Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το παιδί της απέναντι


Recommended Posts

Ένα κοριτσάκι, φίλη και συμμαθήτρια της κόρης μου βγαίνει συνέχεια στο μπαλκόνι και ρωτάει την κόρη μου πότε θα έρθει στο σπίτι μας ή της λέει να πάμε εμείς στο δικό της και δυστυχώς με φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση γιατί δεν θέλω επαφές με τους γονείς, υπάρχει τυπική ευγένεια αλλά μέχρι εκεί, όσες φορές μας το έχει πει, της λέω «πολύ ευχαρίστως να πάμε παιδική χαρά και να παίξετε εκεί», όμως ποτέ δεν μπορούν να την πάνε οι γονείς της γιατί δουλεύουν, εχθές η μαμά της μου πρότεινε να τα πάω και τα δυο μαζί χωρίς να είναι εκείνη παρούσα πράγμα που δεν το δέχομαι γιατί είναι μεγάλη ευθύνη και τι θα κάνω εάν πάθει κάτι το παιδάκι ή χτυπήσει. Το θέμα είναι ότι η κόρη μου που αντιδρά πολύ άσχημα και όχι μόνο μου γκρινιάζει αλλά με χτυπά πράγμα που με κάνει έξαλλη δηλαδή μόλις ακούσει το ΟΧΙ έχει θέμα. Εχθές της είπα ότι δεν θέλω να βγαίνει στον μπαλκόνι, γιατί με φέρνει σε δύσκολη θέση. Πώς να οριοθετήσω την κόρη μου για να μην γίνετε αυτό το πράγμα;; Πως μπορώ να δώσω στην κόρη μου να καραλάβει ότι δεν θα μου κάνει κουμάντο στο σπίτι μου το πεντάχρονο του απέναντι μπαλκονιού;; Πέρισυ η μικρή μου άρπαζε την καρέκλα και έτρεχε στο μπαλκόνι ωσπου στο τέλος την άρπαξα με το ζόρι και την έβαλα μέσα. Το άσχημο είναι ότι τα ίδια κάνει όταν είναι ο παππούς και η γιαγιά και εγώ δουλεύω. Με ανησυχεί που η μικρή μου για να περάσει ευχάριστα είναι ικανή να μας κάνει άνω κάτω ενώ της έχω εξηγήσει ότι αυτό που κάνει με ενοχλεί και με φέρνει σε δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

άχου, είχαμε ακριβώς το ίδιο θέμα κάποτε!! Κανονίζαν τα μικρά μεταξύ τους και μετά ερχόμουν σε δύσκολη θέση εγώ. Και είχα και το άλλο το μικρο απέναντι "να έρθω;", "γιατί να μην έρθω;", να έρθει τότε η τάδε (η κόρη μου), "γιατί να μην έρθει;" και "θα φύγετε, που θα πάτε;" και η δικιά μου να τα λέει όλα χαρτί και καλαμάρι!!!

Προσπάθησα να της εξηγήσω, να της λέω να μην κανονίζει, ότι δεν πρέπει να λέμε στους άλλους ακριβώς το πρόγραμμά μας, ότι έχω δουλειές και δεν μπορώ να έχω εδώ το ξένο κοριτσάκι, ότι δεν μπορεί να πάει μόνη της στο ξένο σπίτι (μου έλεγε έλα και εσύ) και γενικώς δεν έβγαζα άκρη! Κάποια στιγμή της έλεγα να μην βγαίνει στην αυλή, αλλά μετά αναθεώρησα. Δεν θα κρυβόμαστε κιόλας... Οπότε άλλαξα ρότα:

έβγαινε κανονικά έξω, αρνιόμουν κανονικότατα στο άλλο (ευγενικά αλλά ρητά) και αντιπρότεινα να κανονίσουμε να πάμε κάπου να είναι και οι γονείς της. Ποτέ δεν έγινε αυτό βέβαια. Την άφησα να έρθει 1-2 φορές στο σπίτι, έφυγε και η κάψα της δικιάς μου και ηρεμήσαν τα πράγματα.

