Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ξερουμε τι ειναι παραδοση!


vouraikos

Recommended Posts

Πριν 2 χρονια εκανα την βαφτιση του γιου μου. Μουσικη, με dj, βρηκαμε εναν μεσο internet αφου την καναμε εκτος Αθηνας και δεν ξεραμε κανεναν να μας συστησει καποιον. Οταν πηγαμε να κανονισουμε τι θα παιξει , ειμασταν καθετοι και εγω και ο αντρας μου. "Δεν θα παιξεις πανηγυριου δημοτικα, αλλα κλασσικα δημοτικα"." Τι εννοειται κλασσικα?"

Μετα απο αυτη την ερωτηση , αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια οτι δεν θα συννενοηθουμε! Μας εβαλε λοιπον να ακουσουμε τι εννοει αυτος δημοτικα και τι παιζει! ΕΦΡΙΞΑ! Η Θωδη εδινε και επαιρνε και ο Ματθαιος _Γιαννουλης γρατζουνουσαν τα αυτια μας. Κατι τραγικες ηχογραφισεις με ντραμς και συνθεσαιζερ συνεχιζαν να με χτυπανε χωρις κανενα ελεος! "Καλε μου, ανθρωπε......αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ!!!!" Εκατσα λοιπον και προσπαθησα στις 2 μερες που με χωριζαν απο την βαφτιση και του εγραψα 2 cd με καποια κομματια , μηπως και γλυτωσουμε την καταστροφη. Ματαιο βεβαια γιατι ο ανθρωπος, δεν κατειχε το θεμα οποτε δεν μπορεσε να ακολουθησει και το στυλ που θελαμε. Αποτελεσμα??? ΟΟΟλοι χορεψαν (και εμεις μεσα στους ολους-το παιδι μας βαφτιζαμε-) αλλα εγω εκανα χαλαρα 2 πακετα τσιγαρα για να αντεξω τους ηχους!!!!

Τωρα στην Βαφτιση της κορης μας, ειπα θα ψαξω απο νωρις dj και θα βρω εναν ανθρωπο να επικοινωνησουμε στο θεμα ΠΑΡΑΔΟΣΗ! Kαι γενικοτερα μουσικης και ηχου!

Δεν εψαχνα καλυτερα γυναικα μετα απο γεννα χωρις κυτταριτιδα!!!????

Πιο πιθανο!!!

Ακουσα απιστευτες απαντησεις στις τηλεφωνικες συνδιαλεξεις μου με dj.

Οπως "γλεντι χωρις Θωδη???" ή " Μαζωνακη δηλαδη δεν θελετε!??"

Τωρα πειτε μου οτι εγω το εχω το προβλημα , αλλα η 16ετη μου συμμετοχη (και σαν δασκαλα) σε παραδοσιακα συγκροτηματα δεν μου επιτρεπει να πω ολους αυτους τους γυφτο-σκυλαδες , παραδοση! Και φυσικα το ΔΙΚΟ μου αυτι , δεν δεχετε τους ηχους του Μαζωνακη, Βανδη &ΣΙΑ σαν μουσικη!!

Μπορει να ακουγομαι απολυτη και εριστικη αλλα εχω κουραστη απο αυτη την "χουντα" των ηχων αυτων.

Τελικα τι θα κανω?? Βρηκα τον πιο συνεργασιμο ανρθωπο απο οσους μιλησα και θα κατσουμε μαζι οοοοοοολη την βδομαδα μεχρι το Σαββατο 6/9 να του δειξω τι εννοουμε εμεις μουσικη και να κατεβασουμε mp3 μηπως και ακουσουμε ΜΟΥΣΙΚΗ!!

Και ρωτω.....ειμαι εγω τρελη ρε παιδια??????

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικα τι θα κανω?? Βρηκα τον πιο συνεργασιμο ανρθωπο απο οσους μιλησα και θα κατσουμε μαζι οοοοοοολη την βδομαδα μεχρι το Σαββατο 6/9 να του δειξω τι εννοουμε εμεις μουσικη και να κατεβασουμε mp3 μηπως και ακουσουμε ΜΟΥΣΙΚΗ!!

