θέλει λίγο περισσότερη προσοχή. Όχι απότομες κινήσεις, όχι βάρη κ όχι σκίψιμο. Θα πάνε όλο καλά!! Μην αγχώνεσαι! Με το καλό να υποδεχτείς το αγγελούδι σου!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα χαμηλό πλακούντα αλλά ανέβηκε, και έτσι τώρα στον 7ο είναι οκ. Μην αγχώνεσαι έχεις καιρό ακόμα, εκτός πια αν είναι εντελώς χαμηλά και φράζει την έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μην ανησυχεις!!

εμενα στον υπερηχο του β επιπεδου μου ειπαν πως ο πλακουντας ειναι χαμηλα και τον χαραχτηρισαν παραχειλιο.μου ειπαν οτι ειναι πολυ συνηθισμενο και οτι μας απασχολει μονο εαν δεν μετατοπιστει και φραζει την εξοδο στο μωρο αλλά οτι συνηθως προς το τελος της εγκυμοσυνης ανεβαινει επισης με ειχαν προετοιμαει οτι μπορει να δω λιγο αιματακι.τελικα τιποτα απο αυτα δεν συνεβει ενω ο πλακουντας ηταν πολυ χαμηλα μεχρι και το τελος του 8ου στον 9ο μετατοπιστηκε.βασικα δεν εγινε κανενα θαυμα ουτε αλλαξε μερος απλα με την αυξηση της μητρας προς τα πανω μετατοπιστηκε αρκετα.τελικα εκανα καισαρικη αλλα για εντελως αλλο λογο(ηταν το μωρο μπλεγμενο) οποτε κανενα προβλημα με τον πλακουντα!!!

καλη εγκυμοσυνη

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Εμένα μου το ειπαν αυτο στο Ατεστ. Ειχα αχγωθεί πολυ. Βεβαια ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι κατι το τρομερο. Το παθαινουν 8 στις 10 γυναίκες. Μου είπε να μην σηκώνω καθόλου βάρος και να μην περπατάω πολυ. Στο Β επιπέδου όλα ηταν πολύ καλύτερα. ειχε ανεβει αρκετα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο πλακούντας ακόμα και αν ξεκινήσει πολύ χαμηλά ανεβαίνει με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης ... ίσως ο γιατρός σου περίμενε να δει αυτό και μετά να σου μιλήσει για να μην σε στεναχωρήσει άδικα....

Αφού σου μίλησε απλα για χαμηλό πλακούντα και οχι επιπωματικό, δεν είναι τίποτα σοβαρό μην ανησυχείς ... εσύ προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο περισσότερο μπορείς και ολα θα πάνε μια χαρά.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ηταν ο πλακουντας οπισθιος χαμηλος και το ειδαμε στο β επιπεδου.

Οταν ηταν μια εβδομαδα πριν μπω στο μηνα μου εκανα κολπικο υπερηχο και ειδαμε οτι το κεφαλακι του μωρου ειχε περασει απο το σημειο του πλακουντα που ενδεχεται να πιεζε και να δημιουργουσου αιμοραγια.

Γεννησα φυσιολογικα και ολα πηγαν τπεροχα. :D

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την αρχή ο γιατρός μου είχε διαγνώσει οτι ο πλακούντας ήταν αρκετά χαμηλά και μου είχε συστήσει λίγη παραπάνω ξεκούραση,καθόλου σεξουαλική επαφή και πολύ προσοχή.Από τον 3 μήνα άρχισα να πέρνω χάπια prepar (κατά των συσπάσεων) και μετά από ένα περιστατικό που έπαθα στον 6 μήνα -ήμουν 4 ώρες στην αίθουσα τοκετού και κόντευα να γεννήσω- μου συνέντησε πλήρη ακινησία (μόνο τουαλέτα) μέχρι την ημέρα που γέννησα. Ποτέ δεν είδα αίμα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέσα στο σπίτι όλο το καλοκαίρι

(γέννησα Σεπτέμβριο με το που έκλεισα την 37 γιατί ο πλακούντας είχε παραοριμάσει και είχε πολλά ασβεστώματα)

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

ο δικος μου πλακουντας ηταν παντα οπισθιος αλλα στο β επιπεδου διαπιστωσαμε οτι ναι μεν παραμενει οπσιθιος αλλα εχει αρχισει και γινεται χαμηλος...χωρια που το μωρο μου ειναι με το κεφαλι κατω και σχετικα χαμηλα απο τον 5ο μηνα...το περπατημα εξω απο το σπιτι μου το απαγορεψε <μιλαω για μεγαλες αποστασεις ή βολτες με τα ποδια> επισης μου απαγορεψε να κανω δουλειες στο σπιτι και να σηκωνω βαρη<καλα σχεδον τιποτα απο αυτα δεν τηρησα...>

στο doppler εκανα και κολπικο υπερηχο ο πλακουντας ειχε κατεβει κι αλλο...

