Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS συγγενεις στο τραπεζι μετα τη βαφτιση


poukis

Recommended Posts

κοριτσια γεια σας!!ειναι η πρωτη φορα που ζηταω την βοηθεια σας κ την εχω πραγματικα αναγκη!το μωρακι μου ειναι 3,5 μηνων κ θα το βαφτισουμε τελος του μηνα.μετα τη βαφτιση θα ακολουθηση τραπεζι(για στενους συγγενεις μονο) κ η διαφωνια μου με τον αντρα μου ειναι οτι εγω δεν θελω να καλεσουμε τους συγγενεις του στο τραπεζι γιατι κανεις δεν εχει ερθει επισκεψη

στο σπιτι μας μετα την γεννηση του παιδιου μας(παρολο που μενουμε σχετικα κοντα.) οι δικοι μου οι συγγενεις που ολοι μενουν εκτος πολης κ μαλιστα καποιοι πολυ μακρια εχουν ερθει ολοι.πως μπορω να καλεσω καποια ατομα στο τραπεζι της βαφτισης τα οποια δεν εκτιμανε αρχικα τον αντρα μου που ειναι κ συγγενεις του,εμενα κ κυριως το μωρο μας?εσεις στη θεση μου τι θα κανατε?μηπως ειναι λαθος η αντιδραση μου? σωστε με!!!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ λίγο μονόπλευρο δεν είναι το ζήτημα?

 

Εσένα πως θα σου φαινότανε να μην υπήρχαν δικοί σου άνθρωποι στο τραπέζι?

 

Από τη στιγμή που ο άνδρας σου δεν παρεξηγήθηκε που δεν έχουν έρθει να δουν το μωρό (είναι και μικράκι απ΄ότι βλέπω)

και τους θέλει στο τραπέζι δεν βλέπω γιατί να χαλάς την ζαχαρένια σου.....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ λίγο μονόπλευρο δεν είναι το ζήτημα?

 

Εσένα πως θα σου φαινότανε να μην υπήρχαν δικοί σου άνθρωποι στο τραπέζι?

 

Από τη στιγμή που ο άνδρας σου δεν παρεξηγήθηκε που δεν έχουν έρθει να δουν το μωρό (είναι και μικράκι απ΄ότι βλέπω)

και τους θέλει στο τραπέζι δεν βλέπω γιατί να χαλάς την ζαχαρένια σου.....

 

συμφωνω στη θεση σου θα το επεζα και οτι δεν τρεχει τιποτα ετσι για να τους σπασεις τα νευρα :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου.

Η γνώμη μου είναι οτι θα είναι λίγο άσχημο να έχεις καλέσει μόνο το σόι σου.Θα αισθανθεί άσχημα πρώτα πρώτα ο σύζηγός σου.

Με αυτούς τους συγγενείς τι σχέσεις έχεται? Δεν υπάρχει κανείς που να είναι λίγο πιο κοντά σας?

Ίσως και να μην πρόλαβαν να έρθουν αφού είναι λίγο το διάστημα που έχεις γεννήσει.

Εγώ στην βάφτιση του δικού μου μωρού κάλεσα αυτούς που έπρεπε από το σόι μου και από το σόι του άντρα μου μόνο ένα θείο του με την οικογένειά του γιατί οι υπόλοιποι είναι αδιάφοροι όλα αυτά τα χρόνια που είμαστε μαζί. Δηλαδή δεν έχουμε καθόλου σχέσεις και ούτε αυτοί μας είχαν καλέσει πουθενά. Εκτός από αυτόν το θείο του.Τους άλλους δεν τους βλέπουμε ποτέ.

Οι συγγενείς οι δικοί του σας είχαν καλέσει σε αντίστηχες περιπτώσεις?

Γενικά είχατε σχέσεις πριν γεννηθεί το μωρό?

 

____________________

442964r8gj9i1xhf.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

sakissmaro, οι στενοί συγγενείς του άντρα σου δεν έχουν έρθει να δούνε το μωρό ούτε στο μαιευτήριο ή μόνο στο σπίτι σας?

 

Απ΄ότι κατάλαβα ο άντρας σου διαφωνεί με το να μην τους καλέσετε στο τραπέζι.

Καταλαβαίνω την ενόχλησή σου αλλά νομίζω πως είναι λάθος να μην τους καλέσεις.

Από την στιγμή που θα παρευρίσκονται οι δικοί σου στενοί συγγενείς πρέπει να είναι και του άντρα σου , κι ας μην τους αξίζει...

Θα μπορούσες να έχεις μια τυπικότατη στάση απέναντί τους, χωρίς πολλά πολλά...

Μην αφήνεις την αδιαφορία (ή όπως αλλιώς θέλεις να το πεις) των συγγενών, να σου χαλάει το κέφι και την διάθεση, δεν αξίζει!!!

