Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Και γω είχα ως μαθήτρια καθηγητές αστέρια και καθηγητές απλά διεκπεραιωτικόυς..Κάποιους συμπαθούσα λιγότερο,αλλους περισσότερο.Ημουν αρκετά όμως ώριμη και ισορροπημένη κι ειχα ΑΓΩΓΗ ώστε να έχω καταλάβει από τα μαθητικά μου χρόνια ότι αυτό ήταν λογικό,συμβαίνει κι έξω απ το σχολείο και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΦΑΣΑΡΙΑ,ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΙΛΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙς ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.

Οι καιροί έχουν αλλάξει και πλέον δεν είναι αρκετό να μπαίνεις στην τάξη με την ιδιότητα του δασκάλου για να έχεις σεβασμό. Αλλά αυτό είναι ένα πρόβλημα που το έχουν όλοι οι δάσκαλοι, όχι μόνο αυτοί που διδάσκουν ξένες γλώσσες.

 

Από πού κι ως που έχεις την εντύπωση ότι διδάσκουμε τα ίδια με τα φροντιστήρια???Το γνωρίζεις από κάπου?Γιατί πολλές αερολογίες κι ανακρίβειες διαβάζω.

Εσύ το είπες ότι σου το είπε ο μαθητής σου. Καλά είναι δυνατόν όλα τα σχολεία και όλα τα φροντιστήρια να συγχρονίζονται και να κάνουν την ίδια γραμματική και παρόμοιο λεξιλόγιο; Να μην υπάρχει τίποτα διαφορετικό ή επιπλέον να κάνεις ώστε να νιώσουν τα παιδιά ότι παίρνουν κάτι παραπάνω από εσένα; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Στην τελική από εσένα ας μην πάρουν γραμματική και λεξιλόγιο. Ας δουν ταινία στα αγγλικά, ας κάνουν σκετς, ας μάθουν για τον αγγλόφωνο κόσμο, ας κάνουν αλληλογραφία στα αγγλικά, ας διαβάσουν βιβλία ή περιοδικά, ας παίξουν παιχνίδια στα αγγλικά. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι που θα κινήσει το ενδιαφέρον τους. Μικρά παιδιά είναι και διψάνε για μάθηση.

 

Και σε πληροφορώ ότι όταν βάζεις τα παιδιά να ζωγραφίζουν γίνεσαι πάρα πολύ αρεστή και στα ίδια και σε πολλούς γονείς.

Αρεστή μπορεί να γίνεσαι, αλλά ταυτόχρονα πείθεις τους πάντες ότι είσαι η ώρα του παιδιού. Μήπως μόνοι σας βάζετε τα χεράκια σας και βγάζετε τα ματάκια σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και γω είχα ως μαθήτρια καθηγητές αστέρια και καθηγητές απλά διεκπεραιωτικόυς..Κάποιους συμπαθούσα λιγότερο,αλλους περισσότερο.Ημουν αρκετά όμως ώριμη και ισορροπημένη κι ειχα ΑΓΩΓΗ ώστε να έχω καταλάβει από τα μαθητικά μου χρόνια ότι αυτό ήταν λογικό,συμβαίνει κι έξω απ το σχολείο και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΦΑΣΑΡΙΑ,ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΙΛΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙς ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.

Από πού κι ως που έχεις την εντύπωση ότι διδάσκουμε τα ίδια με τα φροντιστήρια???Το γνωρίζεις από κάπου?Γιατί πολλές αερολογίες κι ανακρίβειες διαβάζω.

Απλά τα παιδιά όταν διδάσκονται παρόμοιο λεξιλόγιο και την ίδια γραμματική πρωί κι απόγευμα ίσως να μην αντιλαμβάνονται γιατί οι γονείς τους τους το επιβάλλουν και αντιδρούν.....

Κι όταν τους το εξηγούν βέβαια το πράγμα γίνεται χειρότερο διότι πολύ απλά-στο Δημοτικό τουλάχιστον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ.

Και σε πληροφορώ ότι όταν βάζεις τα παιδιά να ζωγραφίζουν γίνεσαι πάρα πολύ αρεστή και στα ίδια και σε πολλούς γονείς.

Ως γονιος που συζητω και με αλλους γονεις σε διαβεβαιω πως δε γινεσαι καθολου αρεστη, απλα δεν ασχολουνται μαζι σου γιατι δε θεωρουν πως εχουν κατι να κερδισουν απο σενα- οχι βεβαια εσενα προσωπικα, αλλα τον οποιο δασκαλο δεν ασχολειται με το αντικειμενο του..

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας σχολείο πάντως οι γονείς το δειχνουν με κάθε τρόπο και ξεκάθαρα, αν τους κουβεντιάσεις, ότι τα μαθήματα με ειδικότητες είναι πάρκινγκ. Οι περισσότεροι γονείς και όχι μόνο οι γονεις του ζωηρού παιδιού που ψάχνει ευκαιρία να χαζέψει στην τάξη. Και εδώ στο τόπικ, αυτό φάνηκε σε μεγάλο βαθμό, τι συζητάμε; Τα αγγλικά δεν αποτελούν εξαίρεση... Το μόνο που προβλημάτισε, όταν το ανέφερα σε συζήτηση, είναι ότι στα αγγλικά ειδικά, μπορεί να ξεχάσουν τα παιδιά και την προφορά τους την καλή, αν έξω κάνουν την καλή και μέσα τα greeklish. Δηλαδή δεν ειναι σαν να μην κάνουν τίποτα στο σχολείο, αλλά ακόμα χειρότερα από το τίποτα. Σε γνωστικό επίπεδο δηλαδή, γιατί σε επίπεδο φύλαξης, ΟΚ, κάπου είναι τα παιδιά εκείνη την ώρα και σε επίπεδο ότι υπάρχει μια ακόμα θέση εργασίας, πάλι ΟΚ...

 

Από εμάς έχουν περάσει τρεις δασκάλες αγγλικών μέχρι στιγμής στο σχολείο και φαίνεται η διαφορά. Μια από τις τρεις ήταν ΑΣΤΕΡΙ, αλλά δεν άντεξε πολύ με εμάς... Παρόλα αυτά και πάλι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που τα παιδιά τους λατρεύουν και το μάθημα περνάει ευχάριστα και δημιουργικά, αλλά η δουλειά τους δεν αναγνωρίζεται και προσωπικά στο σχολείο μας έχω δει, ότι με βάση πως κάθε χρόνο αλλάζουν σχολεία, τους καλούς ειδικά δεν τους συγκρατεί το σχολείο μας.

