Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυλοδαρμός 45χρονης από 5χρονη... Είναι δυνατόν; Νομική συμβουλή;


Recommended Posts

Τελικά εγώ έχω ένα μεγάλο θέμα με τις νταντάδες... Θα σας τα πώ όσο πιο περιληπτικά μπορώ...

Πριν 2 μήνες βρήκα μια νταντά για τα παιδάκια μου για κάποια απογεύματα και συνέβει το εξής περίεργο περιστατικό (2 εβδομάδες μετά): Η κόρη μου (5,5 χρονών, 18 κιλά) βρησκόταν στη ξαδερφούλα της στο διπλανό σπίτι με τη νταντά, όταν τους πήρα τηλ να έρθουν γιατί είχε έρθει η ώρα για ύπνο (και η νταντά θα έφευγε). Η κυρία όμως ήρθε μόνη της και μου είπε ότι την έδειρε η κόρη μου και ότι φεύγει. Πηγαίνω και βλέπω το παιδί κλαμμένο και ζαρωμένο, το παιρνω αγκαλιά και το φέρνω σπίτι.

Την επόμενη μέρα η κυρία αυτή με παίρνει τηλ και μου λέει ότι η κόρη μου της έκανε ζημιά! Ότι είχε κάκωση στο πλευρό, κάκωση στον ώμο και σπασμένο χέρι και ότι εξαιτίας μας δεν θα μπορούσε να εργαστεί για ένα μήνα όπως της είπαν οι γιατροί...

Μου φάνηκε περίεργο όλο αυτό και ρώτησα την αδερφή μου τί είχε γίνει και μου είπε ότι το παιδί δεν ήθελε να πάει με τη κυρία και ότι αυτή το άρπαξε με το ζόρι και το παιδί αντέδρασε και χτυπιώταν για να ξεφύγει από το άρπαγμα!

Μέγα λάθος μου (όπως το βλέπω τώρα) που της είπα ότι αφού είναι για ένα μηνιάτικο πάρε το (ούτε απόδειξη πήρα, η αφελής) και της είπα ότι δεν θα τη ξαναχρειαστούμε.

1,5 μήνα μετά το συμβαν μου στέλνει εκβιασμό με δικηγόρο να τη πληρώσω αποζημίωση για άλλους δύο μήνες και ποιός ξέρει τί άλλο, αλλιώς θα μου κάνει αγωγή για να ζητήσει δικαστικά αποζημίωση, γιατί λέει ότι εγώ ευθύνομαι για το περιστατικό.

Πείτε μου κορίτσια γιατί θα τρελλαθώ! Μπορεί ένα 5χρονο κοριτσάκι να κάνει τέτοια ζημιά σε άνθρωπο; Κι αν ναι, φταίω εγώ για το περιστατικό αυτό, που ούτε μπροστά δεν ήμουν; Αντί να ζητήσω εγώ το λόγο που το άρπαξε το παιδί με τη βία και το φόβησε το καημένο, θα βρω και το μπελά μου;

Πραγματικά θα τρελλαθώ!!! Κορίτσια τη βοήθειά σας σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν είναι δυνατόν!!! Μην τυχόν και της δώσεις λεφτά, πες της αν νομίζει πως θα κερδίσει κάτι ας σε πάει στα δικαστήρια και τρέχα γύρευε. Αυτή είδε που τσίμπησες και της έδωσες τον ένα μισθό χατηρικά και ψάχνει να "φάει" κι άλλα. Και στο κάτω κάτω εσύ έχεις μάρτυρα την αδερφή σου!;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη καταρχην την δηλωνει την εργασιας της? Σου εκοψε καμια αποδειξη? Γιατι αν το παει εκβιαστικα αυτη μπορεις το ιδιο να κανεις και εσυ . Να βαλεις καποιον δικηγορο να ισχυριστει με ενα εξωδικο οτι δεν σας εδωσε αποδειξη για την πληρωμη της και γι αυτο την απομακρυνατε και οτι κακοποιησε το παιδι και για να μην κατηγορηθει λειτουργησε ετσι.Παντως νομιζω πως οποιος λογικος ανθρωπος ειτε δικηγορος , ειτε δικαστης , ειτε οτιδηποτε ακουσει οτι ενα 5χρονο χτυπησε 45χρονη κατα αυτον το τροπο.....θα γελαει

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν!!! Μην τυχόν και της δώσεις λεφτά, πες της αν νομίζει πως θα κερδίσει κάτι ας σε πάει στα δικαστήρια και τρέχα γύρευε. Αυτή είδε που τσίμπησες και της έδωσες τον ένα μισθό χατηρικά και ψάχνει να "φάει" κι άλλα. Και στο κάτω κάτω εσύ έχεις μάρτυρα την αδερφή σου!;)

 

Πάντως σίγουρα δεν έχει τίποτα να χάσει γιατί έχει δηλώσει απορία και τα δικά της δικαστικά έξοδα θα είναι πληρωμένα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα δεν έχει τίποτα να χάσει γιατί έχει δηλώσει απορία και τα δικά της δικαστικά έξοδα θα είναι πληρωμένα...