Και ρωτω.....ειμαι εγω τρελη ρε παιδια??????

 

Όχι αυτοί δεν ξέρουνε τι έιναι παραδοσιακή μουσική και λογικό,αφού την απαξιώνουμε λές και θα κολλήσουμε λέπρα αν ακουσουμε παραδοσιακά.Σου λέει τι να τη κάνω την παράδοση? Να πεινάσω?

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ποσο δικιο εχεις!!!!!!!!!!

Μολις σημερα ημασταν σε μια βαπτιση με ζωντανη μουσικη αλλα με κλασικα-οπως τα χαρακτηριζεις εσυ και οχι ο αχαρακτηριστος DJ-ηπειρωτικα τραγουδια. Το ποσο τα ευχαριστηθηκα δεν λεγετε. Αφου μετανοιωσα που δεν πηρα τον μικρο μου μαζι. Θα του αρεσαν στα σιγουρα!

Οσο για τα υπολοιπα που περιγραφεις ειναι ο λογος για τον οποιο δεν παω ποτε σε πανηγυρια και ας ανθουν τωρα το καλοκαιρι στην περιοχη.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω! Αυτά πολλοί τα κοροιδεύουν αλλά πάντως όλοι τα χορεύουν! :lol:

Τώρα, εμείς στο γάμο μας φτιάξαμε σιντάκια με έναν πολύ ξεχωριστό φίλο του άντρα μου (σπάνιες γνώσεις, απίστευτα μουσικά γούστα, δεν ξέρω πόσες χιλιάδες σιντι)

με τζαζ ελληνική και ξένη (εντάξει όχι και τα πολύ ψαγμένα) και γενικώς χαλαρή μουσική για το τραπέζι...ε , μερικοί συγγενείς που θα το θελαν να χορέψουν τα και καλά ηπειρωτικονησιωτικοβλαχοκλαρινομπουζούκια απροσδιορίστου ταυτότητας απλά δεν τους πέρασε! Δικός μας ήταν ο γάμος και δηλώσαμε ότι δεν είμαστε χορευταράδες!!Έτσι κι αλλιώς δεν γινόταν χορός γιατί το τραπέζι ήταν σε μικρό χώρο, οπότε μουσική τερμα+Θώδη= θα έφευγα από το γάμο μου!

Link to comment
Share on other sites

Και το μεσημερι ανοιγω τηλεοραση και πεφτω πανω σε μια προσφατη εκδηλωση του Λυκειου Ελληνιδων στο ηρωδειο.......(τα νιατα μου!!!) Και με πηραν τα ζουμια!!! ΤΙ ΗΧΟΙ!!!ΤΙ ΜΕΛΩΔΙΕΣ.....ΑΨΟΓΟ και το λυκειο οπως παντα.....με επιασε ενα γαμωτο...περιμενω πως και πως να μεγαλωσει λιγο ο Νικολας και να επιστρεψουμε και οι δυο πλεον στα γνωστα μερη την ΓΝΗΣΙΑΣ παραδοσης!! Η απορια μου ειναι γιατι δεν προτιμανε αυτους τους ηχους, που και χορευτικοι ειναι και ξεσηκωτικοι και μελωδικοι!!!και ακουνε αυτα τα αισχη!!!! Τους εφαγε τους νεοελληνες να βριζουν τους αλβανους, να βριζουν τους πακιστανους και να θεωρουν οτι αυτοι ειναι κατι "ανωτερο" επειδη ειναι ελληνες!! Και δεν εχουν τι-πο-τα στην καθημερινοτητα τους που να θυμιζει, οχι αρχαια ελλαδα, αλλα ουτε την ελλαδα πριν 60 χρονια!!!