 

Αν για το αστερι που πέρασε από εμάς και για τους άλλους και αυτούς που αναφέρει η Αγγελίνα που ΜΟΝΟ αναθέτουν ζωγραφική, το αποτέλεσμα οικονομικά, επαγγελματικά είναι το ίδιο και το αυτό, γιατί να προσφέρουν; Μόνο από αγάπη στο επαγγελμα και στα παιδιά τους και μόνο από την ελπίδα ότι κάπου αυτό που κάνουν αναγνωρίζεται.

 

Δεν ειμαι και σίγουρη κατά πόσον μετράει η επιθυμία της ειδικότητας να παραμείνει σε ένα σχολείο, αν θέλει ή κάθε χρόνο ξαναμοιράζεται η τράπουλα και με ποιο κριτήριο. Ξέρει κανεις κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό; Από γνωστή μου έχω ακούσει ότι για ολοήμερο με ΕΑΕΠ, σε γενικές γραμμές είχαν τους ίδιους δασκάλους ειδικότητας, από χρονιά σε χρονιά.

 

Υπάρχει λογική που σε ένα χ σχολείο κάποιος πρέπει να μάθει στο περίπου 200 παιδιά και την επόμενη χρονιά να ξαναμάθει άλλα 200 και ούτω καθεξής;

 

Εμείς στο σχολείο στο Γυμνάσιο ή Λύκειο, δεν θυμάμαι, είχαμε γαλλικού και δεν είχαν όλα τα παιδιά ενδιαφέρον. Όμως το μάθημα γινόταν με αρκετή ησυχία από μέρους των παιδιών, παρόλο που σε άλλα μαθήματα κάποια αγόρια έκαναν ΤΟ χαμό... Η κυρία αυτή ήταν hot και νομίζω αυτό έπαιζε ρόλο στους εφήβους. Μας έβαζε τραγούδια και γενικά το μάθημα δεν ήταν μονότονο, ακόμα και για αυτόν που δεν ενδιαφερόταν να παρακολουθήσει. Και ήταν καλή καθηγήτρια και Γαλλικά μαζί της έμαθαν κανα-δυο μαθήτριες από όλη την τάξη που είχαν αποφασίσει ότι θα μάθαιναν γαλλικά μέσα στο σχολείο και που τις ενδιέφερε να βγάλουν καλό βαθμό χωρίς φροντιστήριο! Είχαμε όμως την ίδια σε όλες τις ταξεις, γιατί τότε υπήρχαν οργανικές θέσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί, μήπως στη διαβούλευση για να μη λέει ο καθένας τον πόνο του, οι γονείς θα πρέπει να πάνε πιο οργανωμένα, με μια πρόταση; Νομίζω υπάρχουν σύλλογοι για αυτό ; Γονείς πρωτοβάθμιας ή κάτι τέτοιο;

 

Εκτός από τους συλλογους καθηγητών (που έχουν συμφέροντα και στα φροντιστήρια/ιδιαίτερα, διπορτο, με δικά τους φόρουμς όπως φάνηκε και εδώ!!!!) Εφόσον δεν διορίζονται εγκαίρως, έχουν ως απασχόληση τα φροντιστήρια μέχρι να διοριστούν τουλάχιστον, αν όχι και μετά, ως πρόσθετο μαύρο εισόδημα από ιδιαίτερα.

 

Υπάρχουν και καθηγητές, που έχουν και διπλή ιδιότητα, του γονέα και του εκπαιδευτικού.

 

Και ποια θα ήταν η πρόταση των γονέων; Αφήστε τα παιδιά να ζωγραφίσουν μέχρι να πιαστεί το χέρι τους;

 

Παράδειγμα... Θα μπορούσα ως γονιός να εξετάσω την πιθανότητα να κάνει το παιδί για ένα διάστημα αγγλικά μέσα στο σχολειο, όπως η alcyon, που έχει εμπιστοσύνη γιατί είναι σε μικρό μέρος, γνωρίζουν τι γίνεται στο σχολείο και είναι σταθερή η δασκάλα, από όσο κατάλαβα. Και ας κάναμε ενισχυτικά έξω από ένα σημείο και μετά για πτυχία (αν χρειάζονται και αυτά). Σε εμάς που δεν υπάρχει σταθερότητα και που δεν έχει γίνει συνάντηση έως τώρα, παρόλο που προβλέπεται στον κανονισμό του ολοήμερου, πώς στο καλό θα μπορούσα να το ρισκάρω;

 

Πρακτικά: Οι συναντήσεις ερμηνεύονται από κάποιους ως ευχή και πολυτέλεια και δεν επιτέλεσαν το ρόλο τους να υπάρχει κάποιος έλεγχος για το τι γίνεται. Πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετικά; Θέλουν οι γονείς τελικά να είναι διαφορετικά;

 

Πρακτικά και μεταξύ μας :roll: : Στους συλλογους γονέων δραστηριοποιούνται σε σημαντικό βαθμό γονείς που δεν πιστεύουν πραγματικά στη μόρφωση, γιατί αποτελούνται από μαμάδες που δεν εργάζονται και που οι σύζυγοι κέρδισαν τη ζωή τους χωρίς να περάσουν με επιδόσεις μέσα από το σχολείο σε σοβαρό βαθμό!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας σχολείο πάντως οι γονείς το δειχνουν με κάθε τρόπο και ξεκάθαρα, αν τους κουβεντιάσεις, ότι τα μαθήματα με ειδικότητες είναι πάρκινγκ.

Aθηνα σε γενικες γραμμες συμφωνω, αλλα μια διευκρινιση.. Οτι και να λενε οι γονεις, απο τον εκπαιδευτικο εξαρταται αν θα ειναι παρκινγκ η ωρα του η αν θα προσφερει στα παιδια. Δηλαδη εχετε συναντησει πολλους εκπαιδευτικους που να κανουν σωστη δουλεια και οι γονεις να τους λενε οχι εγω θελω να τα βαλεις να ζωγραφισουν; Την ανεπαρκεια μας ας μην τη φορτωνουμε παντα στους αλλους.Φταινε τα παιδια, οι γονεις, τα βιβλια, το σχολειο, και οχι οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Πρακτικά και μεταξύ μας :roll: : Στους συλλογους γονέων δραστηριοποιούνται σε σημαντικό βαθμό γονείς που δεν πιστεύουν πραγματικά στη μόρφωση, γιατί αποτελούνται από μαμάδες που δεν εργάζονται και που οι σύζυγοι κέρδισαν τη ζωή τους χωρίς να περάσουν με επιδόσεις μέσα από το σχολείο σε σοβαρό βαθμό!

Κι αυτη τη γενικευση δεν την καταλαβα. Ακομη κι ετσι να ειναι -δεν το χω ερευνησει κιολας-οποιος δε δουλευει η δεν ειχε αριστες επιδοσεις ο ιδιος, σημαινει οτι δεν πιστευει στη μορφωση;;; Ε, ας δειξουν ενδιαφερον να μπουν στους συλλογους οι μορφωμενοι κι επιτυχημενοι, αφου αυτους ενδιαφερει τοσο η μορφωση.

