Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μακροχρονια ανεργη. τι κανω το παιδι μου;


Recommended Posts

καλησπερα!!!! ειμαι σε φαση αναζητησης λυσης για το μικρο μου. ειμαι μακροχρονια ανεργη (απο Ιουλιο 2010), τριτεκνη και με οικογενειακο εισοδημα που μολις αγγιζει τα 15000 ευρω. ψαχνω να γραψω το μωρο μου που το Σεπτεμβρη θα ειναι 2 ετων σε δημοτικο παιδικο σταθμο, αλλα ζητουν βεβαιωση εργοδοτη. δηλαδη εγω που δεν δουλεω, ομως ψαχνω, τι θα το κανω το παιδι; θα το απορροφησω; χρηματα για ιδιωτικο δεν υπαρχουν. τι εναλλακτικες εχω; εννοειται οτι για να ψαχνω παιδικο δεν υπαρχουν διαθεσιμες γιαγιαδες. εξαλλου και το μικρο μου τρελλαινεται για παιδακια. που να ψαξω; το προγραμμα ΕΣΠΑ δεν το προλαβα περσι, γιατι δεν ενημερωθηκα εγκαιρως. φετος θα βγει κατι (2012-2013);

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη κιόλας, αλλά αν δε δουλεύεις γιατί να το πας το παιδί κι από τόσο μικρό σε παιδικό?

Δε θα είναι καλύτερα να είναι μαζί σου?

Ο παιδικός δεν είναι νήπια ή προνήπια να μάθει κάτι το παιδί......δεν είναι χρήσιμος στο παιδί, αλλά στους γονείς που δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς......

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας, αλλά αν δε δουλεύεις γιατί να το πας το παιδί κι από τόσο μικρό σε παιδικό?

Δε θα είναι καλύτερα να είναι μαζί σου?

Ο παιδικός δεν είναι νήπια ή προνήπια να μάθει κάτι το παιδί......δεν είναι χρήσιμος στο παιδί, αλλά στους γονείς που δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς......

 

Η πρωτη μου σκεψη ηταν αυτη ακριβως που λες και εσυ. Αλλα μετα σκεφτηκα πως να πηγαινει στις συνεντευξεις με το παιδι αγκαλια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος για λίγες ώρες να σε βοήθησει στην φύλαξη του παιδιού?Εστω μια φίλη, αδελφή κτλ για να πάς στις συνεντεύξεις...Οταν με το καλό βρείς παίρνεις και την βεβαίωση.Αν πάλι θες το παιδί να έχει μια επαφή με άλλα παιδάκια μπορείς να κοιτάξεις σε δημοτικά προγράμματα τα οποία όμως είναι λίγες ώρες και κυρίως σ/κ.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΣΠΑ θα ισχύει και για του χρόνου. Μου το είπαν όταν έκανα τα χαρτιά μου φέτος για την μικρή. Δεν την πήραν τελικά και έτσι πληρώνω 700 όλο τον χρόνο σε 3 δόσεις στον δήμο μου. Ψάξτο σαν τρίτεκνη στον δήμο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Misspigi, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα εγώ ίσα που πρόλαβα να κάνω τα χαρτιά μου γιατί δεν μπορούσα να κρατήσω το τέβε άλλο. Γειτόνισσα μου απολημένη που τελειωσε το ταμείο ανεργείας δεν μπορεί να βρει δουλεια γιατί δεν παίρνουν το παιδι στο δημοσιο παιδικο και γαιτί δεν έχει λεφτά για ιδιωτικό. Πάντως δεν χάνεις τίποτα να πας απο κει που κάνουν τις αιτήσεις και να τους κάνεις την ερώτηση.

Για τις κοπέλες που ρωτάνε γιατί θέλει να στείλει το παιδι παιδικο να πάρω το θάρρος να απαντήσω πρώτον ότι είναι επιλογή της κάθε μητέρας αν και πότε θα στείλει το παιδι παιδικο όπως και όλα τα υπόλοιπα, δεύτερον όταν ψάχνεις δουλεια είναι αδύνατον να πηγαίνεις στις συνεντεύξεις με το πιτσιρίκι μαζί και αν στη συνέχεια βρεις δουλεια θα το παίρνεις κι εκεί μαζι σου; Οι αιτήσεις για τους δημόσιους παιδικους είνια μέχρι τον μαιο μετά δεν μπορείς να κάνεις αίτηση που να κοπανιέσαι.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος χώρος να αφήνεις το παιδί όταν πηγαίνεις για συνέντευξη???

