Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

LGBT (lesbian gay bi trans) parenting - γονείς ίδιου φύλου - γονεικός ρόλος


Recommended Posts

DaF μου, πώς φαντάζεσαι τον κόσμο που θες να μεγαλώσει το παιδάκι σου; Τα πάντα είναι θεμιτά και επιτρεπτά; Χωρίς όρια; Χωρίς ήθη ή έθιμα;

 

μα ..γι'αυτο μιλησα για ανθρωπινα δικαιωματα και συμβασεις (νομικα κειμενα.....) που τα αφορουν, εξαρχης.

κ αν το δουμε λιγο αλλιως...το μονο που θα μπορουσε να ειναι απολυτο ειναι ακριβως, αυτα: τα ανθρωπινα δικαιωματα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 161 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 121 δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 104 δημοσιεύσεις

  • Thaumataki

    Thaumataki 97 δημοσιεύσεις

μα ..γι'αυτο μιλησα για ανθρωπινα δικαιωματα και συμβασεις (νομικα κειμενα.....) που τα αφορουν, εξαρχης.

κ αν το δουμε λιγο αλλιως...το μονο που θα μπορουσε να ειναι απολυτο ειναι ακριβως, αυτα: τα ανθρωπινα δικαιωματα;)

Ναι, και το παρέθεσα και παραπάνω....το δικαίωμά μου, σταματά εκεί που ξεκινάει το δικό σου...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυστικιιιιιι...μόνο και με δουλεύεις....:cool::lol:

 

 

δε σου κανω πλακα παιδι μου..

 

 

τσιμπα αυτο http://www.ivf.gr/pressroom_38.html (γονιμοποιηση χωρις σπερμα, με κυτταρα)

 

και ψαχνω αυτο που ειχα διαβασει, για την γονιμοποιηση ωαριου με ωαριο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και το παρέθεσα και παραπάνω....το δικαίωμά μου, σταματά εκεί που ξεκινάει το δικό σου...

 

οχι, αυτο ειναι μια λαθος αρχη, υπεραπλουστευμενη.

οταν μιλαω για νομικα κειμενα, καταλαβαινεις, δεν στηριζονται σε αυτη την αρχη....

επισης δεν καταλαβαινω, ενω μιλας για το ψυχικο κοστος των παιδιων, που κολλαει το δικο σου δικαιωμα;;σε τι ακριβως;:confused:

 

θα ψαξω να βρω σχετικα πραγματα κ να τα παραθεσω(εαν δεν με προλαβει η αρια :mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν χρειάζεται να είσαι γκει πακιστανός αλβανός κινέζος τυφλός ψηλός κοντός χοντρός αδύνατος με πεταχτα αυτια κλπ για να στηρίξεις τα ΔΙΑΚΑΙΩΜΑΤΑ των ανθρωπων αυτών καθώς

αυτα είναι διακαιωματα ..αναφθερετα κι όλας

τωρα οσο για το θεο και το χριστό και το Βούδα ...ειπα

οταν θα τους συναντήσω θα τους ρωτήσω , μεχρι τοτε ας μην μιλάμε εξ ονοματος του-τους ...

 

Τα δικαιώματα των χονδρών, κοντών, κινέζων είναι σαφώς αναφαίρετα ή μάλλον θα πω δεν τίθεται θέμα για συζήτηση, είναι κάτι δεδομένο απο παλαιόθεν ασχέτος αν κάποιοι κακεντρεχεις κορόιδευαν τον κοντό, χοντό, κινέζο. Το δικαίωμα των γκέι στην απόκτηση τέκνου όμως μήπως προέκυψε τελευταία με την πρόφαση της προοδευτικότητας. Ας μας εξηγήσουν λοιπον οι επιστήμονες αφου τα βρίσκουν φυσιολογικα ολά αυτα για ποιο λόγο να μην μπορούν και οι ομοφυλόφιλοι να αποκτούν παιδιά με τον γνωστο και πατροπαράδοτο τρόπο:wink: Αρια σόρυ που απαντώ καθηστεριμένα, ας όψεται το τρέξημο για τη βάπτιση του μπέμπάκου μου.:)

Link to comment
Share on other sites

αρια

είσαι σίγουρη ότι στηρίζεις όλες τις ομάδες ανθρώπων, και τα δικαιώματα τους ?

