Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΕΡΑ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ...


eirinich

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΟ ΠΟΣΤ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΞΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΩ ΛΙΓΟ. Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ (28 ΧΡΟΝΩΝ) ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥ (23) ΧΡΟΝΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ. ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΦΕΤΟΣ ΕΓΙΝΕ Ο ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΑΝ ΚΑΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ. Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΦΥΓΑΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. ΛΟΙΠΟΝ, Ο ΘΕΙΟΣ ΜΑΣ( ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ, ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ) ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΙΨΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ, ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ. Η ΝΥΦΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΟΨΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ. ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΟΞΥΘΥΜΟΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΕΙΧΑΝ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ Η ΚΟΠΕΛΑ ΑΥΤΗ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ, ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟ, ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΟΥ ΖΟΡΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΖΑ( ΚΑΙ ΛΕΩ ΧΑΖΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΑΥΤΟ). ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΣΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ( ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΗΛΑΖΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ) ΚΑΙ Η ΣΚΗΝΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΚΛΑΙΓΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕΙ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΟΥΣ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΤΑ ΕΙΠΕ ΕΧΘΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΜΗΠΩΣ ΣΥΝΕΛΘΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕΙ. Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ (ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ). ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΙΑ ΜΑΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ?ΠΟΙΑ? ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΑΝΙΨΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ.ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΤΣΟΥΛΑ?:mad:

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΤ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΡΑΧΗ ΜΟΥ.

ΨΑΧΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ.

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κι από εμένα. Ίσως να ένοιωσε πολύ πιεσμένη και μόλις ηρεμήσει επιστρέψει στο παιδί της. Ίσως περνά επιλόχειο κατάθλιψη κι αυτό να δικαιολογεί την στάση της που σε εμάς είναι αδιανόητη. Μπορεί η κοπέλα να χρειάζεται βοήθεια, βέβαια και μόνο που σκέφτομαι το μωράκι χωρίς την μανούλα του τρελαίνομαι.

Δυστυχώς αλλά είναι δυνατόν να αφήνει μητέρα το παιδί της. Πρώτη μου ξαδέρφη άφησε 3 παιδιά πριν 20 χρόνια σε ηλικίες από 6 μηνών έως 4 χρονών. Τα παιδιά μεγάλωσαν με πολύ αγάπη με τον μπαμπά, την γιαγιά και τον παππού (με τους γονείς της προκομένης της ξαδέρφης μου). Αυτή μετακόμισε σε άλλου άντρα το σπίτι στο ίδιο χωριό στην συνέχεια έκανε κι άλλα 2 παιδιά που είναι μαζί της. Με τα παιδιά που άφησε και τους γονείς της όχι μόνο δεν έκανε καμιά κίνηση να τους πλησιάσει αλλά δημιουργούσε κι άλλα προβλήματα. Τα παιδιά δεν θέλουν ούτε να την βλέπουν και κανείς μας δεν έχει σχέση μαζί της. Δεν ξέρω πως μπορεί και κοιμάται το βράδυ τώρα μετά από τόσα χρόνια που θέλω να πιστεύω ότι ωρίμασε και πως αντέχει γνωρίζοντας ότι τα παιδιά της δυστυχώς μεγαλώνοντας την σιχάθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

για το καλό του μωρού - δηλ για να την πείσετε να επιστρέψει- θα έλεγα να την προσεγγίσετε με ηρεμία και γλυκύτητα και όχι εχθρικότητα. Ξέρω΄οτι είναι δύσκολο απο μέσα σου να θες να την πιάσεις από το μαλλί και να την σύρεις στο μωρό, αλλά απαιτείται ψυχραιμία.

 

το θέμα της επιλόχειος είναι πολύ πιθανό, είναι και πολύ μικρή πανικοβλήθηκε. ξέρετε που έχει πάει, ο άντρας της έχει επαφή? αν ναι, μικρά βήματα. π.χ έλα καλή μου 2 ώρες στο σπίτι να πάρεις αγκαλιά το μωράκι....και σταδιακά μεγαλυτερα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τα κοριτσια πιο πανω!!!!!!!!απλα ηθελα να σου περιγραψω και την δικη μου επιλοχειο καταθλιψη !!!!!!!!!!!οχι μονο δεν ηθελα το μωρο μου (συνηδητα το καναμε)χαρακτιριστικα ο αντρασ μου ελειπε ειχα ετοιμασει τις βαλιτσες μου να φυγω θα αφηνα το μωρο εκει ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!!!!!!εκεινη την ωρα χτυπησε το τηλ και ηταν η αδερφη μου και ετσι εμεινα!!!!!!!παρακαλουσα την παναγια να το σκοτωσει γιατι εγω δεν μπορουσα να το κανω!ημουν αρρωστη!!!!!!μονο που το σκευτομαι αχ θεε μου δεν υπαρχουν λογια!!!!!!!!!αλλα τοτε δεν καταλαβαινα τιποτα!!!!(χαρακιες στα χερια και λιγα λεω) θελει βοηθεια και αγαπη απο ολουσ σας!!!ελπιζω να καταλαβεις το τι περναει!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πώ πώ τι διαβάζω. Απίστευτα πράγματα...

