Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι καθισματάκι αυτοκινήτου να πάρω;


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Η μπεμπουσκίνα μου είναι περίπου 6 μηνών και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να της πάρουμε ένα καινούργιο καθισματάκι αυτοκινήτου γιατί αυτό που έχουμε τώρα (το ξαπλωτό για μωρά έως 6 μηνών) δεν τη χωράει πια. Έχετε να προτείνετε τίποτα καλό; έχω μπερδευτεί! Να πάρω αυτό που κοιτάζει και πίσω, να πάρω αυτό που κοιτάζει μόνο μπροστά;

Αν κάποιος έχει τις Chicco, θα ήθελα να μου πει αν είναι ευχαριστημένος γιατί μπορώ να το πάρω με έκπτωση και με συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 450
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια του παιδιού σου θα σου πρότεινα να αφήσεις το μωρό στο ίδιο καρεκλάκι μέχρι να γίνει 1 έτους και να το τοποθετείς με φορά ανάποδη προς τη φορά κίνησης του αμαξιού. Είναι η ασφαλέστερη θέση που υπάρχει για τα βρέφη όσο ακόμα οι μύς του λαιμοι δεν είναι ακόμα αρκετά ισχυροί. Ολά τα καρεκλάκια της επόμενης κατηγορίας 9-18 τοποθετούνται με φορά προς τα εμπρός. Επιπλέον η maxi-cosi αναφέρει στη σελίδα της να μη βιαζόμαστε να αλλάξουμε καρεκλάκι κατηγορίας 0-13 ακόμα και αν τα πόδια προεξέχουν.

 

Οσον αφορά την αξιοπιστεία προτιμώ maxi-cosi, britax

Link to comment
Share on other sites

για μεχρι 6 μηνων εχω απο το τριπλο καροτσι της inglesina μετα πηρα κ εγω ενα maxi-cosi.αλλα δε γλιτωσα 120 ευρω :P:P 240 ολοκληρα ζουμερα κ ομορφα ευρουλακια...δε πειραζει βεβαια ειναι για την ασφαλεια του μωρου... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπ' ότι κατάλαβα, όλοι ψηφίζετε maxi cosi. Θα με ενδιέφερε να γλιτώσω 120 ευρώ, γι' αυτό paros99, αν μπορείς στείλε τη διεύθυνση.

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

http://www.mytoys.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/DEU/DisplayProductInformation-Start;sid=Qj1X1MnD9xpU1IHwCFY03MjJ5_oB0Tz_v7g=?ProductSKU=de_DE-1690098

 

 

 

Αυτή είναι η διεύθυνση ακριβώς! Στο λητώ έχει 320ε... και από εδω με τα έξοδα αποστολής το πήρα 200ε και ήρθε σε 4 μέρες! :wink::wink::wink:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πάρω της Chicco...πάρα πολύ καλά...εταιρεία που μετράει πάρα πολλά χρόνια στην αγορά και την εμπιστεύομαι απόλυτα. Στην Γερμανία την συνιστούν ανεπιφύλακτα οι παιδίατροι :wink:

Από κεί και πέρα ο κάθε γονιός διαλέγει ό,τι νομίζει καλύτερο για το παιδάκι του εννοείται :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Θέλαμε να πάρουμε της Recaro που είναι πολύ ασφαλή και άνετα και η εταιρία εξειδικεύεται στην κατασκευή καθισμάτων αυτοκινήτου, αντίθετα με της chicco, που όλοι μας είπαν ότι μια εταιρία που φτιάχνει τα πάντα σε βρεφικά είδη, δεν είναι τόσο εξειδικευμένη. Χτες συγκεκριμένα βρήκαμε σε ένα μαγαζί της Renolux το κάθισμα, το οποίο ήταν από 0-18 κιλά και ήταν φτιαγμένο με ειδικό αφρώδες υλικό, που το έκανε ιδιαίτερα μαλακό και άνετο, περισσότερο απ' όσα έχουμε δει μέχρι τώρα. Ξέρει κανείς να μας πει αν το έχει χρησιμοποιήσει;

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[

 

 

 

Αυτή είναι η διεύθυνση ακριβώς! Στο λητώ έχει 320ε... και από εδω με τα έξοδα αποστολής το πήρα 200ε και ήρθε σε 4 μέρες! :wink::wink::wink:

 

σε ευχαριστω με βοήθησες κι εμενα γιατι το θεορω το καλυτερο καρεκλακι. Μπήκα στο site αλλά πρέπει να ξέρεις γερμανικά μάλλον???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τελείωσε η ψηφοφορία :wink::wink:

αλλά εμείς προτιμίσαμε και ψηφίζουμε :lol: maxi-cosy ανεπιφύλακτα... Είναι λίγο ακριβά το ξέρω , αλλά είναι πολύ καλά....

