Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτωματα εμφυτευσης μετα την εμβρυομεταφορα


Recommended Posts

Κορίτσια, τη βοήθειά σας! Έκανα σήμερα εξέταση χοριακής (δεν κρατήθηκα, όπως ήταν αναμενόμενο!) και μόλις μου έστειλαν το αποτέλεσμα, είναι 79,79 IU/L! Είμαι στην δωδέκατη ή ενδέκατη ημέρα, αναλόγως εάν μετράμε από την ημέρα της εμβρυομεταφοράς ή από την επόμενη! Έχω μεγάλη αγωνία γιατί σκέφτομαι μήπως έκανα την εξέταση νωρίς και επηρεάζει το αποτέλεσμα η pregnyl. Δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τον γιατρό μου σήμερα και αυτή την στιγμή δεν έχω την ψυχραιμία να αξιολογήσω το αποτέλεσμα μόνη μου!

 

Όσο μπορώ να το αξιολογήσω, χοριακή πάνω από 0 , σημαίνει εγκυμοσύνη. Άρα, σε πρώτη φάση συγχαρητήρια!!! Από εκεί και πέρα, η αγωνία δεν σταματάει, γιατί έχει σημασία ο ρυθμός αύξησης της χοριακής τις επόμενες ημέρες. Όταν επικοινωνήσεις με το γιατρό σου, σίγουρα θα σε στείλει για επανάληψη της χοριακής. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο..να δεις τη χοριακή σου να ..εκτοξεύεται!!!!!!! Καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τα καλα σου λογια, Natil! Χρονια πολλα κιολας μερες που ειναι! Μακαρι ο καινουργιος χρονος να φερει ευχαριστα νεα σε ολες οσες περιμενουμε κατι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε...

Εμένα βέβαια ο χρόνος δεν με βρήκε με ευχάριστα νέα.... Το αίμα συνεχιζόταν πήγα επανέλεγχο χοριακής που δυστυχώς είχε αρχίσει να πέφτει και στις 31/12 κάναμε και υπέρηχο.... Είδαμε έναν σάκο χαμηλά στην μήτρα, κοντά στον τράχηλο και έναν ακόμα λίγο πιο πάνω, πιο μικρό....

Οπότε πάμε για νέα προσπάθεια με την περίοδο του Φεβρουαρίου.

 

Έχει κάνει καμιά σας εξετάσεις για θρομβοφιλία?

Μου είπε ο γιατρός ότι καλό είναι να τις κάνω να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε...

Εμένα βέβαια ο χρόνος δεν με βρήκε με ευχάριστα νέα.... Το αίμα συνεχιζόταν πήγα επανέλεγχο χοριακής που δυστυχώς είχε αρχίσει να πέφτει και στις 31/12 κάναμε και υπέρηχο.... Είδαμε έναν σάκο χαμηλά στην μήτρα, κοντά στον τράχηλο και έναν ακόμα λίγο πιο πάνω, πιο μικρό....

Οπότε πάμε για νέα προσπάθεια με την περίοδο του Φεβρουαρίου.

 

Έχει κάνει καμιά σας εξετάσεις για θρομβοφιλία?

Μου είπε ο γιατρός ότι καλό είναι να τις κάνω να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

κοπελα μου χρονια πολλα κ καλη χρονια! ευχομαι η νεα χρονια να σου φερει αυτο που σου στερησε η προηγουμενη! ευχομαι ολα να κυλισουν ομαλα κ να μην εχεισ αλλα τρεχαματα! εξετασεις θρομβοφιλιας δεν εχω κανει, δεν χρειαστηκε κ ευχομαι να μην χρειαστει!!!

 

Starberry Vine συγχαρητηρια για το αποτελεσμα. ολα θα πανε καλα, πιστεψετο!,,, οι επαναληπτικες χοριακες σου διπλασιαζονται?αυτο βασικα εχει τωρα σημασια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ioanna_io και ο δικός μου γιατρός είχε συστήσει έλεγχο θρομβοφιλίας. Έκανα τις εξετάσεις σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο και όχι στο δημόσιο νοσοκομέιο που μου είχε συστήσει (ιπποκράτειο), διότι ρβ θα μου έδιναν μετά από έναν μήνα και τα αποτελέσματα θα ήταν έτοιμα έναν μήνα αργότερα. Το κόστος ήταν περίπου 600 ευρώ. Θα έλεγα να πάρεις 2-3 προσφορές, οι τιμές είναι κυμαινόμενες. Κάποιες εξετάσεις γράφονται από αιματολόγο στο βιβλιάριο, όχι όμως οι πιο ακριβές. Τουλάχιστον έτσι έγινε στην δική μου περίπτωση. Εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να φέρει γρήγορα ευχάριστα νέα και την πιο γλυκιά ανατροπή!

