Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΠΝΑΕΙ ΞΑΝΑ!!??


xelonitsa1984

Recommended Posts

Αχ μικράκι είναι! Μήπως να προσπαθεις να το κρατησεις περισσοτερο στο στηθος ώστε να χορταινει και να μην ξυπνα ξανα?? Βεβαια και η μικρη μου 4 μηνων και μιας βδομάδας είναι και καθεται 10 λεπτα στο στηθος και χορταινει!! Μήπως να του δινεις δικο σου γάλα με μπιμπερό το βραδυ ώστε να υπολογιζεις την ποσοτητα και να χορταινει?? Μια φίλη μου στο εξωτερικο πάντα το βραδυ εδινε στο μπεμπε το γαλα της με μπιμπερο για να χορταινει και να κοιμαται καλα και όντως ετσι γινοταν! Τουλάχιστον θα δουμε εάν ξυπναει από πείνα, από συνηθεια, από εκνευρισμό κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χελονιτσα νομιζω κι εγω ότι εχει δικιο η αργινη,,,γυρω στους 4 μηνες και μενα αρχισε να ξυπναει το βραδυ συνεχεια και τελικα ηταν από πεινα,,,βεβαια εγω δινω και συμπλήρωμα το βραδυ οποτε αν θηλαζεις αποκλειστικα μαλλον θα ηταν καλο να κανεις αυτό που προτεινει η αργινη,,,,δε παλευεται αυτό το συχνο ξυπνημα,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χελώνιτσα, δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα για τον θηλασμό, αλλα αυτο που σου λένε τα κορίτσια που θηλαζουν έχει νόημα, αν μη τι άλλο θα μπορείς να αφήσεις να δώσει κάποιος άλλος ένα βραδινό μπουκάλι ώστε να κοιμηθείς κάποιες ώρες συνεχόμενα!

 

Θα επιμένω στους ημερησιους υπνους! Καθιέρωσε προγραμμα, μην αφήνεις το παιδι να μένει πάνω απο 2-2,5 ώρες ξύπνιο, κοιμισε το δηλαδή σχεδόν μετα απο κάθε γεύμα. Δεν ειναι απαραίτητο να κάνει τους υπνους στο κρεβάτι του, σε αυτή την ηλικία επιστρατευσε καρότσι, ρηλαξ, καρέκλακι-κουνια κλπ, εν ολίγοις οτιδήποτε μπορεί να σου δώσει λίγες δυνάμεις.

 