Εσύ να΄σαι καλά με τον άντρα σου και το μωράκι σας και κοίταξε να χαρείς την βάπτισή του!!! :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ λίγο μονόπλευρο δεν είναι το ζήτημα?

 

Εσένα πως θα σου φαινότανε να μην υπήρχαν δικοί σου άνθρωποι στο τραπέζι?

 

Από τη στιγμή που ο άνδρας σου δεν παρεξηγήθηκε που δεν έχουν έρθει να δουν το μωρό (είναι και μικράκι απ΄ότι βλέπω)

και τους θέλει στο τραπέζι δεν βλέπω γιατί να χαλάς την ζαχαρένια σου.....

 

 

Συμφωνώ με τη ΣΑΜ. :D

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αλλη ερωτηση... 3,5 μηνων δεν ειναι πολυ μικρο το παιδακι? νομιζα οτι γυρω στο χρονο τα βαφτιζουν... οχι? ειμαι ασχετη?

 

 

οχι δεν είναι απαραίτητο αυτό που λές.

Μάλιστα υπάρχουν παπάδες(όπως ο δικός μας) που θέλουν να βαπτίζονται

τα παιδιά όσο γίνεται πιο μικρά γιατί τα μεγάλα μωρα τους δημιουργούν

ας πω ένα πρόβλημα επείδη μπορούν να αντιδράσουν περισσότερο(να απλώσουν χεριά και να τραβήξουν τον παπά από τα γένια :lol::lol: ) αλλά και γιατί το βάρος τους είναι μεγαλύτερο σαφώς από τα μικρότερα και οι γηραιοί ιερείς δυσκολεύονται λίγο στην άρση.

Από την άλλη αν το μωράκι τωρα είναι 3,5 μηνών θα χρονίσει περίπου Ιανουάριο με Φεβρουάριο εποχή που δεν ενδεικνυται για βάπτιση λόγω χαμηλής θερμοκρασίας.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αλλη ερωτηση... 3,5 μηνων δεν ειναι πολυ μικρο το παιδακι? νομιζα οτι γυρω στο χρονο τα βαφτιζουν... οχι? ειμαι ασχετη?

Και εγώ νόμιζα οτι επιτρέπεται να τα βαπτίζουμε απο 6 μηνών και μετά...

Ίσως όμως αυτή η περίοδος είναι καλύτερη για να μην κρυώσει το μωρό.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω αλλη ερωτηση... 3,5 μηνων δεν ειναι πολυ μικρο το παιδακι? νομιζα οτι γυρω στο χρονο τα βαφτιζουν... οχι? ειμαι ασχετη?

Πράγματι είναι πολύ μικρό......και να σκεφτείς ότι ακόμα είναι και σε φάση αποστείρωσης......

 

NEN δεν είσαι άσχετη, δεν υπάρχει κανόνας. :wink: Η παιδίατρος μου έχει πει πως είναι προτιμότερο για διάφορους λόγους να βαφτίζονται από τον έκτο και μετά......εγώ τα δικά μου, τα βαπτίσα 11 μηνών και δεν ταλαιπωρήθηκαν καθόλου, μπορώ να πω ότι το χάρηκαν απίστευτα... :)

.png.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,με βοηθησατε να παρω μια αποφαση!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη βάφτισα 5 μηνών, δεν έκλαψε καθόλου και όλα πήγαν πολύ καλά! Δεν το μετάνιωσα ποτέ! Και το επόμενο (όταν και αν έρθει με το καλό) μικρό θα το βαφτίσω! Απλά, έρχονται όλα τα έξοδα μαζί (γέννα, βάφτιση) και είναι ίσως πιο δύσκολο να οργανώσεις τόσο σύντομα τη βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα μου να καλεσεις οσους νιωθεις κοντα σου....

Αν τοσο καιρο δε βρηκαν το χρονο να ερθουν μια επισκεψη...τι να πω... :roll:

Παντως επειδη μια φορα βαφτιζεις το μωρο σου-με το καλο κιολας!!!!-καλυτερα να εχεις μαζι σου στη χαρα σου ανθρωπους που αγαπας και οχι ολο το συγγενολοι που το παιζουν καπως... :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλή μου,

το θέμα είναι ότι πρέπει να αποφασίσετε μαζί με τον άντρα σου. Σκέψου ότι κι εκείνος μπορεί να μην θέλει ανθρώπους που θες εσύ... Πως θα ένιωθες αν σου έλεγε να μην καλέσεις... τον τάδε ή την τάδε;

Επίσης, θα σου έλεγα ότι δεν αξίζει τον κόπο να τσακωθείς με τον άντρα σου για ένα τέτοιο θέμα, το οποίο θα έχει ως αποτέλεσμα παρεξηγήσεις και μεταξύ σας.

Πάνω από όλα η οικογενειακή σας ευτυχία!!