όπα ... ! προς τι η ερώτηση :-)

δεν στηρίζω όλες τις ομάδες

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ Δ Ι Κ Α Ι Ω Μ Α Τ Α (μπολίκα μπορώ να σου πω )

τεσπα ΓΙΑτΙ ΡΩΤΑΣ ???

(τσσσσσσσσ...θα αρχίσουν οι προσωπικές επιθέσεις τώρα ? να ξερω αν ειναι να πάρω κλινεξ ...:-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιώματα των χονδρών, κοντών, κινέζων είναι σαφώς αναφαίρετα ή μάλλον θα πω δεν τίθεται θέμα για συζήτηση, είναι κάτι δεδομένο απο παλαιόθεν ασχέτος αν κάποιοι κακεντρεχεις κορόιδευαν τον κοντό, χοντό, κινέζο. Το δικαίωμα των γκέι στην απόκτηση τέκνου όμως μήπως προέκυψε τελευταία με την πρόφαση της προοδευτικότητας. Ας μας εξηγήσουν λοιπον οι επιστήμονες αφου τα βρίσκουν φυσιολογικα ολά αυτα για ποιο λόγο να μην μπορούν και οι ομοφυλόφιλοι να αποκτούν παιδιά με τον γνωστο και πατροπαράδοτο τρόπο:wink: Αρια σόρυ που απαντώ καθηστεριμένα, ας όψεται το τρέξημο για τη βάπτιση του μπέμπάκου μου.:)

καλο φωτηστο καλο μου παιδι ολα τα καλα στην αγκαλια σας να ερθουν ..:-)

η επιστημη προχωρα και μπορούν ΝΑ κανουν παιδι ...δνε μπορω να πω περισσότερα ειναι σε πειραματικα σταδια ... θα σπασω συμβολαιο εχεμυθειας και θα τρεχουμε :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

 

θα ψαξω να βρω σχετικα πραγματα κ να τα παραθεσω(εαν δεν με προλαβει η αρια :mrgreen:)

τι ψάχνουμε ???? :-) :-) ΤΟ ΧΩ ΤΟ ΧΩ !!!! :-)

σορι ...ειχα παει οπερα γμτ ... δεν ειναι να λειψει ενας ανθρωπος την τυχη μου μεσα ...:-)

Link to comment
Share on other sites

καλο φωτηστο καλο μου παιδι ολα τα καλα στην αγκαλια σας να ερθουν ..:-)

η επιστημη προχωρα και μπορούν ΝΑ κανουν παιδι ...δνε μπορω να πω περισσότερα ειναι σε πειραματικα σταδια ... θα σπασω συμβολαιο εχεμυθειας και θα τρεχουμε :-) :-)

Ευχαριστώ για τις όμορφες ευχές. Στο θέμα μας τώρα:) εγω δεν εννοούσα με ιατρική-επιστημονική βοήθεια αλλά με τον αποκλειστικά πατροπαράδοτο τρόπο, ξέρεις.....:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΕΞ ο καθενας κανει οπως αγαπα

... εκει ΔΝΕ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ

το αποτελεσμα του σεξ αν οδηγεί σε συλληψη ειναι αλλο θεμα

το να ΘΕΛΕΙ καποιος να κανει παιδι με τον πατροπαρόδοτο τροπο ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ

αλλα αφού μπορεί να κανει κι αλλιως ....είναι κακο ?

:-)

δε νομίζω !

εγω πχ εχω ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ θεμα με τις εξωσωματικές ... αλλα ειναι δικό μου κολλημα εγω δνε θα εκανα για μενα ...οχι οτι οποιος κανει μπαίνει στο πυρ το εξωτερο ...ισα ισα που ειμαι εκει και στηρίζω και βοηθάω και δίνω κουραγια και και και .....

αφου θελουν και υπαρχει τροπος εχει σημασια πως ηρθε το παιδι ?

αν με ρωτας πως το μεγαλωνεις ...ναι να σου πω ! αλλα πως το συνελαβες στην ζωή σου ... τι με μελει εμενανε ....! :-)

Link to comment
Share on other sites

υπήρχαν φορές που έχουμε κονταροχτηπηθεί για το αν είναι ηθικό να επιτρέπονται εξοσωματικές σε μεγάλες γυναίκες > 45 (ή και 60) επειδή θεωρήθηκε εγωιστικό, και αφύσικό αφού γύρω στα 45 σταματά η περίοδος.....