 

 

Οπότε αυτό που προτείνω είναι 1) μην της απαγορεύεις να βγει στο μπαλκόνι γιατί αυτό θα κάνει τα πράγματα χειρότερα

2) θα λες στην κόρη σου ότι θέλεις να ακούσει και το άλλο και να ρίχνεις το μπαλάκι εκεί

(Δηλαδή. Ναι βεβαίως να έρθει η φίλη σου, αλλά όχι σήμερα γιατί έχω δουλειά ή θα φύγουμε. Εμείς μπορούμε την Παρασκευή στις 8. Δες αν μπορούν και οι γονείς σου και ελάτε). Να δεις ότι δεν θα έρθουν. Αν σου πουν να στην αφήσουν θα αρνηθείς ότι δεν μπορείς να αναλάβεις ευθύνη για ξένο παιδί. Θα πεις στην κόρη σου, εγώ τους κάλεσα αλλά δεν μπορούσαν. Δεν πειράζει θα κανονίσουμε άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey απαντάω εγώ για τη δική μας περίπτωση...

 

Το δικό μας γειτονάκι παραφύλαγε κάθε μέρα στο μπαλκόνι και ζήταγε να έρθει να παίξει... Όλη μέρα, κάθε μέρα, ανά πάσα στιγμή το έβλεπα σε αυτό το μπαλκόνι. (το σκεφτόμουν να ξεμυτίσει η κόρη μου. Ήταν πολύ σπαστικό).

Προφανώς δεν το πήγαιναν πουθενά... Οι γονείς του ήθελαν να το αφήνουν και να φεύγουν. Δεν σκόπευα να κάνω τη νταντά ξένων παιδιών και είναι κάτι που μου έχει τύχει 2 φορές έως τώρα. Οι άλλοι δηλαδή να έχουν την πρόθεση να με χρησιμοποιούν σαν νταντα, αλλά να μην θέλουν άλλες επαφές. πχ να πάμε μια βόλτα στην πλατεία για καφέ (ή και χωρίς καφέ) ή να έρθουν και οι ίδιοι να κάτσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little Monkey απαντάω εγώ για τη δική μας περίπτωση...

 

Το δικό μας γειτονάκι παραφύλαγε κάθε μέρα στο μπαλκόνι και ζήταγε να έρθει να παίξει... Όλη μέρα, κάθε μέρα, ανά πάσα στιγμή το έβλεπα σε αυτό το μπαλκόνι. (το σκεφτόμουν να ξεμυτίσει η κόρη μου. Ήταν πολύ σπαστικό).

Προφανώς δεν το πήγαιναν πουθενά... Οι γονείς του ήθελαν να το αφήνουν και να φεύγουν. Δεν σκόπευα να κάνω τη νταντά ξένων παιδιών και είναι κάτι που μου έχει τύχει 2 φορές έως τώρα. Οι άλλοι δηλαδή να έχουν την πρόθεση να με χρησιμοποιούν σαν νταντα, αλλά να μην θέλουν άλλες επαφές. πχ να πάμε μια βόλτα στην πλατεία για καφέ (ή και χωρίς καφέ).

 

Καλα μου φαινεται σοκαριστικό το οτι γονείς ειναι πρόθυμοι να αφήνουν τα παιδιά τους μόνα σε άλλους γονείς που δεν ειναι καν φίλοι!! Που εγω ούτε σε φίλους δεν θα τα άφηνα μόνα τους αλλα ρε γμτ δεν φοβούνται;; Και δεν μιλάω για ατυχήματα!! Καλα που τους ξέρουν τους άλλους και αφήνουν το καμάρι τους εκεί; Ειναι τρελλος ο κόσμος!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην έρθει το ξένο παιδάκι να παίξει στο σπίτι σας; Τι πρόβλημα υπάρχει;

