Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΙΤΑΛΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ


Recommended Posts

Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει γράψει το παιδάκι του στο ιταλικό δημοτικό σχολείο της Scuola Italiana στα Α. Πατήσια. Σκεφτόμαστε να γράψουμε το παιδάκι μας φέτος στο αντίστοιχο νηπιαγωγείο και ήθελα να μάθω για το δημοτικό.

Ευχαριστώ!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει γράψει το παιδάκι του στο ιταλικό δημοτικό σχολείο της Scuola Italiana στα Α. Πατήσια. Σκεφτόμαστε να γράψουμε το παιδάκι μας φέτος στο αντίστοιχο νηπιαγωγείο και ήθελα να μάθω για το δημοτικό.

Ευχαριστώ!

 

Ciao Iride....

 

Θα ήθελα κι εγώ

-όταν έρθει η ώρα γιατί ακόμα είμαστε 3 χρονών-

να έγραφα την κόρη μου στην Ιταλική σχολή

 

γιατί είμαστε κι εμείς οικογένεια δίγλωσση

(η μαμά μου που την κρατάει είναι ιταλίδα και της έχει μάθει αρκετά ιταλικα)

 

αλλά με προβληματίζει πολύ η απόσταση (μένουμε κοντά στον Πειραιά)

και απ ότι έμαθα το δημοτικό δεν έχει σχολικό :-(

-έχει μόνο το νηπιαγωγείο-

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήγα και μου είπαν ότι σχολικό δεν υπάρχει καθόλου ούτε στο νηπιαγωγείο. Εμείς το Σεπτέμβρη πηγαίνουμε νηπιαγωγείο. Το ωράριο είναι 8-2. Εμείς μένουμε Γαλάτσι αλλά επειδή το σπίτι έτσι κι αλλιώς το νοικιάζουμε, ειλικρινά σκέφτομαι να μετακομίσουμε ακόμη πιο κοντά στο σχολείο αν πρόκειται τα παιδιά να πηγαίνουν για 13 χρόνια εκεί. Η δασκάλα του νηπιαγωγείου φέτος είναι μία καταπληκτική γυναίκα με πολλή όρεξη. Λίγο αυστηρή αλλά με την ορθή έννοια της λέξης. Έχω πολύ θετικό προαίσθημα, απλά θα ήθελα κάποια μαμά ή μπαμπάς να μου έλεγαν και τη γνώμη τους αν έχουν την εμπειρία του σχολείου.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησε οτι είναι ένα ιδιωτικό σχολείο όπως όλα τα άλλα που θα βρείς δηλαδή και καλούς και κακούς καθηγητές...

 

...και οτι θα κάνουν κάποια επιπλέον μαθήματα στα ιταλικά (που αυτό είναι που μετράει στην τελική!)

 

Εγώ την μοναδική εμπειρία που έχω

είναι απο την προσωπική μου αποφοίτηση εκεί

στο τμήμα cultura della lingua italiana (per stranieri)

 

Απο εκεί έχω πάρει επάρκεια και άδεια διδασκαλίας.

 

Πήγαινα 3 φορές την εβδομάδα τα απογεύματα

και είχα φάει μεγάλη ταλαιπωρία με την μετακίνηση με τον ηλεκτρικό.

 

Εγώ στην θέση σου θα τον πήγαινα...

ειδικά αφού μένετε κοντά!

 

Πιστεύω οτι θα το μετανοιώσεις εαν δεν τον πας!...

 

(Εδώ το ζαχαρώνω εγώ που μένουμε στην άλλη άκρη της πόλης!...

Εαν δεν εργαζόμουν θα σκεφτόμουν μέχρι και να την πήγαινα εγώ κάθε μέρα με το αμάξι)

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησε οτι είναι ένα ιδιωτικό σχολείο όπως όλα τα άλλα που θα βρείς δηλαδή και καλούς και κακούς καθηγητές...

 

...και οτι θα κάνουν κάποια επιπλέον μαθήματα στα ιταλικά (που αυτό είναι που μετράει στην τελική!)

