Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ?


maela

Recommended Posts

Καλησπερα!Ο γιος μου ειναι 2,5 μηνων.Γενικως δεν εχουμε θεμα με τον βραδυνο υπνο και απο οτι βλεπω στρωνει σιγα σιγα και κοιμαται συνεχομενα μεσο ορο 5 με 6 ωρες.Ομως για να κοιμηθει παει 12 και 1 ενω το μπανιο και το βραδυνο του ειναι πολλες ωρες νωριτερα.Πολλες φορες τον παιρνει ο υπνος το απογευμα κατα τις 7 και μετα ξυπναει 10.Λυπαμαι να τον ξυπνησω ομως θα ξεκινησω δουλεια σε 1 μηνα περιπου και σκεφτομαι και ακουω οτι πρεπει να μπει σε προγραμμα.Ειναι νωρις για να μπει σε προγραμμα και αν οχι πρεπει το απογευμα να τον κραταω ξυπνιο?Αν ναι ποτε πρεπει να να αρχισω να τον βαζω σε μια σειρα υπνου?

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσπάθησε να ακολουθείς όσο γίνεται μια ρουτίνα κάθε μέρα!Δηλ.την ίδια ώρα γάλα,την ίδια ώρα βόλτα,την ίδια ώρα μπάνιο,την ίδια ώρα ύπνο...Καλό είναι το μωρό να μην κοιμάται τόσο αργά αλλά να τον κοιμίζεις 9-10 το πολύ!Κατά τις 8:30-9:00 κάνε του ένα χαλαρωτικό μπανάκι,μετά μασαζάκι και μετά γάλα και νάνι!Αν ξυπνήσει,ξανακοίμισέ το.Στην αρχή θα παιδευτείς λίγο αλλά πιστεύω θα στρώσει σιγά σιγα...Ο δικός μου είναι 9 μηνών και...αλλά από ύπνο δεεεεννν...ενώ κοιμάται πάντα 8 η ώρα ξυπνάει από 2 έως 5-6 φορές!!Και το πρωί πάντα 7:30-8:00 σηκώνεται!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι σου!!!Κυριως αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αν πχ τον παρει ο υπνος το απογευμα κατα τις 8 γτ καμια φορα παιζει τοσο πολυ και χτυπιεται που κουραζεται πολυ.. τι κανω τοτε??Τον ξυπναω αμεσως?Τον ξυπναω μετα απο καμια ωρα?? Τον αφηνω γτ τον λυπαμαι??(κυριως ο αντρας μου λεει αστον τον καημενο.. εσενα θα σου αρεσε να σε ξυπνανε?).Ρουτινα κυριως για το μπανιο εχουμε σε γενικες γραμμες απο τις 8.30 εως και 9.30 καπου μεσα εκει κανουμε το μπανακι και το μασαζ.Αλλα μετα μαμ και οχι παντα νανι!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα οτι ειναι παρα πολυ μωρο ακομα για να στρωσει ο υπνος του.

