Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΝΙΟΣ ΔΕ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ, ΓΙΝΕΣΑΙ


Recommended Posts

Η τέχνη του γονιού δεν κληρονομείται. Μαθαίνεται! Όλοι μπορούν να γίνουν καλύτεροι αν προσπαθήσουν. Χρειάζεται εκπαίδευση για να αξιοποιήσουμε το ταλέντο και τα προσόντα μας.

Και αν διδαχτήκαμε την τέχνη του γονιού από τους δικούς μας γονείς, τώρα θα χρειαστούμε μετεκπαίδευση. Γιατί οι ανάγκες άλλαξαν κι ετούτο είναι άλλο παιδί και θέλει άλλους γονείς. Εμάς. Για να μεγαλώσει ένα παιδί δεν χρειάζεται μόνο τροφή.

Χρειάζεται Εκτίμηση, Αναγνώριση, Ενθάρρυνση.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΚΑΛΑ

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ

 

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Τίποτα σωστό δε μπορείς να κάνεις

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Μπράβο !

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Ας ήταν να 'μοιαζες του Γιάννη !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Δεν πειράζει που δεν τα κατάφερες αυτή τη φορα .

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Σε σιχαίνομαι !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Είμαστε περήφανοι για σένα !

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Δε θα τα καταφέρεις ποτέ !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Αρκεί που προσπάθησες.

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Είσαι άχρηστο, ηλίθιο, ανίκανο !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Θα τα καταφέρεις !

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Δεν είσαι παιδί μου εσύ !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Είσαι σπουδαίο παιδί.

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Φτυστό ο παππούς σου, ο άχρηστος !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Κανένας δεν είναι τέλειος.

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Μ' αρρώστησες ! Θα με πεθάνεις !

Είσαι μοναδικό.

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Μακάρι να μην είχες γεννηθεί !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Δεν ξέρω τι θα 'κανα χωρίς εσένα !

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Παράτα με !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Έλα να προσπαθήσουμε μαζί.

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Δεν σ' αγαπώ !

ΝΑ ΛΕΤΕ :

Σ' αγαπώ πολύ !

 

Πραγματικα ποσοι απο εμας δεν λεμε πολλες φορες τη λαθος ατακα χωρις να το καταλάβουμε?

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η τέχνη του γονιού δεν κληρονομείται. Μαθαίνεται!

Χρειάζεται Εκτίμηση, Αναγνώριση, Ενθάρρυνση.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΚΑΛΑ

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ

 

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Τίποτα σωστό δε μπορείς να κάνεις

Ας ήταν να 'μοιαζες του Γιάννη !

Σε σιχαίνομαι !

Δε θα τα καταφέρεις ποτέ !

Είσαι άχρηστο, ηλίθιο, ανίκανο !

Δεν είσαι παιδί μου εσύ !

Φτυστό ο παππούς σου, ο άχρηστος !

Μ' αρρώστησες ! Θα με πεθάνεις !

Μακάρι να μην είχες γεννηθεί !

Παράτα με !

Δεν σ' αγαπώ !

 

Πραγματικα ποσοι απο εμας δεν λεμε πολλες φορες τη λαθος ατακα χωρις να το καταλάβουμε?

 

συγνώμη αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει γονιός στις μέρες μας που τα λέει αυτά τα απαράδεκτα πράγματα άντε ίσως το παράτα με πάνω στα νεύρα του μπορεί αλλά ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ δεν λέγονται όχι από πολιτισμένους ανθρώπους.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Η τέχνη του γονιού δεν κληρονομείται. Μαθαίνεται!

Χρειάζεται Εκτίμηση, Αναγνώριση, Ενθάρρυνση.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΚΑΛΑ

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ

 

ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ :

Τίποτα σωστό δε μπορείς να κάνεις

Ας ήταν να 'μοιαζες του Γιάννη !

Σε σιχαίνομαι !

Δε θα τα καταφέρεις ποτέ !

Είσαι άχρηστο, ηλίθιο, ανίκανο !

Δεν είσαι παιδί μου εσύ !

Φτυστό ο παππούς σου, ο άχρηστος !

Μ' αρρώστησες ! Θα με πεθάνεις !

Μακάρι να μην είχες γεννηθεί !

