Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα πρέπει ό,τι τρώνε να είναι πάντα θρεπτικό?


Recommended Posts

Έχω αυτήν την απορία κατα πόσο κάθε γεύμα των παιδιών άνω του έτους πρέπει να είναι θρεπτικό και πλούσιο σε βιταμίνες κτλ.... ή είναι αρκετό μόνο το να χορταίνει την πείνα του το παιδί. Για παράδειγμα, είναι καλό μέσα στην ημέρα να τρώει και τοστάκια, κεκάκια (σπιτικά), σκέτο ψωμάκι, ζυμαρικά ή σκέτο ρυζάκι ή κρεμούλα αραβοσίτου ή είναι κενές τροφές που δεν προσφέρουν τίποτα αφού όλα τα παραπάνω δεν έχουν ούτε σίδηρο, ούτε τις βιταμίνες που χρειάζεται.

Προς θεού, δεν αναφέρομαι σε κενές τροφές και θερμίδες από γαριδάκια και μπισκότα κτλ..... αλλά από τροφές όπως τις παραπάνω που χορταίνουν μεν αλλά δεν έχουν την ίδια διατροφική αξία π.χ.με τα φρούτα ή με το αυγό ή με το κρέας (το οποίο η δικιά μου ούτε να το μυρίσει) ή τα λαχανικα ή το γιαούρτι.

Αν και πιστεύω ότι το καλύτερο θα είναι να υπάρχει μια ισορροπία αναρωτιέμαι εσείς τι δίνετε στα παιδάκια σας καθ όλη την διάρκεια της ημέρας για φαγητό.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω αυτήν την απορία κατα πόσο κάθε γεύμα των παιδιών άνω του έτους πρέπει να είναι θρεπτικό και πλούσιο σε βιταμίνες κτλ.... ή είναι αρκετό μόνο το να χορταίνει την πείνα του το παιδί. Για παράδειγμα, είναι καλό μέσα στην ημέρα να τρώει και τοστάκια, κεκάκια (σπιτικά), σκέτο ψωμάκι, ζυμαρικά ή σκέτο ρυζάκι ή κρεμούλα αραβοσίτου ή είναι κενές τροφές που δεν προσφέρουν τίποτα αφού όλα τα παραπάνω δεν έχουν ούτε σίδηρο, ούτε τις βιταμίνες που χρειάζεται.

Προς θεού, δεν αναφέρομαι σε κενές τροφές και θερμίδες από γαριδάκια και μπισκότα κτλ..... αλλά από τροφές όπως τις παραπάνω που χορταίνουν μεν αλλά δεν έχουν την ίδια διατροφική αξία π.χ.με τα φρούτα ή με το αυγό ή με το κρέας (το οποίο η δικιά μου ούτε να το μυρίσει) ή τα λαχανικα ή το γιαούρτι.

Αν και πιστεύω ότι το καλύτερο θα είναι να υπάρχει μια ισορροπία αναρωτιέμαι εσείς τι δίνετε στα παιδάκια σας καθ όλη την διάρκεια της ημέρας για φαγητό.

Το θέμα είναι γενιά η διατροφή του παιδιού να είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά, χωρίς αυτό να κρίνεται από μία ημέρα ή μία χρονική περίοδο. Φυσικά, καλό είναι να τρώει αυγό, ψάρι, κρέας, όσπρια και γαλακτοκομικά. Ωποσδήποτε, θα υπάρξουν και μέρες που θα είναι άκεφο και δε θα φάει πολύ. Εγώ γενικά φροντίζω πέρα από τα κανονικά γεύματά του να του δίνω και μικρά γεύματα που περιέχουν τα παραπάνω που λες, ψωμί, μπισκοτάκια, μαύρη σοκολάτα, φρούτα, γιαούρτι και γενικά ό,τι τρώμε και εμείς στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δίνω εκτός από τα βασικά γεύματα μικρά ενδιάμεσα πολύ απλά γιατι η κόρη μου μου το ζητάει. Δεν τολμάω να φάω το ο,τιδήποτε χωρίς να μου ζητήσει επίμονα να φάει και αυτή. Επειδή ομως μπορει αυτό που τρώω εγώ εκείνη να μην μπορει ή να μην πρεπει να το φάει την ξεγελάω με λίγο ψωμάκι, μπισκότο, ρυζογκοφρέτα, τοστ. Το θέμα όπως είπε και η pbx παραπάνω είναι να έχουν γενικότερα μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή. Καμιά φορά θα κάνουμε και καποια ατασθαλία δηλ. της έδωσα να δοκιμάσει λίγο παγωτό και φυσικά ξετρελλαθηκε. Αυτό όμως σπάνια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δίνω εκτός από τα βασικά γεύματα μικρά ενδιάμεσα πολύ απλά γιατι η κόρη μου μου το ζητάει. Δεν τολμάω να φάω το ο,τιδήποτε χωρίς να μου ζητήσει επίμονα να φάει και αυτή. Επειδή ομως μπορει αυτό που τρώω εγώ εκείνη να μην μπορει ή να μην πρεπει να το φάει την ξεγελάω με λίγο ψωμάκι, μπισκότο, ρυζογκοφρέτα, τοστ. Το θέμα όπως είπε και η pbx παραπάνω είναι να έχουν γενικότερα μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή. Καμιά φορά θα κάνουμε και καποια ατασθαλία δηλ. της έδωσα να δοκιμάσει λίγο παγωτό και φυσικά ξετρελλαθηκε. Αυτό όμως σπάνια.