συμφωνων απολυτα στη διατηρηση της ρουτινας, αυτο σιγουρα θα βοηθησει, αλλα δεν νμιζω οτι το να ξυονας ενα μωρο, να το εκνευριζεις με το να το κρατας ξυπνιο και να του δημιοργεις υπερενταση οτι θα βοηθησει. το αντιθετο νομιζω. μονοτου θα στρωσει τον υπνο του. ηδη κοιμαται αρκετες συνεχομενες ωρες. εμενα κοιμηθηκε τοσο μετα τον 6 μηνα κσι ολο το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι μετα τον 7 μηνα. μη αγχωνεσαι. ειναι δυσκολο για σενα και για τη δουλεια. κρατα τη ρουτινα αλλα δε νμιζω οτι μποεις ακομα νακανεις κατι. ειναι παρα πολυ μωρακι ακομα για να στρωσει το προγραμμα του γενικως.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρός ακόμη, πιστεύω οτι όταν θα γίνει 4 με 5 μηνών θα μπορεσεις να τον βάλεις σε σταθερότερο πρόγραμμα. Αλλά αυτόν τον απογευματινό ύπνο δε μπορείς να τον κάνεις λίγο πιο νωρίς; Μια μέρα που θα σου ξυπνήσει πιο νωρίς το πρωί προσπάθησε να τον κοιμήσεις πιο νωρίς απο τις 7, κατά τις 5-6 και το βράδυ κατά τις 10. Σιγά σιγά θα στρώσει αλλά πιστεύω οτι καλό είναι να τον κατευθύνεις και συ.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!Το κακο ειναι οτι κοιμαται μονος του.Δηλ θα κοιμηθει πχ κατα τις 2 το μεσημερι.. κατα τις 5 θα ξυπνησει.. θα φαει.. θα παιξει και μετα νυσταζει κατα τις 7 και τον παιρνει ο υπνος.Αυτο δεν ξερω πως να το κουμανταρω!Και αν κοιμηθει κατα τις 7 μπορει να ξυπνησει ακομα και 10 και μεχρι να κανει μπανιο .. να φαμε ,, μενει και ξυπνιος.. παει καλες 1.Ευτυχως εχει και το Sex and the city εκεινη την ωρα και βλεπουμε μαζι με τον μπεμπη χαχααχ.Ωστοσο προσπαθω να κραταω μια ρουτινα οσον αφορα το μπανιο και το βραδυνο αλλα δεν ειναι παντα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

και μενα μονος του κοιμοταν. ευτυχως μετα το μπανιο στις 9. αλλα δεν μπορουσα σε τοσο μικρη να κουμανταρω τον υπνο του. εδω και τωρα δεν μπορω. εμενα η ρουτινα με βηθησε και οντως κατα τις 8:30 - 9 μετα το μπανιο κοιμοταν και ξυπνουσε για γαλα 12-2-4-6 περιπου η 1-3-6.