 

πρώτον γιατί είμαι φιλοξενούμενη στο σπίτι των γονέων μου, και κυρίως

 

γιατί δεν μου αρέσουν οι γονείς του δεν ταιριάζουμε (δεν θέλω να επεκταθώ) εμπιστεύομαι πλέον το ένστικτο μου

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου φαινεται σοκαριστικό το οτι γονείς ειναι πρόθυμοι να αφήνουν τα παιδιά τους μόνα σε άλλους γονείς που δεν ειναι καν φίλοι!! Που εγω ούτε σε φίλους δεν θα τα άφηνα μόνα τους αλλα ρε γμτ δεν φοβούνται;; Και δεν μιλάω για ατυχήματα!! Καλα που τους ξέρουν τους άλλους και αφήνουν το καμάρι τους εκεί; Ειναι τρελλος ο κόσμος!

 

κοίτα αυτό με προβλημάτισε και εμένα, είμαι τυπικά ευγενική αλλά δεν είμαστε φίλοι, εγώ δεν το δίνω καν στην μάνα μου εάν δεν κάνω 50 παρατηρήσεις και να έχουμε και καβάτζα τον παππού!!!

 

πάντως πέρισυ μια φορά που είχε έρθει στην παδική χαρά και το είχε φέρει ο πατέρας ήταν χαλαρός κατά την γνώμη μου, χωρίς να τον κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey απαντάω εγώ για τη δική μας περίπτωση...

 

Το δικό μας γειτονάκι παραφύλαγε κάθε μέρα στο μπαλκόνι και ζήταγε να έρθει να παίξει... Όλη μέρα, κάθε μέρα, ανά πάσα στιγμή το έβλεπα σε αυτό το μπαλκόνι. (το σκεφτόμουν να ξεμυτίσει η κόρη μου. Ήταν πολύ σπαστικό).

Προφανώς δεν το πήγαιναν πουθενά... Οι γονείς του ήθελαν να το αφήνουν και να φεύγουν. Δεν σκόπευα να κάνω τη νταντά ξένων παιδιών και είναι κάτι που μου έχει τύχει 2 φορές έως τώρα. Οι άλλοι δηλαδή να έχουν την πρόθεση να με χρησιμοποιούν σαν νταντα, αλλά να μην θέλουν άλλες επαφές. πχ να πάμε μια βόλτα στην πλατεία για καφέ (ή και χωρίς καφέ) ή να έρθουν και οι ίδιοι να κάτσουν.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν με πειράζει καθόλου να παίξουν τα παιδάκια, στην παιδική χαρά έστω και εάν δεν ταιριάζω με τους γονείς γιατί τα παιδιά κάνουν τους δικούς τους φίλους αλλά δεν είμαι υποχρεωμένη να στήνομαι στο μπαλκόνι για 2 ώρες Plus και μετά να ακούω και γκρίνια, ή να με κάνει να νοιώθω άσχημα που λεώ όχι, είναι δικαίωμα μου να μην φωνάζω σπίτι ή να μην θέλω να πάω στο σπίτι του άλλου. Και εγώ δεν έχω την πρόθεση να κάνω την νταντά κανενός, γιατί ούτε σωστό είναι ούτε με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little Monkey απαντάω εγώ για τη δική μας περίπτωση...

 

Το δικό μας γειτονάκι παραφύλαγε κάθε μέρα στο μπαλκόνι και ζήταγε να έρθει να παίξει... Όλη μέρα, κάθε μέρα, ανά πάσα στιγμή το έβλεπα σε αυτό το μπαλκόνι. (το σκεφτόμουν να ξεμυτίσει η κόρη μου. Ήταν πολύ σπαστικό).

