Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Μεσσηνία..!!


souzy

Recommended Posts

καλησπερα!εχω παει στην φοινικουντα πολλεσ φορεσ κ θα ηθελα να ξαναπαω αν μου δινοταν η ευκαιρια!!ειναι καταπληκτικα ειδικα αν ψαχνεισ την ηρεμια κ την χαλαρωση!!τα ταβερνακια ειναι παρα πολλα κ ολα διπλα στο κυμα!!ενα απο αυτα το ελενα εχει καταπληκτικη θεα!!!στο συνιστω ανεπιφυλακτα!!!φυσικα μην παραλειψεισ να περασεισ για ενα γλυκακι η κρεπουλα απο το ζαχαροπλαστειο γαρδενια το μοναδικο του χωριου αλλα φ ο β ε ρ ο !!!!!απο ενοικιαζομενα τωρα εχεισ πολλεσ επιλογεσ κ τα περισσοτερα σε καλη τιμη!εγω οσεσ φορεσ εχω παει εχω μεινει στα ενοικιαζομενα katerinas apartments στην παραλια ανεμομυλοσ!!ειναι πεντακαθαρα κ οι ιδιοκτητεσ σε σκλαβωνουν!οσον αφορα τισ παραλιεσ τωρα δεν καταλαβαινω το βοτσαλο που το ειδανε!!αν εξαιρεσεισ καποια μικρα κομματια σε ορισμενεσ παραλιεσ!για οτιδηποτε αλλο θελεισ ρωτησε με!:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όσα κορίτσια είστε από εκεί ή έχετε πάει αρκετές φορές και επειδή διαβάζω και ακούω ότι είναι φτηνά οι περιοχές εκεί γύρω, τι τιμές παίζουν στα δωμάτια; Γιατί πήρα ένα τηλέφωνο στα Blues Houses που είναι απλά δωμάτια (από ό,τι βλέπω) και για 15 Ιουλίου μου είπε 60 ευρώ η βραδιά και έπαθα σοκ! Ελπίζω να μη θεωρείτε φθηνά τα 60 ευρώ στην εποχή μας γιατί βλέπω να αλλάζω προορισμό πάλι φέτος....

Θέλουμε ένα απλό δωμάτιο (όχι ξενοδοχείο) κοντά στη θάλασσα - μάλλον προτιμώ μετά από αυτά που διάβασα στην Φοινικούντα, και σε νορμάλ τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γύρισες όλη τη Μεσσηνία, επαναφέρω το θέμα για να σε ρωτήσω αν θυμάσαι κάποια πράγματα

Θέλουμε να πάμε 6 μέρες στην Μεσσηνία και συγκεκριμένα να μείνουμε κάπου κοντα στη Φοινικούντα. Διάβασα όμως και μου είπαν κάποιοι γνωστοί μου ότι τα νερά από εκείνη τη μεριά είναι παγωμένα, και λόγω κάποιου προβληματος που έχω, δεν κάνει να κάνω μπάνιο σε παγωμένα νερά. Στον άντρα μου αντιθέτως του είπαν ότι παγωμένα νερά έχει από τη μέσα μεριά του κόλπου- πεταλίδι, στούπα κλπ.

Τελικά μήπως ξέρεις - ή οποιαδήποτε άλλη κοπέλα βέβαια- τι ισχύει από τα δύο; Λέμε να πάμε Ιούλιο αν παίζει ρόλο η εποχή.

 

Εσύ που πήγες σε όλα αυτά τα μέρη, ποιο σου άρεσε ποιο πολύ για να μείνεις και να κάνεις μπάνιο; Από τη μεριά της Στούπας έχει άμμο; Στο Πεταλίδι; Εχω καταμπερδευτεί....

Θέλουμε σίγουρα να κάνουμε μπάνιο στη Βοιδοκοιλιά γιατί έχουμε ακούσει τα καλύτερα όπως και για τη παραλία Ρωμανού και να επισκεφτούμε και τη Πύλο.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσες να πάρω μια απόφαση!

Link to comment
Share on other sites

Φοινικουντα , Ρωμανος φανταστικες παραλιες , αλλα παρα πολυ κρυα και βαθια θαλασσα. Βοιδοκοιλια ζεστη και πιο ρηχη. Στουπα δεν ξερω αλλα απο οτι γνωριζω μαζευει παρα-παρα πολυ κοσμο (για Ιουλιο ισως να μην ισχυει). Πεταλιδι μέτρια θαλασσα (οχι πολυ κρυα) δεν θυμαμαι ομως αν εχει αμμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοινικουντα , Ρωμανος φανταστικες παραλιες , αλλα παρα πολυ κρυα και βαθια θαλασσα. Βοιδοκοιλια ζεστη και πιο ρηχη. Στουπα δεν ξερω αλλα απο οτι γνωριζω μαζευει παρα-παρα πολυ κοσμο (για Ιουλιο ισως να μην ισχυει). Πεταλιδι μέτρια θαλασσα (οχι πολυ κρυα) δεν θυμαμαι ομως αν εχει αμμο.

