Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοινοχρηστα


bennito73

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθειά σας.Μόλις μετακομήσαμε σε καινούργια πολυκατοικία και έχουμε ένα σοβαρό θέμα με τα κοινόχρηστα.Κάθε πρώτη του μηνός λοιπόν στέλνουν τα χαρτιά με τα κοινόχρηστα και επισήμανση πάνω πληρωμή εντός 3 ημερών.Αναρτούν και ένα χάρτι στο ασανσέρ με τα ονόματα αυτών που μένουν στα διαμερήσματα και αν κάποιος χρωστάει απο άλλο μήνα με στυλό το γράφουν δίπλα.όποιος λοιπόν πλήρώνει πάνε και τον σβήνουν στην κοινή λίστα που είναι αναρτημένη στο ασανσέρ με κίτρινο μαρκαδόρο(είναι ποτέ δυνατόν να ξέρει όλη η πολυκατοικία τι χρωστάει ο καθένας?και αν χρωστάει?αυτά δεν είναι προσωπικα δεδομένα?).Ολο αυτό το σύστημα εμένα μου ακούγεται τραγικό,απάνθρωπο και αντιδεοντολογικο.Αυτό έχει να κάνει με το τι έχουν αποφασίσει στην γενική συνελευση της πολυκατοικίας?Θα ήθελα πάρα πολυ την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.Μιας και πρόσφατα έγινα η διαχειρίστρια της πολυκατοικίας έχω να σου πω πως ναι δεν είναι σωστό να σημείωνονται αυτοί που πληρωσαν αλλά μερικές φορές χρειάζεται ειδικά όταν ο άλλος δεν καταλαβαίνει.Στην δική μας πολυκατοικία ξεκίνησε ο καθένας να σβήνει το ονομά του από την λίστα των κοινοχρήστων όταν τους απείλησα ότι θα αφήσω να λήξουν οι λογαριασμοί και να μην έχει η πολυκατοικία ούτε ρεύμα, ούτε φυσικό αέριο.Και αυτό το έκανα γιατί υπήρχαν 2 διαμερίσματα που δεν εκλειναν ποτέ την θερμανση...ερχόταν ο λογαριασμός πολύ περισσότερο απο το αποθεματικό...Δλδ 1300 το ταμείο της πολυκατοικίας και ο λογαριαμός 1400...και μια πολυκατοικία δεν έχει μόνο αυτό σαν έξοδο, έχει κι άλλα.Αυτά λοιπόν τα διαμερίσματα πλήρωναν μετά από 3-4 μήνες...Επρεπε να τα βάλω από την τσέπη μου?Δεν έπρεπε οι υπόλοιποι να γνωρίζουν ότι δεν ευθύνονται όλοι για την μη καταβολή του ποσού και ποιοί είναι εκείνοι που δεν πληρώνουν?Στα μικρά ποσά είμαι περισσότερο ανεκτική, αλλά όταν ο άλλος καιει 350 ώρες και δεν πληρώνει κάπως πρέπει να λυθεί το ζήτημα.Οι υπολόιποι που δεν αναψαν καθόλου ή έστω ελάχιστα είναι χαζοί να πληρώνουν την ζεστούλα του άλλου?Αν το δεις από την σκοπιά αυτή δεν είναι κακό.Και αφού μόλις μετακόμισες εκεί ρώτα γιατί εφτασαν σ'αυτό το σημείο.Λογικά κάτι παρόμοιο θα είχε γίνει.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθειά σας.Μόλις μετακομήσαμε σε καινούργια πολυκατοικία και έχουμε ένα σοβαρό θέμα με τα κοινόχρηστα.Κάθε πρώτη του μηνός λοιπόν στέλνουν τα χαρτιά με τα κοινόχρηστα και επισήμανση πάνω πληρωμή εντός 3 ημερών.Αναρτούν και ένα χάρτι στο ασανσέρ με τα ονόματα αυτών που μένουν στα διαμερήσματα και αν κάποιος χρωστάει απο άλλο μήνα με στυλό το γράφουν δίπλα.όποιος λοιπόν πλήρώνει πάνε και τον σβήνουν στην κοινή λίστα που είναι αναρτημένη στο ασανσέρ με κίτρινομαρκαδόρο(είναι ποτέ δυνατόν να ξέρει όλη η πολυκατοικία τι χρωστάει ο καθένας?και αν χρωστάει?αυτά δεν είναι προσωπικα δεδομένα?).Ολο αυτό το σύστημα εμένα μου ακούγεται τραγικό,απάνθρωπο και αντιδεοντολογικο.Αυτό έχει να κάνει με το τι έχουν αποφασίσει στην γενική συνελευση της πολυκατοικίας?Θα ήθελα πάρα πολυ την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Έχεις δίκιο. Είναι αντιδεοντολογικό και απάνθρωπο. Ίσως όμως είναι ο μόνος τρόπος να πληρώνουν κάποιοι που ενώ είχαν να πληρώσουν, πριν δεν πλήρωναν...