Πωπωπω! τα εχω"παρει".....σταματαω εδω γιατι , θα αρχισω της χοντραδες!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διατήρηση της παραδοσιακής κουλτούρας και του πολιτισμού είναι θέμα παιδείας και δυστυχώς σε αυτό πάσχουμε όπως και σε πολλά άλλα σημαντικά ... αξίας μας έχει γίνει μόνο το χρήμα και τα παρελκόμενα του. Ζούμε στην εποχή του φαίνεσθαι, όταν θα ξυπνήσουμε θα είναι δυστυχώς πολύ αργά ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ας βρεθεικαποιος ρε παιδια , που θα διαφωνησει μαζι μας!!!

Για να καταλαβω ποιοι τελικα τα ακουνε .........γιατι εγω δεν εχω γνωρισει κανεναν να λεει "τι ωραια μουσικη ειναι αυτη" . Αφου κανεις δεν τα αντεχει , πως επιβιωνουν αυτα τα εκτρωματα!??????? :mrgreen::mad::cry::twisted::evil:

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ας βρεθεικαποιος ρε παιδια , που θα διαφωνησει μαζι μας!!!

Για να καταλαβω ποιοι τελικα τα ακουνε .........γιατι εγω δεν εχω γνωρισει κανεναν να λεει "τι ωραια μουσικη ειναι αυτη" . Αφου κανεις δεν τα αντεχει , πως επιβιωνουν αυτα τα εκτρωματα!??????? :mrgreen::mad::cry::twisted::evil:

 

κανεις δεν τα ακουει :lol::lol:

 

φανερα ναι οκ........κανεις δεν θα βαλει Θωδη στο σπιτι του να κανει τις δουλειες του.....

στα ελληναδικα ομως?? στα πανυγηρια? στα κλαμπ? ολοι πρωτοι στην πιστα :lol::lol:

ετσι επιβιωνουν :wink:

και μην πειτε οχι.........

 

υ.γ δεν ειμαι φαν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αφού ήσουν το λύκειο ελληνίδων μήπως μπορεί κάποιος από εκεί να σου συστήσει σχετικό dj.

 

Εμείς στο γάμο κάναμε ολόκληρη σύσκεψη με τους τύπους, γράψαμε κι εμείς σιντί με τραγούδια. Οπότε μας λένε κάποια στιγμή οι άνθρωποι "πάντως να ξέρετε ότι ο κόσμος θέλει και τη Βανδή και το Μαζωνάκη, οπότε ίσως βάλουμε λίγο". Τέλος πάντων, λέω, ας βάλει λίγο, αφού αρέσει στον κόσμο. Και έγινε το εξής ΜΑΓΙΚΟ: βάζει Βανδή και εκείνη τη στιγμή, εκεί που ήταν μια γεμάτη πίστα που χόρευε, ξαφνικά αραίωσε το πράγμα και σταμάτησε το χοροπηδητό, αποχώρησαν. Οπότε, ο τύπος κατάλαβε και δεν έβαλε άλλο, τη γλυτώσαμε...

 

Όσο για το γιατί την ακούν αυτή τη μουσική, νομίζω ότι δεν την ακουν ακριβώς, θέλουν απλώς ένα ρυθμό για να χορέψουν όταν βγουν. Ο κόσμος πια δεν τραγουδάει, δε χρειάζεται πολλά πολλά. Επίσης, τους αρέσουν οι ατάκες των σκυλάδικων, ειδικά αν έχουν φάει φτύσιμο από γκόμενα. Είναι πολύ άμεσα τα μηνύματά τους και μερικές φορές εξυπνακίστικα και αυτό αρέσει σε πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ας βρεθεικαποιος ρε παιδια , που θα διαφωνησει μαζι μας!!!

