Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παρανυχιδα και πυον


Recommended Posts


Διαφημίσεις


τελικα πηρα την παιδιατρο και μου ειπε αν μπορω να το ζουληξω λιγο να φυγει το πυον και να του βαλω μπεταντιν και μια αλοιφουλα!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Panoula μου και εγώ θα συμφωνήσω με την γιατρό σου! Σου το λέω γιατί είμαι νοσηλεύτρια! Μπορείς επίσης να το καθαρίσεις με οξυζενέ και μετά να του βάλεις μπεταντιν με μια γαζούλα! Αν δείς ότι δεν υποχωρεί το οίδημα - κοινώς πρήξιμο στο σημείο της φλεγμονής απλά πας στην γιατρό σου να το εκτιμήσει! Αλλαγές μπορείς να κάνεις Πρωι- βράδυ ( Πρώτα οξυζενέ και μετά με μπεταντίν χρησιμοποιώντας αποστειρωμένες γαζούλες γιατί με το βαμβάκι μένουν ίνες στο σημείο της βλάβης):wink:

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπιζα συχνά αυτό το πρόβλημα σαν παιδί. Αν βγάλεις το πύον και το καθαρίσεις θα πονάει πολύ λιγότερο και θα αναρρώσει γρήγορα. Αν το πύον είναι πολύ βαθιά και δεν μπορείς να το βγάλεις καλύτερα να το κάνει ο γιατρός. Η λύση που βρήκα για να μην το ξαναπάθω ήταν να βάζω ένα πολύ μικρό κομμάτι βαμβάκι κάτω από το νύχι κάθε φορά που έκοβα το νύχι ώστε να μην πληγώσει το δέρμα η γωνία του νυχιού. Από τότε που το έκανα δεν το έχω ξαναπάθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!

και μεις το παθαμε πρόσφατα γιατί ο γιος μου εχει το κακό συνήθειο να τρώει ΚΑΙ τα νύχια των ποδιών του. πιο συγκεκριμένα, το έχει παθει στο μεγάλο δάκτυλο του ποδιού του, είχε πρηστεί απίστευτα, γεμάτο πύον, το έσπασα με βελόνα αποστειρωμένη,βγήκε όλο το πύον, έβαλα μπεταντίν και ορούς, αλλά ο γιατρός μου είχε συστήσει να πάρει αντιβίωση γιατι υπήρχει φόβος για σταφυλόκοκο. καλύτερα λοιπόν να εκτιμήση την κατάσταση ο παιδίατρός σας. εμένα πάντως δεν έβαλε μυαλό και πάλι το ξανάφαγε, βγήκε η παρανυχίδα και γεμίσαμε πύον πάλι..:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...