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ "αντιδεοντολογικό" από την στιγμη που μιλάμε για κοινόχρηστα. Είναι ένας λογαριασμός που οφείλουν να πληρώνουν όλοι και όταν κάποιοι δεν είναι συνεπείς (και συνηθως συστηματικά), αυτό ίσως αποτελεί και ένα μέσο πίεσης. Γιατί θα πρέπει κάποιοι να είναι συνεπείς (και πιθανόν να ζορίζονται για να τα καταφέρουν) και κάποιοι άλλοι οχι επιβαρύνοντας τους πρώτους?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ "αντιδεοντολογικό" από την στιγμη που μιλάμε για κοινόχρηστα. Είναι ένας λογαριασμός που οφείλουν να πληρώνουν όλοι και όταν κάποιοι δεν είναι συνεπείς (και συνηθως συστηματικά), αυτό ίσως αποτελεί και ένα μέσο πίεσης. Γιατί θα πρέπει κάποιοι να είναι συνεπείς (και πιθανόν να ζορίζονται για να τα καταφέρουν) και κάποιοι άλλοι οχι επιβαρύνοντας τους πρώτους?

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Και ύστερα από αυτά που ακούω ότι γίνονται και στις μέρες ακόμα πιο έντονα, αισθάνομαι ότι άξιζε και το τρέξιμο και τα χρήματα που διαθέσαμε πριν κάποια χρόνια κάποιοι ένοικοι για να απαλαγούμε από αυτόν τον "αλληλοσπαραγμό".

Η δική μας πολυκατοικία είναι με 3 διαφορετικές εισόδους όπου υπήρχε ένας καυστήρας και η κάθε είσοδος δικό της ρεύμα.Κάποιο που θέλαμε να βάλουμε ατομικό πληρώσαμε όλοι μαζί τους βάλαμε έναν μικρότερο αυτους που ήθελαν την κεντρική αλλάξαμε το καταστατικό και τους αφήσαμε στην τυχη τους.Πλέον τα κοινόχρηστα που έχουμε είναι 5€ η καθαρίστρια και γύρω στα 7€ όταν έρχεται η ΔΕΗ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το θεωρώ "αντιδεοντολογικό" από την στιγμη που μιλάμε για κοινόχρηστα. Είναι ένας λογαριασμός που οφείλουν να πληρώνουν όλοι και όταν κάποιοι δεν είναι συνεπείς (και συνηθως συστηματικά), αυτό ίσως αποτελεί και ένα μέσο πίεσης. Γιατί θα πρέπει κάποιοι να είναι συνεπείς (και πιθανόν να ζορίζονται για να τα καταφέρουν) και κάποιοι άλλοι οχι επιβαρύνοντας τους πρώτους?

 

Και για το οποίο μέσω πίεσης έχει διωχθεί ποινικά διαχειριστής και έχει φάει ποινή και πρόστιμα.