Για να καταλαβω ποιοι τελικα τα ακουνε .........γιατι εγω δεν εχω γνωρισει κανεναν να λεει "τι ωραια μουσικη ειναι αυτη" . Αφου κανεις δεν τα αντεχει , πως επιβιωνουν αυτα τα εκτρωματα!??????? :mrgreen::mad::cry::twisted::evil:

 

 

Ήμουν στο Λύκειο Ελληνίδων 17 ολόκληρα χρόνια! Το ρεσιτάλ μου ο Ηπειρώτικος Γάμος, στο Μέγαρο Μουσικής.

 

Κατάγομαι μισή από την Ήπειρο και Μισή από την Βέρροια, Ποντικής Καταγωγής, ο άνδρας μου είνια Θρακιώτης.

 

Στο γάμο μου ο πατέρας μου έφερε από το χωριό παραδοσιακούς μουσικούς (από τους Χαλκιάδες) φυσικά επειδή θα υπήρχαν και Πόντιοι και Θρακιώτες ζητήσαμε από τον Dj να κάνει πρόγραμμα σχετικό ώστε να μην βαρεθούν οι λοιποί :

 

Σχόλιο του πεθερού μου, ρε 'σεις οι Ηπειρώτες χορεύεται λες πατάτε σταφύλια. Τον έσωσε ο πατέρας μου από τα Χέρια μου....

 

Εν πάση περιπτώση εγώ φταίω που ζήτησα να υπάρχουν Θρακιώτικα τραγούδια για τους τιμήσω αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...

 

Για να ξαναμπώ στο θέμα...

Η ελπίζω και η κορούλα μου να της αρέσει η Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική. Της βάζουμε διάφορα τραγούδια προς το παρόν εκτός από τα παιδικά βλέπουμε να της αρέσουν οι Κρητικές Σούστες... μακάρι.

 

Σας αφιέρωνω

 

"Σε αγαπώ σε αγαπώ όσο κανένας άλλος στην καρδιά μου ρίζωσε ένας έρωτας μεγάλος ..."

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αληθεια ειναι οτι τα Ηπειρωτικα ειναι καπως "βαρεια" σε συγκριση με τα ποντιακα και τα θρακιωτικα και υστερουν σε μελωδια. Κατα τα αλλα το αγαπημενο μου παραδοσιακο ειναι "ο Αμαραντος" (μια ποντια παντρεμενη στην Ηπειρο)

Υ.Γ Οποτε βλεπω παραστασεις του Λυκειου Ελληνιδων ζηλευωωωωωω!

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αφού ήσουν το λύκειο ελληνίδων μήπως μπορεί κάποιος από εκεί να σου συστήσει σχετικό dj.

 

.

 

βρηκα εναν σχετικο dj αλλα επειδη η βαφτιση ειναι εκτος αθηνων, ηθελε μαζι με τα μεταφορικα 600 ευρω!!! Ηταν παααααρα πολλα για τον προυπολογισμο που ειχαμε κανει. ΕΙπαμε λοιπον , ποσο δυσκολο θα ειναι να βρεις εναν που να μην γαυγιζει?????ματαια!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ας βρεθεικαποιος ρε παιδια , που θα διαφωνησει μαζι μας!!!

Για να καταλαβω ποιοι τελικα τα ακουνε .........γιατι εγω δεν εχω γνωρισει κανεναν να λεει "τι ωραια μουσικη ειναι αυτη" . Αφου κανεις δεν τα αντεχει , πως επιβιωνουν αυτα τα εκτρωματα!??????? :mrgreen::mad::cry::twisted::evil:

 

 

 

Κατάγομαι μισή από την Ήπειρο και Μισή από την Βέρροια, Ποντικής Καταγωγής, ο άνδρας μου είνια Θρακιώτης.

 

Στο γάμο μου ο πατέρας μου έφερε από το χωριό παραδοσιακούς μουσικούς (από τους Χαλκιάδες) φυσικά επειδή θα υπήρχαν και Πόντιοι και Θρακιώτες ζητήσαμε από τον Dj να κάνει πρόγραμμα σχετικό ώστε να μην βαρεθούν οι λοιποί :

 

Σχόλιο του πεθερού μου, ρε 'σεις οι Ηπειρώτες χορεύεται λες πατάτε σταφύλια. Τον έσωσε ο πατέρας μου από τα Χέρια μου....