ΥΓ Οι δικοι μου ανηκαν στην κατηγορια που περιγραφεις και σπουδασαν τρια παιδια και δεν μας αφησαν ουτε να διανοηθουμε οτι δε θα μορφωθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ως γονιος που συζητω και με αλλους γονεις σε διαβεβαιω πως δε γινεσαι καθολου αρεστη, απλα δεν ασχολουνται μαζι σου γιατι δε θεωρουν πως εχουν κατι να κερδισουν απο σενα- οχι βεβαια εσενα προσωπικα, αλλα τον οποιο δασκαλο δεν ασχολειται με το αντικειμενο του..

 

Έτσι ακριβώς είναι. Μου φαίνεται γελοίο να πάω να πιάσω τον δάσκαλο που δεν προσφέρει και να του πω "κάνε μάθημα". Αυτά τα πράγματα πρέπει να βγαίνουν από μέσα σου...με το ζόρι παντρειά δε γίνεται.

 

Στο δικό μας σχολείο πάντως οι γονείς το δειχνουν με κάθε τρόπο και ξεκάθαρα, αν τους κουβεντιάσεις, ότι τα μαθήματα με ειδικότητες είναι πάρκινγκ. Οι περισσότεροι γονείς και όχι μόνο οι γονεις του ζωηρού παιδιού που ψάχνει ευκαιρία να χαζέψει στην τάξη. Και εδώ στο τόπικ, αυτό φάνηκε σε μεγάλο βαθμό, τι συζητάμε;

 

Γιατί το λες αυτό, Αθηνά; Εγώ δεν είδα να προέκυψε κάτι τέτοιο. Σε ποια ποστ αναφέρεσαι;

Από εμάς έχουν περάσει τρεις δασκάλες αγγλικών μέχρι στιγμής στο σχολείο και φαίνεται η διαφορά. Μια από τις τρεις ήταν ΑΣΤΕΡΙ, αλλά δεν άντεξε πολύ με εμάς... Παρόλα αυτά και πάλι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που τα παιδιά τους λατρεύουν και το μάθημα περνάει ευχάριστα και δημιουργικά, αλλά η δουλειά τους δεν αναγνωρίζεται και προσωπικά στο σχολείο μας έχω δει, ότι με βάση πως κάθε χρόνο αλλάζουν σχολεία, τους καλούς ειδικά δεν τους συγκρατεί το σχολείο μας.

 

Αυτό ακριβώς έλεγα πριν για τη σταθερότητα που χρειάζεται να υπάρχει στην εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας και την οποία, το δημόσιο σχολείο, δυστυχώς, δεν μπορεί να προσφέρει. :-(

 

Αν για το αστερι που πέρασε από εμάς και για τους άλλους και αυτούς που αναφέρει η Αγγελίνα που ΜΟΝΟ αναθέτουν ζωγραφική, το αποτέλεσμα οικονομικά, επαγγελματικά είναι το ίδιο και το αυτό, γιατί να προσφέρουν; Μόνο από αγάπη στο επαγγελμα και στα παιδιά τους και μόνο από την ελπίδα ότι κάπου αυτό που κάνουν αναγνωρίζεται.

 

Κι από ευσυνειδησία, θα πρόσθετα εγώ.

Δεν ειμαι και σίγουρη κατά πόσον μετράει η επιθυμία της ειδικότητας να παραμείνει σε ένα σχολείο, αν θέλει ή κάθε χρόνο ξαναμοιράζεται η τράπουλα και με ποιο κριτήριο. Ξέρει κανεις κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό; Από γνωστή μου έχω ακούσει ότι για ολοήμερο με ΕΑΕΠ, σε γενικές γραμμές είχαν τους ίδιους δασκάλους ειδικότητας, από χρονιά σε χρονιά.

 

Υπάρχει λογική που σε ένα χ σχολείο κάποιος πρέπει να μάθει στο περίπου 200 παιδιά και την επόμενη χρονιά να ξαναμάθει άλλα 200 και ούτω καθεξής;

 

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Εμείς είχαμε στις 2 πρώτες τάξεις αυτή τη δασκάλα των αγγλικών που ανέφερα πριν και φέτος μια άλλη.

Εμείς στο σχολείο στο Γυμνάσιο ή Λύκειο, δεν θυμάμαι, είχαμε γαλλικού και δεν είχαν όλα τα παιδιά ενδιαφέρον. Όμως το μάθημα γινόταν με αρκετή ησυχία από μέρους των παιδιών, παρόλο που σε άλλα μαθήματα κάποια αγόρια έκαναν ΤΟ χαμό... Η κυρία αυτή ήταν hot και νομίζω αυτό έπαιζε ρόλο στους εφήβους. Μας έβαζε τραγούδια και γενικά το μάθημα δεν ήταν μονότονο, ακόμα και για αυτόν που δεν ενδιαφερόταν να παρακολουθήσει. Και ήταν καλή καθηγήτρια και Γαλλικά μαζί της έμαθαν κανα-δυο μαθήτριες από όλη την τάξη που είχαν αποφασίσει ότι θα μάθαιναν γαλλικά μέσα στο σχολείο και που τις ενδιέφερε να βγάλουν καλό βαθμό χωρίς φροντιστήριο! Είχαμε όμως την ίδια σε όλες τις ταξεις, γιατί τότε υπήρχαν οργανικές θέσεις κλπ.

 

Κι εμείς είχαμε την ίδια καθηγήτρια γαλλικών σε όλο το Γυμνάσιο, λόγω οργανικής. Εγώ ήμουν από τα παιδιά που δεν ενδιαφερόμουν, ανέκαθεν αντιπαθούσα τα γαλλικά, αλλά έμαθα τα στοιχειώδη για να συνεννοηθώ σε ένα ταξίδι και τα θυμάμαι ακόμα, παρόλο που δεν είχα έκτοτε καμια επαφή με τη γλώσσα. Ήταν σχετικά πιο χαλαρή ώρα, αλλά όχι να γίνεται χαμός.

 

Να σας πω ποια ήταν η ώρα του παιδιού στην Α΄Γυμνασίου της χρονιάς μου; Τα αρχαία! :shock: Εξαιτίας του καθηγητή, φυσικά. Μιλάμε για περιπτωσάρα. Tragic. Ενώ η ώρα που δεν ακουγόταν ούτε κιχ, ήταν της Ιστορίας και πάλι εξαιτίας της καθηγήτριας, που ήταν το άλλο άκρο, μας είχε σούζα. Περνούσες έξω από τις τάξεις στο διάδρομο, όπου κυριαρχούσε η απόλυτη σιωπή, ήξερες πως κάνει μάθημα η Κ.