 

Κορίτσι μου σε ποιον θα πει τέτοιο πράγμα και θα την πιστέψει και θα της εκδικάσει αποζημίωση μάλιστα?? Μη φοβάσαι, πες της έτσι και να δεις που δεν θα κάνει ΤΙΠΟΤΑ! Ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη καταρχην την δηλωνει την εργασιας της? Σου εκοψε καμια αποδειξη? Γιατι αν το παει εκβιαστικα αυτη μπορεις το ιδιο να κανεις και εσυ . Να βαλεις καποιον δικηγορο να ισχυριστει με ενα εξωδικο οτι δεν σας εδωσε αποδειξη για την πληρωμη της και γι αυτο την απομακρυνατε και οτι κακοποιησε το παιδι και για να μην κατηγορηθει λειτουργησε ετσι.Παντως νομιζω πως οποιος λογικος ανθρωπος ειτε δικηγορος , ειτε δικαστης , ειτε οτιδηποτε ακουσει οτι ενα 5χρονο χτυπησε 45χρονη κατα αυτον το τροπο.....θα γελαει

 

Δεν δήλωνε τίποτα! Ούτε απόδειξη κόπηκε. Κι όταν θέλησα να τη πληρώσω με εργόσημο, για να είμαστε τυπικοί, μου είπε ότι επειδή εκρεμούσε η ασφάλειά της στο ΤΕΒΕ δεν μπορούσε να δεχτεί και το εργόσημο.

 

Αυτό που λές όμως ισχύει; Θεωρείται ότι κακοποίησε το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ έχω ένα μεγάλο θέμα με τις νταντάδες... Θα σας τα πώ όσο πιο περιληπτικά μπορώ...

 

Πριν 2 μήνες βρήκα μια νταντά για τα παιδάκια μου για κάποια απογεύματα και συνέβει το εξής περίεργο περιστατικό (2 εβδομάδες μετά): Η κόρη μου (5,5 χρονών, 18 κιλά) βρησκόταν στη ξαδερφούλα της στο διπλανό σπίτι με τη νταντά, όταν τους πήρα τηλ να έρθουν γιατί είχε έρθει η ώρα για ύπνο (και η νταντά θα έφευγε). Η κυρία όμως ήρθε μόνη της και μου είπε ότι την έδειρε η κόρη μου και ότι φεύγει. Πηγαίνω και βλέπω το παιδί κλαμμένο και ζαρωμένο, το παιρνω αγκαλιά και το φέρνω σπίτι.

 

Την επόμενη μέρα η κυρία αυτή με παίρνει τηλ και μου λέει ότι η κόρη μου της έκανε ζημιά! Ότι είχε κάκωση στο πλευρό, κάκωση στον ώμο και σπασμένο χέρι και ότι εξαιτίας μας δεν θα μπορούσε να εργαστεί για ένα μήνα όπως της είπαν οι γιατροί...

 

Μου φάνηκε περίεργο όλο αυτό και ρώτησα την αδερφή μου τί είχε γίνει και μου είπε ότι το παιδί δεν ήθελε να πάει με τη κυρία και ότι αυτή το άρπαξε με το ζόρι και το παιδί αντέδρασε και χτυπιώταν για να ξεφύγει από το άρπαγμα!

 

Μέγα λάθος μου (όπως το βλέπω τώρα) που της είπα ότι αφού είναι για ένα μηνιάτικο πάρε το (ούτε απόδειξη πήρα, η αφελής) και της είπα ότι δεν θα τη ξαναχρειαστούμε.

 

1,5 μήνα μετά το συμβαν μου στέλνει εκβιασμό με δικηγόρο να τη πληρώσω αποζημίωση για άλλους δύο μήνες και ποιός ξέρει τί άλλο, αλλιώς θα μου κάνει αγωγή για να ζητήσει δικαστικά αποζημίωση, γιατί λέει ότι εγώ ευθύνομαι για το περιστατικό.

