Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ. ΒΟΗΘΑΕΙ???


aggelaki

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι,

Επειδή είμαι καινούρια στην παρέα, σας θυμίζω ότι προσπαθούμε 13 μήνες, εδώ και 2 μήνες κάναμε εξετάσεις και ήταν φυσιολογικές και για τους 2 μας. Όπως έχω ξαναπεί εδώ μέσα μέχρι πρόσφατα κάναμε αποχή την παραμονή της ωορρηξίας και είχαμε επαφή ανήμερα. Ο γιατρός μου είπε ότι πιο σημαντική είναι η παραμονή, οπότε τον τελευταίο μήνα κάναμε αποχή την προπαραμονή και είχαμε επαφή την παραμονή και ανήμερα. Βέβαια δεν έγινε κάτι, αδιαθέτησα.

Πρόσφατα μου είπε μια φίλη να παρακολουθήσω την ωορρηξία μου με υπέρηχο διότι έτσι θα είμαι σίγουρη ότι έρχομαι σε επαφή στη σωστή στιγμή. Μου είπε ότι και εκείνη και μια ξαδέρφη της το έκαναν και έπιασε.

Έχω κάποιους ενδοιασμούς μήπως είναι περιττό, επειδή έχω πολύ σταθερό κύκλο και πονάκια στην ωορρηξία μου, οπότε νομίζω ότι δεν πέφτω έξω.

Τί λέτε, βοηθάει; Υπάρχει καμμία με αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου και σε ευχαριστώ που απάντησες,

Είδα ότι σε 4 μέρες θα ξέρεις, οπότε στο εύχομαι ολόψυχα! Νά'σαι καλά που θα με ενημερώσεις, εγώ αν είναι θα πάω την άλλη βδομάδα, οπότε καλό θα είναι να ξέρω από πριν. Να σου κάνω άλλη μια ερώτηση; Οι οδηγίες που σου έδωσε ήταν εντέλει βοηθητικές; Δεν εννοώ για το τελικό αποτέλεσμα, αλλά βάσει αυτών που σου είπε, έκανες κάτι άλλο από ότι συνήθως;

Η φίλη που με παρότρυνε να το κάνω μου είπε ότι το γεγονός πως ήταν σίγουρη 100% ότι έκανε έρωτα στη σωστή στιγμή τη χαλάρωσε και μπορεί να έμεινε και από αυτό. Εσένα σε βοήθησε ψυχολογικά;

Εγώ αναρωτιέμαι μήπως παραγίνει "στημένο" και δουλέψει αντίθετα.

Sorry που σε ζαλίζω με λεπτομέρεις, αλλά μια που είσαι στην ίδια κατάσταση ελπίζω να καταλαβαίνεις τις ανησυχίες μου.

Και πάλι σου έυχομαι ένα θετικό τεστάκι!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ!!! :D

Κοίτα, εγώ είχα πάει την 10η μέρα της περιοδου, ημέρα Τρίτη και είχε βρει ωοθυλάκιο 14,5 χιλιοστά. Μου είπε ότι θα έσκαγε Σάββατο, οπότε να έχουμε επαφες Παρασκευη-Σάββατο.

Την Παρασκευή έκανα τεστ ωορρηξίας και χαμογέλασε, οπότε είχαμε επαφες Πα-Σα και Κυριακή.

Η ωορρηξία όμως έγινε τελικά την Κυριακή :shock: και αυτό μου το είπε στην επόμενη επίσκεψη που πήγα για να δούμε αν έγινε εν τελει...

Οπότε καλύτερα να συνεχίζεις και μετά την "υποτεθέμενη" μέρα ωορρηξίας γιατί μπορεί να μεγαλώσει κι άλλο το ωάριο και μετά να πέσει!!

ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα!!

Πάντως ψυχολογικά με βοήθησε πράγματι...αλλά δεν ξέρω αν θα το ξανακάνω...είναι και ακριβο σπορ παναθεμά το!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ...ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ Η ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΣΑ-ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΜΕΣΟΝ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ-ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!!

ΒΕΒΑΙΑ Κ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ(ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ) ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ. :roll:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aggelaki νομιζω πως ο ποιο σωστος τροπος ειναι ο υπερηχος. Εγω οταν εμεινα εγκυος με κυκλο 24 ημερων που υποτιθεται οτι η γονιμη ειναι στη μεση, δηλαδη προσεχω απο την 10-14 μερα μαλλον το επιασα πολυ πολυ αρχη. Επισης το αγχος και η κουραση να ξερεις οτι μπορει να καθυστερησει την ωορηξια. Πραγμα που πιστευω οτι εχει συμβει συχνα σε μενα. Ακομα δεν με εχει πιασει τρελα με τεστ ωορηξιας και υπερηχους.

Αυτο το μηνα εφαρμοσαμε την μεθοδο μερα παρα μερα για ολο τον μηνα μεχρι και πριν 4-5 μερες πριν απο την περιοδο. Και τωρα περιμενω. Παντως πρεπει να ξερουμε πως και αλλα πραγματα συμβαλλουν σε μια συλληψη. Δεν σημαινει πως τωρα που εσπασε το αυγο μας θα μεινουμε 100% εγκυες χωρις να θελω να μας απογοητευσω. Ειναι και το σπερμα, και η διατροφη, το αγχος, το αλκοολ, η στιγμη και τοσα αλλα.

.png
Link to comment
Share on other sites

aggelaki νομιζω πως ο ποιο σωστος τροπος ειναι ο υπερηχος. Εγω οταν εμεινα εγκυος με κυκλο 24 ημερων που υποτιθεται οτι η γονιμη ειναι στη μεση, δηλαδη προσεχω απο την 10-14 μερα μαλλον το επιασα πολυ πολυ αρχη. Επισης το αγχος και η κουραση να ξερεις οτι μπορει να καθυστερησει την ωορηξια. Πραγμα που πιστευω οτι εχει συμβει συχνα σε μενα. Ακομα δεν με εχει πιασει τρελα με τεστ ωορηξιας και υπερηχους.

Αυτο το μηνα εφαρμοσαμε την μεθοδο μερα παρα μερα για ολο τον μηνα μεχρι και πριν 4-5 μερες πριν απο την περιοδο. Και τωρα περιμενω. Παντως πρεπει να ξερουμε πως και αλλα πραγματα συμβαλλουν σε μια συλληψη. Δεν σημαινει πως τωρα που εσπασε το αυγο μας θα μεινουμε 100% εγκυες χωρις να θελω να μας απογοητευσω. Ειναι και το σπερμα, και η διατροφη, το αγχος, το αλκοολ, η στιγμη και τοσα αλλα.

 

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΡΟΛΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ.

ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΗΡΘΑΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΖΙΦΟΣ....ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ

ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΠΟΛΛΑ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΓΟΝΙΜΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ....ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Η ΜΗΤΡΑ ΜΑΣ ..... :lol:

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1195880400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...