Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΗΛΙΟ


mamvas

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΗΓΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΣΤΟΝ ΑΙ ΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

namnam ενα θα σου πω,9 μηνων πηγαμε κερκυρα,10 κατεβηκαμε αθηνα και 13,5 πηγαμε γερμανια!!!!!ολα αυτα με το αυτοκινητο

ολο αυτο στο λεω γιατι χαλκιδικη εχει πολυ ζεστα νερα,εχει αμμο και θα ευχαριστηθειτε μπανια και εσεις και το παιδι!!!!!οπωτε θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις.

 

απλα θα κανεται 2 στασεις στον δρομο απο αθηνα-θεσ/νικη να ξεπιαστειτε κιολας να φατε κατι και τελειωσε.μπολικα παιχνιδια στο αυτοκινητο και ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Συγνώμη για τα τυχόν λάθη, αλλά πολιορκούμαι από 2 παιδιά. Φέτος το καλοκαίρι σκεφτόμαστε να πάμε προς Πήλιο με τις μικρές 3 και 5 ετών. Από μια σύντομη αναζήτηση κατάλαβα ότι το Ανατολικό Πήλιο είναι ριψοκίνδυνη επιλογή μια που το πιάνει πολύ το κύμα. Σκέφτομαι για Πήλιο από τη μεριά του Παγασητικού. Ψάχνω για οικογενειακές μονάδες κατά προτίμηση studio σε παραλία με καθαρά νερά. Κάτι έχω ακούσει για τις περιοχές Χόρτο και Παπά Νερό καθώς και τον Αϊ-Γιάννη. Αν γνωρίζετε κάποια μονάδα καθαρή και με λογικές τιμές θα εκτιμούσα κάθε πληροφορία, αλλά και γενικότερες πληροφορίες για τις περιοχές του Πηλίου καθώς δεν έχω πάει ποτέ προς τα εκεί. Έυχαριστώ πολύ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Στο Χόρτο πολύ βολικά είναι εδώ http://www.lefkotheastudios.gr/ , είναι τα μόνα δωμάτια στην παραλία, είναι και η πιο ωραία παραλία του Χόρτου. Αλλά με τόσο προνομιακή θέση φεύγουν νωρίς. Έχω κάνει και στον Κάλαμο μπάνιο και ήταν συμπαθητικά και έχει πολλά ενοικιαζόμενα δίπλα στη θάλασσα. Όπου αλλού δοκίμασα πέρισυ και πρόπερσυ στον Παγασητικό ήταν ψιλοχάλια από Καλά Νερά μέχρι Μηλίνα. Παπά Νερό και Αϊ Γιάννης είναι Αιγαίο, είναι ωραίες παραλίες αλλά Αύγουστο ιδίως έχουν κύμα. Φυσικά τις έχω πετύχει και λάδι που είναι φανταστικές. Εμένα και με κύμα μου αρέσουν γιατί είναι καθαρές.

Link to comment
Share on other sites

Στο Χόρτο πολύ βολικά είναι εδώ http://www.lefkotheastudios.gr/ , είναι τα μόνα δωμάτια στην παραλία, είναι και η πιο ωραία παραλία του Χόρτου. Αλλά με τόσο προνομιακή θέση φεύγουν νωρίς. Έχω κάνει και στον Κάλαμο μπάνιο και ήταν συμπαθητικά και έχει πολλά ενοικιαζόμενα δίπλα στη θάλασσα. Όπου αλλού δοκίμασα πέρισυ και πρόπερσυ στον Παγασητικό ήταν ψιλοχάλια από Καλά Νερά μέχρι Μηλίνα. Παπά Νερό και Αϊ Γιάννης είναι Αιγαίο, είναι ωραίες παραλίες αλλά Αύγουστο ιδίως έχουν κύμα. Φυσικά τις έχω πετύχει και λάδι που είναι φανταστικές. Εμένα και με κύμα μου αρέσουν γιατί είναι καθαρές.

 

αν πάμε ιούλιο που δεν έχουν αρχίσει τα μελτέμια είναι πιο καλά? καλά κι εμένα το κύμα μου αρέσει αλλά τώρα με το μωρό όλα τα υπλογίζουμε, μήπως γνωρίζεις αν είναι απότομες οι παραλίες? να βαθαίνουν δηλ. απότομα?