 

Πείτε μου κορίτσια γιατί θα τρελλαθώ! Μπορεί ένα 5χρονο κοριτσάκι να κάνει τέτοια ζημιά σε άνθρωπο; Κι αν ναι, φταίω εγώ για το περιστατικό αυτό, που ούτε μπροστά δεν ήμουν; Αντί να ζητήσω εγώ το λόγο που το άρπαξε το παιδί με τη βία και το φόβησε το καημένο, θα βρω και το μπελά μου;

 

Πραγματικά θα τρελλαθώ!!! Κορίτσια τη βοήθειά σας σας παρακαλώ!

 

 

μήπως η κόρη σου έχει υπερφυσικές δυνάμεις που δεν τις είχε εκδηλώσει ως τώρα;μήπως εσύ ή ο σύζυγος κρατάτε απο τον Ηρακλή;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν δήλωνε τίποτα! Ούτε απόδειξη κόπηκε. Κι όταν θέλησα να τη πληρώσω με εργόσημο, για να είμαστε τυπικοί, μου είπε ότι επειδή εκρεμούσε η ασφάλειά της στο ΤΕΒΕ δεν μπορούσε να δεχτεί και το εργόσημο.

 

Αυτό που λές όμως ισχύει; Θεωρείται ότι κακοποίησε το παιδί;

 

Δε θελω να σε επηρεασω αλλα εμενα αν τολμουσε νταντα να ακουμπησει εστω την κορη μου .......δε θα ζουσε.Δηλαδη να τραβαει με το ζορι ενα παιδακι και με το ετσι θελω και εκεινο να προσπαθει να ξεφυγει δεν ειναι κακοποιηση ? Εγω η ιδια δεν τραβαω με την βια και με το ζορι το παιδι μου και θα το κανει μια ξενη? Ειμαστε σοβαροι?

Αντε βρε κοριτσι μου πηγαινε και κανε της μια καταγγελια για κακοποιηση και αλλη μια που δεν δηλωνε την δουλεια της και δεν σας εδωσε αποδειξη και αστην να τρεχει αυτη.........

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το θεμα ασφαλιστικες εισφορες, μονο εσυ θα βγεις χαμενη, αν μπορει βεβαια να αποδειξει οτι εργαστηκε σπιτι σου. ξερω περιπτωση μητερας που τηντραβουσε η babysitter στα δικαστηρια για το οτι δεν την ειχε ασφαλισμενη.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να συμβουλευτεις εναν δικηγορο για να εισαι 100 % σιγουρη παντως εχω την εντυπωση οτι αυτες οι εργασιες ειναι παροχης υπηρεσιων οπως τα ιδιαιτερα μαθηματα των εκπαιδευτικων και οτι αυτοι οφειλουν να ειναι αυτοασφαλιζομενοι και να σου κοβουν αποδειξη

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε βρε κοριτσι μου πηγαινε και κανε της μια καταγγελια για κακοποιηση και αλλη μια που δεν δηλωνε την δουλεια της και δεν σας εδωσε αποδειξη και αστην να τρεχει αυτη.........

 

Δεν έχεις άδικο... Εκείνη όμως μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν τη πλήρωσα καν (όπως ήδη το κάνει για την αποζημίωση που αφαλαστατα της έδωσα...)

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το θεμα ασφαλιστικες εισφορες, μονο εσυ θα βγεις χαμενη, αν μπορει βεβαια να αποδειξει οτι εργαστηκε σπιτι σου. ξερω περιπτωση μητερας που τηντραβουσε η babysitter στα δικαστηρια για το οτι δεν την ειχε ασφαλισμενη.

 

Και να σκεφτείς ότι έκοψα εργόσημα για να τη πληρώσω κι εκείνη αρνήθηκε... Αλλά ακόμα κι έτσι, πόσο θα είναι πια το πρόστιμο που εργάτηκε για 2 εβδομάδες;

 

Εξάλλου, αλλού είναι που με εκβιάζει η κυρία...

Link to comment
Share on other sites

ως προς την κοκοποιηση και το σκηνικο, προκειται για το λογο σου και για το λογο της. εσυ εχεις και το μαρτυρα (την αδερφη σου), ο οποιος μαρτυρας ειναι μεν συγγενικο σου προσωπο, δεν παυει ομως να εινια μαρτυρας.