Επίσης έχει αποφανθεί και η Αρχή Προσταστίας Προσωπικών Δεδομένων ότι είναι παράνομο να αναρτώνται ονομαστικά τα χρωστούμενα.

Υπάρχουν νομικές διαδικασίες για αυτούς που χρωστάνε.

Το να αναρτάς το ονομά του σε κοινόχρηστο χώρο (και μάλιστα με παρατηρήσεις του στυλ ξοφλήστε σε 3 μέρες) που το βλέπει όποιος μπαίνει και όποιος βγαίνει στην πολυκατοικία είναι παράνομο και μπορείς να κινήσεις διαδικασίες ενάντια στον διαχειριστή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Και για το οποίο μέσω πίεσης έχει διωχθεί ποινικά διαχειριστής και έχει φάει ποινή και πρόστιμα.

Επίσης έχει αποφανθεί και η Αρχή Προσταστίας Προσωπικών Δεδομένων ότι είναι παράνομο να αναρτώνται ονομαστικά τα χρωστούμενα.

Υπάρχουν νομικές διαδικασίες για αυτούς που χρωστάνε.

Το να αναρτάς το ονομά του σε κοινόχρηστο χώρο (και μάλιστα με παρατηρήσεις του στυλ ξοφλήστε σε 3 μέρες) που το βλέπει όποιος μπαίνει και όποιος βγαίνει στην πολυκατοικία είναι παράνομο και μπορείς να κινήσεις διαδικασίες ενάντια στον διαχειριστή.

Ο πίνακας των μηνιαίων κοινοχρήστων απαγορεύεται να αναρτηθεί?Ακόμα και οι εταιρείες κοινοχρήστων το ίδιο κάνουν.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι παράνομο ή όχι αντιδεολογικό όμως δεν το θεωρώ. Δηλάδη στην δική μου πολυκατοικία που θα μείνουν 13 οικογένειες χωρίς θέρμανση επειδή ένας χρωστάει πάνω απο 1200 ευρώ σε κοινόχρηστα θεωρείται αντιδεολογικό το ότι ο διαχειριστης το κοινοποίησε? Δηλαδή τι θα έπρεπε ? Να μην έχει χρήματα για πετρέλαιο να μην βάλει να παγώσουμε όλοι και να μας λέει δεν μπορώ να σας πω εξαιτίας πιου ταλαιπωρείσται????? Εμείς πάντως του στείλαμε εξώδικο γιατι εκτος των άλλων είναι άκρως προκλητικός και καίει το καλοριφερ που δεν πληρώνει όλη μέρα, έχει τις περισσότερες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας των μηνιαίων κοινοχρήστων απαγορεύεται να αναρτηθεί?Ακόμα και οι εταιρείες κοινοχρήστων το ίδιο κάνουν.

 

Δεν θυμάμαι καλά την απόφαση από την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων, αλλά νομίζω ότι και ο πίνακας των μηνιαίων κοινοχρήστων πρέπει να είναι σε μέρος που δεν είναι εμφανές σε όλους αυτούς που μπαίνουν και βγαίνουν στην πολυκατοικία.

Πόσο κάλλον να υποδυκνύεις ποιός χρωστάει και ποιός όχι.

 

Δεν ξέρω αν είναι παράνομο ή όχι αντιδεολογικό όμως δεν το θεωρώ. Δηλάδη στην δική μου πολυκατοικία που θα μείνουν 13 οικογένειες χωρίς θέρμανση επειδή ένας χρωστάει πάνω απο 1200 ευρώ σε κοινόχρηστα θεωρείται αντιδεολογικό το ότι ο διαχειριστης το κοινοποίησε? Δηλαδή τι θα έπρεπε ? Να μην έχει χρήματα για πετρέλαιο να μην βάλει να παγώσουμε όλοι και να μας λέει δεν μπορώ να σας πω εξαιτίας πιου ταλαιπωρείσται????? Εμείς πάντως του στείλαμε εξώδικο γιατι εκτος των άλλων είναι άκρως προκλητικός και καίει το καλοριφερ που δεν πληρώνει όλη μέρα, έχει τις περισσότερες ώρες.

