Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες,εχω μια κορουλα 22 μηνων και εχω προβλημα με τον υπνο της.Εδω και 14 μηνες,που την πηγα στο δωματιο της, πηγαινοερχομαι μεσημερι βραδυ,γιατι ξυπναει και θελει χερακι για να κοιμηθει.Μπορει να κρεμομαι απο την κουνια της και μιση ωρα,μια ωρα αλλες φορες ωσπου να την παρει ο υπνος.Στο τελος,επειδη ειμαι κουρασμενη και ξαφνικα εχω συνηδητοποιησει πως με εχει παρει ο υπνος στα καγκελα της κουνιας,την παιρνω στο κρεβατι μας.Ξερω φυσικα πως ειναι μεγαλο λαθος και οτι ολος αυτος ο κοπος του περα δωθε απλα παει χαμενος.Εχω δοκιμασει τα παντα,αυτην την στιγμη που μιλαμε ειναι μεσα στο δωματιο της απο της 3μιση και εχω παει μεσα κοντα της 5 φορες,τις δυο ηθελε νερο,τις υπολοιπες για την ξαναβαλω για υπνο γιατι ειχε σηκωθει ορθια.Ακομα δεν εχει κοιμηθει:-( .Ακομα και οταν κοιμαται,ο παραμικρος θορυβος του πατωματος την ξυπνα.Εν το μεταξυ,ειναι ολη μερα στο ποδι,ειναι γκρινιαρα,απαιτητικη,την βαζω τιμωριες,της μιλαω,οταν δεν δουλευω περναω ολο μου τον χρονο μαζι της.Δεν αντεχω αλλο,δεν εχω χρονο για μενα,να κοιμηθω,να διαβασω,να κατσω με τον αντρα μου,δυο χρονια τωρα!!!!Αν καποιες εχετε αντιμετωπισει το θεμα αυτο,σας παρακαλω,οτιδηποτε απλα το εχω αναγκη.Η παιδιατρος μου ειπε να το παρω αποφαση και να βαλω ενα κρεβατι στο δωματιο της να κοιμαμαι εκει.Φυσικα το βρηκα τραγικο.Περιμενω συμβουλες♡

:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου φαινεται τραγικο να βαλεις ενα κρεβατι για να κοιμασαι αλλα δε σου φαινεται τραγικο να αποκοιμιεσαι κρεμασμενη στα καγκελα της κουνιας? Τι να σου πω...οπως νομιζεις.Εγω τον εχω σε διπλο κρεβατι...οταν ξυπναει παω απο κει...αν κρατηθω ξυπνια γυριζω στο κρεβατι μου οταν αποκοιμηθει...αν με παρει ο υπνος τουλαχιστον κοιμαμαι σε κρεβατι.Παρεπιπτοντως ο δικος μου ειναι 26 μηνων.Το ιδιο ειχα κανει και με τον μεγαλο μου μεχρι που καποια στιγμη εμαθε να κοιμαται ολη νυχτα χωρις να ξυπναει.Γιαμεν ειναι βασικο να κοιμασαι...μια μαμα κουρασμενη δεν ειναι καλη μαμα...οποτε πρεπει να βρεις λυση για να κοιμασαι εσυ...το παιδι καποια στιγμη θα κοιμηθει..θελει υπομονη...πολυ υπομονη.Ασε που απο το να το παιρνεις στο κρεβατι σσου ειναι προτιμοτερο να κοιμασαι εσυ στο δωματιο του.Οποτε εγω θα συμφωνησω με την παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγνωμη, αλλα οταν μιλαμε για 2χρονα θεωρω οτι ειναι υπερβολικο το να κοιμαται καποιος μαζι του (εκτος φυσικα και αν το παιδακι εχει καποιο θεμα, αν εχει φοβηθει απο κατι μεσα στην ημερα ή αν ειναι αρρωστο). Απο κει και περα μπορειτε να συνεννοηθειτε μαζι του και να το μαθετε να κοιμαται πλεον μονο του χωρις να ταλαιπωρειστε! Δεν ειναι λυση ουτε να κρεμεται η μανα απο την κουνια ουτε να στηθει ολοκληρη κρεβατοκαμαρα στο παιδικο προκειμενου να κοιμαται καπου και η μητερα... Ξερω θα πεσετε να με φατε, αλλα ετσι ουτε ξεκουραζεστε, ουτε εχετε το χρονο που θα θελάτε με τους αντρες σας ή για μια εξοδο... ειναι ολα απαραιτητα!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συγνωμη, αλλα οταν μιλαμε για 2χρονα θεωρω οτι ειναι υπερβολικο το να κοιμαται καποιος μαζι του (εκτος φυσικα και αν το παιδακι εχει καποιο θεμα, αν εχει φοβηθει απο κατι μεσα στην ημερα ή αν ειναι αρρωστο). Απο κει και περα μπορειτε να συνεννοηθειτε μαζι του και να το μαθετε να κοιμαται πλεον μονο του χωρις να ταλαιπωρειστε! Δεν ειναι λυση ουτε να κρεμεται η μανα απο την κουνια ουτε να στηθει ολοκληρη κρεβατοκαμαρα στο παιδικο προκειμενου να κοιμαται καπου και η μητερα... Ξερω θα πεσετε να με φατε, αλλα ετσι ουτε ξεκουραζεστε, ουτε εχετε το χρονο που θα θελάτε με τους αντρες σας ή για μια εξοδο... ειναι ολα απαραιτητα!