 

"

 

Και εγω τεμετερον ειμαι κατα το ημυσι με μοναδικο χορευτικο που κραταω ακομα και πηγαινω το συλλογο των ποντιων , που μετα απο 14 χρονια ειναι σαν οικογενεια!

Αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει κομματι παραδοσιακης μουσικη που μπορω να πω οτι απεχθανομαι. Απλως οταν εισαι μεσα σε χορευτικα χρονια και κανεις και μαθημα σε πιτσιρικια, καποια συνηθησμενα τραγουδια εχεις κουραστει να τα ακους. Κατι καλαματιακα , τσαμικα και συρτα τα εχω τοοοοοσο πολυ μετρησει σε βηματα "ενα , δυο τρια τε-σσε-ρα" , που δεν αντεχω να τα ακουσω. Οχι οτι δεν μου αρεσουν αλλα τα βαρεθηκα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

βρηκα εναν σχετικο dj αλλα επειδη η βαφτιση ειναι εκτος αθηνων, ηθελε μαζι με τα μεταφορικα 600 ευρω!!! Ηταν παααααρα πολλα για τον προυπολογισμο που ειχαμε κανει. ΕΙπαμε λοιπον , ποσο δυσκολο θα ειναι να βρεις εναν που να μην γαυγιζει?????ματαια!

 

Δέν το σκέφτεσαι να φωνάξεις κανένα παραδοσιακό συγκρότημα? κανονίζεις μια τιμή σα βάση και ότι βγάλουνε απο κεράσματα.Και λένε κι ευχαριστώ...

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

να κανω κι εγω μια ερωτηση?

Η Θωδη πως χορευεται?

Ο Γιαννουλης πως?

Γιατι εγω προσωπικα παρολο που δεν ξερω και καλαα παραδοσιακους χωροςυ, ενα καλαματιατο ή ενα συρτο θα το χορεψω..

Τα παραπανω δεν μπορω να τα παρακολουθησω..

Μηπως ειμαι καγκουρας? :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω κι εγω μια ερωτηση?

Η Θωδη πως χορευεται?

Ο Γιαννουλης πως?

Γιατι εγω προσωπικα παρολο που δεν ξερω και καλαα παραδοσιακους χωροςυ, ενα καλαματιατο ή ενα συρτο θα το χορεψω..

Τα παραπανω δεν μπορω να τα παρακολουθησω..

Μηπως ειμαι καγκουρας? :lol:

 

Χορέυεται κατά το: Αλλού βαράν τα όργανα κι αλλού χορέυει η αρκουδα !!!

:lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα!! Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που μισούσε θανάσιμα όλους αυτούς τους γύφτους!!!

 

Να εξηγήσω εδώ ότι ο όρος γύφτος είναι σαφώς υποτιμητικός αλλά δεν αφορά την ωραία φυλή των τσιγγάνων που στην πραγματικότητα ονομάζονται Ρόμ, έτσι μάλίστα αποκαλούν και οι ίδιοι τους εαυτούς τους.

 

Άρα έχουμε

 

1. ΡΟΜ ----> ΤΣΙΓΓΑΝΙΚΗ ΦΥΛΗ (ΜΕ ΚΟΥΚΛΑΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ :) )

 

2. ΓΥΦΤΟΙ ----> Η Θώδη , ο Ματθαίος , οι Κονιτόπουλοι και όλοι όσοι σκουπίζουν τον κώλο τους με την παράδοση μας.

 

 

ΟΥΣΤ ΓΥΦΤΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πραγματικά δεν με απασχολεί καθόλου τί ακούει ο καθένας, με τι διασκεδάζει, με τι χορεύει κτλ. Είναι θέμα γούστου, κουλτούρας... είναι τέλοσπαντων κατά τη γνώμη μου κάτι το υποκειμενικό. Δεν κρίνω κανέναν.

