Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πουπουλενιο vs μεταξωτο παπλωμα!


lolalu

Recommended Posts

εγω παλι εχω ενα πουπουλενιο κλιμακας 6 απο το ικεα και ειμαι πολυ ικανοποιημενη και τετοιο θα παρω και για το μικρο μου σε λιγες μερες. εχω ενα αλλο της νεφ-νεφ υποαλεργικό το οποιο δεν ειναι και πολύ ζεστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε παιδιά τι τιμές είναι αυτές; Εγώ πήρα πάπλωμα 50%φτερό 50%πούπουλο διπλό το 2010 στις εκπτώσεις και πλήρωσα 80 Ευρώ σε συνοικιακό μαγαζί. Είναι Σουηδικό. Τώρα που έψαξα για την μικρή βρήκα πάλι σε συνοικιακό μαγαζί 80 Ευρώ το 50-50 και 115 Ευρώ 100% πούπουλο. Λέτε να μην είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει πουπουλενιο , μαλλινο και απο τριχα καμηλας...ολα ειναι πολυ ζεστα και πολυ ελαφρια..το τελευταιο ειναι το πιο ζεστο...νομιζω οτι με 300 ευρω παιρνεις το καλυτερο...θελει ομως προσοχη απο που γιατι μπορει σε 5 χρονια να χαλασουν ( π.χ. ικεα) ...αν θελει καποιος μπορω να του δωσω πληροφοριες απο που τα πηρα...εχουν εξαιρετικη ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι τιμές είναι αυτές; Εγώ πήρα πάπλωμα 50%φτερό 50%πούπουλο διπλό το 2010 στις εκπτώσεις και πλήρωσα 80 Ευρώ σε συνοικιακό μαγαζί. Είναι Σουηδικό. Τώρα που έψαξα για την μικρή βρήκα πάλι σε συνοικιακό μαγαζί 80 Ευρώ το 50-50 και 115 Ευρώ 100% πούπουλο. Λέτε να μην είναι καλά;

 

δυστυχως ποτε δεν μπορείς να ξέρεις αυτά μπορεί να βγούνε πολύ καλύτερα πχ απο αυτο που πήρα εγώ 270

η πορεία θα το δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Έχω βρέθηκα στη Κίνα πριν 8 χρόνια και πήγαμε με γκρουπ σε ένα εργαστήριο που έφτιαχναν μεταξωτά παπλώματα, κουβέρτες ακόμα και ανωστρωμα από μετάξι στην Ελλάδα δεν είχα ξαναδεί να πουλανε κάτι τέτοιο γιαυτο και πήρα από ένα. Άπω τότε χρησιμοποιώ μονό αυτά δεν με βολεύει τίποτα άλλο. Το πάπλωμα το πλένω κάθε 10μερες περίπου το καλοκαίρι, δεν βασω παπλωματοθικη μονό το χειμώνα, έχει μια ιδιότητα να έχει σταθερή θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι ξυπνώ κάθε μέρα χωρίς να είμαι ιδρωμένη όπως ήμουν με αλλά και έχω δοκιμάσει τα πάντα τα συνθετικά μου προκαλούν φαγούρα και αναστάτωση, τα πουπουλένια κάνουν θόρυβο και ξυπνώ ιδρωμένη χώρια ότι δεν κάνει να πλυθούν όπως και τα βαμβακερά και με τις κουβέρτες τις μάλλινες πρέπει να χρησιμοποίησης πολλές για να ζεσταθείς και τραβανε πολύ σκόνη ενώ το μετάξι οσο και να το τινάξεις δεν θα νιώσεις τίποτα άρα λόγο έλλειψης σκόνης και υγρασίας δεν ευνοείτε η ανάπτυξη των ακαριων όπου είμαι πολύ αλλεργική και όχι μονό. Την κουβέρτα την χρησιμοποιώ πιο πολύ Ιούλιο Αύγουστο όπου έχει πολύ ζέστη και έπειτα τα δινω για στεγνό καθάρισμα στο πλυντήριο μου είπαν θα χάσει την βελούδινη αίσθηση που έχει. Το σεντόνι δεν άντεξε επειδή το έβαλα σε γρήγορες στροφές στο πλυντήριο οι μαξιλαροθήκες πάντως δεν έχουν πάθει ακόμα τίποτα. Το ανωστρωμα το χρησιμοποιώ το χειμώνα κάνει πιο μαλακό το στρώμα και όταν μπαίνω το βράδυ μέσα έχει ωραία θερμοκρασία. Το μετάξι το συνιστώ ανεπιφύλακτα όταν θα το δοκιμάσετε δεν θα θέλετε τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Axxx μακάρι να μου απαντήσει κάποιος. Μου έκαν δώρο ένα πάπλωμα guy laroche, το έχω πλνει μια φορά. Πλυντήριο. Δεν προσεξα να πω τη αλήθεια βαθμούς. Από την πρώτη στιγμή λοιπόν όχι μόνο έχει γεμίσει χοντρά χνουδια στη επιφάνεια αλλά φευγουν και έχουν γεμίσει το σπίτι τα χαλιά. Έχετε κάποια λύση να μου προτείνεται είναι δώρο από αγαπημένη φίλη μου ,και το θέλω .μου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...