έχω ανοίξει το άλλο τόπικ, πήλιο ή μεσσηνία και μαζεύω πληροφορίες και εμπειρίες

επίσης πόσο μακριά είναι από βόλο και αν είναι καλός ο δρόμος?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παραλίες απ η μεριά του Αιγαίου : Παπά νερό και Άγιοι σαράντα.

απ τη μεριά του παγασητικού προτείνω Άφησσο, Καλλιφτέρη.

 

αννούλα άφησσο παραθέριζα μικρή! θα τα πούμε και στο δικό μας

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελεάννα, είναι βαθιές οι θάλασσες, δηλ. στα 3 μ. δεν πατάς αλλά τα μικρά μπορούν να παίξουν παραέξω εκεί που σκάει το κύμα και τους αρέσει πολύ. Καλά δε μιλάμε να έχει θεόρατα κύματα. Ετσι κι αλλιώς εσένα είναι μικρό δεν χαλαρώνεις να το αφήσεις μόνο του να περιφέρεται και να φοβάσαι μην πάει παραμέσα. Στο Αιγαίο καλύτερες παραλίες Άγιοι Σαράντα και Ποτιστικά για υπέροχη θάλασσα και ησυχία. Δεν έχουν όμως τίποτα να σας απασχολήσει το βράδυ οπότε είναι για αυτούς που θέλουν πολύ ησυχία. Πάνω από τα Ποτιστικά στην Ξινόβρυση εντόπισα αυτό εδώ http://www.leonidaspelion.com/xinovrisi-apartments.html Δες και εδώ για παραλίες http://www.aroundpelion.com/pelion/village-index-gr.html Πολύ βολικό για Άγιο Ιωάννη, Παπά Νερό είναι το Μούρεσι για πιο ησυχία και δροσιά από το να μένετε δίπλα στη θάλασσα. Επίσης στη Νταμούχαρη είναι ωραία με μεγάλα βότσαλα αλλά μετά το Μάμα Μία επιφυλάσσομαι για το πόση κίνηση έχει. Ιούλιο νομίζω είναι καλύτερα από αέρα.

 

Είναι αρκετά μακριά από Βόλο κυρίως γιατί ο δρόμος έχει στροφές. Θα έλεγα 1-1,5 ώρα ιδίως αν έχει κίνηση ο παραλιακός Βόλο-Αγριά όπως Κυριακή πρωϊ.

 

Αν σας αρέσει η ησυχία είχαμε μείνει σε μια πολύ ωραία παραλία μετά το Γύθειο προς Μάνη στο Σκουτάρι http://picasaweb.google.com/athinakourakou/DhumdE . Είχαμε γυρίσει ερχόμενοι από Φοινικούντα όλες τις παραλίες αρχές Ιουλίου. Στούπα, Καρδαμύλη πολύ ωραία αλλά είχε πολύ κόσμο, Οίτυλο δεν μας άρεσε και το Σκουτάρι μας είχε φανεί ιδανικό. Αμμουδερή θάλασσα, ρηχή, ζεστή και ήσυχη. Μόνο Σ/Κ έχει κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, είδες που ανακαλύψαμε τα μυστικά της Μάνης; Εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει το Σκουτάρι και ως ορμητήριο για εκδρομές εκατέρωθεν και είχαμε γυρίσει όλη τη Μάνη και την είχα ερωτευτεί. Η κόρη μου ήταν έξι βέβαια και είχε λίγο μεγαλύτερες αντοχές από δίχρονο. Έτσι δεν μας είχε φανεί πολύ απομονωμένο ως μέρος. Σίγουρα θέλω να ξαναγυρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, είδες που ανακαλύψαμε τα μυστικά της Μάνης; Εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει το Σκουτάρι και ως ορμητήριο για εκδρομές εκατέρωθεν και είχαμε γυρίσει όλη τη Μάνη και την είχα ερωτευτεί. Η κόρη μου ήταν έξι βέβαια και είχε λίγο μεγαλύτερες αντοχές από δίχρονο. Έτσι δεν μας είχε φανεί πολύ απομονωμένο ως μέρος. Σίγουρα θέλω να ξαναγυρίσω.

