Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τέλος ακίνητης περιουσίας μέσω ΔΕΗ


AngiCat

Recommended Posts

Το σχόλιό μου αφορά στην ανακοίνωση του Υπουργού εδώ:

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231127846

Εγώ δεν έχω ακίνητο στο όνομά μου και έτσι δεν θα πληρώσω. Ο άντρας μου έχει το ένα τρίτο εξαδιαιρέτου σε σπίτι 150 τετραγωνικών αλλά δεν έχει λογαριασμό ΔΕΗ στο όνομά του/ούτε κι εγώ. Φαντάζομαι πως δεν θα πληρώσει.

Αυτό το σπίτι νοικιάζεται και οι ενοικιαστές έχουν εννοείται ΔΕΗ. Αυτοί θα πληρώσουν το τέλος για το σπίτι του άντρα μου;

Η εταιρία μου δεν έχει ακίνητο αλλά νοικιάζουμε ένα χώρο 200τμ περίπου και εκεί έχουμε φυσικά λογαριασμό ΔΕΗ. Εγώ (η εταιρία τελοσπαντων) θα πληρώσει τον φόρο στην περιουσία του ιδιοκτήτη; Η ΔΕΗ έχει μείνει απλήρωτη γιατί ενέργεια μου παρέχει μια άλλη εταιρία που εισπράττει και τα δημοτικά τέλη και έτσι την ΔΕΗ (δλδ τον φόρο για την ΕΡΤ που είναι το μόνο που μένει στον λογαριασμό) δεν την πληρώνω.

Δεν το κατάλαβα καθόλου. Πως είναι δυνατόν η ΔΕΗ να εισπράττει φόρους και τέλη; Δεν έχουν όλα τα φυσικά πρόσωπα ΔΕΗ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 35 δημοσιεύσεις

  • Deirdre

    Deirdre 31 δημοσιεύσεις

  • ada9

    ada9 24 δημοσιεύσεις

  • C@ndy

    C@ndy 24 δημοσιεύσεις

Εντάξει, η κατάσταση είναι τουλάχιστον εξοργιστική...!:evil:

 

{Χαράτσι δίχως έλεος - Μεγαλύτερο τελικά το τέλος που θα επιβληθεί στα ακίνητα μέσω της ΔΕΗ

 

- Θα πληρώνει ο χρήστης ανεξάρτητα αν είναι ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής

- Τους βάζουν να τα βρουν μεταξύ τους

- Θα πληρώσουν οι άνεργοι αλλά όχι η Εκκλησία και το Κράτος!

- Πόσο θα πληρώσει κάθε σπίτι - Ποιες είναι οι κυρώσεις που επιβάλλονται

- Πόσες θα είναι οι δόσεις - Δείτε παραδείγματα

- Διαβάστε στο Newsit όλη την ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών}

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=95901&catid=13

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, η κατάσταση είναι τουλάχιστον εξοργιστική...!:evil:

 

Χαράτσι δίχως έλεος - Μεγαλύτερο τελικά το τέλος που θα επιβληθεί στα ακίνητα μέσω της ΔΕΗ

 

- Θα πληρώνει ο χρήστης ανεξάρτητα αν είναι ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής

- Τους βάζουν να τα βρουν μεταξύ τους

- Θα πληρώσουν οι άνεργοι αλλά όχι η Εκκλησία και το Κράτος!

- Πόσο θα πληρώσει κάθε σπίτι - Ποιες είναι οι κυρώσεις που επιβάλλονται

- Πόσες θα είναι οι δόσεις - Δείτε παραδείγματα

- Διαβάστε στο Newsit όλη την ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=95901&catid=13

Eγω διαβασα οτι θα τα πληρωσει ο ενοικιαστης μεσω ΔΕΗ αλλα θα συμψιφιστουν με το ενοικιο. Δεν ειναι δυνατον ο ενοικιαστης να πληρωσει την ιδιοκτησια αλλου. Μην τρελαθουμε κι ολας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε παρακάτω τους συντελεστές ανά περιοχή και παλαιότητα:

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=309700

 

Τέλεια. Άλλα 500 ευρώ χαράτσι για το σπίτι που θα πληρώνω 25 χρόνια. Και η δεύτερη χρονιά θα εξοφληθεί μέχρι τον Μάιο το πολύ. Δηλαδή σε λιγότερο από 7 μήνες. Και ας λένε για 2 έτη.........

Οι τύποι είναι ανεκδιήγητοι.