 

Το να ξέρουμε όμως το τί είναι παράδοση και τί όχι... Ε. αυτό το θεωρώ υποχρέωση όλων μας. Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, όπως για παράδειγμα ότι ο Γιαννούλης δεν τραγουδάει νησιώτικα αλλά ένα άλλο είδος ("σκυλονησιώτικα" τα λέω εγώ).

 

Τι θυμήθηκα τώρα...

 

Μια συμμαθήτρια μου στο σχολείο ήταν φαν τραγουδιστών τύπου Βανδή, Θώδη κτλ. Σε μια συζήτηση λοιπόν, το φέρνει η κουβέντα και αρχίζει να λέει το τί αξιόλογος τραγουδιστής είναι ο Σφακιανάκης και, και και...

Εγώ απλά είπα πώς δεν μ΄αρέσει, για την ακρίβεια πώς δεν μπορώ καν να τον ακούσω.

"Μα τι είναι αυτά που λες"μου απαντά. "Τις προάλλες που ήμασταν σπίτι σου είχες βάλει μια κασέττα και άκουσα ένα τραγούδι του Σφακιανάκη μόνο που το έλεγε άλλος".

Τελικά κατάλαβα ότι αναφέροταν στην "Μπαλάντα του κυρ-Μεντιου" του Ξυλούρη!!!! Και αυτή να επιμένει ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται και ότι το τραγούδι είναι του Σφακιανάκη!!!!

 

Δεν έχω πρόβλημα που άκουγε Σφακιανάκη, δικαίωμά της, έτσι διασκέδαζε. Την ασχετοσύνη όμως δεν την αντέχω ειλικρινά.

Και μετά την ατάκα "αυτόν τον Ξυλούρη δεν τον ξέρω, αλλά τη φωνή του Σφακιανάκη δεν τη φτάνει", δεν συνέχισα τη συζήτηση γιατί αδυνατούσα. Από τη σύγχυση, ούτε να απαντήσω δεν μπορούσα. Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά και μόνο που το σκέφτομαι... τρέμω από τα νεύρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου την βγει το λαικο-σκυλάδικο...το οποίο έχει εισχωρήσει ακόμη και στο δημοτικό τραγούδι. Στο γάμο μου αντιμετώπισα ως προς την έυρεση ντι ντζει...τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν και σε εσάς.Αφού μου είπε ότι για εισαγωγή θα μου παίξει ένα ωραιότατο ποτ πουρι από Βίσση, Βανδή και ότι με την Θώδη θα γίνει τρελό κέφι...του έκανα ένα μίνι υπερεντατικό σεμινάριο...και στο γάμο φαινόντουσαν να πηγαίνουν όλα μια χαρά....

Μέχρι που ήρθε η στιγμή των ποντιακών. Ο άντρας μου είναι πόντιος...δεν χορεύει ιδιαίτερα ούτε τα ακούει...η οικογένεια του όμως ως γνήσιοι πόντιοι και χορευτεράδες είναι και γλεντζέδες. Ως μη γνώστες λοιπόν της συγκεκριμένης μουσικής ζητήσαμε από τον ξαδερφό του να μας γράψει κάποια σι - ντι...για να τα παίξουμε. Να σημειώσω ότι ήμουν και εγώ χρόνια μέλος του Λυκείου Ελληνίδων και ότι μου αρέσουν πολύ τα νησιώτικα αλλά και κάθε είδους παραδοσιακή μουσική.