 

Καλη η θεωρια...στην πραξη εχεις να προτινεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

smak είχες ανάλογη εμπειρία? αντιμετώπισες θέμα με τον ύπνο του παιδιού σου? αν ναι πες μας κάτι... θεωρώ πως μια μάμα που δεν έχει αντιμετωπίσει τίποτα το ιδιαίτερο με το παιδάκι της δεν μπορεί να ξέρει. θεωρητικά είναι όλα τέλεια και κυρίως εύκολα. οι παιδίατροι σου λένε μόνο την θεωρία. η πράξη όμως??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα κ δεν θα μιλουσα εκ του ασφαλους! Εννοειται οτι ειχα θεμα με τον υπνο της κορης μου (τουλαχιστον τοτε ετσι θεωρουσα) κ το ελυσα με υπομονη κ επιμονη κ φυσικα γιατι οντας κουρασμενη γινομουν κακη μανα για το παιδι μου κ το παιδι μου ηταν κακοκεφο κ γκρινιαρικο γιατι δεν κοιμοταν ικανοποιητικα κ ποιοτικα. Αν ανατρεξετε στην κατηγορια "Υπνος" θα με δειτε σε πολλα θεματα κ φυσικα εχω ανοιξει κ εγω 2-3...

Καθε περιπτωση φυσικα κ ειναι διαφορετικη κ ολα τα παιδια δεν ειναι ιδια ουτε ανταποκρινονται το ιδιο. Κ επειδη η μικρη μου ειναι 15 μηνων κ οχι 22 κ 26 μονο υποθετικα μπορω να δωσω καποια συμβουλη. Κ σιγουρα θα χρησιμοποιουσα πολυ τον λογο... Η μανουλα δεν μπορει να μεινει μαζι σου γιατι πρεπει να παει να φαει, πχ. Θα εχεις για παρεα σου το "ταδε" αρκουδακι. Ή θα πουμε αυτο το παραμυθι, θα πουμε καληνυχτα κ θα κοιμηθει ο καθενας στο κρεβατι του...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πραγματι ο υπνος ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ για τον οποιοδηποτε, ποσο μαλλον για τις μαμαδες....αυτο που κανω εγω με ολα τα παιδια μου σε αυτη την ηλικια ειναι το εξης: Οταν το ακουω να κλαΙει, παω στο δωματιο, το παιρνω απο το κρεβατι και το φερνω στο διπλο οπου κοιμομαστε με τον αντρα μου. Αυτο γινεται για οσο καιρο χρειαζεται, να εισαι σιγουρη πως καποιια στιγμη τα παιδια απο μονα τους προτιμουν την ησυχια τους και το κρεβατι τους...Μπορει να στριμογνωμαστε λιγο περισσοτερο ομως ειναι πολυ πιο ανετο και ωραιο για μενα απο το να ακουμπαω στα καγκελα η να κοιμαμαι σε αλλο κρεβατι μακρια απο τον αντρα μου (αυτο δεν το εχω κανει ποτε)

Link to comment
Share on other sites

2 χρωνων κοιμαται ακομη σε κουνια??? Δεν φοβασαι μην πεσει απο τα καγγελα??εγω απο 1 χρονου τον εβαλα σε κρεβατακι...

 

Μηπος να περνατε ενα κρεβατακι με πολυ χαρα μυπως της αρεσει και κοιμαται μονη της εκει????