 

Αν μπορείς να βρεις κάτι στο δήμο καλώς ... αλλά αν όχι αναγκαστικά θα το κρατήσεις σπίτι και θα βρίσκεις μια λύση τις μέρες που θα πηγαίνεις σε συνεντεύξεις (σου εύχομαι να έχεις πολλές!!) Υπάρχουν και κοπέλες που κρατάνε παιδάκια για κάποιες ώρες και πληρώνονται με την ώρα. Επίσης αν ο σύζυγος μπορεί κάποιες ώρες να το κρατάει να ζητήσεις συνέντευξη εκείνες τις ώρες. Νομίζω επίσης ότι υπάρχουν και κέντρα που απασχολούνε δημιουργικά παιδάκια με την ημέρα.

 

Τώρα αν βρεις δουλειά (στο εύχομαι) θα πληρώνεις μέρος του μισθού σου σε έναν ιδιωτικό σταθμό μέχρι να τελειώσει η χρονιά και με το νέο έτος θα δεις τι θα κάνεις.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβήτισα ποτέ ότι είναι επιλογή της μάνας αν θα στείλει το παιδί της παιδικό ή όχι....απλά δεν είχα δει ότι έψαχνε για δουλειά.....αν και πάλι αν υπάρχει η λύση να το κρατήσει κάποια φίλη για δυο ωρίτσες καλύτερα θα ήταν....

στον παιδικό άμα αρχίσουν οι ιώσεις και να κολλάει το ένα από το άλλο, πάλι σπίτι θα το έχει........

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!! ειμαι σε φαση αναζητησης λυσης για το μικρο μου. ειμαι μακροχρονια ανεργη (απο Ιουλιο 2010), τριτεκνη και με οικογενειακο εισοδημα που μολις αγγιζει τα 15000 ευρω. ψαχνω να γραψω το μωρο μου που το Σεπτεμβρη θα ειναι 2 ετων σε δημοτικο παιδικο σταθμο, αλλα ζητουν βεβαιωση εργοδοτη. δηλαδη εγω που δεν δουλεω, ομως ψαχνω, τι θα το κανω το παιδι; θα το απορροφησω; χρηματα για ιδιωτικο δεν υπαρχουν. τι εναλλακτικες εχω; εννοειται οτι για να ψαχνω παιδικο δεν υπαρχουν διαθεσιμες γιαγιαδες. εξαλλου και το μικρο μου τρελλαινεται για παιδακια. που να ψαξω; το προγραμμα ΕΣΠΑ δεν το προλαβα περσι, γιατι δεν ενημερωθηκα εγκαιρως. φετος θα βγει κατι (2012-2013);

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, ψάχνεις από τώρα για τον επόμενο Σεπτέμβρη (του 2012; ).

Σ' αυτήν την περίπτωση πιστεύω ότι θα είσαι επιλέξιμη από το πρόγραμμα το ΕΣΠΑ, αρκεί να μην ξεχάσεις να ανανεώνεις την κάρτα ανεργίας σου έως τότε.

 

Απλά, νομίζω ότι πολύ νωρίς έχεις αρχίσει να ανησυχείς, έχεις πολύυυ καιρό ακόμα.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω που μου απαντησατε. δυστυχως δεν υπαρχει κανενας για να μου κραταει το παιδι ουτε για μιση ωρα. δεν εχω διαθεσιμες γιαγιαδες, αδελφες, θειες κλπ. ο συζυγος δεν μπορει να βοηθησει γιατι λογω του γεγονοτος οτι ειναι ιερεας εχει τοσες αρμοδιοτητες που ερχεται μονο για φαγητο και υπνο. ψαχνω για τον επομενο Σεπτεμβρη γιατι θελω να δω εγκαιρως τι μπορω να κανω. δουλεια δεν μπορω να βρω νωριτερα καθως δεν εχω που να αφησω το μικρο. οι κοπελες ζητουν (στην περιοχη μου παντοτε) γυρω στα 400 ευρω. τα ιδια ζητουν και στους ιδιωτικους. επειδη λοιπον το κοστος ειναι δυσβασταχτο για μενα (που θα βρω δουλεια με 800 ευρω τουλαχιστον;) για αυτον το λογο αναζητω δημοσιο παιδικο σταθμο. το θεμα με τις ιωσεις το ξερω αλλα και τι να κανω; ειλικρινα δεν ξερω πως να χειριστω το θεμα. θα ηθελα να μην εχω αναγκη, να κατσω σπιτι μου και να μεγαλωσω τα παιδια μου. αυτο ομως αποτελει ουτοπια στις μερες μας.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις ανακοινωθηκε οτι το προγραμμα επιδοτησης ανεργων μητερων για βρεφονηπιακους σταθμους θα τρεξει και φετος. οποτε οποια ενδιαφερεται ας εχει το νου της για το ΕΣΠΑ.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι ανεργη απο τον Ιουλιο του2 2011 και ενδιαφερομαι να στειλω το παιδι μου παιδικο σταθμο τη χρονια 2012-2013 (γινεται 2 ετων). Δυστυχως περυσι δεν το πηρα ειδηση αλλα απ'οτι ειδα οι αιτησεις εγιναν το καλοκαιρι. Γνωριζει καποια πως μπορω να δω τι μοριοδοτηται και ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας, αλλά αν δε δουλεύεις γιατί να το πας το παιδί κι από τόσο μικρό σε παιδικό?

