Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαφτιστικά χειμωνιάτικα ή καλοκαιρινα;;;


Agapi6

Recommended Posts

Επειδή με έχουν μπερδέψει όσα καταστήματα έχω ρωτήσει θα ήθελα αν κάποια μαμά που έχει πείρα να μου πει. Η βάφτιση θα γίνει το Σεπτέμβριο και ο μπεμπης θα είναι 6,5 μηνών. Τι ρούχα να του παρουμε (καλοκαιρινά ή χειμωνιάτικα)και τι μέγεθος; Τι παπουτσια και τι νούμερο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή με έχουν μπερδέψει όσα καταστήματα έχω ρωτήσει θα ήθελα αν κάποια μαμά που έχει πείρα να μου πει. Η βάφτιση θα γίνει το Σεπτέμβριο και ο μπεμπης θα είναι 6,5 μηνών. Τι ρούχα να του παρουμε (καλοκαιρινά ή χειμωνιάτικα)και τι μέγεθος; Τι παπουτσια και τι νούμερο;

 

Αγάπη, εγώ βαφτίζω στις 21 του μήνα! Του πήρα Καλοκαιρινά! Εσένα που είναι και μικρούλης, του χρόνου τα βαφτιστικά του θα του είναι τέλεια νομίζω! Εμένα έχει λευκό παντελονάκι, κοντομάνικο πουκάμισο γαλάζιο με λευκή ρίγα και μπουφάν ανοιξιάτικο λευκό με στάμπα στην πλάτη! Είμαι σίγουρη ότι την Άνοιξη τουλάχιστον θα το φορέσει! Παπούτσια του πήρα λευκά με γαλάζια λεπτομέρεια 22 νούμερο που σίγουρα τότε θα του κάνει! Εσένα όμως που είναι μικρούλης πάρε του 19 ή 20 νούμερο! Θα το καταλάβεις και από το μέγεθος του ποδιού του!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Στη κόρη μου είχα πάρει 19 και δε το φορεσε πότε επειδη δεν ήταν ανατομικο και τότε αρχισε να περπατάει.

 

Φρόντισε τότε να του πάρεις ένα ζευγάρι από του ΜΟΥΓΕΡ (υπάρχει και stock στη Ν.Σμύρνη αν θέλεις πιο οικονομικά) που σίγουρα θα τα φορέσει τότε! Αν και αυτό που του πήρα εγώ από τα βαφτιστικά, είναι μαλακό και μου φάνηκε και ανατομικό! Δεν είναι κάποια γνωστή μάρκα αλλά μου φάνηκε καλό!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Στις 21 Σεπτεμβρίου βαφτιζόμαστε και εμείς. Η νονά μας πήρε καλοκαιρινά ρουχαλάκια, τα οποία όπως το υπολογίζουμε ...του χρόνου θα της είναι μια χαρά! Για παπουτσάκια, μια που η Νικολέττα θα είναι 7 μηνών και όπως και να έχει, όσο και αν η μαμά (-κουκουβάγια) τη θεωρεί παιδί-θαύμα, δεν θα περπατάει, είπαμε να μην επενδύσει τώρα σε καλό παπούτσι, να φορέσει ένα αγκαλιάς-όνειρο που βρήκαμε, και όταν με το καλό το πουλάκι μου πάρει φόρα και περπατήσει, να μας πάρει η νονά ένα καλό ανατομικό. Επιπλέον, έχει μικρό ποδαράκι (πήρε κάτι και από τη μαμά που από την Πέμπτη Δημοτικού φοράει 35...), οπότε, δεν της έκαναν ούτε αυτά σε νούμερο 17.

 

Να ρωτήσω όμως κάτι η ασχετουάρ μάνα?

Τα βαφτιστικά, εκτός από τη ...μεγάλη ημέρα, και τις Κυριακές που το πάμε για να μεταλάβει, τα ξαναφοράει ποτέ ένα παιδάκι? Γιατί, εγώ είχα στο μυαλό μου, πως μετά από αυτό, τα ξαναπλένουμε και μπαίνουν στο κουτάκι τους για να παραδωθούν στους νόμιμους κατόχους, όταν θα είναι μεγάλοι, για να δουν πόσο μικροί ήταν, τί φορούσαν, και να το κρατήσουν για ένα όμορφο και γλυκό ενθύμιο. Εναλλακτικά, επειδή είναι παιδάκια, δε θα έχουν φθορές (π.χ. ...γευστικοί λεκέδες από φαγητά που βάφουν...) που ενδεχομένως να τα καταστρέψουν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχαχαχα

έχω να δηλώσω με κάθε γνώση περί ψευδορκίας ότι, οι γευστικοί λεκέδες, κυρίες και κύριοι καθώς κι αγαπητό πατουσάκι, είναι ΚΑΙ αυτοι.... ενθύμια!