Link to comment
Share on other sites

αχ smak....ποιο λογο οταν ΝΥΣΤΑΖΕΙΣ????!!!! Αν περιμενεις το 2χρονο να ακουσει το λογο σου...θα περιμενεις ΠΟΛΥΥΥΥΥ...μη σου πω και 2 χρονια;)

 

Αυτο ακριβως εννοω οταν λεω υπομονη κ επιμονη! Φυσικα κ δεν προκειται να αλλαξουν τα πραγματα απο τη μια στιγμη στην αλλη! Το παιδι θα διεκδικισει με ζηλο τη ρουτινα που εχει συνηθισει ολο αυτον τον καιρο! Αλλα με τη δικη σου σταθεροτητα θα βρεις τα κουμπια του κ σε ενα Χ διαστημα θα εχεις καταφερει αυτο που θες ΕΣΥ!

Κ φυσικα ολα αυτα τα λεω για μια μανουλα που εχει κουραστει απο ολο αυτο κ θελει να το αλλαξει κ οχι για τις μανουλες που δεν εχουν προβλημα κ κανουν υπομονη.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.η δικη μου κορουλα είναι 27 μηνων και μεχρι τωρα κοιμαται μαζι μου.:rolleyes: Η κουνια της εμεινε αθικτη.Μεχρι 21-22 μηνων δεν ηξερα τι είναι συνεχομενος υπνος παροτι κοιμοταν μαζι μου.Συνηθως την καναμε βολτα με το αμαξι για να αποκοιμηθεί και ξυπνουσε 3-4 φορες την νυχτα.ομως το σταματησε μονη της χωρισ καποια ενεργεια δικη μας και κοιμαται σερι το βραδυ....αν και ακομα στο δικο μου κρεβατι.Θεωρω ότι ηταν δικη μου ανασφαλεια και συγχρόνως ευχαριστηση να την εχω διπλα μου και θελω να πιστευω ότι όπως εκοψε τα "νυχτοπερπατήματα" καποια στιγμη θα θελησει να κοιμηθεί και στο δωματιο της:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρέξεις στο θέμα Ύπνος θα δεις αναρτήσεις μου, όπου έχω απαντήσει σε αντίστοιχα θέματα και είχα πει τη θετική εμπειρία μου από το βιβλίο "Κοιμήσου Παιδί μου". Εμένα το παιδάκι μου ενώ ξυπνούσε 7 - 8 φορές κάθε νύχτα, μετά από 3 μέρες κοιμόταν (μέχρι σήμερα) μονορούφι 12ωρο κάθε βράδυ (και άλλο ένα δίωρο το μεσημέρι) και είναι ήδη 2,5 χρονών, έτσι.

Διάβασέ το κι αν σου ταιριάζει θα σωθείς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια συμβουλή να δώσω στην θεματοθέτρια, διότι το παιδί μου είναι 10,5 μηνών αλλά ναι, έχουμε θέμα με τον ύπνο.... και, μάλιστα, μια κατάσταση που μοιάζει. Μέχρι 3,5 μηνών κοιμόμουν μέσα στο δωμάτιο του παιδιού, όπου είχαμε βάλει ένα κρεβάτι για μένα. Όταν 3,5 μηνών το παιδί ξεκίνησε να κάνει 6-7 ωρους ύπνους και υποκύποντας στην πίεση του συζύγου, αποφάσισα να φύγω απότο δωμάτιο του παιδιού... με αποτέλεσμα μετά από μια εβδομάδα παθαίνει μια κρίση και αρχίζει και ξυπνάει κάθε 1-1,5 ώρα. Δεν έκανα πισογύρισμα, και πηγαινοερχόμουνα 5-6 φορές μέσα στο βράδυ από το υπνοδωμάτιό μου. Ώσπου κάπου τα ενδιάμεσα σταθεροποιήθηκαν στα 2-4... όμως, όταν επέστρεψα στη δουλειά μου, ξανακύλησε για λένα διάστημα στα 4-5 ξυπνήματα, ήμουνα ένα πτώμα και έπρεπε να οδηγάω 2 ώρες την ημέρα και να αντέχω 6 ώρες στο γραφείο. Η κτάσταση έγινε λίγο ζόρικη... δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ στην δουλειά μου και γενικώς ένιωθα πολλή κούραση. Ωσπου μια μέρα επειδή έπρεπε να αλλάξουμε το στρώμα στο κρεβάτι μας, γύρισα ξανά για λίγες μέρες στο δωμάτιο του παιδιού... και έγινε το θαύμα, ο ύπνος του βελτιώθηκε θεαματικά! κρατάει εδώ και 10 μέρες σχεδόν και δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε... νιώθει ασφάλεια μεγαλύτερη; δεν ξέρω... πάντως, προς το παρόν σκέφτομαι να κάτσω λίγο ακόμη μαζί του, να έρθω στα ίσια μου η κακομοίρα τουλάχιστον... το πώς θα ξαναφύγω είναι ένα άλλο θέμα... επίσης, θέλω να πω, αυτό το επιχείρημα που ακούγεται πολλές φορές ότι παρά να έχει το παιδί μια μάνα κακιά και νευριασμένη καλύτερα εφάρμοσε την τάδε μέθοδο και ας κλάψει κάποια βράδυα το παιδί... ειλικρινά, ποτέ μα ποτέ ούτε όταν ξύπναγε κάθε μια ώρα όύτε σε καλύτερες φάσεις δεν ένιωθα ούτε παραμικρό εκνευρισμό κοιτώντας το μωρό μου... δεν ξέρω, απλά δεν μου ερχόταν... μπορεί να ήμουνα λιώμα από ξενύχτι αλλά από θυμό τίποτα... μα τίποτα... είμαι και λίγο "μα****ς" τί να πω :P.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιάννα! Είσαι καλά, κορίτσι, οι μπέμπηδες? να σε ρωτήσω εδώ, τον έβαλες από 1 έτους τον μεγάλο με το καγκελάκι αυτό το χαμηλό μαλακό? διάβασα ότι είναι από 18 μηνών αλλά σκέφτομαι πολύ να αφαιρέσω το ξύλινο κάγκελο από την κούνια γιατί είναι βαρύς και δεινοπαθώ να σκύβω τόσο χαμηλά... δεν σηκονώταν από το κρεβατάκι του, δεν έπεφτε έξω? φιλιά!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