Δε θα είναι καλύτερα να είναι μαζί σου?

Ο παιδικός δεν είναι νήπια ή προνήπια να μάθει κάτι το παιδί......δεν είναι χρήσιμος στο παιδί, αλλά στους γονείς που δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς......

 

 

Δεχομαι και σεβομαι την αποψη σου αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω,οχι ως μητερα αλλα ως νηπιαγωγος. Τα παιδια μαθαινουν απο την ημερα που γεννιουνται και σιγουρα ενα παιδακι παιρνει πολυ περισσοτερα ερεθισματα στον παιδικο απο αυτα που θα του δωσω εγω. Το πιο σημαντικο ειναι η επαφη με συνομηλικα παιδια και δεν ξεκιναω καν να απαριθμησω τα υπολοιπα. Πρεπει να εκτιμαμε τι δουλεια που κανουν οι κοπελες στους παιδικους σταθμους. Δυστυχως την ιδια αποψη ειχαν,και καποιοι εξακολουθουν να εχουν,για τα προνηπια και νηπια και ακομα απορουν γιατι εγινε υποχρεωτικη η φοιτηση στο νηπιαγωγειο. Ο καθε γονιος θελει το καλυτερο για το παιδι του και δεν κανει κατι επειδη "δε μπορει να κανει αλλλιως". Δε θελω να ξεφορτωθω το παιδι μου, θελω να αποκτησει καινουργιες εμπειριες και να μην κοιταει σαν εξωγηινο οταν παει προνηπια!

Οι ιωσεις ειναι κατι που δεν θα το αποφυγουμε σε οποια ηλικια και αν αποφασισουμε να στειλουμε να παιδια μας σχολειο. Επισης δεν αντιδρουν ολα τα παιδια με τον ιδιο τροπο στις ιωσεις,δεν πρεπει να μας τρομαζει κατι πριν καν συμβει. Επιπλεον τα παιδια μπορουν να αρρωστησουν απο εμας τους ιδιους ή απο παιδοτοπους ή απο επισκεψεις φιλων. Δεν γινεται να κλεισουμε τα παιδια μας σε μαι γυαλα.\

Δεν τα λεω με αρνητικη διαθεση απλα εκφραζω την αποψη μου και ελπιζω να μη με παρεξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας, αλλά αν δε δουλεύεις γιατί να το πας το παιδί κι από τόσο μικρό σε παιδικό?

Δε θα είναι καλύτερα να είναι μαζί σου?

Ο παιδικός δεν είναι νήπια ή προνήπια να μάθει κάτι το παιδί......δεν είναι χρήσιμος στο παιδί, αλλά στους γονείς που δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς......

 

Η πρωτη μου σκεψη ηταν αυτη ακριβως που λες και εσυ. Αλλα μετα σκεφτηκα πως να πηγαινει στις συνεντευξεις με το παιδι αγκαλια?

Η κοπέλα λέει οτι ΨΑΧΝΕΙ για δουλειά!!!!!!!!Οι δημοτικοι παιδικοί σταθμοιδεχονται αιτήσεις ΜΟΝΟ τον Μαιο - Ιούνιο ποτέ πριν ποτέ μετά, ΑΡΑ πρέπει τοτε να κάνει αιτηση κι ας βρει δουλεια το Σεπτέμβρη!