Ήταν ο μεγαλύτερος μου φόβος απόταν έμεινα έγκυος μην πάθω αυτή την επιλόχειο.

Ευτυχώς ο καλός Θεούλης με βοήθησε και δεν το έπαθα. Απτο καιρό που τις φέραμε σπίτι απτην εντατική και για 8 μήνες ήμουν μόνη στο σπίτι με 2 μωράκια μέχρι τις 3 που θα σχολαγανε οι άλλοι να ερχόντουσαν σπίτι. Πώς τα κατάφερνα μόνη μου με 2 μωρά ακόμα απορώ.....

Εύχομαι τα καλύτερα γιαυτήν την ψυχούλα με τον α ή β τρόπο, πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κοπέλα προφανώς και χρειάζεται βοήθεια, το θέμα είναι το μωρό να είναι σε ασφαλές μέρος με άνθρωπο που μπορεί να το χειριστεί και στην παρούσα φάση ίσως είναι καλύτερο να μείνει μακριά από την μητέρα του... από ότι κατάλαβα το μωρό δεν είναι 2 μηνών, 2 μήνες πέρασαν από το γάμο σωστά?? ο ξάδελφός σου, εάν ενδιαφέρεται να σώσει τον γάμο του και την οικογένειά του, θα πρέπει να την προσεγγίσει με ωραίο τρόπο και εάν πρόκειται για επιλόχειο να την ωθήσει να δει ειδικό...

Link to comment
Share on other sites

Η επιλοχειος κατάθλιψης δεν συνεπάγεται απαραίτητα φυγή από την οικογενειακή εστία ούτε εγκατάλειψη τέκνου.

Και εφόσον η μητέρα θηλαζε κανονικά και κατα αποκλειστικοτητα, σημαίνει ότι δεν είχε αναπτύξει συναισθήματα άρνησης η απέχθειας απέναντι στο παιδί.

Όλα αυτά βέβαια κατά προσέγγιση και χωρίς βεβαιότητα.

Το ποιο πιθανό είναι η μικρή ηλικία της μητέρας, τα οικονομικά και άλλα προβλήματα ίσως να της

έπεσαν βαριά.

Σε αυτή την φάση αφήνουμε χώρο στον άλλο να σκεφτεί και να συνειδητοποιησει τα λάθη του.

Ο πατέρας έπειτα θα πρέπει να πάρει δυστυχώς της σωστές αποφάσεις για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μωρο τι ηλικια έχει και πως σιτίζεται τωρα που λείπει η μαμα?? Δεν ξερετε που βρισκεται?? Ας της το πάτε για θηλασμο αρχικα....να ηρεμησει λίγο το καημένο..ποσα 24ωρα εχει που εφυγε η μαμα??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.Για να καταλάβετε τι γίνεται και να μου πείτε εσείσ που είχατε πάθει επιλόχειο κατάθλιψη τι γίνεται στο μυαλό ενός ανθρώπου σας λέω τα εξής:

1. Η μητέρα πάει στο σπίτι για να προσέχει το μωρό αναγκαστικά για να πάει ο ξαδερφός μου στη δουλειά του κάποιες ώρες.Δε θηλάζει πλέον, το μωρό προσπαθεί να μάθει στο φρέσκο γάλα αλλά πίνει ελάχιστα. Τρώει όμως κανονικά το φαγητό και τα φρούτα του. Το μωρό είναι ενάμισυ χρονών και αν και μπορεί να σας φανεί μεγάλος, γάλα έπινε μόνο από θηλασμό γι`αυτό θεωρώ πως είναι μεγάλο σοκ για το μωρό(πρέπει να γίνεται σταδιακά ο απογαλακτισμός σωστά?)

2. Η μητέρα δε θέλει να γυρίσει στην οικογένεια της, δηλαδή τα βράδυα και την υπόλοιπη μέρα μένει σε φίλη της. Τα βράδυα βγαίνει για ποτο κανονικά σαν να μην άφησε το παιδί της. Βρήκε και δουλειά που είναι πολύ καλό αλλά θα μπορούσε να το κάνει για να βοηθήσει την οικογένειά της και όχι για να μπορεί να κάνει τα γούστα της.

