Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τέλος ακίνητης περιουσίας μέσω ΔΕΗ


AngiCat

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 35 δημοσιεύσεις

  • Deirdre

    Deirdre 31 δημοσιεύσεις

  • ada9

    ada9 24 δημοσιεύσεις

  • C@ndy

    C@ndy 24 δημοσιεύσεις

σημερα ηρθε κ σε εμας ....

 

κοντα 5οο ευρω ...

σε εμας γραψανε διπλασια τμ .

αντι για 87 εγραψαν 174 ...

εχει συμβει σε κανεναν απο εσας αυτο ?

 

 

ασε που εχω καψει τις λιγοτερες ωρες απο τους υπολοιπους γειτονες κ μου ηρθε κανενα 70 παραπανω ...

τι να πω ... την πληρωνουμε χρυσαφι την δεη ,μας κλεβει κ απο πανω !

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν σκοπευω να το πληρωσω.Θα στειλω μεσω ebanking το ποσο μονο για το ρευμα.

Λεφτα που δεν χρωσταω , δεν τα πληρωνω

παρομοιως! πληρωσα μονο το ρευμα χωρις το χαρατσι! πολυ το χαρηκα:D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γινει πολλα λαθη. Στο δικο μας η τιμη ζωνης ανηκει στο 8 και του αποπανω μου στο 6. Δεν εγινε τωρα το λαθος. Η δικη μου τιμη ζωνης ειναι η σωστη (δυστυχως) ενω του αποπανω διαμερισματος για καποιο λογο ειναι χαμηλοτερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρομοιως! πληρωσα μονο το ρευμα χωρις το χαρατσι! πολυ το χαρηκα:D

Κι εγώ το ίδιο!!!!!!!!!

Αλλά τι κάνουμε τώρα????Διάβασα οτι από 29/11 ξεκινάνε να κόβουνε το ρεύμα σε όσους δεν πλήρωσαν:evil::evil::evil:

Κάνατε κάτι άλλο?π.χ πήγατε στο Δήμο???

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο!!!!!!!!!

Αλλά τι κάνουμε τώρα????Διάβασα οτι από 29/11 ξεκινάνε να κόβουνε το ρεύμα σε όσους δεν πλήρωσαν:evil::evil::evil:

Κάνατε κάτι άλλο?π.χ πήγατε στο Δήμο???

τιποτα αλλο δεν καναμε....απλα δεν πληρωσαμε και περιμενουμε να δουμε τι θα κανουν αυτοι!;):mrgreen:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι θα κάνουμε, θα το πληρώσουμε ή όχι ; Άκουσα στην τηλεόραση ότι έχουν ανασταλεί προσωρινά οι διακοπές ρεύματος. Κι αν το πληρώσουμε και αποσύρουνε τον νόμο, ποιος θα μας επιστρέψει τα χρήματα ;

Link to comment
Share on other sites

γιατι να πληρωσουμε τους εκβιασμους τους??? αν δεν αντιδρασουμε τωρα τοτε ποτε θα αντιδρασουμε??? οταν ειμαστε πολλοι δεν μπορουν να κανουν αυτοι πολλα.εχουμε δυναμη πρεπει να το καταλαβουμε!!!!!! ας αντιδρασουμε...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά τι θα κάνουμε, θα το πληρώσουμε ή όχι ; Άκουσα στην τηλεόραση ότι έχουν ανασταλεί προσωρινά οι διακοπές ρεύματος. Κι αν το πληρώσουμε και αποσύρουνε τον νόμο, ποιος θα μας επιστρέψει τα χρήματα ;

Κοιτα εμεις δεν το πληρώσαμε όπως εγραψα και πιο πάνω!Δεν είχαμε εξάλλου

Ελπίζω να μην μας το κόψουνε!Αν αποσύρουνε το νόμο (χλωμό το κόβω:evil:)

τα λεφτα ΔΕΝ θα επιστραφούν αλλά θα συμψηφιστούν με τους υπόλοιπους λογαριασμους!

 

Αυτό που θέλω να πώ ειναι οτι η ''στηριξη '' που παρέχουν μερικοί Δήμοι είναι ''μούφα'' ειναι απλά ενα επικοινωνιακό τρικ!

Πηρα τηλ στο Δήμο Περιστερίου να ρωτησω με ποιο τρόπο μας στηρίζουν!Η απάντηση ειναι οτι έχουν στείλει εξώδικο στη Δεη να μην κόψει το ρεύμα, χωρις όμως απάντηση από τη Δεη!!!!!Μου είπε λοιπόν η κυρία ΠΛΗΡΩΣΤΕ το γιατί δεν μπορούμε να σας εγγυηθούμε οτι δεν θα σας το κόψουν:evil::evil: και αν ειναι μετα το Δικαστήριο βλέπουμε:twisted::twisted:

Οπότε πειτε μου λοιπόν ποια είναι η στηριξη του Δημου Περιστερίου???Ολα για τους ψήφους!!!!!!