 

Πρακτικά και μεταξύ μας :roll: : Στους συλλογους γονέων δραστηριοποιούνται σε σημαντικό βαθμό γονείς που δεν πιστεύουν πραγματικά στη μόρφωση, γιατί αποτελούνται από μαμάδες που δεν εργάζονται και που οι σύζυγοι κέρδισαν τη ζωή τους χωρίς να περάσουν με επιδόσεις μέσα από το σχολείο σε σοβαρό βαθμό!

 

Πρακτικά και μεταξύ μας, Αθηνά, επειδή δραστηριοποιήθηκα στο Σύλλογο και μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή, θα σου πως πως οι γονείς που ασχολούνται, το κάνουν σε μεγάλο βαθμό για να γλείψουν τους δασκάλους - και να μου συγχωρεθεί η έκφραση.

 

Aθηνα σε γενικες γραμμες συμφωνω, αλλα μια διευκρινιση.. Οτι και να λενε οι γονεις, απο τον εκπαιδευτικο εξαρταται αν θα ειναι παρκινγκ η ωρα του η αν θα προσφερει στα παιδια. Δηλαδη εχετε συναντησει πολλους εκπαιδευτικους που να κανουν σωστη δουλεια και οι γονεις να τους λενε οχι εγω θελω να τα βαλεις να ζωγραφισουν; Την ανεπαρκεια μας ας μην τη φορτωνουμε παντα στους αλλους.Φταινε τα παιδια, οι γονεις, τα βιβλια, το σχολειο, και οχι οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι;

 

Συμφωνώ απόλυτα. Πρώτη φορά ακούω ότι στο Δημοτικό έχουν τέτοιου είδους προβλήματα οι δάσκαλοι. Μου φαίνεται αδιανόητο. Θα θέλει η των εικαστικών δηλαδή να βάλει τα παιδιά να κάνουν μια όμορφη κατασκευή, αντί να χαζεύουν και να κοπανιούνται μέσα στην τάξη κι εμείς θα διαμαρτυρηθούμε. Γιατί ακριβώς;

 

Να μου πείτε ότι διαμαρτύρονται στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, τα παιδιά της θεωρητικής κατεύθυνσης όταν τους βάζουν 20 ασκήσεις άλγεβρας για το ΣΚ, να το καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τους συλλογους καθηγητών (που έχουν συμφέροντα και στα φροντιστήρια/ιδιαίτερα, διπορτο, με δικά τους φόρουμς όπως φάνηκε και εδώ!!!!)

Τα φόρουμ αυτά είναι ομάδες συζήτησης στο Facebook, δεν είναι μυστικές οργανώσεις καθηγητών για δολοπλοκίες εναντίον του συστήματος. Τα περισσότερα θέματα που συζητιούνται είναι πολύ μουντά, ποιο βιβλίο είναι καλύτερο για ποιο επίπεδο και αν χρειάζεται να συμπεριλάβεις την αντίθετη άποψη στα opinion essays. Στο Facebook υπάρχουν πολλές τέτοιες ομάδες για όλα τα επαγγέλματα, δεν είναι κάτι που το έχουν μόνο οι καθηγητές. Μάλιστα υπάρχουν και ομάδες που συμπεριλαμβάνουν γονείς και καθηγητές, όπου μπορούν κάλλιστα να γίνουν συζητήσεις σαν αυτή που κάνουμε εδώ.

 

Όσο για τις καθηγήτριες που συνέχεια αλλάζουν, δεν νομίζω ότι αυτό είναι επιλογή της καθηγήτριας. Αυτές οι αποφάσεις παίρνονται άνωθεν. Συνήθως είναι αναπληρώτριες και αλλάζουν σχολείο μέχρι να τους ανατεθεί η οργανική τους θέση. Οπότε δεν τίθεται θέμα αυτή η καθηγήτρια δεν άντεξε και την άλλη δεν την κράτησε το σχολείο μας.

 

Επιπλέον έχετε υπόψιν ότι οι καθηγήτριες αγγλικών (πληροφορικής κλπ) που μπαίνουν στα δημοτικά σχολεία δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση σχετικά με τη διδασκαλία μικρών παιδιών, ούτε κάποια ειδίκευση στις μικρές ηλικίες. Στην καλύτερη περίπτωση έχουν κάνει κάποια γενικά (και κυρίως θεωρητικά) μαθήματα διδακτικής και παιδαγωγικής στο πανεπιστήμιο, τα οποία όμως δεν είναι αρκετά για να σε προετοιμάσουν για μια τάξη 20-25 8χρονων που μπορεί να θέλουν αλλά μπορεί και να μην θέλουν να κάνουν αγγλικά ή πληροφορική ή μάθημα γενικώς.

 

Να σας πω ποια ήταν η ώρα του παιδιού στην Α΄Γυμνασίου της χρονιάς μου; Τα αρχαία! :shock: Εξαιτίας του καθηγητή, φυσικά. Μιλάμε για περιπτωσάρα. Tragic. Ενώ η ώρα που δεν ακουγόταν ούτε κιχ, ήταν της Ιστορίας και πάλι εξαιτίας της καθηγήτριας, που ήταν το άλλο άκρο, μας είχε σούζα. Περνούσες έξω από τις τάξεις στο διάδρομο, όπου κυριαρχούσε η απόλυτη σιωπή, ήξερες πως κάνει μάθημα η Κ.

Εμείς πάλι στην Γ' Λυκείου (Γ΄Δέσμη) το ακριβώς αντίθετο. Στην Ιστορία να κοιτάμε τον τοίχο και στα Αρχαία να είμαστε σούζα. Και να σκεφτείς ότι οι περισσότεροι κάναμε ιδιαίτερο ή φροντιστήριο Αρχαία αλλά όχι Ιστορία, οπότε λογικά θα πρέπει να είχαμε περισσότερη ανάγκη να παρακολουθήσουμε Ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ξανάρθαμε στα Αγγλικά, έχω διάφορα παραδείγματα (& χρόνο για να τα παραθέσω..) :