 

Πάντως....

 

Έψαξα (πολύ πρόχειρα - διορθώστε με δεν λέω ότι γνωρίζω το θέμα!!!) για να βρώ "φρέσκα" crash test για παιδικά καθίσματα... Βρήκα αυτό στο which που κάτω κάτω λέει ποιες μάρκες θα πρέπει να αποφεύγουμε βάση των αποδόσεων τους. Στο συγκεκριμένο τεστ η chicco φαίνεται να αποτυγχάνει...

 

Από την άλλη στο consumerreports.org φαίνεται πως : Η Chicco , η Britax και η Pegperego είναι στο TOP-3 των καλύτερων baby seats. Βγάλε άκρη....

 

Πάντως αυτό που με ανησύχησε λιγάκι είναι ότι στο cbsnews δημοσιεύτηκε πέρυσι ένα άρθρο στο οποίο λέει με δύο λόγια ότι τα περισσότερα καθισματάκια αποτυγχάνουν να προστατέψουν το μωρό σε συγκρούσεις με ταχύτητες άνω των 55χλμ την ώρα

 

Το καταπληκτικότερο όλων όμως είναι ότι αυτό καθευτό το link με το τεστ κάτω-κάτω . Εάν το πατήσετε βγαίνει μια σελιδούλα που λέει κάτι σουξου μουξου του στύλ "Ναι ξέρετε , εδώ ήταν το τεστ , αλλά πήγε για κατούρημα γιατί δεν είμαστε και τόσο σίγουροι ότι το κάναμε καλά και πάρτε εσεις καθισματάκια και βλέπουμε και απο το ολότελα καλή κι Παναγιώταινα και θα κάνουμε άλλο τεστ που το αμάξι θα πηγαίνει με 30 χιλιόμετρα την ώρα που λέει ο νόμος και... και... και...."

 

ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!(??)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα παραπάνω που έγραψα είχαν λιγάκι αμερικάνικο προσανατολισμό και εμείς είμαστε στην ευρώπη , συνεχίζοντας την έρευνα μου ανακάλυψα τα εξής ενδιαφέροντα πράγματα:

 

Η EuroNCAP που είναι ο defacto φορεάς που κάνει αναγνωρισμένες μετρήσεις ασφάλειας αυτοκινήτων λέει τα εξής καταπληκτικά και ενδιαφέροντα

 

http://www.euroncap.com/Content-Web-Faq/6afc8edf-dd5e-4fed-bb86-e64577af2348/child-safety.aspx

 

Για όσους βαριούνται να διαβάσουν : Με δυό λόγια το παραπάνω link λέει πως η ασφάλεια ενός παιδικού καθίσματος έτσι ξεκούδουνα χωρίς να λέμε σε ποιό ακριβώς αυτοκίνητο μπαίνει ΔΕΝ έχει νόημα και έτσι η EuroNCAP δεν δίνει πλέον καμία πιστοποίηση. Μπορεί ένα συγκεκριμένο παιδικό κάθισμα στο ένα αυτοκίνητο να είναι καλό και στο άλλο χάλια. ΦΟΒΕΡΟ!!

 

Λέει χαρακτηριστικά "The tested child seat alone does not have a child protection rating. " και παρακάτω "This new system of scoring for child protection encourages car manufacturers to take responsibility for the carriage of children."

 

έτσι τα καθισματάκια έχουν νόημα μόνο σε συνδυασμό με το αυτοκίνητο που μπαίνουν. Για παράδειγμα το ασφαλέστερο αυτοκίνητο σήμερα για παιδιά είναι το Toyota Prius σε συνδυασμό με το καθισματάκι Britax Roemer Baby-safe και πέρνουν συνολική βαθμολογία 43.

 

Βρείτε λοιπόν το αυτοκίνητο σας και δείτε ποιός είναι ο προτεινόμενος συνδυασμο για την μέγιστη ασφάλεια που γίνετε να έχετε στο συγκεκριμένο μοντέλο.