Αν κάποια εχει διαφορετικη πληροφόρηση ας μας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι με ενοικιο που μενω εχω σκοπο να πληρωσω μονο το ρευμα. Ο ιδιοκτητης δεν ξερω αν θα το πληρωσει γιατι εχει μεγαλα λαθη και η δοση ειναι απιστευτα μεγαλη!!!! Τι γινεται σε αυτη τηνπεριπτωση? Εγω δεν εχω σκοπο να πληρωσω την δοση γιατι ειναι σχεδον ιση με τον μισθο μας!!!! Θα μεινουμε δηλαδη χωρις ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Yποτιθεται οτι εκαναν καποιες αλλαγες στο νομο ωστε να μη πληρωσουν εκεινοι που εχουν καποια αναπηρια καθως και ευπαθεις κοινωνικες ομαδες. Λενε οτι θα μπουν επιτροπες στην εφορια που θα αποφασιζουν ποιος τελικα πρεπει να πληρωσει απο τις ευπαθεις ομαδες και ποιος οχι. Αυτο θα γινει ωστε αυτοι που πραγματικα δεν μπορουν, να μην χρειαστει να πληρωσουν πρωτα το χαρατσι και μετα βλεπουμε. Η παροχη προστασιας απο τους δημους ειναι εντελως μουφα οντως απο οτι καταλαβα κι εγω. Απο κει και περα αυτο που ειχαν πει αρχικα οτι οποιος δεν πληρωσει θα του κοπει το ρευμα και ουτως 'η αλλιως η δεη θα στειλει την οφειλη στην εφορια για να εισπραχθει απο εκει, συνεχιζει να ισχυει.

Ακουσα επισης οτι εχει ηδη εξοφληθει το 78% των λογαριασμων που εχουν σταλει μεχρι τωρα με το χαρατσι κι ακομα δεν εχει ληξει η ημερομηνια πληρωμης για τους πρωτους που εχουν σταλει.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι με ενοικιο που μενω εχω σκοπο να πληρωσω μονο το ρευμα. Ο ιδιοκτητης δεν ξερω αν θα το πληρωσει γιατι εχει μεγαλα λαθη και η δοση ειναι απιστευτα μεγαλη!!!! Τι γινεται σε αυτη τηνπεριπτωση? Εγω δεν εχω σκοπο να πληρωσω την δοση γιατι ειναι σχεδον ιση με τον μισθο μας!!!! Θα μεινουμε δηλαδη χωρις ρευμα?

 

Κανονικα, ο νομος λεει οτι πρεπει να το πληρωσει ο ενοικιαστης και υστερα να αφαιρεσει το ποσο απο το ενοικιο που δινει στον ιδιοκτητη. Τωρα, εαν η δοση ειναι τοσο μεγαλη που υπερκαλυπτει το ενοικιο και ειναι δυσκολο να πληρωθει ενα τετοιο ποσο μονομιας, καλο θα ηταν να μιλησεις με τον ιδιοκτητη σου. Λογικα θα πρεπει κι αυτος να θελει να βρεθει μια λυση αφου αν δεν το πληρωσει σε εσενα θα κοπει το ρευμα και απο την αλλη οπως εχουν πει, η οφειλη θα του ερθει ουτως ή αλλιως μεσω εφοριας.Ελπιζω να βρεις ακρη μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα, ο νομος λεει οτι πρεπει να το πληρωσει ο ενοικιαστης και υστερα να αφαιρεσει το ποσο απο το ενοικιο που δινει στον ιδιοκτητη. Τωρα, εαν η δοση ειναι τοσο μεγαλη που υπερκαλυπτει το ενοικιο και ειναι δυσκολο να πληρωθει ενα τετοιο ποσο μονομιας, καλο θα ηταν να μιλησεις με τον ιδιοκτητη σου. Λογικα θα πρεπει κι αυτος να θελει να βρεθει μια λυση αφου αν δεν το πληρωσει σε εσενα θα κοπει το ρευμα και απο την αλλη οπως εχουν πει, η οφειλη θα του ερθει ουτως ή αλλιως μεσω εφοριας.Ελπιζω να βρεις ακρη μαζι του.

 

Ολο το ποσο μαζι ειναι 4 φορες το ενοικιο. Η πρωτη δοση ειναι το διπλασιο του ενοικιου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολο το ποσο μαζι ειναι 4 φορες το ενοικιο. Η πρωτη δοση ειναι το διπλασιο του ενοικιου!!!

 

:shock:

Μιλα με τον ιδιοκτητη σου. Ειναι πολλα. Εχει αλλα διαμερισματα που νοικιαζει?Τι εχουν κανει οι υπολοιποι ενοικιαστες του?Για τα λαθη, αυτος πρεπει να κινητοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Μιλα με τον ιδιοκτητη σου. Ειναι πολλα. Εχει αλλα διαμερισματα που νοικιαζει?Τι εχουν κανει οι υπολοιποι ενοικιαστες του?Για τα λαθη, αυτος πρεπει να κινητοποιηθει.