Δεν ειναι σαν τους ιδιωτικους που βρισκω δουλεια σημερα κ αυριο παώ το παιδι στο παιδικο, για το δημόσιο πρέπει να προνοήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Eμένα που ξεκίνησε φέτος παιδικό δεν έχει λείψει ούτε μια μέρα με ίωση. Η μύτη του τρέχει συνέχεια βέβαια, αλλά δεν έχει πάθει τίποτα παραπάνω. Μου λέγανε κι εμένα πολλά για τις ιώσεις και είχα τρομοκρατηθεί... Από τον παιδικό σταθμό του Δήμου είμαι πολύ ευχαριστημένη.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν τα κέντρα Δημιουργικής απασχόλησης των δήμων που μπορούν και κρατούν παιδάκια δημιουργικά για μια δυο ώρες !

αν έχετε τέτοιο στην περιοχή σας μπορείς να πας μια δυο φορές μαζί με το παιδί σου (να δει το χώρο να τον δεις κι εσύ ) και την τρίτη να το αφήσεις μια ώρα μόνο του , την τέταρτη δύο και την πέμπτη να κλήσεις ραντεβού για δουλειά !

 

όταν με το καλό θα βρεις δουλεια

θα πας στο δήμο με όλα τα χαρτιά σου (όποτε και να είναι Σεπτέμβριο Ιούλιο Νοέμβριο ... και θα πεις : )

ο νόμος λέει να κρατάτε δυο τρεις ελεύθερες θέσεις για έκτακτες περιπτώσεις

ΕΙΜΑΙ έκτακτη περίπτωση και παρακαλώ να πάρετε το παιδι μου .

(θα στο πάρουν ...εγώ ήμουν άνεργη και μου το πειραν έτσι ... δεν παρακάλεσα δεν εβαλα μέσο δεν έκλεψα ...επικαλ΄εστηκα το νόμο )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας. ο δημος μας εχει ΚΔΑΠ αλλα ειναι τοσο μακρια που πρεπει να τον πηγαινω με αυτοκινητο και να προσευχομαι να μην πεσω σε κινηση. αν και δεν με βολευει καθολου θα κοιταξω να δω πως μπορω να τον παω. δεν εχω αυτοκινητο (μονο ο συζυγος που λειπει πολλες ωρες) και ο παιδικος σταθμος της γειτονιας μου ειναι 100 μετρα απο το σπιτι μου. για την κοπελα που ψαχνει την μοριοδοτηση του εσπα ας ψαξει στην ιστοσελιδα του και θα τη βρει.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τα κριτηρια μοριοδοτησης στην παρακατω σελιδα,ισως φανει χρησιμη και σε καποια αλλη μανουλα αλλα δεν καταλαβα πως υπολογιζονται τα μορια απο το εισοδημα (δεν ειμαι και το πρωτο μαθηματικο μυαλο), μηπως μπορει καποια να βοηθησει?

http://www.polites-allagi.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=96:-12-a-&catid=38

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν λεει "Η ανεργία από τον Ο.Α.Ε.Δ. με δελτίο ανεργίας σε ισχύ 10 μόρια, άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. με 20 μόρια." εννοει οσες παιρνουν επιδομα ανεργιας την επριοδο που γινονται οι αιτησεις ή οσες εχουν παρει κατα τη διαρκεια του ετους. Εγω παιρνω επιδομα αλλα τελειωνει το Φεβρουαριο,ποσα μορια παιρνω? Λογικα 10,αλλα ειπα να ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν λεει "Η ανεργία από τον Ο.Α.Ε.Δ. με δελτίο ανεργίας σε ισχύ 10 μόρια, άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. με 20 μόρια." εννοει οσες παιρνουν επιδομα ανεργιας την επριοδο που γινονται οι αιτησεις ή οσες εχουν παρει κατα τη διαρκεια του ετους. Εγω παιρνω επιδομα αλλα τελειωνει το Φεβρουαριο,ποσα μορια παιρνω? Λογικα 10,αλλα ειπα να ρωτησω

ακριβως οπως τα λες ειναι. 10 μορια.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα κέντρα Δημιουργικής απασχόλησης των δήμων που μπορούν και κρατούν παιδάκια δημιουργικά για μια δυο ώρες !

αν έχετε τέτοιο στην περιοχή σας μπορείς να πας μια δυο φορές μαζί με το παιδί σου (να δει το χώρο να τον δεις κι εσύ ) και την τρίτη να το αφήσεις μια ώρα μόνο του , την τέταρτη δύο και την πέμπτη να κλήσεις ραντεβού για δουλειά !