 

Εγώ την μοναδική εμπειρία που έχω

είναι απο την προσωπική μου αποφοίτηση εκεί

στο τμήμα cultura della lingua italiana (per stranieri)

 

Απο εκεί έχω πάρει επάρκεια και άδεια διδασκαλίας.

 

Πήγαινα 3 φορές την εβδομάδα τα απογεύματα

και είχα φάει μεγάλη ταλαιπωρία με την μετακίνηση με τον ηλεκτρικό.

 

Εγώ στην θέση σου θα τον πήγαινα...

ειδικά αφού μένετε κοντά!

 

Πιστεύω οτι θα το μετανοιώσεις εαν δεν τον πας!...

 

(Εδώ το ζαχαρώνω εγώ που μένουμε στην άλλη άκρη της πόλης!...

Εαν δεν εργαζόμουν θα σκεφτόμουν μέχρι και να την πήγαινα εγώ κάθε μέρα με το αμάξι)

 

 

Ξέρεις τι, δεν κάνουν κάποια μαθήματα στα ιταλικά αλλά όλα! Ελληνικά κάνουν μόνο μία ώρα την ημέρα (γλώσσα, ιστορία, γεωγραφία τα βιβλία του ΟΕΔΒ). Όλα τα μαθήματα είναι στα ιταλικά σύμφωνα με το ιταλικό εκπαιδευτικό σύστημα. Αυτό που λες εσύ, τη sezione greca δηλαδή, δεν έχει δημοτικό παρά μόνο γυμνάσιο και λύκειο και είναι όντως ιδιωτικό με δίδακτρα 4000-5000 ευρώ το χρόνο και εκεί κάνουν κάποιες ώρες ιταλικά.

Εγώ θέλω να τον γράψω στη sezione italiana δηλαδή στο ιταλικό κρατικό σχολείο.

Σήμερα ξαναπήγα (4η φορά!) και μάλιστα πήρα και πρόσκληση για την ετήσια εορτή τους την 1η Ιουνίου με χορό μουσική και μπουφέ για να γνωριστώ και με άλλους γονείς.

Βρήκα και δύο τρεις γονείς έξω που περίμεναν τα παιδάκια τους (η μία έμενε Πειραιά!) και ήταν όντως πολύ ευχαριστημένοι με μόνο μειονέκτημα τη μη ύπαρξη σχολικού που τους αναγκάζει να κάνουν ολόκληρο άθλο κάθε μέρα που πηγαινοφέρνουν τα παιδιά τους, όπως λες και εσύ, από την άλλη άκρη της πόλης.

Σημ. Κι εγώ έχω το ίδιο δίπλωμα με έσένα. Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα μήπως αποφοιτήσαμε και μαζί!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρεις τι, δεν κάνουν κάποια μαθήματα στα ιταλικά αλλά όλα! Ελληνικά κάνουν μόνο μία ώρα την ημέρα (γλώσσα, ιστορία, γεωγραφία τα βιβλία του ΟΕΔΒ). Όλα τα μαθήματα είναι στα ιταλικά σύμφωνα με το ιταλικό εκπαιδευτικό σύστημα. Αυτό που λες εσύ, τη sezione greca δηλαδή, δεν έχει δημοτικό παρά μόνο γυμνάσιο και λύκειο και είναι όντως ιδιωτικό με δίδακτρα 4000-5000 ευρώ το χρόνο και εκεί κάνουν κάποιες ώρες ιταλικά.

 

Aααα, δεν το ήξερα αυτό!!! :shock:

(δεν το έχω ψάξει τόσο γιατί είναι μικρούλα ακόμα η κόρη μου)

 

Δηλαδή μόνο ιταλοί υπήκοοι μπορούν να πάνε στο δημοτικό ?

(ευτυχώς που της έχω βγάλει και ιταλική υπηκοότητα)

 

Εγώ θέλω να τον γράψω στη sezione italiana δηλαδή στο ιταλικό κρατικό σχολείο.