Επίσης, κανε μια προσπάθεια τη νύχτα να μην κοιμάται το παιδι στο στήθος, αλλα με κάποιον άλλο τροπο, π.χ. Ρηλαξ, κούνημα κλπ. Βάλε και τον απορροφητηρα στο παιχνίδι! Οταν κοιμηθείτε λίγο παραπάνω και ανακτησεις δυνάμεις, μιλάμε και για εκπαίδευση ύπνου αν σε ενδιαφέρει. Η ηλικία του παιδιού ειναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χτες στο πρωτο ξυπνημα του τον ταισα στο στηθος και μολις σταματησε ειχα ετοιμαο μπουκαλι για να δο αν θα φαει και ποσο!!!δεν ηθελε καθολου ηταν χορτασμένος!!!παντως ξυπναει γιατι πειναει γιατι τρωει σαν μανιακος γκλου γκλου!!!οποτε δεν ξερω!!!σημερα ξυπνουσε ανα δυωρο!!!τι να πω!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα πραγματα πλεον εχουν ως εξης:κοιμαται γυρω στις 9 και μιση ξυπναει στις 12 τρωει δεκα λεπτα κοιμαται καπακι ξυπναει ξανα στις 2 τρωει δεκα λεπτα κοιμαται μετα κσυπναει 4 με 4 και μιση τρωει δεκα λεπτα κοιμαται μετα ξυπναει στις 6 τρωει δεκα λεπτα κοιμαται μετα ξυπναει στις 8 και μιση για πρωι πλεον τρωει παλι σηκωνόμαστε παιζουμε και γυρω στις 10 και μιση αρχιζει η γκρινια τον βαζω στο κρεβατι του και μετα από λιγο εχει κοιμηθεί για μιση ωρα ξυπναει τρωμε καθόμαστε λιγο και γυρω στις 1 και μιση γκρινιαζει οποτε τον βαζω παλι για υπνο κοιμαται για μια ωριτσα μετα ξυπναει τρωει καθόμαστε και ξανα παλι τα ιδια γυρω στις 4και μιση για μιση ωρα ή μια ξυπναει τρωει και μετα κατά τις 7 παλι υπνος για μιση ωρα!!πως τα βλέπετε??το βραδυ για δυο μερες τωρα ξυπναει ανα δυωρο και όχι ανα μια ωρα!!ποτε θα μεγαλωσουν οι χρονοι!!!ουφ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χελωνίτσα νομιζω ότι συντομα θα δειτε μεγάλη διαφορα...η δικιά μου κοιμαται πια πολύυυυυυυυυυυ πιο ευκολα...χθες κοιμηθηκε 8.00μμ και ξύπνησε για θηλασμο στις 00.30πμ, 5.30 πμ και 8.30 πμ....Δηλαδη εκανε μεγαλα διαλείμματα..παράλληλα παρατηρω ότι πλεον κα΄νει πολλαααα πράγματα που δεν μπορουσε να κάνει....άρχισε να ηρεμει...επίσης έκανα το εξής...στις 8.00 μμ την κοιμιζω στο μεγάλο διπλό κρεβάτι κουνώντας το στρωμα ( σαν ρηλαξ με δόνηση ένα πράγμα) και φροντιζω να είναι σε σημειο που δεν θα πέσει...αρχικα είμαι διπλα της και την κουνάω μόλις πάει να ξυπνησει...μόλις τα μεσάνυχτα την θηλασω τότε την αφηνω στην κούνια της ...δεν ξερω αλλα αν την βαλω από την αρχη στην κουνια είναι πιο ανήσυχη...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες παντως ότι κανει κι αλλα πραγματα ισχυει και σε εμας!!σημερα γυρισε από μπρουμητα ανασκελα κι αρχισε μα πιανει τα ποδια του να τα πηγαινεο προς το στομα του και να τα περιεργάζεται σαν να λεει 'ωχ υπαρχουν κι αυτα'!!!μακαρι ρε κοριτσι να ηρεμησει όπως λες......την ημερα ξαφνικα δειχνει λιγο πιο ηρεμος!!ΜΑΚΑΡΙΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια τα πραγματα συνεχιζουν όπως τα ξερετε!!!προσπαθω καποιες φορες να τον κοιμιζω χωρις στηθος αλλα γινεται χαμος!!!εχω φτασει στο σημειο πλεον να τον παιρνω στο κρεβατι μαζι μου ώστε να κοιμάμαι περισσοτερο!!!Πλεον πιστευω ότι δεν θα φτιαξει ποτε ή μαλλον θα αργησει πααααρααα πολυυυυ!!!την ημερα ΄παλι δεν χρειαζεται στηθος για να κοιμηθεί αλλα κουνημα....τι να πω.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

H δικια μου κοιμαται πιο εύκολα αλλά κανει ανήσυχο ύπνο μετα τα μεσάνυχτα... μετα τις 3.00 το βραδυ την παιρνω δίπλα μου και εκτοπίζει τον μπαμπα της που ακομη φοβαται μην την πλακώσουμε... πάντως χθες από τις τρεις ξαναξυπνησε στις εφτα το πρωι...