Προφανώς δεν το πήγαιναν πουθενά... Οι γονείς του ήθελαν να το αφήνουν και να φεύγουν. Δεν σκόπευα να κάνω τη νταντά ξένων παιδιών και είναι κάτι που μου έχει τύχει 2 φορές έως τώρα. Οι άλλοι δηλαδή να έχουν την πρόθεση να με χρησιμοποιούν σαν νταντα, αλλά να μην θέλουν άλλες επαφές. πχ να πάμε μια βόλτα στην πλατεία για καφέ (ή και χωρίς καφέ) ή να έρθουν και οι ίδιοι να κάτσουν.

Εγώ θα το έβλεπα καθαρά από την πλευρά του δικού μου παιδιού, ότι δηλαδή θα είχε παρέα αντί να παίζει μόνο του ή να αποβλακώνεται στην τηλεόραση. Δεν θα μου περνούσε καν από το μυαλό ότι εκτελώ χρέη νταντάς, ειδικά αν μιλάμε για παιδάκια πάνω από 5-6 χρονών. Αν δεν θέλεις να έχεις ξένο παιδί στο σπίτι σου για όλο το απόγευμα μπορείς απλά να του πεις να έρθει για μισή ώρα ή για μία ώρα ή για όσο αντέχεις - και μετά πάλι πίσω. Να έρθουν ξένοι άνθρωποι στο σπίτι μου δεν θα το ήθελα, ούτε έχω όρεξη να πάω για καφέ με ανθρώπους που δεν ξέρω.

 

Πάντως έτσι που τα λέτε, το δικό μου παιδί είναι καταδικασμένο να μην παίξει ποτέ σε σπίτι φίλου, αφού εργάζομαι κυρίως απογευματινές ώρες και οι γονείς των φίλων του θα το βλέπουν σαν φόρτωμα ή ανεπιθύμητο :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου φαινεται σοκαριστικό το οτι γονείς ειναι πρόθυμοι να αφήνουν τα παιδιά τους μόνα σε άλλους γονείς που δεν ειναι καν φίλοι!! Που εγω ούτε σε φίλους δεν θα τα άφηνα μόνα τους αλλα ρε γμτ δεν φοβούνται;; Και δεν μιλάω για ατυχήματα!! Καλα που τους ξέρουν τους άλλους και αφήνουν το καμάρι τους εκεί; Ειναι τρελλος ο κόσμος!

 

Τι να πω... και εμένα μου φαίνεται περίεργο...

 

Η άλλη περίπτωση που σας λέω, δεν γνωριζόμασταν καθόλου (να φανταστείς δεν πηγαινοφέρνω εγώ το παιδί στο σχολείο αλλά η γιαγιά του), μιλήσαμε στο τηλ με δική της πρωτοβουλία γιατί έκαναν παρέα τα παιδιά μας και είπαμε να συναντηθούμε να γνωριστούμε. Ως εδώ καλά.

Πρότεινα να πάμε κάποια βόλτα σε παιδική χαρά, πλατεία, σινεμά, οτιδήποτε αλλά αρνήθηκε γιατί δεν βγαίνει οικονομικά λέει. ΟΚ, δεκτόν. Ελάτε από το σπίτι. Και τι μου λέει:

Να περάσω να στην αφήσω το απόγευμα, εγώ δεν θα κάτσω γιατί έχω δουλειές στο σπίτι και θέλω να διαβάσω τη μεγάλη!:shock: Δηλαδή δεν με ήξερε, δεν ενδιαφερόταν να με γνωρίσει, δεν ενδιαφερόταν να πάμε κάπου έξω, αλλά απλώς ήθελε να μου αφήνει το παιδί τα απογεύματα (κάπως το είχε πει ότι σκόπευε να το κάνει συστηματικά), με την πρόφαση να παίζουν τα παιδιά και εκείνη να έχει ελεύθερα τα απογεύματα... Εντωμεταξύ ούτε καν δούλευε (όχι ότι αν δούλευε θα άλλαζε κάτι). Έφαγε πόρτα που ήταν όλη δική της. Και επειδή το παιδί συνέχιζε να παίρνει το ίδιο τηλ και να ζητάει να έρθει, ανταπαντούσα ότι δεν μπορώ στο σπίτι αλλά να κανονίσουμε με τη μαμά του να πάμε σινεμά, θέατρο κτλ:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε πόρτα που ήταν όλη δική της. Και επειδή το παιδί συνέχιζε να παίρνει το ίδιο τηλ και να ζητάει να έρθει, ανταπαντούσα ότι δεν μπορώ στο σπίτι αλλά να κανονίσουμε με τη μαμά του να πάμε σινεμά, θέατρο κτλ:twisted:

Κατάλαβα... Έχουμε να φάμε άπειρες πόρτες κι εγώ και ο γιος μου!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έτσι που τα λέτε, το δικό μου παιδί είναι καταδικασμένο να μην παίξει ποτέ σε σπίτι φίλου, αφού εργάζομαι κυρίως απογευματινές ώρες και οι γονείς των φίλων του θα το βλέπουν σαν φόρτωμα ή ανεπιθύμητο :-(

 

Κοίτα αν στείλεις το παιδί σε κάποιον που δεν γνωρίζεις καθόλου, ή που δεν έχετε καθόλου επαφές, φυσικό δεν είναι να το δει σαν φόρτωμα; αν όμως το στείλεις σε κάποιον που λέτε και μια κουβέντα και βρίσκεστε που και που, δεν είναι το ίδιο.

Έχω κρατήσει παιδάκια στο σπίτι, αλλά είχα έστω μια υποτυπώδη σχέση με τους γονείς του. Όχι να μου στείλει το παιδί της μια άγνωστη...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Έχω να φάω άπειρες πόρτες!!! :roll:

 

Μα θα έλεγες σε μια άγνωστη που δεν έχετε βρεθεί από κοντά, "να περάσω να σου αφήσω το παιδί γιατί έχω δουλειές (που δεν είχε)..."

 

Και θα εμπιστευόσουν να το αφήσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα αν στείλεις το παιδί σε κάποιον που δεν γνωρίζεις καθόλου, ή που δεν έχετε καθόλου επαφές, φυσικό δεν είναι να το δει σαν φόρτωμα; αν όμως το στείλεις σε κάποιον που λέτε και μια κουβέντα και βρίσκεστε που και που, δεν είναι το ίδιο.

Έχω κρατήσει παιδάκια στο σπίτι, αλλά είχα έστω μια υποτυπώδη σχέση με τους γονείς του. Όχι να μου στείλει το παιδί της μια άγνωστη...

Τι να σου πω. Για μένα δεν κάνει διαφορά. Αν το παιδάκι είναι φίλος του γιου μου, κάνουν παρέα και περνάνε καλά μαζί, δεν έχω πρόβλημα να το έχω στο σπίτι να παίξουν, άσχετα από το αν ξέρω τους γονείς του.

 

Μα θα έλεγες σε μια άγνωστη που δεν έχετε βρεθεί από κοντά, "να περάσω να σου αφήσω το παιδί γιατί έχω δουλειές (που δεν είχε)..."

Εγώ ίσως όχι, αλλά θα πληγωνόμουν το ίδιο αν ήθελαν τα παιδιά μας να παίξουν, εγώ έλεγα ΟΚ κι αυτή δεν άφηνε το δικό της να έρθει στο σπίτι μου.