 

Δηλαδή η sezione italiana δεν έχει καθόλου δίδακτρα ???? :shock:

 

Σήμερα ξαναπήγα (4η φορά!) ...................

............................................................................

Βρήκα και δύο τρεις γονείς έξω που περίμεναν τα παιδάκια τους (η μία έμενε Πειραιά!) και ήταν όντως πολύ ευχαριστημένοι με μόνο μειονέκτημα τη μη ύπαρξη σχολικού που τους αναγκάζει να κάνουν ολόκληρο άθλο κάθε μέρα που πηγαινοφέρνουν τα παιδιά τους, όπως λες και εσύ, από την άλλη άκρη της πόλης.

 

Και πηγαινο-φέρνει δηλαδή η ίδια το παιδί της;

 

Eγώ δυστυχώς επειδή δουλεύω

-και ελπίζω να συνεχίσω να δουλεύω όταν θα έρθει η ώρα να πάει η κόρη μου σχολείο-

θα είναι ακατόρθωτο να την πηγαίνω!!...:(

 

Σημ. Κι εγώ έχω το ίδιο δίπλωμα με έσένα. Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα μήπως αποφοιτήσαμε και μαζί!

 

Σου απάντησα ;)

 

Εγώ επίσης για πολλές χρονιές ήμουν και στο Χριστουγεννιάτικο bazaar που γίνεται κάθε χρόνο στην ιταλική σχολή

(ήμουν στα Replay-Fila) :-D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο ιταλοί υπήκοοι μπορούν να πάνε στο δημοτικό ?

(ευτυχώς που της έχω βγάλει και ιταλική υπηκοότητα)

 

Από το σχολικό έτος 2009-2010 μπορούν όλοι οι υπήκοοι χωρών της Ε.Ε.

 

 

 

Δηλαδή η sezione italiana δεν έχει καθόλου δίδακτρα ????

 

Έχει πολύ χαμηλά. 1500 το χρόνο στον παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο, και 400 ευρώ το χρόνο δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο.

 

 

 

Και πηγαινο-φέρνει δηλαδή η ίδια το παιδί της; Απίστευτο αλλά ναι!

 

Κι εγώ σου απάντησα σε προσωπικό μήνυμα, συγνώμη δεν είχα δει το post σου.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ χαμηλά. 1500 το χρόνο στον παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο, και 400 ευρώ το χρόνο δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο.

 

Πάρα πολύ καλό θα έλεγα!!!

 

Δεν θα μπορούσαν άραγε να έβαζαν ένα μισθωμένο αυτοκίνητο

κάποιοι γονείς (μεταξύ τους) για να πηγαινοφέρνουν

πχ τα παιδιά κάποιων συγκεκριμένων περιοχών?

 

Τι πρόβλημα και αυτό!!....

 

Πάντως εαν μέναμε σε ενοίκιο θα το σκεφτόμουν κι εγώ σοβαρά να μετακόμιζα προς τα εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρώτησα κι εγώ. Φαίνεται ότι είναι τόσο πολύ διασκορπισμένα τα παιδιά και δεν μαζεύονται πολλα σε κάθε περιοχή.

Τι να πω? Ίσως από φέτος που θα έρχονται και έλληνες υπήκοοι να προστεθούν κάποια πράγματα. Θα σε ενημερώσω αν μάθω κάτι τέτοιο.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσεις να μου δώσεις πληροφορίες για το νηπιαγωγείο?

Ψάχνω στο διαδύκτιο και βρίσκω μόνο για το Γυμνάσιο -Λύκειο.

 

Εμείς δεν είμαστε ιταλικής καταγωγής,απλά αρέσουν σε μένα τόοοοοοοοοοοοσο πολύ.

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζιζέλ, νηπιαγωγείο και δημοτικό έχει μόνο το ιταλικό τμήμα όπου τα μαθήματα είναι στα ιταλικά και ακολουθείται το ιταλικό σύστημα με ιταλούς καθηγητές. Ελληνικά κάνουν μόνο μία ώρα την ημέρα, ως ξένη γλώσσα. Στη συνέχεια υπάρχει γυμνάσιο και λύκειο, πάντα με τον ίδιο τρόπο. Αυτό είναι το ιταλικό κρατικό σχολείο.