1) για να ζηταει αποζημιωσεις και δεν συμμαζευεται πρεπει να εχει χαρτι απο ιατροδικαστη, περιθαλψη απο δημοσιο νοσοκομειο, βεβαιωση τι παρευρεθη εκεινο το βραδυ στα επειγοντα κτλ

2) αντε να τη γρατζουνισε (το δεχομαι), να της εκανε και καμια μελανια οπως χτυπιοταν η μικρη αλλα οχι και να της σπασει το χερι και το πλευρο και ο,τι αλλο ισχυριζεται κτλ.

3) συμφωνω με το εξωδικο, να της στειλεις και εσυ τα ιδια και για να κοψεις αντιδρασεις και για να μην υποκυψεις στον εκβιασμο και για να φοβηθει.

4) κλεβει την εφορια δηλωνοντας απορια και δουλευοντας και θα πατησεις σε αυτο απιστευτα. μη σου πω να πας να καταθεσεις και το εργοσημο εστω στο ταμειο παρακαταθηκων και δανειων ωστε να εισαι νομιμη και να μην μπορει να σε καταγγειλλει αυτη αλλα εσυ. ετσι θα την εχεις εσυ στο χερι

 

 

 

υγ: δε σου πανε οι ντανταδες. εινια η καπνιστρια η η επομενη; γιατι αν ειναι η πρωτη θα ισχυριστεις επιπελον οτι το κανιε για ν σε εκδικηθει που την απελυσες

Link to comment
Share on other sites

3) συμφωνω με το εξωδικο, να της στειλεις και εσυ τα ιδια και για να κοψεις αντιδρασεις και για να μην υποκυψεις στον εκβιασμο και για να φοβηθει.

4) κλεβει την εφορια δηλωνοντας απορια και δουλευοντας και θα πατησεις σε αυτο απιστευτα. μη σου πω να πας να καταθεσεις και το εργοσημο εστω στο ταμειο παρακαταθηκων και δανειων ωστε να εισαι νομιμη και να μην μπορει να σε καταγγειλλει αυτη αλλα εσυ. ετσι θα την εχεις εσυ στο χερι

 

 

Συμφωνω

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

ως προς την κοκοποιηση και το σκηνικο, προκειται για το λογο σου και για το λογο της. εσυ εχεις και το μαρτυρα (την αδερφη σου), ο οποιος μαρτυρας ειναι μεν συγγενικο σου προσωπο, δεν παυει ομως να εινια μαρτυρας.

1) για να ζηταει αποζημιωσεις και δεν συμμαζευεται πρεπει να εχει χαρτι απο ιατροδικαστη, περιθαλψη απο δημοσιο νοσοκομειο, βεβαιωση τι παρευρεθη εκεινο το βραδυ στα επειγοντα κτλ

2) αντε να τη γρατζουνισε (το δεχομαι), να της εκανε και καμια μελανια οπως χτυπιοταν η μικρη αλλα οχι και να της σπασει το χερι και το πλευρο και ο,τι αλλο ισχυριζεται κτλ.

3) συμφωνω με το εξωδικο, να της στειλεις και εσυ τα ιδια και για να κοψεις αντιδρασεις και για να μην υποκυψεις στον εκβιασμο και για να φοβηθει.

4) κλεβει την εφορια δηλωνοντας απορια και δουλευοντας και θα πατησεις σε αυτο απιστευτα. μη σου πω να πας να καταθεσεις και το εργοσημο εστω στο ταμειο παρακαταθηκων και δανειων ωστε να εισαι νομιμη και να μην μπορει να σε καταγγειλλει αυτη αλλα εσυ. ετσι θα την εχεις εσυ στο χερι

 

 

 

υγ: δε σου πανε οι ντανταδες. εινια η καπνιστρια η η επομενη; γιατι αν ειναι η πρωτη θα ισχυριστεις επιπελον οτι το κανιε για ν σε εκδικηθει που την απελυσες

 

1) έχει χαρτί από γιατρούς και ότι πήγε στα επείγοντα το βράδυ...

 

3) κι αυτά όμως δεν κοστίζουν;

 

4) Για να ισχύσει το εργόσημο πρέπει να έχει και τα δικά της στοιχεία επάνω (ΑΜΚΑ).