- στο γιο μου, Α δημοτικού νέα καθηγήτρια αγγλικών με όρεξη, τους έκανε ένα μικρό μέρος από το προτεινόμενο πρόγραμμα του υπουργείο & κάποια δικά της, θεωρώ ότι ήταν καλή αρχή. Στη Β δημοτικού, η παλιά καθηγήτρια αγγλικών του σχολείου μεγάλη σε ηλικία, δεν έκανε τ ί π ο τ α, ούτε από το πρόγραμμα, ούτε δικό της, μόνο ζωγραφιές, & έτσι ξέχασαν ότι έμαθαν στην πρώτη. Στη Γ Δημοτικού, άλλη καθηγήτρια αγγλικών, κάνει το βιβλίο τσάτρα-πάτρα & πολλές ζωγραφιές, μερικές από τις οποίες τα χρώματα αναφέρονται στα Ελληνικά ??? Εκει φορτώνω..., πάει ο άντρας μου & τη ρωτάει τι μάθημα σκοπεύει να κάνει? θα προχωρήσει στο βιβλίο? γιατί δείχνει ότι θέλει να μας στείλει στο φροντιστήριο?? & της εξηγεί ότι εμείς έχουμε επιλέξει να μην πάει φροντιστήριο για τις junior τάξεις & κρίμα είναι 3 ώρες τη βδομάδα αγγλικά στο σχολείο να μην αξιοποιούνται.. Αλλαγή στάσης μετά από αυτό, όχι ότι έκανε παπάδες, απλά έκανε την ύλη της. Την ίδια έχουν & τώρα στη Δ, φέτος παρακολουθεί την ύλη του βιβλίου τίποτα πιο ιδιαίτερο, αλλά πάλι καλά να λέμε...

- εγώ όταν ήμουν στο λύκειο, πέτυχα μια εξαιρετικά συμπαθητική καθηγήτρια αγγλικών, η οποία μας έκανε εξήγηση ότι θα βάλει σε όλους από 19-20, είπε στα παιδιά που είχαν απαλλαγή λόγω γαλλικών που έκαναν στο παλιό τους σχολείο, ότι αν δεν κρατήσουν την απαλλαγή & προσπαθήσουν να παρακολουθούν το μάθημά της, θα τους βάλει 20, ότι & να καταφέρουμε, εκείνη απλά θέλει να την παρακολουθούμε & να προσπαθούμε. Τα 10'πρώτα λεπτά μαθήματος ήταν σε πολύ απλά αγγλικά με απαντήσεις εύκολες, δεν εξέταζε αλλά "δίδασκε", μιλούσε απλά & προσπαθούσε αυτό που έλεγε να σε κάνει να το καταλάβεις. Στο μάθημά της, όλοι ήμασταν καρφωμένοι πάνω της, σε ότι επίπεδο αγγλικών & να βρισκόταν ο καθένας, ο τρόπος που μας προσέγγισε εξαρχής & όπως επαναλάμβανε & εξηγούσε ήταν εξαιρετικός. Δεν μπορεί & τα 30 παιδιά στην τάξη να ήμασταν "άγιοι" στο μάθημά της & στο μάθημα του Φυσικού που ήταν αντίστοιχης μεθόδου, ενώ στο μάθημα της χημικού να γινόταν ο χαμός.... & να μην είναι θέμα δασκάλου.!!

- φίλη μου καθηγήτρια αγγλικών, με μεγάλη πείρα σε φροντιστήρια, παίρνει μετάταξη λόγω αλλαγής κατοικίας, πάει σε δημόσιο δημοτικό σχολείο επαρχίας με λίγους μαθητές (70 σύνολο), παίρνει μία παλιά αποθήκη του σχολείου & την κάνει αίθουσα οπτικοακουστικής, καλεί όλους τους γονείς & εξηγεί ότι κανένα παιδάκι δεν θα χρειαστεί να πάει φροντιστήριο για όσο θα κάνει μαζί της μάθημα. Στα αδύναμα παιδάκια θα δίνει κάποιες ιδιαίτερες ασκήσεις για το σπίτι & σε περίπτωση που κάποιο παιδάκι έχει θέμα, θα το συζητάει με το γονιό για να δούνε πως θα προχωρήσει. Δλδ, ανέλαβε την ευθύνη να μάθει αγγλικά σε όλα τα παιδάκια του σχολείο!!! Θεωρεί ότι αυτή είναι η δουλειά της & τώρα που βρίσκεται σε μικρό σχολείο, μπορεί να διδάξει πραγματικά & τα παιδιά να μάθουν πραγματικά... Τη ρώτησα γιατί το κάνει & μου είπε ότι αλλιώς δεν έχει νόημα η δουλειά για την ίδια & βαριέται να σπαταλάει τις ώρες της στο σχολείο ανούσια.

Αρα υπάρχουν εκπαιδευτικοί που ασχολούνται & μπορούν να κάνουν τη διαφορά, αλλά είναι τόσοι πολλοί οι αδιάφοροι, που δυστυχώς τραβάνε κάτω τη βάρκα...

(Sunshine, όσα και να λες για τις ευθύνες των παιδιά & των γονιών τους, στο σχολείο & στην ώρα σου, εσύ κάνεις κουμάντο... Η πρόκληση είναι στην πλευρά του εκπαιδευτικού, ή την αποδέχεται ή σφυρίζει αδιάφορα, & εκεί κρίνεται...).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Μου φαίνεται γελοίο να πάω να πιάσω τον δάσκαλο που δεν προσφέρει και να του πω "κάνε μάθημα". Αυτά τα πράγματα πρέπει να βγαίνουν από μέσα σου...με το ζόρι παντρειά δε γίνεται.

 

Μπορείς όμως να πηγαίνεις στις καθορισμένες συναντήσεις και να ρωτάς για την πορεία του μαθήματος και του παιδιού σου. Και αν το κάνουν αυτό οι περισσότεροι γονείς, τότε ο δάσκαλος θα ξέρει ότι οι μαθητές και οι οικογένειές τους περιμένουν από αυτούς δουλειά. Και τότε δε θα υπάρχει η δικαιολογία "με απαξιώνουν οι μαθητές και οι γονείς τους".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη Γ Δημοτικού, άλλη καθηγήτρια αγγλικών, κάνει το βιβλίο τσάτρα-πάτρα & πολλές ζωγραφιές, μερικές από τις οποίες τα χρώματα αναφέρονται στα Ελληνικά ??? Εκει φορτώνω..., πάει ο άντρας μου & τη ρωτάει τι μάθημα σκοπεύει να κάνει? θα προχωρήσει στο βιβλίο? γιατί δείχνει ότι θέλει να μας στείλει στο φροντιστήριο?? & της εξηγεί ότι εμείς έχουμε επιλέξει να μην πάει φροντιστήριο για τις junior τάξεις & κρίμα είναι 3 ώρες τη βδομάδα αγγλικά στο σχολείο να μην αξιοποιούνται.. Αλλαγή στάσης μετά από αυτό, όχι ότι έκανε παπάδες, απλά έκανε την ύλη της. Την ίδια έχουν & τώρα στη Δ, φέτος παρακολουθεί την ύλη του βιβλίου τίποτα πιο ιδιαίτερο, αλλά πάλι καλά να λέμε...

