Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΙΤΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΑΚΙ


Recommended Posts

Το μωρό μου έχει στο αριστερό του αυτάκι ένα πράγμα σαν κρεατοελια ...δεν θυμάμαι τώρα πως μου το είπαν οι γιατροί, είναι σαν εξτρά οστό του αυτιού...το έχει δίπλα στο λωβό, λίγο πιο πάνω, εκεί που ενώνεται το αυτάκι με το μάγουλο περίπου. Μου είπαν απο το μαιευτήριο πως δεν είναι κάτι το σοβαρό και η όποια απόφαση αφαιρεσης του θα γίνει μόνο για αισθητικούς λόγους. Κατόπιν, όταν κάλεσα την παιδίατρο στο σπίτι που φέραμε το μωρό, μου είπε πως καλό θα ήταν να κάνω στο παιδί έναν υπέρηχο νεφρών καθώς 1 στα 10 μπορεί η δημιουργία του να σχετίζεται με τυχόν πρόβλημα στα νεφρά (το οποίο δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι) Αφού κάνουμε και τον υπέρηχο μου είπε πως μπορούμε να προβουμε σε αφαίρεση του απο παιδοχειρούργο με τοπική αναισθησία και 1-2 ραματάκια όποτε το αποφασίσουμε.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Εχει κάποιος απο εσας παρόμια εμπειρία; Πότε έκανε την αφαιρεση; Εχει παρενεργειες στο μωρό; Μήπως όσο πιο μικρός ειναι τόσο καλύτερα να γίνει η επεμβασούλα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γλυκειά μου, τώρα το διάβασα το θέμα σου!Λοιπόν, έχω εμπειρία από τον εαυτό μου τον ίδιο. Με τέτοια ελίτσα στο αυτάκι γεννήθηκα εγώ!Θέλω να σου πω ότι δεν είναι τίποτα απολύτως. Στη μαμά μου είχαν πει ότι μπορεί να δημιουργήθηκε γιατί πήρε αντιβίωση στην εγκυμοσύνη ή γιατί της είχε έρθει λίγο αίμα. Τελικά δεν ξέρω γιατί υπήρχε αυτή η ελίτσα πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα νεφρά μου. Με όλα τα άλλα μπορεί να έχω πάντως όχι με τα νεφρα!Σε ηλικία 3 ή 4 χρονών, κάπου εκεί κάναμε χειρουργείο και την αφαίρέσαμε μόνο για αισθητικούς λόγους, κοριτσάκι βλέπεις!Ειλικρινά δεν είναι τίποτα να μην ανησυχείς καθόλου!Δώσε στο μωρούλι σου ένα γλυκό φιλάκι στο αυτάκι και όλα καλά θα είναι!!! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

rouge...σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου... Την Παρασκευη θα τον πάμε για υπέρηχο στο Μητέρα για να τελειώνουμε και με το θέμα των νεφρών...μιας και μου' βάλαν την ιδέα... Μετά, θα συμβουλευτώ παιδοχειρουργο για να αποφασίσω ποτε θα την αφαιρέσουμε...σίγουρα όχι τώρα είναι πολυ μωρούλι...δεν το αντέχω...ίσως καπου εκει 3-4 ετών...είδομεν..

Σε ότι αφορά στην αντιβίωση που λες ...τώρα που το σκέφτομαι..ήπια πολυ αντιβίωση..έκανα και αμνιοπαρακέντηση..είχα και πολλά λευκά αιμοσφαίριο..τουλάχιστον για 2 μηνες έπινα διαφορες αντιβιώσεις καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Κανείς βέβαια δεν μου είπε πως μπορεί να δημιουργήθηκε απο αυτό...τώρα όμως μου μπήκε ως ιδέα...και δεν μου φαίνεται παράλογο..χμμ!

Να σε ρωτήσω..έχεις καθόλου μνήμες απο την επεμβασούλα; Ήταν ολική νάρκωση; Πόναγες μετά; Θέλω να ξέρω αν θα στιγματήσει το μωράκι μου η όλη εμπειρία ρε γμτ.... :(

Link to comment
Share on other sites

candy1234, αυτη την ελίτσα τη λένε ψευδωτίο (Preauricular tag αν θες να το ψάξεις στο google).

Εχει και ο γιος μου ο οποιος ειναι τωρα 7 χρ. Οι εναλλακτικες που μας είχαν πει ηταν επέμβαση με ολική ναρκωση όσο ήταν μωρό ή με τοπικη σε μεγαλύτερη ηλικία. Αποφασίσαμε ότι δεν υπήρχε λόγος να υποβάλλουμε το μωρό σε τετοια ταλαιπωρία μονο για αισθητικούς λόγους, και θα κανουμε κάτι όταν και αν ο ίδιος κρινει και αποφασίσει οτι τον ενοχλεί.

Μεχρι στιγμής, παντως, δεν έχουμε κανενα πρόβλημα, φαίνεται παράξενο καποιες φορές σε παιδάκια που τον συναντουν πρωτη φορά και ρωτουν τι ειναι - το παιδι όμως ξέρει ότι ειναι απλά μια ελιτσα .. Εννοώ δεν είναι κάτι άσχημο, που θα κανει το παιδι να μην αισθάνεται καλά με τον εαυτό του (αν βεβαια το χειριστουν και οι γονεις ως τέτοιο).

Και, καναμε και εμεις υπερηχο στην κοιλια για να βεβαιωθούμε ότι δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα σε νεφρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ακριβως την ιδια στο ιδιο σημειο...

μαλλον δεν ειναι αυτη που λεει η mama γιατι εμας δεν μας ειπαν για ολικη ναρκωση..αλλα για επεμβασουλα σε παιδοχειρουργο.