Και δεν πληρώνει η εκκλησία και το Δημόσιο. Αυτό εισπράτει απλώς....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν θέλει να πάει στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και να πληρώσει το ποσό του λογαριασμού που αντιστοιχεί για την κατανάλωση ρεύματος και να πάει στη ΔΕΗ και να ενημερώσει ότι πλήρωσε το ρεύμα του :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί κάποιος αν θέλει να πάει στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και να πληρώσει το ποσό του λογαριασμού που αντιστοιχεί για την κατανάλωση ρεύματος και να πάει στη ΔΕΗ και να ενημερώσει ότι πλήρωσε το ρεύμα του :rolleyes:

 

μπαρδον?

εχει μια λογικη, αλλα ισχυει?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω τωρα εγω κατι που ειμαι η περιπτωσαρα της περιπτωσης!

 

αν η αδεια δομησης του ακινητου ειναι πχ το 82.

κ το τι δικο μου σπιτι-οροφος πηρε αδεια για ρευμα το 2007 τι γινετε?

ε?

 

α! να συμπληρωσω οτι θα μας στειλει κ το μπουγουρντι της δικης της δεη η πεθερα, την οποια συντηρουμε κ δεν μπορουμε κ να το δικαιολογησουμε σαν εξοδο!

 

ελλαδαρα ειπαμε ε?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αν θέλει να πάει στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και να πληρώσει το ποσό του λογαριασμού που αντιστοιχεί για την κατανάλωση ρεύματος και να πάει στη ΔΕΗ και να ενημερώσει ότι πλήρωσε το ρεύμα του :rolleyes:

δεν νομιζω....εχουν διευκρινισει οτι ειναι υποχρεωτικη η καταβολη και σε αντιθετη περοπτωση κοβεται το ρευμα και στελνεται η υποχρεωση στην εφορια:!:γενικα δεν μπορεις να τη γλιτωσεις ,στην ουσια ειναι αμεσος φορος απλα η ΔΕΗ ειναι μεσαζοντας.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια διαβασα καπου το εξης:

 

θα γινουμε ολοι σατανιστες κ θα κανουμε τελετες μαυρης μαγειας κ βουντου σε κουκλακια του γιωργου κ του βαγγελακι.

οποτε εμπιπτει στην απαλλαγη, ως τοπος θρησκευτικης λατρειας.

 

οποτε απαλλασομεθα!:cool:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια διαβασα καπου το εξης:

 

θα γινουμε ολοι σατανιστες κ θα κανουμε τελετες μαυρης μαγειας κ βουντου σε κουκλακια του γιωργου κ του βαγγελακι.

οποτε εμπιπτει στην απαλλαγη, ως τοπος θρησκευτικης λατρειας.

 

οποτε απαλλασομεθα!:cool:

 

 

 

Καταπληκτική ιδέα!!!Μόνο που για το δεύτερο κουκλάκι θα χρειαστούμε αρκετά κιλά κερί!!!:lol::lol::lol:(Κέρινα δεν είναι αυτά?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω τωρα εγω κατι που ειμαι η περιπτωσαρα της περιπτωσης!

 

αν η αδεια δομησης του ακινητου ειναι πχ το 82.

κ το τι δικο μου σπιτι-οροφος πηρε αδεια για ρευμα το 2007 τι γινετε?

ε?

 

α! να συμπληρωσω οτι θα μας στειλει κ το μπουγουρντι της δικης της δεη η πεθερα, την οποια συντηρουμε κ δεν μπορουμε κ να το δικαιολογησουμε σαν εξοδο!

 

ελλαδαρα ειπαμε ε?

 

Για την παλαιότητα του ακινήτου λαμβάνεται υπόψη η έκδοση της άδειας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

. Ο άντρας μου έχει το ένα τρίτο εξαδιαιρέτου σε σπίτι 150 τετραγωνικών αλλά δεν έχει λογαριασμό ΔΕΗ στο όνομά του/ούτε κι εγώ. Φαντάζομαι πως δεν θα πληρώσει.

Αυτό το σπίτι νοικιάζεται και οι ενοικιαστές έχουν εννοείται ΔΕΗ. Αυτοί θα πληρώσουν το τέλος για το σπίτι του άντρα μου;

Η εταιρία μου δεν έχει ακίνητο αλλά νοικιάζουμε ένα χώρο 200τμ περίπου και εκεί έχουμε φυσικά λογαριασμό ΔΕΗ. Εγώ (η εταιρία τελοσπαντων) θα πληρώσει τον φόρο στην περιουσία του ιδιοκτήτη; Η ΔΕΗ έχει μείνει απλήρωτη γιατί ενέργεια μου παρέχει μια άλλη εταιρία που εισπράττει και τα δημοτικά τέλη και έτσι την ΔΕΗ (δλδ τον φόρο για την ΕΡΤ που είναι το μόνο που μένει στον λογαριασμό) δεν την πληρώνω.

