Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα μεγαλα ΜΗ της εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Εκτος απο τα γνωστα δηλ καπνισμα,καφές, αλκοολ,άπλυτα λαχανικα και φρούτα ΑΠΑΓΟΡΥΟΝΤΑΙ και τα μαλακά και μπλε τυρια οπως ΜΠΡΙ(το οποιο λατρευω)το καμαμπερ αλλα και αυτα που εχουν γαλαζιες γραμμες οπως το danish blue η το στιλτον λογο ενδεχόμενης παρουσιας βακτηρίων όπως ειναι η λιστερια..

το διαβασα σημερα στο παιδι μου και εγω και επαθα σοκ γιατι εγω ετρωγα τα παντα.. :cry:

οπως επισης Ωμα η λιγο μαγειρεμενα αυγα,και λιπαρα ψαρια .(ξιφιας κλπ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μη και στα όστρακα στην εγκυμοσύνη.Μιά που έρχετε Κ.Δευτέρα ,μόνο τα ψημένα καλά.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το συκώτι (παντός προέλευσης), Τροφές όπως τα ωμά θαλασσινά, τα μισοψημένα κρέατα , πουλερικά και αυγά, τα φρέσκα τυριά και άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα τα οποία δεν έχουν επεξεργαστεί κατάλληλα (παστερίωση) θα πρέπει να αποφεύγονται. Όλες αυτές οι πιθανές πηγές βακτηρίων μπορεί να προκαλέσουν βλάβες στο έμβρυο.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Το κρέας πρέπει να μαγειρεύεται πολύ καλά και να φοράμε γάντια όταν το πλένουμε ή ανακατεύουμε τον κιμά.

 

Φρούτα και λαχανικά να πλένονται σχολαστικά και εννοείτε ότι αποφεύγουμε να τρώμε ωμές σαλάτες από εστιατόρια και delivery

 

Φοράμε πάντα γάντια επίσης στον κήπο όταν ανακατεύουμε το χώμα και όταν αλλάζουμε την άμμο της γάτας

 

Πίνουμε μόνο παστεριωμένο γάλα και χυμούς και ψήνουμε πολύ καλά τα αυγά. Επίσης αποφεύγουμε να τρώμε μαγιονέζες, σουφλέ, παγωτά που είναι home made λόγω του ότι τα αυγά είναι μερικώς μαγειρεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σκληρο για μενα ηταν το "ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ"!!! Ολα τα αλλα "μη" δε με απασχολησαν καθολου,τα τηρησα μεν,αλλα χωρις καθολου κοπο.

Η καπνοαπαγορευση ομως ηταν ο,τι πιο δυσκολο χρειαστηκε να κανω στη μεχρι τωρα ζωη μου-φουγαρο γαρ-αλλα θα το ξαναεκανα με ευχαριστηση εφ΄οσον αφορα την υγεια του μωρου μου. Τωρα που γεννησα και θηλαζω,καπνιζω μεχρι 4 την ημερα (το πολυ 4μιση!!! :lol: ) αλλα στην εγκυμοσυνη καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τα μοναδικα "μη" ηταν τσιγαρο και αλκοολ και 1 φραπε επεινα τη μερα και δεν απεφυγα κατι , συκωτι κιολασ ετρωγα παρα πολυ επειδη ειχα προβλημα με τον αιματοκριτη , γενικως χρειαζεται καλο ψησιμο σε κρεατα ψαρια και πουλερικα . Οχι αγχος και οχι υπερβολικες φοβιες , η κολλητη μου ας πουμε καλα ναναι η κοπελαρα τις μερες με κρυο δεν εβγαινε μην τυχον ...κρυωσει και γενικως αποφευγει να περπαταει πολυ και να μην πολυ καταπονειτε , ακροτητες κατα εμενα .Οπως λεει και το μπλε βιβλιαριο υγειας παιδιου η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση , για να πανε ομως ολα καλα χρειαζονται καποιες μονο προφυλαξεις , ολα με μετρο . Εμενα ο γιατρος μου και ταξιδια με αφησε να κανω και να χορεψω στο γαμο μου (ασχετα αν εγω βρηκα την εγκυμοσυνη πατημα για να μην το κανω :P ) .Τωρα που ειμαι ξανα εγκυος 5w kai 1d χθες που πηγαμε στο γιατρο και τον ρωτησα για τις δουλειες ειπε να κανω κανονικα τα παντα απλως να μην σηκωνω βαρη υπερβολικα , εντα3ει λεω δεν θα τιναξουμε και χαλια . Και απο διατροφη ειπε οχι γλυκα , τηγανιτα και πολυ αλατι , γαλακτομικα σε χαμηλα λιπαρα , κρεας, λαχανικα , φρουτα , εγω απο διαιτολγοο τροω και πολυ ζυμαρικα ( πηγη υδατανθρακων και δυναμης ) μαγειρεμενα με 1 κουταλι λαδι , σκετα με λιγο τυρι . Οχι υπερβολες λοιπον , ουτε πολυ φαγητο και βλακειες ουτε λιγο φαγητο , ουτε υπερβολικη κουραση ουτε συνεχεια καθησιο ( βεβαια μιλαω σε εγκυμοσυνες νορμαλ χωρις προβληματα μακρια απο εδω ) . Φιλακιααααααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως τα μοναδικα "μη" ηταν τσιγαρο και αλκοολ και 1 φραπε επεινα τη μερα και δεν απεφυγα κατι , συκωτι κιολασ ετρωγα παρα πολυ επειδη ειχα προβλημα με τον αιματοκριτη ..........