 

(Ασε είμαι πολύ γκαντέμο με το θέμα. Η καπνίστρια είναι η επόμενη...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα θα μου βρώμαγε από το ίδιο βράδυ η δουλειά. Προφανώς είναι απατεώνισσα η μαντάμ... Ήρθε στο σπίτι σου με ακριβώς αυτό το σκοπό. Ακόμα κι αν όντως πήγε στα επείγοντα δημόσιου νοσοκομείου εκείνο το βράδυ και ακόμα κι αν όντως είχε ζημιές ας αποδείξει ότι τα έκανε όλα αυτά ένα 5χρονο παιδί. Πήγαινε κοπέλα μου και κάντης μήνυση για εκβιασμό και κακοποίηση ανηλίκου και δεν ξέρω γω τι. Πήγαινε σ έναν δικηγόρο.

Και το πολύ πολύ αρνήσου και εσύ ότι δούλεψε ποτέ με τα παιδιά σου, τι να πω...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμβουλέψου το δικηγόρο σου, είναι "αστείο" να ισχυρίζεται η κυρία ότι το παιδάκι 5 χρονών την έσπασε στο ξύλο

 

Μάλιστα στο πιστοποιητικό του νοσοκομείου αναγράφει "αναφερόμενος ξυλοδαρμός"!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα στο πιστοποιητικό του νοσοκομείου αναγράφει "αναφερόμενος ξυλοδαρμός"!!!

 

 

συγνώμη βρε Μαρία καλά γράφει το πιστοποιητικό αναφερόμενος ξυλοδαρμός,τους είπε οτι είναι απο 5χρονη και το πίστεψαν;δεν παίρνεις το νοσοκομείο να ρωτήσεις;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω και το άλλο όμως:

 

Όταν ένας εργαζόμενος παθαίνει κάτι στον εργασιακό σου χώρο, τότε ευθύνεται ο εργοδότης;

ναι..ο εργοδοτης....Αν επαθε κατι ο εργαζομενος λογω παραλειψης η αδικης πραξης του εργοδοτη, τοτε ο εργοδοτης εχει και ποινικη ευθυνη εκτος την αποζημιωση που θα δωσει στον εργαζομενο. Αυτο δεν ισχυει στην περιπτωση σας, ετσι και αλλιως.

 

Μάλιστα στο πιστοποιητικό του νοσοκομείου αναγράφει "αναφερόμενος ξυλοδαρμός"!!!

καλα γραφει. Δεν εχει παοδειχτει ακομη τιποτα. Δεν σημαινει κατι αυτο ετσι και αλλιως.

 

Δυστυχως εμπλεξες!!!

Καταρχην εμπλεξες που δεν την ειχες ασφαλισμενη. Ποσο καιρο δουλευε στο σπιτι σου?

Απο εκει και περα, αν ηταν ασφαλισμενη, δεν θα μπορουσε να σου κανει τιποτα. Θα επρεπε να αποδειξει τοι ολα αυτα της τα προκαλεσε το 5χρονο κοριτσακι, πραγμα πολυ δυσκολο.

 

Τι κανεις τωρα? Αμεση συμβουλη απο καποιο καλο δικηγορο.

Εγω στη θεση σου θα εκανα αμεση αγωγη για εκβιασμο απο την κυρια. Να ειναι εκεινη κατηγορουμενη, δηλαδη....

 

Το προστιμο απο το ΙΚΑ δεν θα το γλιτωσεις σε καθε περιπτωση....εκτος αν την ειχες πολυ λιγες ημερες.....

 

Καλα ξεμπερδεματα!

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:Ο Χριστος κ η Παναγια!Το ατομο αυτο ηρθε με σκοπο να σας κανει τη ζημια κ τα ειχε ολα προσχεδιασμενα...Πηγαινε σε δικηγορο αμεσος να σου δωσει σωστες κατευθνσεις ωστε να βρειτε κενα στοιχεια πρωτου τα καλυψει εκεινη,να τα εχετε σε περιπτωση που το τραβηξει...Εκβιασε την κ πες της στη τελικη που δε ξερω αν ειναι κ σωστο οτι τπ σπιτι ειχε κλειστο κυκλωμα παρακολουθησης κ ειδες τι συνεβει κ αν δε θελει να το καταθεσεις σε εισαγγελεα να μη κανει κατι(ψεμματα μεν αλλα αν εισαι σιγοουρη πως δεν εγινε κατι το χρησιμοποιεις να δεις αν ψαρωσει;))-το χρησιμοποιησα εγω σε μια διαχειριστρια που της εδινα λεφτα,μου εδινε κατι αποκομματα που δεν ηταν αποδειξεις(εσκεμενα)εγω δεν ηξερα οτι αυτα δεν αποδεικνυουνε τιποτα για οτι εισεπραττε κ μετα με απειλουσε κ της ειπα πως εχω καμερες κ οτι φαινεται οτι εισεπραττε τα χρηματα μεσα στο σπιτι μου κ φοβηθηκε κ την εκανε με ελαφρα...Στην επιθεση...Γλυκαθηκε απο τα λεφτα κ θελει να φαει κι αλλα η μεγαλοκοπελα....:roll:Αυτην μπορει να τη χτυπαει κ οαντρας της κ το χρησιμοποιει για να βγαζει λεφτα!Ευχομαι να ξεμπλεξετε απο τη παλιοαπατεωνησα...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας εργαζόμενος παθαίνει κάτι στον εργασιακό σου χώρο, τότε ευθύνεται ο εργοδότης;