 

Elenifk έκανα πρώτη επαναληπτική χοριακή την Παρασκευή (13η ημέρα - 208,4). Μίλησα με τον γιατρό μου και θα κάνω δεύτερη επαναληπτική την Τετάρτη και υπέρηχο την Παρασκευή. Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά! Μακάρι το 2015 να δώσει υγεία, τύχη, δύναμη και ζουμπουρλούδικες εκπλήξεις σε όλες μας! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ioanna_io και ο δικός μου γιατρός είχε συστήσει έλεγχο θρομβοφιλίας. Έκανα τις εξετάσεις σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο και όχι στο δημόσιο νοσοκομέιο που μου είχε συστήσει (ιπποκράτειο), διότι ρβ θα μου έδιναν μετά από έναν μήνα και τα αποτελέσματα θα ήταν έτοιμα έναν μήνα αργότερα. Το κόστος ήταν περίπου 600 ευρώ. Θα έλεγα να πάρεις 2-3 προσφορές, οι τιμές είναι κυμαινόμενες. Κάποιες εξετάσεις γράφονται από αιματολόγο στο βιβλιάριο, όχι όμως οι πιο ακριβές. Τουλάχιστον έτσι έγινε στην δική μου περίπτωση. Εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να φέρει γρήγορα ευχάριστα νέα και την πιο γλυκιά ανατροπή!

 

Όσο περνούν οι μέρες είμαι όλο και καλύτερα, οπότε αφού έτσι έπρεπε να γίνει τι να κάνουμε! Προχωράμε μπροστά και που θα πάει, θα μεγαλώσει και η δική μου κοιλιά :D Υπομονη λοιπόν!

Όσο για τις εξετάσεις μάλλον και εγώ έξω θα πάω, σε ιδιωτικό διαγνωστικό γιατί δεν θέλω να περίμενω στο δημόσιο πόοοοοοοοτε θα μου κλείσουν ραντεβού. Με την επόμενη περίοδο, του Φεβρουαρίου δηλαδή, λέμε να ξεκινήσουμε πάλι.

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια εύκολη εγκυμοσύνη! :D:D:D

 

elenifk σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D Εύχομαι να πάνε και σε σένα όόοοοοοοοοοοοοοοοοολα καλά! :D

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου καλημέρα!

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλες, να είμαστε πρώτα από όλα καλά ψυχικά και σωματικά, να βρίσκουμε πάντα λόγους να παίρνουμε κουράγιο, να συνεχίσουμε να προσπαθούμε και μερικές φορές να τα καταφέρνουμε κιόλας!!

 

Εγώ είμαι μια χαρά. Συνεχίζω να μην έχω συμπτώματα καθόλου παρά μία ολίγον φουσκωμένη κοιλίτσα πλέον . Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι από όοοολα αυτά που περιδρόμιασα όλες αυτές τις ημέρες Σήμερα είμαι ακριβώς 10 εβδομάδων και επόμενος υπέρηχος είναι το πιθανότερο το Σάββατο για να δούμε αν όλα είναι καλά.

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε...

Εμένα βέβαια ο χρόνος δεν με βρήκε με ευχάριστα νέα.... Το αίμα συνεχιζόταν πήγα επανέλεγχο χοριακής που δυστυχώς είχε αρχίσει να πέφτει και στις 31/12 κάναμε και υπέρηχο.... Είδαμε έναν σάκο χαμηλά στην μήτρα, κοντά στον τράχηλο και έναν ακόμα λίγο πιο πάνω, πιο μικρό....

Οπότε πάμε για νέα προσπάθεια με την περίοδο του Φεβρουαρίου.

 

Έχει κάνει καμιά σας εξετάσεις για θρομβοφιλία?

Μου είπε ο γιατρός ότι καλό είναι να τις κάνω να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Λυπάμαι πολύ καλή μου για αυτό που έγινε αλλά χαίρομαι που αισθάνεσαι έτοιμη να προσπαθήσεις γρήγορα και πάλι.

 

Εξετάσεις θρομβοφιλίας έχω κάνει κι εγώ σε ιδιωτικό κέντρο μαζί με ανοσολογικές. Αφού μπαίνουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής, πιστεύω ότι καλό είναι να ελέγχουμε όσο είναι στο χέρι μας ο,τιδήποτε μπορεί να πάει στραβά.