Oχι δεν εχει αλλους ενοικιαστες. Εχει παρει σε φωτοτυπια τα χαρτια και προσπαθει να βγαλει ακρη. Ελπιζω να μην μεινω χωρις ρευμα :-(

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τώρα που μπήκαμε στη διαδικασία διορθώσεων, μήπως ξέρει κανείς ποια είναι τα τετραγωνικά που πρέπει να δηλωθούν; Δηλ. μέχρι τώρα οι δήμοι βάζουν μέσα πυλωτές, αποθήκες, ημιυπαίθριους κτλ. Τώρα που μας δίνεται η ευκαιρία να διορθώσουμε τα τετραγωνικά που μπορούμε να βρούμε ποια είναι αυτά που όντως πρέπει να δηλωθούν; Υπάρχει κανείς που ξέρει σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τώρα που μπήκαμε στη διαδικασία διορθώσεων, μήπως ξέρει κανείς ποια είναι τα τετραγωνικά που πρέπει να δηλωθούν; Δηλ. μέχρι τώρα οι δήμοι βάζουν μέσα πυλωτές, αποθήκες, ημιυπαίθριους κτλ. Τώρα που μας δίνεται η ευκαιρία να διορθώσουμε τα τετραγωνικά που μπορούμε να βρούμε ποια είναι αυτά που όντως πρέπει να δηλωθούν; Υπάρχει κανείς που ξέρει σίγουρα;

 

το σπιτι με τους ημιυπαιθριους.... για την πυλωτή και τις αποθήκες νομίζω το είχαν πει απο την αρχή ότι δεν υπολογίζονται...

ο λογαριασμός της Δεη που σου έρχεται καθε φορά τι γράφει ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ΔΕΗ υπολογίζει κάθε λάμπα που ανάβεις από διακόπτη μέσα στο οίκημα. Τουτέστιν και το γκαράζ και οι αποθήκες και οι πυλωτές και αν έχεις φώτα και στον κήπο...

Αν ξέρετε κάτι διαφορετικό πολύ θα με χαροποιούσατε αλλά δε το νομίζω...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ΔΕΗ υπολογίζει κάθε λάμπα που ανάβεις από διακόπτη μέσα στο οίκημα. Τουτέστιν και το γκαράζ και οι αποθήκες και οι πυλωτές και αν έχεις φώτα και στον κήπο...

Αν ξέρετε κάτι διαφορετικό πολύ θα με χαροποιούσατε αλλά δε το νομίζω...

 

Ο Δήμος θέλεις να πεις, γιατί αυτοί στέλνουν τα τετραγωνικά στη ΔΕΗ. Υπολογίζονται όλα αυτά που αναφέρεις (μου έχουν πει ότι κάποιοι δήμοι βάζουν ή έβαζαν μέσα και τα μπαλκόνια αφού έχουν φως). Το θέμα είναι τώρα που τα τετραγωνικά προορίζονται για φόρο ακίνητης περιουσίας και θα μπορούμε να κάνουμε διορθώσεις στους Δήμους, υπάρχουν κάπου προσδιορισμένα τα τετραγωνικά που προσμετρώνται; Γιατί στην πραγματικότητα ο κάθε Δήμος κάνει ό,τι θέλει. Π.χ. έχω την εντύπωση ότι οι πυλωτές δεν μπαίνουν μέσα σε κάποιους δήμους (δήμος Γλυφάδας; υπάρχει κάποια κοπέλλα από εκεί που να ξέρει αν όντως είναι έτσι;) ενώ στην Αργυρούπολη πήγαν να μου βάλουν μέσα και την αποκλειστική χρήση στο δώμα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι με τους ημιυπαιθριους.... για την πυλωτή και τις αποθήκες νομίζω το είχαν πει απο την αρχή ότι δεν υπολογίζονται...

ο λογαριασμός της Δεη που σου έρχεται καθε φορά τι γράφει ?

 

Εμάς για σπίτι 110 τετραγωνικά στη ΔΕΗ έχει στείλει ο Δήμος 139. Η πεθερά μου έχει επιπλέον 80 τετραγωνικά μέτρα από την αποκλειστική χρήση στην πυλωτή. Είναι να τρελλαίνεσαι, θα της έλθουν 500 ευρώ περίπου (Αργυρούπολη) μόνο για την πυλωτή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ΔΕΗ υπολογίζει κάθε λάμπα που ανάβεις από διακόπτη μέσα στο οίκημα. Τουτέστιν και το γκαράζ και οι αποθήκες και οι πυλωτές και αν έχεις φώτα και στον κήπο...

Αν ξέρετε κάτι διαφορετικό πολύ θα με χαροποιούσατε αλλά δε το νομίζω...

 

μα σε μενα και σ΄ολη την οικογένειά μου που έχουμε αποθήκες και θέση πάρκιν στην πυλωτή δεν μας χρεώθηκε τίποτα.... τι να πω βρε κορίτσια, ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι έχουν κάνει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...