 

Υπόχρεος στο φόρο είναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. Οι ενοικιαστές θα πληρώσουν αρχικά το ποσό αλλά θα το απαιτήσουν από τον άντρα σου και τους συνιδιοκτήτες.

 

Αυτό που γράφεις για τη ΔΕΗ που δεν πληρώνει η εταιρεία: μπορεί να έχετε άλλον πάροχο, αλλά αν οι λογαριασμοί έρχονται στο όνομα της ετιαρείας (για τα πάγια τέλη) η ΔΕΗ οποιαδήποτε στιγμή νομιμοποιείται να βγάλει εντολή πληρωμής και να διακόψει το ρεύμα (έστω και αν χρησιμοποιείτε α΄λλο πάροχο). Οπότε σε αυτή τη περίπτωση η μη πληρωμή απλά είναι αναβολή.

 

Από την ανακοίνωση του Υπουργείου.

 

Υπάρχουν κυρώσεις αν δεν καταβληθεί το τέλος;

 

Σε περίπτωση που δεν καταβληθεί το τέλος, η ΔΕΗ και οι εναλλακτικοί προμηθευτές ηλεκτρικού ρεύματος προβαίνουν στη διακοπή του ρεύματος και δεν το επαναχορηγούν μέχρι την εξόφλησή του. Αν δεν ζητηθεί η επαναχορήγηση ρεύματος, η ΔΕΗ και οι εναλλακτικοί προμηθευτές, αφού διαγράψουν τον υπόχρεο συνδρομητή ενημερώνουν το Ελληνικό Δημόσιο, ώστε να μεριμνήσει για την είσπραξη του οφειλόμενου τέλους, σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα για την Είσπραξη Δημοσίων Εσόδων (ΚΕΔΕ) Η αλλαγή προμηθευτή ηλεκτρικού ρεύματος δεν επιτρέπεται αν δεν εξοφληθεί προηγουμένως το ειδικό τέλος.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ξέρετε αλλά από το νέο φέσι της ΔΕΗ εξαιρούνται οι πάντες πλην των πτωχών πλην τίμιων ιδιοκτητών ακινήτων οικιστικής και επαγγελματικής χρήσης. Σήμερα το πρωί διάβασα ότι μεταξύ άλλων (δεν τους θυμάμαι όλους, είναι πολλοί) εξαιρούνται:

 

1. Οι ναοί, τα μοναστήρια.

2. Οι χώροι λατρείας αλλοθρήσκων.

3. Οι ΟΤΑ (λες και δε χρωστάνε ήδη τα μαλλιοκέφαλά τους).

4. Οι ξενοδοχειακές μονάδες (:shock:)

5. Τα γήπεδα και οι αθλητικοί χώροι (:shock::shock:)

Αυτά μου έρχονται τώρα....είναι κι άλλα.

 

Δηλαδή συγνώμη, από το δικό σου σπίτι καλέ μου συμπάσχοντα και το δικό μου θα μαζέψουν τα φράγκα??? Έλεος δηλαδή. Να πληρώσω κι εγώ, αλλά να πληρώσει και η Μητρόπολη, και το ΟΑΚΑ, και το Καραϊσκάκη, και το Χίλτον και οι πάντες :evil::evil::evil::evil:

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως γνωρίζετε τι γίνεται σε περιπτώσεις που κάποιο ακίνητο είναι ξενοικιαστο με διακοπή ρεύματος για χρόνια;

 

 

δεν ερχετε το χαρατσι καν σε αυτη την περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Για την παλαιότητα του ακινήτου λαμβάνεται υπόψη η έκδοση της άδειας.

 

καπου πηρε το ματι μου ότι δεν εχει να κανει με το ετος εκδοσης της αδειας κατασκευής, αλλά με το ετος ηλεκτροδότησης. ισχύει?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΩΣΗ ΡΗΤΗΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗΣ

Επί της έκτακτης εφάπαξ εισφοράς αρ. 29. Ν.3986/2011

 

 

Του............. ............................ κατοίκου……………με ΑΦΜ………….

ΠΡΟΣ Την Δ.Ο.Υ................