 

Και εντάξει, πόσο άγνωστη πια είναι μια μητέρα με δύο παιδιά που μένει στην περιοχή μου και τα παιδιά μας πάνε μαζί σχολείο; Και πόσο θα τη γνωρίσω αν πάμε μαζί στο σινεμά;

Link to comment
Share on other sites

άχου, είχαμε ακριβώς το ίδιο θέμα κάποτε!! Κανονίζαν τα μικρά μεταξύ τους και μετά ερχόμουν σε δύσκολη θέση εγώ. Και είχα και το άλλο το μικρο απέναντι "να έρθω;", "γιατί να μην έρθω;", να έρθει τότε η τάδε (η κόρη μου), "γιατί να μην έρθει;" και "θα φύγετε, που θα πάτε;" και η δικιά μου να τα λέει όλα χαρτί και καλαμάρι!!!

Προσπάθησα να της εξηγήσω, να της λέω να μην κανονίζει, ότι δεν πρέπει να λέμε στους άλλους ακριβώς το πρόγραμμά μας, ότι έχω δουλειές και δεν μπορώ να έχω εδώ το ξένο κοριτσάκι, ότι δεν μπορεί να πάει μόνη της στο ξένο σπίτι (μου έλεγε έλα και εσύ) και γενικώς δεν έβγαζα άκρη! Κάποια στιγμή της έλεγα να μην βγαίνει στην αυλή, αλλά μετά αναθεώρησα. Δεν θα κρυβόμαστε κιόλας... Οπότε άλλαξα ρότα:

έβγαινε κανονικά έξω, αρνιόμουν κανονικότατα στο άλλο (ευγενικά αλλά ρητά) και αντιπρότεινα να κανονίσουμε να πάμε κάπου να είναι και οι γονείς της. Ποτέ δεν έγινε αυτό βέβαια. Την άφησα να έρθει 1-2 φορές στο σπίτι, έφυγε και η κάψα της δικιάς μου και ηρεμήσαν τα πράγματα.

 

 

Οπότε αυτό που προτείνω είναι 1) μην της απαγορεύεις να βγει στο μπαλκόνι γιατί αυτό θα κάνει τα πράγματα χειρότερα

2) θα λες στην κόρη σου ότι θέλεις να ακούσει και το άλλο και να ρίχνεις το μπαλάκι εκεί

(Δηλαδή. Ναι βεβαίως να έρθει η φίλη σου, αλλά όχι σήμερα γιατί έχω δουλειά ή θα φύγουμε. Εμείς μπορούμε την Παρασκευή στις 8. Δες αν μπορούν και οι γονείς σου και ελάτε). Να δεις ότι δεν θα έρθουν. Αν σου πουν να στην αφήσουν θα αρνηθείς ότι δεν μπορείς να αναλάβεις ευθύνη για ξένο παιδί. Θα πεις στην κόρη σου, εγώ τους κάλεσα αλλά δεν μπορούσαν. Δεν πειράζει θα κανονίσουμε άλλη φορά.

 

 

Το μπαλάκι πως το ρίχνεις;;; συγνώμη;;; αυτό δεν το έπιασα, με συγχωρείς πολύ αλλά είμαι σίγουρη ότι εάν πω στην μαμά του να έρθει θα έρθει, να το πάει παιδική χαρά δεν το πάει όμως;;; επίσης εάν της πω να πάμε σπίτι της θα το δεχθεί αλλά εγώ δεν θέλω;; τι να πω;;; αυτό είναι που με έχει προβληματίσει πολυ, εάν θέλεις το παιδί σου να παίξει το πας goodys, παιδική χαρά παιδότοπο, (πράγματα που τα πρότεινα, σημειωτεόν η παιδική χαρά είναι και τσάμπα μια και έχουμε και κρίση) δίνεις κάπου ένα ραντεβού αλλά αυτή ποτέ δεν μπορεί!!! πρότεινα να το συνοδέψει ο μεγάλος αδελφός που πάει έκτη και βγαίνει και μόνος του, ποτέ όμως!! γιατί τέτοια εμμονή με το σπίτι;;; εχθές η μικρή ρώταγε την κόρη μου εάν είναι όλα τα διαμερίσματα δικά μας (καλά μόνο του το σκέφτηκε αυτό;;;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το παιδί στην ηλικία αυτή, έχει δικαίωμα να έχει μία καλεσμένη φίλη της στο σπίτι. Έστω μία φορά. Εγώ δεν θα της χαλούσα την καρδιά γι αυτό, άσε που θα ησύχαζα για καιρό. Ένας καφές είναι, ένα χαλαρό απόγευμα, να παίξουν τα παιδιά και ... τελείωσε. Εννοείται ότι καλείς τη μαμά και το κοριτσάκι, ούτε το παιδί μόνο του, ούτε όλη την οικογένεια.

