Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραγανές τηγανητές πατάτες


Elli

Recommended Posts

Μου αρέσουν πολύ οι προτηγανισμένες πατάτες γιατί γίνονται πάντα τραγανές.

Όμως είναι προφανές πως πρέπει να τις αποφεύγουμε.

Αναρωτιέμαι όμως με ποιά διαδικασία παρασκευάζονται και αν θα μπορούσαμε να την ακολουθήσουμε ώστε να έχουμε ένα πιο αθώο προϊόν με το ίδιο γευστικό αποτέλεσμα.

Πχ αν τηγανίσουμε για λίγη ώρα πατάτες και ακολούθως τις διατηρήσουμε στην κατάψυξη,μετά θα έχουμε τις ίδιες τραγανές πατάτες όπως του εμπορίου;Γνωρίζει κανείς;

 

Α και επίσης μου αρέσουν γιατί γίνονται γρήγορα:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου αρέσουν πολύ οι προτηγανισμένες πατάτες γιατί γίνονται πάντα τραγανές.

Όμως είναι προφανές πως πρέπει να τις αποφεύγουμε.

Αναρωτιέμαι όμως με ποιά διαδικασία παρασκευάζονται και αν θα μπορούσαμε να την ακολουθήσουμε ώστε να έχουμε ένα πιο αθώο προϊόν με το ίδιο γευστικό αποτέλεσμα.

Πχ αν τηγανίσουμε για λίγη ώρα πατάτες και ακολούθως τις διατηρήσουμε στην κατάψυξη,μετά θα έχουμε τις ίδιες τραγανές πατάτες όπως του εμπορίου;Γνωρίζει κανείς;

 

Α και επίσης μου αρέσουν γιατί γίνονται γρήγορα:D

 

Καλησπέρα Elli!Δεν ξέρω αν μπορείς να τις προτηγανίσεις και να τις βάλεις στην κατάψυξη αλλά εγώ τις απολαμβάνω με την φριτέζα (καλύτερα μην πω το όνομα της για λόγους διαφήμισης)με την μία κουταλιά λάδι!Γίνονται σούπερ!Να φανταστείς έχει πρόγραμμα για πόσο τραγανιστές τις θες!μέχρι και πατατάκια!Φορές τις φτιάχνω και για τα παιδάκια μου!Είναι πολύ πιο υγιεινές έτσι!Στοιχίζει λίγο ακριβά η συγκεκριμένη αλλά εμένα μου την έκανε δώρο η μανούλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία ανακάλυψα πως μπορείς να κάνεις τις πατάτες σου σαν προτηγανισμένες. Τις τηγανίζεις κανονικά, τις βγάζεις, τις αφήνεις, μπαγιατευουν. Πριν θελήσεις να τις φας τις ξανατηγανίζεις. Γίνονται τραγανότατες και πεντανόστιμες. Το ανακάλυψα τυχαία μια φορά που δε μπορούσα να φαω το βράδυ τηγανισμένες πατάτες από το μεσημέρι και σκέφτηκα να τις ξανατηγανίσω για να ξεσταθούν. ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΕς!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με την φριτέζα (καλύτερα μην πω το όνομα της για λόγους διαφήμισης)με την μία κουταλιά λάδι!Γίνονται σούπερ!Να φανταστείς έχει πρόγραμμα για πόσο τραγανιστές τις θες!μέχρι και πατατάκια!

 

 

Αυτην που διαφήμιζε ο Μαμαλάκης δεν λες???? Σίγουρα γίνονται τέλειες (εχω δοκιμάσει στο σουπερ μαρκετ που πήγαν να μου το πασάρουν)...αλλά είναι πολύ ακριβός τρόπος για να φτιάχνεις προτηγανισμένες....

 

190 ευρω δεν δίνεις ευκολα για να φτιάχνεις πατάτες.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτην που διαφήμιζε ο Μαμαλάκης δεν λες???? Σίγουρα γίνονται τέλειες (εχω δοκιμάσει στο σουπερ μαρκετ που πήγαν να μου το πασάρουν)...αλλά είναι πολύ ακριβός τρόπος για να φτιάχνεις προτηγανισμένες....

 

190 ευρω δεν δίνεις ευκολα για να φτιάχνεις πατάτες.......