 

 

Σχετικά με το συκώτι...

δεν θέλω να τρομάξω καμία υποψήφια μανούλα αλλά θα ήθελα να πω για να γνωρίζετε αυτό που μου είχε πει ο γιατρός μου

Το συκώτι περιέχει πολύ βιταμίνη Α.

Η βιταμίνη Α σε μεγάλες ποσότητες στην εγκυμοσύνη μπορεί να προκαλέσει τερατογέννεση :?

Ο γιατρός μου, μου το είχε απαγορεύσει παρόλο που το λιμπιζόμουν

 

Οι απαγορεύσεις που είχα ήταν

όχι τσιγάρο κι αλκοόλ φυσικά (αν και το αλκοολ μου το επέτρεπε με μέτρο για να μην είμαστε όπως έλεγε κι υπερβολικοί... ένα ποτάκι μια στα τόσα ήταν μια χαρά)

όχι συκώτι (σας είπα τους λόγους)

όχι χοιρινό (για τον φόβο τοξοπλάσματος)

όχι κυδώνια μύδια κλπ από άγνωστα μέρη (μην πάθω καμία σοβαρή δηλητηρίαση, αλλιώς μπορούσα να τρώω ελεύθερα)

τα αναψυκτικά με μέτρο γιατί ακούγονται τρομακτικά πολύ στο έμβρυο (ήταν η παρασπονδία μου τα αναψυκτικά, αν και έβαζα πολλά παγάκια - καλοκαίρι ραρ- για να σπάει το ανθρακικό)

πολύ καλό πλύσιμο στα λαχανικά (κι αυτά για το τοξόπλασμα)

 

αυτά ήταν όλα κι όλα τα μή του...

λόγω της ομαλής εκγυμοσύνης μου, είχα το οκ και για σεξ και για ταξίδια και για ότι ήθελα :)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τα μοναδικα "μη" ηταν τσιγαρο και αλκοολ και 1 φραπε επεινα τη μερα και δεν απεφυγα κατι , συκωτι κιολασ ετρωγα παρα πολυ επειδη ειχα προβλημα με τον αιματοκριτη ..........

 

 

Σχετικά με το συκώτι...

δεν θέλω να τρομάξω καμία υποψήφια μανούλα αλλά θα ήθελα να πω για να γνωρίζετε αυτό που μου είχε πει ο γιατρός μου

Το συκώτι περιέχει πολύ βιταμίνη Α.

Η βιταμίνη Α σε μεγάλες ποσότητες στην εγκυμοσύνη μπορεί να προκαλέσει τερατογέννεση :?

Ο γιατρός μου, μου το είχε απαγορεύσει παρόλο που το λιμπιζόμουν

ΔΕΝ το ηξερα αυτο , τωρα που το εμαθα δεν θα τροω στη δευτερη εγκυμοσυνη , οχι οτι δηλαδη μου ανεβασε και τον αιματοκριτη , μαλακιες αλλα εν παση περιπτωση αφου προκλαει αυτο το προβλημα καλυτερα να το αποφευγουμε

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τα μοναδικα "μη" ηταν τσιγαρο και αλκοολ και 1 φραπε επεινα τη μερα και δεν απεφυγα κατι , συκωτι κιολασ ετρωγα παρα πολυ επειδη ειχα προβλημα με τον αιματοκριτη ..........