Εγώ δεν τον ξεγελάω εύκολα και γλυκά τρώει μιας και τον έχει κακομάθει η γιαγιά και ο παππούς. Βέβαια κάπου κάπου χρειάζονται οι ατασθαλίες αλλά με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η γιαγιά και ο παππούς!!!Πάντα τα δικά τους θα κάνουν ο,τι και να τους λες!!! Ανάλατα λέω εγώ δώστου αλατισμένα αυτοί, ευτυχώς της μαγειρεύουν αραιά και που...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα γενικά είναι ολιγόφαγη.

Πέρα από τη φρουτόκρεμα, το μεσημεριανό που ποικίλει σε κρέας, ψάρι, όσπρια, χορταρικά, λαχανικά, και το απογευματινό που μπορεί να είναι γιαούρτι ή φαρίν λακτέ, δεν ζητάει ενδιάμεσα άλλα πράγματα.

Καμιά φορά "ζηλεύει" αυτό που τρώμε εμείς, π.χ. μια φέτα ψωμί, ένα κουλουράκι, μια φέτα τυρί, ένα μικρό σοκολατάκι, αλλά ποτέ δεν θα το φάει ολόκληρο. Μάλλον θα το μασουλήσει λίγο για τη γεύση.

Χτες π.χ. ήθελε να φάει γύρο! Της έδωσα ένα κομματάκι, το έβαλε στο στόμα, ξετρελλάθηκε με την αλμύρα του κρέατος μάλλον, και μετά το έφτυσε.

Καλό είναι πάντως να μην τρώνε συνέχεια κάτι. Να μάθουν σε ένα συγκεκριμένο μοντέλο διατροφής. Ο παιδίατρος μου είπε καθόλου γλυκά και σοκολάτες μέχρι τα 3 σχεδόν.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...
Για παράδειγμα, είναι καλό μέσα στην ημέρα να τρώει και τοστάκια, κεκάκια (σπιτικά), σκέτο ψωμάκι, ζυμαρικά ή σκέτο ρυζάκι ή κρεμούλα αραβοσίτου ή είναι κενές τροφές που δεν προσφέρουν τίποτα αφού όλα τα παραπάνω δεν έχουν ούτε σίδηρο, ούτε τις βιταμίνες που χρειάζεται.

Το κακό είναι ότι όλα αυτά περιέχουν κυρίως υδατάνθρακες, οι οποίοι περιέχονται και στις κρέμες δημητριακών που αποτελούν τουλάχιστον ένα γεύμα ημερησίως. Σε μεγάλες ποσότητες οι υδατάνθρακες (και όχι τόσο τα λίπη) προκαλούν την παχυσαρκία.

Δεν είναι καλυτερο ένα κομματάκι αγγούρι ή καρότο ή μαρουλάκι ή φρούτο ή κάτι τέτοιο που μπορεί το παιδί να κρατάει και να τρώει;

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Κι εμένα με έχει απασχολήσει και με απασχολεί το ζήτημα της διατροφής της μικρής μου. Πιστεύω πως ο καλύτερος τρόπος να μάθει το παιδί μας να τρώει υγιεινές τροφές είναι να βλέπει εμάς τους γονείς να τις καταναλώνουμε. Έτσι προσπαθώ να ελέγχω αυτά που τρώμε γενικά σαν οικογένεια, δηλαδή πολλά φρούτα, λαχανικά, πάντα σαλάτα να συνοδεύει τα γεύματα μας, γλυκά κυρίως σπιτικά, όχι αναψυκτικά. Επίσης, έχω διαβάσει ότι αυτά που είναι υγιεινά για τους ενηλίκους δεν σημαίνει ότι είναι υγιεινά και για τα παιδιά μας, π.χ. γάλα και γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά, τροφές με υποκατάστατα ζάχαρης. Η διατροφή της μικρής αυτή τη στιγμή περιλαμβάνει φρούτα, τα οποία πλέον τα θέλει κομμένα σε κομμάτια, όχι αλεσμένα, κρέμα ή γιαούρτι παιδικό, κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, λαχανικά, ζυμαρικά, τοστάκια με κασέρι και γαλοπούλα. Μου αρέσει να της δίνω να δοκιμάζει νέες γεύσεις, απλά για την εμπειρία της δοκιμής (αυτό μου το σύστησε και ο παιδίατρος μας). Της έχω δώσει να δοκιμάσει σοκολάτα, παγωτό, ακόμα και πατατάκι, χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι της τα δίνω κάθε μέρα! Όταν φτιάχνω κέηκ και βάζω να φάω εγώ, πάντα της δίνω να δοκιμάσει. Γενικά δεν μου αρέσουν οι απαγορεύσεις, γιατί θεωρώ ότι τα απαγορευμένα φαγητά είναι πάντα και τα πιο ελκυστικά;)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