Εμεις 5,5 μηνων πια ξεκινήσαμε σημερα φρουτοκρεμα με μηλο και αχλάδι...εγω πιστευω ότι όταν μπουμε για τα καλά στις στερεες θα βελτιωθεί και ο ύπνος...η δικια μου χθες θηλασε τα μεσάνυχτα και μετα στις 1.30 πμ , στις 3.30 πμ και μετα στις 7.πμ..η παιδίατρος υποστηριζει ότι δεν τον χρειαζεται τον νυχτερινο θηλασμο αλλα η δικια μου ΘΗΛΑΖΕΙ δεν πιπιλίζει...άρα εχει αναγκη τις νυχτερινες θερμιδες...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα η αληθεια είναι ότι κι εμενα τρωει όταν ξυπναει...απλα το ότι ξυπνει κάθε μια ωρα....είναι λιγο καπως!!εχω δοκιμασει καποιες φορες να τον κοιμησω χωρις να τυ δωσω στηθος και μετα από μια μικρη σχετικα μαχη τα εχω καταφερει....αλλα μεσα σε μιση ωρα ξυπναει...οποτε καταληγω να του δινω στηθος!!εσας είναι πολύ καλυτερα τα πραγματα....δεν ξυπνατε κάθε μια ωρα!!!τωρα δοκιμαζω αυτό....όταν ξυπναει να τον νανουρίζω χωρις στηθος....αλλα στο τρωρο του το δινω μηπως πειναει!!αντε να δουμε!!ασχετο κατευθείαν φρουτοκρεμα σου αρχισε ε??όχι ρυζαλευρο??!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eiπαμε πρώτα φρουτα για να τα συνηθισει...ρυζαλευρο θα δωσω σε λίγες μέρες...βρηκα ένα βιολογικο χωρις ζαχαρη, συντηρητικά κτλ κτλ και θα το λκάνω με μητρικό γάλα αλλα μόλις κλείσουμε τον εκτο και μπουμε στον 7ο θα αρχισουμε συμιγδαλι, κεχρί κτλ κτλ... και φυσικα χορτόσουπες...

Εγω πάντως όποτε την παίρνω δίπλα μου παρατηρω ότι κοιμαται καλύτερα...μου ειπε η παιδίατρος να τις δωσω λίγο μαραθο πχ ή πιπιλα όταν ξυπνήσει αλλά η δικια μου αν δεν θηλάσει δεν ηρεμει...πιστευω ότι οι στερεες τροφες θα τα 'κρατανε" καλύτερα...μια φίλη μου που κάνει μικτή διατροφή στην μικρή της και το βραδυ δινει συμπλήρωμα κοιμούνται σερι από τα μεσάνυχτα εως τις εξι το πρωί...τυχαιο?? Δεν νομίζω...γι αυτό ελπίζω στις στερεες ...διοτι μην νομιζεις...και το δικο μου κεφαλι αν και τα ξυπνήματα είναι λιγοτερο εχει γινει ακκορντεόν από τον διακεκόμενο ύπνο....:(

Link to comment
Share on other sites

Eiπαμε πρώτα φρουτα για να τα συνηθισει...ρυζαλευρο θα δωσω σε λίγες μέρες...βρηκα ένα βιολογικο χωρις ζαχαρη, συντηρητικά κτλ κτλ και θα το λκάνω με μητρικό γάλα αλλα μόλις κλείσουμε τον εκτο και μπουμε στον 7ο θα αρχισουμε συμιγδαλι, κεχρί κτλ κτλ... και φυσικα χορτόσουπες...

Εγω πάντως όποτε την παίρνω δίπλα μου παρατηρω ότι κοιμαται καλύτερα...μου ειπε η παιδίατρος να τις δωσω λίγο μαραθο πχ ή πιπιλα όταν ξυπνήσει αλλά η δικια μου αν δεν θηλάσει δεν ηρεμει...πιστευω ότι οι στερεες τροφες θα τα 'κρατανε" καλύτερα...μια φίλη μου που κάνει μικτή διατροφή στην μικρή της και το βραδυ δινει συμπλήρωμα κοιμούνται σερι από τα μεσάνυχτα εως τις εξι το πρωί...τυχαιο?? Δεν νομίζω...γι αυτό ελπίζω στις στερεες ...διοτι μην νομιζεις...και το δικο μου κεφαλι αν και τα ξυπνήματα είναι λιγοτερο εχει γινει ακκορντεόν από τον διακεκόμενο ύπνο....:(