επίσης, θέλω να πω, αυτό το επιχείρημα που ακούγεται πολλές φορές ότι παρά να έχει το παιδί μια μάνα κακιά και νευριασμένη καλύτερα εφάρμοσε την τάδε μέθοδο και ας κλάψει κάποια βράδυα το παιδί... ειλικρινά, ποτέ μα ποτέ ούτε όταν ξύπναγε κάθε μια ώρα όύτε σε καλύτερες φάσεις δεν ένιωθα ούτε παραμικρό εκνευρισμό κοιτώντας το μωρό μου... δεν ξέρω, απλά δεν μου ερχόταν... μπορεί να ήμουνα λιώμα από ξενύχτι αλλά από θυμό τίποτα... μα τίποτα... είμαι και λίγο "μα****ς" τί να πω :P.

 

Ε τοτε συγχαρητηρια... εισαι γκουρου ψυχραιμιας τι να πω...! Εγω ημουν σε πολυ κακη διαθεση και δεν μπορουσα να την παλεψω με τιποτα! Ειμαι ειλικρινης...τι να κανουμε...και φυσικα εννοειται οτι το λατρευω το παιδι μου ετσι?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες,εχω μια κορουλα 22 μηνων και εχω προβλημα με τον υπνο της.Εδω και 14 μηνες,που την πηγα στο δωματιο της, πηγαινοερχομαι μεσημερι βραδυ,γιατι ξυπναει και θελει χερακι για να κοιμηθει.Μπορει να κρεμομαι απο την κουνια της και μιση ωρα,μια ωρα αλλες φορες ωσπου να την παρει ο υπνος.Στο τελος,επειδη ειμαι κουρασμενη και ξαφνικα εχω συνηδητοποιησει πως με εχει παρει ο υπνος στα καγκελα της κουνιας,την παιρνω στο κρεβατι μας.Ξερω φυσικα πως ειναι μεγαλο λαθος και οτι ολος αυτος ο κοπος του περα δωθε απλα παει χαμενος.Εχω δοκιμασει τα παντα,αυτην την στιγμη που μιλαμε ειναι μεσα στο δωματιο της απο της 3μιση και εχω παει μεσα κοντα της 5 φορες,τις δυο ηθελε νερο,τις υπολοιπες για την ξαναβαλω για υπνο γιατι ειχε σηκωθει ορθια.Ακομα δεν εχει κοιμηθει:-( .Ακομα και οταν κοιμαται,ο παραμικρος θορυβος του πατωματος την ξυπνα.Εν το μεταξυ,ειναι ολη μερα στο ποδι,ειναι γκρινιαρα,απαιτητικη,την βαζω τιμωριες,της μιλαω,οταν δεν δουλευω περναω ολο μου τον χρονο μαζι της.Δεν αντεχω αλλο,δεν εχω χρονο για μενα,να κοιμηθω,να διαβασω,να κατσω με τον αντρα μου,δυο χρονια τωρα!!!!Αν καποιες εχετε αντιμετωπισει το θεμα αυτο,σας παρακαλω,οτιδηποτε απλα το εχω αναγκη.Η παιδιατρος μου ειπε να το παρω αποφαση και να βαλω ενα κρεβατι στο δωματιο της να κοιμαμαι εκει.Φυσικα το βρηκα τραγικο.Περιμενω συμβουλες♡