ειναι διπλα στο χειλος του τραχηλου...

την δευτερα που πηγα στην γιατρο μου ειδαμε οτι μπορει να εχει κατεβει και λιγακι ακομα..αν και ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου μου ειπε οτι δεν ηθελε να το ρισκαρει και ετσι θα γεννησω με καισαρικη σε 1 εβδομαδα...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι κι εμενα οπισθιος χαμηλος ειναι αλλα το μωρο ειναι κανονικα.με ειπε η γυναικολογος θα ανεβει οσο παει,αλλα παλι θα δουμε.οσο για περπατημα και βαρη μαλλον απαγορευεται,αλλα και γω λιγο παρακουω:)

κακως πολυ κακως φυσικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι 5 μηνών και από την αρχή μου έλεγαν ότι ο πλακούντας είναι χαμηλός αλλά ότι το πιο πιθανό είναι να αλλάξει. Πρόσφατα είχα αίμα και όταν πήγα στο γιατρό μου είπε ότι ο πλακούντας έκλεισε την έξοδο και ότι μπορεί να συνεχίσω να έχω αίμα. Αν δεν αλλάξει μέχρι τον τελευταίο μήνα θα πάω για καισαρική. Δεν μου είπε να προσέχω κάτι ιδιαίτερα εκτός από το βάρος. Μου είπε ούτε για αστείο δεν θα σηκώνω βάρος γιατί μέχρι τώρα σήκωνα την κόρη μου χωρίς να δώσω πολλή σημασία. Η κόρη μου όμως είναι 30 κιλά. Ίσως και από αυτό να έγινε όλο αυτό δεν ξέρω αλλά ανησύχησα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Είμαι 5 μηνών και από την αρχή μου έλεγαν ότι ο πλακούντας είναι χαμηλός αλλά ότι το πιο πιθανό είναι να αλλάξει. Πρόσφατα είχα αίμα και όταν πήγα στο γιατρό μου είπε ότι ο πλακούντας έκλεισε την έξοδο και ότι μπορεί να συνεχίσω να έχω αίμα. Αν δεν αλλάξει μέχρι τον τελευταίο μήνα θα πάω για καισαρική. Δεν μου είπε να προσέχω κάτι ιδιαίτερα εκτός από το βάρος. Μου είπε ούτε για αστείο δεν θα σηκώνω βάρος γιατί μέχρι τώρα σήκωνα την κόρη μου χωρίς να δώσω πολλή σημασία. Η κόρη μου όμως είναι 30 κιλά. Ίσως και από αυτό να έγινε όλο αυτό δεν ξέρω αλλά ανησύχησα πολύ.

 

σε ποια εβδομάδα είσαι?

dev250pr___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμενα ο πλακουντας ηταν μια χαρα πισω και ψηλα!!στην 30η εβδομαδα ομως κανοντας τον υπερηχο ο γιατρος ειδε οτι ηταν πισω ο πλακουντας αλλα χαμηλα και μου ειπε οτι αμα δεν ανεβει θα πρεπει να κανουμε προγραμματισμενη καισαρικη!!!!η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα μου ηρθε λιγο αποτομο!!!πως γινεται να ειναι ολα μια χαρα και ξαφνικα να χαμηλωνει???

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο πλακουντας ηταν μια χαρα πισω και ψηλα!!στην 30η εβδομαδα ομως κανοντας τον υπερηχο ο γιατρος ειδε οτι ηταν πισω ο πλακουντας αλλα χαμηλα και μου ειπε οτι αμα δεν ανεβει θα πρεπει να κανουμε προγραμματισμενη καισαρικη!!!!η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα μου ηρθε λιγο αποτομο!!!πως γινεται να ειναι ολα μια χαρα και ξαφνικα να χαμηλωνει???