3. Την αφήσανε όλοι να σκεφτεί και να πάρει όσο χρόνο θέλει, σε γιατρό δε θέλει να πάει, λέει δεν έχει κάτι απλά κουράστηκε και δε θέλει να μεγαλώσει το παιδί της. Προσπάθησαν άτομα να της μιλήσουνε αλλά δεν ακούει, λέει μόνο ότι αυτή φταίει και ότι δεν θέλει να γυρίσει σπίτι της.

Εσείς πείτε μου ρε κορίτσια τι άλλο μπορεί να γίνει? Ο ξαδερφός μου απελπίστηκε και άρχισε να λέει πως άλλαξαν τα αισθήματα του και είναι απογοητευμένος μαζί της. Το μωρό δεν πολυκαταλαβαίνει γιατί τους βλέπει και τους δύο κάθε μέρα.

 

Αυτά τα νέα μας. Περιμένω μπας και γίνει κάτι και όποια θέλει ασ μου πει τη γνώμη της για όσα σας έγραψα.:-(

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, πολύ δύσκολο ό,τι περνάτε...

 

Όμως, δεν νομίζω ότι έχει σχέση η επιλόχειος κατάθλιψη. Το παιδί είναι ήδη 18 μηνών... Κάτι άλλο συμβαίνει.

Είναι πολύ περίεργο που δεν θέλει το παιδί της;

Μήπως να προσεγγίζατε τη φίλη της μαμάς;

 

Το μωρό δεν έπαθε τόσο σοκ από τον απογαλακτισμό. Σε αυτήν την ηλικία, δεν αποτελεί πια το γάλα τη βασική τροφή.

Το σοκ πρέπει να το έπαθε από την ξαφνική απουσία της μαμάς του. Αυτό του έλειψε του μωρού: η ασφάλεια, η σιγουριά, η μητρική παρουσία.

Κατάσταση απείρως χειρότερη από τον αποθηλασμό...

 

Πώς πάει τώρα το παιδάκι; Πώς είναι η μαμά μαζί του τα πρωινά; Είναι καλοδιάθετη; Την εμπιστεύεστε να μένει μόνη της με το παιδί, αν είναι τόσο διαταραγμένη η ψυχολογία της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω πως, πολύ απλά, υπάρχει άλλος.

 

Εστω.Ειναι ,ομως, αυτος λογος για μια μανα να παρατησει το παιδι της;

Θα μπορουσε ομορφα και ωραια να χωρισει απο τον αντρα της.Δε ζουμε δα και στην Υεμενη!

Εγω πιστευω οτι μετανιωσε που εκανε παιδι τοσο νεα και οτι επαθε πανικο με την αποτομη αναληψη ευθυνων και την "εκανε αλα γαλλικα"!

Οταν το ξανασκεφτει και καταλαβει τη μ@λ@κι@ της , θα ειναι πολυ αργα για εκεινη δυστυχως.

 

Ο Θεος να μας φυλαει !

Εχω καταστεναχωρεθει για το μικρουλι!Αλλα δεν πειραζει :ο καιρος γαρ εγγυς.

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα δηλαδή ασχολείται με το παιδί μόνο τις ώρες που ο μπαμπας δουλευει?? Δηλαδη αν χωρίσουν δεν θα θελει την επιμέλεια του παιδιου? Εγω στη θέση του ξαδελφου θα άφηνα κάποιο χρόνο μπας και συνέλθει και μετα θα προχωρουσα σε δραστικά μετρα, Μπορέι να είναι μικρή αλλα εγινε μάνα. Πρέπει να μπουν κανόνες και να βρεθουν λύσεις για το παιδί. Αν αυτή δεν θέλει το παιδί τότε ή ο ξαδελφος θα μεγαλώσει το παιδι με τη βοηθεια των γιαγιάδων ή θα ξαναπαντρευτεί καμια πονόψυχη κοπέλα ή (όσο σκληρό και αν ακούγεται) θα δώσει το παιδι σε μια καλή οικογενεια για υιοθεσία...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κι η κοπέλα έχει πρόβλημα,δεν ξέρω αν αυτό ονομάζεται κατάθλιψη ή κάτι άλλο...

είναι σαφές πως έχει μετανιώσει για το παιδί και δεν το θέλει και αυτές οι ώρες που περνά τώρα μαζί του σαν καταναγκασμός φαντάζομαι θα είναι για εκείνη...