 

όταν με το καλό θα βρεις δουλεια

θα πας στο δήμο με όλα τα χαρτιά σου (όποτε και να είναι Σεπτέμβριο Ιούλιο Νοέμβριο ... και θα πεις : )

ο νόμος λέει να κρατάτε δυο τρεις ελεύθερες θέσεις για έκτακτες περιπτώσεις

ΕΙΜΑΙ έκτακτη περίπτωση και παρακαλώ να πάρετε το παιδι μου .

(θα στο πάρουν ...εγώ ήμουν άνεργη και μου το πειραν έτσι ... δεν παρακάλεσα δεν εβαλα μέσο δεν έκλεψα ...επικαλ΄εστηκα το νόμο )

 

Είσαι όμως σίγουρη ότι δέχονται παιδιά 2 ετών; Γιατί έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι πάνω από 6 χρονών το παιδί για να πάει σε ΚΔΑΠ.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι όμως σίγουρη ότι δέχονται παιδιά 2 ετών; Γιατί έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι πάνω από 6 χρονών το παιδί για να πάει σε ΚΔΑΠ.

 

εξαρτάται σε ποια περιοχή είσαι και τι εγκαταστάσεις , προσωπικό, συνθήκες έχει δημιουργήσει ο κάθε δήμος στα Κέντρα Δημιουργηκής απασχόλησης που έχει ( αν έχει ) !

ναι είμαι σίγουρη για τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΗΜΟ ...

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Να πω εκ των προτέρων ότι το ξέρω ότι είναι πλέον πολυτέλεια ο παιδότοπος. Αλλά, αν για κάποιες μαμάδες είναι θέμα ζωτικής σημασίας το να αφήσουν το παιδάκι τους για να πάνε σε μία συνέντευξη, τότε έχω να προτείνω τους παιδότοπους που κάνουν και πρωινή φύλαξη. Στην περιοχή μου (Ν. Σμύρνη) υπάρχουν αρκετοί παιδότοποι που κάνουν πρωινή φύλαξη και πιστεύω ότι αν ένα παιδάκι έχει πάει ήδη με τη μαμά του 3-4 φορές εκεί για να παίξει, τότε μπορεί ένα πρωί η μαμά του να το αφήσει εκεί για 2-3 ώρες επί πληρωμή. Και αν με το καλό η συνέντευξη στεφθεί με επιτυχία, τότε η μαμά μπορεί να ψάξει για μία μόνιμη λύση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!! ειμαι σε φαση αναζητησης λυσης για το μικρο μου. ειμαι μακροχρονια ανεργη (απο Ιουλιο 2010), τριτεκνη και με οικογενειακο εισοδημα που μολις αγγιζει τα 15000 ευρω. ψαχνω να γραψω το μωρο μου που το Σεπτεμβρη θα ειναι 2 ετων σε δημοτικο παιδικο σταθμο, αλλα ζητουν βεβαιωση εργοδοτη. δηλαδη εγω που δεν δουλεω, ομως ψαχνω, τι θα το κανω το παιδι; θα το απορροφησω; χρηματα για ιδιωτικο δεν υπαρχουν. τι εναλλακτικες εχω; εννοειται οτι για να ψαχνω παιδικο δεν υπαρχουν διαθεσιμες γιαγιαδες. εξαλλου και το μικρο μου τρελλαινεται για παιδακια. που να ψαξω; το προγραμμα ΕΣΠΑ δεν το προλαβα περσι, γιατι δεν ενημερωθηκα εγκαιρως. φετος θα βγει κατι (2012-2013);

 

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Από όσο γνωρίζω, γύρω στο Μάϊο-Ιούνιο γίνονται οι αιτήσεις για δημοτικούς παιδικούς σταθμούς. Είμαστε σε παρόμοια φάση, και εγώ άνεργη και θέλω να στείλω τη μικρή μου παιδικό σταθμό για πολλαπλούς λόγους. Επέλεξε το σταθμό που σε ενδιαφέρει και όταν έρθει με το καλό η ώρα να κάνεις χαρτιά, τους λες ότι βρίσκεσαι σε αναζήτηση εργασίας. Είναι κάτι που ρυθμίζεται το έγγραφο του εργοδότη, θέλω να πω, μπορείς να κάνεις την αίτηση και χωρίς αυτό. Τουλάχιστο στο Δήμο Θέρμης όπου ανήκω, αυτό ισχύει. Ελπίζω να ισχύει και στην περιοχή σου. Από την άλλη, και ως μακροχρόνια άνεργη που είσαι, τρίτεκνη και με χαμηλό εισόδημα, μια χαρά μπορείς να μαζέψεις μόρια για το ΕΣΠΑ της επόμενης χρονιάς. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...