Υπάρχει (συστεγάζεται) και το ιδιωτικό ιταλικό σχολείο, όπου ακολουθείται το ελληνικό πρόγραμμα μαθημάτων και γίνονται και μαθήματα ιταλικών ως γλώσσα. Αυτό μάλλον ενδιαφέρει εσένα. Όμως δεν έχει ούτε νηπιαγωγείο, ούτε δημοτικό δυστυχώς και δεν ξέρω το λόγο.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν και ο γιος μου πηγαίνει σε άλλο δημοτικό σχολείο, ( Δ' Δημοτικου), άρχισα να σκέφτομαι την Ιταλική σχολή ως μια λύση για το Γυμνάσιο - Λύκειο.

Και μιλάω για το ελληνικό πρόγραμμα μαθημάτων.

 

Αν κάποιος γονέας έχει εμπειρία από την σχολή, θα με ενδιέφερε να μου την μεταφέρει....

«Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.»

Theodore Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να στείλετε όμως το παιδί σε ένα σχολείο που ακολουθεί ένα διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών? Θα μάθει δηλαδή την ιταλική γεωργραφία, την ιταλική ιστορία, την ιταλική λογοτεχνία κλπ. Και καλά, αν ο ένας γονιός είναι ιταλός (που και πάλι το βρίσκω λίγο παρακινδυνευμένο, μίας και το παιδί ζει στην ελλάδα), αν όμως είναι και οι δύο έλληνες?

Η ερώτησή μου είναι πραγματική γιατί παρατηρώ ότι όλο και περισσότεροι γονείς κάνουν την επιλογή αυτή.

 

Εννοείται ότι δεν αναφέρομαι στα ξενόγλωσσα σχολεία (πχ. ελληνοβρεττανικό, ελληνογερμανική, εράσμειο κλπ), που έχουν ελληνικά τμήματα και ακολουθούν το ελληνικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα η ιταλική σχολή έχει και ελληνικό πρόγραμμα σπουδών. Που σημαίνει οτι θα κάνει ό,τι κάνουν σε οποιοδήποτε άλλο ελληνικό σχολείο, αλλά θα κάνει ιταλικά΄και αγγλικά ως ξένη γλώσσα.

«Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.»

Theodore Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μα η ιταλική σχολή έχει και ελληνικό πρόγραμμα σπουδών. Που σημαίνει οτι θα κάνει ό,τι κάνουν σε οποιοδήποτε άλλο ελληνικό σχολείο, αλλά θα κάνει ιταλικά΄και αγγλικά ως ξένη γλώσσα.

 

όχι δεν εννοώ αυτό. Μιλάω για το δημοτικό που έχει μόνο ιταλικό τμήμα, αντίστοιχα η γαλλική σχολή στην Αγία παρασκευή, στο δημοτικό έχει μόνο γαλλικό τμήμα και τη γερμανική σχολή στο δημοτικό επίσης. Τα δημοτικά αυτά σχολεία είναι ιταλικά, γαλλικά και γερμανικά αντίστοιχα και τα παιδιά διδάσκονται ό,τι ένα ιταλάκι, γαλλάκι και γερμανάκι στη χώρα του.

Είναι αυτό που λέει η iride παραπάνω. Ρωτώ γιατί παρατηρώ ότι είναι αρκετά της μόδας. ήδη έχω μερικά παραδείγματα από τη γαλλική και γερμανική σχολή.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν εννοώ αυτό. Μιλάω για το δημοτικό που έχει μόνο ιταλικό τμήμα, αντίστοιχα η γαλλική σχολή στην Αγία παρασκευή, στο δημοτικό έχει μόνο γαλλικό τμήμα και τη γερμανική σχολή στο δημοτικό επίσης. Τα δημοτικά αυτά σχολεία είναι ιταλικά, γαλλικά και γερμανικά αντίστοιχα και τα παιδιά διδάσκονται ό,τι ένα ιταλάκι, γαλλάκι και γερμανάκι στη χώρα του.

