Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλατοζυμη- τι κανω λαθος;


Recommended Posts

για να εχουμε μια επιπλεον απασχοληση με τα μικρα, ειδικα μεσα στο σπιτι, σκεφτηκα να κανουμε κατασκευες με αλατοζυμη. χθες λοιπον εκανα για πρωτη φορα αλατοζυμη με μια συνταγη που βρηκα στο ιντερνετ, 1 κουπα αλατι, 1 κουπα νερο και 3 κουπες αλευρι. μου βγηκε ενα σκληρο ζυμαρι στο οποιο νιωθεις το αλατι αλλα οκ, εριξα 2 κσ νερο και πλαθοταν. εκανα με κουπατ διαφορα σχεδια, δεντρακα, ανθρωπακια, παπακια κτλ και με τα χερια πλεξουδες και στεφανακια. τα εψησα στους 170 βαθμους για 20 λεπτα οπως ελεγε η συνταγη αλλα αυτα που ηταν με κουπ πατ φουσκωσαν και δεν εχουν ωραιο σχημα. και σημερα που εκανα την υπολοιπη ζυμη αφου την εκανα πιο μαλακη και ευπλαστη με λιγο νερο παλι τα ιδια στο ψησιμο. σε διαφορα σημεια φουσκωνουν σαν να εχουν μεσα τους σακουλιτσα. δεν φουσκωνουν ομοιομορφα αλλα γινονται βουναλακια σε διαφορα σημεια της κατασκευης. το αλευρι μου εινια απλο και οχι φαρινα. τι φταιει; τι κανω λαθος; εχει η ζυμη προβλημα, το ψησιμο; εσεις που εχετε κανει πως τα ψηνετε; χαλανε;

 

το αλλο μου ερωτημα εινια που θα βρω σπρει γυαλιστικο και σρει με χρωμα για να βαφουμε τις κατασκευες μας; ειναι ακριβα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


α και το σπρει το γυαλιστικο ειναι ιδιο με τη λακα; και το βαζω αφου βαψω η και πριν και μετα;

 

αλλα γιατι φουσκωνουν; και δεν ειχαν εντελως λεια επιφανεια:cry:

Link to comment
Share on other sites

αφου μπαινεις στη διαδικασια να κανετε μαζι κουλουρακια γιατι δε κανεις μια κανονικη ζυμη για κουλουρακια να τα φατε κιολας???εγω αυτο με την αλατοζυμη δε το εχω κανει γιατι συνηθως φτιαχνουμε κουλουρακια και μετα τα τρωνε κιολας (αυτα που φιταχνω εγω γιατι τα αλλα εχουν καταληξει στο πατωμα καρεκλες κλπ),,,τρωρα αν θελεις και χρωμα νομιζω μπορεις να τα χρωματισεις με χρωματα ζαχαροπλαστικης,,,εκτος αν μου διαφευγει κατι και δε καταλαβα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο νηπιαγωγείο το φτιάχνουμε 1 αλεύρι, 1 αλάτι, 1/2 νερό. Χρωματιστό το κάνω με λίγη τέμπερα μέσα για να μη λερώνει τα χέρια ή χρώμα ζαχαροπλαστικής ή με χρώμα σκόνη που έχει η playdough.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αφου μπαινεις στη διαδικασια να κανετε μαζι κουλουρακια γιατι δε κανεις μια κανονικη ζυμη για κουλουρακια να τα φατε κιολας???εγω αυτο με την αλατοζυμη δε το εχω κανει γιατι συνηθως φτιαχνουμε κουλουρακια και μετα τα τρωνε κιολας (αυτα που φιταχνω εγω γιατι τα αλλα εχουν καταληξει στο πατωμα καρεκλες κλπ),,,τρωρα αν θελεις και χρωμα νομιζω μπορεις να τα χρωματισεις με χρωματα ζαχαροπλαστικης,,,εκτος αν μου διαφευγει κατι και δε καταλαβα

 

κανουμε και κουλουρακια γιασεμακι. απλα ειπα να κανουμε και στολιδια για το δεντρο και να χαιρονται. αλλα μαλλον στα κανονικα τα κουλουρακια θα το ξαναριξουμε.

Link to comment
Share on other sites

κανουμε και κουλουρακια γιασεμακι. απλα ειπα να κανουμε και στολιδια για το δεντρο και να χαιρονται. αλλα μαλλον στα κανονικα τα κουλουρακια θα το ξαναριξουμε.

 

 

αααααααααα ειδες που καλα ιεπα οτι δε το επιασα??Εγω νομιζα απλα οτι θελατε γενικα με ζυμη να παιξετε ααχχαχαχααχαχ.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Στο νηπιαγωγείο το φτιάχνουμε 1 αλεύρι, 1 αλάτι, 1/2 νερό. Χρωματιστό το κάνω με λίγη τέμπερα μέσα για να μη λερώνει τα χέρια ή χρώμα ζαχαροπλαστικής ή με χρώμα σκόνη που έχει η playdough.

 

Κι εγώ αυτή την αναλογία ξέρω για αλατοζύμη. Και πολλές φορές (καλοκαίρι) δεν χρειάζεται καν ψήσιμο για να σκληρήνει. Ούτε μου φούσκωσε ποτέ. Εννοείται βέβαια, πάντα αλεύρι χωρίς μαγιά! (Το λέω και για τις άλλες κοπέλες που μπορεί να διαβάζουν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...