Μην νομίζεις, κι εμείς τη τριγυρίσαμε για τα καλά με το δίχρονο;), είναι όντως ωραία και διαφορετική. Από Πήλιο πάλι, δεν έχω ιδέα, δυστυχώς:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην νομίζεις, κι εμείς τη τριγυρίσαμε για τα καλά με το δίχρονο;), είναι όντως ωραία και διαφορετική. Από Πήλιο πάλι, δεν έχω ιδέα, δυστυχώς:-(

 

To Πήλιο αξίζει να το επισκεφτείτε. Το προτιμούν βέβαια οι Θεσσαλονικείς όταν βαριούνται τη Χαλκιδική. Εγώ έχω πάει καλοκαίρι Πήλιο σχεδόν κάθε χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια και πάντα ανακαλύπτω και ένα καινούριο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

καλά είμαι σχετικά άσχετη, τώρα αρχίζω να εξερευνώ ηπειρωτική ελλάδα για διακοπές καθώς ως ελεύθερη αλλά και παντρεμένη χωρίς παιδί είχα γυρίσει όλα τα ξερονήσια και δεν καταδεχόμουνα στεριά, έλεγα αυτά θα τα αφήσω για όταν έχω παιδί, ήρθε λοιπόν η ώρα και ψάχνομαι, καρδαμύλη είχαμε πάει 3μερο όταν ήμουνα έγγυος, φοβάμαι ότι σε όλα αυτά το μέρη θα έχει αρκετή ζέστη ιούλιο και αυτή είναι η μόνη μου αναστολή, από την άλλη στο πήλιο με φοβίζει λίγο το οδικό δίκτυο, εχει στροφές, οπότε όπου πάμε εκεί θα μείνουμε? και λίγο οι θάλασσες, αν έχουν κύμα και τέτοια

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετούς οικισμούς στο Ανατολικό Πήλιο από τη μεριά του Αιγαίου ώστε να μη βαρεθείτε και 5-6 πολύ αξιόλογες παραλίες που θα σας ανταμείψουν. Έχουν ωραίες πλατείες με πλατάνια για καφέ και φαγητό και παίζουν τα παιδάκια με ασφάλεια. Αν μένετε κάπως ψηλά τα βράδια έχει σίγουρα δροσιά ακόμα και σε καύσωνα. Θα σου αρέσει γιατί είναι τόσο διαφορετικό από τα νησιά. Και δεν χρειάζεται να αλωνίσετε όλο το Πήλιο και να κουράζεστε. Άλλη φορά βλέπετε το νότιο, το δυτικό, κοκ.

Link to comment
Share on other sites

έβλεπα το λήδα hotel και το σκέφτομαι, είναι στο χόρτο, βολεύει που τα έχει όλα μέσα, διάβασα και πιο πάνω κριτική, καλό μου φαίνεται, στα ανατολικά υπάρχει κάποιο ανάλογο ξενοδοχείο, ή μόνο κλασικές πανσιόν, το ίδιο σκεφτόμουνα και για άφησσο, είναι τόσο ζιζάνιο ο μικρός που οι βόλτες μάλλον είναι απαγορευτικές, αλλά δεν είναι κοντά μεταξύ τους αύτά, και τα ποτιστικά η παραλία, απλά αν μείνουμε χόρτο ξεχνάμε αγ.γιάννη και παπά νερό

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Χόρτο πολύ βολικά είναι εδώ http://www.lefkotheastudios.gr/ , είναι τα μόνα δωμάτια στην παραλία, είναι και η πιο ωραία παραλία του Χόρτου.

 

Morchelina, ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Την ίδια μέρα μπήκα στο site και έκλεισα και δωμάτιο. Και οι τιμές του είναι πολύ καλές. Εύχομαι καλές διακοπές σε ολους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι που σε βόλεψε. Θα έχετε πριβέ παραλία, ησυχία, κήπο και η διπλανή ταβέρνα είναι εξαιρετική. Όλος ο καλός κόσμος στο νότιο Πήλιο από εκεί περνάει. Καλά να περάσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Την επόμενη εβδομάδα, θα πάμε στην Πορταριά, στο Πήλιο, για 4 μέρες.

 

Έχω πάρα πολλά χρόνια να πάω και δεν θυμάμαι κυριολεκτικά τίποτα.

 

Θα έχουμε μαζί και τα παιδιά, οπότε βραδινές εξόδοι σε μπαρ κλπ δεν παίζουν.

 

Έχετε να μου προτείνετε μέρη για φαγητό ή συγκεκριμένα πράγματα που αξίζει να δούμε ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το Πήλιο και ειδικά η Πορταριά είναι σούπερ!!!!!!! ακόμα κι αν έχεις τα παιδιά νομίζω θα περάσετε τέλεια.