:roll::wink::roll::wink::roll::wink:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι δεν ήρθαν, δεν σημαίνει οπωσδήποτε αδιαφορία, αν έχουν πάρει τηλέφωνο και έχουν ευχηθεί και γενικά υπάρχει μία σχέση, έστω και με τον άντρα σου. Κι εγώ, αν δεν τα καταφέρω να πάω στο μαιευτήριο, μετά στο σπίτι αποφεύγω να πάω πριν τους τρεις μήνες, γιατί ξέρω ότι γίνεται χαμός. Όμως παίρνω ένα τηλέφωνο να ευχηθώ και αν μπορώ στέλνω και το δώρο μου. Εμείς στο γιό μου δεχτήκαμε πολλές επισκέψεις μετά τους τρείς μήνες. Μη σου πω ότι και μετά τον πρώτο χρόνο που τον βαφτίσαμε, υπήρχαν συγγενείς που δεν τον είχαν δει. Δεν είναι όλος ο κόσμος τυπικός. Ασχέτως όμως αυτών, νομίζω ότι ο άντρας σου πρέπει να κρίνει αν θα τους καλέσετε.. Ο καθένας τους συγγενείς του!

Link to comment
Share on other sites

ακομη το σκεφτομαι,αλλα λεω να μη χαλασω το χατιρι του αντρα μου κ ειμαστε μαλωμενοι στα βαφτισια.ασε που μπορει να μου το χτυπαει συνεχεια οτι δεν ηθελα τους συγγενεις του.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

sakissmaro εγω θα σου πω την δικη μου περιπτωση,γεννησα τον ιανουαριο και ο αδερφος του αντρα μου ηρθε μονο τωρα να δει το μωρο,μετα απο 6 μηνες και δεν εφερε ουτε δωρο στο μωρο σαν θειος,ουτε και κανεις αλλος απο το σόί του ηρθε.δεν μπορω ομως να πω του αντρα μου να μην καλεσει τον αδερφο του στη βαφτηση.δικο τους προβλημα ειναι,και αυτη θα αισθανονται ξενοι.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

ακομη το σκεφτομαι,αλλα λεω να μη χαλασω το χατιρι του αντρα μου κ ειμαστε μαλωμενοι στα βαφτισια.ασε που μπορει να μου το χτυπαει συνεχεια οτι δεν ηθελα τους συγγενεις του.

 

Πολύ σωστά...κι αν θες τη γνώμη μου, μην το σκέφτεσαι άλλο...

Κάλεσε εσύ τους δικούς σου, άστον να καλέσει τους δικούς του...αν αδιαφορούν δε θα ρθουν κιόλας...αλλά μην το σκαλίζεις άλλο...προπάντων μην τον ζορίζεις άλλο...

Πίστεψέ με δεν είναι λόγος αυτός να "τσακώνεσαι" με τον άντρα σου...καμμιά φορά αφήνουμε τα ασήμαντα να μας δυσκολεύουν τη ζωή....

Κοίτα να χαρείτε όσο μπορείτε τη βάφτιση του παιδιού σας....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις προλαλησσασες.............και προσωπικα δεν το θεωρω κακο που δεν σου κουβαληθηκαν σπιτι τοσοι νοματαιοι!!!!! :lol: Μηπως θα πρεπε να χαιρεσαι???? :lol::lol::lol:

 

Ειναι δικο του θεμα ποιους θελει να καλεσει.....

 