 

 

Ασε βρε κοριτσι μου.....εμεις συνεχιζουμε τα ιδια κάθε μια με δυο ωρες!!δεν αντεχω λεμε!!!ωρες ωρες σκέφτομαι το ξενο για συστιμαικα.....αλλα σκέφτομαι.....θα στρωσει????είμαι απογοητευμενη πια ότι τα πραγματα δεν θα φτιαξουν συντομα!!!φοβάμαι μη περασει κανενας χρονος και δεν με βλεπω καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα τρωει περιπου 70 ml μητρικο γάλα με δυο κουταλιες της σούπας βιολογκό ρυζαλευρο κατά τις επτα τα απόγευμα... δεν ξερω αν είναι τυχαιο αλλά χθες ξύπνησε στις τέσσερις και μετα κατευθείαν στις οκτω το πρωι για θηλασμό...ουσιαστικα δηλαδή μια φορά μόνο ξυπνησε...

Το ρυζαλευρο επειδή βγαινει αραιο της το δίνω με το μπιμπερό και το τρωει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ ευχαρίστως... νομιζω ότι την "πιανει" καλυτερα...

Γιατι δεν δοικιμαζει κατι αντιστοιχο?? Βεβαια αν δεν πιάσει και αυτό τότε μια δοκιμή με λίγο συμπλήρωμα δεν είναι κακη σκέψη. Υπάρχει το ενδεχόμενο να μην βοηθησει αλλά μπορεί και να βοηθήσει. όσες φίλες μου έκαναν μεικτή διατροφή είχαν μωρά που κοιμόντουσαν τουλάχιστον εξαωρο χωρίς ξύπνημα. Αλλωστε το μωρό σου σε λίγο θα γίνει 6 μηνων. Καλός ο θηλασμός αλλα αν είναι να πάθεις εσύ νευρικό κλονισμό από την αυπνία τότε δεν ξέρω ποια είναι από δω και πέρα η σχέση κόστους-ωφέλειας!!

Γενικά προσπάθησε να κάνεις αυτό που θα οδηγησει και στην βελτίωση της δικής σου ποιότητας ζωής...με τόση αγρύπνια μπορείς την ημέρα και είσαι λειτουργική και ήρεμη???? Εχεις αντοχές με το μωρό??? Εσεις είστε ένα ξεχωριστό δίπολο και κάθε δίπολο μαμας - μωρού διαφερει...

Link to comment
Share on other sites

Απο που προκυπτει οτι το μητρικο γαλα δεν χορταινει; εγω θηλαζω ακομα τον 14 μηνων γιο μου.. Ναι στην αρχη ταλαιπωρηθηκα, ξυπνουσε οπως τοσα βρεφακια που τρεφονται ειτε με βρεφικο ειτε με ξενο γαλα, αλλα μετα εστρωσε.. μετα τον βραδυνο θηλασμο κοιμοταν 8 ωρες, τωρα κανει σχεδον 12ωρα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει ξυπνησει ποτε ξανα.. Φυσικα και ξυπνα ακομα και τωρα καποιες νυχτες, αλλωτε δοντακι, αλλωτε κακο ονειρο και αλλα τοσα που μπορουν να συμβουν σε ενα μωρο! Και ναι καποιες απο τις φορες μπορει να τον παρηγορησω με το να του προσφερω στηθος, ειτε πιει ειτε οχι.. Θεωρω απο την προσωπικη μου εμπειρια οτι με το να του δωσεις ξενο γαλα δεν θα αλλαξει κατι, θα αλλαξει ομως με την παροδο του χρονου..Καταλαβαινω τη κουραση σου αλλα με λιγη υπομονη κι επιμονη θα καλυτερευσουν τα πραγματα! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι ανθρωποι πιστευουν οτι το μητρικο γαλα δεν χορταινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kανείς δεν είπε ότι δεν χορταίνει... αν το πιστεύαμε ούτε εμείς θα θηλάζαμε αποκλειστικά τα μωρα μας...δεν είσαι η μόνη... Απλώς είναι αποδεδειγμένα πιο ευπεπτο..αυτό ενδεχεται σε ΚΑΠΟΙΑ μωρα να οδηγει σε συχνα ξυπνήματα..αυτα τα μωρα με την εισαγωγή των στερεων τροφών παρουσιάζουν βελτίωση στις συνήθειες ύπνου τους...αλλά πάλι όχι...