 

Elenifk έκανα πρώτη επαναληπτική χοριακή την Παρασκευή (13η ημέρα - 208,4). Μίλησα με τον γιατρό μου και θα κάνω δεύτερη επαναληπτική την Τετάρτη και υπέρηχο την Παρασκευή. Ελπίζουμε να πάνε όλα καλά! Μακάρι το 2015 να δώσει υγεία, τύχη, δύναμη και ζουμπουρλούδικες εκπλήξεις σε όλες μας! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

 

Κορίτσι μου αρχικά συγχαρητήρια γιατί τα κατάφερες και είσαι εγκυούλα!! Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα και το Σεπτέμβρη να έχεις ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!!

Link to comment
Share on other sites

 

Λυπάμαι πολύ καλή μου για αυτό που έγινε αλλά χαίρομαι που αισθάνεσαι έτοιμη να προσπαθήσεις γρήγορα και πάλι.

 

Εξετάσεις θρομβοφιλίας έχω κάνει κι εγώ σε ιδιωτικό κέντρο μαζί με ανοσολογικές. Αφού μπαίνουμε στη διαδικασία της εξωσωματικής, πιστεύω ότι καλό είναι να ελέγχουμε όσο είναι στο χέρι μας ο,τιδήποτε μπορεί να πάει στραβά.

 

 

Σ ευχαριστώ κοριτσάκι μου, καλή συνέχεια και σε εσένα, εύχομαι να πάνε όλα καλά! Ας πηγαίνουν καλά και συμπτώματα ας μην έχεις :D

Εγώ θα κάνω τις εξετάσεις μου, περιμένω την περίοδο του Ιανουαρίου και στον επόμενο κύκλο θα ξεκινήσουμε πάλι την δεύτερη εξωσωματική. Οπότε αναμονή να περάσουν οι μέρες.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

..[/QU

 

κοπελα μου ειμαι σχεδον 10 εβδομαδων,,,7 ιανουαριου μπαινω για αυχενικη!!! :D και εγω εχω ταλαιπωρηθει πολυ αλλα χαλαλη!!!! με το που το ειδα την παρασκευη στον υπερηχο τα ξεχασα ολα!!!!! και εγω ημουν 15 μερες κρεβατι,,,δεν εκανα τιποτα, ειχε ερθει η μαμα μου κ τα εκανε ολα! απο την παρασκευη ειπε να σηκωνομαι λιγο μεσα στο σπιτι,,ετσι τωρα μονο μαγειρευω κ τιποτα αλλο, με μαλωνει ο αντρας μου κ βοηθαει κ αυτος αρκετα:D, η ξεκουραση για τους γιατρους δυστυχως ειναι μονο κρεβατι-καναπε-κρεβατι ξαπλωμενη ή σχεδον ξαπλωμενη κ οχι τοσο καθιστη,,, ετσι τουλαχιστον λεει ο δικος μου γιατρος... ειναι αρχη κ θελει υπομονη,,, αυτο θα κανουμε,,, καλη δυναμη ευχομαι κ ολα να μας πανε καλα!:D

 

Ελενη τι κανεις? πως πήγε η αυχενική? γύρισες στη δουλεια?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελενη τι κανεις? πως πήγε η αυχενική? γύρισες στη δουλεια?

 

καλησπερα κοπελα μου!!!!!! ναι, ολα πολυ καλα, σηκωθηκα απο το κρεβατι απο τησ 7 ιανουαριου,,, τοσο η αυχενικη, οσο κ η εξεταση αιματος,, ολα πολυ καλα :D. ξεκινησα δουλεια!!!! γυρισα στα ζουζουνια μου που νομιζαν οτι ημουν κρυομενη κ για αυτο δεν πηγαινα!!!!!!!!εσυ πως παει? ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοπελα μου!!!!!! ναι, ολα πολυ καλα, σηκωθηκα απο το κρεβατι απο τησ 7 ιανουαριου,,, τοσο η αυχενικη, οσο κ η εξεταση αιματος,, ολα πολυ καλα :D. ξεκινησα δουλεια!!!! γυρισα στα ζουζουνια μου που νομιζαν οτι ημουν κρυομενη κ για αυτο δεν πηγαινα!!!!!!!!εσυ πως παει? ολα καλα?

 

Κοίτα χαρά που γύρισε στη δουλειά! χαχαχα

 

Φιλιά κούκλα κι όλα να πάνε τέλεια!! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα! Δόξα τω θεό και εγω καλα πηγαίνω μέχρι στιγμής. Εκανα την αυχενική , ολα καλα, και περιμένω το επόμενο ραντεβου! Ελενη μαζί θα γεννάμε ε? τι ΠΗΤ εχεις?