 

παντως την εχει και το αμαζον....φθηνοτερα απο ελλαδα φυσικα και με δωρεάν μεταφορικα...

 

http://www.amazon.co.uk/Tefal-ActiFry-Low-Electric-Fryer/dp/B000T76UOE/ref=sr_1_1?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=kitchen&ie=UTF8&qid=1291639443&sr=1-1

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν τηγανιζω πατατες φροντιζω να ειναι πολλες στην τηγανιερα.Οσο πιο πολλες ειναι τοσο πιο τραγανες γινονται .Αργουν βεβαια να τηγανιστους αλλα γινονται κρατσανιστες.Στην καταψυξη δεν εχω δοκιμασει να βαλω αλλα τις προτιμω φρεσκες.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

για τραγανές πατατούλες...

στρώνουμε στο ταψί λαδόκολλα,

κόβουβε ψιλούτσικες τις πατατούες τις αραδειάζουμε στο ταψί και στο φούρνο...

 

 

ναι κ εγω αυτο κανω. μονο που τις ραντιζω κ με λιγο λαδακι απο πανω κ γινονται λες κ ειναι τηγανιτες κ πιο νοστιμες κ πιο υγιεινες!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι κ εγω αυτο κανω. μονο που τις ραντιζω κ με λιγο λαδακι απο πανω κ γινονται λες κ ειναι τηγανιτες κ πιο νοστιμες κ πιο υγιεινες!

 

 

και εγώ ακριβώς έτσι τις κάνω....Και ένα μυστικό, αν έχετε μαντολίνο και τις κόψετε λεπτα στρογγυλά φετάκια γίνονται σαν τσιπς.....

Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα κανουν να γινουν στο φουρνο?

 

αν βαλεις grill και αερα σε υψηλη θερμοκρασια (>200), γινονται πολυ γρηγορα. το κανω και με ψιλο ψαρακι και με μπιφτεκια και με φιλετο κοτοπουλο (μπουτι), αφου πρωτα τα αλειψω με ελαιολαδο.

Link to comment
Share on other sites

ναι κ εγω αυτο κανω. μονο που τις ραντιζω κ με λιγο λαδακι απο πανω κ γινονται λες κ ειναι τηγανιτες κ πιο νοστιμες κ πιο υγιεινες!

 

κι εγω ετσι.... και νοστιμες και υγιεινες...

Link to comment
Share on other sites

παντως την εχει και το αμαζον....φθηνοτερα απο ελλαδα φυσικα και με δωρεάν μεταφορικα...

 

http://www.amazon.co.uk/Tefal-ActiFry-Low-Electric-Fryer/dp/B000T76UOE/ref=sr_1_1?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=kitchen&ie=UTF8&qid=1291639443&sr=1-1

 

A! ρε καλαμαράκι ότι θα είχες λύση και γιαυτό δεν το περίμενα! Είσαι άπαιχτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A! ρε καλαμαράκι ότι θα είχες λύση και γιαυτό δεν το περίμενα! Είσαι άπαιχτη!

 

 

114 λίρες που την έχει το άμαζον σε ευρώ μεταφράζονται σε 135 ευρώ....

 

Μεταφορικά δεν χρεωνονται μόνο για παράδοση μέσα στην Αγγλία για την Ελλάδα όμως χρεωνονται και τα μεταφορικά....Αρα να πάει τουλάχιστον 150 ευρώ??? Για 40 ευρώ διαφορα???

 

Θα πάρεις μηχάνημα με τόσα λεφτά για τηγανιτές πατάτες???

Link to comment
Share on other sites

114 λίρες που την έχει το άμαζον σε ευρώ μεταφράζονται σε 135 ευρώ....

 

Μεταφορικά δεν χρεωνονται μόνο για παράδοση μέσα στην Αγγλία για την Ελλάδα όμως χρεωνονται και τα μεταφορικά....Αρα να πάει τουλάχιστον 150 ευρώ??? Για 40 ευρώ διαφορα???

 

Θα πάρεις μηχάνημα με τόσα λεφτά για τηγανιτές πατάτες???

 

40 ευρω, δεν ειναι λιγα για οποιον θελει να το αποκτησει!!

ομως, η αληθεια ειναι οτι μονο για πατατες, δε λεει.. ελπιζω να κανει και για αλλα φαγητα...