 

Λέτα να μη στεναχωριέσαι από τη στιγμή που το μωράκι σου είναι υγειέστατο.Δεν έχει σημασία πώς θα γεννήσεις.....Ο καλύτερος τρόπος να γεννήσεις είναι ο ασφαλέστερος για τη μαμά και το μωρό.Η ώρα η καλή!!!!!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο πλακούντας όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ανεβαίνει, γι΄αυτό και δε σου είπε κάτι νωρίτερα ο γιατρός. Εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν από την αρχή και παρέμεινε χαμηλός, στη δεύτερη ανέβηκε μετά τον έβδομο μήνα και τώρα στην τρίτη ( είμαι στην 22η εβδομάδα) προς το παρόν είναι πυθμενικός. Πάντως σε κάθε περίπτωση όλα θα πάνε καλά αρκεί να κάνεις όσα σου λέει ο γιατρός σου....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ήταν οπίσθιος χαμηλός. Ο γιατρός μου είχε πει ότι εξαρτάται το πόσο κλείνει τον τράχηλο. Στη δική μου περίπτωση έκλεινε ελαφρώς τον τράχηλο και δεν ανέβηκε καθόλου μέχρι το τέλος. Επίσης μου είπε ότι υπάρχουν δυο και μόνο δυο τινά: ή να μην αφήσει ο πλακουντας το μωρό να κατέβει, οπότε πάμε για καισαρική ή να το βοηθήσει να βγεί πανεύκολα. Ευτυχώς έτυχα στη δεύτερη περίπτωση και γέννησα φυσιολογικά μέσα σε 3 ωρίτσες από τη στιγμή που κατάλαβα τους πόνους.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα...ειμαι 12 εβδομαδων + με οπισθος επιχειλιο πλακουντα κ ο γιατρος με εβαλε τελειως ξαπλα...εχω ελπιδες να σηκωθω και ποτε?εχω ενα παιδακι ακομα ειμαι ολη μερα μονη και αναγκαστικα σηκωνομαι για το παιδι...πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

και εγω εχω χαμηλο τον πλακουντα κ ακομα δεν ξερουμε τι θα κανουμε. παντος δυσκολα ρισκαρεισ για φυσιολογικο εφοσον υπαρχει πιθανοτητα αιμορραγιας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα χαμηλό πλακούντα τις πρωτες εβδομάδες κ μου χε πει να μαι προσεχτικη γιατί είναι επικίνδυνο για αιμοραγιες κ εννοείται καθόλου επαφές! Ευτυχώς όμως γυρω στον 5ο μήνα ανέβηκε κ δεν έκλεινε πια τον τράχηλο. Τις περισσότερες φορές απ' ότι ξέρω ανεβαίνει...αν δεν τότε καλύτερα καισαρική εξαρτάται βέβαια κ ποσο κλείνει τον τράχηλο όπως ειπώθηκε κ πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας βρε κορίτσια είμαι στην 13η εβδομάδα μόλις πριν δύο μέρες μου είπε ο γιατρός για τον χαμηλό πλακούντα και το μόνο που έκανε ήταν να με αγχώσει!Τι μου είπε;Αν δεις αίμα να τρέξεις εδώ(40 λεπτά με το αμάξι)γιατί μπορεί να αποβάλεις.Και τον ρώτησα από μόνη μου αν πρέπει να προσέξω κάτι μου είπε όχι!Αλλά βλέπω ότι οι άλλοι γιατροί λένε ξεκούραση όχι επαφές όχι το ένα όχι το άλλο και μπερδεύομαι!Σόρυ για την κειμενάρα αλλά κοντεύω να σκάσω!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας βρε κορίτσια είμαι στην 13η εβδομάδα μόλις πριν δύο μέρες μου είπε ο γιατρός για τον χαμηλό πλακούντα και το μόνο που έκανε ήταν να με αγχώσει!Τι μου είπε;Αν δεις αίμα να τρέξεις εδώ(40 λεπτά με το αμάξι)γιατί μπορεί να αποβάλεις.Και τον ρώτησα από μόνη μου αν πρέπει να προσέξω κάτι μου είπε όχι!Αλλά βλέπω ότι οι άλλοι γιατροί λένε ξεκούραση όχι επαφές όχι το ένα όχι το άλλο και μπερδεύομαι!Σόρυ για την κειμενάρα αλλά κοντεύω να σκάσω!!!:(

 

εγω θα σου ελεγα να μην το ρισκαρεις..επειδη το ειχα παθει και εγω στο πρωτο μου παιδακι.οχι σκυψηματα,οχι βαρος,οχι κουρασει να μπορεις οσο πιο πολυ να ξεκουραζεσαι και να εισαι ξαπλα μεχρι να ανεβει ο πλακουντας.ακου και μια παθουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...