 

Άρα έχει νόημα να πηγαίνουμε για "έλεγχο".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Epang, έτσι είναι.

 

Η περσινή δασκάλα αγγλικών τους είπε να αγοράσουν τετράδιο, το οποίο είχαν μόνιμα στο σχολείο. Στο τέλος της χρονιάς που μας έδωσαν όλοι οι δάσκαλοι τις εργασίες των παιδιών, το τετράδιο είχε 2 σελίδες μόνο με ζωγραφιές. Τίποτα άλλο, Ούτε φωτοτυπίες, ούτε οτιδήποτε "αγγλικό", ούτε καμιά ενημέρωση γονέων κατά τη διάρκεια της χρονιάς, τίποτα... Όχι ότι έχω απαίτηση να τα φορτώσει με εργασίες αγγλικών στην α΄δημοτικού, αλλά όταν εκείνη η ίδια ζήτησε τετράδιο που τελικά δεν χρησιμοποίησε, ποιο είναι το νόημα ακριβώς; Δεν ξέρω αν τελικά ήταν καλή στο μάθημά της ή όχι (γιατί μπορεί να τους έκανε μάθημα με άλλο τρόπο ή να τους μάθαινε τραγουδάκια), γιατί ποτέ δεν ενημερωθήκαμε για το οτιδήποτε.

 

Αυτό που συμβαίνει γενικώς (άσχετα με το προηγούμενο παράδειγμα), είναι πως υπάρχουν δάσκαλοι με μεράκι, με αγάπη για το επάγγελμά τους και για τα παιδιά, με μεταδοτικότητα, με αίσθημα ευθύνης και δάσκαλοι αδιάφοροι ή χωρίς μεταδοτικότητα. Το ποιος είναι ποιος, θα φανεί στο τέλος και ανάλογα θα κερδίσει ή όχι το σεβασμό των παιδιών και των γονιών.

 

Ο σεβασμός πάντως κερδίζεται και δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένος από την πλευρά των δασκάλων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να πηγαίνεις στις καθορισμένες συναντήσεις και να ρωτάς για την πορεία του μαθήματος και του παιδιού σου. Και αν το κάνουν αυτό οι περισσότεροι γονείς, τότε ο δάσκαλος θα ξέρει ότι οι μαθητές και οι οικογένειές τους περιμένουν από αυτούς δουλειά. Και τότε δε θα υπάρχει η δικαιολογία "με απαξιώνουν οι μαθητές και οι γονείς τους".

 

Η ενημέρωση γίνεται στην αρχή της χρονιάς, από τη "βασική" δασκάλα. 1 φορά. Εκεί δεν είναι κανείς από τους δασκάλους ειδικοτήτων. Οι υπόλοιπες ενημερώσεις είναι στους βαθμούς, όπου γίνεται ο απόλυτος πανικός, καθώς οι γονείς όλου του σχολείου συγκεντρώνονται την ίδια ώρα και πρέπει ο δάσκαλος να μιλήσει με όλους. Δεν ξέρω αν είναι οι ειδικοτήτων εκεί. Θα το δω φέτος στους πρώτους βαθμούς.

 

Πάντως ο Οκτώβριος τελειώνει κι εμείς βιβλίο αγγλικών δεν έχουμε πάρει ακόμη. Είμαστε στο αλφάβητο με φωτοτυπίες. :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Εκάβη γίνονται όλα αυτά στο σχολείο σου. Εσείς ως γονείς τι κάνετε. Ψάξατε να βρείτε την ειδικότητα άλλη μέρα; Ζητήσατε να κλείσετε ρ/β μαζί ή αρκεστήκατε στο "πφ δημόσιοι υπάλληλοι" και λήξις. Ακόμη κι αν ο άλλος είναι κακός στραβός κι ανάποδος έχω κι εγώ ευθύνη που το δέχομαι. Γιατί το δικό μου παιδί δεν μαθαίνει.

 

Στα ολοήμερα τα παιδιά είναι χωρισμένα ανά επίπεδο ή διδάσκονται Αγγλικά όοοοολες οι τάξεις μαζί; Πόσα παιδιά αντιστοιχούν στον κάθε εκπαιδευτικό; Αυτές τις συνθηκες τις εχετε τσεκάρει καθόλου; Ρίξτε μια ματιά και σ' ευτό.

 

Πρέπει να γνωρίζετε τι γίνεται μέσα στο σχολείο σας. Τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια. Ναι είναι ευθύνη τους να σας ενημερώνουν κι αν δεν το κάνουν κακώς και πρέπει να έχουν συνέπειες, αλλά είναι κι ευθύνη σας να ενημερώνεστε.

 

Οι εκπαιδευτικοί χωρίζονται σε δυο βασικές κατηγορίες. Του μόνιμους γύρω στο 50% και τους αναπληρωτες. Οι μόνιμοι έχουν συνήθως μία οργανική θέση στην οποίά εξαντλούν το ωράριό τους. Με αξαίρεση τις ειδικότητες οι οποίες είναι δυνατό να περιφέρονται από σχολείο σε σχολείο στην περιοχή τους για να συμπληρώνουν το υποχρεωτικό΄τους ωράριο.

 

Επίσης κάποιοι από τους μόνιμους που για διάφορους λόγους (π.χ. είναι υπεράριθμοι στο σχολείο τους, για σοβαρούς λόγους δεν μπορούν να υπηρετούν στην οργανική τους) έχουν τη δυνατότητα να αποσπώνται για ένα χρόνο σε άλλο σχολείο, εντός ή εκτός της περιοχής της οργανικής τους θέσης. Έτσι κάθε χρόνο βρίσκονται αλλού.

 

Οι αναπληρωτές κάθε χρόνο είναι αλλού.

 

Είδατε πόσο σημαντικό πράγμα είναι να γνωρίζετε τέτοιες λεπτομέρειες; Σας βγάζουν από εικασίες και σενάρια και σας δίνουν την πραγματική διάσταση των όσων ζείτε. Γιαυτό ξαναλέω, φροντίστε να ξέρετε τι γίνετε στο σχολείο σας. Κι αν δεν θέλουν να σας το πούν βρείτε τρόπο να το μάθετε. Η νομοθεσία κυκλοφορεί ελεύθεροι, οι σύμβουλοι είναι στα γραφεία τους το ίδιο και οι διευθυντές εκπαίδευσης. Έχετε και το ρημαδοφόρουμ να παίρνετε κι από κει πληροφορίες.

 

Μην επιτρέπετε λοιπόν τα παιδιά σας να μην παίρνουν αυτό που αξίζουν. (Ε, τι νομίζετε μόνο εσείς θα τρολλάρετε; εεεεεεε; :) )

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

[quote=miriki;2713672 ...