 

Καλημέρα!

 

Επιτέλους βρίσκω λίγο χρόνο να γράψω.

 

Είσαι πολύ κοντά στο να τα καταφέρεις να κοιμάται το παιδί χωρίς την παρουσία σου, καθώς το sleep association που έχει αναπτύξει (κράτημα από το χέρι) δεν είναι και τόσο ισχυρό και δύσκολο να "σπάσει" όπως άλλα (π.χ. αγκαλιά, κούνημα, στήθος). Στην ηλικία όμως που είναι το παιδί, εννοείται ότι πρέπει να αναμένεις αρκετή αντίδραση και αντίδραση σε αυτή την ηλικία σημαίνει φωνές, τις οποίες κάθε μαμά ακούει σαν κλάμα χωρίς να είναι πάντα.

 

Προτείνω καταρχήν να επικεντρωθείς στον βραδυνό ύπνο και μετά ασχολείσαι με τον μεσημεριανό. Το προτείνω κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, καθώς με λυμένο το θέμα του βραδυνού ύπνου, ξεκινάς πάντα με άλλη διάθεση την κάθε μέρα.

 

Στην θέση σου θα έκανα τα εξής :

 

-Λίγες μέρες πριν ξεκινήσεις "επισήμως" την εκπαίδευση, καλό είναι να εισάγεις 1-2 πρόσθετα εξωτερικά στοιχεία στην ρουτίνα ύπνου, π.χ. αρκουδάκι και νανούρισμα (υπάρχουν παιχνιδάκια που παίζουν μουσική για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, εγώ π.χ. έχω ένα πιγκουινάκι σε ένα ράφι του δωματίου, το οποίο το ανάβεις και παίζει για 20'). Ο σκοπός είναι να συνδυάσει το παιδί και κάτι άλλο πέραν της παρουσίας σου με τον ύπνο. Για αυτές τις λίγες μέρες συνεχίζεις ό,τι κάνεις μέχρι τώρα, καθώς σκοπός είναι να αρχίσει να συνηθίζει κάτι άλλο, πριν ξεσυνηθίσει την παρουσία σου.

 

- Αφού περάσουν αυτές οι λίγες μέρες, θα πρότεινα τα εξής για την αρχή κάθε νύχτας. Κάνετε κανονικά την ρουτίνα βραδυνού ύπνου, βάζεις το παιδί στην κούνια, του δίνεις το αρκουδάκι του, ανάβεις την μουσική και του κρατάς όπως και πριν το χέρι, ΟΜΩΣ φεύγεις από το δωμάτιο όταν είναι γλαρωμένο, πριν δηλαδή κοιμηθεί. Λογικά το παιδί θα σηκωθεί όρθιο και θα αντιδράσει (φωνές, κλάματα κ.λπ.). Ξαναμπαίνεις, το καθησυχάζεις και ξαναφεύγεις. Σε κάθε αντίδραση το ίδιο, εννοείται ότι μπορεί να χρειαστεί να μπεις και 15 φορές και τελικά να πάρει πάνω από 1-1,5 ώρα για να κοιμηθεί. Μην νομίζεις ότι απέτυχες (το ένιωσα άπειρες φορές γι αυτό και το λέω!!!), αν το παιδί τελικά καταφέρει να αποκοιμηθεί χωρίς την παρουσία σου, θα έχει γίνει το μεγάλο βήμα και από την επόμενη κιόλας νύχτα τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα.