σιγα σιγα θα στρωσει

Link to comment
Share on other sites

το 2 με 5 που κοιμαται είναι μια χαρά! προσπάθησε να το διατηρήσεις. Σιγά σιγά οσο μεγαλώνει κράτα τον λίγο περισσότερο κάνε νωρίς το μπανάκι (γύρω στις 7) και μετά νάνι για βράδυ. Εμένα ο γιος μου κοιμάται 7μιση για βράδυ! είναι βέβαια και 22 μηνών αλλά το προσπάθησα απο 4-5 μηνών. Ξυπνάει 6μιση με 7 το πρωί αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη loreta.Μπορείς να τον κανείς μπανάκι πιο νωρίς για να κοιμάται και νωρίς.Αν σου ξυπνήσει π.χ. στις 10 προσπάθησε να διατηρήσεις ένα σχετικά ήρεμο περιβάλλον.Δηλαδή όχι παιχνιδια, χαμηλά φώτα,χαμηλά την tv κλπ.Είναι μεν νωρίς για μεθόδους αλλά μπορείς σιγά σιγά να κανείς κάποια πραγματάκια για να το βοηθήσεις να κοιμάται το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.Λοιπον χτες το απογευμα ηταν ξυπνιος απο τις 5 και παιζαμε.Ευτυχως νυσταξε κατα τις 8 και μιση.. και τον ξυπνησα κατα τις 9 και κατι.. τον εκανα μπανακι .. εφαγε αφου ηταν και η ωρα του και επεσε ξερος για υπνο κατα τις 10.30.Ξυπνησε στις 3 ηπιε γαλα και μετα ξανακοιμηθηκε ως τις 8.Νομιζω τα πηγαμε πολυ καλα.Θα προσπαθισω και σημερα το ιδιο.Θα προσπαθω να διατηρω ενα προγραμμα ετσι ωστε οταν παω δουλεια να μου ειναι ευκολο.Δεν με νοιζει αν ξυπναει κατα τις 4 με 5 το πρωι γτ παντα τετοια ωρα ξυπναγα .. εκανα τις δουλειες μου και μετα πηγαινα δουλεια.Τα εκανα ολα.. σιδερο μαγειρεμα ,, σκουπισμα ολα.Ετσι καπως θελω οταν πιασω ωστε οταν γυρναω απο τη δουλεια να εχω ολο το απογευμα ελευθερο να ασχολουμαι με τον κανακαρη μου!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπως ετσι ειμαστε και μεις με την μπεμπα μου.Είναι 2 μηνών και ήδη εχουμε μια ρουτινα υπνου αλλα δεν μπορω να πω οτι εχει πιάσει μεχρι τωρα.Δηλαδη κοιμαται αρκετες ωρες μεσα στην μερα αλλα οχι συνεχομενες.Μετα κατα τις 9 το βραδυ ξεκιναμε να την κανουμε ενα μπανάκι,μετα λιγο μασαζακι και γαλα.Το κακό είναι οτι το γάλα της δεν το πίνει μια και εξω αλλα με δοσεις.Πίνει λιγα γραμμαρια την παιρνει ο υπνος και σταματαει.Μετα απο κανα 20λεπτο περιπου θυμαται να πιει και το υπολοιπο και παλι οχι όλο.Και ξανα παλι μετα απο λιγο.Και ολο αυτο τραβαει ωρα.Την πιπίλα δεν την κραταει ευκολα στο στομα.Ενω την θελει συνεχεια την βγαζει.Με λιγα λογια μπορει να φτασει και 12:30 με 1 παρα μεχρι να την παρει για τα καλα ο υπνος.Δεν ξερω τι να κανω για να αλλαξει αυτο.ειδικά το θεμα με την διαρκεια του ταϊσματος.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως ετσι ειμαστε και μεις με την μπεμπα μου.Είναι 2 μηνών και ήδη εχουμε μια ρουτινα υπνου αλλα δεν μπορω να πω οτι εχει πιάσει μεχρι τωρα.Δηλαδη κοιμαται αρκετες ωρες μεσα στην μερα αλλα οχι συνεχομενες.Μετα κατα τις 9 το βραδυ ξεκιναμε να την κανουμε ενα μπανάκι,μετα λιγο μασαζακι και γαλα.Το κακό είναι οτι το γάλα της δεν το πίνει μια και εξω αλλα με δοσεις.Πίνει λιγα γραμμαρια την παιρνει ο υπνος και σταματαει.Μετα απο κανα 20λεπτο περιπου θυμαται να πιει και το υπολοιπο και παλι οχι όλο.Και ξανα παλι μετα απο λιγο.Και ολο αυτο τραβαει ωρα.Την πιπίλα δεν την κραταει ευκολα στο στομα.Ενω την θελει συνεχεια την βγαζει.Με λιγα λογια μπορει να φτασει και 12:30 με 1 παρα μεχρι να την παρει για τα καλα ο υπνος.Δεν ξερω τι να κανω για να αλλαξει αυτο.ειδικά το θεμα με την διαρκεια του ταϊσματος.

Ετσι και εμενα καποιες φορες!Αλλες μερες τρωμε συνεχομενα και αλλες οχι.Τιποτα δεν ειναι δεδομενο.. τουλαχιστον να κραταμε την ωρα του βραδινου μπανιου σταθερη και λογικα θα φτιαξει και η ωρα του υπνου!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

προγραμμα? τι ειναι αυτο? 2,5 ετων ειμαστε κι ακομα δεν εχει πιασει τιποτα....

Ωχ μη μου λες τετοια!!!Και πως τα καταφερνεις? δουλευεις?τι ωρα κοιμαται το μικρο σου δηλ?Ελπιζω να μην σε ταραξα στις ερωτησεις!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη μου λες τετοια!!!Και πως τα καταφερνεις? δουλευεις?τι ωρα κοιμαται το μικρο σου δηλ?Ελπιζω να μην σε ταραξα στις ερωτησεις!