Είναι αυτό που λέει η iride παραπάνω. Ρωτώ γιατί παρατηρώ ότι είναι αρκετά της μόδας. ήδη έχω μερικά παραδείγματα από τη γαλλική και γερμανική σχολή.

 

 

Εμείς δεν το αποφασίσαμε για μόδα! Δεν ήξερα καν ότι συνηθίζεται! Στο τμήμα του Φραντσέσκο που είναι πιο μεγάλα τα παιδάκια (Νηπιαγωγείο) έχει μόνο δίγλωσσα απ' ότι είδα μέχρι τώρα. Ο λόγος που το αποφασίσαμε είναι ότι, επειδή έχω σπουδάσει και εγώ Ιταλία (και ο άντρας μου Ιταλός), θέλω να έχω την ευκαιρία να δω πού ταιριάζουν περισσότερο τα παιδιά μου. Εκτιμώ πολύ το ιταλικό διδακτικό σύστημα και γνωρίζω και κάποιες δασκάλες του σχολείου (που τώρα έχουν συνταξιοδοτηθεί) οι οποίες μου μίλησαν πολύ καλά για αυτό. Επίσης, λόγω των επαφών μας με άλλα ζευγάρια που είχαν στείλει τα παιδάκια τους εκεί και έφτασαν να αποφοιτήσουν το Λύκειο, έμειναν κι αυτοί πολύ ευχαριστημένοι. Αν τα παιδιά μου (όπως δείχνει τουλαχιστον ο πρώτος) βρίσκονται καλά στο σχολείο και εγώ βλέπω καλά αποτελέσματα και σε επίπεδο γνώσεων και ως άνθρωποι που με ενδιαφέρει περισσότερο, θα συνεχίσουν εκεί. Στη συνέχεια (πρώτα ο Θεός) είναι πιο πιθανό να πάνε Ιταλία να σπουδάσουν, αλλά μπορούν και Ελλάδα (όπως το παιδάκι ενός φιλικού ζευγαριού, τελικά πέρασε σε ελληνικό πανεπιστήμιο).

Πάντως, πριν το αποφασίσω για το Νηπιαγωγείο, έκανα τη μικρή μου έρευνα. Πήγαινα κάθε μέρα στο σχολείο τον Ιούνιο και έβρισκα γονείς που περίμεναν τα παιδάκια τους. Τους ρωτούσα κι εγώ τους λόγους που το έγραψαν εκεί, γιατί είναι ευχαριστημένοι, περισσότερες πληροφορίες και μπορώ να πω ότι αυτά που άκουσα ενίσχυσαν τη θετική μου προδιάθεση.

Θα δούμε! Θα σας ενημερώνω όσους ενδιαφέρεστε!

Επεξεργάστηκαν by Iride
συντακτικό λάθος!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Κι εμείς λόγω ιταλού μπαμπά θα τον στείλουμε όταν έρθει η ώρα στην ιταλική σχολή, απ'την οποία αποφοίτησε ο μπαμπάς του. Πραγματικά μαθαίνουν γράμματα στο σχολείο αυτό και δεν χαρίζουν βαθμούς. Το καλό είναι ότι μαθαίνουν 3 γλώσσες (ιταλικά-ελληνικά-αγγλικά). Εγώ χτυπιόμουν με φροντιστήρια κι ιδιαίτερα. Ο άντρας μου δεν χρειάστηκε ποτέ ιδιαίτερα μαθήματα. Πέρασα κι εγώ μια χρονιά από το ελληνοιταλικό (τότε είχε και δημοτικό) αλλά λόγω απόστασης και χρημάτων δεν άντεξαν οι γονείς μου για επόμενη χρονιά και σταμάτησα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ενώ προσπαθούμε, τελικά ξεχνιόμαστε και μιλάμε κατά κύριο λόγο ελληνικά στο μικρό. Ελπίζω όταν αρχίσει να μιλάει να μπορεί να χειρίζεται και τις δύο γλώσσες γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να παρακολουθήσει μετά στο σχολείο. Iride εσείς μιλάτε και στις 2 γλώσσες στα παιδιά σας;