Βεβαια το να μην ερθει ο αδερφος να δει το μωρο ειναι λιγο χοντρο αλλα αυτα ειναι δικα τους θεματα.......δεν χρειαζεται να παρεξηγειστε εσεις.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω δωσε τοπο στην οργη. Αλλωστε δεν ειναι και τοσο πια σημαντικο!Γενικα ολο αυτο με τα δωρα και τις επισκεψεις λιγο υπερβολικο. Προτιμω καπιος να σκεφτεται θετικα και ομορφα για μενα και το παιδι μου και ας μην πατησει στο σπιτι μου και ας μην παρει δωρα παρα καποιον που ερχεται τυπικα σπιτι και λεει απο πισω τα μυρια οσα κουτσομπολια. Δεν λεω οτι συμβαινει σε σενα!Μην παρεξηγηθω γενικα μιλαω. Και στο τελος εγω στην βαφτιση οταν με στεναχωρουσε κατι ελεγα μετα χαλαλι για το παιδι!Ειναι μια γιορτη για τα μωρακια μας οποτε μην στεναχωριεσαι με τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ το δικό μου -σχετικό με αυτά- πρόβλημα; Οι γονείς μας, εμένα και του άντρα μου, έχουν πάρα πολλά αδέρφια, υπολογίστε ότι μαζί και οι δύο έχουμε 23 θείους. Υπολογίστε τώρα πόσοι είναι οι σύζυγοι των θείων, τα ξαδέρφια και τα ανίψια!! Φτάνουμε σε αστρονομικό αριθμό!!! Φυσικά, δεν έχουμε στενές σχέσεις με όλους αυτούς αλλά δεν έχουμε και ανύπαρκτες. Παρόλ' αυτά, λίγοι έχουν κάνει πάρτυ μετά τη βάφτιση, συνήθως κάνουν κάτι μικρό με νονούς και παππούδες, γιατί είπαμε, είμαστε και μεγάλο σόι, ζωή να έχουμε, και το κόστος είναι απαγορευτικό για πολλούς. Εμείς λοιπόν που θέλαμε οπωσδήποτε να κάνουμε κάτι μετά τη βάφτιση, προσπαθήσαμε να αποκλείσουμε κάποιους "μακρινούς" αλλά οι γονείς μας είπαν ότι θα είναι σαν να πρεπει να διαλέξουν ανάμεσα στα αδέρφια τους και τους ήταν πολύ άβολο κάτι τέτοιο. Και για εμάς το ίδιο, βέβαια, αλλά δε θέλαμε να δώσουμε και οικονομίες ενός έτους για άτομα που θα ξαναδούμε στον επόμενο γάμο και τη στιγμή που δεν μας είχαν καλέσει σε ανάλογη περίπτωση. Τελικά, έβαλε το χέρι στην τσέπη ο παππούς και έτσι καλέσαμε τους πάντες. Τώρα, για το δέυτερο, όταν με το καλό έρθει αυτή η στιγμή, λέμε να πάμε εκτός Αθηνών να το βαφτίσουμε ώστε να έρθουν λίγοι και καλοί.

 

Τέλος, μία ερώτηση: γιατί νομίζετε ότι συνήθως οι "αδιάφοροι" ή οι πιο "μακρινοί" είναι εκείνοι του συζύγου/μπαμπά; Με ενοχλει πολύ που το επιβεβαιώνω συνεχώς. Επίσης, βλέπω γιαγιάδες που έχουν εγγόνια από τον γιο τους και από την κόρη τους, να είναι πιο δεμένες με το εγγόνι της κόρης. Ώντας μαμά αγοριού (προς το παρόν) με ενοχλεί λιγάκι να υποψιάζομαι ότι μπορεί κι εγώ να γίνω κάποτε έτσι. Τι λέτε κι εσείς;

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας!!ειναι η πρωτη φορα που ζηταω την βοηθεια σας κ την εχω πραγματικα αναγκη!το μωρακι μου ειναι 3,5 μηνων κ θα το βαφτισουμε τελος του μηνα.μετα τη βαφτιση θα ακολουθηση τραπεζι(για στενους συγγενεις μονο) κ η διαφωνια μου με τον αντρα μου ειναι οτι εγω δεν θελω να καλεσουμε τους συγγενεις του στο τραπεζι γιατι κανεις δεν εχει ερθει επισκεψη

στο σπιτι μας μετα την γεννηση του παιδιου μας(παρολο που μενουμε σχετικα κοντα.) οι δικοι μου οι συγγενεις που ολοι μενουν εκτος πολης κ μαλιστα καποιοι πολυ μακρια εχουν ερθει ολοι.πως μπορω να καλεσω καποια ατομα στο τραπεζι της βαφτισης τα οποια δεν εκτιμανε αρχικα τον αντρα μου που ειναι κ συγγενεις του,εμενα κ κυριως το μωρο μας?εσεις στη θεση μου τι θα κανατε?μηπως ειναι λαθος η αντιδραση μου? σωστε με!!!!!

 

Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω αλλα με δικουσ μου συγγενεις...πριν απο 10 χρονια πεθανε ο μπαμπακασ μου και απο τοτε τα αδερφια του δεν μας εχουν ξαναμιλισει...οταν γεννησα δεν πηραν καν ενα τηλ..ομως μετα απο σκεψη αποφασισα οτι θα τους καλεσω για να δειξω ανωτεροτητα και οποιος θελει ας ερθει. Κανε κι εσυ το ιδιο καλεσε τους για να μην εχουν να λενε για σενα τιποτα...και μην στενοχωριεσε...η ζωη ειναι ροδα και καποια στιγμη θα το βρουν μπροστα τους. Εσυ να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου και με τον αντρα σου και ολα τα αλλα αστα να τα βρουν απο αλλου!!! Εκεινη η μερα ειναι μεγαλη για εσας και το μωρακι σας μην αφησεις τετοια πραγματα να επιρεασουν την ευτυχια σας και την χαρα σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα να τους καλεσω(με βαρια καρδια) κ αφου

ειπα στην πεθερα μου(δικοι της συγγενεις) να μην παρεξηγηθει αλλα η σταση απεναντι τους δεν θα ειναι πλεον η ιδια.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...