χωρίς να θέλω να σας φορτώσω με περισσότερες ανησυχίες δεδομένου του ότι η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη,δεν φοβάστε τις ώρες που είναι μόνη με το παιδί;

 

Δεν ξέρω σε τι πνευματική κ ψυχολογική κατάσταση βρίσκεται η κοπέλα,αλλα εγω θα ανησυχουσα για το μικρό...

 

Δεν ξέρω,ίσως είμαι υπερβολική,εύχομαι να συνέλθει κάποια στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.Θα σας πω την έκφραση που χρησιμοποιεί ο άντρας μου για την όλη κατάσταση<<Θέλω να μείνω λίγο μόνη, θέλω να μείνω λίγο πόρ..>>.Και εγώ άλλον σκέφτομαι ότι έχει. Ο ξάδερφός μου ούτε να το ακούσει. Είναι σίγουρος ότι δεν έχει κανέναν. Το μωρό φυσικά θα μείνει με τον ξάδερφό μου και θα το μεγαλώσει αυτός και έχει όλους εμάς και είναι τόσο νέος που ελπίζω να ξαναφτιάξει τη ζωή του. Εχει ήδη πάει σε δικηγόρο γιατί αυτή λέει ότι θέλει να μην έχει το μωρό. Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά αυτή το μωρό το κρατάει όσο πιο λίγο μπορεί. όταν δεν θέλει, το έχει η μαμά της, που βοηθάει πολύ τον ξάδερφό μου αν και εγώ δε συμφωνώ. Πιστεύω πως αφού διάλεξε να φύγει, πρέπει να έχει τις επαφές που ορίζει ο νόμος. Θα δείξει τι θα γίνει, γιατί είμαστε και μικρή πόλη. όλα μαθαίνονται σχετικά γρήγορα.(αν έχει κάποιον εννοώ).Σίγουρα είναι μικρή αλλά δεν έγινε καταλάθος το μωρό, υποτίθεται το ήθελε πιο πολύ και από τον άντρα της.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οτι υπάρχει κάποιος άλλος και για μένα είναι δεδομένο,απο την πρώτη στιγμή που διάβασα την ιστορία...

δυο παρόμοιες περιπτώσεις που ξέρω,υπήρχε άλλος και στις δυο παράτησαν τα παιδιά τους γι'αυτον τον άλλον.

 

Πάντως το να βοηθά η οικογένεια της είναι θετικό για εμένα,αυτη μπορεί να επέλεξε αυτόν το δρόμο,οι δικοί της όμως έχουν αισθήματα για το εγγονακι τους και η βοήθεια τους ισως είναι αρκετά χρήσιμη για τον ξάδερφό σου..

Link to comment
Share on other sites

Tι σημαινει ότι "αφου επελεξε να φυγει πρέπει να έχει τις επαφες που οριζει ο νομος?" . Καταρχήν δεν οριζει τίποτα ο νομος αλλα το ζευγαρι που χωρίζει. Μονοι τους αποφασίζουν ποιος θα έχει την κηδεμονία, ποτε θα βλεπουν τα παιδια, αν η επικοινωνια θα είναι ελευθερη ή συγκεκριμένες ωρες και φυσικά το αποφασιζουν μονοι τους και όχι αναλογα με το τι βολευει τους συγγενείς. Όλα τα αλλα είναι μονο για τιμωρια και εκδικηση. Η κινηση της σαφως δεν με βρισκει συμφωνη αλλα προτιμω να την κανει με ελαφρια από το να μην μπορει μια κατασταση και ολο αυτό να βγαινει στο παιδι.

επισης, αν μπορειτε σαν συγγενείς να βοηθήσετε καντε το, χωρις πολλα πολλα, κατηγοριες κτλ γιατι ροδα είναι και γυριζει. Μπορει να περνανε μια φαση σοκ, που εσεις δεν μπορειτε να το αντιληφθείτε και μεθαύριο να γυρισει στο σπιτι της και να είναι όλα καλα.

Το τι θα κανουν λοιπον αφορα αποκλειστικα και μονο τους ιδιους.

Link to comment
Share on other sites

Tι σημαινει ότι "αφου επελεξε να φυγει πρέπει να έχει τις επαφες που οριζει ο νομος?" . Καταρχήν δεν οριζει τίποτα ο νομος αλλα το ζευγαρι που χωρίζει. Μονοι τους αποφασίζουν ποιος θα έχει την κηδεμονία, ποτε θα βλεπουν τα παιδια, αν η επικοινωνια θα είναι ελευθερη ή συγκεκριμένες ωρες και φυσικά το αποφασιζουν μονοι τους και όχι αναλογα με το τι βολευει τους συγγενείς. Όλα τα αλλα είναι μονο για τιμωρια και εκδικηση. Η κινηση της σαφως δεν με βρισκει συμφωνη αλλα προτιμω να την κανει με ελαφρια από το να μην μπορει μια κατασταση και ολο αυτό να βγαινει στο παιδι.

