Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίμα στο γ΄τρίμηνο


Recommended Posts

Άς το γράψω κ εδώ μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε!

Προχθες το πρωί είδα λίγο αίμα κ αμέσως μετά ένα μεγάλο πήγμα καφεκόκκινο (σόρυ για την περιγραφή). Παίρνω το γιατρό κ πάω κατευθείαν στην κλινική όπου προτού κάνω υπέρηχο με προετοιμάζει ότι μπορεί να γεννήσω αφού ανησύχησε για αποκόλληση. Τελικά στον υπέρηχο δεν φάνηκε αποκόλληση (αν κ θα πρεπε να ναι μεγάλη μου πε για να φανεί) κ το πιο πιθανόν΄είναι ότι οφείλονταν στο γλωσσίδιο του πλακούντα που προσφύει στον τράχηλο. Έκανα ενέσεις κορτιζόνης, έμεινα χθες το βράδυ μέσα, κάναμε 4 καρδιοτοκογραφήματα όπου φάνηκαν λίγες συσπάσεις, αλλά ευτυχώς γλύτωσα τον ορό κ θα πάρω prepar σε χάπι. Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει αυτό που διάβασα ότι το χάπι αυτό που παρεμπιπτόντως οι οδηγίες είναι στα ισπανικά, έχει αντένδειξη με την κορτιζόνη όπως διάβασα κάπου.

Περιττό να πω ότι με έχει φάει το άγχος πλέον όχι για το αν γεννήσω πρόωρα αλλά μήπως συμβεί κάτι με το μωρό κ δεν το καταλάβω, αφού αυτό που έγινε ήταν τελείως ξαφνικό,χωρίς πόνους κ χωρίς εγώ τουλάχιστον να καταλαβαίνω συσπάσεις! :( Πιστεύετε ότι μπορεί να συμβεί πχ μια αποκόλληση κ να μην τρέφεται το έμβρυο κ να μην έχω συμπτώματα, να μην καταλάβω τίποτα;; Η αλήθεια είναι ότι από προχθές που έγινε αυτό δεν το αισθάνομαι όσο πριν.

Και μία συμβουλή. Οι μαίες μου είπανε ότι όντως δεν πρέπει να πιάνουμε την κοιλιά για να αποφεύγονται οι συσπάσεις!

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως είχε κάνει μαμουνιές με το ήμισυ πρίν?

 

Στο λέω γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχα δεί και εγώ λίγο αίμα στον 6ο και την προηγούμενη μέρα είχα κάνει σεξ και τελικά ήταν μύκητες. Το μωράκι μου βγήκε μια χαρά και στην ώρα της.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν απαγορευμένο το άθλημα!

Μόνο που δεν ήταν απλά αίμα, αλλά κ ένα μεγάλο κομμάτι αν καταλαβαίνεις...

Ας ελπίσω να μην ήταν αποκόλληση!

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

NITA ακριβως το ιδιο πραγμα εχω κι εγω τις τελευταιες 2 1/2 εβδομαδες(αιμα καφεκοκκινο και κατι βλενες με κομματια). Ο γιατρος μου εκανε ενεσεις κορτιζονης για να προλαβουμε το οτιδηποτε και δεν νοσηλευτηκα καν. Το μονο που μου ειπε ο γιατρος μου, υστερα απο μια σειρα εξετασεων που εκανα, οτι ολες οι ενδειξεις ειναι πιθανη αντιδραση του οργανισμου μου στον επερχομενο τοκετο και οτι καλο ειναι να συμπληρωθουν οι 36 εβδομαδες κυησης για να μην χαρακτηριστει το νινακι μου ως πρωορο. Τωρα ειμαι 35 και 4 και απο την Κυριακη που θα ειμαι 36 θα κοψω τα trofocard και απο κει και περα οτι ηθελε προκυψει. Παντως κι εμενα μου ειχε κολλησει οτι δεν ακουγα το μωρακι μου το ιδιο οπως πριν. Μαλλον αυτο συμβαινει απο το αγχος μας. Παντως αν συνεχιζεις να αισθανεσαι ανασφαλεια για τις κινησεις ςνημερωσε τον γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ, με καθησύχασες λίγο. Βέβαια εσένα είναι κ μεγαλύτερο κ ίσως γι αυτό δεν κινείται πολύ. Εγώ δεν ξαναείδα αίμα παρά λίγο καφέ που μάλλον είναι από κείνη τη μέρα. Παίρνω πρεπάρ κ ινσουλίνη καθώς ανέβηκε κ το σάκχαρο με τις κορτιζόνες. Πάντως χθες έστειλα τον άντρα μου να μου πάρει τον υπέρηχο για το σπίτι. Και μέχρι να έρθει άρχισε να κουνιέται λιγάκι! Μάλλον το άγχος θα είναι που λες κ συ, δεν εξηγείται!

Κι εσένα δηλ. δεν σου είπαν για αποκόλληση; Από που να προέρχονται αυτά τα κομμάτια με αίμα; :roll:

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον απο την προετοιμασια που κανει ο τραχηλος για τον επερχομενο τοκετο. Αυτο ειναι το πιθανοτερο κατα το γιατρο μου εφ οσον δεν βρισκει κατι αλλο υστερ απο ολες τις εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...