Προφανώς η χελωνίτσα έχει φτάσει στα όρια της αντοχής της...το ποια είναι αυτά θα το αποφασίσει μόνη της...αν δεν γνωριζε τα οφέλη του θηλασμου δεν θα τα καταφερνε μέχρι σήμερα...προφανως τα γνωρίζει.

Επίσης δεν γνωρίζουμε τις συνθηκες ζωή της ούτε την επίπτωση της αυπνίας στην υγεία της και στην δυνατοτητα συγκέντρωσής της. Η καθεμία είναι ένα ξεχωριστό δίπολο με το μωρό της. Ας κάνει η καθεμία τι καλύτερο για τον εαυτό της και το μωρό της χωρίς τύψεις και ενοχές.

Χελωνίτσα μια σκέψη θα ήταν να δώσεις και γάλα δικό σου με μπιμπερό ώστε να ξερεις την ποσότητα ή να ρίξεις και λίγο ρυζάλευρο μέσα (αν επιτρεπεται στην μαρκα που δίνεις). Αφου το μωρο θηλάζει σε κάθε ξυπνημα και δεν πιπιλίζει ας ενισχύσεις λίγο τις θερμιδες του τελευταιου γευματος...και αν δεν βοηθησει αλλάζεις τακτική...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν ειμαι η μονη που θηλαζω το παιδι μου, δεν ειπα κατι τετοιο και δεν θα θηλαζα ακομα αν δεν υπηρχαν ανθρωποι να με στηριξουν στις δυσκολιες που αντιμετωπισα κι αν ακουγα την πλειοψηφια η οποια με παροτρυνε να δωσω φορμουλα.. Χελωνιτσα κενε οτι ειναι καλυτερο για το μωρο σου και για τον εαυτο σου!!! Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

στερεες τροφες δεν εχουμε ξεκινησει ακομα μου ειπε ο παιδίατρος μολις κλεισουμε τον 6ο μηνα!!η αληθεια είναι ότι δεν τρωει παντα όταν ξυπναει!!τις περισσοτερες όμως τρωει!συνηθως όμως μη σας πω παντα κοιμαται πανω στο στηθος πιπιλοντας .....τον βγαζω και τον αφηνω στη καλαθουνα του κι αν δεν εχει κοιμηθεί καλα παιζει να κλαψει και να θελει παλι πιπιλισμα για να κοιμηθεί!!εχω προσπαθησει να τον σηκωσω και να τον κοιμησω κουνοντας τον τον αφηνω και μεσα σε ένα τεταρτο εχει ξυπνησει.....εχω παρατηρησει ότι αυτό συμβαινει επειδή δεν τον εβαλα στο στηθος.....δηλαδή με αυτόν τον τροπο μπορει να ξυπνει και κάθε τεταρτο!!!επιθυμια μου δεν είναι να κοιμηθεί ολο το βραδυ....απλα να ξυπναγε εστω ανα τριωρο μηπως προλαβαινα να κοιμηθώ λιγο....γιατι την ημερα εχουμε και το άλλο θεμα....θελει συνεχεια αγκαλια...αμα τον αφησεις καπου πανω από 10 λεπτα κλαει και πρεπει να τον σηκωσω!!Αποτέλεσμα μιας και είμαι μινιόν 43 κιλα να σηκωνω 10 με 12 ωρες την ημερα ένα μωρο 7 κιλα!!!εχω λιωσει!!χτες το βραδυ ειπα στον αντρα μου πεθαινω πηγαινε με στο νοσοκομειο....πονουσαν τα χερια μου και η πλατη μου σε βαθμο που ηθελα να βαλω τα κλαματα δεν μπορουσα να αναπνεύσω καλα και φυσικα δεν μπορουσα να κοιμηθώ.....από υπερενταση όπως και καθεμερα βεβαια!!:shock::shock::shock::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

xelonitsa προσπαθησηε να μην το σηκωνεις αμεσως αλλα να του δινεις άλλο παιχνιδακι να απασχολείται, που τον βαζεις την ημερα?εχεις γυμναστηριακι? τα παιχνιδακια με ηχους είναι πολύ καλα επισης,,δεν αρχισε να δειχνει ενδιαφερον για διαφορα πραγματα γυρω του??