Και αρχίζουν τα όργανα....να ακούς το συνθεσαιζερ και την ηλεκτρική λύρα...και να μην το ξεχωρίζεις από σκυλάδικο. Τα πλήθη των Ποντιών να έχουν κατακλύσει την πίστα...και να μην λένε να σταματήσουν. Ο δε ντι-τζει...κατενθουσιασμένος...που και την πίστα γεμάτη έβλεπε..και κοντινά ακούσματα του έπαιζε...να οργιάζει παίζοντας τον ηχητικό συρφετό για τουλάχιστον 40 λεπτά!!!Εννοείται ότι με έπιασε πονοκέφαλος...ενώ κοίταζα αμήχανα τον άντρα μου...πως να κάνουμε νόημα στον ντι - τζει να σταματήσει....Και η άτάκα του ξαδέρφου: Είδες πόσο κέφι κάναμε με τα σι- ντι μου?????

Γι΄αυτό σας λέω...ύπουλο αυτό το λαικο-σκυλάδικο...

Τώρα πλέον που ετοιμαζόμαστα για την βάπτιση...και έχοντας πάρει το μαθημά μας...προσπαθούμε να κάνουμε αυστηρή επιλογή των όσων θα παιχτούν...ενώ εννοείται ότι τα έχουμε ακούσει όλα τα σι- ντι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά και μόνο που το σκέφτομαι... τρέμω από τα νεύρα μου.

 

Εδώ εγώ τρέμω απ'τα νεύρα μου Maria-P :evil: , δεν τους μπορώ κάτι τέτοιους...

Να το δείτε ότι εγώ θα την κάνω την τρομοκρατική οργάνωση κατά των ηλιθίων, δε θα μου γλυτώσουν, θα την απαγάγω τη δικιά σου, θα τη βάλω σε ένα υπόγειο και δε θα βγει αν δε μάθει απέξω τα άπαντα του Στραβίνσκι

 

Για τα βαφτίσια των παιδιών απ'την Πάτρα συμφωνώ με τη gavrias. Το live είναι πάντα καλύτερο από τον καλύτερο dj, μπορείτε να το ψάξετε λίγο; Εγώ είχα στο γάμο μου live με λάτιν και dj και το μεγαλύτερο κέφι το έβγαλε το live (καλά εκτός από όταν μπήκαν οι ABBA)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα παίξει στο γάμο μου Σφακιανάκη κτλ παρόλο που εχουμε μερικούς φίλους που μόνο τετοια ακούνε (ειναι όμως καλά παιδιά τι να τους κάνουμε) και είπα με τον άντρα μου η μέρα αυτή ειναι για μας και όχι για τους άλλους και έτσι έκλεισα σε ενα παραδοσιακό Ικαριώτικο μεζεδοπωλείο με Ικαριώτικη ορχήστρα. Βέβαια κανένας απο τους Αθηναίους σχεδόν δεν χόρεψε αλλά λίγο μας ένοιαξε :) :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος δεν έχει πάει σε σκυλάδικο εθνικής οδού επαρχίας, ας κάνει μια βόλτα. Με καλή παρέα, ανοιχτό μυαλό και καλή διάθεση.

 

Για ανθρωπολογικές και κοινωνιολογικές μελέτες τουλάχιστον, επιβάλλεται :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος δεν έχει πάει σε σκυλάδικο εθνικής οδού επαρχίας, ας κάνει μια βόλτα. Με καλή παρέα, ανοιχτό μυαλό και καλή διάθεση.

 

Για ανθρωπολογικές και κοινωνιολογικές μελέτες τουλάχιστον, επιβάλλεται :lol::lol::lol:

 

Εχεις δίκιο...πάντα ήθελα να το κάνω αλλα βλέπεις τώρα δεν μπορώ να πιω αλκοόλ και αλλιώς εκει μέσα δεν επιβιώνεις :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποιος δεν έχει πάει σε σκυλάδικο εθνικής οδού επαρχίας, ας κάνει μια βόλτα. Με καλή παρέα, ανοιχτό μυαλό και καλή διάθεση.

 

Για ανθρωπολογικές και κοινωνιολογικές μελέτες τουλάχιστον, επιβάλλεται :lol::lol::lol:

 

...Δεν έχω να προσθέσω ούτε έναν τόνο σε ένα κείμενο που με βρίσκει τόσο, μα τόσο σύμφωνη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...