Στα ολοήμερα τα παιδιά είναι χωρισμένα ανά επίπεδο ή διδάσκονται Αγγλικά όοοοολες οι τάξεις μαζί; Πόσα παιδιά αντιστοιχούν στον κάθε εκπαιδευτικό; Αυτές τις συνθηκες τις εχετε τσεκάρει καθόλου; Ρίξτε μια ματιά και σ' ευτό.

.....

 

Στο δικό μας ολοήμερο ποτέ δεν έγιναν μαθήματα Αγγλικών...... (τα τελευταία 4 χρόνια που μπορώ να γνωρίζω εγώ)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Miriki, για να είμαι ειλικρινής όχι δεν έκανα κάτι πέρυσι (Α΄δημοτικού). Από τη βασική δασκάλα είχαμε ενημερώσεις, δεν μπορώ να πω... Όταν συνειδητοποίησα ότι δεν ξέρω τους δασκάλους ειδικοτήτων ούτε φατσικώς, ανέφερα το θέμα στο σύλλογο γονέων. Είπαν ότι θα θέσουν το θέμα στον διευθυντή. Ε, ακόμα το θέτουν.

Ο σύλλογος και κυρίως οι γονείς που μετέχουν, ασχολούνται με μεγάλη επιτυχία με ό,τι μπορείς να φανταστείς, πλην ουσιαστικών θεμάτων όμως... Συμπεριφέρονται λες και πάνε σε πάρτυ γονέων. Χαζοχαρούμενα αστειάκια, χαβαλές κτλ στις συνελεύσεις. Όχι από όλους, αλλά από την πλειοψηφία. Υπάρχουν και σοβαρά άτομα αλλά είναι 2-3. Οι υπόλοιποι έθεταν θέματα του στυλ "να διοργανώσουμε δραστηριότητες για τους γονείς, γιατί άνθρωποι είμαστε και εμείς...", να κάνουμε πάρτυ στις απόκριες κτλ...:rolleyes:

Αυτό που σκοπεύω να κάνω φέτος, είναι να περιμένω τον Δεκέμβριο την επίσημη ενημέρωση που θα γίνει και τότε θα αναζητήσω μόνη μου τους δασκάλους ειδικοτήτων (θα σας πω τα αποτελέσματα).

Ραντεβού δεν ζητάω να κλείσω. Την ημέρα που θα γίνεται γενικώς ενημέρωση γονέων, θα απαιτήσω να δω και τους υπόλοιπους. Δεν θα λείψω 10 φορές από τη δουλειά μου για να συναντώ τον καθένα ξεχωριστά.

Για το ολοήμερο δεν ξέρω τι συμβαίνει. Εμείς σχολάμε στις 2. Αλλά νομίζω ότι απλώς τρώνε και μετά "ελεύθερο πρόγραμμα"=τα αμολάνε στην αυλή. (κρατάω μια επιφύλαξη γιατί μπορεί να είναι απλώς ραδιο αρβύλα)

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση γίνεται στην αρχή της χρονιάς, από τη "βασική" δασκάλα. 1 φορά. Εκεί δεν είναι κανείς από τους δασκάλους ειδικοτήτων. Οι υπόλοιπες ενημερώσεις είναι στους βαθμούς, όπου γίνεται ο απόλυτος πανικός, καθώς οι γονείς όλου του σχολείου συγκεντρώνονται την ίδια ώρα και πρέπει ο δάσκαλος να μιλήσει με όλους. Δεν ξέρω αν είναι οι ειδικοτήτων εκεί. Θα το δω φέτος στους πρώτους βαθμούς.

 

Πάντως ο Οκτώβριος τελειώνει κι εμείς βιβλίο αγγλικών δεν έχουμε πάρει ακόμη. Είμαστε στο αλφάβητο με φωτοτυπίες. :roll:

 

Στο δικό μας δημοτικό, κάθε μήνα που έχουμε ενημέρωση από τους δασκάλους, βρίσκονται στο σχολείο και οι δάσκαλοι των ειδικοτήτων. Εγώ πέρυσι (α' δημοτικού) κατά τη διάρκεια της χρονιάς (5-6 συναντήσεις) μίλησα μία φορά με τη δασκάλα των αγγλικών, μία φορά με τη δασκάλα πληροφορικής και μία φορά με τη γυμνάστρια. Φέτος, που έχει γίνει ήδη η μία συνάντηση, μίλησα με την αγγλικών. Τις επόμενες φορές θέλω να πάω και στον δάσκαλο εικαστικών και ίσως και στο γυμναστή. Αλλά σίγουρα σκοπεύω να επιμείνω στις συναντήσεις με τη δασκάλα αγγλικών. Θέλω να ξέρει ότι περιμένω δουλειά και στο κάτω κάτω θέλω να ξέρω πώς τα πηγαίνει η κόρη μου. Παρεμπιπτόντως, και πέρυσι και φέτος κάτι είδα να γίνεται. Δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο. Βέβαια άλλη η δασκάλα αγγλικών πέρυσι, άλλη φέτος.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Aθηνα σε γενικες γραμμες συμφωνω, αλλα μια διευκρινιση.. Οτι και να λενε οι γονεις, απο τον εκπαιδευτικο εξαρταται αν θα ειναι παρκινγκ η ωρα του η αν θα προσφερει στα παιδια. Δηλαδη εχετε συναντησει πολλους εκπαιδευτικους που να κανουν σωστη δουλεια και οι γονεις να τους λενε οχι εγω θελω να τα βαλεις να ζωγραφισουν; Την ανεπαρκεια μας ας μην τη φορτωνουμε παντα στους αλλους.Φταινε τα παιδια, οι γονεις, τα βιβλια, το σχολειο, και οχι οι ιδιοι οι εκπαιδευτικοι;

 

Ta περί ανεπάρκειας τα επιστρέφω ακριβώς στους υπαίτιους που αναφέρεις εκτός από τα παιδιά.

Όχι ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι άριστοι αλλά όταν ένα παιδί εχει ΑΝΑΤΡΑΦΕΙ πιστεύοντας ότι τα μαθήματα των ειδικοτήτων είναι η ώρα του παιδιού σίγουρα δε φταίει το ίδιο αλλά εκείνος που του το έμαθε.

Και ναι υπάρχουν γονείς που δε θέλουν να βάζεις ούτε μία άσκηση και να ''ξεκουράζεται''το παιδί ζωγραφίζοντας!(Αφού στο φροντιστήριο τα μαθαίνει καλύτερα κι είναι πολύ φορτωμένο το πρόγραμμά του).

Φυσικά όπως καταλαβαίνετε,δε θα συναποφασίσουμε με τους γονείς για τις εργασίες που βάζουμε για το σπίτι....