Για φαγητό έχω να σου προτείνω στο "Κατηχώρι" λίγο έξω από την Πορταριά μια ταβέρνα "Ορτανσίες" ....απλά θεϊκό φαγητό!!!!

 

αχ τι μου θύμησες, κάποτε (περίπου 2 δεκαετίες πίσω) είχε ένα μπάρ στην Πορταριά που πήγαμε το βράδυ ......και το πρωί μας έψησαν και πίτσες

 

οι πιο "αδύναμοι" πήγαιναν στο ξενοδοχείο ξεμέθαγαν και επέστρεφαν για την συνέχεια!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η Μακρυνίτσα είναι δίπλα στην Πορταριά. Παραδοσιακός οικισμός, παρκάρεις και περπατάς στα σοκάκια, κάτω απο την κεντρική πλατεία έχει μια πολύ ωραία ταβέρνα (δεν θυμάμαι το όνομα αλλά δεν θα την χάσεις) που έχει θέα όλο τον Βόλο και τον Παγασητικό. Επίσης έχει πολύ ωραία μαγαζάκια, μέχρι να φτάσεις στην πλατεία με παραδοσιακά γλυκά, βότανα και όλα τα καλά. Στα Χάνια πριν το χιονοδρομικό έχει επίσης ωραίες ταβέρνες, αλλά τόποτα άλλο.

 

Στον Βόλο έχει το μουσείο Τσαλαπάτα, http://www.piop.gr/ecPage.asp?id=427&nt=18〈=1 αξίζει να πάτε !!!!

 

άν πάτε πιο μακρυά Μηλιές, Αί γιάννη (καταπληκτική παραλία και ψαράκι), ακόμα δεν γνωρίζω εάν λειτουργεί το τρενάκι Βόλος-Μηλιές πολυ ωραία διαδρομη, μέσα απο το δάσος, πάρε να μάθεις. http://www.lekov.gr/Pelion%20Train.html

 

Καλά να περάσετε !!!!!!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί φέτος αποφασίσαμε να πάμε διακοπές στο Πήλιο. Δεν έχω πάει ποτέ, ο σύζυγος μου έχει πάει και Πήλιο και Βόλο και λέει τα καλύτερα.

Θα μείνουμε στο χωρίο Καλά Νερά, κοντά στις Μηλιές.

Αν έχετε να μας προτείνετε μέρη για να βγούμε, να φάμε κτλ. είμαι όλη αυτιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας, θα ηθελα την βοηθεια σας,

λεμε φετος να παμε στον Αγιο Ιωαννη στο Πηλιο με τον γιο μας 20 μηνων.

Μήπως κάποιος απο εσας εχει παει ή μπορεί να με βοηθησει να βρω ξενοδοχειο ή ενοικιαζομενο?

απαιτησεις :

να εχει αρκετα μεγαλο δωματιο ωστε να χωράει παρκοκρεβατο

ιδανικα πολυ κοντα στην θαλασσα και με θεα στην θαλασσα

καθαρο (απαραιτητα) και σε καλη κατασταση

ψυγειακι και ιδανικα ενα κουζινακι για κατι προχειρο

αν εχει παει καποιος η καποια απο εσας δωστε μας τα φωτα σας;)

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ax τελεια και εμεις εκει λεμε να παμε με ενδιαφερει και μενα....εμεις βρηκαμε εδω και λεμε να παμε.....ριξε μια ματια αν θες http://www.booking.com/hotel/gr/sofoklis.el.html?aid=311101;label=sofoklis-EeYneWQbrwmQnMTwU4RLVAS3393901547%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=7c1143aaea82037acef89e078fb3c113;dcid=1;checkin=2012-09-01;checkout=2012-09-04;srfid=4dbb67771512d99fe6fd8572d8bd9f8bX1

 

Ειναι πολυ ομορφα και τελος αυγ.που θελουμε εμεις τα δινει οικονομικα.....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εκει λεμε να παμε σε λίγες μερες μαζι με τα παιδια...εντυπωσεις? εχω ακουσει οτι εχει παγωμενα νερα..αλλα πεντακαθαρα και φανταστικη παραλια!

Εχουμε κλειεσει ηδη δωματιο..αν καποιος εχει να μου προτεινει κατι ευπροσδεκτο...καποια πληροφορια ισως...αν εχει παει καποιος....

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...