Για τη διεκδίκηση της επιστροφής της καταβληθείσας έκτακτης εισφοράς

ποσού ευρώ

Δηλώνω και με την παρούσα ότι η επιβληθείσα, δυνάμει της υπ' αρ.... ειδοποίησης, σε βάρος μου έκτακτης εισφοράς αρ. 29 Ν.3986/2011 ποσού ευρώ

........... (υπ' αρ. χρημ. καταλ......... ) ΔΕΝ είναι σύννομη, διότι η διάταξη αυτή δεν

είναι δυνατό να εφαρμοσθεί, αντιβαίνουσα σε ρητές συνταγματικές διατάξεις.

Ειδικότερα:

Α. Η υπό της άνω διατάξεως επιβολή αναδρομικής φορολογικής επιβάρυνσης

Δια της εν λόγω διατάξεως αρ. 29 Ν.3986/2011 επιβάλλεται έκτακτη εισφορά στο συνολικό καθαρό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο των φυσικών προσώπων ή της σχολάζουσας κληρονομιάς των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους 2011 (διαχειριστικής χρήσης 2010) εφόσον αυτό υπερβαίνει τις 12.000,00 €.

Δηλαδή διώκεται εν έτει 2011 η επιβολή φορολογικής επιβάρυνσης για ήδη φορολογηθέντα εισοδήματα του έτους 2010.

Συνεπώς η επιβληθείσα εισφορά αντίκειται στην διάταξη της παρ. 2 αρ. 78 του Συντάγματος, η οποία ρητώς απαγορεύει την επιβολή με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από τις προθεσμίες του οικονομικού έτος κατά το οποίο επιβλήθηκε.

Β. Η υπό του αρ. 29 Ν.3986/2011 παραβίαση της αρχής της αναλογικότητας.

Στην παρ. 2 του ιδίου αρ. 29 Ν.3986/2011 καθορίζεται ο τρόπος κλιμακώσεως της εκτάκτου εισφοράς, εκκινώντας από το ποσό των 120 € για ετήσιο συνολικό εισόδημα 12.001,00 € και άνω.

Εντούτοις, η καθιερούμενη στην άνω διάταξη κλίμακα προσκρούει στην κατοχυρωθείσα δια της παρ. 5 αρ. 4 του Συντάγματος αρχής της αναλογικότητας κατά την οποία « οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους».

Και τούτο διότι δια της άνω κλίμακας ο φορολογούμενος που δήλωσε καθαρό εισόδημα 12.000,00 € δεν επιβαρύνεται με την εν λόγω εισφορά, ενώ ο δηλώσας εισόδημα κατά 1 μόλις ευρώ μεγαλύτερο (12.001,00 €) υπόκειται σε εισφορά .

Σημειωτέον ότι αντίστοιχη παραβίαση της αρχής της αναλογικότητας παρατηρείται σε όλα τα κλιμάκια εισοδήματος, βάσει των οποίων υπολογίζεται η έκτακτη εισφορά, δηλαδή για διαφορές 1 μόνο ευρώ ο φορολογούμενος υπόκειται σε πολλαπλάσια επιβάρυνση.

Γ. Η υπό της ίδιας διατάξεως παραβίαση, πολλαπλή μάλιστα, της αρχής της ίσης μεταχειρίσεως .

Γ1.Η εν λόγω εισφορά καταλαμβάνει και έσοδα απαλλασσόμενα της φορολογίας επ' ονόματι των φυσικών προσώπων ή αυτοτελώς φορολογηθέντα με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης (π.χ. μερίσματα, τόκοι κλπ), τα οποία εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια εκάστου φορολογουμένου εάν θα περιληφθούν στην υποβαλλόμενη υπ' αυτού δήλωση φορολογίας εισοδήματος του αντίστοιχου έτους.

Ωστόσο, ο υπολογισμός της έκτακτης εισφοράς και επί των άνω εσόδων συνιστά παραβίαση της θεσπισθείσας δια της παρ.2 αρ. 4 του Συντάγματος αρχής της ίσης μεταχείρισης κατά την οποία « οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις».

Και τούτο διότι ο συνυπολογισμός των εν λόγω εσόδων άγει σε προφανή άνιση μεταχείριση τον φορολογούμενο που περιέλαβε αυτά στη δήλωση του και αυτόν που εξίσου νομίμως (δεδομένου ότι δε θεσπίζεται σχετική υποχρέωση δηλώσεως αυτών) δεν τα δήλωσε καθόλου.