 

Εγώ λέω τι λέει ο νόμος για να μην βρεθεί ο διαχειριστής της εκάστοτε πολυκατοικίας μπλεγμένος.

Δηλαδή και δεν μπορεί να πάρει τα λεφτά των κοινοχρήστων και θα βρεθεί και κατηγορούμενος για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Και κερατάς και δαρμένος δηλαδή.

 

Κακώς στείλατε εξώδικο για μένα.......πεταμένα λεφτά.

Το εξώδικο δεν τον υποχρεώνει να πληρώσει.

Μπορεί να πάει ο διαχειριστής μόνος του στο Ειρηνοδικείο με τα ανάλογα χαρτιά και να κινήσει την ανάλογη διαδικασία (για αρχή).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η απόφαση.....(μέρος της απόφασης δηλαδή)

 

 

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33%2C15453&_dad=portal&_schema=PORTAL&_piref33_15473_33_15453_15453.etos=-1&_piref33_15473_33_15453_15453.arithmosApofasis=&_piref33_15473_33_15453_15453.thematikiEnotita=211&_piref33_15473_33_15453_15453.ananeosi=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7

 

Α Π Ο Φ Α Σ Η ΑΡ. 35 / 2006

 

2. Η ανάρτηση των ανακοινώσεων περί οφειλής κοινοχρήστων δαπανών στον πίνακα ανακοινώσεων, στις κολώνες της εισόδου της πολυκατοικίας και στο ασανσέρ, καθιστά, εντούτοις, δυνατή τη γνώση των δεδομένων των συνιδιοκτητών από τρίτους (επισκέπτες), καθώς γίνεται σε χώρους οι οποίοι είναι προσβάσιμοι στους τελευταίους. Με σκοπό να αποφευχθεί η ανακοίνωση και η μετάδοση σε τρίτους των προσωπικών δεδομένων των συνιδιοκτητών, που περιλαμβάνονται στις εν λόγω ανακοινώσεις, είναι σκόπιμο αυτές να αναρτώνται σε μη προσβάσιμο σε τρίτους πλην των ενδιαφερομένων συνιδιοκτητών χώρο της πολυκατοικίας. Στην περίπτωση που κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό η ανάρτηση θα πρέπει να πραγματοποιείται σε χώρο, όπου η πρόσβαση τρίτων - επισκεπτών είναι δυσχερής, όπως για παράδειγμα στον τοίχο της σκάλας του πρώτου προς το δεύτερο όροφο ή στον τοίχο της σκάλας μεταξύ ισογείου και υπογείου (βλ. με αριθμ. 75/2002 απόφαση της ΑΠΔΠΧ).
[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος τότε είναι η παράδοση των κοινοχρήστων σε κάθε ένοικο.Φωτοτυπία της απόδειξης ή κάτι αντίστοιχο.Να μην ξέρει ο ένας καθόλου τι χρωστά ο άλλος και σε περίπτωση που δεν καταβάλεται κάποιο ποσό να γίνεται συνελευση (με το ασθενοφόρο απ'εξω:D).Απλά και μένα η θέση μου σαν διαχειρίστρια είναι δύσκολη να μένουν 10 διαμερίσματα χωρίς θέρμανση γιατί ένα κάνει κακή χρήση και δεν δίνει τα χρήματα σε διάστημα 20 ημερών γιατί πολύ απλά λήγει ο λογαριασμός και δεν πρόκειται να πάρω άδεια για να πάω να πληρώσω στην άλλη άκρη της Αθήνας!Και μιλάμε για λογαρισμό 500ευρω μόνο 1 διαμέρισμα!!!!

Εκεί το μόνο που κάνεις είναι να του παραδώσεις τα κοινόχρηστα, τους ληγμένους λογαριασμούς και να κόψει τον λαιμό του :lol:

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσε mariavdr συναδέλφισσα διαχειρίστρια....υπάρχουν και χειρότερα.