 

δηλαδή αυτό τι είναι;

το να έχουν παιδιά, ομόφυλα ζευγάρια είναι αφύσικο πως να το κάνουμε... (και εγωιστικό αφού θέλουν να αποδείξουν σώνει και ντε πως είναι ίδιοι με τους στρέιτ)

 

συμφωνώ πως τα παιδιά αυτών των <<οικογενειών>> θεωρούν τη σύσταση της οικογένειας τους φυσιολογική (γιατί αυτό γνώρισαν), αλλά επείσης πιστεύω ακράδαντα πως κάθε τι που αποκλείει τόσο πολύ, από ότι η φύση έχει ορίσει, θα έχει αργά ή γρήγορα καταστρεφικές συνέπειες για όλους τους συμετέχοντες (παιδιά , ζευγάρι , κοινωνία)

 

με καλυπτεις απολυτα........

Link to comment
Share on other sites

ε και αφου γενικολογούμε

η φύση δεν ορισε το πλαστικο

ο ανθωπος το εφταιξε

αλλα παρόλα αυτα το χρησημοποιούμε όλοι ....!

(εργαλεια του σατανα ...:-) )

 

εχω θεμα ρε παιδι μου με το να λεει ο καθενας ...

ο θεος

η φυση

ο βουδας

το καρμα....

και δε ξερω τι ....

 

ζιεστε αποδεχομενοι τον ευατο σας και τους γύρω σας ΟΠΩς ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ... (παησιος byy the way )

ειμαστε πολύ μικροι να μιλαμε εξ ονοματος του θεου και της φύσης ....

λιγη ταπεινότητα δε βλαπτει ...!

Link to comment
Share on other sites

 

λιγη ταπεινότητα δε βλαπτει ...!

 

επισης δε βλαπτει και να κραταμε και καμια πισινη, καθως το συμπαν εχει περιεργο χιουμορ και ειδικευεται στις διαπλανητικες σφαλιαρες..

 

δηλαδη, εκει που σημερα δειχνεις με το δαχτυλακι τον "ντιγκιντανγκα" που κραταει απο το χερακι τον "τοιουτο" και ψιλογελας, αυριο μπορει καποιος να δειχνει με το δαχτυλακι του εναν αλλο 'κουνιστουλη' και να γελαει... αυτος ομως ο "κουνιστουλης" μπορει να ειναι το παιδι σου.....

 

τοτε? τι θα κανεις?

 

εγω προσωπικα, αν καποιος πληγωνε το παιδι μου κατ αυτον τον τροπο, θα του εσπαγα το δαχτυλακι που κοροιδευει, κρακ κρακ κρακ.....

 

:evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

ε και αφου γενικολογούμε

η φύση δεν ορισε το πλαστικο

ο ανθωπος το εφταιξε

αλλα παρόλα αυτα το χρησημοποιούμε όλοι ....!

(εργαλεια του σατανα ...:-) )

 

εχω θεμα ρε παιδι μου με το να λεει ο καθενας ...

ο θεος

η φυση

ο βουδας

το καρμα....

και δε ξερω τι ....

 

ζιεστε αποδεχομενοι τον ευατο σας και τους γύρω σας ΟΠΩς ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ... (παησιος byy the way )

ειμαστε πολύ μικροι να μιλαμε εξ ονοματος του θεου και της φύσης ....

λιγη ταπεινότητα δε βλαπτει ...!

 

Αρια μου γλυκια τι όμορφο αυτο του γέροντα Παίσιου. Αφου το χρησιμοποιείς όμως σημαίνει οτι το αποδέχεσαι. Ας ζήσουμε αποδεχόμενοι τον εαυτό μας. Οταν λοιπόν ο εαυτος μας θέλει ερωτικά να συνεβρίσκεται με άτομα του ίδιου φύλου μήπως πρέπει ο ευατός μας να αποδέχεται οτι με αυτή την επιλογή παιδιά δεν γίνονται;:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ζουμε στον 7ο ....αγκαλία με τους αγγελους ή σε ατερμονους καρμικους κυκλους

\ζουμε το σημερα !

Το οτι εχω μελετήσει τις θρησκείες δε με κάνει και αγγελιοφόρο του θεου ...όπως και πολλόυ ς άλους που έχουν μελετήσει ΜΟΝΟ μια θρησκία ...

ασ μην μπλεκουμε το θεο σε όλο αυτο το εχω ξαναπεί .... αν τον δω και μου πει θα έρθω να σας γραψω τι μου ειπε ...(αn υπαρχει καποιος που του μιλάει περαν του το ανησηχώ :-) ας μας πει τι του ειπε ...να ξεστραβωθούμε κι εμεις δλδ χαχαχχαχα:-) )

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσουν οι αποψεις σου φυστικι...