 

 

"δες αγάπη μου! αυτό είναι το βαφτιστικό σου! Το φόρεσες τη μέρα της βάπτισης σου, τη μέρα μέρα που μετάλαβες καθώς και το Πάσχα!

Να, τον βλέπεις αυτόν τον λεκέ? είναι που δεν σε πρόλαβε ο θείος Λάκης απ το ντου που έκανες στο κοκορέτσι! Αυτή εδώ τη μικρή λαδιά τη βλέπεις? Είναι απ τη μαγειρίτσα που μας έφτυσες στη μούρη! Κι αυτό εδώ το κυκλικό που έχει σχήμα καρδούλας και εμείς τότε το είδαμε σαν θαύμα.... είναι που έπαιζες με τη σούβλα επειδή υποτίθεται σε πρόσεχε η μαμά του μπαμπά σου :twisted: "

 

:lol::lol::lol::lol:

 

 

όπως κατάλαβες, θα του τα βάλω και το Πάσχα εγώ :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

...Nαι, ναι ...το κατάλαβα!

 

Επίσης κατάλαβα ότι θα φάτε μαγειρίτσα (χάρισμά σας) αλλά και κοκορέτσι, και σε εμάς... ούτε για δοκιμή δε θα μας στείλετε!!!

 

Κατάλαβα επιπλέον, ότι οι μαμάδες των μπαμπάδων, είναι απόφοιτες της ίδιας σχολής [(απλά διαφέρει η χρονολογία κατά την οποία ορκίστηκαν!!!). Δε σας έχω περιγράψει πως το ούτε καν 40 ημερών κοριτσάκι μου, σώθηκε τελευταία στιγμή επειδή του φορούσα φούτερ με κουκούλα και το βούτηξε στον αέρα από εκεί... Δε σας το περιέγραψα διότι είμαι μια κιουρία!!!]

 

(...για το "καφέ" είμαστε πάλι! Ρε μανία να πιάνουμε ένα θέμα και να το κάνουμε ...κοκορέτσι!!!)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια,

 

Έχω να καταθέσω τα εξής: Βαφτίζουμε τον μάγκα 12.10.08. Η νονά μας διάλεξε καλοκαιρινά ρούχα για 18 μηνών παιδάκι, ενώ εμείς θα είμαστε περίπου 7 μηνών!!!! Η αλήθεια είναι ότι ήμουν και εγώ εκεί αλλά δεν ήθελα να την στενοχωρήσω γιατί ήταν πολύ ενθουσιασμένη...

 

Το ερώτημα είναι το εξής: Είναι γουρουνιά να της ζητήσω να μου τα δώσει λίγες μέρες νωρίτερα για να τα στενέψω λίγο, τουλάχιστον το παντελόνι;;;;

 

Και ας καταπιώ που θα είμαστε λίγο εκτός εποχής...

 

Δεν θέλω να παρεξηγηθούμε, την αγαπώ πολύ, αλλά ντρέπομαι να της το πω...

 

Σημ. ΜαματουΩρίων βαφτιστήκατε;;;;

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Λενάκι με το καλό το όνομά σας και εσάς!

Φυσικά και δεν είναι γουρουνιά. Δε θα το αλλάξεις, θα το φέρεις στα μέτρα του παιδιού. Λογικό, λογικότατο.

Και εμείς που θα είμαστε 7 μηνών θα φορέσουμε φόρεμα για 18 μηνών, και η νονά μας το πρότεινε από μόνη της, που για τα κοριτσάκια δεν είναι και σαν το παντελόνι (τραβάς και επιτόπου που λέει ο λόγος τις τιραντούλες του, κάνεις ένα κομπάκι και μίκρυνε το φόρεμα). Δε θα στέκεται καν στη μεσούλα του αν δεν επέμβεις.

Link to comment
Share on other sites

Λένα όταν ήμουν νονά, βάφτισα 25 Οκτωβρίου και φοράγαμε τιραντε γι'αυτό μην ανησυχείς. Άλλωστε νομίζω ότι σε όλα τα σετ καλοκαιρινά και μη περιέχεται και ένα μπουφανάκι. Ή μπορείς να βάλεις εσύ (δηλ. η νονά)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...