Γ2. Ετέρα παραβίαση της συνταγματικής αρχής της ισότητας αποτελεί ασφαλώς και η υπό της άνω διατάξεως επιβολή της εισφοράς μόνο σε φυσικά πρόσωπα, ενώ τα νομικά πρόσωπα, τα οποία κατά τεκμήριο έχουν ασυγκρίτως μεγαλύτερα φοροδοτική ικανότητα, δεν υπάγονται στην άνω εισφορά, εξαιρούμενα οιασδήποτε συμμετοχής στο εκτάκτως επιβαλλόμενο φορολογικό βάρος.

Δ. Η δια της περ. 5 παρ.5 αρ. 29 Ν.3986/2011 παραβίαση του αρ. 20 παρ. 1 του Συντάγματος περί παροχής έννομης προστασίας.

Στην εν λόγω περ. 5 παρ. 5 του άνω αρ. 29 Ν. 3986/2011 προβλέπεται ρητώς ότι η προθεσμία άσκησης της προσφυγής ή υποβολής αίτησης για διοικητική επίλυση της διαφοράς καθώς και η άσκηση της προσφυγής ενώπιον του αρμοδίου Διοικητικού Πρωτοδικείου, δεν αναστέλλει τη βεβαίωση και την είσπραξη της οφειλής που βεβαιώνεται κατά τις διατάξεις της παρ. 5 αυτού.

Εντούτοις, η εν λόγω πρόβλεψη αντίκειται ευθέως στην διάταξη της παρ. 1 αρ. 20 του Συντάγματος περί παροχής έννομης προστασίας, η οποία καταλαμβάνει και την προσωρινή προστασία, καθιερούμενη από την διάταξη του αρ. 2 Ν.820/1978, η οποία, ως γενική διάταξη περί αναστολής εισπράξεως αμφισβητούμενου με προσφυγή φόρου, έχει εφαρμογή σε όλες τις περιπτώσεις.

Για τους παραπάνω λόγους η ως άνω διάταξη αρ. 29 Ν.3986/2011 περί επιβολής έκτακτης εισφοράς, δεν μπορεί να εφαρμοσθεί ως αντικείμενη στις προαναφερθείσες Συνταγματικές διατάξεις, δεδομένου ότι σε ευνομούμενη Πολιτεία δεν νοείται ανατροπή της κατάστασης που διαμορφώθηκε κατ' εφαρμογή των νόμων αυτής, άγουσα κατ' ουσία σε κατάλυση αυτών.

Κατόπιν τούτου, υπείκων στην αδήριτη ανάγκη αποφυγής δυσμενών συνεπειών, προβαίνω σήμερα στην καταβολή του ποσού των

ευρώ ……. ..αφορώντος (την πρώτη εκ των προβλεπομένων του άνω αρ. 29

Ν.3986/2011 ……………. Δόσεων) ή (το σύνολο) της επιβληθείσας σε βάρος μου εισφοράς συνολικού ποσού ……………. με την ρητή επιφύλαξη της αναζητήσεως του ποσού τούτου ως και των λοιπών καταβληθησομένων δόσεων της άνω εισφοράς δια παντός νομίμου μέσου ή διαδικασίας και δυνάμει αποφάσεως οιασδήποτε διοικητικής Αρχής ή Δικαστηρίου.

Με την προσήκουσα τιμή

Ο καταβάλλων με επιφύλαξη

φορολογούμενος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να μας επιστρέψουν τα χρήματα?

Δε νομίζω βρε κορίτσια...

Να μην νομίζεις. Να είσαι σίγουρη. Οτι δεν θα τα επιστρέψουν...:confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Γιατί έβαλαν συντελεστές που αυξάνουν την φορολογία όσο πιο νέο είναι ένα σπίτι κι όχι συντελεστές που να μειώνουν την φορολογία με την παλαιότητα?

 

Αυτό που δεν λέω να εννοήσω ακόμα είναι γιατί η εκκλησία να μην πληρώσει τον αντίστοιχο φόρο. Όταν για τον γάμο ζητάν την τρακοσαρού μάλλον αυτό δεν είναι εμπορική κίνηση αλλά "πεφωτισμός".

 

Όσο για τον αν θα πάρουμε χρήματα πίσω....χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η εκκλησία??

Τα μεγάλα κτήρια που νοικιάζει το δημόσιο από μεγαλοιδιοκτήτες για να στεγάσει τις διάφορες υπηρεσίες πιστεύετε θα φορολογηθούν??? Όχι:evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...