Εγώ γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τη διατροφή της μικρής. Το μεσημεριανό μας αποτελείται αποκλειστικα απο κρέας μοσχάρι ή κοτόπουλο το οποίο το τρώει μόνη της με το χέρι. Έχει περίπου 3 μήνες τώρα πλέον που αρνείται να φάει οτιδήποτε άλλο όπως πχ πατάτα, καρότο, φασολάκια κτλπ. Έχω φρικάρει εντελώς. όταν δεν έχει κρέας να φάει, πλακώνει το ψωμί και φυσικά συνέχεια ζητάει να φάει καθώς δε χωρταίνει. Το πρωι μπανάνα και που και που τρώμε και λίγη κρέμα ή γιαούρτι. καθώς επίσης δεν τρώει τίποτα με το κουτάλάκι. Δεν μπορέις να την ταίσεις στο στόμα.....

αχχχχχχχ!

Happiness lies in your own hands....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια!

Εγώ γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τη διατροφή της μικρής. Το μεσημεριανό μας αποτελείται αποκλειστικα απο κρέας μοσχάρι ή κοτόπουλο το οποίο το τρώει μόνη της με το χέρι. Έχει περίπου 3 μήνες τώρα πλέον που αρνείται να φάει οτιδήποτε άλλο όπως πχ πατάτα, καρότο, φασολάκια κτλπ. Έχω φρικάρει εντελώς. όταν δεν έχει κρέας να φάει, πλακώνει το ψωμί και φυσικά συνέχεια ζητάει να φάει καθώς δε χωρταίνει. Το πρωι μπανάνα και που και που τρώμε και λίγη κρέμα ή γιαούρτι. καθώς επίσης δεν τρώει τίποτα με το κουτάλάκι. Δεν μπορέις να την ταίσεις στο στόμα.....

αχχχχχχχ!

τι ηλικια εχετε?για να καταλαβω θελει μονο κρεας να τρωει και οχι λαχανικα?

Link to comment
Share on other sites

είναι τώρα 18 μηνών. Ενώ αρχικά έτρωγρ και καροτάκι και πατατούλε...και αν μη τι άλλο μπορούσα να την ταίσω και με το κουταλάκι..τώρα αρνείται πεισματικά να ανοίξει το στόμα της. και αν της βάλω κάτι με το ζόρι το φτήνει αμέσως.

Θέλει να τρώει με τα χεράκια της και μονο του γούστου της. δηλαδή, κρεατάκι βραστό μοσχαρινό και κοτόπουλο.

όλα τα άλλα τα πετάει κάτω.

Happiness lies in your own hands....

Link to comment
Share on other sites

είναι τώρα 18 μηνών. Ενώ αρχικά έτρωγρ και καροτάκι και πατατούλε...και αν μη τι άλλο μπορούσα να την ταίσω και με το κουταλάκι..τώρα αρνείται πεισματικά να ανοίξει το στόμα της. και αν της βάλω κάτι με το ζόρι το φτήνει αμέσως.

Θέλει να τρώει με τα χεράκια της και μονο του γούστου της. δηλαδή, κρεατάκι βραστό μοσχαρινό και κοτόπουλο.

όλα τα άλλα τα πετάει κάτω.

 

Πολλές έρευνες έδειξαν ότι τα βρέφη και τα νήπια ξέρουν να ισοζυγίζουν από μόνα τους το διαιτολόγιό τους. Για να θέλει μόνο κρέας πολύ πιθανόν αυτό να χρειάζεται. Δε σημαίνει ότι θα τρώει σε όλη της τη ζωή μόνο κρέας. Αυτό το έζησα και με το δικό μου μωράκι. Για ένα μήνα δε δεχόταν να φάει τίποτα άλλο παρά γιαούρτι. Το κρέας δε ούτε να το μυριστεί. Δεν τον πίεσα. Μια μέρα έτρωγα σούπα από μοσχάρι και τραβούσε να δοκιμάσει. Από κείνη την μέρα κάθεται κανονικά στο τραπέζι με τους υπόλοιπους και τρώει ό,τι τρώμε (φυσικά προσέχουμε τι τρώμε :D) με τεράστια όρεξη. Αυτό μου έγινε μάθημα, ότι ήξερε ακριβώς τι ήθελε.

Εχω τη γνώμη ότι ειδικά στο φαγητό είναι λάθος να τρώνε κάτι με το ζόρι γιατί έτσι δημιουργούνται οι αντιπάθειες και τότε το παιδί δε λειτουργεί ενστικτωδώς αλλά συναισθηματικά και μπορεί να χάσει τον προσανατολισμό του.

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...