 

- Δεν θα σου προτείνω συγκεκριμένους χρόνους, τους οποίους πρέπει να περιμένεις για να μπεις στο δωμάτιο, δεν είμαι καθόλου αντίθετη σε κάτι τέτοιο, αλλά δεν ξέρω αν σου ταιριάζει τέτοιου είδους "πειθαρχία" (να χρονομετράς κ.λπ.). Αν σου ταιριάζει κάντο, ξέρω κι εγώ πολλούς που ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του "ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" και σώθηκαν. Προσωπικά θα ακολουθούσα περισσότερο το ένστιγκτό μου, έχοντας όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μέρα με την μέρα οι χρόνοι αναμονής από το παιδί κάλο είναι να αυξάνονται έστω και ελάχιστα.

 

- Αν κάνεις υπομονή και δεν υπαναχωρήσεις, σε λίγες μέρες θα έχετε τελειώσει. Σε μένα προσωπικά πήρε 2-3 μέρες. Εμείς αντί για κράτημα χεριού είχαμε χάδι στην πλάτη, μπορεί και για 1,5 ώρα κάθε νύχτα. Ομολογώ όμως ότι ήμουν λίγο hard core, καθώς την τρίτη μέρα που το παιδί έκανε σοβαρό πισωγύρισμα (εκεί που τις πρώτες 2 μέρες είχε αποκοιμηθεί με λίγη γκρίνια μετά από 10-15', την τρίτη μέρα είχε μεγάλη αντίδραση από την πρώτη στιγμή), τον άφησα 45' να φωνάζει όρθιος στην κούνια :oops::oops::oops: Μην πέσετε να με φάτε, δεν την πάλευα άλλο, όλο το σώμα μου είχε σκευρώσει, μόλις είχα μάθει ότι ήμουν πάλι έγκυος και ήμουν αποφασισμένη να λύσω δια παντός το ζήτημα του ύπνου!!! Από εκείνο το βράδυ (ο γιος μου ήταν 18 μηνών) μέχρι σήμερα (2 ετών) όλα πάνε καλά, με κάποια μικρά πισωγυρίσματα, για τα οποία όμως ποτέ δεν έχει ξαναχρειαστεί να τον αφήσω να κλαίει - φωνάζει.

 

- Καταφέρνοντας να αποκοιμηθεί το παιδί μόνο του στην αρχή της νύχτας, λογικά θα παύσουν και τα ενδιάμεσα ξυπνήματα. Όσο εξακολουθούν, εννοείται ότι πρέπει να ακουλουθείς τα ίδια βήματα με πριν. Αν και επειδή το παιδί θα είναι νυσταγμένο μέσα στη νύχτα, όσο σπάει η "συνήθεια" λογικά θα αρκεί το αρκουδάκι, η μουσική και ένα μικρό χάδι από την μαμά για να αποκοιμηθεί ξανά.

 

- Όταν λυθεί το θέμα του βραδυνού ύπνου, ξεκινάς τα ίδια για τον μεσημεριανό. Λογικά το πράγμα θα πάει αυτόματα κι εκεί.

 

- Τέλος, πάρε μια συσκευή white noise για το δωμάτιο του παιδιού, ώστε να απομονώνονται οι εξωτερικοί ήχοι και να μην ξυπνάει με το παραμικρό. Εγώ έχω σωθεί!

 

Ό,τι θέλεις, τα ξαναλέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τους χρόνους κι εγώ συμφωνώ με την Deena. Παρόλο που εφάρμοσα τη μέθοδο του βιβλίου στους χρόνους ήμουν τελείως ελαστική και πήγαινα με βάση το ένστικτο.

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχες μανουλες,ας ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διαθεσατε για να μου απαντησετε.Αλλες μανουλες αντιμετωπιζουν προβλημα με τον υπνο,αλλες με το φαι κτλ.Ομως ενα ειναι σιγουρο,μπορει να μας κουραζουν ομως δεν παυουν να ειναι τα παντα για εμας.Απλα πρεπει να μαθουμε και να τους μαθουμε τι ειναι σωστο και τι λαθος.Μπορει τοσους μηνες να υποφερω πραγματικα απο αυτο το θεμα,ομως δεν θα ηθελα να με δω ως κακια μαμα,επειδη χανω την υπομονη μου..επειδη κλαιω οταν κουραζομαι υπερβολικα,Η λογικη μας λεει πως πρεπει αυτο,πρεπει εκεινο,ομως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Ας ελπισουμε να τα καταφερω,θα δοκιμασω Deena αυτα που μου ειπες,συμφωνω με τους χρονους,αλλα να λειτουργησω με το ενστικτο.Σας ευχαριστω τοσο πολυ ολες εσας!!!