επισης, αν μπορειτε σαν συγγενείς να βοηθήσετε καντε το, χωρις πολλα πολλα, κατηγοριες κτλ γιατι ροδα είναι και γυριζει. Μπορει να περνανε μια φαση σοκ, που εσεις δεν μπορειτε να το αντιληφθείτε και μεθαύριο να γυρισει στο σπιτι της και να είναι όλα καλα.

Το τι θα κανουν λοιπον αφορα αποκλειστικα και μονο τους ιδιους.

 

Ζωή καλημέρα. Πρώτα από όλα εννοούσα ότι δε γίνεται να λες ότι δε θέλω το παιδί μου και μετά να λες α, με βολεύει να το δω σήμερα το απόγευμα γιατί το βράδυ θα πάω σε club με τις φίλες μου. Πρέπει να υπάρχει ένα πρόγραμμα γιατί και το μωρό δεν είναι παιχνίδι της. Πρέπει να αποφασίσει τι θέλει γιατί δε θα είναι πάντα εκεί και ο ξάδερφός μου να την περιμένει, ούτε νομίζω ότι πρέπει να ζει αυτός με την ελπίδα ότι θα γυρίσει η γυναίκα του. Επίσης, όλοι του λέμε να περιμένει και να μην λέει ότι δεν μπορεί άλλο γιατί είναι μικρή και μπορεί να γέμισε όντως απότομα με ευθύνες. Το τι συζητάω εδώ μαζί σας είναι άλλο από αυτά που του λέω. Επίσης, οι συγγενείς του που του στέκονται σε όλα, που αυτή οι κοπέλα δεν ήθελε και δεν εκτίμησε ποτέ της και μας το είπε κιόλας η ίδια, είναι αυτοί που τον βοηθάνε τώρα. Η γιαγιά μου για να καταλάβεις μεγάλωσε τον ξαδερφό μου και πήγε 76 χρονών γυναίκα να την παρακαλέσει να γυρίσει. Κανένας δεν την έβρισε, ούτε της είπαμε κάτι. Τη βλέπουμε στο δρόμο και τη μιλάμε σαν να μην έγιναν όλα αυτά. Αλλά εδώ ρώτησα τα κορίτσια αν όλα αυτά είναι επιλόχειος και τι μπορω να κάνω για να βοηθήσω. Και αν και εσένα ο αδερφός σου ,γιατί έτσι τον αισθάνομαι, μαζί μεγαλώσαμε, περνούσε ίδια φάση θεωρώ πως θα έψαχνες να δεις τι τρέχει. Συγνώμη κιόλας αλλά θεώρησα το ποστ σου λίγο επιθετικό και προσπαθώ να σου εξηγήσω πως δεν την κατηγορούμε στον άντρα της ούτε δεν την μιλάμε, απλά μακάρι να γυρίσει για το μωρό αν και ξέρω πως ο ξάδερφός μου κρύωσε με όλο αυτό που έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ζωή καλημέρα. Πρώτα από όλα εννοούσα ότι δε γίνεται να λες ότι δε θέλω το παιδί μου και μετά να λες α, με βολεύει να το δω σήμερα το απόγευμα γιατί το βράδυ θα πάω σε club με τις φίλες μου. Πρέπει να υπάρχει ένα πρόγραμμα γιατί και το μωρό δεν είναι παιχνίδι της. Πρέπει να αποφασίσει τι θέλει γιατί δε θα είναι πάντα εκεί και ο ξάδερφός μου να την περιμένει, ούτε νομίζω ότι πρέπει να ζει αυτός με την ελπίδα ότι θα γυρίσει η γυναίκα του. Επίσης, όλοι του λέμε να περιμένει και να μην λέει ότι δεν μπορεί άλλο γιατί είναι μικρή και μπορεί να γέμισε όντως απότομα με ευθύνες. Το τι συζητάω εδώ μαζί σας είναι άλλο από αυτά που του λέω. Επίσης, οι συγγενείς του που του στέκονται σε όλα, που αυτή οι κοπέλα δεν ήθελε και δεν εκτίμησε ποτέ της και μας το είπε κιόλας η ίδια, είναι αυτοί που τον βοηθάνε τώρα. Η γιαγιά μου για να καταλάβεις μεγάλωσε τον ξαδερφό μου και πήγε 76 χρονών γυναίκα να την παρακαλέσει να γυρίσει. Κανένας δεν την έβρισε, ούτε της είπαμε κάτι. Τη βλέπουμε στο δρόμο και τη μιλάμε σαν να μην έγιναν όλα αυτά. Αλλά εδώ ρώτησα τα κορίτσια αν όλα αυτά είναι επιλόχειος και τι μπορω να κάνω για να βοηθήσω. Και αν και εσένα ο αδερφός σου ,γιατί έτσι τον αισθάνομαι, μαζί μεγαλώσαμε, περνούσε ίδια φάση θεωρώ πως θα έψαχνες να δεις τι τρέχει. Συγνώμη κιόλας αλλά θεώρησα το ποστ σου λίγο επιθετικό και προσπαθώ να σου εξηγήσω πως δεν την κατηγορούμε στον άντρα της ούτε δεν την μιλάμε, απλά μακάρι να γυρίσει για το μωρό αν και ξέρω πως ο ξάδερφός μου κρύωσε με όλο αυτό που έγινε.