 

νομιζω οτι οι κορες μας δεν πρεπει να συναντηθουνε ποτε...

 

( τελικά... μάλλον χάλια ο παιδοτοπος στην αναβυσσο... δεν θαρθω.. :lol: :lol: )

Link to comment
Share on other sites

οχι, αυτο ειναι μια λαθος αρχη, υπεραπλουστευμενη.

οταν μιλαω για νομικα κειμενα, καταλαβαινεις, δεν στηριζονται σε αυτη την αρχη....

επισης δεν καταλαβαινω, ενω μιλας για το ψυχικο κοστος των παιδιων, που κολλαει το δικο σου δικαιωμα;;σε τι ακριβως;:confused:

 

θα ψαξω να βρω σχετικα πραγματα κ να τα παραθεσω(εαν δεν με προλαβει η αρια :mrgreen:)

Επειδή είμαι νομικάρια :P, βασική αρχή όλων τον πηγών τουν αθρωπίνων διακιωμάτων είναι αυτή....Κι αυτό για τον πολυ απλό λόγο να μην υπάρχουν αυθαιρεσίες και καταχρήσεις.

Όταν λέω ''το δικαίωμά μου'', δεν αναφέρομαι προσωπικά σε μένα ή εάν πω ''το δικαίωμά'' σου αποκλειστικά σε σένα...Τρόπος του λέγειν, βρε συ...γενικά αναφέρομαι χρησιμοποιώντας α΄ενικό ή β΄ενικό, απλά για να γίνομαι άμεση!;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εσείς που διαφωνείτε, και πάλι θα βάλω το θέμα να το δείτε ως προς τα δικά σας παιδιά. Αν ήταν η κόρη μου δεν το συζητάω ότι θα την προέτρεπα να κάνει παιδί. Ναι για μένα είναι καλύτερα το παιδί να ξέρει και τον πατέρα του, ναι δεν είμαι υπέρ των επαγγελματιών δοτών, ναι καλύτερα να είναι βιολογικό της παιδί παρά υιοθετημένο αλλά ένα παιδί είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή ενός ανθρώπου και όλα τα άλλα ωχριούν μπροστά του. Το ίδιο τελικά θα σκεφτόμουν και για το γιο μου με εξαίρεση την παρένθετη μητέρα που δεν τη θεωρώ ηθική λύση αλλά και πάλι θα αποδεχόμουν κάθε επιλογή του. Είναι πολύ σκληρό για κάθε άνθρωπο να στερείται την παρουσία ενός παιδιού στη ζωή του λόγω τρεχουσών κοινωνικών συμβάσεων και συνθηκών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ναι στην νομιμοποίηση των όποιων ναρκωτικών, πάντα με προϋποθέσεις (στο ποιοι δηλαδή θα έπρεπε να τα παίρνουν υπό τον έλεγχο κάποιου οργανισμού ίσως κτλ, κτλ.), για έναν πολύ απλό λόγο: γιατί πιστεύω ότι η απομυθοποίηση του απαγορευμένου λειτουργεί πάντα εις βάρος του πράγματος που απαγορεύεται.

 

Αλλά βέβαια, για να φτάσουμε σ' αυτό το σημείο, χρειάζεται πριν απ' όλα να δημιουργήσουμε τις ανάλογες αντιστάσεις στην κοινωνία. Μόνο με πολίτες ενημερωμένους, σε κοινωνίες που έχουν δυνατές αντιστάσεις, μπορούμε να νικήσουμε τα ναρκωτικά.

Και φυσικά την ελεγχόμενη πώλησή τους από κάποιον οργανισμό, εφόσον ακολουθήσει η νομιμοποίησή τους.

είμαι off topic νομίζω....

 

Συμφωνώ αλλά βρε thavmataki τι σχέση έχει? you couf me!

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα οσα τερατα εχουμε δει να γινονται στον κοσμο εχουν γινει απο παιδια ετεροφυλων ζευγαριων. κατι που επιβεβαιωνει πως ετεροφυλο ζευγαρι δεν σημαινει υγιες παιδι. αλλα σωστοι ανθρωποι=σωστοι γονεις=>υγιες παιδι!

 

πάμε πάλι από την αρχή !!!!