Δεν βλέπω κακό:oops:. Παιδιά είναι, έχουν ανάγκη και από κοινωνική ζωή της επιλογής τους, χωρίς να γίνεται κατάχρηση...

Εκεί ξεκαθαρίζεις και τη θέση σου στην άλλη μαμά: Δεν την αφήνω μόνη της, δεν αναλαμβάνω άλλα παιδιά.

Τώρα, αν η άλλη μαμά δεν μπορεί, δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Το εξηγείς στο παιδί και κάνεις .... υπομονή. Όλα τα παιδιά διαμαρτύρονται όταν δεν γίνεται το δικό τους...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι να γελάσουμε, το καλοκαίρι μας κάλεσε μια γιαγιά στο σπίτι της να παίξουμε με την εγγόνα της, sorry αλλά προσέφερε στην κόρη μου κουλουράκια με "ιστορική αξία" ευτυχώς την είχα ενημερώσει την μικρή μου (είχα της πληροφορίες μου) και δεν πήρε τίποτα, lol το παιδί σου δεν το αφήνεις έτσι, ο καθένας πως σκέφτεται δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν η άλλη μαμά δεν μπορεί, δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Το εξηγείς στο παιδί και κάνεις .... υπομονή. Όλα τα παιδιά διαμαρτύρονται όταν δεν γίνεται το δικό τους...

Αναρωτιέμαι η μαμάδες που δουλεύουν απόγευμα, πώς την παλεύουν; Και πώς εξηγούν στα παιδιά τους ότι είναι ανεπιθύμητα στα ξένα σπίτια επειδή η μαμά δεν είχε την τύχη να εργάζεται 7-3 ή 9-5 για να μπορεί να κάνει κοινωνικές σχέσεις τα απογεύματα;

 

Τα παιδάκια αυτά δεν μεγαλώνουν αντικοινωνικά ή παραπονεμένα; Δεν ξέρω, εγώ το έχω μεγάλο άγχος γιατί δύο ξαδέρφια μου που είχαν αντικοινωνικούς γονείς (δεν πήγαιναν ποτέ σε ξένα σπίτια και δεν έφερναν ποτέ φίλους στο σπίτι) μεγαλώνοντας έγιναν αντικοινωνικοί ενήλικες - και τώρα το ίδιο γίνονται και τα παιδιά τους.

 

Αν υπάρχει κάποια μαμά με μη-συμβατικό ωράριο εργασίας, θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη της. Ειδικά μαμάδες με μεγαλύτερα παιδάκια που έχουν δει τα αποτελέσματα του μοναχικού μεγαλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Για μένα δεν κάνει διαφορά. Αν το παιδάκι είναι φίλος του γιου μου, κάνουν παρέα και περνάνε καλά μαζί, δεν έχω πρόβλημα να το έχω στο σπίτι να παίξουν, άσχετα από το αν ξέρω τους γονείς του.