 

 

τωρα για το θεμα των ξυπνημάτων ειχα κατι στο μυαλο μου να σου προτείνω αλλα δεν ξεκινήσατε ακομη,,,μηπως να της ελεγες να ξεκινήσατε καμμια κρεμουλα??

 

ή μεχρι τοτε θα σου προτεινα το εξης: 1)αν υποθεσουμε ότι μια λογικη ωρα τελευταιου γευματος σε αυτην την ηλικια είναι περιπου στις 9-9:30 (κρινω με βαση τη δικια μου) να του δινεις στο προτελευταιο γευμα ξενο (υποθετω είναι περιπου στις 6-7) ώστε να δωσεις στον οργανισμο σου την ευκαιρια να ξεκουραστει και στο επομενο γευμα να εχεις καλυτερη-περισσοτερη παραγωγη που θα κρατησει τον μικρο καλυτερα,,το γευμα αυτό αλλωστε θα αντικατασταθεί από γευμα στερεων ετσι και αλλιως (στο προτείνω αυτό γτ μολις εγω αρχισα στερεες της εδινα εκεινη την ωρα την κρεμα και μειωθηκε το συμπλήρωμα που της εδινα στις 9-9:30,,τωρα της δινω 40-50μλ συμπλήρωμα)

 

2) αφου τον θηλασεις στο τελευταιο υποθετικα γευμα στο πρωτο ξυπνημα να δωσεις συμπλήρωμα

 

3) αφου τον θηλασεις στο τελευταιο γευμα να του δωσεις και συμπλήρωμα κατευθείαν πριν τον σηκωσεις από πανω σου

 

δε σου γραφω για θηλαστρο και συμπληρωμα με δικο σου γαλα γτ νομιζω ότι στην παρουσα φαση θα σε επιβαρυνει από το να σε ξεκουρασει,,κατι άλλο που μου ερχεται στο μυαλο είναι ότι 1) η παραγωγη σου μειωθηκε η μαλλον δεν αυξηθηκε αναλογα με τις αναγκες του μικρου από την πολύ κουραση και ισως γι αυτό ο μικρος ξυπνα συνεχεια και 2) ο μικρος δεν μπορει να φαει πολύ μεγαλες ποσοτητες με τη μια αλλα και παλι ανα μια ωρα μου φαινεται υπερβολικα πολύ συχνα

 

τι ωρα ξεκινάς τη διαδικασια του υπνου?

 

υ.γ. xelonitsa σου απαντω με ολο το θαρρος ,,εσυ ξερεις και θα αποφασισεις πως θα πραξεις,,,ελπιζω πραγματικα συντομα να ξεκουραστείς,,,:D:D:D α και να τρως καλα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες!!!ξεκιναω να τον κανω μπανιο κατά τις 8 παρα και 8 και μιση ξεκιναω να τον θηλαζω-κοιμιζω!!φοβάμαι ότι παιζει και το θεμα πιπιλισμα!!!αυτό που ειπεσς με την παραγωγη ότι δεν τα καταφερε να την αυξησει μπορει και να συμβαινει!!εχει μια λογικη!!αν με βλεπει σαν πιπιλα τι κανω???εκει είναι τα δυσκολα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες!!!ξεκιναω να τον κανω μπανιο κατά τις 8 παρα και 8 και μιση ξεκιναω να τον θηλαζω-κοιμιζω!!φοβάμαι ότι παιζει και το θεμα πιπιλισμα!!!αυτό που ειπεσς με την παραγωγη ότι δεν τα καταφερε να την αυξησει μπορει και να συμβαινει!!εχει μια λογικη!!αν με βλεπει σαν πιπιλα τι κανω???εκει είναι τα δυσκολα!!