λεγεται επαρμα,

προνοτιαιο επαρμα νομιζω.

its ok....

απλα μας ετοιμαζουν τα νινακια μας να ανησυχουμε για αυτα!!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, πιθανον να μιλαμε για άλλο πράγμα... Παντως αυτο που ονομαζεται preauricular tag (δες φωτο εδω http://adam.about.com/encyclopedia/003304trt.htm), μπορει να ειναι μονο επιφανειακο - αρα αφαιρειται σχετικα απλα - ή να εχει και χόνδρο, οποτε, απ'όσο ειχα δει χρειάζεται γενικη αναισθησια (δες http://www.earreconstruction.co.uk/aesthetic-surgery.php#ear_tags)..

Τωρα, σε σχεση με την επεμβαση σε πολυ μικρες ηλικίες: απόσο είχα καταλαβει, όταν μιλαμε για επεμβαση σε μωρο στο προσωπο, γινεται ολικη ναρκωση (πως αλλιως μπορεις να κρατησεις το μωρό ακίνητο σε όλη η διαρκεια μιας λεπτης επέμβασης??)

Link to comment
Share on other sites

Ο Θάνος μου γεννήθηκε με ψευδωτίο (preauricular tag).

Όταν ήταν 6 μηνών πήγαμε στο νοσοκομείο, το έδεσαν με ράμμα, όπως φαίνεται εδώ http://www.earreconstruction.co.uk/aesthetic-surgery.php#ear_tags και μετά από μερικές μέρες έπεσε. Ήταν λίγο οδυνηρό να βλέπεις το βρεφάκι να χτυπιέται και να το κρατάνε 4 άτομα για να μπορέσει ο γιατρός να δέσει το ράμμα, αλλά δεν χρειάστηκε αναισθησία και ήταν κυριολεκτικά υπόθεση 3 λεπτών. Βέβαια, επειδή του δικού μου ήταν αρκετά χοντρό στη βάση, δεν μπόρεσαν να το πιάσουν από τη ρίζα και έτσι έχει μείνει ένα πολύ μικρό υπόλειμμα που όμως δεν προεξέχει, φαίνεται ελάχιστα και σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο να υποβληθεί το παιδί στην ταλαιπωρία επέμβασης.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Ο σύζυγος θέλει να του το αφαιρέσουμε όσο το δυνατό πιο σύντομα γιατί δεν θέλει λέει να του δημιουργήσουμε κάποιο πρόβλημα στην κοινωνικοποίηση του. Πριν πάει σχολείο τουλάχιστον θέλει να έχει αφαιρεθεί. Εμένα δεν με προβληματίζει τόσο...απο την άλλη όμως αν σκεφτώ πόσο "αγριεμένα" είναι την σημερινή εποχή τα πιτσιρίκια (ξέρω απο το προνήπιο που πάει η ανηψούλα μου) τότε έρχομαι να συμφωνήσω με την άποψη του συζύγου μου. Το θέμα όμως έιναι πού να απευθυνθώ; Εσείς σε ποιον γιατρό πήγατε; Έλεγα τώρα που θα παω στο ΜΗΤΕΡΑ για τον υπέρηχο νεφρών να ρωτήσω εκεί αν το αναλαμβάνουν... και γενικα να μου πουν πότε θα ήταν φρόνιμο να βγει; Καλά, τώρα που είναι ακόμη μωρούλι και έχει και τα πονάκια του (κολικούς κλπ) ούτε που το συζητώ να κάνω κάτι τέτοιο... :(

Link to comment
Share on other sites

rouge...σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου... Την Παρασκευη θα τον πάμε για υπέρηχο στο Μητέρα για να τελειώνουμε και με το θέμα των νεφρών...μιας και μου' βάλαν την ιδέα... Μετά, θα συμβουλευτώ παιδοχειρουργο για να αποφασίσω ποτε θα την αφαιρέσουμε...σίγουρα όχι τώρα είναι πολυ μωρούλι...δεν το αντέχω...ίσως καπου εκει 3-4 ετών...είδομεν..

Σε ότι αφορά στην αντιβίωση που λες ...τώρα που το σκέφτομαι..ήπια πολυ αντιβίωση..έκανα και αμνιοπαρακέντηση..είχα και πολλά λευκά αιμοσφαίριο..τουλάχιστον για 2 μηνες έπινα διαφορες αντιβιώσεις καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Κανείς βέβαια δεν μου είπε πως μπορεί να δημιουργήθηκε απο αυτό...τώρα όμως μου μπήκε ως ιδέα...και δεν μου φαίνεται παράλογο..χμμ!

Να σε ρωτήσω..έχεις καθόλου μνήμες απο την επεμβασούλα; Ήταν ολική νάρκωση; Πόναγες μετά; Θέλω να ξέρω αν θα στιγματήσει το μωράκι μου η όλη εμπειρία ρε γμτ.... :(

 

Δεν πρόκειται να το στιγματίσει καθόλου!Να σου πω την αλήθεια παρόλο που ήμουν μικρή την επέμβαση την θυμάμαι μόνο όμως σαν συμβάν και όχι σαν κάτι που πονάει. Δεν είναι τίποτα σημαντικό πίστεψέ με!!!!!Μην αγχώνεσαι. Θα συμφωνήσω όμως με τον άντρα σου να γίνει τώρα που είναι μικρούλης να τελειώνετε. Και προς Θεού μην το παιδί δεν είναι σημαδεμένο!Μην έχει τέτοια εντύπωση!Μια χαρά μωράκι είναι!Εγώ ήμουν σημαδεμένη?Δεν παντρευτηκα??? :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...