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από νεογέννητα τους μιλούσε μόνο και αποκλειστικά ο κάθε ένας στη δική του γλώσσα. Μιλάνε και τις δύο γλώσσες τώρα. Αν επιτρέπεις μία συμβουλή, καλύτερα να κάνετε μία εντονότερη προσπάθεια από τώρα (δεν ξέρω πόσων χρονών είναι το μικρούλι σας) να του μιλά ο καθένας στη γλώσσα του. Έτσι θα τις μιλήσει και τις δύο. Πάντως το νηπιαγωγείο (μέχρι τώρα) τον έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο το γιο μου. Τα παιχνίδια είναι τόσο διαφορετικά από ό,τι είχε συνηθίσει μέχρι τώρα, έχει βιβλιοθήκη σε κάθε τάξη, τα βιβλία είναι μέρος της ημέρας, απλώνεις το χέρι και τα παίρνεις. Έχει γωνιές γωνιές η τάξη με δραστηριότητες, έχει αντικείμενα σπιτιού όπου μαθαίνουν πώς θα συμπεριφέρονται στο σπίτι, έχει φυσικά και τη γωνιά των γραμμάτων, αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν εστιάζονται μόνο στην εκμάθηση της γλώσσας ή της αριθμητικής, αλλά όλων των στοιχείων που απαρτίζουν τον άνθρωπο. Τουλάχιστον έτσι μου έδωσαν να καταλάβω τον Ιούνιο που πήγα για πληροφορίες και με έβαλαν μέσα στην τάξη. Είμαι και λίγο επιφυλακτική, τώρα αρχίσαμε εμείς, περιμένω κι όλας να τα δω όλα αυτά στην πράξη.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Aχ να ήξερες πόσες φορές βάζω πόστα στον άντρα μου γι'αυτό το θέμα... Βλέπεις εμένα μεγάλωσε Ελλάδα ο σύζυγος και στο σπίτι μιλούσαν ελληνικά. Πάντως δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα προσαρμογής στο σχολείο.

Καθημερινά όμως του γκρινιάζω να μιλάει στο μικρό ιταλικά, όλο ξεχνιέται... Δεν βοηθάει και το γεγονός ότι εγώ δεν έχω και κάνα φοβερό επίπεδο στη γλώσσα... Προσπαθώ όμως κι εγώ όσο μπορώ, γιατί δεν θέλω να αντιμετωπίσει ζόρια και να του δημιουργηθούν κενά όταν ξεκινήσει το σχολείο. Να μας κρατάς ενήμερες για το πως πάνε τα πράγματα στο σχολείο!

 

ΥΓ Συγγνώμη, έχει και παιδικό σταθμό;;; Iride μπορείς να το σιγουρέψεις για να πάω να ρωτήσω;;;

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει και παιδικό σταθμό. Δέχονται παιδάκια από 3 ετών και άνω. Στο σταθμό οι δασκάλες είναι ιταλίδες και μιλάνε μόνο ιταλικά. Τα παιδάκια μεταξύ τους βέβαια μιλάνε και ελληνικά. Οι δασκάλες όμως είναι ιταλίδες και παραμένουν 3 ή 4 χρόνια στο σχολείο, μετά από τα οποία αλλάζουν και έρχονται άλλες. Μέχρι στιγμής φαίνονται όλα καλά. Στη συνέχεια θα σας ενημερώνω.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπερα!

Μηπως γνωριζει καποιος ποσο ειναι τα διδακτρα για την 1η Γυμνασιου του ιδιωτικου σχολειου της Ιταλικης σχολης???

 

νομιζω γυρω στα 3000 με 3500 μας ενδιαφερει κι εμας ξενερωνω με την ελλειψη σχολικου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...