 

 

Χελωνίτσα καλημέρα!

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με την 7 1/2 μηνών κορούλα μου...θηλάζω και εγώ και παρ' όλο που τρώμε εδώ και πάνω απο ένα μήνα στέρεες η κατάσταση παραμένει η ίδια, μην σου πω και χειρότερη....Το μωρό μέχρι 3 μηνων ξυπνούσε ανά τρίωρο, 4 μηνών κοιμόταν από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί με ένα ξύπνημα γύρω στις 4-5 για θηλασμό και από εκεί και πέρα....το χάος.....

Ξυπνά ανα 1-2 ώρες συνεχως!!!!!!! και εγώ σε μια καρέκλα να θηλάζω δίπλα στο κρεβάτι της.......

Η μικρή κοιμάται για βράδυ γυρω στις 8 και μισή με 9 και μετά ξεκινάμε....Από τις 11 το βράδυ με τελικό ξύπνημα 6-7 το πρωί....

Έχω δοκιμάσει τα πάντα....

1) Της έχω δώσει συμπλήρωμα στο τελευταίο γεύμα..τίποτα

2) Της έχω δώσει αποκλειστικά ξένο στις 11 για να την "κρατήσει"...τίποτα

3) Της έχω δώσει χαμομήλι στη διάρκεια της νύχτας....τίποτα και μάλιστα ξύπνησε και στη μισή ώρα....

4) Την έχω αφήσει να κλάψει γοερά και πολύ με αποτέλεσμα να πάθει υπερένταση και να μείνουμε άϋπνες όλη νύχτα

5) Δεν την έχω σηκώσει απο το κρεβάτι αλλά της χαιδεύω ην πλατούλα καιι τη ναναουρίζω ......χειρότερα.......

Να σημειωθεί ότι κλαίει, τη σηκώνω τη βάζω στο στήθος και .......τρώει ....κοιμισμένη....ή άλλες φορές παρηγορείται (?)......

Πιπίλα δεν πήρε ποτέ.....έχω δοκιμάσει κάθε είδους και μεγέθους.απλά τη φτύνει.......

Και θα μου πείτε: Αφού ξανακοιμάται τί σε πειράζει? Με πειράζει γιατί σηκώνομαι, τη ταϊζω, τη ρεύω, την κρατώ και λίγο (έχει ΓΟΠ), έχει περάσει μισή ώρα, μέχρι να πάω στο κρεβάτι μου και να ξανακοιμηθώ, έχει ξυπνήσει.......

Κουτουλάω, έχω και ένα εξάχρονο αγοράκι και έτσι ούτε τη μέρα μπορώ να κοιμηθώ.....θέλω έναν εξάωρο ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ύπνο..ζηταω πολλά?

 

Πάντως έχω πάρει απόφαση ότι εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε παιδιού.....και ο γιος μου, παρόλο που έπινε ξένο γάλα είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά (και μπορεί και χειρότερη).....έστρωσε μετά τα 2 χρόνια.....

 

Μέχρι τότε........

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω πάρει απόφαση ότι εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε παιδιού.....και ο γιος μου, παρόλο που έπινε ξένο γάλα είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά (και μπορεί και χειρότερη).....έστρωσε μετά τα 2 χρόνια.....

 

 

ναι σιγουρα ισχυει αυτό που λες,, κι εγω εχω διαφορα παραδείγματα από φιλες μου,,,αλλες με αποκλειστικο κοιμούνται 12ωρα και άλλες μονο με ξενο δεν κοιμούνται καθολου,,απλα λεμε καμμια ιδεα μηπως και.........καλο κουραγιο κορίτσια......