:P
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα σας! Λοιπον η δικη μου ιστορια εχει ως εξης: εχω μια κορουλα 23 μηνων και απο 40 ημερων κοιμαται στο δωματιο της χωρις γκρινιες, κλαματα. Παντα κοιμοταν 1-2 ωρες το μεσημερι και το βραδυ επεφτε κατα τις 9:30. Ολα αυτα μεχρι πριν λιγες μερες....Ξαφνικα δεν θελει καθολου το κρεβατι της ουτε να κοιμηθει. Ουτε μεσημερι ουτε βραδυ κοιμαται πια. Το βραδυ μετα απο πολυ πιεση κοιμαται κατα τις 12!!! Επειδη εγω τωρα ειμαι εγκυος αναγκαστηκαμε να βγαλουμε τα καγκελα της κουνιας και εβαλα ενα καγκελο μπροστα για να μην πεφτει ουτως ωστε οταν ξυπναει να κατεβαινει μονη της και να μην τη σηκωνω. Μια χαρα το δεχτηκε στην αρχη το νεο της κρεβατι τωρα ουτε να το δει! Αλλα ουτε και μαζι μας θελει να κοιμαται. Απ'οτι εχω καταλαβει δεν εχει δει καποιο ονειρο να πω οτι τη συνταραξε,δεν εχει πεταχτει ποτε στον υπνο της. Θελω να πιστευω οτι περναει φαση και θα περασει αλλα τωρα στην κατασταση μου δεν μπορω να το διαχειριστω. Οποια συμβουλη καλοδεχουμενη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Λοιπον η δικη μου ιστορια εχει ως εξης: εχω μια κορουλα 23 μηνων και απο 40 ημερων κοιμαται στο δωματιο της χωρις γκρινιες, κλαματα. Παντα κοιμοταν 1-2 ωρες το μεσημερι και το βραδυ επεφτε κατα τις 9:30. Ολα αυτα μεχρι πριν λιγες μερες....Ξαφνικα δεν θελει καθολου το κρεβατι της ουτε να κοιμηθει. Ουτε μεσημερι ουτε βραδυ κοιμαται πια. Το βραδυ μετα απο πολυ πιεση κοιμαται κατα τις 12!!! Επειδη εγω τωρα ειμαι εγκυος αναγκαστηκαμε να βγαλουμε τα καγκελα της κουνιας και εβαλα ενα καγκελο μπροστα για να μην πεφτει ουτως ωστε οταν ξυπναει να κατεβαινει μονη της και να μην τη σηκωνω. Μια χαρα το δεχτηκε στην αρχη το νεο της κρεβατι τωρα ουτε να το δει! Αλλα ουτε και μαζι μας θελει να κοιμαται. Απ'οτι εχω καταλαβει δεν εχει δει καποιο ονειρο να πω οτι τη συνταραξε,δεν εχει πεταχτει ποτε στον υπνο της. Θελω να πιστευω οτι περναει φαση και θα περασει αλλα τωρα στην κατασταση μου δεν μπορω να το διαχειριστω. Οποια συμβουλη καλοδεχουμενη...

 

 

Αν και ειναι μικρουλα ακομα κ ισως καποια πραγματα δεν τα αντιλαμβανεται πληρως, της εχετε μιλησει για την επερχομενη αφιξη του νεου μελους στην οικογενεια; Ολο αυτον τον καιρο που ησουν στην προσπαθεια, μηπως αλλαξε η συμπεριφορα σου καθολου απεναντι της; Αν ναι, εχεις σκεφτει οτι ισως σε αυτο να οφειλεται αυτη η αλλαγη στη συμπεριφορα της; Αν παλι οχι, τα παιδια καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα απο οσα εμεις νομιζουμε.. Δωσε της λιγο χρονο κ πιστευω οτι θα ξαναβρειτε κ παλι τους ρυθμους σας...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι μικρουλα ακομα κ ισως καποια πραγματα δεν τα αντιλαμβανεται πληρως, της εχετε μιλησει για την επερχομενη αφιξη του νεου μελους στην οικογενεια; Ολο αυτον τον καιρο που ησουν στην προσπαθεια, μηπως αλλαξε η συμπεριφορα σου καθολου απεναντι της; Αν ναι, εχεις σκεφτει οτι ισως σε αυτο να οφειλεται αυτη η αλλαγη στη συμπεριφορα της; Αν παλι οχι, τα παιδια καταλαβαινουν πολλα περισσοτερα απο οσα εμεις νομιζουμε.. Δωσε της λιγο χρονο κ πιστευω οτι θα ξαναβρειτε κ παλι τους ρυθμους σας...