 

 

Σχετικά με το συκώτι...

δεν θέλω να τρομάξω καμία υποψήφια μανούλα αλλά θα ήθελα να πω για να γνωρίζετε αυτό που μου είχε πει ο γιατρός μου

Το συκώτι περιέχει πολύ βιταμίνη Α.

Η βιταμίνη Α σε μεγάλες ποσότητες στην εγκυμοσύνη μπορεί να προκαλέσει τερατογέννεση :?

Ο γιατρός μου, μου το είχε απαγορεύσει παρόλο που το λιμπιζόμουν

ΔΕΝ το ηξερα αυτο , τωρα που το εμαθα δεν θα τροω στη δευτερη εγκυμοσυνη , οχι οτι δηλαδη μου ανεβασε και τον αιματοκριτη , μαλακιες αλλα εν παση περιπτωση αφου προκλαει αυτο το προβλημα καλυτερα να το αποφευγουμε

 

σε τί ποσότητα βιταμίνης Α μπορεί να προκληθεί τερατογέννεση;;;

το συκώτι έχει 4 mg ανά 100 g. και συνίσταται κάθε γυναίκα να παίρνει 6-12 mg βιταμίνης. πόσα συκώτια θα τρώς την ημέρα;;

κάπου το είχα δει και εγώ αυτό με το συκώτι, αλλα πιστεύω ότι είναι υπερβολή. Μάλλον οι γιατροί αναφέρονται στο ότι απαγορεύεται η λήψη σκευασμάτων βιταμίνης Α κατά την εγκυμοσύνη.

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

σε τί ποσότητα βιταμίνης Α μπορεί να προκληθεί τερατογέννεση;;;

το συκώτι έχει 4 mg ανά 100 g. και συνίσταται κάθε γυναίκα να παίρνει 6-12 mg βιταμίνης. πόσα συκώτια θα τρώς την ημέρα;;

κάπου το είχα δει και εγώ αυτό με το συκώτι, αλλα πιστεύω ότι είναι υπερβολή. Μάλλον οι γιατροί αναφέρονται στο ότι απαγορεύεται η λήψη σκευασμάτων βιταμίνης Α κατά την εγκυμοσύνη.

 

Η βιταμίνη Α είναι απαραίτητο συστατικό για την καλή υγεία. Παρόλα αυτά, η πρόσληψη υπερβολικής ποσότητας βιταμίνης Α κατά το πρώτο στάδιο της εγκυμοσύνης μπορεί να σχετίζεται με τερατογέννεση και ανωμαλίες περί τη διάπλαση. Όσες γυναίκες βρίσκονται ήδη στην αρχή μιας εγκυμοσύνης ή όσες επιθυμούν το ξεκίνημά της δεν πρέπει να λαμβάνουν συμπληρώματα βιταμίνης Α, εκτός αν αυτό αποτελεί οδηγία ιατρού. Το συκώτι, καθώς και όλα τα προϊόντα που προέρχονται από αυτό π.χ. πατέ, συνήθως περιέχουν μεγάλες ποσότητες βιταμίνης Α και γι αυτό θα πρέπει να αποφεύγονται.

 

πηγή απ το Ιασώ

http://www.iaso.gr/gr/Iaso/Content.aspx?PID=155&BC=0,0,299[/code][/url]

Link to comment
Share on other sites

τα αναψυκτικά με μέτρο γιατί ακούγονται τρομακτικά πολύ στο έμβρυο (ήταν η παρασπονδία μου τα αναψυκτικά, αν και έβαζα πολλά παγάκια - καλοκαίρι ραρ- για να σπάει το ανθρακικό)

 

χαχαχα :lol::lol:

Το είχα ακούσει κι εγώ αυτό με τη φασαρία που κάνει το ανθρακικό και όταν ρώτησα τη γιατρό μου, μου εξήγησε ότι απλώς τα αναψυκτικά έχουν πάρα πολλή ζάχαρη και πρέπει να αποφεύγονται.