 

Ο υπνος δεν ειναι το φορτε μας. Δεν εχω κοιμηθει ουτε μια βραδια σερι. Ισως δεν επρεπε να μιλησω, γιατι σας αγχωσα αλλα δεν ειναι ιδια ολα τα μωρα. Εξαλλου οσο μεγαλωνουν τα παιδια, καλυτερευουν τα πραγματα απο μονα τους. Εμενα βοηθησε αρκετα το να την κοιμιζω αγκαλια στο κρεβατι μου και μετα να τη μεταφερω στο δικο της. Επισης οταν κοψαμε το θηλασμο (2 ετων) εκοψε αρκετα ξυπνηματα το βραδυ, επειδη τρωει κανονικο φαγητο λογω ηλικιας και χορταινει. Το βασικο ειναι να κρατας προγραμμα και να νιωθει ασφαλεια εκει που κοιμαται.

 

Ευχομαι να βρειτε το ρυθμο σας πολυ πολυ γρηγορα! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μεις ακομα χειροτερα. Η μπεμπα ειναι 2,5 μηνων και μας κοιμαται απο τις 8 το απογευμα σερι , μεχρι στις 2 το πρωί.και απο τις 2 τα χαραματα ΔΕΝ ξανακοιμαται.εχουμε προσπαθησει πολλες φορες να την κοιμισουμε στις 12, ωστε να κανει το 8:00-2:00 12:00-6:00 αλλα δεν τα καταφεραμε. μας κοιμαται στα χερια και δεν ξυπναει με τιποτα. οποτε και μεις μεχρι να ξημερωσει τραγουδαμε μια ωραια πεταλουδα. η κυρια μπεμπα κοιμαται στις 8:00 το πρωι και εμεις φυσικα ειμαστε ερειπια!!!!! τι να κανω για να την κρατησω ξυπνητη εστω μεχρι της 11??????

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

και μεις ακομα χειροτερα. Η μπεμπα ειναι 2,5 μηνων και μας κοιμαται απο τις 8 το απογευμα σερι , μεχρι στις 2 το πρωί.και απο τις 2 τα χαραματα ΔΕΝ ξανακοιμαται.εχουμε προσπαθησει πολλες φορες να την κοιμισουμε στις 12, ωστε να κανει το 8:00-2:00 12:00-6:00 αλλα δεν τα καταφεραμε. μας κοιμαται στα χερια και δεν ξυπναει με τιποτα. οποτε και μεις μεχρι να ξημερωσει τραγουδαμε μια ωραια πεταλουδα. η κυρια μπεμπα κοιμαται στις 8:00 το πρωι και εμεις φυσικα ειμαστε ερειπια!!!!! τι να κανω για να την κρατησω ξυπνητη εστω μεχρι της 11??????

H μονη λυση που μπροσω να σκεφτω ειναι το μπανιο!Δηλ αν σου κοιμηθει κατα τις 8 αστην καμια ωριτσα και καντην μπανιο.. αναγκαστικα θα ξυπνησει.Ε μεχρι να την κανεις, να την αλειψεις να την ντυσεις κλπ θα περασει αλλη μια ωριτσα!Αν δεν κοιμηθει και αμεσως εστω θα παει 11.Παντως τοσο ειναι και ο δικος μου και σιγα σιγα στρωνει.Χτες κοιμηθηκε 10.30 με 5.30!Μακαρι ετσι να ειναι παντα και κυριως οταν πιασω δουλεια!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

από την 1η μέρα της ζωής του ο άνθρωπος μαθαίνει. Από την 1η μέρα λοιπόν πρέπει να αρχίσει το μωρό να μπαίνει σε πρόγραμμα. Αν κοιμάται στις 7 το απόγευμα και ξυπνάει στις 10, τι περιμένεις ότι θα κοιμηθεί σε λογική ώρα;

Link to comment
Share on other sites

10:30 με 5:30 κοιμήθηκατε 7 ωρες δηλαδη? σας ζηλευω πολυ!!για να δουμε ....αποψε θα την μπανιαρισω αργουτσικα....ευχαριστω πολυ!