Link to comment
Share on other sites

Miriki, για να είμαι ειλικρινής όχι δεν έκανα κάτι πέρυσι (Α΄δημοτικού). Από τη βασική δασκάλα είχαμε ενημερώσεις, δεν μπορώ να πω... Όταν συνειδητοποίησα ότι δεν ξέρω τους δασκάλους ειδικοτήτων ούτε φατσικώς, ανέφερα το θέμα στο σύλλογο γονέων. Είπαν ότι θα θέσουν το θέμα στον διευθυντή. Ε, ακόμα το θέτουν.

 

Άσε το σύλλογο γονέων. Στην επόμενη καθορισμένη συνάντηση με τη βασική δασκάλα, αναζήτησε η ίδια τους δασκάλους ειδικοτήτων. Αν δεν τους βρεις αναζήτησε το διευθυντή να ρωτήσεις πώς μπορείς να τους δεις για να ενημερωθείς.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

epang εδώ ακριβώς κάνουν κάποιοι γονείς λάθος!

Ακριβώς επειδή ''εγώ κάνω κουμάντο'' θα ενημερώσω το διευθυντή και θα καλέσω το γονέα όταν ένα παιδί έρχεται διαρκώς χωρίς βιβλία ή αδιάβαστο ή κάνει συνεχώς φασαρία στην τάξη!

Link to comment
Share on other sites

Ta περί ανεπάρκειας τα επιστρέφω ακριβώς στους υπαίτιους που αναφέρεις εκτός από τα παιδιά.

Όχι ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι άριστοι αλλά όταν ένα παιδί εχει ΑΝΑΤΡΑΦΕΙ πιστεύοντας ότι τα μαθήματα των ειδικοτήτων είναι η ώρα του παιδιού σίγουρα δε φταίει το ίδιο αλλά εκείνος που του το έμαθε.

Και ναι υπάρχουν γονείς που δε θέλουν να βάζεις ούτε μία άσκηση και να ''ξεκουράζεται''το παιδί ζωγραφίζοντας!(Αφού στο φροντιστήριο τα μαθαίνει καλύτερα).

Φυσικά όπως καταλαβαίνετε,δε θα συναποφασίσουμε με τους γονείς για τις εργασίες που βάζουμε για το σπίτι....

 

Πάντως, με κάποιο μαγικό τρόπο, εδώ μέσα μαζευτήκαμε όλοι οι γονείς που θέλουμε να γίνεται δουλειά στο μάθημα των αγγλικών..... και μάλλον το ίδιο επικοινωνούμε και στα παιδιά μας, άρα δεν έρχονται στο σχολείο υποτιμώντας το μάθημά σου. Οπότε δε μπορεί να είμαστε τόσο λίγοι που να μην "φαινόμαστε".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Miriki Όταν συνειδητοποίησα ότι δεν ξέρω τους δασκάλους ειδικοτήτων ούτε φατσικώς, ανέφερα το θέμα στο σύλλογο γονέων. Είπαν ότι θα θέσουν το θέμα στον διευθυντή. Ε, ακόμα το θέτουν.

Ο σύλλογος και κυρίως οι γονείς που μετέχουν, ασχολούνται με μεγάλη επιτυχία με ό,τι μπορείς να φανταστείς, πλην ουσιαστικών θεμάτων όμως... Συμπεριφέρονται λες και πάνε σε πάρτυ γονέων. Χαζοχαρούμενα αστειάκια, χαβαλές κτλ στις συνελεύσεις. Όχι από όλους, αλλά από την πλειοψηφία. Υπάρχουν και σοβαρά άτομα αλλά είναι 2-3. Οι υπόλοιποι έθεταν θέματα του στυλ "να διοργανώσουμε δραστηριότητες για τους γονείς, γιατί άνθρωποι είμαστε και εμείς...", να κάνουμε πάρτυ στις απόκριες κτλ...:rolleyes:

 

Πάντως και τα μέλη του συλλόγου γονέων εμείς τα εκλέγουμε.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε το σύλλογο γονέων. Στην επόμενη καθορισμένη συνάντηση με τη βασική δασκάλα, αναζήτησε η ίδια τους δασκάλους ειδικοτήτων. Αν δεν τους βρεις αναζήτησε το διευθυντή να ρωτήσεις πώς μπορείς να τους δεις για να ενημερωθείς.

 

Ναι αυτό σκοπεύω να κάνω, αλλά συνάντηση θα γίνει τον Δεκέμβριο...

 

Πάντως και τα μέλη του συλλόγου γονέων εμείς τα εκλέγουμε.

 

Ναι αλλά οι υποψήφιοι είναι άτομα σαν αυτά που περιέγραψα, όπως και η πληθώρα των απλών μελών... Οπότε τι να συζητήσουμε... Αν μου λες να βάλω εγώ υποψηφιότητα, δεν υπάρχει περίπτωση. Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, αλλά ούτε και διάθεση. Αλλά και να έβαζα δεν θα έβγαινα :rolleyes:, αφού εκείνοι που ασχολούνται διακαώς με το σύλλογο είναι παρεούλες μεταξύ τους. Εμένα που δεν με ξέρει κανείς, τι πρέπει να κάνω. Προεκλογική εκστρατεία;:-P

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey όσο μπορούμε και μας επιτρέπει και ο χρόνος ενσωματώνουμε κάποιες από αυτές τις δραστηριότητες που αναφέρεις!

Επειδή όμως υπάρχει και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΥΛΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΠΩς ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ τα οποια δε γίνεται να μην κάνεις καθόλου,τα πράγματα δεν είναι τόσο εύέλικτα.

Επειδή έχω περάσει αρκετά χρόνια κι από φροντιστήρια σ όλα τα βιβλία η ύλη είναι ίδια και πολύ συγκεκριμένη για κάθε επίπεδο.Ιδια είναι η γραμματική,σχεδόν ίδιο το λεξιλόγιο κλπ

Και να πω αν δεν έγινα αντιληπτή από Δ τάξη και πάνω που δεν προβλέπεται και στο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ δε βάζω καθόλου ζωγραφική κι ας έχω πολλές αντιδράσεις!

Link to comment
Share on other sites

epang εδώ ακριβώς κάνουν κάποιοι γονείς λάθος!

Ακριβώς επειδή ''εγώ κάνω κουμάντο'' θα ενημερώσω το διευθυντή και θα καλέσω το γονέα όταν ένα παιδί έρχεται διαρκώς χωρίς βιβλία ή αδιάβαστο ή κάνει συνεχώς φασαρία στην τάξη!

 

Βεβαίως & έτσι θα πρέπει να κάνεις, αν έχεις παιδιά με συστηματικά τέτοια προβλήματα .... Και ο γονιός είναι υπεύθυνος αν το παιδί του είναι συνέχεια αδιάβαστο & ανήσυχο στην τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...