 

Κάποια πράγματα από την αρχή φαίνονται... για να μην χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο σε λίγα χρόνια ο ξάδελφός σου πες του να βάλει μπρος για διαζύγιο.. τώρα όμως.... στο λέω εγώ που σε πολύ δικό μου άνθρωπο λέγαμα για χρονιααααααααααα "δώσε μία ευκαιρία / είναι ένα παιδί στην μέση / μην δίνεις σημασία"... κάποιες δεν κάνουν για μανάδες ..τέλος.. δεν είναι κακό να το παραδεχτούμε.. δεν κρίνω κανέναν αλλά όσο πιο μαλθακός μπορείς να γίνεις για χάρη ενός παιδιού τόσο μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ.. ο ξάδελφός σου πρέπει να προστατέψει το παιδί... και αυτό σημαίνει σταθερότητα... δεν μπορεί η "κυρία" να πάει όποτε γουστάρει να δει το παιδί... και το παιδί θα πρέπει να έχει ένα σημείο αναφοράς.. στην συγκεκριμένη περίπτωση ας είναι ο πατέρας... η μάνα ας συνειδητοποιήσει τι σημαίνει "έχω παιδί" και μετά ας αναλάβει τις ευθύνες της (εάν μπορεί).. το παιδί της θα την κρίνει όχι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα από την αρχή φαίνονται... για να μην χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο σε λίγα χρόνια ο ξάδελφός σου πες του να βάλει μπρος για διαζύγιο.. τώρα όμως.... στο λέω εγώ που σε πολύ δικό μου άνθρωπο λέγαμα για χρονιααααααααααα "δώσε μία ευκαιρία / είναι ένα παιδί στην μέση / μην δίνεις σημασία"... κάποιες δεν κάνουν για μανάδες ..τέλος.. δεν είναι κακό να το παραδεχτούμε.. δεν κρίνω κανέναν αλλά όσο πιο μαλθακός μπορείς να γίνεις για χάρη ενός παιδιού τόσο μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ.. ο ξάδελφός σου πρέπει να προστατέψει το παιδί... και αυτό σημαίνει σταθερότητα... δεν μπορεί η "κυρία" να πάει όποτε γουστάρει να δει το παιδί... και το παιδί θα πρέπει να έχει ένα σημείο αναφοράς.. στην συγκεκριμένη περίπτωση ας είναι ο πατέρας... η μάνα ας συνειδητοποιήσει τι σημαίνει "έχω παιδί" και μετά ας αναλάβει τις ευθύνες της (εάν μπορεί).. το παιδί της θα την κρίνει όχι εγώ....

 

 

Συμφωνω.

Η κοπελα μπορει καποια στιγμη (σιγουρα μολις βαρεθει τα ξενυχτια και τις βολτες και καταλαβει πού ειναι το νοημα της ζωης) ,να γυρισει διεκδικοντας το παιδι που καποτε παρατησε.Και πιστεψε με , αν δεν εχει δηλωθει εγκαταλειψη συζυγικης στεγης και ανηλικου τεκνου , ειναι πολυ πιθανο να δικαιωθει στο δικαστηριο.

Η Ελενη εχει δικαιο.Η αφελεια και η μαλθακοτητα , σ'αυτη τη φαση , ειναι εχθροι.

Δεν κρινουμε την κοπελα ,δεν υπαρχει λογος.

Απλα Ειρηνη , αν θελεις να τον βοηθησεις , πεισε τον να παει αμεσα σε δικηγορο.

