Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμμηνοπαυση και θηλασμος


Recommended Posts

καλημερα σας,

σημερα ακουσα το εξης....η φιλη μου ειναι 37 χρονων και θηλαζει την 7μηνων μικρουλα της αποκλειστικα και δεν εχει αδιαθετησει ακομα

Χτεσ που πηγε στην γυναικολογο της της ειπε να σταματησει το θηλασμο γιατι ειναι σε ηλικια για εμμηνοπαυση και θα εχει προβλημα,οπως επισης δεν θα μπορεσει να κανει δευτερο παιδι

 

Οταν το ακουσα βγηκα απο τα ρουχα μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!Είναι μία από τις μεγαλύτερες ανοησίες που έχω ακούσει!!!Τι μπορεί να πει κάποιος για να υπονομεύσει το θηλασμό???Από τα χειρότερα ψέμματα που έχω ακούσει και έχω διαβάσει ειλικρινά!

Γέννησα το πρώτο μου παιδί στα 37, το θήλασα 2 χρόνια, τους πρώτους 6 μήνες αποκλειστικά.Αδιαθέτησα για πρώτη φορά όταν η μικρή έγινε 10 μηνών με κύκλο άστατο στην αρχή.Στη συνέχεια έστρωσε.Τώρα στα 39 μου περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου το οποίο δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να συλλάβω ενώ θήλαζα!

Θα σου απαντήσουν και άλλες κοπέλες, ακόμη πιο καταρτισμένες από μένα, εγώ απλώς απαντώ λόγω εμπειρίας και επειδή εκνευρίζομαι με την υπονόμευση που γίνεται κατά του θηλασμού!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

σημερα ακουσα το εξης....η φιλη μου ειναι 37 χρονων και θηλαζει την 7μηνων μικρουλα της αποκλειστικα και δεν εχει αδιαθετησει ακομα

Χτεσ που πηγε στην γυναικολογο της της ειπε να σταματησει το θηλασμο γιατι ειναι σε ηλικια για εμμηνοπαυση και θα εχει προβλημα,οπως επισης δεν θα μπορεσει να κανει δευτερο παιδι

 

Οταν το ακουσα βγηκα απο τα ρουχα μου!!!!!

 

Εχει καποιο οικογενειακό.κληρονομικό ιστορικό η κοπέλα με εμμηνόπαυση σε τοσο νεαρή ηλικία;

Συγγενης μου μπηκε στην εμμηνοπαυση στα 37, το ιδιο και η μαμα της (πριν τα 40).

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ιστορικο στην οικογενια. Γεννησα το πρωτο παιδι στα 37 και αντλουσα με το θηλαστρο για 6 μηνες και. Οταν η προλακτινη ειναι ανεβασμενη (που ειναι οσο εχεις γαλα) ανβαινει και η FSH οποτε μπορει να ξεγελασει για εμμηνοπαυση. Εγω δεν ειχα περιοδο (αλλα λογο συμφυσεων). Ο γυναικολογος μου εκανε 2 φορες εξετασεις και οι τιμες της FSH ηταν τελειως διαφορετικες οποτε δεν ηταν σιγουρο οτι ειχα μπει στην κλιμακτηριο. Η γιατρος της εξωσωματικης που με παρακολουθουσε και για την επιτευξη της πρωτης εγκυμοσυνης αρνηθηκε να μου κανει εξετασεις αν δεν ειχα περιοδο εστω και μετα απο φαρμακα. Λοιπον 3 εβδομαδες απο την στιγμη που σταματησα την αντλιση και 2 εβδομαδες μετα την σαλπιγγογραφια (η οποια εδειξε τις συμφυσης) μου ηρθε περιοδος. Η FSH ηταν κατω απο το 10. Εκλεισα τα 39 τον Μαρτη περμενο σε 3-4 βδομαδες το δευτερο μωρο. Ησυλληψη εγινε με σπερματεγχυση οπως και την πρωτη φορα. Χρειαστικε ομως περισσοτερους κυκλους μαλλον λογω ενδομητριου.

Δεν νομιζω οτι η φιλη σου κινδυνευει επειδη θηλαζει. Τωρα αν ειχε και πριν την εγκυμοσυνη ανεβασμενες ορμονολογικες πιθανοτατα δεν μειωνονται με το περασμα του χρονου..

Τωρα η ηλικια και οι πιθανοτιες επιτυχους εγκυμοσυνης μπορουμε φανατζομαι να συμφωνησουμε οτι ειναι αλλο ανεκδοτο ασχετο με το θηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...