Το ξέρεις ότι δεν μπορείς να τα κλείσεις τα καλοριφέρ σε αυτούς που δεν πληρώνουν χωρίς δικαστική απόφαση????

 

Εγώ τον πίνακα και τις αποδείξεις εξόδων τα έχω αναρτημένα στην είσοδο και δίνω τον καθένα το ειδοποιητήριο. Αν ζητήσουν να κατέβει θα τον βάλω κάτω στο υπόγειο ή κοντά στην πόρτα της ταράτσας.

 

Αν δεν εξοφλήσει κάποιος απόδειξη δεν έχει.

Αν δώσει έναντι, του δίνω χαρτί με την υπογραφή μου και το πόσα χρήματα παρέλαβα.

 

Όταν τελειώνει το πετρέλαιο και δεν έχω λεφτά να βάλω, βγάζω ανακοίνωση ότι το καλοριφέρ θα κλείσει σε λίγες μέρες και να πάνε να κόψουν το σβέρκο τους.

εγώ έχω κάνει το κουμάντο μου στο σπίτι μου για να είναι ζεστό και χωρίς καλοριφέρ.

 

Εφαρμόζω το "διαίρει και βασίλευε"...............εγώ βγάζω τις ανακοινώσεις και άλλοι πάνε και καυγαδίζουν όταν βλέπουν ότι μένουμε από πετρέλαιο.................προς το παρόν πετυχαίνει.

 

Και κάποιο "εξυπνάκηδες" εδώ μέσα που λένε ότι θα πάνε να κλείσουν τα καλοριφέρ σε αυτούς που δεν πληρώνουν, τους είπα να υπογράψουν ότι αναλαμβάνουν την διαχείρηση και μετά να πάνε να το κάνουν...... τι να σου πω............ουρά κάνουν έξω από την πόρτα μου να πάρουν την διαχείρηση:twisted::twisted:

 

Δυστυχώς σε αυτούς που δεν πληρώνουν πρέπει να τηρείς την νομοθεσία γιατί μπορεί να βρεθείς και κατηγορούμενη από πάνω.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

νομιζω οτι το ποσο θα δινει καθε ενοικος και ποτε για αποθεματικο αποφασιζεται και ειναι δηλωμενο στο καταστατικο της πολυκατοικιας.Εμεις που δεν εχουμε μπλεξιμο με πετρελαια..δωσαμε 50 ευρω καθε ιδιοκτητης εφαπαξ και φτιαξαμε ενα μικρο αποθεματικο για να πληρωνονται λογαριασμοι ή οποια αλλη αναγκη προκυπτει μεχρι να βγουν τα κοινοχρηστα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο. Εμείς είμαστε 6 ιδιοκτήτες , είχαμε αποφασίσει κάθε χρόνο να αναλαμβάνει κ ένας. Μέχρι φέτος όλα καλά.... Αλλά του χρόνου αρνείται να μπει διαχειριστής αυτός που είναι η σειρά του. Νόμος που να τον υποχρεώνει δεν υπάρχει, δικαίωμα του είναι...να πω ότι στην πολυκατοικία μας είναι όλοι τυπικού μέχρι αηδίας, δεν φοβάται δλδ να μπει μήπως κ τον φεσωσουν. Εμείς δήλωσαμε ότι δεν πρόκειται να ξαναμπούμε διαχειριστές γιατι αισθανόμαστε κορόιδα. Συμφώνησαν όλοι. Α, κ κανείς δεν δέχεται να βάλουμε εξολοκλήρου εταιρεία για κοινόχρηστα. Τώρα απλά μαζεύει ο διαχ. Τους λογαριασμούς , τους δίνει στην εταιρεία κ μετα λαμβάνει τα χρήματα απο εμάς για να πληρώσει τους λογαριασμούς. Μπορεί μια πολυκατοικία να μείνει χωρίς διαχείριση;;;; Τι γίνεται τότε;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...