Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβόμαστε τα σκυλιά 19 μηνών


SC

Recommended Posts

Καλημέρα

¨Εχω δύο κοριτσάκια δίδυμα, και η μία είναι πολύ φοβιτσιάρα. ¨Οταν παιρνάμε με το καρότσι, και περάσει κάνα σκυλάκι δίπλα μας κάνει σύσπαση το κορμάκι της και τρομάζει και κλαίει. Πώς μπορώ να την βοηθήσω? Εχει η μαμά μου ένα πολύ καλό σκυλάκι αλλά όταν πάμε στην μαμά μου βγάζει το σκύλο έξω για να μην τρομάζει το παιδι.Δεν μου αρέσει αυτό καθόλου. Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?Καμιά ιδέα?

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φοβόταν πάντα ή συνέβηκε κάτι?

εμένα η μικρή μου δεν φοβόταν γενικώς παρά μόνο όταν της γαύγιζαν, σιγά σιγά όμως άρχισε να μην τα θέλει καθόλου.

βέβαια ίσως την επηρέασα κι εγώ που επειδή επίσης τα φοβάμαι, δεν την προέτρεψα να πάει κοντά σ' ένα σκυλάκι, να το χαιδέψουμε κλπ.

στη θέση σου δεν θα την πίεζα.

θα χάιδευα το σκυλάκι της γιαγιάς χωρίς η μικρή να είναι πολύ κοντά, θα έβαζα και την αδερφή της να κάνει το ίδιο και θα περίμενα να ζητήσει από μόνη της να "πλησιάσει" το σκυλί.

Τίποτα μα τίποτα με το ζόρι

Σε τελική ανάλυση, τα περισσότερα παιδιά φοβούνται τα ζώα σ' αυτη την ηλικία, μιλάω κυρίως γι' αυτά που δεν έχουν κατοικίδιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

¨Εχω δύο κοριτσάκια δίδυμα, και η μία είναι πολύ φοβιτσιάρα. ¨Οταν παιρνάμε με το καρότσι, και περάσει κάνα σκυλάκι δίπλα μας κάνει σύσπαση το κορμάκι της και τρομάζει και κλαίει. Πώς μπορώ να την βοηθήσω? Εχει η μαμά μου ένα πολύ καλό σκυλάκι αλλά όταν πάμε στην μαμά μου βγάζει το σκύλο έξω για να μην τρομάζει το παιδι.Δεν μου αρέσει αυτό καθόλου. Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?Καμιά ιδέα?

 

Εσυ πως εισαι με τα ζωακια? Παιζει μεγαλο ρολο πως τα αντιμετωπιζεις εσυ. Εγω μεγαλωσα με ζωα και την μικρη την ειχα απο τις αρχες με φιγουρες ζωων, βιβλια με ζωα, φωνουλες ζωων. Τα λατρευει. Χυμαει επανω να τα πιασει. Εχει τυχει να φοβηθει σκυλος απο την μικρη.....:lol: Πραγματικα δες πως το αντιμετωπιζεις εσυ με τους ξενους σκυλους οχι της μαμας σου, μηπως φταιει αυτο?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η αλήθεια είναι ότι ξένα σκυλιά στο δρόμο δεν τα ακουμπάω. Αν είναι κανένα που ξέρω τότε το χαιδεύω. Γενικά όμως δεν ασχολούμαι με τα ζώα. Μου αρέσουν να τα έχουν άλλοι αλλα σπίτι μου δεν θα είχα γιατί το θεωρώ μπελά.(σαν να έχεις ένα βρέφος για πάντα).Εννοείται ότι κλαίει όταν γαβγίζει ένας σκύλος.Με στεναχωρεί όμως. Γενικά τον φόβο τον θεωρώ τρομερό βάσανο.Οϋτε εγώ θέλω να την πιέσω ούτε η μαμά μου αλλά ούτε στο σαλόνι δεν πάει επειδή είναι στο μπαλκόνι ο σκύλος.Σκεφτόμουν μήπως τον έβαζα μέσα με λουρί και πήγαινα να τον χαιδέψω εγω. Αυτός βέβαια επειδή βλέπει παιδάκια θέλει να παίξει αμέσως μαζί τους οπότε πάει προς εκείνες. Γενικά στο σπίτι έχω πάρα πολλά βιβλία με σκυλάκια γατάκια προβατάκια κλπ. Το πρωί που ξυπνάμε ανεβαίνουμε στο παράθυρο να δούμε την γατούλα του γείτονα που βγαίνει και λιάζεται και άλλα τέτοια. Καμιά ιδέα ?

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δε τα φοβομουν τα σκυλια ποτε.οταν ημουν 17 πηγαινα σε μια φιλη μου κ ο σκυλος της ορμουσε συννεχεια πανω μου οπως κ σε ολους.μολις του λεγανε σταματα ομως σταματουσε.μια μερα ομως ερχεται με φορα να μου ορμηξει κ οσο κ να του ελεγαν σταματα δε το εκανε.επεσε γρυλιζοντας αγρια πανω μου κ μου δαγκωσε το ποδι στη γαμπα:evil::evil: απο τοτε τα φοβαμαι ΟΛΑ !!! αμα δω σκυλο σε αποσταση 20 μετρων τοτε αλλαζω πεζοδρομιο.κ παλι καλα που στη γερμανια δεν εχει αδεσποτα.6 χρονια δεν εχω δει ουτε 1!αν ημουν στην ελλαδα θα παθαινα συγκοπη.

η βλακεια ειναι οτι αθελα μου μετεφερα τον φοβο στην κορη μου αφου μεχρι να γινει 3 οποτε εβλεπα καποιον με σκυλο ελεγα αυθορμητα ''ωχ παμε απο την αλλη''

εδω κ ενα χρονο κρατιεμαι να μη το πω αλλα μαλλον με καταλαβαινει που φοβαμαι αφου ακομα αλλαζω πεζοδρομιο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...