 

 

εντιτ

τι ειναι το μαντολινο? εργαλειο?

Link to comment
Share on other sites

ναι κ εγω αυτο κανω. μονο που τις ραντιζω κ με λιγο λαδακι απο πανω κ γινονται λες κ ειναι τηγανιτες κ πιο νοστιμες κ πιο υγιεινες!

 

ουπς εννοείται...το ξέχασα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

40 ευρω, δεν ειναι λιγα για οποιον θελει να το αποκτησει!!

ομως, η αληθεια ειναι οτι μονο για πατατες, δε λεει.. ελπιζω να κανει και για αλλα φαγητα...

 

 

εντιτ

τι ειναι το μαντολινο? εργαλειο?

 

 

Ναι ρε Φιστικάκι μόνο πατάτες κάνει!!!!! Δες το σχετικό βίντεο που έχει το αμαζον στο παραπάνω λινκ και θα καταλάβεις....

 

Μαντολίνο είναι το εργαλειάκι ξυράφι που βγάζει λεπτα φετάκια ή λεπτές λωριδούλες απο λαχανικά και φρούτα...

 

Πουλάνε στα σουπερ μαρκετ με 5-6 ευρώ......(Υπάρχουν και κάτι πανακριβα που κάνουν και άλλα σχέδια(αστεράκια σκ@τ@κια) , αλλά εμεις δεν τα θέλουμε, αφού κοστίζουν 60 ευρώ, ξουτ)

Link to comment
Share on other sites

 

Μαντολίνο είναι το εργαλειάκι ξυράφι που βγάζει λεπτα φετάκια ή λεπτές λωριδούλες απο λαχανικά και φρούτα...

 

)

 

 

ποιο ειναι αυτο το πραγμα, εχω κολλησει τωρα... μου φαινεται πολυ χρησιμο, οι πατατες που κοβω οταν θελω να τις τηγανισω, βγαινουν αθλιες!!!! δεν μπορω να τις κοψω σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα μαντολίνο.. Του αλλάζεις λάμες ανάλογα τη χρήση

2011.00_L.JPG

 

Οι περισσότεροι έχουμε το κλασικό χρωματιστό από τη λαική αλλά δε βρίσκω φωτο :)

 

Κι εγώ στο φούρνο τις κάνω τις πατάτες.. Θέλουν βέβαια καμιά ώρα..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια..καλό μήνα και καλές γιορτές να έχουμε...

Θα ήθελα να σας πω ότι η φριτέζα του μαμαλάκη δεν κάνει μόνο τηγανητές πατάτες. Κάνει και άλλα φαγητά. Εγώ μέχρι στιγμής έχω φτιαξει εκτός από πατάτες, κεφτεδάκια, κοτόμπουκιές πανέ, σνιττσελάκια πανέ, τηγανιά, και χοιρινό με σάλτσα.

Έχει και βιβλίο με κάποιες συνταγές, αλλά εφόσον καταλάβεις λίγο τις ποσότητες των υγρών υλικών που μπορείς να βάλεις μέσα (γιατί δεν τα κάνει πολύ ζουμερά λόγω όγκου) μπορείς να φτιάξεις πολλά πράγματα και υγιεινά, και αποφεύγεις το τηγάνι. Και δεν σκέφτομαι αν το παιδί μου ζητήσει πατάτες, να μην του δώσω γιατί είναι ανθυγιεινό. Φυσικά αποφεύγεις και την λαδίλα/τηγανίλα του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα μαντολίνο.. Του αλλάζεις λάμες ανάλογα τη χρήση

2011.00_L.JPG

 

Οι περισσότεροι έχουμε το κλασικό χρωματιστό από τη λαική αλλά δε βρίσκω φωτο :)

 

Κι εγώ στο φούρνο τις κάνω τις πατάτες.. Θέλουν βέβαια καμιά ώρα..

 

 

 

Αυτο ακριβώς είναι το ΑΚΡΙΒΟ (που λέμε)...υπάρχει και το κιτρινο-κόκκινο με 5-6 ευρουλάκια....Πήγενε σε κανενα ΑΒ θα τα βρείς ΦΙΣΤΙΚΑΚΙ!!!!

 

 

cookware-slicer-benrigner-mandolin_lg-01.jpg&t=1 κάπως έτσι είναι το απλούλι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...