 

αχ σε ευχαριστώ πολύ! και εσύ λοιπόν θεωρείς κρύα τη θαλασσα από τη μεριά της Φοινικούντας ε;; Κρίμα, και έχω ακούσει καλά λόγια για τις παραλίες εκεί κοντά...

Link to comment
Share on other sites

αχ σε ευχαριστώ πολύ! και εσύ λοιπόν θεωρείς κρύα τη θαλασσα από τη μεριά της Φοινικούντας ε;; Κρίμα, και έχω ακούσει καλά λόγια για τις παραλίες εκεί κοντά...

 

Σωστα εχεις ακουσει , ειναι φανταστικα! Να διευκρινισω οτι μεσα στην πολη (δηλαδη στην παραλια μπροστα στα σπιτια και τις καφετεριες) τα νερα ειναι πιο ρηχα , πιο ησυχα και πιο ζεστα. Ομως δεν μου αρεσε να κανω εκει μπανιο μεσα στον κοσμο(προσωπικη αποψη) , ενω 1-2 χιλιομετρα πιο διπλα (στο δρομο προς τα Καμαρια) να υπαρχει αυτη η απιστευτη αμμουδια και αυτα τα καταγαλανα νερα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα εχεις ακουσει , ειναι φανταστικα! Να διευκρινισω οτι μεσα στην πολη (δηλαδη στην παραλια μπροστα στα σπιτια και τις καφετεριες) τα νερα ειναι πιο ρηχα , πιο ησυχα και πιο ζεστα. Ομως δεν μου αρεσε να κανω εκει μπανιο μεσα στον κοσμο(προσωπικη αποψη) , ενω 1-2 χιλιομετρα πιο διπλα (στο δρομο προς τα Καμαρια) να υπαρχει αυτη η απιστευτη αμμουδια και αυτα τα καταγαλανα νερα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Κλείσαμε τελικά στη Φοινικούντα και θα τα γυρίσουμε όλα!

Μόνο καλά λόγια ακούω η αλήθεια είναι!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πήρα ένα τηλέφωνο στα Blues Houses που είναι απλά δωμάτια (από ό,τι βλέπω) και για 15 Ιουλίου μου είπε 60 ευρώ η βραδιά και έπαθα σοκ!

 

Tα blue houses είναι δίχωρα και ανεξάρτητα σπιτάκια, οπότε πληρώνεις την ησυχία και το ότι είναι δίπλα σε μια πολύ ωραία παραλία. Εμείς πληρώσαμε 60 ευρώ το 2004 τον Ιούλιο αλλά κάποιες μέρες ήταν στον Ιούνιο και τα είχε 45. Δίπλα στο ξενοδοχείο ζητούσαν 80 ευρώ. Μέσα στη Φοινικούντα τότε δεν είχε πολλές επιλογές και τα πιο πολλά ήταν παλιά.

 

Η θάλασσα αρχές Ιουλίου ήταν σχετικά κρύα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Tα blue houses είναι δίχωρα και ανεξάρτητα σπιτάκια, οπότε πληρώνεις την ησυχία και το ότι είναι δίπλα σε μια πολύ ωραία παραλία. Εμείς πληρώσαμε 60 ευρώ το 2004 τον Ιούλιο αλλά κάποιες μέρες ήταν στον Ιούνιο και τα είχε 45. Δίπλα στο ξενοδοχείο ζητούσαν 80 ευρώ. Μέσα στη Φοινικούντα τότε δεν είχε πολλές επιλογές και τα πιο πολλά ήταν παλιά.

 

Η θάλασσα αρχές Ιουλίου ήταν σχετικά κρύα.

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα, μιας και οργανώνουμε από τώρα τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Δεδομένα: παιδάκι 1,5 έτους και θέλουμε ησυχία, χαλάρωση, κατάλυμα πάνω στη θάλασσα, γραφικά μέρη τριγύρω, ρηχή παραλία με ωραία αμμουδιά. Έχουμε καταλήξει στη Φοινικούντα, που συγκεντρώνει όλα τα παραπάνω και μας βολεύει η περιοχή.

 

Αν έχετε προτάσεις για κατάλυμα στη Φοινικούντα ή και σε άλλη κοντινή παραλία, που να έχει όμως τις προϋποθέσεις, ρίξτε ιδέες γιατί λέμε να κλείσουμε σύντομα! Κατά προτίμηση ψάχνουμε στην παραλία του Μαυροβουνίου, αλλά δεν βλέπω και πολλά δωμάτια.

 

Από τα δωμάτια του κάμπινγκ Φοίνικες έχετε εμπειρία;

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...