 

Τι να σου πω. Δεν θα αναλάμβανα την ευθύνη για ένα ξένο παιδάκι του οποίου τους γονείς δεν γνωρίζω καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι η μαμάδες που δουλεύουν απόγευμα, πώς την παλεύουν; Και πώς εξηγούν στα παιδιά τους ότι είναι ανεπιθύμητα στα ξένα σπίτια επειδή η μαμά δεν είχε την τύχη να εργάζεται 7-3 ή 9-5 για να μπορεί να κάνει κοινωνικές σχέσεις τα απογεύματα;

 

 

Μα τώρα πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι τα παιδάκια των οποίων οι μαμάδες δουλεύουν απόγευμα είναι ανεπιθύμητα;; Δεν έγραψα κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλάκι πως το ρίχνεις;;; συγνώμη;;; αυτό δεν το έπιασα, με συγχωρείς πολύ αλλά είμαι σίγουρη ότι εάν πω στην μαμά του να έρθει θα έρθει, να το πάει παιδική χαρά δεν το πάει όμως;;; επίσης εάν της πω να πάμε σπίτι της θα το δεχθεί αλλά εγώ δεν θέλω;; τι να πω;;; αυτό είναι που με έχει προβληματίσει πολυ, εάν θέλεις το παιδί σου να παίξει το πας goodys, παιδική χαρά παιδότοπο, (πράγματα που τα πρότεινα, σημειωτεόν η παιδική χαρά είναι και τσάμπα μια και έχουμε και κρίση) δίνεις κάπου ένα ραντεβού αλλά αυτή ποτέ δεν μπορεί!!! πρότεινα να το συνοδέψει ο μεγάλος αδελφός που πάει έκτη και βγαίνει και μόνος του, ποτέ όμως!! γιατί τέτοια εμμονή με το σπίτι;;; εχθές η μικρή ρώταγε την κόρη μου εάν είναι όλα τα διαμερίσματα δικά μας (καλά μόνο του το σκέφτηκε αυτό;;;)

 

Μήπως για οικονομικούς λόγους; ή επειδή θέλει να στο αφήνει χωρίς να έρχεται η ίδια;

 

Ρίχνεις το μπαλάκι λέγοντας ότι ναι να έρθεις αλλά μαζί με τη μαμά σου την τάδε μέρα. Είσαι σίγουρη ότι θα δεκτή την πρόσκληση η μαμά; Αν δεκτεί ας έρθει μια φορά δεν χάλασε ο κόσμος... Τώρα αν δεν μπορείς να την ανεκτείς καθόλου ή δεν θέλεις στο σπίτι, κάνεις την ίδια πρόσκληση για πλατεία.:P

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι η μαμάδες που δουλεύουν απόγευμα, πώς την παλεύουν; Και πώς εξηγούν στα παιδιά τους ότι είναι ανεπιθύμητα στα ξένα σπίτια επειδή η μαμά δεν είχε την τύχη να εργάζεται 7-3 ή 9-5 για να μπορεί να κάνει κοινωνικές σχέσεις τα απογεύματα;

 

Τα παιδάκια αυτά δεν μεγαλώνουν αντικοινωνικά ή παραπονεμένα; Δεν ξέρω, εγώ το έχω μεγάλο άγχος γιατί δύο ξαδέρφια μου που είχαν αντικοινωνικούς γονείς (δεν πήγαιναν ποτέ σε ξένα σπίτια και δεν έφερναν ποτέ φίλους στο σπίτι) μεγαλώνοντας έγιναν αντικοινωνικοί ενήλικες - και τώρα το ίδιο γίνονται και τα παιδιά τους.

 

Αν υπάρχει κάποια μαμά με μη-συμβατικό ωράριο εργασίας, θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη της. Ειδικά μαμάδες με μεγαλύτερα παιδάκια που έχουν δει τα αποτελέσματα του μοναχικού μεγαλώματος.

 

Υπάρχουν και τα σαββατοκύριακα. Τα απογεύματα της εβδομάδας δεν είναι πάντα κατάλληλα (δουλειές, δραστηριότητες, διάβασμα τα μεγαλύτερα).

Εμείς βγαίνουμε με τους φίλους του γιου μου τα σαββατοκύριακα (πρωί/μεσημέρι σε παιδική χαρά πάρκο και απόγευμα σε σπίτια).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...