 

Κι εγω το πιστευω αλλα δεν ξερω ποσο θα της παρει. Εδω στο σαλονι που καθομαστε κοιμαται ορθια αλλα μολις παω να τη βαλω στο κρεβατι γινεται ο κακος χαμος! Προς το παρον δεν μπορω να τη σηκωσω και αγκαλια...ναι της εχουμε πει οτι ποναει η κοιλιτσα μου,για να μη χοροπηδαει πανω μου. Ο μπαμπας της βεβαια την παιρνει αγκαλιες δεν ξερω μηπως νιωθει παραμελημενη απο μενα. Υπομονη λοιπον! Δεν μπορω να κανω και κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι τα νεα δεδομενα με τον ερχομο του μωρου, μπορει να εχει τρομαξει με κατι αλλα μπορει να ειναι κ φαση. Το περασαμε κ εμεις (θα το δεις στο θεμα Υπνος-προβληματα με τον υπνο). Κρατησε πολυ, αλλα περασε.

Πιστευω οτι ηταν φαση, αλλα επειδη ειχα μια υποψια οτι μπορει να εφταιγαν κ καποια παραμυθια που διαβαζαμε, τα εκοψα κ αυτα κ ηρεμησαμε! Κ δεν εννοω τιποτα το τρομερο. Ας πουμε η κοκκινοσκουφιτσα (που την τρωει ο κακος λυκος), η πενταμορφη κ το τερας, η μικρη γοργονα με την κακια μαγισσα...τετοια. Δεν τα εχουμε ξαναδιαβασει κ δεν ξερω ποτε θα το ξαναεπιχειρησω!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι τα νεα δεδομενα με τον ερχομο του μωρου, μπορει να εχει τρομαξει με κατι αλλα μπορει να ειναι κ φαση. Το περασαμε κ εμεις (θα το δεις στο θεμα Υπνος-προβληματα με τον υπνο). Κρατησε πολυ, αλλα περασε.

Πιστευω οτι ηταν φαση, αλλα επειδη ειχα μια υποψια οτι μπορει να εφταιγαν κ καποια παραμυθια που διαβαζαμε, τα εκοψα κ αυτα κ ηρεμησαμε! Κ δεν εννοω τιποτα το τρομερο. Ας πουμε η κοκκινοσκουφιτσα (που την τρωει ο κακος λυκος), η πενταμορφη κ το τερας, η μικρη γοργονα με την κακια μαγισσα...τετοια. Δεν τα εχουμε ξαναδιαβασει κ δεν ξερω ποτε θα το ξαναεπιχειρησω!

 

Να σου ζησει το παιδακι σου! Εγω παλι οταν παω να της διαβασω παραμυθι μου γυρναει γρηγορα τις σελιδες για να βλεπει τις εικονες χα,χα! Τωρα που σου γραφω παλι τα ιδια εχουμε....κλεινουν τα ματια της αλλα εκεεειιι βραχος! Η αληθεια ειναι οτι ειμαι την περισσοτερη μερα μονη μου και τωρα με την εγκυμοσυνη μου φαινεται βουνο! Χθες το βραδυ ευτυχως κοιμηθηκε κατα τις 8 αλλα μεχρι να κοιμηθει με ηθελε διπλα της...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ναι καλα διαβασατε, 3 ετων. Παντα ειχαμε προβληματα με τον υπνο, με το ξυπνημα με ολα.ποτε δεν κοιμηθηκε ο μικρος οπως επρεπε,παντα κοιμοταν αργα κ τωρα εχει φτασει να κοιμαται μετά τις 12 τα μεσανυχτα. Κοιμαται κανενα 2 ωρο το μεσημερι, ως 5 -5.30. Και το βραδυ μετα τις 12.Δεν εχει πει ποτε νυσταζω.Δεν ξερω τι να κανω, μου εχουν σπασειτα νευρα, 3 χρονια αυτη η καταδταση, δεν εχω χρονο να κανω τίποτα.Να χαλαρωσω. Ειμαι ολη μερα στο ποδι με δουλεια, ερχομαι στις 11 παρα απο τη δουλειά μου κ ως τις 12 μιση εχω το μικρό.Ανασα δεν παιρνω. Και στις 8 το πρωι στο ποδι. Ποτε δεν κοιμοταν πολυ. Πως να τον κανω να κοθμηθει νωρίτερα.Δε νυσταζεθ ποτέ.Ειναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...