 

 

xelonitsa γι΄αυτό με το πιπιλισμα δε ξερω τι να σου πω γτ δεν μου το εκανε ποτε,, εκτος από την πιπιλα που όπως ειπες δεν τη θελει,,ισως καποια άλλη κοπελα με εμπειρια σε αυτό,,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χελωνίτσα καλημέρα!

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με την 7 1/2 μηνών κορούλα μου...θηλάζω και εγώ και παρ' όλο που τρώμε εδώ και πάνω απο ένα μήνα στέρεες η κατάσταση παραμένει η ίδια, μην σου πω και χειρότερη....Το μωρό μέχρι 3 μηνων ξυπνούσε ανά τρίωρο, 4 μηνών κοιμόταν από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί με ένα ξύπνημα γύρω στις 4-5 για θηλασμό και από εκεί και πέρα....το χάος.....

Ξυπνά ανα 1-2 ώρες συνεχως!!!!!!! και εγώ σε μια καρέκλα να θηλάζω δίπλα στο κρεβάτι της.......

Η μικρή κοιμάται για βράδυ γυρω στις 8 και μισή με 9 και μετά ξεκινάμε....Από τις 11 το βράδυ με τελικό ξύπνημα 6-7 το πρωί....

Έχω δοκιμάσει τα πάντα....

1) Της έχω δώσει συμπλήρωμα στο τελευταίο γεύμα..τίποτα

2) Της έχω δώσει αποκλειστικά ξένο στις 11 για να την "κρατήσει"...τίποτα

3) Της έχω δώσει χαμομήλι στη διάρκεια της νύχτας....τίποτα και μάλιστα ξύπνησε και στη μισή ώρα....

4) Την έχω αφήσει να κλάψει γοερά και πολύ με αποτέλεσμα να πάθει υπερένταση και να μείνουμε άϋπνες όλη νύχτα

5) Δεν την έχω σηκώσει απο το κρεβάτι αλλά της χαιδεύω ην πλατούλα καιι τη ναναουρίζω ......χειρότερα.......

Να σημειωθεί ότι κλαίει, τη σηκώνω τη βάζω στο στήθος και .......τρώει ....κοιμισμένη....ή άλλες φορές παρηγορείται (?)......

Πιπίλα δεν πήρε ποτέ.....έχω δοκιμάσει κάθε είδους και μεγέθους.απλά τη φτύνει.......

Και θα μου πείτε: Αφού ξανακοιμάται τί σε πειράζει? Με πειράζει γιατί σηκώνομαι, τη ταϊζω, τη ρεύω, την κρατώ και λίγο (έχει ΓΟΠ), έχει περάσει μισή ώρα, μέχρι να πάω στο κρεβάτι μου και να ξανακοιμηθώ, έχει ξυπνήσει.......

Κουτουλάω, έχω και ένα εξάχρονο αγοράκι και έτσι ούτε τη μέρα μπορώ να κοιμηθώ.....θέλω έναν εξάωρο ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ύπνο..ζηταω πολλά?

 

Πάντως έχω πάρει απόφαση ότι εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε παιδιού.....και ο γιος μου, παρόλο που έπινε ξένο γάλα είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά (και μπορεί και χειρότερη).....έστρωσε μετά τα 2 χρόνια.....

 

Μέχρι τότε........

 

 

 

Παναγια μου.......την κατσαμε τη βαρκα δηλαδή???ουτε εμενα παιρνει πιπιλα.....σημερα δοκιμασα μετα από ένα μηνα να δωσω μπιμπερο ουτε αυτό δεν θελει!!!ισως είναι και τυχαιο!!!κι εγω αμα τον αφήσω να κλαει μπορει να κλαει και μια ωρα και να κανει σαν να τον σφαζουν!!!δεν ξερω τι να κανουμε!!!????παντως πιστευω μερικες φορες ότι θα τραβηξει το θεμα πολύ.........!!!!:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια όταν λεμε χαμομηλι τι χαμομηλι εννοουμε??το κλασικο χαμομηλι ή καποιο ειδικο για βρέφη??δεν βρησκω τον παιδιατρο!!!:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...