Όσο για τη φασαρία ΜΥΘΟΣ αλλά πιάνει περισσότερο από τον πραγματικό λόγο :lol::lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι η δική μου γιατρός αυτό μου είπε πάντως!Οτι αυτό που λένε οτι τρομάζει το μωρό είναι μύθος.

Όχι αναψυκτικά μου είπε γιατί δεν έχουν τίποτα χρήσιμο για το μωρό ενώ έχουν ζάχαρη.

Για τη σουρωτή που έπινα αρχικά στις αναγούλες μου είπε να την περιορίσω γιατί αργότερα θα προκαλεί πρήξιμο.Τη σταμάτησα έτσι κι αλλιώς.

Για την coca cola συγκεκριμένα είπε οτι προκαλεί ταχυκαρδία στο μωρό.(πριν από μια επίσκεψη είχα πιει κι αν βλέπατε πως κουνιόταν το μωρό στον υπέρηχο...σαν τρελό,η γιατρός τα΄παιξε!Ε της είπα οτι είχα πιει λίγη coca cola και μου είπε να την αποφεύγω.. :oops: )

Link to comment
Share on other sites

Demi, εμένα ο μικροβιολόγος μου είχε πει ότι κατα το πρώτο τρίμηνο υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες σε περίπτωση που κολλήσει λιστέρια ή τοξοπλασμα η έγκυος να κολλήσει κ το έμβρυο. Οσο περνάνε οι μήνες αυτές οι λοιμώξεις δεν επηρεάζουν το έμβρυο.

Τέσπα, για τα μαλακά τυριά μου είχε πει ότι μπορώ να τα τρώω αμέσως μόλις τα βγάλω από το ψυγείο. Δεν μου τα απαγόρεψε!

Προσοχή στο πλύσιμο, σαπουνίζουμε πολύ καλά το νεροχύτη, τον πάγκο της κουζίνας κ τα σκεύη που χρησιμοποιήθηκαν για το πλύσιμο του κοτόπουλου.

Επίσης, μακρυά από αδέσποτα κ κατοικίδια σκυλιά κ γατιά, μακρυά από παπαγάλους κ κουνέλια.

Τα φρούτα πολύ καλό πλύσιμο κ ποτέ δεν τα τρώμε με την φλούδα, πάντα τα καθαρίζουμε (πχ μήλο, αχλάδι κλπ).

Με το μαχαίρι που κόβουμε το τυρί δεν κόβουμε το ψωμί. Είτε αλλάζουμε μαχαίρι είτε το πλένουμε πριν το χρησιμοποιήσουμε για άλλη χρήση..

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο ΜΗ ειναι μη στεναχωριεστε, μην αγχωνεστε και μην εκνευριζεστε.

 

Να σκεφτεστε ομορφα πραγματα ή ακομα καλυτερα να σκεφτεστε ποσο ομορφο μωρακι θα κανετε και να φανταζεστε πως θα ειναι η μυτουλα, τα χειλακια του κτλ. :)

 

Να του τραγουδατε οσο ειναι μεσα στην κοιλιτσα, καταλαβαινει τα παντα και κυριως νιωθει την αγαπη σας :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Με το μαχαίρι που κόβουμε το τυρί δεν κόβουμε το ψωμί. Είτε αλλάζουμε μαχαίρι είτε το πλένουμε πριν το χρησιμοποιήσουμε για άλλη χρήση..

 

αυτό το παραπάνω δεν το κατάλαβα! τι νόημα έχει?

 

δικιο έχετε κορίτσια, πολύ σημανικό το θέμα της καλή ψυχολογίας. την πρώτη εβδομάδα που έμεινα έγκυος, πρόσεχα τα πάντα εκτός από την ψυχολογία. Συνέβη κάτι, άφησα τον εαυτό μου να στενοχωρηθεί και την επόμενη μέρα είχα αίμα. Έμεινα 2 βδομάδες στο κρεβάτι με ορμόνες..

 

Άρα ΜΗ ΣΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΉ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!

 

σας απγόρευσε ο γιατρός τον καφέ? εγώ θεωρούσα δεδομένο ότι δεν πρέπει να πίνω, και ως σήμερα έκοψα τσιγάρο (αχ αχ) και καφέ μαχαίρι. χτες όμως την ρώτησα και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τον καφέ, με μέτρο φυσικά. λέω σήμερα να πιω λίγο κφέ φίλτρου....