Για μια πρωτη ιδεα , υπαρχουν εδω οι aimee και Deena που ειναι νομικοι.

Ισως θα μπορουσαν να μας διαφωτισουν σχετικα με το θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν ήθελα να γράψω, γιατί νομίζω ότι σε ένα τέτοιο θέμα που ζητά τρίτος συμβουλή για το πως θα "παρέμβει" στο πρόβλημα μιας οικογένειας είναι λίγο παρακινδυνευμένο. Όμως, διαβάζοντας δεν μπορώ να συγκρατηθώ...

Αγαπητή θεματοθέτρια, χωρίς να θέλω να προσβάλλω ούτε εσένα, ούτε την οικογένειά σου, θέλω καταρχήν να σου πω ότι δε νομίζω πως χρειάζεται να παρακινείτε ούτε εσύ ούτε κανένας τον ξαδερφός σου να κάνει το οτιδήποτε σε σχέση με τη γυναίκα του, παρά να σταθείτε δίπλα του και να τον βοηθάτε πρακτικά σε ό,τι χρειαστεί.

Δεν ξέρουμε κάτω από ποιες συνθήκες έφυγε η κοπέλα. Εγώ προβληματίζομαι λιγουλάκι, γιατί αν δεν ήθελε το παιδί πραγματικά, προφανώς και δε θα επιδίωκε να το βλέπει κάθε μέρα και μάλιστα για πολλές ώρες. Ξέρετε, όταν κλείνει η πόρτα του σπιτιού κανείς, ούτε καν ο στενότερος φίλος και συγγενής, δεν ξέρει τι γίνεται. Ο καλύτερος για τους άλλους άνθρωπος μπορεί να μετατρέπεται σε παλιάνθρωπο απέναντι στο σύντροφό του. Δε λέω ότι αυτό ισχύει για τον ξαδερφό σου, αλλά ας κρατάμε και μια πισινή. Η κοπέλα μπορεί να έφυγε για χίλιους δυο λόγους και να μην μπορούσε προσωρινά να πάρει μαζί της το παιδί γιατί δεν είχε που να μείνει, δουλειά, κλπ. Δεν τη δικαιολογώ, δε λέω καλά έκανε, απλά λέω ότι μπορεί να συμβαίνουν πράγματα μεταξύ του ζευγαριού που οι άλλοι μπορεί να μην ξέρουν. Επίσης είναι σύνηθες όταν υπάρχουν χωρισμοί να υποστηρίζουμε ο καθένας τη δική του πλευρά (αδερφή, αδερφό, ξαδερφό, φίλο, κουμπάρο, κλπ.) και ο άλλος που μέχρι χθες ήταν ο καλύτερος ξαφνικά να γίνεται άπιστος, τσιγγούνης, ανισόρροπος, κοκ.

Δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο, λέω ότι πιθανά να έχεις άδικο. Οπότε, σταθείτε στον ξαδερφός σου και στο παιδάκι του δίνοντας πρακτική βοήθεια και το πως θα ρυθμίσουν ζητήματα διαζυγίου, κηδεμονίας, κλπ. το ζευγάρι αφήστε το πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω επι προσωπικου .... Είναι παρα πολύ εύκολο κ βολικο να βγάζουμε συμπερασματα.. Όταν ένα ζευγαρι χωριζει λεγονται κακίες κ από τις δυο πλευρες. Τους λόγους που χωρίζει ένα ζευγάρι πιστεψτε με τους γνωριζει αποκλειστικά και μόνο το ζευγαρι. Η κάθε κακια που θα εκτοξευσει ο κάθε συγγενης ή η προτροπή να χωρίσουν, να παει ο μπαμπας ή η μαμα σε έναν καλό δικηγόρο για να του παρει την κηδεμονία, τα χρήματα, ή να τον βγάλει ανικανο γονιό δεν βοηθάνε σε τίποτα.

Επετρεψε μου να εχω τις αμφιβόλίες μου για το οτιδήποτε και ξερεις γιατι? Γιατι τα ίδια ελεγαν και για εμενα... μονο που εγω τα παιδια τα ειχα μαζι μου και σηκωνομουν από τις 4.30 το πρωι για να παω για δουλεια. Δεν πηγαινα όμως για δουλεια αλλα βολτα... για μερικους μερικους... και το τι άλλο ειπωθηκε? Ασε, μην σου πω καλυτερα... Το αποτέλεσμα? Ειμαι ξανα με τον αντρα μου και μονο οι κακιες εμειναν .....

Αφήστε τους ανθρώπους να δουν τι θα κανουν με την ζωη και το παιδι τους.