Ναι δοκιμασετο γτ προχτες που τον πηρε κατα τις 8 ο υπνος και λεω ωχ θα την περασω τραγουδωντας τη νυχτα.. τον ξυπνησα κατα τις 9 καναμε μπανιο κλπ κλπ και τελικα ξυπνησε παλι 5!Μας ευχομαι καλη επιτυχια χαχαχ!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

από την 1η μέρα της ζωής του ο άνθρωπος μαθαίνει. Από την 1η μέρα λοιπόν πρέπει να αρχίσει το μωρό να μπαίνει σε πρόγραμμα. Αν κοιμάται στις 7 το απόγευμα και ξυπνάει στις 10, τι περιμένεις ότι θα κοιμηθεί σε λογική ώρα;

Μα οχι βεβαια.. αυτο ειναι το προβλημα μου.Ξερεις καμια φορα τον λυπαμαι.. εχω και τον αντρα μου που μου λεει" αστον.. εσενα θα σου αρεσε να σε ξυπνανε" και τετοια... αλλα την τελευταια βδομαδα δεν τον αφηνω και παμε πολυ καλυτερα.Βαρεθηκα να βλεπω το "entertaiment tonight"στο σκαι καθε 3 το πρωι!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι να πω ποια με αυτο το προγραμμα υπνου.εμένα η 2 μηνων μπεμπα μου ειναι τελικα με τις μερες της.Ενω καθε μερα την κανω μπανιο την ιδια ωρα κατα τις 9:00 και μετα γάλα, ποτε κοιμαται κατα τις 10:30 και ποτε παει και 12.Προχθες κοιμήθηκε μεχρι τις 11 και ξύπνησε πάλι κατα τις 3:00.ενω χθες κοιμήθηκε απο τις 11 και ξύπνησε προς μεγάλη μου εκπληξη στις 7:00 το πρωί.Για να δουμε και σήμερα πως θα μας παει.....

Link to comment
Share on other sites

@ maela

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ νομίζω πως είναι καλύτερο να μεταφέρεις το μπανάκι λίγο νωρίτερα. Δηλαδή αν βλέπεις ότι το μωρό νυστάζει κατά τις 7 ή 8 το βράδυ προσπάθησε εκείνη την ώρα να το κάνεις μπάνιο, να το ταϊσεις και να το βάλεις για βραδινό ύπνο. πιθανότατα θα ξυπνήσει μετά από 4 με 5 ώρες οπότε το ξανατϊζεις, όμως χωρίς να ανάψεις μεγάλο φως και χωρίς να του μιλάς και μετά ξαναβάλτο για ύπνο. Με τα δικά μου ζουζούνια τουλάχιστον πετυχαίνει ;).

 

@ tazoula82

Η μικρούλα μου έκανε ακριβώς το ίδιο! Εγώ την έπαιρνα στο κρεβάτι μας και τη θήλαζα αν ήθελε, αλλά δεν άναβα φως και ούτε της μιλούσα. Τώρα που κοντεύει 7 μηνών ξυπνάει ακόμα αλλά δεν "τραγουδάει" ούτε θέλει να παίξει, απλά την παίρνω στο κρεβάτι μας και κοιμάται εκεί μέχρι το πρωί. Δοκίμασέ το. Για να μην έχει ερεθίσματα και ενδιαφέροντα κατά τη διάρκεια της νύχτας και μετά να καταλάβει τη διαφορά νύχτας και μέρας.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι να πω ποια με αυτο το προγραμμα υπνου.εμένα η 2 μηνων μπεμπα μου ειναι τελικα με τις μερες της.Ενω καθε μερα την κανω μπανιο την ιδια ωρα κατα τις 9:00 και μετα γάλα, ποτε κοιμαται κατα τις 10:30 και ποτε παει και 12.Προχθες κοιμήθηκε μεχρι τις 11 και ξύπνησε πάλι κατα τις 3:00.ενω χθες κοιμήθηκε απο τις 11 και ξύπνησε προς μεγάλη μου εκπληξη στις 7:00 το πρωί.Για να δουμε και σήμερα πως θα μας παει.....

Μια χαρα νομιζω πας και εσυ..8ωαρο ακομα ο μπεμπης μου δεν εχει κοιμηθει.Μεχρι 7ωρο και ημουν πολυ χαρουμενη!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...