Σας φιλω

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κι απο μενα και σου ευχομαι ολοψυχα μια θετικη χοριακη.Εγω δεν θυμαμαι να ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα.Αφου "εφαγες το γαιδαρο"κανε λιγη υπομονη ακομα μεχρι τη μερα της χοριακης.Ποτε θα την κανεις με το καλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα, στις 29 του μηνα εκανα την εμβρυομεταφορα και στις 9/2 κανω β. χωριακη.Σημερα εχασα λιγα καφε υγρα.... :-(

 

Καλησπερα κι απο μενα και σου ευχομαι ολοψυχα μια θετικη χοριακη.Εγω δεν θυμαμαι να ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα.Αφου "εφαγες το γαιδαρο"κανε λιγη υπομονη ακομα μεχρι τη μερα της χοριακης.Ποτε θα την κανεις με το καλο;

 

Μη δινεις σημασια σε αυτο.Δεν εναι τιποτα.Εσυ κοιτα να μη κουραζεσαι καθολου.Φανταζομαι θα παιρνεις ουτροτζεσταν.:-)

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι καποιο αντιστοιχο.Να δεις που ολα καλα θα πανε.Αν επιτρεπεται τι προβλημα υπηρχε και προχωρησατε σε εξωσωματικη;

 

καλήμερα, αρχικά προσπαθουσαμε και δεν τα καταφέρναμε....ανεξήγητη υπογονιμοτητα όμως κατά την πορεία του ψαξίματος βρέθηκα με πολύποδες στο ενδομήτριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι καποιο αντιστοιχο.Να δεις που ολα καλα θα πανε.Αν επιτρεπεται τι προβλημα υπηρχε και προχωρησατε σε εξωσωματικη;

Καλημερα κι απο μενα.Ξερω οτι αυτες οι μερες δεν περνανε με τιποτα.Θυμαμαι προσπαθουσα να ασχολουμαι συνεχως με κατι για μη σκεφτομαι.Τελικα ολα πηγαν καλα και μετα εκλαιγα απο χαρα! Ετσι θα κανεις κι εσυ σε μια βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή επιτυχία! Θα σου πω κάτι πολύ κοινό κ δύσκολο : μην ψάχνεις συμπτώματα! Εγω στην 1η εγκυμοσυνη δεν είχα ΤΙΠΟΤΑ! Τώρα το μόνο που είχα ήταν πρησμένος κ πονεμένο στήθος κ πονακια στην κοιλιά. Στις ενδιάμεσες 4 αποτυχημένες προσπάθειες είχα πάλι άλλωτε διάφορα κ άλλες φορές τίποτα. Ξέρω ότι σε μπέρδεψα αλλά έτσι είναι. Λίγες μέρες υπομονή κανε μην κάθεσαι ξάπλα απλά μη σκυβεις μην σηκώνεις βάρη κ γενικά μην κουράζεσαι . Θα περιμένουμε τα ευχάριστα νέα σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή επιτυχία! Θα σου πω κάτι πολύ κοινό κ δύσκολο : μην ψάχνεις συμπτώματα! Εγω στην 1η εγκυμοσυνη δεν είχα ΤΙΠΟΤΑ! Τώρα το μόνο που είχα ήταν πρησμένος κ πονεμένο στήθος κ πονακια στην κοιλιά. Στις ενδιάμεσες 4 αποτυχημένες προσπάθειες είχα πάλι άλλωτε διάφορα κ άλλες φορές τίποτα. Ξέρω ότι σε μπέρδεψα αλλά έτσι είναι. Λίγες μέρες υπομονή κανε μην κάθεσαι ξάπλα απλά μη σκυβεις μην σηκώνεις βάρη κ γενικά μην κουράζεσαι . Θα περιμένουμε τα ευχάριστα νέα σου!

Εχεις δικιο. Ετσι κι εγω εψαχνα συμτωματα αλλα τιποτα. Τελικα απεκτησες παιδακι αν καταλαβα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δόξα το θεό ύστερα από 6 προσπάθειες έχω ένα κοριτσάκι κ περιμένω κ το δεύτερο . Είμαι 16 η εβδομάδα. Ελπίζω κ εύχομαι να πανε όλα καλά μέχρι τέλους κ σε μένα κ σε όλα τα κορίτσια που παλεύουν. Κι εμείς 7 χρόνια παντρεμένοι τα 6 με εξωσωματικές τα περάσαμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι καλα!! Ταλαιπωρηθηκες βεβαια αλλα ειδες που η υπομονη κι η επιμονη σου ανταμειφθηκαν; Τωρα παλι εξωσωματικη εκανες; Σε ρωταω γιατι κι εγω εχω ενα κοριτσακι απο εξωσωματικη και σκεφτομαστε και για δευτερο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...