Ακομη κ αν αυτή η μανα θελει τον χρόνο της να της τον δωσετε. Σαφως και το παιδι δεν είναι παιχνιδι ή μπαλακι ή ότιδηποτε άλλο. Είναι ένα παιδι που χρειαζεται την μανα και τον πατερα του, ειτε μαζι ειτε χωρια, και δεν χρειαζεται κανεναν άλλο να του πιπιλάει τα αυτια εάν είναι ή όχι ο γονιος του αχρηστος. Όλα φτανουν στα αυτια των παιδιων.... Κ ξερεις γιατι το παιδι δεν χρειαζεται το ξεκατίνιασμα? Γιατι πρεπει και ψυχολογικα να είναι καλα και όχι μονο σωματικα. ΚΑθηστε και σκεφτείτε...

Συμβουλη από μαμα που ηταν σε διασταση, που προσπαθουσε να προστατευσει τα παιδια της από την οποιαδήποτε κακια που ακουγοταν... κ μην ξεχνατε... τιποτα δεν μας διασφαλιζει ότι ποτε δεν θα βρεθουμε σε αναλογη θεση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν ήθελα να γράψω, γιατί νομίζω ότι σε ένα τέτοιο θέμα που ζητά τρίτος συμβουλή για το πως θα "παρέμβει" στο πρόβλημα μιας οικογένειας είναι λίγο παρακινδυνευμένο. Όμως, διαβάζοντας δεν μπορώ να συγκρατηθώ...

Αγαπητή θεματοθέτρια, χωρίς να θέλω να προσβάλλω ούτε εσένα, ούτε την οικογένειά σου, θέλω καταρχήν να σου πω ότι δε νομίζω πως χρειάζεται να παρακινείτε ούτε εσύ ούτε κανένας τον ξαδερφός σου να κάνει το οτιδήποτε σε σχέση με τη γυναίκα του, παρά να σταθείτε δίπλα του και να τον βοηθάτε πρακτικά σε ό,τι χρειαστεί.

Δεν ξέρουμε κάτω από ποιες συνθήκες έφυγε η κοπέλα. Εγώ προβληματίζομαι λιγουλάκι, γιατί αν δεν ήθελε το παιδί πραγματικά, προφανώς και δε θα επιδίωκε να το βλέπει κάθε μέρα και μάλιστα για πολλές ώρες. Ξέρετε, όταν κλείνει η πόρτα του σπιτιού κανείς, ούτε καν ο στενότερος φίλος και συγγενής, δεν ξέρει τι γίνεται. Ο καλύτερος για τους άλλους άνθρωπος μπορεί να μετατρέπεται σε παλιάνθρωπο απέναντι στο σύντροφό του. Δε λέω ότι αυτό ισχύει για τον ξαδερφό σου, αλλά ας κρατάμε και μια πισινή. Η κοπέλα μπορεί να έφυγε για χίλιους δυο λόγους και να μην μπορούσε προσωρινά να πάρει μαζί της το παιδί γιατί δεν είχε που να μείνει, δουλειά, κλπ. Δεν τη δικαιολογώ, δε λέω καλά έκανε, απλά λέω ότι μπορεί να συμβαίνουν πράγματα μεταξύ του ζευγαριού που οι άλλοι μπορεί να μην ξέρουν. Επίσης είναι σύνηθες όταν υπάρχουν χωρισμοί να υποστηρίζουμε ο καθένας τη δική του πλευρά (αδερφή, αδερφό, ξαδερφό, φίλο, κουμπάρο, κλπ.) και ο άλλος που μέχρι χθες ήταν ο καλύτερος ξαφνικά να γίνεται άπιστος, τσιγγούνης, ανισόρροπος, κοκ.

Δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο, λέω ότι πιθανά να έχεις άδικο. Οπότε, σταθείτε στον ξαδερφός σου και στο παιδάκι του δίνοντας πρακτική βοήθεια και το πως θα ρυθμίσουν ζητήματα διαζυγίου, κηδεμονίας, κλπ. το ζευγάρι αφήστε το πάνω τους.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!!! Επισης.... η εκδικηση στο προσωπο μιας μανας ή ενός πατερα, γυριζει στο προσωπου του παιδιου...... κατι που κανεις ποτε δεν σκέφτεται..

Link to comment
Share on other sites

Επισης λυπάμαι αφανταστα που μανες προτρεπουν να παρει καποιος δικαστικα το μωρο μιας αλλης μανας ενώ δεν κινδυνευει η σωματικη του ακεραιοτητα.. λυπάμαι ειλικρινα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...