Στα τέρατα που βλέπουμε στον κόσμο είσασταν σε κανενός το κρεββάτι ??

και επειδή γουστάρετε τα υποθετικά...έχουμε και λέμε...

α) άντρας γυναίκα χωρίς ψυχολογικά, όλα τέλεια, δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, λατρεύουν τα παιδιά,μορφωμένοι

β ) γκέι ζευγάρι χωρίς ψυχολογικά, όλα τέλεια, δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, λατρεύουν τα παιδιά,μορφωμένοι

σε ποια από τις 2 οικογένειες είναι πιο ψυχικά υγιές να μεγαλώσει ένα παιδί ???

Τα δικαιώματα των χονδρών, κοντών, κινέζων είναι σαφώς αναφαίρετα ή μάλλον θα πω δεν τίθεται θέμα για συζήτηση, είναι κάτι δεδομένο απο παλαιόθεν ασχέτος αν κάποιοι κακεντρεχεις κορόιδευαν τον κοντό, χοντό, κινέζο. Το δικαίωμα των γκέι στην απόκτηση τέκνου όμως μήπως προέκυψε τελευταία με την πρόφαση της προοδευτικότητας. Ας μας εξηγήσουν λοιπον οι επιστήμονες αφου τα βρίσκουν φυσιολογικα ολά αυτα για ποιο λόγο να μην μπορούν και οι ομοφυλόφιλοι να αποκτούν παιδιά με τον γνωστο και πατροπαράδοτο τρόπο

 

Μήπως οι έρευνες είναι κατευθυνόμενες για κάποιο λόγο ?

Μήπως οι επιστήμονες που βάζουν κάτω αυτή την έρευνα είναι οι ίδιοι gay ?

Ας μην ξεχνάμε και τις έρευνες που δείχνουν ότι το αρσενικό θα είναι σε έλειψη σε κάποια χρόνια ( παίζουν ρόλο και οι περιβαλλοντικές συνθήκες )...ήδη τα αρσενικά ( δεν αναφέρομαι μόνο σε ανθρώπους ) είναι πιο θυληπρεπή από ότι ήταν κάποια χρόνια πριν....

υ.γ.: κάτι έγραψε κάποια κοπέλα για την υπέροχη κοινωνία της Ολλανδίας αλλά σας πέρασε στα ψιλά γράμματα....?!?!!

Καλημέρα σας !!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

πάμε πάλι από την αρχή !!!!

Στα τέρατα που βλέπουμε στον κόσμο είσασταν σε κανενός το κρεββάτι ??

και επειδή γουστάρετε τα υποθετικά...έχουμε και λέμε...

α) άντρας γυναίκα χωρίς ψυχολογικά, όλα τέλεια, δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, λατρεύουν τα παιδιά,μορφωμένοι

β ) γκέι ζευγάρι χωρίς ψυχολογικά, όλα τέλεια, δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, λατρεύουν τα παιδιά,μορφωμένοι

σε ποια από τις 2 οικογένειες είναι πιο ψυχικά υγιές να μεγαλώσει ένα παιδί ???

 

 

Μήπως οι έρευνες είναι κατευθυνόμενες για κάποιο λόγο ?

Μήπως οι επιστήμονες που βάζουν κάτω αυτή την έρευνα είναι οι ίδιοι gay ?

Ας μην ξεχνάμε και τις έρευνες που δείχνουν ότι το αρσενικό θα είναι σε έλειψη σε κάποια χρόνια ( παίζουν ρόλο και οι περιβαλλοντικές συνθήκες )...ήδη τα αρσενικά ( δεν αναφέρομαι μόνο σε ανθρώπους ) είναι πιο θυληπρεπή από ότι ήταν κάποια χρόνια πριν....

υ.γ.: κάτι έγραψε κάποια κοπέλα για την υπέροχη κοινωνία της Ολλανδίας αλλά σας πέρασε στα ψιλά γράμματα....?!?!!

Καλημέρα σας !!!

 

μήπως είσαι λίγο πρακατειλημμένη κοπέλα μου??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

υ.γ.: κάτι έγραψε κάποια κοπέλα για την υπέροχη κοινωνία της Ολλανδίας αλλά σας πέρασε στα ψιλά γράμματα....?!?!!

 

γιατί ανασήρουμε από τις διάφορες κοινωνίες ότι μας συμφέρει....

 

και συγγεκριμένα ότι παρουσιάζετε ως μοντέρνο και σύγχρονο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...