Παράτα με !

Δεν σ' αγαπώ !

 

Πραγματικα ποσοι απο εμας δεν λεμε πολλες φορες τη λαθος ατακα χωρις να το καταλάβουμε?

 

συγνώμη αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει γονιός στις μέρες μας που τα λέει αυτά τα απαράδεκτα πράγματα άντε ίσως το παράτα με πάνω στα νεύρα του μπορεί αλλά ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ δεν λέγονται όχι από πολιτισμένους ανθρώπους.

 

Συμφωνω και επαυξάνω! εγω ουτε το παρατα μας ετυχε να πω ακομη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως στις μέρες μας ακόμη υπάρχουν γονείς που απευθύνονται στα παιδιά τους κατα αυτόν τον τρόπο και εννοώ γονείς από αυτούς που είναι φαινομενικά πολιτισμένοι στα μάτια των άλλων και μέσα στο σπίτι τους χρησιμοποιούν όχι μόνο τη λεκτική βία ακόμη και τη σωματική.

Και το λέω αυτό γιατί το έχω δει από γονείς που ειλικρινά έπεσα από τα σύννεφα όταν είδα να φέρονται κατά αυτόν τον τρόπο( λεκτική βία) στο 3χρονο παιδάκι τους γιατί όπως προείπα είναι φαινομενικά πολιτισμένοι με πολύ καλές θέσεις εργασίας και πολύ καλό βιοτικό επίπεδο.

Μακάρι να ήταν έτσι όπως λένε οι 2 προλαλλήλασες αλλά δυστηχώς δεν είναι

γιατί κανένας δεν ξέρει πως βιώνει την καθημερινότητας της μία οικογένεια όταν η πόρτα κλείνει πίσω μας.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως στις μέρες μας ακόμη υπάρχουν γονείς που απευθύνονται στα παιδιά τους κατα αυτόν τον τρόπο και εννοώ γονείς από αυτούς που είναι φαινομενικά πολιτισμένοι στα μάτια των άλλων και μέσα στο σπίτι τους χρησιμοποιούν όχι μόνο τη λεκτική βία ακόμη και τη σωματική.

Και το λέω αυτό γιατί το έχω δει από γονείς που ειλικρινά έπεσα από τα σύννεφα όταν είδα να φέρονται κατά αυτόν τον τρόπο( λεκτική βία) στο 3χρονο παιδάκι τους γιατί όπως προείπα είναι φαινομενικά πολιτισμένοι με πολύ καλές θέσεις εργασίας και πολύ καλό βιοτικό επίπεδο.

Μακάρι να ήταν έτσι όπως λένε οι 2 προλαλλήλασες αλλά δυστηχώς δεν είναι

γιατί κανένας δεν ξέρει πως βιώνει την καθημερινότητας της μία οικογένεια όταν η πόρτα κλείνει πίσω μας.

 

Συμφωνώ! Έχω μείνει άφωνη για το πώς απευθύνονται στα παιδιά και μάλιστα δημοσίως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον το παραπανω εψαξα πολυ για να το βρω γιατι διπλα μου μενει μια οικογενεια που και οι δυο γονεις απευθυνονται αντε να μην πως στα δυο παιδια τους 2 και 4 χρονων.Αυτα που γραφει εδω ειναι πτεσματα μπροστα σε αυτα που τους ακουω να λενε και η σφαλιαρα συννεφο.Τα εχω παρει και για αυτο το δημοσιευσα σαν διαμαρτυρια οχι μονο για αυτα τα δυο παιδακια αλλα και τα χιλιαδες αλλα.Λοιπον στον παιδικο της κορης μου η παιδοψυχολογος μου ειπε οτι δυστυχως αυτο το φαινομενο συνεχιζει και στις μερες μας ειδικα απο μαμαδες που μπροστα στους αλλους μιλανε με το σας και με το σεις.ΕΛΕΟΣ υπαρχουν ανθρωποι που θα γινοντουσαν υπεροχοι γονεις κι ο Θεος δεν τους αξιωσε και καποιοι αλλοι το θεωρουν δεδομενο οτι θα γινοντουσαν γονεις.Που ζουμε ρε κοριτσια στο 1800?

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...