Θα μπορούσε να θεωρηθεί σαν εργατικό ατύχημα.

 

Η κυρία όμως ήρθε μόνη της και μου είπε ότι την έδειρε η κόρη μου και ότι φεύγει. Πηγαίνω και βλέπω το παιδί κλαμμένο και ζαρωμένο, το παιρνω αγκαλιά και το φέρνω σπίτι.

Μου φάνηκε περίεργο όλο αυτό και ρώτησα την αδερφή μου τί είχε γίνει και μου είπε ότι το παιδί δεν ήθελε να πάει με τη κυρία και ότι αυτή το άρπαξε με το ζόρι και το παιδί αντέδρασε και χτυπιώταν για να ξεφύγει από το άρπαγμα!

Κατ' αρχήν νομίζω ότι έχεις περιθώριο 30 ημερών για να κάνεις αναγγελία πρόσληψης, αν θυμάμαι καλά, οπότε δεν μπορεί να σου κάνει καταγγελία ότι την είχες ανασφάλιστη, γιατί αποχώρησε νωρίτερα.

Χρειάζεσαι δικηγόρο και κατά προτίμηση εργατολόγο για να απαντήσεις με εξώδικο, όπου θ΄ανάφέρεις ότι εκείνη έχει όλη την ευθύνη για το περιστατικό, ότι από δική της υπαιτιότητα δεν την ασφάλισες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ναι..ο εργοδοτης....Αν επαθε κατι ο εργαζομενος λογω παραλειψης η αδικης πραξης του εργοδοτη, τοτε ο εργοδοτης εχει και ποινικη ευθυνη εκτος την αποζημιωση που θα δωσει στον εργαζομενο. Αυτο δεν ισχυει στην περιπτωση σας, ετσι και αλλιως.

 

Γιατί δεν ισχύει;

 

Τι κανεις τωρα? Αμεση συμβουλη απο καποιο καλο δικηγορο.

Εγω στη θεση σου θα εκανα αμεση αγωγη για εκβιασμο απο την κυρια. Να ειναι εκεινη κατηγορουμενη, δηλαδη....

 

Το προστιμο απο το ΙΚΑ δεν θα το γλιτωσεις σε καθε περιπτωση....εκτος αν την ειχες πολυ λιγες ημερες.....

 

Καλα ξεμπερδεματα!

 

Την είχα για 2 εβδομάδες και αυτό μερικής απασχόλησης...

 

Το ότι ήθελα να την ασφαλίσω με εργόσημα και δεν τα δέχτηκε δεν μετράει;

 

Αυτό που λες για τον εκβιασμό, ισχύει; Γιατί ο δικηγόρος της με πήρε τηλ. Πώς μπορώ να το αποδείξω;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια χίλια ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας. Οι ιδέες σας πολύ καλές...

 

Με τον δικηγόρο που μίλησα μου είπε ότι καταρχήν δεν μπορεί να αποδείξει ότι το παιδί της έκανε τη ζημιά (ποιός θα το δεχτεί κάτι τέτοιο άλλωστε), από την άλλη ότι δεν ήταν δική μου η ευθήνη, γιατί η φύση της δουλειάς της ήταν τέτοια που έπρεπε να διαχειριστεί σωστά το παιδί και να φερθεί ήρεμα και όχι βίαια στο παιδί... Αν ήμουν κι εγώ παρούσα και δεν συνετούσα το παιδί τότε ναι θα είχα ίσως μερίδιο ευθύνης.

 

Επιλπέον μου είπε ότι από τη στιγμή που μιλάμε για συμπλοκή ενήλικα με παιδί τότε η ευθήνη είναι του ενήλικα και άρα της ίδιας και όχι του εργοδότη...

 

Τί να πώ έχω μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...