.png
Link to comment
Share on other sites

σας απγόρευσε ο γιατρός τον καφέ? εγώ θεωρούσα δεδομένο ότι δεν πρέπει να πίνω, και ως σήμερα έκοψα τσιγάρο (αχ αχ) και καφέ μαχαίρι. χτες όμως την ρώτησα και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τον καφέ, με μέτρο φυσικά. λέω σήμερα να πιω λίγο κφέ φίλτρου....

 

 

μου είχε απαγορεύσει τον Νες για το λόγο λέει του ότι ούτε φιλτράρεται όπως ο φίλτρου ή ο espresso ούτε ψήνεται όπως ο ελληνικός

Ηθελε ο καφές να μην είναι απευθείας απ το κουτί

 

Εσπρέσο καπουτσίνο ελληνικο ανετα... απλά όχι πολλους

Link to comment
Share on other sites

ο καφες ειναι μεγαλη ιστορια ...και για εμας που δεν εχουμε νινι στην κοιλιτσα...

ο νες ειναι ο μοναδικος καφες που ειναι κοκκοι και ειναι οτι χειροτερο..

ολα τα αλλα ειναι σκονη η φιλτραρονται.και πινουμε το αρωμα και οχι τον καφε ..θα γραψω αναλυτικα οταν εχω περισσοτερο χρονο...

απλα ο νες ειναι πολυ δυνατος και δεν ειναι καλος..ολοι πρεπει να τον αποφευγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενω ο γιατρος μου εχει πει οτι μπορω να πινω 1 καφε την ημερα, οτι καφες να ειναι, τελευταια φορα που δοκιμασα Νες ειχα ταχυκαρδιες.

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο ο καφες αλλα απο τοτε μονο ντεκαφεινε πινω....

:?:(:x

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενω ο γιατρος μου εχει πει οτι μπορω να πινω 1 καφε την ημερα, οτι καφες να ειναι, τελευταια φορα που δοκιμασα Νες ειχα ταχυκαρδιες.

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο ο καφες αλλα απο τοτε μονο ντεκαφεινε πινω....

:?:(:x

εμενα μου απαγορεψε μονο νες+φραπε.ολα τα αλλα ειδη,ελευθερα αλλα απο 1 κουπα την ημερα με γαλα.ευτυχως με τις ανακατωσουρες τον εκοψα και αυτον,και πινω γαλα με κακαο,που μου το επιτρεπει

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αυτή τη στιγμή πίνω τις τελευταίες γουλιές από τον πρώτο μου καφέ από τις 23/1! Απόλαυση.... σας μιλά μία φανατική του καφέ! Αν δεν έπινα δύο νες/φραπέ τη μέρα δεν πήγαινε καλά η μέρα.

Ό,τι καφέ να ναι μου είπε, απλά όχι υπερβολές, λέω να αποφύγω το νες, μπας και το διατηρήσω και μετά...

πίνω σιγά σιγά .... να μην τελειώσει η κούπα...

.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μακρυά από αδέσποτα κ κατοικίδια σκυλιά κ γατιά, μακρυά από παπαγάλους κ κουνέλια.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να διώξουμε τα κατοικίδια από κοντά μας, μην είμαστε και υπερβολικές...

Έχω δυο σκυλιά και δεν έχω πάθει τίποτα. Ούτε η ξαδέρφη μου που είχε σκύλο και γάτα όσο ήταν έγκυος.

Εντάξει, δεν θα πιάσουμε τα κακά τους με τα χέρια, αλλά τα κατοικίδια μας κάνουν τόσο καλό με την αγάπη που μας προσφέρουν... :wink:

 

Για να κολλήσεις τοξόπλασμα από ζώο, πρέπει να και φας τρίχα από άρρωστο, ή να πιάσεις κόπρανα ή τσίσα από άρρωστο ζώο...

Ας πλένουμε καλά τα φρούτα και τα λαχανικά, και να μαγειρεύουμε καλά το κρέας και το κοτόπουλο, και απλά δε χρειάζεται πολλά πολλά με αδέσποτα. 'οχι όμως πανικός για κατοικίδια και εμβολιασμένα ζωάκια...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...