 

ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καρεκλάκι κατηγορίας 9-18 και είμαι ανάμεσα στο Maxi-Cosi Tobi και το Maxi-Cosi Priorifix. To πρώτο έίναι η εξέληξη του Priori, αλλά δένεται με την απλή ζώνη 3 σημείων, ενώ το δεύτερο δένεται με τους γάτζους Isofix. Οπότε είμαι σε μεγάλο δίλλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θέλαμε να πάρουμε της Recaro που είναι πολύ ασφαλή και άνετα και η εταιρία εξειδικεύεται στην κατασκευή καθισμάτων αυτοκινήτου, αντίθετα με της chicco, που όλοι μας είπαν ότι μια εταιρία που φτιάχνει τα πάντα σε βρεφικά είδη, δεν είναι τόσο εξειδικευμένη. Χτες συγκεκριμένα βρήκαμε σε ένα μαγαζί της Renolux το κάθισμα, το οποίο ήταν από 0-18 κιλά και ήταν φτιαγμένο με ειδικό αφρώδες υλικό, που το έκανε ιδιαίτερα μαλακό και άνετο, περισσότερο απ' όσα έχουμε δει μέχρι τώρα. Ξέρει κανείς να μας πει αν το έχει χρησιμοποιήσει;

 

Αγαπητή φίλη,

η Recaro φτιάχνει καθίσματα αυτοκινήτου για ράλλυ και όντως είναι πιο εξειδικευμένη. Είναι σίγουρα πιο ακριβή αλλά πόσο αξίζει η ζωή του παιδιού μας...

Και κάτι άλλο: έχει το αυτοκίνητό σας σύστημα isofix; Αν ναι να πάρεις οπωσδηποτε κάθιμα με isofix.Είναι ασφαλέστερα.

 

Φιλικά

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ελενα, μηπως πηρες το first class Si; μου το συστησαν σ΄ένα μαγαζι και αναρωτιεμαι αν κανει για νεογεννητο; Βλεπεις σκεφτομαι να παρω ενα καθισματακι απο 0 εώς 18 κιλα. αν καποια εχει το συγκεκριμενο μοντελο ας μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Άν έχει isofix το αυτοκίνητό σας να προτιμήσεις με τέτοιο σύστημα.

Αλλά τα παιδιά μέχρι 1 έτους τα αφήνουμε σε καρεκλάκι με τη φορά του αντίθετη προς την κίνηση!!!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα παραπάνω που έγραψα είχαν λιγάκι αμερικάνικο προσανατολισμό και εμείς είμαστε στην ευρώπη , συνεχίζοντας την έρευνα μου ανακάλυψα τα εξής ενδιαφέροντα πράγματα:

 

Η EuroNCAP που είναι ο defacto φορεάς που κάνει αναγνωρισμένες μετρήσεις ασφάλειας αυτοκινήτων λέει τα εξής καταπληκτικά και ενδιαφέροντα

 

http://www.euroncap.com/Content-Web-Faq/6afc8edf-dd5e-4fed-bb86-e64577af2348/child-safety.aspx

 

Για όσους βαριούνται να διαβάσουν : Με δυό λόγια το παραπάνω link λέει πως η ασφάλεια ενός παιδικού καθίσματος έτσι ξεκούδουνα χωρίς να λέμε σε ποιό ακριβώς αυτοκίνητο μπαίνει ΔΕΝ έχει νόημα και έτσι η EuroNCAP δεν δίνει πλέον καμία πιστοποίηση. Μπορεί ένα συγκεκριμένο παιδικό κάθισμα στο ένα αυτοκίνητο να είναι καλό και στο άλλο χάλια. ΦΟΒΕΡΟ!!

 

Λέει χαρακτηριστικά "The tested child seat alone does not have a child protection rating. " και παρακάτω "This new system of scoring for child protection encourages car manufacturers to take responsibility for the carriage of children."

 

έτσι τα καθισματάκια έχουν νόημα μόνο σε συνδυασμό με το αυτοκίνητο που μπαίνουν. Για παράδειγμα το ασφαλέστερο αυτοκίνητο σήμερα για παιδιά είναι το Toyota Prius σε συνδυασμό με το καθισματάκι Britax Roemer Baby-safe και πέρνουν συνολική βαθμολογία 43.

 

Βρείτε λοιπόν το αυτοκίνητο σας και δείτε ποιός είναι ο προτεινόμενος συνδυασμο για την μέγιστη ασφάλεια που γίνετε να έχετε στο συγκεκριμένο μοντέλο.

 

ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

 

Μου άρεσε πολύ αυτό...και με προβλημάτισε! :roll:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ αυτό...και με προβλημάτισε!

 

Και εμένα με προβλημάτισε...

 

Και το κακό είναι ότι κανείς δεν δίνει σημασία σε τέτοιες ... λεπτομέρειες.

Το 99,9% των γονέων θα συνεχίζει να αγοράζει καθισματα βάση χρώματος , design , από συμβουλές άσχετων πωλητών

και με βάση κουκουρούκου αστεράκια , έτσιμουκάπνισε βαθμολογίες τρεχαγύρευε φορέων....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...